Laatste strijd om toegang tot Nederlands elftal r Nieuwe Nederlands elftal vol verrassingen Algemene malaise in de sigarenindustrie tcfefaiott I WITTEBROODSWEKEN r Roosenburg heeft geen last van proefwerk-koorts Taxichauffeur op reis met goedgeefse „diplomaat" Achtergronden van Westerling Rommel geprezen V. Ondernemingsbelasting zal worden afgeschaft Ponderdag 9 Februari 1950 3 (Van onze sportredacteur) I AMSTERDAM. Woensdagmiddag Oefenwedstrijden kunnen enerve- rendcr ztfn dan internationale wedstrijden, maar dan in de meeste gevallen voor de spelers alleen. Het publiek keert dergelijke ontmoetingen voor hei merendeel de rug toe met het gezegde op de lippen ..Het was zoals ge woonlijk". hetgeen dan neerkomt op: bet was weer niets. Voor de spelers betekent het: twee maal drie kwartier onder druk staan en daarna alles of niets. Een individueel slechte oefenwedstrijd zal in de meeste gevallen (misschien wel onherroepelijk) tot gevolg hebben niet In het Oranajeteam. Een mislukte interlandwedstrijd daarentegen wordt gevolgd door een rust periode met mogelijkheden tot herstel voor hem die faalde. Nog onaange namer is een toetswedstrüd tussen twee voorlopige Nederlandse elftallen, al luistert dan het ene slechts naar die naam en wordt het andere aange duid met Bondselftal of iets dergelijks. Zo was het op deze middag, nu geen buitenlandse sparringpartner voorhanden was. Nederlandse spelers bekampten elkaar om een plaats te veroveren in het nationale elftal, om te mogen meedoen tegen Engeland (B) op 22 Februari. Stoffelen brengt Kraak uit zijn evenwicht Het publiek keek, in de eerste plaats om een aardige wedstrijd te zien midden in de week. de keuze commissie keek met geheel andere ogen, doch met de stille hoop dat elf of meer spelers haar duidelijk zouden maken dat zij pasten in de driehoek welke (op papier) het elf tal moet vormen. Wij geloven dat ditmaal de zor gen van de heren die voor de op stelling aansprakelijk zijn verlegd werden van de voorhoede naar de middenlinie en verdediging. Immers de uitslag wijst in deze richting: 33 oftewel zes doelpunten. De doel punten van het A-team (het meest Oranje-getint) van beter gehalte dan die van B. hetgeen neerkomt op uitstekend werk van Roosenburg en blunders (helaas het juiste woord) van Kraak in hetzelfde team. Het laatste wil niet zeggen dat het in de E-ploeg uitsluitend hiervan moest komen, dan zouden we grovelijk te kort doen aan haar aanvalslinie, in casu aan de rechtervleugel Steenber genSchrumpf en aan linksbuiten Drager. Ja. de Ajaxied houdt een be dreiging in voor Clavan. De verge lijking was deze middag, eenvoudig, de uitslag duidelijk. Intelligenter is het spel van de Amsterdammer, rij per en doortastender met mindere omwegen dan bij de Hagenaar. De vleugel SteenbergenSchrumpf was de beste van de vier. De SVV'er moge dan geen uitzonderlijke tech nische kwaliteiten bezitten, hij com penseert veel door snelheid en ver rassing. Van der Sluys van BW moet het verre van prettig gevonden hebben, want nu kwam aan het licht dat hij vrij gemakkelijk te passeren ■was en dat zijn opstellen hiaten ver toonde. Misschien dat Steenbergen ditmaal zo gevaarlijk was omdat hij zijn clubgenoot De Vroet tegenover zich had, de captain van het Oranje team. doch die ongetwijfeld op de helling staat, over zijn hoogtepunt heen. Het wordt o.i. tijd dat de Rot terdammer strategisch retireert nu Zijn naam nog een beste klank hoeft Hij kan het tempo niet meer aan en daarmee gaat de zelfverzekerdheid teloor. Roosenburg leek de druk van het „proefwerk" niet te ondervinden. Een zeer productieve wedstrijd van de Snekenaar. Twee harde, gave doelpunten achttien karaats en hij gaf de aanleiding tot