Spoorwegarbeiders op karwei slapen in woonarken Eerste Unie-conferentie 20 Maart in Djakarta Belangrijk uitbreidingsplan voor K.N.M.I. gereed VAN DE (WONING-)NOOD EEN DEUGD MAKEN Prima verzorging in vier grote drijvende hotels DE KINDERKRANT Op de Jorkeding" in de Eem Meester Kraai de zangleraar Twee nieuwe vleugels aan het oude gebouw Het werk sterk uitgebreid Hevige explosie te Nijmegen Zaterdag 4 Februari 1950 3 's Avonds maar vroeg naar kooi, dan is het gauw Zaterdag en dus... huistoe. (Van onze speciale verslaggever) MEN moet van de nood een deugd maken, ook van de woningnood hebben de Spoorwegen blijk baar gedacht. Dit zitten namelijk mei het probleem van de huisvesting der hon derden arbeiders, die nu hier, dan daar, een groot karwei langs de lijn moeten verrichten. Vroeger waren die altijd wel ergens onder te brengen, maar te genwoordig is ieder een zelf blij als hij ergens een plaats heeft om zijn bed neer te zetten. Daar om hebben de Spoorwegen vier grote binnenvaart schepen gecharterd, die tot drijvende hotels zijn ingericht en nu met het werk mee door het land varen. Zo vinden de arbeiders, die aan de belangrijke electrificatie AmersfoortZwolle werken, voor de nacht onderdak in de grote woonark „Jorkeding", die momenteel in de Eem ligt, even buiten Amersfoort. 's Avonds tegen een uur of zes komt de „trektrein", die de kabels langs de lijn trekt, naar Amers foort rijden en een deel van de ar beiders komt daarop mee. Nu moet u niet denken, dat ze netjes aan het station Amersfoort afstap pen. Als de trein even buiten de stad in de buurt van de rivier komt. mindert de machinist even vaart en als een lawine storten de mannen zich dan naar buiten op de spoorbaan, klimmen en klaute ren en snellen naar huis, naar het schip wel te verstaan. Daar brandt de kachel, daar staan de bedden opgemaakt en de tafels gedekt. Zeventig man Een zeventig man wonen in de „Jorkeding", uit Rotterdam, uit Den Haag, uit Utrecht, uit het Zui den van het land en uit het Noor den. Men hoort er aan tafel alle dialecten spreken en in alle dialec ten moppen tappen. Want dat ge beurt nog al eens. De stemming is er prima en van ruzie is nooit sprake. Wij hebben dit speciaal ge vraagd, maar een ernstige onenig heid heeft men er nooit meege maakt. „Och, we voeren elkaar wel eens, er wordt eens iemand op de kast gejaagd, maar daar blijft het ook bij," zegt een electro-mon- teur van een jaar of 45. „Het zijn hier natuurlijk mannen onder elkaar. Je krijgt zo'n beetje de stemming, die je ook in militaire dienst hebt. alleen wat minder luidruchtig, omdat hier ook veel mensen van middelbare leeftijd aan boord zijn. Die temperen de jeugd dan ook wel wat." En het eten? „Het eten is prima. Nee. daar behoeven we niet over te klagen. Het is ruim voldoende, goed van smaak en goed van vettigheid. En de slaapplaatsen zijn ook goed. Met die strenge vorst hebben we het wel even koud gehad, want je slaapt op een schip dan zo'n beetje vlak naast het ijs. Maar we heb- Garry wil een „wereldweg" PARIJS. Na zes weken vruch teloos pogen om over de brug van Kehl Duitsland binnen te komen, heeft wereldburger Garry Davis Vrijdag zijn Frans identiteitsbewijs verscheurd en aan de minister van Binnenlandse Zaken gestuurd. De Wereldburgerbeweging heeft bekend gemaakt, dat zij „een we reldweg zonder grenzen" zal pro pageren. waarover iedereen vrij naar alle landen kan reizen. ben drie dekens en dat is voor de meesten wel voldoende. En anders neem je jas