DAGBLAD VOOR AMERSFOORT MARGARINE-oorlog met grof geschut tegen „oneerlijke concurrentie D Eerste Kamer accoord met oorlogsachade regeling Bonn zet staalleverantie aan Oost-Duitsland stop Verdere arrestaties en ontdekkingen Koning Leopold wijst het voorstel van Spaak af Bidault kan weer verder Met vier centen beneden inkoopsprijs wordt strijd om bestaan gevoerd Ene helft van ons land heeft andere bespionneerd Minister Lieftinck: uitvoering loyaal maar niet royaal! Prijzenoorlog 10e Jaargang, no. 33 Woépsdag 8 Februari 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbiu 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. OOK DE KAAS! Een Amsterdamse winkelier heeft thans ook de kaas in de strijd geworpen. Jonge volvette doet hij voor drie eenten goedkoper van de hand, de oude volvette van vier tot zes centen minder. Door middel van een raambiljet maakt hij het publiek erop attent, dat hij niets te maken heeft met „de strijd die gevoerd wordt". Hij concur reert alleen maar. Blijkbaar wil hij dus eveneens in de kaassec tor „de oneerlijke concurrentie dood-concurre- ren". A, AMSTERDAM. In Amsterdam is een hevige margarine-oorlog ontketend, waarin 1200 melkhandelaren en 700 kruideniers een gesloten front vormen tegen een aantal win kels die de margarine onder de als normaal geldende prijs van 34 cent per pakje van een half pond verkopen. Zodra een winkelier onder de prijs gaat werken beginnen onmiddellijk drie andere detaillisten in de buurt de margarine nog goedkoper te verkopen. Het geld, dat zij er dan bij moeten leggen, krijgen zij terug uit een strijdfonds, dat de samenwerkende 1900 spe ciaal voor dit doel hebben gevormd. „Op deze wijze," zei men ons, „willen wij trachten de oneerlijke concurrentie ilootl te concurreren. Wjj gaan met grof geschut werken." In Rotterdam en Den Haag, waar al geruime tijd margarine onder de prijs wordt verkocht, gaat de grote meerderheid der detaillisten nu op dezelfde wijze als in Amsterdam, in een gesloten front, de strijd tegen deze concurrentie aanbinden. Tot welke consequenties di tleidt blijkt in de hoofdstad, waar in bepaalde delen van Amsterdam-Zuid de margarine nu voor een kwartje per pakje te krijgen is. hetgeen tal van huismoeders, gewapend met boodschappentassen, uit andere delen van de stad aanlokt De prijs ligt vier cent beneden de inkoopsprijs van de winkelier. Men moet goed begrijpen, zei men ons. dat de kruideniers met deze margarine-oorlog in feite de strijd om hun bestaan voeren. De margarine en de suiker, volksvoedsel bij uitstek, vormen samen ongeveer 25% van de omzet van een kruidenier. Naar men weet wordt behalve om het artikel margarine ook van tijd tot tijd om de suiker de prijzenstrijd gevoerd. De winstmarge op deze artikelen is vrij laag. Als deze marge nu nog geringer moet worden kunnen de kruideniers, die over een kwart van hun omzet winst moeten derven, in zeer vele ge vallen hun bedrijven niet meer lonend exploiteren Dit geldt met name voor zaken, die met een paar man personeel wer ken en dus salarissen moeten betalen, die in een C.A.O. zijn vastgelegd. Tot voor kort was de algemeen geldende inkoopsprijs van margarine voor de winkelier 1.16*4 per kg. best zelf uit de wereld kan helpen, op de wijze, als Am sterdam nu ten voorbeeld stelt, zijn er ook velen, die ingrijpen van de regering wensen. Men voorziet name lijk, dat deze margarine-oor log zich als een olievlek zal gaan uitbreiden en dat bin nenkort ook andere steden, waar het verschijnsel zich nu nog maar