het der de. Prettig was het deze middag naar het werk van deze forse mid- voor te kijken. De eerste maal „trok" de actieve v. d. Hoeven de bal op zijn hoofd, zuiver ging de bal achter Saris, het tweede doelpunt kwam uit een volle wreefbal zuiver ingeschoten Voor dien had hij de bal achter rappe Rij vers aangejaagd, die handiger was dan Huybregts en Saris en de bal in het B-doel tikte. Nu we het over Rijvers hebben: de NAC'er bracht net als „vroeger" verwarring, was in eerste aanleg handig, maar ach, die afwerking. Zijn plaatsen was meestal slecht, maar hij kon het aar dig vinden met Clavan. met wie we enkele keren pittig samenspel zagen. Steenbergen deed bij zijn ene en eerste voltreffer niet voor Roo senburg onder. Het was hoewel hij werd gehinderd een flitsend schot juist onder de lat. dat de reac tie van Kraak voor was Dat gebeur de In deze wedstrijd meer. Kort na de rust sloeg Stoffelen de zelfver zekerdheid van onze nationale doel man volkomen weg. De ijverige Ajaxied loste^een hard schot dat de grasmat aanveegde en Kraak viel er finaal over heen. Hierbij bleef het zelfs niet. De Stormvogel-man ging ongemotiveerd uitlopen een keer keek hij om en zag een hard schot van Steenbergen van de lat terugkomen maar te gen het einde (het was 32) liet hij Drager bij een corner vrijheid om in te trappen. Neen, een oefenwedstrijd is geen peuleschil, dat weet Len stra ook, of vindt hij van wel? In ieder geval, het leek nergens op en om het ook nu weer op die buitenplaats te schuiven Als we vergelijkingen gaan treffen dan slaat ons eerlijk gezegd de schrik om het hart. Want. deze oefenwed strijd stond, behalve dan enkele lichtpunten, toch zeker op veel te laag peil om enige hoop te koesteren op een dragelijk resultaat in New Castle Het is misschien een wat zwartgallig slot, maar wie zal zich illusies maken over de ontmoeting met Engeland al staat er dan een B achter. Juist daarom, deze letter is misleidend, de spelers in deze Brit se ploeg willen het snoepreisje naar Zuid-Amcrika niet missen en zullen feller aanpakken dan hun collega's die met eer. A plegen te worden aan geduid. Zou men daarom maar niet beter in het Zwaluwcnteam kunnen spelen dat een dag eerder in Gent speelt tegen de Rode Duivels? Doelman Kraak in actie Prestaties van zwemploeg in Denemarken AARHUS. Woensdagavond te Aarhus gehouden zwemwedstrij den hebben tal van Nederlandse successen opgeleverd: onze land genoten bezetttcn de eerste plaat sen in alle nummers en soms in zeer goede tijden Zo won Joop Daatselaur de 200 schoolslag in 2.45.8, tikte Jannie de Groot als eerste aan op de 200 m. in 2.56.4 en won Geertje Wielema de 100 meter rugslag in 1.13.2, eveneens een goede tijd. 100 m. borstcrawl dames: 1 Irma Schumacher 1.07.4. 3 x 50 ni estafette dames: 1 Nederland 1.47.7. Elf ploegen naar Eskilstuna STOCKHOLM. Totdusver heb- 1 ben de volgende landen ingeschre ven voor de wereldkampioenschap pen hardrijden te Eskilstuna op 13 en 19 Februari: Canada. Gr. Brit- tannië, Finland. Frankrijk, Neder land, Hongarije. Italië, Noorwegen. Zweden, Tsjecho Slowakije en Amerika. Lenstra en De Vroet niet gekozen DEN HAAG. Het Nederlands elftal, dat 22 Februari te Newcastle tegen het Engels B-elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Potliarst (Ajax) en Van der Sluis (BW). Midden: Van der Hoeven (Ajax), Terlouw (Sparta) en Stoffelen (Ajax). Voor: Schrumpf (SW), Laken- berg (Blauw-WIt), Roosenburg (Sneek). Rijvers (NAC) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Huybregts (BW), De Vroet (Feyenoord) en Steenbergen (Feyenoord). Ook de Zwaluwenploeg, die op 21 Februari te Gent speelt tegen de Rode Duivels, is thans sameneesteld: Doel: Van Raalte (Blauw-Wit). Achter: Boomkamp (Blauw-Wit) en Smulders (Feyenoord). Midden: Verbeek (Sparta), Van der Hart (Ajax) en Lussenburg (NAC). Voor: Drager (Ajax). Michels (Ajax). Meyer (Spartaan). Raven- stein (MVV) en J. Heyster (Her- mcs-DVS). Reserves: Landman Sparta). Al- bers (Vitesse). Möring (Enschede) en Weenink (Brabantia). In het Nederlands elftal, dat naar Newcastle gaat, viert Potharst zijn comeback. In de middenlinie staat Van der Hoeven als debutant op de rechtshalf plaats, terwijl Stoffelen opnieuw een kans krijgt, nu als ver vanger van De Vroet. De SW-er Schrumpf op de rechtervleugel is de tweede debutant in het Oranje team. Zijn buurman Lakenbcrg heeft, evenals Potharst en Stoffelen, reeds eerder in het nationale elftal gespeeld, en tenslotte zien we Kees Rijvers weer als linksbinnen opge steld, de vierde comeback dus in dit gezelschap. De grootste verrassing is onge twijfeld het niet verkiezen van Len stra en De Vroet. Dat de tijd van De Vroet. de sympathieke Feyen- oorder, langzamerhand was geko men. was gedurende de laatste in terlandwedstrijden duidelijk gewor den. Wat Lenstra betreft, die liep verveeld langs de lijn, alsof hij wil de zeggen: aan dat tripje naar New castle is mij niets gelegen. Wij kun nen ons dan ook voorstellen dat de Keuze Commissie zich hierdoor heeft laten leiden bij de samenstel ling van het elftal en daarom, voor al nu het zeker is dat men in Enge land voor een eervol resultaat zal moeten vechten, in de allereer ste plaats die spelers heeft opge steld. die cr het meeste recht op hadden Intussen heeft Lenstra het ver trouwen, dat ook onze enqueteurs in hem stelden, wel zeer be schaamd. Prof. Heinkel gaat voor Fokker werken AMSTERDAM. De Fokkerfa briek heeft in verband met de plan nen ten aanzien van de vliegtuig' ontwikkeling het advies ingewon nen van prof. Heinkel, de bekende Duitse vliegtuigbouwer. Prof. Hein kei heeft daartoe met een tweetal medewerkers een bezoek aan de fa briek in Amsterdam gebracht. Won inguitzetting met incident AMSTERDAM in dc Van Beuningenstraat te Amsterdam werd een onderhuurder door dc hoofdbewoner van een perceel op straat gezet, wegens het niet betalen van de huur. De buren waren het daarmee niet eens en begonnen, zonder met de onderhuurder overleg te plegen de inventaris weer naar binnen te dragen. Toen de hoofdbewoner tegen deze in menging protesteerde, kreeg hij van de buren een pak slaag. De man vluchtte de straat op en werd daar opnieuw door be langstellenden aangevallen en bovendien van syn geld be roofd. De onderhuurder had zich b\j deze taferelen op de achter grond gehouden. De hoofdbewoner kreeg een hoofdwonde en een onderkaak fractuur, zodat hij zich onder dokter.' behandeling moest stel len. De politie heeft tenslotte ingegrepen en de buren zullen zich binnenkort voor de rechter moeten verantwoorden. V. Chinese ziensuijze Moskou houdt Mao aan de lijn HONGKONG. In Hongkong doet het bericht de ronde, dat dc Chinese communistische leiders Mao Tse Toeng en Chou En-lal op bevel van het Kremlin in Moskou worden vastgehouden door middel van „vcr- tragingstaktick". Een correspondent van Associated Press heeft een lid van de Chinese legatie gesproken, die zei af te we ten van „het een of andere bericht van de inlichtingendienst, dat Mao in Moskou vrijwel onder huisarrest staat, blijkbaar omdat het Kremlin bang is. dat hij Tito-ist zal worden, indien hij in Peiping terug is". Volgens de Chinese manager van het Hongkongse filiaal van de Sjanghai-bank worden Mao en Chou in Moskou aan het lijntje ge houden, terwijl de pro-Russische groep der Chinese regering de zg- ken in Peiping geleidelijk over neemt. EEN GEHEIMZINNIGE MAN UIT DUBLIN Charmante conductrice