er maar bij. Dat doe je thuis ook wel eens." Schipper W. Vos met vrouw en dochter houden de slaapzalen en de cantine in orde. De slaapzalen zijn benedendeks, met twee bed den boven elkaar. Vrouw en doch ter van de schipper maken 's mor gens de bedden op. Er is gezorgd voor een flink aantal moderne toi letten, op verscheidene punten van het schip. En er zijn moderne was bakken en douche-cellen. Een nacht brood smeren In de keuken is de kok W. de Boer de baas, die drie» helpers heeft, waarvan er een steeds nachtdienst doet. Nachtdienst? zult u vragen. Ja, want u gelooft toch niet, dat men in een handom draai voor zeventig man voor een hele werkdag boterhammen sme ren en beleggen kan? Ongeveer veertig broden worden er in zo'n nacht bewerkt. Ieder vindt 's mor gens tien boterhammen op zijn bord, maar hij kan er ook twintig krijgen. Vijf boterhammen krijgt hij belegd met vlees of worst en voor de rest mag hij kiezen tussen koek, hagelslag, jam e.d. Thee en koffie krijgt men zo veel men maar lust, ook om mee op karwei te nemen. Aan de avondmaaltijd hebben wij mee aangezeten. Het smaakte uitstekend. De pot schafte groen- tensoep en daarna hutspot met jus en een bal gehakt. Echte winter- kost dus. Maar in de zomer wor den er b.v. ook huzarenslaatjes opgediend en als er geen soep is komt er een pudding of pap als dessert. Als men de menu-lijst van de week inziet, krijgt men werke lijk het idee van een hotel. Luis tert u maar: Dinsdag, runderlap- DJAKARTA. Nederlanders en Indonesiërs zullen op 20 Maart hun eerste Unie-conferentie in Djakarta houden aldus heeft minister Van Maarseveen kort voor zyn terugreis naar Nederland op een Persconferen tie medegedeeld. De kans bestaat, dat de kwestie Nieuw-Guinea dan in be handeling zal worden genomen. Onderhandelingen over deze zaak, zo meende de minister, kunnen misschien het best worden voorbereid door een commissie, bestaande uit een gelyk aantal leden van elk der partijen. „Het is niet onmogelijk, dat de eerste conferentie van ministers der Unie het besluit tot stichting van een zodanige commissie neemt", zei mr Van Maarseveen. Een der journalisten vroeg mr van Maarseveen: „Zijn de Neder landse troepen in Indonesië zodanig gedeployeerd, dat zij zo nodig zou den kunnen worden gebruikt om Europese levens en eigendommen zowel als zichzelf te beschermen?" Mr Van Maarseveen antwoordde: „Hun opstelling is .zodanig, dat zij een tweeledig doel zouden kunnen dienen. Zy zijn hier voor een be paald doel, maar zouden ook voor een ander doel gebruikt kunnen worden Meer kan ik hierover niet zeggen." Even later verklaarde hij nadruk- kelijk. dat de Ver. Staten van In donesië „volledig en algeheel sou- verein op hun gebied" zijn. „Er kunnen geen maatregelen worden genomen, zonder dat Indo nesië de wens daartoe te kennen geeft", aldus de minister. „De Unie met Nederland voorziet in samen werking. Een verzoek hiertoe is echter noodzakelijk." Op de vraag of Nederland op een desbetreffend verzoek troepen beschikbaar zou stellen, antwoordde mr van Maarseveen: „U kunt ervan verzekerd zijn, dat wij in volkomen overeenstemming zullen handelen met wat op de Ronde Tafel Conferen tie in Den Haag werd overeengeko men." Mr Van Maarseveen noemde Westerling's optreden even dwaas als misdadig en zei. dat de geest van begrip tussen de Indonesiërs en de Nederlanders hierdoor had kunnen worden geschaad, „indien het niet duidelijk was geweest, dat de Ne derlandse regering even sterk als de regering