BADDOEKEN Feest van spel, klank en kleur in Grand TEXTIEL-AFDELING 2.60 - 2.75 ^erwogehe Voor het doek open gaat... Stalin is voorzichtig Uitnemende opvoering van Puccini's opera Butterfly DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Nederland werkt aan opbouw van economisch leven Collega's op markt huldigen Fenny Heemskerk Noteert u even Film avond aan boord van de „Jorkeding" boeit zeer Vrijdag 10 Februari l9jo Advertentie (I.M.) Eenmaal vóór de oorlog is er een opera-voorstelling in het Grand Theater geweest en gisteravond werd de tweede gegeven in de ge schiedenis van het theatr. Wie deze opvoering van Puccini's ..Butter fly" door de Nederlandse Opera uit Amsterdam heeft meegemaakt zal het met ons betreuren, dat het niet vaker mogelijk is Amersfoort een dergeliik feest van spel en klank en kleur te bieden. Men mag de direc tie van het Grand Theater dank baar ziin dat zii deze voorstelling naar onze stad haalde en tegelij kertijd de vraag stellen of het niet mogelijk is een organisatie in het leven te roepen, die in samenwer king met de theaterleiding derge lijke opvoeringen in Amersfoort minstens enige malen per iaar mo gelijk maakt. Er zullen toch genoeg opera-liefhebbers in onze stad zijn. die gezamenlijk bii voorbaat een ..uitverkocht huis" kunnen verze keren. Dat is toch altiid nog goed koper dan er voor naar Amsterdam te gaan. Onze Nederlandse Opera staat waarlijk op een internationaal peil. Dat is gisteravond weer gebleken. Hier staan niet. zoals vroeger wel eens het geval was. een aantal vo calisten individueel een nummertje zang weg te geven, maar hier treedt een homogeen, in alle onder delen sluitend ensemble op. dat de voorstelling als geheel ..rond" maakt. En als individuele zangers ziin de artisten zeker zo goed als het beste dat wij de laatste kwart eeuw in ons- land hebben gehad, terwijl zii bovendien stuk voor stuk ook over zeer behoorlnke acteurs kwaliteiten beschikken. Vooral dit laatste is voor een opera-troep iets bijzonders. Homogeniteit Puccini's ..Butterfly" is overbe kend en het is een dankbare taak deze melodieuze muziek ten uit voer te brengen. Otto Glasstra van Loons orkest speelde fiin genuan ceerd en kwam tot onze blijdschap in deze zaal goed tot ziin recht, hoewel het te groot was om in ziin geheel in de orkestbak plaats te vinden. De dirigent leidde het ge hele ensemble, ook solisten en het fraai zingende koor. perfect. De regie van Paul Pella wist het dra kerige. dat vrijwel iedere opera min of meer eigen is. uitstekend te maskeren en deze opera ook als speelstuk, met waarlijk ontroeren de momenten, alleszins aanvaard baar te maken. Ook in de décors en verdere aankleding had men de iuiste toon weten te treffen. Goede creaties Als men aan deze opvoering te rug denkt, zal men zich in de eerste plaats de knappe vertolking van de hoofdrol door de sopraan Greet Koeman herinneren. Deze dramati sche zangeres, met een volumineus maar rijk geschakeerd geluid, is èn in haar zang èn in haar spel een kunstenaresse van de bovenste plank, al heeft zij in haar type niet het frêle, dat het Japanse meisje Butterfly eigen moet ziin. Op minstens gelijke hoogte stond de creatie, die Frans Vroons van Pinkerton gaf. een rol. die in dit werk iets minder op de voorgrond treedt. Vroons is een tenor, zoals wij maar zelden in ons land heb ben gehad, machtig en stralend van geluid en met een grote soepelheid van stem. Maar daarbij is hii ook een knap acteur. Zijn duet met Greet Koeman in het eerste bedriif had waarlijk érandioze momenten. Uitmuntend en vaak ontroerend was ook de alt Lid.v van der Veen als Suzuki. Butterfly's dienstmeis je. De bariton Gerard Holthaus had de altiid ietwat onwezenlijke en daarom zo moeilijke rol van de