krijgt chocola, die niet is betaald Tochtje door ons land eindigt in de cel Advertentie fl.M.) „Jagersfontein" gaat proefvaren VLISSINGEN. Het motorschip „Jagersfontein", dat zich thans nog op de werf Mij „de Schelde" te Vlissingen bevindt, zal op 28 Fe bruari zijn technische proefvaart beginnen. Het zal vier dagen op zee blijven cn daarna nog een week op dc erf blijven. Nadien wordt de „Jagersfontein" overgedragen aan de rederij der „HollandAfrika- Lijn". ZWOLLE. Een Zwolse taxi chauffeur heeft vreemde dingen meegemaakt met een man, die zegt uit Dublin te komen. Deze kwam op de taxi af. terwijl het voertuig op het stationsplein stond. In het Engels, doorspekt met Nederlandse woorden, vertelde de man, die iet wat onder de invloed van drank verkeerde, dat hij naar het cen trum van de stad wilde. Op de Grote Markt wijzigde hij zijn plan. nen cn vroeg de chauffeur naar Nijmegen te rijden. Alvorens de tocht te aanvaarden, wilde de chauffeur wel eens geld zien. Prompt kreeg hij een voorschot van 75 overhandigd, waarbij bleek, dat de portefeuille van de vreemdeling zeer welgevuld was. Tijdens de rit vertelde de bui tenlander. dat hij in Dublin gebo ren en thans in Canadese diploma tieke dienst was. Hij liet een grote groene sjerp zien. waarop indruk wekkende wapens waren gestikt en hij toonde vervolgens zijn pas poort, waaruit bleek dat hü 26 )aar oud was cn reeds verre reizen had gedaan. In Nijmegen wijzigde de man opnieuw zijn plannen. Nu wilde hij naar Brussel, maar daar de chauf feur niet over de vereiste papieren beschikte, kwam hij met de pas sagier overeen hem naar dc grens bij Budel te brengen. Bij Grave nam de Canadees een liftende soldaat mee en toen deze in Eindhoven uitstapte, drukte de rijke buitenlander hem 50 in zijn handen. In die Brabantse lichtstad had de man uit Dublin trouwens toch een royale bui. want toen hij een charmante busconductrice op straat zag lopen, wipte hij vlug een winkel binnen om er met een machtige lading chocolade uit te komen, welke hij de verwonderde conductrice overhandigde. In Budel bleek de Canadees vele vrienden te hebben, die hem ook als „diplomaat" kenden. Ook kreeg de chauffeur m Budel te horen, dat zijn passagier vriendschap voor een ziekelijk Budels meisje koesterde dat hij herhaaldelijk grote bedra gen had geschonken. Maar aan de avontuurlijke tocht van de Zwolse chauffeur kwam een einde toen hij met zijn passagier een Budels café verliet en buiten twee marechaus sees vond wachten, die de vreem deling arresteerden De reden was, dat de Canadees, die toch als het ware met geld strooide, dc partij chocolade voor de busconductrice niet had betaald. Vandaag is de ..diplomaat" van Eindhoven overgebracht naar de Apeldoornse politie, welke hem verdenkt van oplichting van zeke re heer Gerritsen uit Apeldoorn. De Apeldoornse politie is thans bezig de antecedenten van de I merkwaardige man uit Dublin nauwkeurig na te gaan. Truman wil Bao Dai helpen WASHINGTON. De mogelijk- heid bestaat, dat president Truman een gedeelte van het 75.000000 dol lar-fonds voor het Verre Oosten zal willen gebruiken voor hulpverle ning aan de zojuist door de Ver enigde Staten erkende regering van Bao Dai in Viëtnam en haar op die wijze zal bijstaan in de strijd tegen het communisme. Aldus is meege deeld door het State Department. Men verwacht, dat Bao Dai zowel I, economische als militaire hulp no dig heeft. Indien Amerika zou be sluiten militaire hulp te verlenen zal deze waarschijnlijk bestaan in steun, die versterking der Franse troepen mogelijk maakt. VRIJ NEDERLAND Vraagt deze xoeek o a. Uw aandacht voor: door ooggetuige. door een Engels generaal. Een werelddeel in revolutie Het Congres can Kerken te