VOORAL VOOR DE VROUW Beg innen met een klein atelier dan... zoiets als Schiaparelli Omdat het gewoonte is, betaalt de jongen voor het meisje Een schriel nerveus kind, maar duidelijk anders dan de rest Razt zernij Veertig een ti m eter va n de gr on d Vriendschap wordt argelozer als ieder voor zich afrekent Is Nederlandse scheepsbouw te duur? VROUWEN [Vrijdag 10 Februari 1950 Vandaag ontmoet ge een meisje, dat een van de groten van Parijs wilde worden. Een modevorstin zoals Schiaparelli en haar beroemde collega's. Dat was geen vaag gepraat, ze had er lang over gedacht. Ze wist precies hoe ze het moest aanpakken. Beginnen met een klein atelier, dan een mode show: beseheiden maar onts'ellend origineel. Een goede pers nog een show. En dan maar klimmen. Tenslotte omdat Holland toch te klein is voor een beroemde vrouw: naar Parijs. Ze had inderdaad kijk op kleren. Tekenen en ontwerpen kon ze ook en ze knipte, zonder iets van grondpatronen te weten, jurken, rokken, blousjes. Ze was een mager, donker, zenuwachtig kind. Niet innemend maar duide lijk anders dan de rest. ,,Truus draagt rood en dat is dwaas" J In een schrift „fouten" schreef zo allemaal aanmerkingen. Bijvoor beeld: „Truus draagt rood en dat is dwaas. Haar kleur is grijs en d'er rokken zijn te wijd," en „Juf frouw De Zwart is een worst in een trui met een rok, ze moet enz. enz." „Daar leer ik van", zei ze. „Zo iets is belangrijk want ik wil la ter raad en leiding geven aan m'n klanten „Maar ze was tactloos en maakte zo snel ruzie, dat je je ken afvragen of er ooit iemand naar haar zou kunnen luisteren. „Al is het voor mezelf een strop, ik zal nooit iets maken, dat niet •klopt met mijn smaak riep ze. D er nachtzwarte 'ogen waren fel als ze praatte. Ze deed een vrij goed eindexa men en ging in de leer bij een coupeuse Maar omdat ze het ver tikte met lineaal en centimeter „Kijk Mam" zect zoontje Zater dag. .Wat denk je dat dit is'?" Hij geeft me een beetje verkreu keld papiertje vol cijfertjes, punten en strepen. 3 5.3 2 1.2.3 staat er. En dan weer 1.12.3. Ik betuur het een poos maar kan er geen wijs uit worden. „Zijn dat nieuwe sommen?" aar zel ik. „Ha sommen'" joelt hij. „Wie denkt nou dat dat sommen zijn?" „Nou vertel dan wat het wel is." En zoontje, geheimzinnig: „t Is een liedje We moeten het ieren „Hoe neet het dan?" ,,'k Weet niet. Mam. 't Is van do. re, mi." Ik zit er mee le goochelen en ein delijk komt er „Hoe zachtkens glijdt ons bootje .Ja, ja. goed." knikt zoontje ,,'k Was 't vergeten. Maar 't is van dat nauwgezette patronen te tekenen had het weinig zin. „Ik voel hoe zf-'n plooi moet vallen," zei ze. „U maakt mij' niet wijs, dat ze in Parijs zo harkerig werken." „Niet iedereen heeft een vol maakt lichaam," vond de coupeu se. „De beste klanten hebben fi guren. die wel degelijk precies ge reken eisen. Bovendien kiezen ze modellen, die niets met Parijs te maken hebben." Maar dat kind met d'er heet gebakerdheid wou er met van ho len. Ze pakte haar boeltje en hol de naar huis. Ze was daar alleen met ouders, die haar mateloos bewonderden. Geld was er ook want men had gespaard. Daarom kreeg ze van haar vader een bc- cnag om een atelier te starten. Ze huurde twee kamers, kocht naaimachines en lange tafels En met twee meisjes als hulp begon ze aan haar collectie. Dit is een waar verhaal, ik heb het allemaal zien gebeuren. Luis ter hoe het verder gaat. Ze werkte een half jaar in een waanzinnig tempo want ze wilde vóór de lente klaar zijn met haar verzameling jurken, mantels, jas jes. rokken. Ze tekende vaak tot in de nacht en ^'overdag knipte ze de wol, de zijde, die ze in de stad had gekocht. De meisjes, door haar opgezweept, leken gekleefd aan naold en machine De collectie groeide. Ze deden er geheimzinnig mee: niemand mocht er een woord van zeggen, ook