Amerikaanse gezant Sharplees. waar hij van maakte wat mogelijk was en die hij in ieder geval met zijn warme stem genoeg vocale ex pressie gaf Jan Voogt was een knap en komisch acterend huwe- luksmakelaar en Henk Angenent als Butterfly's vervloekende oom was indrukwekkend van spel. hoe wel hij niet het imponerende, alles even weg vagende geluid wist op te brengen, dat hier op ziin plaats is. Dit was inderdaad een feestelijke gebeurtenis voor Amersfoort. Het stond tijdens het gespannen luiste ren en na de voorstelline op de ge zichten der bezoekers te lezen. Zii hebben, toen de laatste noot ver klonken was en artisten en dirigent met bloemen werden gehuldigd, hun ovatie dan ook lang laten du ren. Tj. de B. V. D. U trechtscstraat Het kan voor U belangrijk zijn regelmatig een bezoek te brengen aan onze daar er nu dagelijks nieuwe partijen van nog schaarse goederen aankomen. ZATERDAG VROONilMIEESMAM UTRECHTSESTRAAT AMERSFOORT 1202 Aangevoerd door Rob en Toon proberen de slaven nog een uit gang te vinden uit de doolhof van gangen. Maar overal stuiten zij op instortingen. Dan krijgt Toon een goede ingeving „Ik weet nog een plek, waar twee molmachines opgesteld staan. Als we die kun nen gebruiken, kunnen we ons een weg door de berg banen." zegt hij. Ja, hij heeft gelijk. Daar staan twee van die ingenieuze graaf machines. „Laten we het maar eens probe ren," zegt Rob en ze kruipen in de toestellen, i beurt. Ze weten natuurlijk niet in welke moei- De „Willem Barendsz" is inmiddels dich- lukheden Rob en zijn vrienden verkeren, ter onder de kust gekomen en bezorgd ziet maar ze zien wel, dat de dood gewaande vul de bemanning toe, wat er op het eiland ge- i kaan weer tot leven is gekomen. Door de ontploffingen is ook de basis van de vuurspu- wende berg ondermijnd en de krater braakt gloeiende lava. NVV is zich bewust van moeilijke taak der bewindvoerders Moeilijkheden op economisch gebied kenden de na oorlogse bewind voerders in grote verscheidenheid. De mogelijkheden om daar uit te raken waren zeer gering. Grote lasten drukten na de bevrijding op de Nederlandse bevolking en deze zijn de laatste jaren niet minder ge worden. Toch kan worden geconstateerd, dat ons land zich uit de eco nomische chaos heeft weten op te werken. De productie is nagenoeg op voor oorlogs peil. Met allerlei lapmiddelen is dit peil bereikt en met dezefde middelen maakt men ons land weer tot een centrum, waarin een welvarend volk leeft en werkt. BILJ ARTUITSLAGEN Eerste klasse llbre: PoedelVergulde Wagen II 4—4 Gouden Ploeg IIOns Gen I 71 Derde klasse libre: DOS—Metropole II 20 Centraal IIIGouden Ploeg III 62 Vijfde klasse libre Theomlen IIOns Genoegen IV 3f» Zesde klasse libre Middel wijk III—Vergulde W V 6—2 Zevende Klasje libre: Soestcrkw. V—Schouw II 62 ODL IV—Zonneheuvel IV Ja, daar stond Fenny Heemskerk met de bloemen van de Markt- vereniging" in haar arm! (Archifoto) Schaakkampioene en zakenvrouw Burgerlijke Stand 9 Februari 1950 Geboren: Louise Margaretha Maria d v H A Jonkers en H F B M Hendriks. Hendrik Johannes, z v H Vaneveld en J Herder. Hubregt Johannes, z v D Hubregtse en B J v Hoeijen. Ondertrouwd: R Rmgenier en G de Heus. J Lablans en J M Hooft. C v d Veen en J M Mus- sert. J Bekker en W Verhoef. H A Fremouw en H J Goossens. Getrouwd. G v Loenen en J. Lammers. Overleden: Pieter Cornells Hok- ke 63 jr. geh. m. P de Jong. Mar- retje Margaretha Moret, 55 jr. geh. m. W. Boekhout. Diefstal opgelost Onlangs werd er uit een auto, die geparkeerd stond op de A. Kuyperlaan, o.a. een actetas ge stolen. Die en de overige ont vreemde artikelen zijn nu terug gevonden dichtbij de plaats des „misdrijfs". De politie vermoedt, dat er kwajongens aan het werk zijn geweest. GRAND THEATRE. „Ninotchka" 18 jaar. Zondag 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2,30, 6,45 en 9 uur. Donderdag 16 Febr. 2,30. 