Bangkok Oeining te Rotterdam over het beeld van Zadkine. Wenst u dit nummer te ontvangen? Toezending voigt: n. Na ontvangst van 25 cu ann DostzegeU: of o gratis na ontvangst van een briefkaart waarmede u een proefaoonnement oestelt tot en met 30 Junt 1950. terwijl u ons f3,70 doe toekomen per postwissel ol per postgiro nr 6209 ton name van De Twen'- sche Bank met vermelding rekening ..Vrij Nederland- Administratie: -Vrl) Nederland". Raamgracht 4. Amsterdam-C. ""reform 32600 Aanzienlijk aantal arbeidskrachten op wachtgeld gesteld (Van een onzer redacteuren) VEENENDAAL. Het gaat op het ogenblik niet goed met de Neder landse sigarenindustrie. Er heerst een algemene malaise in deze hranehe. waar vrijwel alle fabrieken In het land mee te kampen hebben. ZU heeft er reeds toe geleld, dat voor zeer vee! In dit bcdrUf werkzame personen onvoldoende emplooi bestaat, met het gevolg, dat In tal van fabrieken oen aanzienlijk aantal arbeidskrachten op wachtgeld Is gesteld. Het ziet cr niet naar uit, dat in deze situatie spoedig verandering zal komen en het beden- kclyke Is. dat dit alles gebeurt op een tijdstip, dat de sigarcnproductic nog altyd 50 beneden do productie van 1939 ligt. Product te duur door hoge tabaksprijs Gemeenten komen in moeilijkheden (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De onderne mingsbelasting welke, als de plan nen der regering doorgang vinden, zal worden afgeschaft, komt op het ogenblik aan de gemeenten ten goede als onderdeel van de Advertentie (LM.) VOORKOMT KRJMREN EM HARD WORDEN Zesdaagse te Gent GENT. Na de sprints van j Woensdagavond 11 uur was de stand: 1. BruneelBruyland (B 294 pnt.; 2. RamonVan den Meer- schaut <B.) 194 pnt.: 3 Thvssen— Olivier (8) 164 pnt; 4 Schultc— Peters 122 pnt; 5. Strom (Austr Lambert (B.) 72 pnt. Alle overige koppels op drie en meer ronden. KNY B-programma 12 Februari DEN HAAG. - De KNVB ver- zoekt ons het volgende te willen mededelen: In het Westen is bij en kele verenigingen twijfel ontstaan omtrent het voor Zondag 12 Fe bruari vastgestelde wedstrijdpro- pramrna. Behalve de bekerwedstrijd den zijn ook vastgesteld de zgn. in haalwedstrijden, die oorspronkelijk waren vastgesteld voor 29 Januari. LONDEN. De Chinese natio nalistische bommenwerpers die Maandag een aanval op Sjanghai hebben uitgevoerd, hebben meer dan 1.000 slachtoffers gemaakt, zo meldt het communistische „Pers bureau van het nieuwe China". ^FEUILLETON rsrnr- L^--_5z^seexz=adoor DOROTHY SAYERSairr^i is in de ketel, hetgeen moeilijkhe den veroorzaakt ten opzichte van het vuur. Maar binnen het half uur kan ik de rubberbaden boven bren gen, my lord." .,Baden! Goddank! Ja. dat is prachtig. Niets van mijnheer Noakes gehoord?" „Niets, my lord." „Enfin, dat komt wel goed" „Wilt u het grijze of het blauwe pak dragen vandaag?" „Liefst een open hemd en een fla nellen broek. Heb je mijn oude blazer meegebracht?" „Zeker, my lord." „Zorg dan maar gauw voor het ontbijt, want anders sterf ik van honger. O ja, Bunter..." ,,My lord?" „Het spijt me dat je zoveel last met ons hebt." „Dat geeft niets, my lord. Als mijnheer maar tevreden is „Ja. in orde. Bunter. Dank je." Toen Harriet terug kwam stond hij peinzend voor de lege' haard. „Ik ben op onderzoek uit ge weest, in dat gedeelte van het huis was ik nog nooit geweest. En er waren nog twee slaapkamers en een kleine tussengang waar je je bukken moet, anders stoot je je hoofd en een ladder die naar de zolder voert." „Ja binnen" „De moeilijkheid met deze schoor stenen," merkte mijnheer Puffelt op. ..is d3t ze geveegd moeten wor den." Hij was een breed man. nog bie der gemaakt door zijn kleren. Zij 11 „Onromantisch maar redelijk. Maar ik zou ook wel wat blieven