DAGBLAD VOOR AMERSFOORT HETZE-FABRIEK ONTDEKT NA VERDUISTERINGSSCHANDAAL LICHT, Britse atoomgeleerde in arrest gesteld Franse socialisten uit regering getreden „Geheime dienstverspreidt vier jaar golf van politieke laster Belgische katholieken houden vast aan volksreferendum Dr Fuchs zou geheimen aan de Sowjets hebben verkocht r de beste remedie 10e Jaargang, no. 30 Zaterdas 4 Februari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Posthui 9 Abonnements prijs 32 .cent p. w. of ƒ4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Na een grondig onderzoek van politie en justitie, dat lange maanden heeft geduurd, is men er ten slotte in geslaagd een maatschappelijk gezwel open te snijden, dat vier tot vijf jaren lang het Nederlandse openbare leven heeft geïnfecteerd. Deze ze kerheid heeft het onderzoek gebracht, dat in het laatst van het vorig jaar een eerste hoog tepunt vond in de arrestatie van de Rotter dammer T. Elzinga, hoofd van een soort in lichtingendienst en van diens medewerker J. P. Sijpesteyn, secretaris van het consulaat- generaal van Noorwegen in Rotterdam. Vori ge week zijn deze eerste arrestaties gevolgd door die van kapitein J. Mertens, werkzaam by de Cryptologische Dienst van de afdeling G2 (oud GSIII) van de Generale Staf, en van de Haagse agent van politie A. Verhoef. Tydens het onderzoek is vast komen te staan, dat de „inlichtingendienst" van Elzin ga, met behulp van ten minste een dertigtal Foute rechercheurs als medewerkers hoog gewaardeerd medewerkers, zich in de jaren na de oorlog Geen Duitse methoden tegenover politieke delinquenten (Van onze parlementaire redacteur) heeft bezig gehouden met het verzamelen van y«bmnStaf?» $H- twijfelachtige gegevens en delen van docu- tieke delinquenten uit de ccllenba- menten, die, in een onsamenhangend verband rakken te Scheveningen naar het gevoegd, er toe moesten dienen om hooggc- Kn^nbgewza0r^ngk^n 0""fpen plaatste politieke en ambtelijke figuren in een aan Duitse methoden, verklaart de verdacht licht te stellen. Jarenlang zijn door minister van justitie. Het Eerste deze rechtse extremisten giftige samenraap- £^fu"!«ke dragen "^esugg^erS en bovendien verondersteld, dat het door Baron van Tuyll van Seroos- kerken voor de parlementaire en quête-commissie over mishandeling in de kampen gevoerde onderzoek daardoor belemmerd zou ziin. Naar het oordeel van de heer Van Tuyll van Serooskerken is dat geenszins het geval. De minister verklaart, dat schrif turen, verband houdende met dit onderzoek, niet zyn achtergehouden, gelijk de heer Reyers stelde. Ook is niet juist, dat de politieke delinkuen- ten door deze overbrenging, welke geschiedde op last van het ministe rie van justitie, in het verkeer met hun raadslieden werden belemmerd. In het optreden, door de heer Reyers in zijn vragen gesignaleerd, heeft volgens het oordeel van de mi nister niets afkeurenswaardigs ge legen. Eind November is in deze beschamende zaak de eerste slag gevallen, Voor het uiterlijk begon het met de arrestatie van Tom Elzinga, oud-lid van de Anti-Revolutionnaire fractie in de noodgemeenteraad van Rotter dam, die echter al vroeg, na een ferme ruzie, van die partij was losgeraakt. De zaak kwam aan het rollen, toen een onderzoek werd ingesteld naar fondsen, die Elzinga tijdens de oorlog beschikbaar waren gesteld voor steun aan ondergedokenen. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat een groot bedrag, geschat op ongeveer 60.000 gulden, verdwenen was. naar aangeno men moet worden in de zakken van Elzinga zelf, die op grond van deze verdenking onmiddellijk werd gearresteerd. Onder deze nieuwe omstandig heden heeft de jusititie haar aandacht verder kunnen richten-op de na oorlogse werkzaamheden van Elzinga. waaraan een deel van het geld schijnt te zijn besteed. Deze werkzaamheden Jagen onof- 1 Beseleeteerde groep politie- seis het land in gestuurd. Politieke tinnegie tors uit de meest uiteenlopende kringen ver leenden aan dit liederlijke werk hun steun. Een niet onbelangrijk aandeel is daarbij ver zorgd door ex-rechercheurs, mensen die om politiek wangedrag, tydens de oorlog, uit de politie-dienst verwijderd moesten worden. Bank-directies en industriëlen hebben voor een deel voor de gelden gezorgd, die nodig wa ren om inlichtingen en documenten te betalen, die slechts voor grof geld te verkrijgen waren. De laster-campagnes waren vooral tegen so cialisten in en om de regering gericht. bewijzen voor de onzuiverheid tij dens de oorlog, werden verklarin gen van politieke delinquenten en van andere verdachten, die hun eigen straatje met onbewezen laster poogden schoon te vegen, gestolen, verkocht en langs duistere wegen in de openbaarheid geslingerd. Daarbij hebben vooral ontslagen rechercheurs hun aandeel geleverd. (Zie verder pagina 5)%« ficieel in zijn „inlichtingendienst' Van het bestaan van die dienst was de justitie wel op de hoogte. De omgeving van Elzinga was immers zo dubieus, dat de aandacht wel op hem moest vallen. Een van zijn nauwste relaties had indertijd reeds de aandacht getrokken als leider van een zogenaamde wandelclub, die meer het karakter had van een para-militaire-organisatie, op neo- fascistische grondslag Vuilspuiterij Het verdere onderzoek, dat naar verluidt in verband met de wijde vertaktheid van Elzinga's relaties moest worden gevoerd door een OOSTENRIJK Nog geen vrede Generaal tichomirof, de economische Sowjetleider in Oostenrijk, is van besprekingen in Moskou teruggekeerd met de op dracht honderd millioen dollar te investeren in de fabrieken, die door de Russen in het oosten van het kleine land worden gedreven. Aan gezien het hier bedrijven betreft, die aan Oostenrijk zullen worden overgedragen, zodra er met dit land een vredesverdrag tot stand komt en de Sowjettroepen het Oostenrijkse gebied zullen verla ten, beschouwt men algemeen de opdracht van generaal Tichomirof als een teken, dat het Kremlin niet verwacht, dat een vredesverdrag met Oostenrijk spoedig tot stand zal komen. Sinds het einde van de oorlog hebben de onderhandelingen over dit vredesverdrag zoeklicht Iii het j zich van jaar tot jaar voortge sleept. Aanvan kelijk waren het de Zuidslavische aanspraken op Oostenrijks gebied en op herstel betalingen, die de grootste moei lijkheid schenen te vormen. Nadat de controverse tussen Stalin en Tito scherpe vormen had aangeno men, hoopte men in het westen, dat Moskou niet langer terwille van de Zuidslavische eisen het been stijf zou houden. Deze hoop is ijdel gebleken. Men zal wel niet ver van de waarheid zijn als men beweert, dat het juist de Russisch- Zuidslavische tegenstelling is, waardoor de Russen minder dan ooit geneigd zijn hier in Oostenrijk het ijzeren gordijn naar het Oos ten terug te schuiven, ook al staan zij bij de onderhandelingen dan niet langer op het standpunt dat aan Tito's eisen inzake Oostenrijk moet worden voldaan. Voor Oostenrijk betekent dit een bestendiging van de schier ondra gelijke lasten, die