6,45 en 9 uur: Speciale voorstellin gen („Flash and Fantasy"). CITY THEATER. „Het regiment der verdoemden") 18 jaar. Zon dag: 2.00, 4,15. 6,45 en 9 uur. Ov. dagen: 2,30, 6,45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. T/m Maandag: „Terreur" 14 j. T/m Donderdag: „Mariandal" 18 j. Vrijdag en Zaterdag 2,30, 6,45 en 9 uur Zondag: 2,00 4.15, 6,45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30 en 8 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. „Moederlied" 18 j. Zondag: 2.00, 4,15, 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2,30. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2,30 en 8 uur. Vrij dagmiddag geen matinee.' OPENBARE LEESZAAL. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen; Woensdag en Zaterdag middag van 2.304 30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdag, avond van 7—10 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL Wljers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12 30 uur. Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Dook Everse In Amers. foortse Academie voor Beeldende Kun sten. Dagelijks geopend 105 uur en van 7—9 uur. Zondags van 25 uur. AMERSFOORT „Wel, nou sta ik er toch mooi op!", riep Neerlands schaakkampioene Fenn.v Heemskerk vanmorgen verbaasd, toen ze om half negen de markt op de Hof opstapte. Want ze zag. dat een stuk of wat marktkooplui in de druilende regen een kraampje aan het versieren wa ren met vlaggetjes cn guirlandes en bloemen en dat die allemaal geagi teerd heen en weer liepen Fenny Heemskerk begreep het op dat mo ment natuurlijk al: haar collega's zouden haar huldigen en die vondert hel jammer, dat ze net iets te vroeg gekomen was. Dus verdween Fenny weer even en het bestuur van de afdeling Amersfoort van de Centrale Vereni ging voor de Markt-, Straat- en Ri- vierhandel had ruimschoots gelegen heid, ongestoord verder te gaan met zijn versieringswerk Dat kwam dan eindelijk klaar en Fenny, die behal ve een schakende ook een handelen de vrouw is, mocht plaats nemen achter haar textiel-kraam. „Wij hebben met grote aandacht je verrichtingen in Moskou ge volgd", zei de voorzitter van de af deling, de heer Th. v. d. Brink. „Het doet ons groot genoegen, dat je op deze wijze onze natio nale kleuren hebt verdedigd, Fenny en we hopen dat je nog vele jaren lauweren zult mogen oogsten. Verder: veel succes, ook in zaken". En terwijl de fotograaf iedereen bet schrikken door het licht van zijn blitz-lamp, nam Fenny de bloemen in ontvangst .ondertussen al zoekend naar een vaas, want die had ze niet meegenomen. Maar het moest al gek gaan. als er op de Markt niet aan een vaas te komen zou zijn en het duurde dus niet lang, of de bloemen prykten tussen de textiel. Wat later kwam de marktmeester, de heer J. Stam, ook al met bloe men Hij huldigde de schaakkam pioene namens het marktpersoneel. Psychopaath op het dievenpad Op de Hoogeweg, daar waar huizen worden gebouwd, staat een directie-keet Dat kreeg een 31- jarige zonderling, die juist een paar dagen verlof had gekregen van een psychopathen-inrichting, in de gaten. De man is er in de avonduren in geslaagd binnen in de keet te komen en legde zich ter ruste op een divanbed. Toen hij wakker werd, stapte hij op, maar niet zonder ongeveer de gehele inventaris van de keet. t.w. een fiets, radiotoestel, koffer, actetas met inhoud werktekeningen e.d. en wat kleding. In Diemen werd hij echter al aangehouden. Hij viel op met die hele inventaris onder zijn arm. Boekententoonstelling Donderdagavond werd er in ge bouw „Concordia" een zogenaam de wereldbibliotheektentoonstel ling gehouden, die georganiseerd werd