thuis niet. En als vroegere klasgenoten of kennissen er haar naar vroegen, deed ze overdreven arrogant Ze sprak „mijn perso neel en „mijn ideeën" en ze noemde zich opeens Elka. Tenslotte werden er kaarten ge drukt op kunstzinnig, blauw pa pier. In de belangrijkste zaal van het stadje zou de show komen. Indereen was verbaasd: net ne- j gentien jaar en nu al een eigen atelier met een collectie voor het voorjaar De entreeprijzen wa- ren hoog doch de kaarten vlogen wegt dank zij afgunst en nieuws- I gierigheid. Van verre kwam men I naar de versierde zaal. Er was thee met koek en muziek: precies zoals dat voorgeschreven is. Man- I requins waren er ook maar voordat het begon werd er al ge fluisterd dat die zich wild ge-1 schrokken waren. De twee besten hadden geweigerd zulke bespotte lijke kleren te dragen Men gniffelde nog toen de ont werpster, mager en schriel met een mal rond hoedje op, de middag opende. Wat daarna kwam is. bij na te zielig om te vertellen. Na tuurlijk waren er wel aardige din gen bij maar een niet welwillend publiek had gelegenheid genoeg om te spotten. De coupeuse en de door haar opgestookte klanten, vijandinnen van school, op het hart getrapte klasgenoten plus moeders, lieten zich niet onbe tuigd. „Kunt u In die jurk z i 11 e n?" vroeg een chique bezoekster aan een mannequin. Deze, een haai, die de stemming proefde degradeerde Eika's ont werp met een glimlach-als-een- mes. „Te hoog gegrepen." schreven de moderedactrices van de plaatselijke bladen. „Ze doet verstandiger een paar jaar als leerling te gaan wer ken...." Ze hakten en vermaan den. Geen van hen had de moed en het inzicht om te melden dat hier wel degelijk talent was. De geschiedenis had massa's geld gekost. De ouders, die zich zelf wei nig gegund hadden, waren ge schokt. ..Dit kan zo niet." zei de Vader. ..Als de krant nu ook zegt. dat ie het niet kunt. kind. Zoek dan wat anders." Omdat ze heftig was en over spannen kwam er een ontzettende ruzie van. Zulk soort als zij maakt meteen brokken. Dus ging ze het huis uit en wou niet meer terug. Op een school, die men tegenwoor dig .i.nstituut haute-couturc" pleegt te noemen was ze één van dc twaalf meisjes, die de modellen door een coupeuse geknipt, rijgen, stikken en afwerken. Jaren lang. Ze leerde er ook knippen volgens het eens zo verachte systeem en vestigde zich eindelijk als coupeuse. Als ze handig was geweest had ze het toch nog een eind geschopt. Maar de tactloosheid, de critiek en dat felle, dat niemand verdroeg, waren gebleven. Het zich mengen in de smaak en de keuze van een ander is een netelig bedrijf. Ze sloeg de plank vaak mis en had toen al haar energie nodig om zich te handhaven. Laatst ben ik er geweest. Ze was gejaagd aan de gang: een jurk met een massa lusjes moest de volgen de dag nog af. „Raar ding", zei ik. „zo kriegelig gemaakt. Niets voor jou." En zij. de draad afbijtend naar me glurend met die zwarte ogen: ..Bewaar ie aanmerkingen maar voor ie krant. Dit is een prima klant Van haar kan ik tenminste op aan." Bibeb Het onbewuste en de nagelbijter Die nagelbijter van vorige week heeft protesten uitgelokt. Zonder te willen zeggen, dat het alle nagelbijters zo gaat is het goed déze nagelbijter nog eens te be lichten. Sommigen vonden nl.: „ik ken een nagelbijter die niemand haat. En dat onbewuste gehaat waarover die stukjes het dikwijls hebben is me een raadsel. Hoe kan je nu haten als je het niet eens weet?" Is het nu werkelijk zo dat men van iets alleen de werking onder vindt als men er zich van bewust is? Voor ouders en opvoeders een be langrijke vraag. Als een kind heel klein is viert het ongeremd zijn neigingen uit. De opvoeding gaat dat tegen en bepaalt wanneer en hoe een kind iets mag. Het moet dus allerlei dingen opgeven. Dat is niet altijd plezierig, want het i