van Indonesië tegen deze actie is". jes, spinazie of doperwten, aardap pelen, jus, pudding met saus. Woensdag: spek, stamppot van zuurkool, jus, havermoutpap. Don derdag: erwtensoep met varkens kop en drie pannekoeken. Lezen, kaarten, studeren 's Avonds is de eetzaal herscha pen in een recreatiezaal. Dan zit ten, terwijl de radio speelt, de mannen te lezen, te schrijven, te kaarten, dammen, schaken en vaak te studeren. Want veel van de jongeren volgen schriftelijke lessen in de electrotechniek. Op 9 Februari wordt een filmavond gegeven. Om de veertien dagen is er een „lang weekend". Dan moet alles van boord zijn, behalve de schip per en zijn gezin. Dan gaan de mannen 's vrijdagmiddags naar huis en komen ze 's Maandag avonds terug. De volgende week is er dan een „kort weekend", van Zaterdagmiddag tot Zondagavond. Behalve de „Jorkeding". die momenteel in Amersfoort ligt, hebben de Spoorwegen ook „in de vaart" de „Wongo", (momenteel in Rozendaali, de „Zwaluw" (in Rot terdam) en de „Ora et Labora" (in Deventer). De „Jonkeding" is het dichtst bevolkt. De algemene be heerder van de schuiten zetelt in Deventer. Deze organiseert ook de voedselvoorziening. Alleen boter heeft de „Jorkeding" al zeven kilo per dag nodig. En aardappelen, zakken vol. Kardinaal gispt Rijnse carnavalsuitspattingen KEULEN. Kardinaal Frings, de aartsbisschop van Keulen, heeft in een herderlijke brief protest aan getekend tegen de „uitspattingen bij de carnavalsviering, die thans in het Rijnland aan de gang is." De kardinaal schrijft in zijn brief: „Het is er verre van, dat de kerk de carnavalsgrappen en -pa rodieën zou willen uitroeien, doch d# Duitse katholieken mogen het heilig jaar en de noden van hun medemensen niet vergeten." Een der woonschuiten van de Spoorwegen: toevluchtsoord van tientallen lijnarbeiders. Het Raadslid, A. van Ek (Uitgeverij Vermande Zonen. IJmulden). Van dit Instructieve boekje, waarvan "in 1927 de eerste en in 1931 de tweede druk ver scheen. heeft thans de derde druk de persen verlaten. De heer Van Ek. hoofdcommies ter secretarie van Hee renveen, geeft hier op overzichtelijke wijze een beknopte benandeling van de wettelijke bepalingen betreffende de 3 gemeentelijke bestuursorganen; raad. B. en W. en burgemeester. Voor hen. die leden van de raad zijn. of tot lid van de raad kunnen worden geroepen. Is dit boekje zcker van belang door zijn voorlichtend karakter, terwijl het tevens een handleiding Is voor allen. dle belang stellen in gemeente-admi. stratie. Do luister van het heelal, J. C. Ra- domaker (L Stafleu. Leiden). Uit een aantal lezingen, die de schrijver voor zijn medegevangenen m het concentra tiekamp Tjimahi heeft gehouden. )9 tenslotte dit boek geboren. Lezingen, die uiteraard populair moesten zijn. doch de verdienste hadden begrip bij te brengen en bclangstellinB te kwe. ken omtrent het cosmlsch gebeuren. Geen gemakkelijke taak: moeilijke stof in een bevattelijke vorm te gieten, zort- dcr vlak te worden. Deze uiteenzettin gen over de aarde, de zwaartekracht en de sterrenhemel laten zich vlot le zen. vinden bovendien steun in uitne. mende foto's en een grote hoeveelheid tekeningen, waarvan de schetsen ook al in Tjimahi met behulp van enige primitieve middelen zUn ontstaan. Bij de Republiek der Letteren te Amsterdam verscheen de tweede druk van Maxim Gorki's „Onder Vreemde Mensen" in de Nederlandse bewerking van J. A. Sandford. Gorki vertelt in dit boek dat aansluit op zijn „Kinder jaren" hoe