de bezetting meebrengt. Lasten, die allesbehal ve worden goedgemaakt, door het voordeel, dat de Russische kapi taalsinvesteringen ook met zich brengt. mannen, heeft de duistere politieke praktijken van Elzinga's inlichtin gendienst onthuld Zonder ophou den zijn berichten en verhalen over zogenaamde duistere zaken verza meld en gedistribueerd. Verhalen, die er alle op berekend waren de indruk te vestigen en te versterken, dat regering en afzonderlijke minis ters voor hun taak niet berekend waren. Verhalen over beweerde onzuiverheid tijdens de oorlog, en over corruptie na de oorlog. Als Geen gevaar voor ons kopje thee DEN HAAG Naar aanleiding van de geruchten, die zich in de afgelopen week hebben verspreid, dat de thee-invoer in de naaste toekomst wel eens zou worden stopgezet als gevolg van een tekort aan buitenlandse betaalmiddelen, vernemen wij uit kringen van de thee-importeurs en fabrieken, dat een schaarste aan thee in de naas te toekomst niet is te verwachten. Geen dwang'tot dienstneming bij Nat. Reserve DEN HAAG De geruchten als zouden buitengewoon dienst plichtigen worden opgeroepen tol verplichte dienstneming bij de Nationale Reserve zijn van .alle grond ontbloot. Evenmin ligt het in de bedoeling uit Indonesië te rugkerende militairen tot dienst neming bij de Nationale Reserve te dwingen. Wel bestaat het voornemen deze repatriërenden, voor zover zij ge woon dienstplichtig zijn, onder te brengen in mobilisabele eenheden. De niet-gewoon dienstplichtigen kunnen, indien zij zulks wensen, ingedeeld worden bij onderdelen der Nationale Reserve. DEN HAAG. De staatssecreta ris van Oorlog, mr W. F. Fockema Andreae, zal vanavond van Schiphol naar Indonesië vertrekken. Hij zal daar de bij zijn vorig bezoek begon nen besprekingen voortzetten over de tenuitvoerlegging van de bepa lingen omtrent de overgang van personeel van het KNIL naar de TRIS en de KL. lütajmiraiiuiwiff WOMWllIJl Plaatselijk opklaringen j Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zon- m dagavond: zwaar bewolkt met enkele buien en plaatse- i lijk flinke opklaringen. Matige f tot krachtige zuidelijke tot I zuid-westelijke wind. Weinig f verandering in temperatuur. 5 Febr.: Zon op 8.15, onder 17.34: 1 Maan op 21.06 onder 9.31. 6 Febr.: Zon op 8.13, onder 17.36; Maan op 22.32. onder 9.42, BRUSSEL. De besprekingen, die zijn gehouden tussen de liberalen, katholieken en socialisten om te onderzoeken, of er een andere mogelijk heid dan een volksraadpleging is, om de koningskwestie op te lossen, zijn mislukt. Gisteren verklaarde Paul Henrl Spaak in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, dat de liberalen bereid waren aan een andere oplossing mede te werken, doch dat de leden der C-V.P. dit hebben geweigerd. „Het is dus de C.V.P.", aldus de gewezen eerste minister, „die er de verantwoordelijkheid voor draagt, dat deze laatste poging om lot een nationale oplossing te geraken, faalde." Veel rumoer rond 'skonings huwelijk Voor het overige kwam tijdens de debatten van gisteren voorna melijk het huwelijk van de koning ter sprake. De liberaal Lefebvre betreurde, dat in de verklaring van de rege ring niet wordt gezegd, wat de sta tus van prins Alexander zal zijn. als de koning de troon niet meer zou bestijgen. Spreker verwonder de zich erover, dat de koning in de huwelijksacte van 6 December 1941 opnieuw Duitse titels (Sak senCoburgGotha) is gaan in voeren. Deze mededeling werd ont- haald op toejuichingen van socia listen