aan di eoorspronkelijke ongeremd heid gehecht en blijft er in het geheim izo als ook elke volwasse ne! naar terug verlangen. In het begin is zo'n kind zich ook niet „bewust" van de draag wijdte van zijn handelingen wensen. Het moet zich aanpassen aan de omgeving die het dikwijls niet eens is met het kind. Dan wordt 't zich bewust van „dit mag en dat niet." Om het „dót niet" beter te onderdrukken poogt de opvoeder meestal schuldgevoel ten opzichte van de veroordeelde han delingen en wensen aan te kwe ken. Dat schuldgevoel (angst voor de vergelding maakt dat het kind niet alleen, bang wordt voor de straf, maar ook voor de uiting van zijn afgewezen wensen. Het gaat ze daarom uit zijn gezichtskring bannen. Het geeft er geen uiting meer aan. Het „bewuste" van het kind veroordeelt dus deze neigingen en wil van het bestaan er van niet weten. Het dringt ze terug naar het „onbewuste". Daar leiden al die dingen een ongecontroleerd bestaan. Alles wat in het onbewuste te recht is gekomen heeft echter de neiging zich toch nog te uiten. Het kan dit alleen maar op een zeke re gecamoufleerde wijze, die door het bewuste niet herkend wordt. Bij onze nagelbijter was het zijn oorspronkelijke neiging tot ag- gressio en haat. waarvan het lieve en verlegen kind (plus omgeving) geen weet meer had. Vanuit het onbewuste dreigen die verdrongen wensen steeds de gezichtskring van het bewuste zieleleven binnen te vallen. Tenslotte lukt dit de bijterige, knagerige en pesterige aggressie in de vermomming van zelfkwelling. Het kind plaagt zich zelf met verlegenheid en onzeker heid. En bij dit alles werkt het schuldgevoel nog mee De toch nog bestaande „verwerpelijke" neigingen veroorzaken het gevoel straf te verdienen, en worden te gelijkertijd zelf doodde omke ring tot zelfkwelling de straf. MODE-NOVELLETTE Het goede van het wonen in een land met seizoenen is. dat het weer een vrouw dwingt van kleren te veranderen. Zelfs al zou ze nergens, zin, tijd en geld voor heb ben. Al zou ze uit woede of weet-ik-wat nooit meer in een spiegel kijken: er komt een dag, dat de wollen jurk van dag-in- dag-uit *een gruwel wordt. „Uit dat ding zegt ze. „Weg ermee. Ik stik erinEn dat betekent dat er een zorg bij is. die van: „Wat moet ik nu? Wat trek ik aan? Ik kan toch niet bloot op straat?" Maar het beduidt ook dat zt gered is. Want wat een griezelig verhaal zou Je niet kunnen spinnen van een vrouw, die kleeft aan haar jurk als aan 'n huid. En hoe triest als zorgen haar zo op de kop zitten, dat ze niets nieuws v£or zich zelf kón en durft te ver- zinnen Deze lente is de mode bru taler dan de jaren daarvoor. Korte rok jes van vóór de new look zijn er weer bij. De zoom behoort veertig centimeter van de grond. Deze mannequin uit New York draagt een grijze geplisseerde rok (glad met een split, mag ook), een wit katoenen truitje, met net zulke gebreide handschoe nen en een jasje van donker-blauw wollen stof. Tas en ceintuur zijn rood. Van leer of van ribfluweel. Als het rood maar warm is en tintelend en precies gelijk aan het rood op uw mond. B. S. DE ZAAK SIJPESTEIJN i„Ik stak het geld in m'n zak, omdat het van niemand was" Dit is een pan waaraan men de handen niet branden kan. Pan nelappen behoeven niet meer ge breid te worden, dank zij de man die dit verzon, een meneer Schaetzle uit Wiesbaden. Aan de aanvatters zitten twee gebogen ijzertjes en die rusten, gewikkeld in warmte slecht geleidend mate riaal, op de deksel. Schaatsenrijders Friese ijssport staat op haar kop LEEUWARDEN Terwijl het geschil in de Fmse ijssport over de aansluiting bij de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond nog niet is opgelost, is er alweer een nieuw strijdpunt ont staan. Verschillende hardrijders en hardrljdstêrs zijn namelijk on tevreden over het reglement voor dc