sporadisch voordoet, er door worden aangetast. De minister heeft naar aanlei ding van een desbetreffend ver zoek advies gevraagd aan de Eco nomische Raad. Een commissie uit dit lichaam, onder voorzitterschap van Prof. De Vries, bestudeert het vraagstuk thans. Dinsdagmorgen heeft de commissie een bijeen komst belegd met afgevaardigden uit alle betrokken groepen, detail listen. inkoopverenigingen, coöpe raties enz. In het algemeen heeft men er van deze zijde op aange drongen de minister te adviseren de geldende maximum-prijs voor margarine van f 0,31 per pakje van een kwart kilogram ook als m i n i m u m-prijs te fixeren. Weer vitaminen? Of het zo ver zal komen dient te worden afgewacht. Als de regering er toe overgaat een minimum-prijs voor margarine vast te stellen, zou misschien overwogen kunnen wor den of in deze prijs niet tevens de cent per pakje kan worden ver werkt, die nodig is om de marga rine weer zoals vanouds te vitami- niseren en wat dit betreft dus weer kwalitatief gelijk aan room boter te maken. Als men dit niet doet komt de bevolking imet nam- het opgroeiende kind) vitamine tekort of men verplicht de huis moeders veel duurdere vervan- gingsmiddelen te kopen. Deze zaak moet geregeld worden en dat kan dan misschien in één moeite. I V_- gaat dc strijd om. Margarine, ook vitamine-loos belangrijk. FRANKRIJK Naar het einde van de „derde" macht Voor de eerste maal sint oorlog wordt Frankrijk geregeerd door een kabinet, waarvan de socialisten geen deel uitmaken. Dat is echter slechts mogelijk, doordat de socialisten, hoewel zij hun ministers uit de regering hebben teruggetrokken, bereid zijn, het kabinet-Bidault te blij ven'steunen voorlopig althans. Zouden zij dit niet doen, dan zou de regering van de „derde macht", die thans onder leiding van Bi- dault staat, geen dag langer leven. De socialisten zijn uit de regering weggelopen om een betrekkelijk onbelangrijke reden. Het ging om een uitkering ineens voor de nnnst-betaalde arbeidskrachten. Daarbij wilde de progressieve ka tholiek Bidault, die ook rekening te houden heeft met de meer naar rechts staande radicaal-socialisten (de conservatieve Franse libera len) en hun eis tot een sluitende begroting, minder ver gaan dan de socialisten. Een jaar geleden zou of Bidault of zouden de socia listen toegegeven hebben. Maar de situatie is inmiddels veranderd. Het gemeenschappelijk gevaar van uiterst links (de communisten) en van uiterst rechts (de Gaullisten) is aanzienlijk kleiner geworden en daarmede is ook de band. die de ten slotte betrekkelijk, hetero gene krachten van de derde macht samenbond, zwakker geworden. En zo kan men het zien gebeuren, dat de socialisten thans weer meer naar links, waar zij inderdaad thuisho ren en de radicaal-socialisten naar rechts, waar zij vandaan kwamen, zwenken. En daarmede gaat de „derde macht" in Frankrijk haar zwaarste beproeving en misschien zelfs haar einde tegemoet. In het zoeklicht Advies aan minister minimumprijs te fixeren Dit was de maximum-prijs, die hun gevraagd mocht worden en die in overeenkomst tussen fa brikanten en grossiers als de vaste prijs over de gehele linie was ge fixeerd. Kort geleden is die over eenkomst echter verbroken, waar door enkele grossiers nu ook aan de detailhandel voor een lagere prys zijn gaan verkopen. Dit heeft de zaak natuurlijk nog gecompli ceerd en in sommige opzichten het verkopen onder de prijs door win keliers vergemakkelijkt. Geen reelame-artikel De winkeliers, zo verzekerde men ons, willen