Tenslotte werk ik hard voor mijn brood. Ik zal Bunter eens roepen". „Doe dan wat kleren aan als juffrouw Ruddle je zo uit het raam ziet hangen, krijgt ze een toeval". „Dat zou wel eens goed voor haar zijn. Niets zo prettig als iets nieuws. Ik denk dat de ouwe Ruddle met zijn schoenen aan naar bed ging Bunter! Bunter' Verdraaid, het is juffrouw Ruddle. Lach niet .en gooi mijn huisjas opEn, goede morgen, juffrouw Ruddle. Wilt U tegen Bunier zeggen, dat wij graag wilden ontbijten?" „Jawel, m'lord," antwoordde juf frouw Ruddle. Toen Bunter discreet op de deur klopte en met een vol geladen blad binnen kwam. was mevrouw ver dwenen en mijnheer zat in de ven sterbank een sigaret te roken. „Goede morgen, Bunter. Wat een prachtig weer." „Prachtig herfstweer, my lord. „Heb je alles nogal kunnen vin- den?" „Ja, my lord. Ik heb de oliekachel in orde gemaakt en de schoorsteen veger gewaarschuwd. Het ontbijt zal direct klaar zijn Terwijl u ont bijt, zal ik in de kleedkamer vuur maken, hetgeen mij gisteren niet lukken wilde, omdat er een draad gespannen is in de schoorsteen, waarschijnlijk voor de vogels. Ik vermoed echter dat ik het gemak kelijk verwijderen kan." „Goed. is er warm water?" „Ja, my lord, ofschoon er een lek bestonden uit oen groenachtig zwar te jas en een serie verschillend ge kleurde pull overs, de een over de ander „Er zijn geen betere schoorstenen ln het gehele land", vervolgde myn heer Puffett, zijn jas uittrekkende en zijn bovenste sweater m al zijn glorie van rode en gele strepen ten toon stellende. „Als zij maar een halve kans hadden, zou je eens wat zien. En ik kan het weten, want ik ben al jaren in het vak en mijn va der was het ook." „Zo," zei Bunter. „Ik ken deze schoorstenen door en door, maar als zij goed geveegd zijn, kun Je geen betere verlangen. Maar geen schoorsteen kan trekken, als zij niet geveegd wordt, wat zegt u, mijnheer Bunter?" „Dat is zo," zei Bunter. „Maar zou u dan maar niet beginnen?" „Om u van dienst te zyn, en om mijnheer en mevrouw van dienst te zijn. zal het mij een genoegen zijn ze te vegen. Ik ben metselaar van beroep, maar ik ben altijd bereid schoorstenen te vegen. Ik heb een zwak voor schoorstenen, vanwege mijn vader, ziet u. en cr is niemand die beter met een schoorsteen over weg kan. dan ik. ai zeg ik het zelf." Na dit gezegd te hebben rolde mijnheer Puffett verschillende mou wen op, spande zijn biceps, nam zijn roeden cn borstels, die in de gang lagen en vroeg waar hij beginnen zou. „Het vuur in de zitkamer is het meest nodig,' zei Bunter. „In de keuken kan ik me voorlopig wel redden met de oliekachel. Deze kant uit, mijnheer Puffett." Juffrouw Ruddle had de zitkamer al schoon gemaakt en had de lelijk ste meubelstukken in hoezen gepakt, de versierselen in krantenpapier ge wikkeld. opdat ze niet weer stoffig zouden worden. (Wordt vervolgd) financiële uitkering aan de ge meenten. De minister van Binnen landse Zaken is zich, naar hij aan de Eerste Kamer mededeelt, be wust geweest, toen hij aan deze afschaffing medewerking verleen de, dat dit de gemeenten in moei lijkheden zou brengen. Omtrent de aard van de in verband hiermede te treffen maatregelen kan hij nog geen mededeling doen. Zolang als de tegenwoordige noodregeling nog loopt zal moeten worden ge werkt met compensatie-uitkerin gen uit 's Rijks kas. In het kader van een definitieve regeling zal gestreefd moeten worden naar het vinden van andere inkomsten bronnen voor de gemeenten. De minister en zijn ambtgenoot van Financiën overwegen om het oordeel van de commissie-Oud hierover te vragen en haar tevens te verzoeken om in de verlenging van de noodvoorziening, welke onvermijdelijk is. ook deze com pensatie-toelagcn te betrekken. De