en liberalen. Spreker ver klaarde het document van 6 De cember te beschouwen als een aan fluiting van de grondwettelijke in stellingen. „De koning heeft eens te meer te kennen gegeven, dat hij zich niet wil beperken tot regeren. Hij wil heersen." De heer Spaak wees op het grote belang van het aan het parlement voorgelegde document. Hij vond hierin het drama terug, dat zich in 1940 heeft afgespeeld, toen de ko ning alleen zijn rol van hoofd van de legerstaf wilde uitoefenen en afzag van zijn taak als hoofd van de staat. Spreker was van mening, dat de koning .door het kerkelijk huwelijk aan het burgerlijk huwe lijk te laten vooraf gaan de Belgi sche wetten heeft geschonden. Hij verweet de koning bij deze onwet tige daad kardinaal Van Roey be trokken te hebben. „Niemand is op het ogenblik in staat te zeggen of de koning, als hij naar België te rugkomt. een koningin meebrengt of niet, en het parlement heeft de dringende taak vast te stellen wat nu eigenlijk de status is van de echtgenote van de vorst." Vervolgens wees Spaak er op, dat Vijf procent verhoging, kinderbijslag en sociale uitkeringen DEN HAAG Dc Tweede Ka- mer heeft de wetsontwerpen aan genomen krachtens welke de 5 pro cent verhoging ook zal worden toe gepast voor de kinderbijslagen, voor de nooduitkering aan ouden van da. gen en voor de uitkeringen krach tens de sociale wetgeving. Jee mieren en volhard- 1 r f. f 55 T T C I\T vvmuru- Mighty Mo' sar U.o. l\avy dc «oucomen onbc- - O J O J J weealiikhcid. Fn -ii handen vol werk ivecglijkheid. En zij blééf dat doen, ook toen verscheidene hon derden Jantjes van de Voor zulk een mach- zitten. Hoewel er na- ene kant van het schip tig en beroemd oor- tuurlrjk ook wel reden vaar de andere renden, logsschip als de is voor 'n beetje trots, in dc hoop, dat daar- Mighty Mo", zoals dc Dat het niet eenvoudig door de kiel zou los- Amerikaanse zeelieden is om je weer vlot te komen, het 45 000 ton metende krijgen door je af slagschip „Missouri" meting, waterverplaat- noemen, was de situa- sing en gewicht be- tie, waarin het half wijst tenminste dat je Januari geraakte alles- er wezen mag. behalve aangenaam. Stel eens voorals Zestien dagen lang je dekken betreden is men onafgebroken zijn door een generaal aan het iverk geweest, als Douglas MacArthur Eerst kwamen er wanneer zich op je sleepbotendie zonnedek de laatste trokken, maar er ge- fase van Wereldoorlog beurde niets. Toen Mighty II heeft afgespeeld, groef men, over een bergloon, Ten einde raad sloopte men van het dek van dc Missouri een aantal zware on derdelen. Daarna wis ten dertien sleepboten en acht lichters het reusachtige schip ein delijk vlot te brengen. Alles bij elkaar zal de stranding van de Mo", aan het charte terwijl je dreigend je lengte van 755 meter, ren van sleepboten en lange lopen richtte op langs het schip mod- lichters, dc Ameri de eeuwige sneeuw der weg, pompte de kaanse brlastingbeta van de Fuji-yamaolievoorraad uit de Iers twintig millioen dan is het toch wel 'n ruimen, bracht drij- dollar kosten. Een lief beetje vernederend, vende tanks onder de sommetje, waarbij dan wanneer je op je eer- stalen wand en riep nog de reparatiekosten ste reis, onder een nóg meer sleepboten komen. Want hele- nieuwe commandant te hulp. Maar de maal zonder kleer- op de modderbanken Mighty Mo" keek scheuren is de „Mis- van Chesapeake Bay minachtend naar het souri" er niet afgeko- aan de grond komt te gekrioel der menselij- men LONDEN. Dr. Karl