met hun artikelen graag reclame maken. Maar mar garine en suiker lenen zich daar voor niet. In deze artikelen, van waar men ze ook betrekt, is mo menteel geen kwaliteitsverschil, zoals b.v. bij koffie en thee. Verschillen in prijs zijn dan ook niet gerechtvaardigd, temeer daar er ook geen koopmanschap of vakkennis bij te pas komt. De margarine wordt alleen in prijs verlaagd om klanten voor andere artikelen te trekken. Daarbij treedt ook branche-vervaging op. In Rotterdam wordt de goedkope margarine b.v. voornamelijk ver kocht door slagers, die daardoor meteen meer afnemers voor hun runderlapjes hopen te trekken. Een winkelier, die zich aan de normen houdt, verdient momen teel 5 cent op een pakje margari ne van een half pond. Men wijst ons er op, dat dit ongeveer dezelf de winstmarge is als vóór de oor log, terwijl de prijs zelf en de be drijfskosten sterk gestegen zijn. In vakkringen vindt men deze marge dan ook reeds „aan de krappe kant." Minister beraadt zich Hoewel veel betrokkenen op het standpunt staan, dat men de „deloyale concurrentie" het BONN. De West-Duitse regering heeft de leveringen van staal en üzer uit het Roergebied aan Oost-Duitsland stopgezet. Deze leveringen ge schiedden krachtens een in October 1949 gesloten handelsovereenkomst, welke voorziet in een goederenuitwisseling ter waarde van 600 millioen mark. De staking van de staal- en jjzerleveranties wordt officieel toege schreven aan het feit, dat Oost-Duitsland ten achter is gebleven by zijn leveringsplichten. In diplomatieke kringen gelooft men echter, dat hier sprake is van een gedeeltelijke tegen-blokkade van het Westen. Rusland heeft de Westelijke mogendheden er gisteren van be schuldigd, de koude oorlog in Berlijn opnieuw te willen ontke tenen. Deze beschuldiging ver scheen in vette letters op de voor pagina van de „Taegliche Rund- ^^BBaBBEiiiniiifliiniiQflinnnjiiii'-ininTirüTiidiiiiiiitRiciiaiüütiiiiiDiiDiinni^^ Opklaringen g Weersverwachting, geldig van i - Woensdagavond tot Donder- 5 dagavond: Plaatselijk enkele p f buien, maar overal flinke op- f§ p klaringen. Matige en aan de p kust vrii krachtige wind tus- O 1 sen Zuidwest en West. Weinig 1 verandering in temperatuur. p 9 Febr Zon op 8.03. onder 17.42. p Maan op 1.28 .onder 10.24 l.k. schau". Dit door de Russen gecon troleerde blad noemt de „kleine blokkade" van het verkeer naar Berlijn „een sprookje". Desondanks werd het verkeer tussen West-Duitsland en Berlijn gisteren opnieuw, zij in het min dere mate dan de vorige dagen, vertraagd. Per uur konden in bei de richtingen ongeveer 8 vracht wagens de controlepost te Helm- stedt passeren. Gisteravond ston den weer meer dan honderd wa gens bij de zonegrens te wachten. De Amerikaanse Hoge Commis saris in Duitsland. John Mac Cloy, die gisteren een langdurig onder houd met de West-Duitse kanse lier. dr Adenauer, had, vliegt Vrijdag naar Berlijn om de alge mene toestand te bespreken met generaal Maxwell Taylor, de Ame rikaanse commandant te Berlijn. DE ZAAK ELSINGA (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Met grote voortvarendheid, wordt het onderzoek van politie en justitie naar de woekering der particuliere inllchtingendlens- ten thans voortgezet. Nu eenmaal dc Rotterdammer Elsinga de politic de troeven in handen heeft gespeeld, heeft men het aanknopingspunt gekregen voor verdere naspeuringen. Daarbü schijnt wel duidelijk te worden dat er tussen verschillende op het oog loi van elkaar staande gebeurtenissen samenhang bestaat. Zo is ons