door de wereldbibliotheek vereniging. De tentoonstelling gaf een goede indruk van de boeken, die door bemiddeling van deze vereniging op de markt komen. De sectie Nederland van de ..International Friendship League" houdt op 6 en 7 Mei een lente- weekena in )tDe Grasheuvel" te Amersfoort. Bekertournooi om het handbalkampioenshap Evenals vorig jaar wordt het bekertournooi om het handbal kampioenschap van het district Utrecht na afwerking van het com petitieprogramma verspeeld. Niet minder dan elf dameselftallen schreven voor de competitie in. Het zijn de finalisten van het vo rige jaar U. D. (kampioen) en HHC als Gooise titelhoudster en voorts BHC; Amersfoort; UHV; Achilles; Atilla; SSVU; WVGV NSC en HVB. Voor de herentitel verschijnen niet minder dan twaalf elftallen in het veld t.w. UHV; Atilla; Achilles; SSVU; WVGV; NSC; HVB; Arma; UD; HHC; BHC en Amersfoort. De afdelings- en districtselftallen' spelen gemengd. Paul de Vries spreekt te Amersfoort Dit was de kern van het betoog, dat de heer Paul de Vries, een der secretarissen van het N.V.V., Don derdagavond hield voor de leden van de plaatselijke N.V.V. Bestuur ders Bond. De heer De Vries, die de economsiche situatie van Ne derland aan een beschouwing on derwierp, maakte tijdens zijn in- leiding veelvuldig gebruik van het cijfermateriaal, dat door het Cen- I traal Planbureau is samengesteld. Dit bureau stelde vast. dat de pro ductie in 1948 in vergelijking met 1938 een peil van 106 bereikte. De bevolking bedroeg toen echter 113% van die van 1938, waarmede spreker aantoonde dat onze wel vaart per hoofd dus nog beneden die van 1938 is gebleven. De prestaties, die de verschillen de bedrijfstakken leverden, zijn nogal aan schommelingen onder hevig geweest. Ondanks de groei van het aantal'arbeiders in de in dustrie (met 43%) was er slechts een geringe verhoging van de pro ductiviteit. De slechte outillage van de industrie en de nog lang niet vooroorlogse organisatie van de ondernemingen noemde de heer De Vries als oorzaken. Afzonderlijk .belichtte de heer De Vries ook de na-oorlogse ont wikkeling in de bouwnijverheid, de landbouw, de dienstverlening en de maatschappelijke diensten. Deze ontwikkeling was lang niet roos kleurig en veroorzaakte eveneens grote moeiijkheden voor de Neder landse volkshuishouding. De beta lingsbalans is de afgelopen jaren een onevenwichtig geheel gebleven. Ieder jaar moeten grote bedragen aan rente voor in het buitenland gesloten lemngen worden betaald, terwijl de uitgaven de inkomsten nog steeds overtreffen. Verheugend noemde de heer De Vries 't dat ons land op de goede weg is. In 1949 kon 87% van de uit gaven door ontvangsten aan vreemde valuta worden gedekt en verwacht wordt dat, wan neer de import voor 90% door de export wordt gedekt, onze betalingsbalans het voor oorlogse peil bereikt. Investe ringen kunnen dan wegens ge brek aan kapitaal evenwel niet plaats vinden. Nog andere moeilijkheden liet de heer De Vries de revue passe ren. De angstwekkende bevolkings aanwas; de schuld van 2 milliard, die wij in Indonesië hebben ge maakt; de langzame economische ontwikkeling van Duitsland; de te ruggang van de internationale be leggingen; het verlies van grote export gebieden; de last van de materiële oorlogsschade, enz. enz. Het N.V.V. is zich hierbij bewust van de moeilijke taak, die aan de Autobotsing Op de Bisschopsweg botste een LSK-ambulanceauto tegen een vrachtwagen. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Advertentie (I.M.) HOEST. GRIEP... De weldadige warmte ran Ttaermogène atllt de pdn In keel en borst en eerjaagt de aanval. Voor het doek open ging en Otto Glastra v Loon zijn dirigeerstok ophief, waarmee een gebeurtenis in Amers- foorts cultuurleven een aanvang nam voor het eerst sedert vijf tien jaar weer een ope ra in het Grand Théa tre was er achter en voor de schermen heel wat aan voorafgegaan. Een staf van technisch presoneel. toneelmces- sters, toneelknechten, orkestbodes enz. zijn van de vroege morgen af in de weer geweest met de voorbereiding van deze belangrijke uitvoering. De opbouw van het toneel heeft nogal wat hoofdbre kens gekost, maar nog erger was het om de musici „onder dak" te brengen. Ruim veertig man moest n.l. een plaatsje vinden in de orkestbak en dat maakte het noodzake lijk een extra „zit-rc- petitie" te houden. „Enfin, er gaan veel makke schapen in een hok en ik heb meer met dat bijltje gehakt", vertrouwde de orkest- bode ons toe, „een lange staat van dienst bij het Concertgebouw orkest, talrijke tour- nee's in binnen- en buitenland hebben mij dit werk dusdanig ver trouwd gemaakt. dat er voor mij geen on- overkomenlijke moei lijkheden meer be staan." Een gewone re petitie was niet nodig, want de „Butterfly zit er wel in" en toen even over zevenen de laatste voorbereidingen hun beslag hadden ge kregen, vconden de heren musici nog tijd om vlug nog even een kaartje te leggen Ook is bijzonder veel aandacht geschon ken aan de belichting en is des middags een speciale „lichtrepeti- tie" gehouden. Haar fijn werd uitgeknob- beld, wat een spatje hier en een spatje daar, een beetje meer licht links en een tikje schaduw rechts voor effect sorteerden. Ook de toneelmeesters za ten te puzzelen om de decors op juiste plaats en rangschikking op de Bühne te formeren. Zo had een ieder zijn eigen moeilijkheden, maar het stel rasechte Amsterdammers wist die met de nodige ..gijn" wel tot een op lossing te brengen, want je moet een Mo- kummer zijn om plot seling uit te vallen: „Hé. Wullum, kaik nou uit je doppe, ik mot nog meer „Botervlic- ge" meemake'" Zo'n voorstelling, zoals dat trouwens bij alle opvoeringen het geval is. is al lang be gonnen. voordat U op Uw plaats zit en nog lang niet afgelo pen als U al lang en breed van ..Madama Butterfly" droomt (of niet). Want, nou ja, wat wilt U. na op bouw volgt afbraak, de lui achter de schermen weten ervan mee te praten. Zij zijn ook on misbaar. Laten wij ze dan eens voor een keer op deze plaats „voor het voetlicht" brengen. Zij verdienen het. want voor het doek opengaat bewindvoerders is gegeven. Zij houdt deze terdege in het oog. doch blijft tevens op de bres staan voor de belangen der arbeidende klasse. Richtlijnen De bedoeling van de Nederland se economische politiek moet vol gens het N.V.V. zijn: lc het in evenwicht brengen van dc betalingsbalans, totdat 90% van de Import door export wordt ge dekt; 2e. het blijven verschaffen van volledige werkgelegenheid aan de bevolking en een niet hoger werk loosheidspercentage dan 5%; 3c. handhaving van het levens peil en indien mogelijk verhoging van dit peil; 4e. het verkrijgen van econo mische medezeggenschap via on dernemingsraden cn PBO, waar door de arbeiders mede de econo mische politiek van ons land kun nen bepalen. De Marshall-hulp en de belang rijke buitenlandse leningen stelden ons in staat aan de economische opbouw te arbeiden. Dat wij daar in slaagden is een eer die toekomt aan de Nederlandse arbeider en met dezelfde middelen zal in de toekomst worden gewerkt aan de verbetering Van onze maatschap pij, tot een gemeenschap, waarin een welvarend volk leeft en werkt, zo besloot de inleider zijn betoog. V.. J „Poedel,, moet punten afstaan Onder grote belangstelling werden Donderdagavond in café „Veer" te Niikerk de partijen gespeeld van de wedstrijd Poedel I—De Vergulde Wagen II De Nijkerkers, die tot dusver m eigen „home" gewonnen hebben, konden het tegen de Amersfoorters niet verder dan een 44 brengen. Door deze