hij achtereenvolgens zijn brood verdiende toen hij als jongeling de wereld Introk. Een bonte wemeling van mensen trekt ln deze wonderlijke loopbaan aan hem voorbij. Hij tracht ze alle te begrijpen en te doorgronden en vele ontnuchteringen zijn, zijn deel. Het boek werd goschrcven in zijn wel. bekende bloemrijke taalhet is door trokken van een innige mensenliefde. Havank stelt zijn lezers met „Scha duwwaarom?" erg op de proef Deze roman leest niet zo vlot als zijn vorige geesteskinderen: zij stelt meer eisen aan de intelligentie van dc lezer. De vaste klanten van Ha vank'. dit boek ook bij A W. Bruna Zn. (Utrecht) liet verschij nen. zullen dit stellig toejuichen, om dat men naar hartelust mee kan gissen, combineren en deduceren En die vaste klanten mogen deze uitgave in dc lange reeks stellig niet missen, omdat hier dc Schaduw zich ln een avontuur be geeft. dat hij vroeger zelf al eens als zeer hachelijk signaleerde: het huwe. lijk. Ab Visser heeft uit tal van bronnen geput, voordat hij het waagde een be scheiden boekwerkje samen te stellen over Guldo Gczolle. Visser bcschnjt Gczelle als dichter, ais mens en als ge leerde Zelf zegt de schrijver, dat hij voor net grote publick geschreven heeft. Ongetwijfeld is het populair ge houden. doch we geloven niet, dat dit bij Bom te Assen uitgegeven boekje juist tot deze groep spreekt. Daarvoor grijpt de tekst overigens goed gedo. cumenteerd en geargumenteerd net even te hoog Toch zal het velen nader tot de Vlaamse dichter brengen. „We voèren elkaar wel eens maar ruzie nee, daar zijn we te verstandig voor Truman: Kennisgeving aan V.N. niet nodig WASHINGTON. President Truman heeft gisteren gezegd dat het niet nodig was de V.N. kennis te geven van het besluit van de V.S. om voort te gaan met de pro ductie van de waterstofbom. De president gaf zijn mening over een suggestie van senator Arthur Van- denberg, dat hij de V.N. officieel van zijn besluit ten aanzien van de bom in kennis moest stellen, evenals van de bereidheid van de V.S. om het project te laten varen zodra Rusland een doeltreffende interna tionale controle op de atoomenergie mogelijk zou maken. Het thans bestaande gebouw van het K.N.M.I. is al lang te klein. Er is nu een plan gereed om het met twee vleugels uit te breiden. De tegenwoordige toren gaat verdwijnen en een nieuwe, aan één der nieuwe vleugels, zal zijn plaats innemen. ER was eens een oude, slimme kraai, die altijd weer nieuwe plannen maakte Hij woonde in een boom naast dat kale stoppelveld bij de grintweg, en op zekere dag timmerde hij een bordje op zijn boom, waarop stond: Meester Lam. oerlus Kraai, zangleraar. Nu kon Lambertus Kraai hele maal niet zingen. Hij was net zo muzikaal als een okkernoot, ieder geluid dat hij maakte kwam op hetzelfde neer: „Krraa." kon hij zeggen, maar meer ook niet. De dieren, die in de buurt woon den, moesten dan ook erg lachen om dat uithangbord. Ach. die gekke Lambertus Kraai, zeiden ze tegen elkaar. Zangles, wel ja. Zang les wil hij geven. En hij kan alleen maar krassen. Wacht maar. dacht Lambertus. ik zal heus wel leer lingen krijgen. En werkelijk, op een morgen 1 wam er een hele troep mussen uit de stad. Ze kwamen eigenlijk om te kijken of er op dat stoppel veld nog eten was. In de stad was zo bitter weinig meer te halen vcor eiie mussen, en met broodkruimel tjes liep het ook niet zo hard Gelukkig vonder, ze nog v.