gebleken, dat by de ar restatie van kapitein Mertens, die op het vliegveld Welschap in bewaring is gesteld bijzonder belangstelling bestond voor documenten en tele grammen verband houdende met re cente gebeurtenissen in Indonesië. Bij de agent Verhoef werd na diens arrestatie onder meer een grote hoe veelheid afschriften van documenten aangetroffen, welke alleen op zeer onregelmatige wijze in diens bezit kunnen zijn gekomen. Opmerkelijk is, dat volgens collega's agent Ver hoef bij dc inlichtingendienst van de Haagse politie, waar agenten die er niet thuis horen zeker geen toegang hebben, bij wijze van spreken in en uit liep. Dat heeft bij de collega's nogal de aandacht getrokken. Intussen is wel gebleken, dat dc Rotterdammer Sijpestein in de zaak Elsinga op nogal ongelukkige wijze tussen de wielen is geraakt. Zijn raadsman deelde ons mede. dat Sij pestein inderdaad bü de financiële manipulaties welke hem ten laste Hoe wordt het Nederlands elftal? Onze voetbal-cnquéte onder het motto „Wat is U w mening over het Nederlands elftal" is een groot succes geworden. Tal loze lezers van ons blad hebben de door ons gestelde vragen be antwoord en er hun commen taar op geleverd. Uiteraard kun nen wil niet ALLE ant woorden publiceren. De uitslag van de enquête geeft echter wel dc mening van de meeste brief schrijvers weer. Men leze daarvoor pag. 5 van dit blad. V.S worden gelegd, wel met Elsinga heeft samengespeeld, doch dat tuj zich verder op zo groot mogelijke af stand van ElSinga's intriges heeft gehouden Sijpesteins zaak. die eer lang zal worden behandeld, is thans dan ook volkomen van die van El singa losgemaakt. In de zaak Elsinga wordt het on derzoek met grote kracht voortgezet. Verschillende informanten van El singa zijn reeds aan dc tand gevoeld. Sommigen zijn enkele dagen inge sloten. Anderen zijn definitief vast gehouden. Vast staat dat een aantal figuren in zekere mate als te goeder trouw kan worden beschouwd. Eveneens staat zo langzamerhand wel vast, dat de ene helft van Ne derland het blikbaar nodig vond de andere helft te bespionneren. Een aantal dubieuze figuren heeft daar zijde bij gesponnen. Zij hebben de documenten welke hen in handen werden gespeeld ruimschoots ge bruikt bij pogingen om reputaties aan te randen, met het doel hun eigen politiekje in Nederland te kunnen doorvoeren. (Zie verder pagina 5) R.I.S. wil toezicht op de pers DJAKARTA. De regering van de R.I.S, wil bepalingen in het le ven roepen, die haar in staat stel len toezicht te houden op de posi tie der buitenlandse bladen in In donesië. in het bijzonder wat be treft de kapitaalverschaffing. Zij heeft hiertoe aanleiding gevonden in de houding van verscheidene kranten tijdens de ongeregeldhe den te Bandung. Dergelijke maat regelen behoeven volgens de Indo nesische autoriteiten met in strijd te zijn met de democratische be ginselen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Ondanks het feit, dat de Eerste Kamer gisteravond de wet op de materiële oorlogsschaden zonder hoofdelijke stemming aan- pgenomen heeft, verliep dc behandeling minder vlot dan de in het alge meen gematigde toon der afgevaardigden deed verwachten. Minister Lieftinck slaagde er n.l. in om de leden in zulk een geprikkelde stem ming te brengen, dat prof. Molenaar (VVD), die overigens gauw op zün tenen is getrapt, brieste van verontwaardiging en dat de zeer be zadigde heer Woudenberg (Arb.) zijn partijgenoot achtende Regerings tafel er nadrukkelijk op moest wijzen, dat er in dc Kamer