uitslag is de spanning in de eerste klasse libre toegenomen. De eerste partij, die gespeeld werd tussen Van de Berg en Kra nenborg. kenmerkte zich door een vlotte start van de Nijkerker waarop echter spoedig een inzinking volgde. Van de Berg behaalde tenslotte toch, in de 44e beurt, de eerste overwin ning voor „Poedel". Van de Pol en Rijn waren goed op toeren Rijn moest in de eerste beurten kennelijk wennen aan het spelen met glazen ballen en een kleine tafel, doch toen hij de maat te pakken had kon hij spoedig een voorsprong nemen (negen beurten 37—57). Smit, die na een langdurige ziekte weer meespeelde, kon aan het ma teriaal niet wennen. Corton bleek ook niet op dreef te zijn. De Amers- foorter wist met miniem verschil te winnen Veer. die in de vierde partij tegen Ten Hoeve speelde, bleek opnieuw in eigen omgeving onverslaanbaar De Nii kerker behaalde het mooie moyenne van 8.40. Veer 210 210 25 35 8.40 Ten Hoeve 170 133 25 20 5.32 Van de Pol 130 125 25 24 5 Rijn 150 150 25 22 6.— Van de Berg 105 105 43 12 2.44 Kranenborg 130 114 43 12 2.65 Corton 105 104 52 12 2.— Smit 115 115 52 11 2.21 Zelfs uit Deventer en Utrecht kwamen kijken (Van een onzer verslaggevers) Het was Donderdagavond geen prettig weer. De regen druilde en zo nu en dan blies de wind ons de spetters in het gezicht. Maar juist op zo'n avond is er sfeer in onze haven en langs de Eem. Het licht van de straatlantaarns glijdt over de schuiten en schampt hier en daar langs het donkere watervlak. En over dit alles heen een grijze motregen. De geluiden van de dag zijn verstomd. De sjouwerlieden zijn thuis en de schippers achter een mok koffie in de kombuis. Slechts op één schip de „Jor- keding" was deze avond nog vol op leven en rumoer. Op deze fraai ingerichte schuit zijn de mannen gehuisvest, die aan de electrificatie van de spoorlijn AmersfoortDe venter werken. De ontspannings vereniging „De Zwervers" een wel heel toepasselijke naam. daar de leden er van de electrificatie van de Limburg-lijnen en kort ge leden die van Brabant hebben mee gemaakt zorgt om de veertien dagen voor een recreatieavond. Dit keer werden door de afdeling Pro paganda van de N.S. films ge draaid. Met bussen waren leden van „De Zwervers" uit Utrecht, waar het hoofdkantoor van het Spoorweg Bouwbedrijf is gevestigd, en uit Deventer, waar het tweede woon schip ligt. naar de keistad gekomen. De stemming aan boord was best. En de films, die na het korte ope ningswoord van de hoofdwerktuig- Amersfoorters komen thuis Met de troepentransportschepen „Zuiderkruis" en „Empire Brent" komen de volgende Amersfoorters thuis. „Zuiderkruis" A. Sonius, sergenat, Smalle pad 6 A; M. Jordaan, soldaat I, Adm. De Ruyterstraat 20; E. v. d. Meulen. sold. I, Goudsbloemstraat 55; M. J. v. Groenensteyn, serg. Muurhuizen 141; D Haas wmr.. Gasthuislaan 7; P. Hendriks, sergt., St. Willibrordusstraat 17; F. J .La- gerwey, sergt Leusderweg 255; A. Gijsbertse, sold.. Soesterweg 134; F W. van Zwieten. Celebesstraat 14 H Gouw. sold.. Teut 19. M. v. d. Werff, kapt. Heiligenber- gerweg 109; A. J. Kok sergt. Kamp straat 44. „Empire Brent" E. P. H. Willigenburg, sergt.. Vermeerstraat 108; mevr. H. A Verlaan-Bowbeyes. Ruysdaalstraat 1; J. W. Titulaer, korp.. Konings straat 12; C. Brinkman, korp., West singel 37 hs; P. Bruyn, sold., Pla- taanweg 22 De datum van aankomst van de Zuiderkruis is: 20 Februari te Rot- terdam. Die van de „Empire Brent": 24 Februari te Amsterdam. kundige, de heer J. Boesjes, werden vertoond, konden de waardering van een ieder wegdragen. Vooral de rolprent, die de N.S. van de electri ficatie in Brabant liet maken en Dientje en Frans Dupont boeide zeer. Maar dat was ook niet te ver wonderen als men bedenkt dat ve len der aanwezigen zich