definitieve regeling van de finan ciële verhouding tussen Rijk gemeenten zal niet vóór 1951 haar beslag kunnen krijgen. Belangrij ke belasting-voorstellen wachten nog op behandeling, zodat omtrent de grondslagen van een nieuwe regeling nog geen zekerheid be staat. Alles zal echter in het werk worden gesteld, opdat de gemeen ten tijdig zullen weten, waaraan zij voor l.aar begroting 1951 toe zijn. Minder Marshall-hulp na zege van Labour zegt Senator WASHINGTON De Ameri kaanse Senator H. Alexander Smith heeft In Washington ver klaard, dat een overwinning van Labour in de Britse verkiezingen zou leiden tot drastische beper king van de Marshall-fondsen voor Europa. Volgens hem stelt het Congres der Verenigde Staten meer vertrouwen in een Groot Brittannië, dat onder leiding van Winston Churchill staat. „Een Conservatieve zege," zo zeide hij, „zou het gemakkelijker maken de goedkeuring van het Congres te verkrijgen voor het programma voor het derde jaar van de Mars hall-hulp. Als de Labour-regerins aanblijft en dezelfde politiek blijft volgen, zal het een heel karwei worden geld voor Europa los te krijgen." Rockcliffe eert Koningin Juliana OTTAWA De gemeenteraad van Rockcliffe een voorstadie van Ottawa, waar koningin Juliana ge durende de oorlog een tiid lang woonde, heeft besloten de „Athlo- ne Avenue" aldaar te herdopen in ..Juliana Road". De tabakswinkeliers en de gros siers zitten op het ogenblik met partijen onverkochte sigaren. Bij zonder groot kunnen deze niet eens worden genoemd Maar zij vertegenwoordigen een aanzien lijke geldswaarde. Dat maakt hen huiverig nieuwe voorraden bij de fabrieken te bestellen. Dit feit werpt een helder licht op een van de voornaamste oorza ken van de slapte. Er worden in Nederland namelijk veel en veel minder sigaren gerookt dan voor hoen, omdat de pryzen bijzonder sterk zijn gestegen. Dat is weer een gevolg van de sterk gestegen tabaksprijzen, die gedeeltelijk dcor de devaluatie omhoog zijn gegaan, anderzijds worden opge schroefd, doordat het aanbod op de wereldmarkt nog altijd kleiner is dan dc vraag. De aangeboden voorraden Braziel en Havanna bij voorbeeld, zijn beslist onvol doende. En inlandse tabak wordt in de sigarenindustrie practisch niet verwerkt In de sigaretten- en kerftabak industrie is de toestand lang niet zu ongunstig omdat daar andere tabakssoorten worden verwerkt en de vraag ook geheel anders is. In diverse grote sigarenfabrieken echter, o.a. in Amersfoort en in Culemborg is de personeelsbezet ting reeds verminderd. In Veenen- deal is dat op dit ogenblik nog niet gebeurd, maar ook daar on dervindt men een terugslag. Hoe de sigarenprijzen zullen komen te liggen wanneer de in schrijving op de nieuwe Sumatra- tsbak wordt geopend, valt niet te voorspellen. Er zijn fabrikanten, die verwachten, dat de prijzen min der hoog zullen liggen dan bij de vorige inschrijving. Andere fabri kanten deelden ons echter mee, niet van mening te zijn, dat de prijzen der sigaren spoedig zullen dalen. Mochten de grote fabrie ken in mechanisatie de oplossing zoeken, dan zal dit toch nooit een verbetering voor de industrie in haar geheel kunnen betekenen, orndat vele kleine fabrikanten, die niet tot de aanschaffing van kost bare machines kunnen overgaan, dan ten dode zouden zijn opge schreven. Oorlogswezen kunnen van zomer genieten DEN HAAG De Stichting ..Het vierde Prinsenkind", die in de drie iaar van haar bestaan aan 13021 kinderen een gratis vacantie heeft weten aan te bieden, zal dit iaar weer duizenden oorlogswezen in de gelegenheid stellen van de zomer te genieten. Ook voor honderden Militairen bedenken Artis en Blijdorp ROTTERDAM. Bij aankomst van de „Kota