ongerustheid bestond over de wüze, waarop de wet zou worden uitgevoerd, en dat die ongerustheid door de minister geenszins was weggenomen. Zonder dat er in het debat met een woord was gerept over de kwestie van het wekken van te hoge verwachtingen bij de oorlogs slachtoffers trok de minister met een felle philippica van leer tegen de politieke partijen, die in haar programma's de volledige schade vergoeding hadden geeist en daar door de gedupeerden hadden mis leid. Deze aanval eiste natuurlijk van verschillende zijden een we derwoord en terwijl het in de mid dagvergadering alles pais en vree was, wierp in de avondvergadering de onbehaaglijke stemming een zware schaduw op het debat. Ook in de tweede termijn heeft minister Lieftinck niet alles gedaan om de slechte indruk weg te ne men. Zo had b.v. de heer Kraay- vanger (KVP) gevraagd om de wet loyaal en royaal uit te voeren, met het laatste woord niet anders be doelend dan breed, groot moedig, hetgeen tegenover oor logsslachtoffers toch waarlijk niet te veel gevergd is. Doch tot twee maal toe zei de minister: loyaal zal de wet stéllig worden uitgevoerd, doch royaal, dat kan ik niet ver antwoorden. „U denkt bij „royaal" te veel aan de centen!" zei de heer Kraayvanger maar de bewindsman bleef bij zijn weinig bevredigend standpunt. Er is nog even een kort debat geweest over de „vergissing" van de geallieerde luchtmacht boven Nijmegen en het Bezuidenhout en de aansprakelijkheid voor de scha de, doch klaarblijkelijk vond de Kamer het mèt de Regering niet juist om dit onderwerp nadrukke lijk op het tapijt te brengen. Ook over de Duitse plicht om Nederland schadeloos te stellen, waaraan door onmacht niet kan worden voldaan, werd niet veel gezegd. Een pikant punt werd door de he-cr Kraayvanger in het debat ge bracht: de uitrusting van de be oefenaars van een vrij beroep, b.v. doktoren, wordt door het Commis sariaat Oorlogsschade niet be schouwd als b e d r ij f suitrusting, doch als beroep suitrusting, het geen de betrokkenen belangrijk achteruit stelt. Hiervoor gelden vooral economische overwegingen, zei de minister, doch de grens is nog niet precies vastgesteld. Een motie van de heer Kraay vanger over bouw en herbouw, waarmede een open deur werd in getrapt, werd tenslotte weer inge trokken. De Eerste Kamer schijnt bedenkelijk de smaak te pakken te krijgen van het stellen van mo ties! BRUSSEL. Koning Leopold heeft een door de socialistische oud premier Spaak voorgestelde oplossing van een eervolle afstand van dc troon ten behoeve van prins Boudewijn (namelijk door dc troon voor enkele dagen te bestijgen en daarna plaats te maken voor de kroonprins) van de hand gewezen. De koning heeft dit besluit genomen na drie dagen lang in het zuiden van Frankrijk met zijn secretaris, Jacques Pirenne, over legd te hebben. Onmiddellijk na zijn besprekin gen met de koning keerde Pirenne naar Brussel terug, waar hij pre mier Eyskens van 's konings be slissing op de hoogte stelde. De ko ning, zo vertelde hij er bij, ziet in de volksraadpleging de enige op lossing van het probleem. Vandaag zal het Belgische Huis van Algevaardigden waarschiinliik gereed komen met de behandeling van het wetsvoorstel over het volksreferendum. Aanvaarding daarvan staat vast, daar de meer derheid van katholieken en libe ralen onder de aanvallen der so cialisten en communisten standvas tig is gebleven. Men kan er dus op rekenen, dat de Belgen tussen 12 en 19 Maart te kennen zullen moe ten geven, of zij koning Leopold al dan niet