als „ac teurs" op het witte doek terugza gen. Een ouderwetse gooi- cn smijt- film. enige goede natuurfilms en de tekenfilmpjes deden het goed. We geloven dan ook dat de mannen voldaan hun kooi hebben opgezocht voor zover ze tenminste op de „Jor- keding" thuis hoorden. De Utrech ters en de bewoners van de „Ora et Labora" in Deventer stapten eerst tegen half twaalf weer in hun bussen. Reisdeviezen alleen bij Ned. Bank 's GRAVENHAGE. Do bem«. ingen van het bureau Buitenlands-- reizen van het ministerie Landbouw. Visserij en Voedselvc*! ziening bij de verstrekking van d}- viezenreisvergunningen ten bchoe- ve van zakenlieden uit de agrar- schc sector zullen met ingang va» 15 Februari worden beëindigd. Na die datum kan men zich vokI het verkrijgen van genoemde ver-1 gunningen wenden tot het kanhxrB deviezenvergunningen van de Ne- I derlandsche Bank te Amsterdam e; Rotterdam, dan wel tot agentschap, pen te Alkmaar. Arnhem, Devo ter,, Dordrecht, Enschede, 's Gr* venhage, 's Hertogenbosch, Leer. warden. Leiden. Maastricht, Me;- pel. Middelburg (met correspec- dentschappen Oostburg en Term zen), Nijmegen. Utrecht en Zwolle De vóór 15 Februari 1950 doe: het bureau Buitenlandse Reizen a! gegeven vergunningen behoudt: hun geldigheid gedurende de daar-1 op aangegeven termijn. Het bureau Buitenlandse Rcizet blijft belast met de afgifte van ur gentie-verklaringen. de z.g. „ordrn de mission", voor die landei\, waar voor een visum is vereist en met dt bemiddeling voor het verkrijgu van een „permit" voor de oostelijk» zone van Duitsland. Spoorlijn ZwolleDieren in discussie APELDOORN In hotel BloerrJÜ Is Donderdagmiddag een besprekinj gehouden tussen de burgemeesters vu de gemeenten gelegen aan de spoorlijs i Zwolle—Apeldoorn—Dieren en de dl- j recteur.generaal der Nederland» Spoorwegen, ir F. Q den Hollander. I Onderwerp was het door de directie der N S. aan de minister van Verkeer es Waterstaat ter goedkeuring voorge legde Plan tot opheffing van het per sonenvervoer op deze ujn. Belde par- then handhaafden hun rceds eerder ia- genomen standpunt. Tegenover de mening van de Spec:- wegen, dat de lijn een te grote verliet- post op het budget van de N S. vormt, bleken de magistraten eenparig \as mening te zijn. dat niet economische motieven de doorslag dienen te geven doch in de eerste plaats het algemeen belang moet worden gediend en dat di: het beste geschiedt door het personen, vervoer te handhaven. Ook tegen de gedeeltelijke handhi- i ving van het personenvervoer 'nebbea R de Spoorwegen overwegende bezwaren Wel zijn zij bereid om by het overscha kelen op autobussen met bijzondere wensen en factoren vervoer van ar- j beiders. scholieren en fietsen reke- ning te houden. Ir Den Hollander acht- te het waarschljnljk. dat de minister, die Gedeputeerde Staten van Gelder- I land en Overijssel om advies heeft ge vraagd de toestemming tot opheffing zal verlenen. Hij hoopte dat dit noj I voor het vaststellen van de a.s. zomer, dienstregeling zal geschieden Intussen neeft de heer J. Peek te Apeldoorn, lid van de Provinciale Sla- ten van Gelderland, vragen gesteld aas Gedeputeerde Staten Inzake deze kwes tie en verzocht voor het behoud van d? bestaande vervoersmogelijkheid te ijveren. UTRECHT Deze maand zullen de Nederlandse Spoorwegen aanbesteden het maken van een onderdoorgang van gewapend beton ln de spoorweg Amers foort—Kesteren. Het betreft hier de I kruising met de Rijksweg nr. 12 (Utr.