-l 't een en ander op het veld. En topn ze hun buik vol hadden, zei er plotseling een: Kijk daar! En hü wees op het bord van meester Lambertus Kraai, zangleraar. Dat is 'ets voor ons. jongens, zei de oudste mus. Wat zou het heer lijk zijn, als we konden zingen. Stel je voor, als in het voorjaar de merels en de leeuweriken .terug komen, die altijd zo opscheppen met hun mooie zangstemmen, stel je voor, dat wij ze tegemoet kon den vliegen, jubelend en zingend: Zou dat niet heerlijk zijn? Jaaaa. schreeuwden alle andere mussen tegelijk, en zo kwam het dat meester Lambertus kraai in eens twintig leerlingen kreeg. Het was een heel zangkoor. WELAAN, zei meester Lamber tus deftig, dan beginnen we maar. Hij deed zijn bek open en riep: Krrrraaaaa! Zing dat maar eens na, zei hij. Zingen? riep de oudste mus bru taal. Maar dat is geen zingen, meester dat is doodgewoon kras sen. We vinéen het maar lelijk. Tja, zei Lambeitus, toch zullen jullie daarmee moeten beginnen. DE tandarts L. J. Langejaap houdt in de winter een winterslaap hij slaapt al veertien weken Hij mompelt alleen zo 's morgens vroeg: Katrieu. ik heb weer geen dek genoeg, dan krijgt hij nog een deken. De mensen met een zere kies (er zijn er negen en tachtig precies) staan op de deur te bonken zij gooi enmet kiezeltics tegen de ruit en toepen, zeg, komt hij er nog niet uit? En de tandarts blijft maar ronken. Want voor hij ging slapen, toen heeft hij gezegd: 't Komt later allemaal wel terecht, en niemand mag mij wekken. Ik blijft ir. mijn bed zolang als ik wil Je mag mc vas roepen op zeven April dan ga ik weer kiezen trekken. ZO staan al die mensen dan voor dc deur en raken verschrikkelijk uit hu nhumeur en roepen: Het is een schande! Maar tandarts H J. Langejaap blijft sluimeren in zijn winterslaap en droomt niet eens van tanden. En wat men ook zegt en wat men wil, de trekker staat op zeven April (hel is een winterslaap-wekker) Maar één is er blij en tevreden ja de kleine Jacobus, hij denkt Aha Ik hóef dus nog niet. LEKKER! Niemand zal ooit zingen leren, als hij niet met „krrraaa" is begonnen. Dat is een soort van étude, versta je' Niemand wist wat étude bete kende, maar de mussen waren wel danig onder de indruk van de ge leerdheid van Lambertus. En dus probeerden ze allemaal Krrraaa te roepen. De een probeerde het hoog, de andere laag, maar wat ze ook deden, het lukte niet. Ze riepen tsjiep tsjiap! En daar bleef het bij. Uren en uren lang zei de kraai het hen voor, maar niemand van het mussenkoortje kwam verder dan tsjicp. Ik geef het op, zei meester Lam. bertus. Jul'.ie zijn stommerds. En nu mijn honorarium, asjeblieft. Uw wat? zeiden de mussen ver bluft. Mijn honorarium, zei de kraai. Dat betekent mijn loon. Ik moet van jullie vijf en veertig ha- verzaadjes hebben en een ons stadse broodkruimels. Je moet toch betalen voor die kostbare les. DE MUSSEN zaten even ver bluft te kijken. Toen werden ze boos Woedend werden ze. Ha- verzaadjes en broodkruimels? Voor een les waarbij ze niets geleerd hadden'' En, zei de oudste mus. éls we nog iets van je geleerd hadden, zou het toch alleen maar „krraaa" geweest zijn Kom. makkers, we zullen nu onze meester Lambertus eens zingen leren. Wij zullen hem zangles geven, op onze beurt. En twintig mussen vlogen tjilnend en schreeuwend op meester Kraai nf en probeerden h?m in zijn veren te pikken. Oei. wat schrok Lambertus. Hij strekte zijn grote bonte vleugels en vloog met lange slagen het land in, de mussen ver achter zich la tend. Zo, zei de oudste mus. die heb ben we weggejaagd. We gaan maar weer naar