terug wensen te hebben. Dc voorlopige president van Venezuela, Carlos Delgadö Chal- baud, is door ons land onder scheiden met het Grootkruis in dc Orde van de Nederlandse Leeuw. Tijdens zijn recent be zoek aan Venezuela heeft prins Bcrnhard de versierselen van de onderscheiding persoonlijk aan de voorlopige president overhandigd. DEN HAAG De commissaris der Koningin in dc provincie Zuid- Holland mr L A Kespcr heeft tij dens zijn vacantievcrbliif in Noord- Zweden. tengevolge van een vol. een been gebroken. Hii is voor eni ge tiid ter verpleging in een zie kenhuis opeenomen. C' Nee toch Heus! Film Stromboli loopt kans nimmer in Texas vertoond te worden, want Texassers (vooral de oud-voetballers) vinden re gisseur Rossellini en filmster Ingrid Bergman die Stromboli maakten, een ergerlijk stel. Tijdens begrafenis van hun enig kind werd echtpaar in Alabama weggeroepen, omdat hun huis in brand stond. Huis bleek reeds tot de grond afge brand te zijn. Ruzie over een portie ijs had zoveel narigheid ten gevolge, dat ijsman en ijsbeluste elkaar thans aanspreken voor bedragen van bijna 25.000 dollar (te Rea ding, Pennsylvania). IJsjc had afkoelende werking gemist. Te Cincinnati (Ohio) ligt een man al 7 jaar bewusteloos van een klap op zijn hoofd. Hij is al 7 maal jarig geweest zonder iets te behoeven uit te delen. T N DIE GOEIE OUWE TIJD. 1 toen men voor acht-en-een halve cent cigaretten kocht en de dikste repen (mèt cadeau bonnen) een halve stuiver deden, sprak nie mand van prijzenoorlog of oneer lijke concurrentie, als de een of andere winkelier hevig dumpte- Maar vandaag wordt het een landelijk schandaal wanneer er gens een winkelier met verlies margarine of kaas slijt, om aldus de loop in zijn zaak te brengen of te houden. Terecht vindt men dit onbehoor lijk, want die goeie ouwe tijd is voorbij en de vraag is nog, of die ouwe tijd wel zo goed was. De middenstand, dc winkelstand, heeft het tegenwoordig lang niet gemakkelijk. Wie trouweps wel? Alle lasten zijn een veelvoud van vroeger en zo is het met de prijzen ook. Maar hoe moeilijk het nu ook is. allemaal als gevolg van de Grote Verwarring der jaren '40-'45, daarvóór was het ook niet best. En daarbij was dc moordende concur rentie met dumpingstactiek en vrij buiterij, een niet onbelangrijke factor. De wijze waarop men elkaar voor de oorlog met dc prijzenpoli tiek naar het leven stond, is zeker geen goed argument voor de vrije concurrentie. Menige kleine man sneuvelde in deze cntch-as-catch- can-worsteling en wij menen, dat er op het gebied der concurrentie mogelijkheden te over zijn, buiten die van de onfatsoenlijke dum ping. Wat nu de margarine- en kaas- oorlog betreft, komt er bovendien nog bij, dat de subsidies van de overheid in de zuivelindustrie mede oen factor vormen bij de prijsbepaling. Deze subsidies wor den gegeven om gezonde toestan den te waarborgen en niet Om en kelingen in dc gelegenheid te stel len zuivelproducten als reclame objecten beneden de prijs te ver kopen. Welke dc redenen ook zijn van de dumping (in sommige gevallen te Amsterdam waren het zelfs ge wezen politicke-delinquenten, die op die manier weer klandizie wil den aantrekken), wij moeten be seffen. dat de goeie ouwe tijd voorbij is en met hem de moge lijkheden en daarmede het recht om met prijzen te doen wat men wil. -J NORFOLK (Virgina. V.S.). Kapitein.ter-zee William D. Brown commandant van het Amerikaanse slagschip „Missouri", dat vorige maand op 'n modderbank liep, is in afwachting van het onderzoek