Fuchs, een van de wetenschappelijke leiders van het grote Britse atoomcentrum te Harwell, is gearresteerd wegens het ver raden van geheimen van het Britse atoomonderzoek. By het voorlopige verhoor, dat gisteren in het gerechtshof in Bowstrcet in Londen gehouden werd, werd bepaald, dat dr Fuchs. die in Duitsland geboren werd, zich 10 Februari voor het gerecht zal moeten verantwoorden. De Amerikaanse geheime politie, het F.B.I., heeft in Washington meegedeeld, dat het Britse onderzoek naar de gedragingen van dr Fuchs in Amerika Ingesteld was op grond van door de F.B.I. verstrekte mededelingen. Fuchs wordt ten laste gelegd in Februari 1945 In Amerika en in 1947 in Engeland aan een persoon „onbekende inlichtingen betreffende het atoomonderzoek meegedeeld te hebben, welke mogelijkerwijze direct of indirect van nut kunnen zyn voor een vijand." Dc Britse regering bewaart de uiterste geheimhouding rond de arrestatie van dr Fuchs. Volgens de bekendmaking in Washington heeft het F.B.I. nauw met de Engelsen samengewerkt bij het ondenzoek in deze zaak. Het F.B.I. kreeg aanwijzingen te gen Fuchs bij zijn onderzoek naar het uitlekken van atoomgeheimen. Func tionarissen in Washington, die in een positie verkeren om volledig de ach tergrond van deze zaak te kennen, zeiden, dat het hier gaat om twee be paalde geheimen, welke naar Rus land uitgelekt zijn. Zij verklaarden, dat de plaats, welke Fuchs innam in het Britse atoomonderzoek te ver gelijken is met die. welke dr Robert Opperheimer tijdens de oorlog in de V.S innam Dr Oppenheimer had toen de leiding van de atoombom la boratoria in Los Alamos, New Mexi co. waar de eerste atoombom ont worpen werd. PAUL HENRI SPAAK: Katholieken dragen de verant woordelijkheid koning Albert reeds in 1921 de Duitse titel SaksenCoburgGo tha niet meer gebruikte en de em blemen ervan zelfs in 1930 uit het familiewapen waren verdwenen. Het feit, dat koning Leopold in 1941, terwijl België zich op grond van zijn aangegane verplichtingen in oorlog met Duitsland bevond, gemeend heeft deze titels weer te moeten invoeren, was, aldus Spaak tekenend voor de geestesgesteld heid van de vorst in dit jaar. Verongelukt KLM-toestel niet gevonden DEN HAAG De vluchten, die de K.L.M. gisteren heeft onderno men om te speuren naar de resten van de in de Noordzee gestorte Da kota PH-TEU hebben geen enkel resultaat opgeleverd. Gelden spaarders bij Bouwkas onaangetast DEN HAAG. Naar aanleiding van de berichten over onregelmatig heden. die zich bij een Haagse Bouw kas hebben voorgedaan, deelt de heer J. B. v. d. Heuvel Rijnders, ons namens de directie van de Nationale Bouwkas N.V. mede, dat de gelden van de spaarders in geen enkel op zicht ook maar enig gevaar lopen en volkomen onaangetast zijn gebleven, terwijl het bedrijf op normale wijze wordt voortgezet. De omvang der onregelmatigheden is nog niet ten volle bekend, maar deze zal naar verwachting tot enkele duizenden guldens beperkt blijven. Eventuele schade zal bovendien door familie worden vergoed. Delta niet verloren .LONDEN. Het onlangs op de Theems gezonken motorschip Delta uit Delfzijl blijkt niet verloren te zijn. Het schip, dat op zij lag. is thans rechtgezet. Er wordt getracht de lading te lossen. Men zal het schip voorlopig dichten, waarna in een dok zal worden hersteld. Nee tocli Heus! De nieuwste Hongaarse staats- sigaret vermeldt op haar ver pakking de aanmoedigende naam Het Vijfjarenplan en dat voor dingles die maar 10 a 15 minuten verpozing