de stad terug Dat deden ze. En nu zitten ze weer op dakgoten en scharrelen op straat. Maar er is één klein mussenmeis- jc, dat nog steeds zit te oefenen. Ze probeert nog steeds om Kraaa te zeggen, want ze vindt toch, dat er iets in zit. Of ze het ooit leren zal? Mis schien, als ze nog twee maanden zo doorgaat. Misschien tegen de zomer Diensten die nu over zeven percelen verdeeld zijn weer in één gebouw Reeds dadelijk na de Bevrijding stond het vast, dat het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in de Bilt, wilde het aan de moderne weten schappelijke eisen voldoen, een belangrijke uitbreiding zou moeten on dergaan. De plannen, welke daartoe inmiddels tot stand zijn gekomen hebben de volle goedkuring van de minister van verkeer en water staat en van de directeur-generaal van de Rijksgebouwendienst. Thans zijn de laatste besprekingen gaande met de minister van financiën en men mag verwachten dat ook bij hem de plannen, althans in de hoofd lijnen, instemming zullen vinden, al zal het natuurlijk altijd mogelijk moet worden geacht, dat op detailpunten nog een enkele wijziging wordt oorgeschreven. Er is echter goede hoop,, dat met de uitvoering van !e plannen, als deze ook door Financiën zijn goedgekeurd, in het voor aar zal kunnen worden begonnen. Als het nieuwe gebouw tot stand is gekomen zullen de afdelingen, .velke nu over zeven gebouwen zijn verdeeld, weer in één gebouw zijn verenigd. zou voldoen, maar waarbij in de eerstvolgende jaren die gedeelten zouden kunnen worden verwezen lijkt die nodig zijn, en voor zover de financiën zulks zouden toela ten. Dit zou het voordeel hebben, dat bij verdere uitbreidingen in de toekomst een harmonisch geheel kan worden verkregen. Twee vleugels Onder leiding van ir. G. Fried hoff, rijksbouwmeester, is thans een plan gereed gekomen, waaraan medewerking werd verleend door de heren Van Erp en Lamens. Het is de bedoeling, dat het oude ge bouw in gebruik blijft. De bestaan de toren, die in een toestand ver keert. dat hij toch nog maar een paar jaar zou kunnen meegaan, zal worden afgebroken. Opzij van de ze toren, naar het Zuiden zal een nieuwe vleugel verrijzen met de hoofdingang en een trappenhuis Achter dit trappenhuis, naar het Oosten derhalve, komt een lange vleugel van drie verdiepingen met een vrij hoog souterrain. In deze laatste ruimte worden de vrij grote machine's geplaatst, welke gebruikt worden voor de verwerking van de gegevens die de afdeling oceanogra I fie en maritieme meteorologie ter Dat al dadelijk na de oorlog jleek. dat het K.N.M.I., dat toch al Krap in zijn ruimte zat, sterk uitge breid zou moeten worden, was niet zo vreemd, wanneer men bedenkt, dat de meteorologische onderzoe kingen en berichtgevingen voor de luchtvaart bijzonder zijn uitge breid. Ook de diensten voor de landbouw, die nog steeds in ont wikkeling zijn, zijn veel omvang rijker geworden. Daarnaast stond het vast, dat de oceanografie weer ter hand zou worden genomen, met de diensten voor de visserij en de Kon. Marine, terwijl tegenwoordig ook de meteorologie voor de mili taire luchtvaart door het instituut wordt verzorgd. Nadat in beginsel overeenstem ming was bereikt met de minister van verkeer en waterstaat en de directeur-generaal van de Rijksge bouwendienst werd besloten een ruim opgezet plan te ontwerpen, dat ook voor een verre toekomst behandeling ontvangen. Deze afde lingen toch krijgen de journaals op meteorologisch gebied en over de stromingen te verwerken