van dc marine, van zijn commando ontheven. In weerwil van socialistische afzijdigheid en communistische rel 225-185 stemmen PARIJS. Do nieuwe regering Bidault kwam Dinsdagavond in gevaar, doordat dc socialisten onverwacht besloten zich van stemming te ont houden over dc motie van vertrouwen, waarover aan het eind van het debat inzake dc algemene politiek gestemd zou worden. Premier George Bidault had in de Franse Nationale Vergadering een beroep op de socialisten gedaan zijn nieuwe regering te steunen, maar het hielp niet. Bidault zei, dat zijn program niet veranderd was. Toen de premier zijn verklaring over de regerings- politiek beëindigd had. kreeg hij een warm applaus van zijn eigen partij fde MRP), de socialisten ap plaudisseerden echter niet Jacques Duclos de communist, voerde onmiddellijk na Bidault het woord. Hij veroorzaakte weldra een pandemonium doordat hij de rege ring beschuldigde van een „vuile politiek in Indo China", hetgeen tot geschreeuw en geklapper met lesse naars aanleiding gaf. Duclos trok ook scherp van leer tegen oud-pre mier Queuille, en de voormalige socialistische premier Paul Rama- Repatriëring 2e divisie uit Indonesië begonnen DEN HAAG. Het troepenschip „Zuiderkruis" is 28 Januari uit Tandjong Priok vertrokken met 1595 passagiers. Aan boord bevin den zich de volgende gesloten on derdelen: 8p veldartillerie. 9e veld artillerie. 32e hulpverbandplaats afdeling. 33e hulpverbandplaats af deling. 6e genie veldcompagnie en 4-10 R I. 4-10 R.I. behoort tot de 2e divisie, met welker repatriëring thans een begin is gemaakt. dier. omdat zij „gepoogd hadden de zaak van generaal Revers, de vroegere chef van de Franse gene rale staf. in dc doofpot te stoppen". Duclos weigerde het spreekge stoelte in te ruimen voor Ramadier, die van repliek wilde dienen en het kabaal duurde langer dan twintig minuten voort Al die tijd poogae_ de 75-jarige Kamerpresident Her- riot vergeefs de orde te herstellen. Aan het slot, toen iedereen dacht dat Bidault zou vallen, kwam in eens het vertrouwensvotum met een meerderheid van 40 stemmen dc nieuwe regering bemoedigen (225 185). Bidault kan weer even verder. Verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen dc volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Kon. Ned. Ind. Leger gesneuveld 14 Juni 1919. na vermissing: soldt. Soenjoto, soldt. Ponimin, en soldt. Pho Ie Djong, allen afkomstig uit Indonesië Gesneuveld 29 December 1949 korpl. Saromi, en soldt. Saad, beiden afkomstig uit Indonesië. Koninklijke landmacht: Gesneu veld 21 Januari 1950: soldaat G. J. Brands, uit Groningen. Koninklijke Marine: gesneuveld 10 Juni 1949, na vermissing: Lt. t. zee P. J. Oosterbaan en It. t. zee mr. A. E. L. Roskott. Niets veilig voor de mot Geen zaal. hoe def tig en gesloten ook, of de mot, die nlles-ver- nieler, dringt er door. Onlangs is een Utrechtse firma be gonnen de tapijten in de wereldvermaarde Ridderzaal te zuiveren en motvrij te maken. Men gaat verder. Ook de troonzetel en de VQorzittersstoel blij ken Jiiet helemaal vei lig. Men kan moeilijk de bekleding van deze zetels, die zo'n bijzon dere betekenis hebben op de plechtigste mo menten van ons staats leven van de zetels verwijderen. De troon wordt nu met bepaal de chemische midde len. die dodelijk zijn voor de motten, maar niet schadelijk zijn voor de stof, be- zijn werk gaat. De mot al 't voor spoten. De foto laat zien, hoe dat in lopig wel laten zich hier te nestel

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1