en bene veling brengen. „Wat verwacht u van mij?" vroeg dominee te Huil aan snibbige dame van liefdadig- heidsbazar. „Een stel badhand doeken, zelf geweven"krijste zijpaars van bazarbeslomme- ringen. Dominee zweeg, ging heen, bleef nacht op en kwam met het gevraagde (onverslijt baar). Handdoeken brachten fancy bedrag op. Snib werd poeslief. „Waarom rijdt u als een dol le met kleuter op knie?" vraagt bekeuringsagent aan heer-overtreder. „Voor zoon tje". „Hoezo?" „Hij wou eens een bekeuring beleven". „Vader liefde kost u dikke bon". „Voor uit maar, anders had hij mij de oren suf gejengeld". Aldus te Kansas City. 1950. Voor de Nobelprijs voor lite ratuur zijn 51 schrijvers ge- candideerd tegen verleden jaar 38 (en toen werd de prijs niet toegekend). Als er niet genoeg zijn,'wie weet er dan nog een paar? G ALS DE LEUGEN maar gedo cumenteerd wordt, wordt zü vanzelt een waarheid. Zo zou men een cier grondstel lingen Kunnen formuleren van in stituten als bijvoorbeeld Goebbels Propaganda Ministerium er een was. Men begint een doel na te streven en alles wat daaraan dien stig kan zijn, is geoorloofd. Ook de leugen, mits zij niet als zodanig herkenbaar is. Het is de moderne toepassing van de aloude zegswij zen, dat het doel dc middelen hei ligt en dat iedereen bereid is te be amen dat een koe wel ergens een vlekje moet bezitten, indien zij „bont" wordt geheten. Op deze bases streven allerlei lieden in het na-oorlogse Neder land doelstellingen na, die nauwe lijks nader aangeduid kunnen wor den. dan met de verzamelnaam: destructie- Zij achten zich echter de gerechtigheid te dienen, een ge rechtigheid die zij bepalen naar eigen maatstaven, waarbij de wet ten des lands als lastige obstakels ter zijde worden gesteld. Ontevre denheid en zelfoverschatting zijn vaak de bronnen, waaruit deze zich boven de wet gevoelende lieden, de kracht putten voor dwaze en sma delijke arbeid. Teleurstelling om de niet-verwezenlijking van vroe ger gekoesterde idealen, misken ning en avontuurlijke zin, mitsga ders het verlangen zich te rehabili teren dan wel te wreken, komen daarbij. En zo vinden allerlei, eigenlijk wezensvreemde elementen, elkan der om in Necrlands rustige hof dc Wild West te introduceren. De ge- desillusionneerdc ex-illegaal, wie de gal door het bloed stroomt als hij aan de farce der zuivering denkt, ontmoet de gewezen kleine brood- N.S.B.-er die maanden te lang in een kamp heeft gezeten door een administratieve nalatigheid. De avontuurlijken, die hun jeugdjaren tussen '40 en '45 beleefden en de normale maatschappij van een zin loze kalmte beschouwen, ontmoe ten de geslepen profiteurs, die zel ve op de achtergrond blijvend, gaarne gebruik maken van allen, die eigenlijk op wilde paarden, schietend door Noordwest Amerika behoorden te galopperen Aldus ontstaan de één, twee en meerhoofdige „inlichtingendien sten", waar men de beste mannen uit de oorlogstijd tezamen vindt met lieden die nimmer van een te veel aan ruggegraat hebben blijk gegeven. Zij maken zich tot de in strumenten van heren, wier namen iedereen wel kent, doch die nim mer genoemd zullen worden. En als de klap valt, als justitie en politie zo'n zaakje liquideren, hoort men van de kleine manne kens, die het gelag betalen. Terwijl wij zo graag, ter wille van helder Nederland, van de overheid zouden horen „waarom, wie, wat en hoe?" Want het licht is de beste reme die tegen rotting. BSMBHattW ET JYM' r-l' E TUB—LM! Wet op bankwezen in voorbereiding DEN HAAG