- J Arnhem) tussen Maarsbergen en Vee- nendaal. waar ter hoogte van Scher- penzeel een onderdoorgang voor het wegverkeer is geprojecteerd. Deze zal bestaan uit twee betonnen bogen, elk 12'meter breed. Men hoopt het werk ln het komende voorjaar gereed te heb- ben (Vervolg van de Voorpagina) Hitier gevlucht. Zoveel vertrouwen verwierf hij dat hij, opmerkelijke uitzondering, tijdens de oorlog Britse nationaliteit verkreeg. Maar hij kwam, zegt men nu, uit communis tische sfeer. Dat moet Londen gewe. ten hebben, toen het hem het ver- trouwen schonk dat hj] heeft kun nen misbruiken. Men meende zeker met hem te gaan. Dit geval komt in de Britse wereld bovenop de geruchtmakende en zeer verwante atoom.spionnagegeschie- denis in Canada van enige jaren ge leden. Communistische neiging schijnt gevaar voor reddeloze slaafs heid tegenover „het Oosten" mee te brengen. Van hetgeen daar dreigt is het communisme slechts een welkom werktuig. De marxisten die zich om Lenin schaarden, zijn vrijwel allen uitgeroeid. Hun doel was inderdaad wereldrevolutie. Trotski, veel meer intellectueel, veel humaner mens in zyn aard dan Stalin, is mede aan dit doel te gronde gegaan. Hij scheen ons gevaarlijker met zijn fanatiek en consequent aanhitsen. Maar hij was oprecht in zijn revolutionnaire lueo- logie. Wij waren toen zeer tevreden met Stalin. Hij scheen geen fanati cus, hij was bereid met de niet- marxistisch geregeerde staten in vrede te leven. Zijn fanatisme lag elders en is op den duur gevaarlijker Nooit toonde hij echter enige nei. ging tot agressie, zelfs niet tegen- over de zwakke staatjes, die zich van Rusland vrij hadden gemaakt. Hij vreesde oorlog. Naar nu geble ken is, niet uit verzoeningsgezind heid, maar omdat hij er een gevaar in zag voor zijn doel, de wereldheer schappij van Rusland. Zijn machts honger was anders dan die van een Mussolini, van een Hitier. Deze was niet persoonlijk; daarom kon Stalin wachten. Hij zocht in 1938 een samenwerking met het Westen om een Europese oorlog af te wenden. Alleen vroeg hij toen al, als prijs, het bezit van de Baltlsche staten. Toen dit mislukte, ging hij het ver drag met Ribbentrop aan, met de zwakke hoop alsnog het gevaar van Rusland zelf af te wenden. Wij hebben hem toen in zijn ware t gedaante leren kennen door zijn w dolks'toot tegen het ln doodsstrijd verkerende Polen, zijn gulzig om zich heen grijpen in alle richtingen, zelfs Hitler nog duperende, zoals In Litauen bleek. En na de oorlog is het zo gebleven- t Ruw en meedogenloos tast htf toe. i| Wee de landen, die in zijn macht vie* f len. Zij werden slaven van Rusland. Het laatste voorbeeld was Tsjecho- Slowakije. I Maar oorlog, die vermeed hij ook j toen. ten koste van Iedere prijs van j prestige. Hij vestigde met het geduld uit de steppen, zijn verwachting op de chemische werking van zijn com. munistische infiltratie in de landen, die hij nog moest ontzien. Hoe mach tig die infiltratie is en hoe gevaar lijk, blijkt meer nog uit het geval- Fuchs, dan uit de pro-Russische, anti-nationale bekentenissen van zovele communistische leiders in het Westen. Er is echter een geruststelling: Stalins geduld. In Duitsland begint hij er nu de Duitse satelliet voor te spannen. Die mag het risico van prestige dragen, dat Moskou zelf nog droeg in de blokkade van Ber lijn: Moskou moet eruit kunnen. Gevaren dreigen nu van Oost- Duitse kant; b.v. een invasie van be- togers. Velen vrezen daarvan een staatsgreep. Zij wijzen op het voor. beeld van Tsjechoslowakije. Dit ech ter is geen goed voorbeeld: Tsjecho slowakije. reeds onder Benesj horig binnen de Russische sfeer, was bij voorbaat door Washington afge schreven. Berlijn echter is vitaal- Washington zou ieder middel ge bruiken om daar een poging tot staatsgreep te onderdrukken. En Stalin zou voor zijn Duitse satelliet niet gaan vechten. Toch is het spel gevaarlijk genoeg, om te verklaren waarom Truman tot zijn waterstof- besluit kwam. en waarom de stem ming te Washington nu zo rauw is-

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2