en op dit terrein is Nederland rijker aan ge gevens dan enig ander land. De werkzaamheden zijn zo uitgebreid, dat ook de eerste verdieping voor deze afdelingen zijn bestemd. Dc vleugel naar het zuiden, die in de verre toekomst waarschijnlijk vier ver diepingen zal tellen, wordt, behalve het trappenhuis dat hoger wordt, voorlo pig in twee verdiepingen opgetrokken. In deze afdeling zal het grootste ge deelte op de tweede verdieping worden Ingenomen door de weerkamer. Dezo vleugel steekt vrij in de ruimte uit en zal ook een groot balcon krijgen. Dc ruimte moet zo groot zijn, omdat steeds meer weerkaarten getekend moeten worden, ook al doordat deze kaarten ook van dc hogere niveaus worden ver vaardigd. waarvan, dank zij de radio sondes steeds meer gegevens binnenko men In dit gedeelte komt verder dc telexruimte, waarmee verbindingen naar alle gedeelten van het land en de waar nemingsposten worden onderhouden voor het verkrijgen van gegevens. Nieuwe toren De nieuwe toren komt vrijwel ln het midden tegen de vleugel naar het Oos ten. Deze kan tevens dienst doen als brandtrap voor dit gedeelte van het ge bouw De toren wordt achtkantig en heeft een uitbouw aan de top. het z g. plat. waar de verschillende instrumen ten. windmeters e.d., een plaats vinden. Hier zal de dienst voor de klimatologie zetelen De constructie van de toren is zo gekozen, dat de storing van het windveld zo klein mogelijk ls. Wat dat betreft is de tegenwoordige toren niet zo gunstig. Verder komt er in het nieuwe gebouw een kleine vergaderzaal en een garage, welke plaats zal bieden aan twee wa gens. een personenauto en een instru mentenwagen. In grote trekken zal de Indeling zo zijn. dat In het oude gebouw gevestigd blijven: de afdelingen die te maken hebben met aardbevingen, aardmagne tisme. ionosfeer (de wetenschap met betrekking tot dc luchtlagen tussen 30 cn 400 km), de administratie, de biblio theek en de instrumcntenafdeling. In het nieuwe gebouw komen: de wecrdienst, dc grootste afdeling die nu in het huis vlak naast dc ingang is ge vestigd. de klimatologie, die van Ne derland en die voor dc landbouw, de oceanografie en de maritieme meteoro logie. Slechts de opleiding zal dan nog ln een afzonderlijk gebouw ln de nabij heid zijn ondergebracht. Het plan ls uiterst sober gehouden, maar wanneer deze uitbreiding ls tot stand gekomen, dan zal het K N.M.I on getwijfeld over een smaakvolle cn doel matige huisvesting beschikken en dan zal aan de ongunstige situatie van het ogenblik, die ontstaan is door een grote verdeling over verschillende gebouwen en een gebrek aan ruimte, een einde zijn gekomen. De heren van de weerkamer zul len ook gaan verhuizen. Zij krij gen meer ruimte in het nieuwe gedeelte. NIJMEGEN. Gistermorgen kwam in de smederij van J. P. Haerkens te Nijmegen een ontplof fing voor. tengevolge waarvan drie personen werden gedood. Tot ver in de omgeving werd een knal gehoord, als van een bominslag De huizen wankelden even; de smederij vloog de lucht in. De smid en zijn 23-jarige knecht Pierlot uit VVijchen werden ogenblikkelijk gedood. De 22-jari- ge knecht Van Bremen uit Malden werd onder het neervallende puin bedolven en een uur later leven loos door brandweerlieden onder de stenen vandaan gehaald. Een neef van de smid. de 20-jarige J. Haerkens werd zwaar gewond en overgebracht naar het Canisiuszie- kenhuis te Nijmegen. Een gedeelte van het woonhuis ging mee de lucht in.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3