Agoeng" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd, die gisteren uit Indonesië aan de Lloydkade te Rotterdam meerde, bleek het schip tot ieders verras- sin® acht, op geen der ladingspapie ren vermelde. Indonesische boom eenden. z.g. Maliwie-eendcn, aan boord te hebben. Zij zijn een ge schenk van het 5de bataljon garde regiment Jagers te Makassar voor Artis in Amsterdam en Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Gezagvoerder Knook had zich be reid verklaard de dieren mee te ne men. De douaneambtenaren bleken het medeleven van de militairen in Indonesië met de Nederlandse die rentuinen zo op prijs te stellen, dat zij ondanks het ontbreken van alle papieren de eenden toch voor in voer vrü gaven. Minister Teulings zoekt nog steeds DEN HAAG. Over het amen dement-Van Sleen in zake dc toe slag op de pensioenen is nog steeds geen overeenstemming bereikt. Dc minister besteedt, aldus deelt hij aan de Eerste Kamer mede, alle aandacht aan het zoeken van een oplossing, waarbij zowel met de wensen van de Tweede Kamer als met de technische moeilijkheden en financiële mogelijkheden wordt re kening gehouden. Minister Stikker spreekt voor de B.B.C. die door de oorlog zelf lichameliik werden getroffen, zal door ..Het vierde Prinsenkind" een plaats in de vacantiekampen worden inge ruimd. Aanmelding van oorlogswezen en -halfwezen kan geschieden vóór 10 Maart in de grote ge meenten bii de afdeling Hulpver lening Oorlogsslachtoffers van de diensten voor Soc. Zaken en in de kleine gemeenten ter gemeente secretarie. Voor uitzending komen in aanmerking kinderen LONDEN. Zondag 12 Februari zal de Europese dienst van dc BBC om 19 uur plaatselijke tijd een kinderen. I speciaal programma over de Bene lux uitzenden. Dit zal o.m. toespra ken van Paul van Zeeland en Mi nister Stikker bevatten. Het pro gramma wordt uitgezonden op de 1796, 267, 48.54 en 41.61 meter. WELLINGTON. Na de Ver enigde Staten, Engeland en Austra lië heeft thans ook de regering van Nieuw-Zeeland besloten Viëtnam, Laos en Cambodja te erkennen. tussen 1 September 1936 en 1 Sep tember 1941. De lichameliik getrof fen kinderen kunnen schriftelijk worden aangemeld rechtstreeks bii het secretariaat der Stichting. Hof 13 (zwart) te Dordrecht. Groot schip op stapel in Verenigde Staten NEWPORT NEWS (Virginia) Op een werf te Newport News is de kiel gelegd van het grootste geboren j passagiersschip, dat ooit in de Mr J. H. Klatte waar nemend secretaris-generaal van Sociale Zaken DEN HAAG. Mr J H. Klattc. administrateur in algemene dienst bij het Departement van Sociale Zaken zal worden belast met de waarneming van het secretariaat- generaal van dit departement wan neer mr dr A. A. van Rhijn een maal tot secretaris is benoemd. Voor dc waarneming van de func tie van dr Muntendam, directeur- generaal van de Volksgezondheid, zullen vermoedelijk twee functiona rissen worden aangewezen. Verenigde Staten is gebouwd. Alleen de Britse Queen Elisa beth" zal nog groter zijn. Het nieuwe Amerikaanse schip wordt 980 voet lang, zal ccn bruto tonnage van 48.000 hebben en waarschijnlijk „United States" worden gedoopt. De bouwkosten bedragen ongeveer 70.373.000 dol lar. De Queen Elisabeth", die in de lente van 1952 gereed komt, zal een lengte hebben van 987.4 voet. Het grootste schip, dat thans in dc vaart is, is de „Queen Mary" met een lengte van 975.2 voet. Het nieuwe Amerikaanse schip zal door het Panama-kanaal kunnen varen. De „Queen Elisabeth" en de „Queen Mary" kunnen dat niet. De snelheid van de „United Sta tes" is strikt geheim. Men gelooft echter, dat zij speciaal ontworpen is om de topsnelheid van de beide grote Britse schepen te overtref fen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3