Dc minister van Financiën heeft reeds geruime tijd het vraagstuk van het toezicht op het bank- en crcdictwczen in stu die. Een desbetreffend wetsontwerp bevindt zich reeds in een verge vorderd stadium van voorberei ding. zodat mag worden verwacht, dat het nog gedurende deze zitting bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. De 5 pCt voor jeugdige gehuwden DEN HAAG Er is een nadere verklaring van minister Joekes gekomen in verband met de moge lijkheid van 5% loonsverhoging voor gehuwde werknemers bene den de 23 jaar die een uitgebreid gezin tot hun last hebben. In overleg met de Stichting voor de Arbeid is besloten dat er voor dergelijke uitzonderingsgevallen een algemene regel zal komen. Roemenië, Polen en Hongarije hebben het communistisch bewind van Ho Tsji Minh in Vietnam er. kend. PARIJS. De Franse socialistische party heeft gisterenavond besloten, haar ministers uit het kabinet terug te trekken. Dit zijn: Moch (Binnen landse Zaken), Pineau (Transport)Lacoste (Industrie). Segrclle (Arbeid) en Thomas (Verkeer), Het besluit werd genomen, nadat een compromis voorstel van Bidault in de zaak van een bonus voor de laagst betaalde arbeiders geen genade had kunnen vinden in de ogen van het zogenaamde „Comité van 46" van de socialistische party. Bevin in Londen teruggekeerd LONDEN. Ernest Bevin. de j Britse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteravond te Londen aangekomen. De minister, die dc conferentie van Gemenebestministers van Bui tenlandse Zaken te Colombo heeft bijgewoond, bracht op de thuisreis een bezoek aan Kairo, Rome en Parijs. Men neemt aan dat Bevin tijdens zijn bezoek aan Parijs de Franse regering meegedeeld heeft, dat En- -relP-H Hit weekend Vietnam, Laos en Cambodja zal erkennen. Later op de avond legde minis ter-president Bidault in de Na tionale Vergadering een verklaring af, waarin hij mededeelde, dat le de regering niet aftreedt, 2e het debat over de vrije collectieve on derhandelingen terstond zal worden stopgezet en 3e de regering Dinsdag een nadere verklaring zal afleggen in de Nationale Vergadering. Hij zei verder „Wy staan voor het vooruitzicht van een wijziging in de structuur van de regering, welke wij niet wensten, maar welke onvermij delijk schijnt Geen der socialisti sche ministers zat in de regerings- banken. toen Bidault zijn verklaring aflegde. In de wandelgangen werd gezegd, dat Bidault hoopt de voornaamste posten, die vrij komen door het uit treden van de socialisten, te doen bezetten en zich de volgende week met een hergegroepeerd kabinet aan de vergadering voor te stellen. Hij zou dan waarschijnlijk om een vertrouwensstemming over de ver klaring over zijn algemene politiek verzoeken. De socialisten schijnen bereid te zijn een dergelijk kabinet voorlopig hun welwillende steun te verlenen. De meeste waarnemers zijn van oordeel, dat een kabinetscrisis in de nabije toekomst in ieder geval on vermijdelijk is. WASHINGTON. Nederlandse autoriteiten hebben met het Ame rikaanse ministerie van defensie preliminaire besprekingen geopend over de mogelijkheid gecombineer de vlootmanoeuvres te houden in de Caraibische zee in de tweede helft van Maart. DR. ALI SASTROAMIDJOJO. de eerste Indonesische ambassa deur in de Verenigde Staten van Amerika, werd bij aankomst op het vliegveld Idlewild door jour nalisten met vragen bestormd. Dr Ali Sastroamidjojo was ver gezeld van zijn vrouw en twee kinderen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1