kampioenswedstrijden, dat vol gens hen te weinig rekening houdt met de strijd van p.rsoon tegen persoon en de traditionele Friese korte baanwedstrijden maakt tot weinig spannende tijdraces. Het is in de afgelopen winter wel drie maal voorgekomen, dat een rijder in de finale alle drie de ritten won en toch geen kampioen werd. Verschillende Friese hardrijders en hardrijdsters hebben nu dc ge dachte geopperd bij de kampioens wedstrijden de vier finalisten wel volgens het tijdsysteem aan te wijzen en ook bij de finale-ritten de tijd op te nemen, maar aan degene die alle drie ritten mocht winn ende kampioenstitel te ver lenen. Zijn er twee finalisten, die ieder twee ritten winnen, dan kan een beslissingsrit worden ge- wijinen de kampioenstitel te ver geven. Rust van Helgolandse voorouders verstoord HAMBURG. De „Halluner Moats Club", een vereniging van voormalige bewoners van Helgo land, heeft te Hamburg een protest ingediend tegen het gebruiken van „hun eiland als speelplaats voor buitenlandse vliegtuigen". De Hel- golanders. die na de oorlog het ei land moesten uitruimen, spreken dP verwachting uit. dat aan het bombarderen door vliegtuigen een eind zal worden gemaakt, „opdat onze voorouders in de graven op het eiland rust kunnen vinden." Gedupeerden zijn slachtoffers van het verzet (Vervolg van de uoorpapinaj De heer de Bodelicr, die in de groep L.O. F2. S.'s secretaris was ge weest. deed er nog een schepje op; hij verklaarde dat de L.O.-golden in hoofdzaak afkomstig waren van pro vocateurs en collaborateurs. Sommi gen stelden zelfs de eis, dat S. hen na de bevrijding zou sauveren. Get. wilde doen uitkomen, dat de gelden nooit voor het eigenlijk verzet be stemd waren geweest: het waren meer persoonlijke geschenken. Verdachte zelf verklaarde, dat het C.V.B. een particuliere onderneming was geweest, die hij voor eigen risi co gedreven had. Toen na de bevrij ding L.O. F2 verdween, moest ook het C.V.B. geliquideerd worden. Hij had destijds een groot bedrag fonds perdu in het C.B.U. gestort en bij li quidatie bleek er een saldo van 45.000 te zijn. Ik stak dit in eigen zak. aldus S., omdat ik dit geld beschouwde als niemands geld. De oorspronkelijke bestemming ervan viel bü de bevrij ding weg. Misschien was 't niet fraai, dat ik dit geld voor privé-doeleinden en om illegale kameraden weer op het paard te h elpen, gebruikte, maar bootje." Omdat hii het leren beginnen we meteen te repeteren 't Verwoest de Zaterdagmiddag. want dat jong z.ngt sol als het do moet zijn en tenslotte ben ik zo schoi en kregel dat ik overal woedend om word. Maar ik heb me zo vastgebe ten in dat papiertje, dat ik van geen stoppen weet. Nog een keer, en nog een keer „Nou niet meer. Mam." jammen zoontje." Toe Mam, nou niet meer. 't Dikke zusje windt dit alles enorm op Ze pakt een reclame vodje en zingt zwaar van ernst al die malle woorden na. „Stil jij," sist zoontje, „Toe Mam. laat d'er nou stil zijn." Maar 't zusje zingt, en zingt en zingt. Opeens raakt zoontje in een vreemde razernij. Hij wordt een beetje bleek ..'k Doe het niet meer.' zegt hij en z'n stem lijkt ge groeid. „Als 't weer moet, spring ik in de kachel." Bibeb. GA je mee een kop koffie drinken? Heel gewoon, tussen de middag om er eens uit te zijn. vraagt een jongeman dat aan een meisje van zijn kantoor. Ze gaan. Hij betaalt de koffie voor allebei. Omdat het gewoonte is. En wanneer hij het meisje meevraagt voor een biosje of een avondje uit is het ook zo. Er zit misschien een bepaalde ouderwetse charme in: de beschermende man. de galante man. die betaalt. Het staat in een café ook beter, als de man met een breed gebaar zijn beurs trekt en de vrouw er neus-poede- rend bijzit met een air van: Daar heb ik toch niets mee te maken. Maar eigen'iik is het een onzinnige gewoonte, want het meisje heeft net zo goed haar salaris en kan best een kopje koffie betalen, of een bioscoopje. Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW Afgezien van het feit dat het werkende meisie het neld kan mis- i sen. het zou ook zoveel beter ziin als meer en meer de eewoonte er i in kwam. dat zii voor zichzelf be taalde. Ik geloof dat de gewone vriendschappelijke pleizieriee om gang tussen ion?e mensen er veel makkeliiker door zou worden Nu is het zo dat een meisie zelf nooit woonte. zoals zn nu ls. een kant durft te vragen- Ga ie mee een van erotiek. Wanneer een ïonge- kop koffie drinken, of. ga ie mee man een meisie een hele avond naar de eerste voorstelling0 't Zou vrijhoudt, komt er toch bu allebei veel prettiger ziin. als het initiatief veel gauwer het gevoel, zn het dan ook eens van haar kon komen. 1 onbewust: O wii horen vanavond waarom niet? En dan. hoe vaak bii elkaar daar hoort een \riipar- bedank ie als meisie niet voor een tiitie bii. Hoe vreemd het ook moge uitnodiging, omdat ie denkt: O. iee klinken dat houdt verband met dat dan moet hii weer voor me betalen. nare betalen. Ieder meisie zal dit dat schept verplichtingen nee. ik i navoelen en beamen, dat zn zich heb het liever niet. j veel vriier voelt en dus ook veel En altijd zit er toch aan de ge- 1 spontaner en gezonder in haar re acties is. wanneer ze weet dat ze helemaal voor eigen rekening uit is. Zii wordt veel minder geremd door de gedachte: Is het nu galan terie of is het verliefdheid, die ge nerositeit van hem? Wanneer het gewoonte wordt dat het meisie zelf betaalt, kan zn ook eens meer uitgaan met een vriend, die zii gewoon alleen maar aardig vindt. Vriendschap tussen jongens en meisies zal er zoveel argelozer en gemakkelijker en gezonder door worden. Nu is er altiid toch een klein haakje, door dat afrekenen in een restaurant En het ligt aan de mannen. Zii ziin het. die de moderne gewoonte van het ieder-voor-zich tegengaan (afgcz'en v;-n een soort mewes Gat er op speculeert, gratis kopies kof fie en biosies te kriigen. een heel naar soort meisies dus) Maar de mannen ziin ouderwets, hebben een ouderwets soort galanterie en vin den dat het niet hoort, om een dame zelf te laten betalen. Waar schijnlijk heeft de man het gevoel: Wat zal zc me een lomperd vin den. wanneer ik toesta, dat ze voor zichzelf betaalt. Reden te meer voor ons. om de gewoonte door te zetten en op ons stuk te staan, dan komt deze ma aier van samen uiteaan er stellig wel in En er bliift altiid nog ge noeg gelegenheid voor een jonge man om in sneciale gevallen het meisie vrii te houden. Dat gebeurt nu toch onder vriendinnen ook. Ingrid Bergman gescheiden EL PASO (Texas). Het eerste civiele gerechtshof te Juarez in Mexico heeft Donderdag het huwe lijk van de filmster Ingrid Bergman en de hersenspccialist dr Lindstrom ontbonden verklaard. Het hof ver klaarde echter geen jurisdictie te hebben over hun dochtertje, Pia. cn over hun vermogen. Verpleegde plundert bouwkeet DIEMEN Donderdagmorgen heeft de Rijkspolitie te Diemen een man aangehouden, die ver pleegd werd in de Inrichting voor Psychopathische Patiënten te Avereest. De man was afkomstig uit Harenkarspel en had verlof gekregen vier dagen bij zijn fa milie door te brengen. Toen deze vier dagen om waren, begaf hü zich niet naar Avereest. maar trok de wijde wereld in. Hij kwam in Amersfoort terecht en heeft daar, bij gebrek aan een onderkomen, ingebroken in een directickcet van een bouwwerk. In deze keet stond een bed, waarop hij de nacht heeft doorgebracht. De vol gende morgen heeft hij alles, wat in die keet stond en naar zijn gading was, meegenomen. Hier onder bevond zich een rijwiel, een radiotoestel, boeken, lijfgoed, toi letartikelen, vacantiebonnen er twee actctasscn, waarin ook wat geld was. Dit alles laadde hij op de fiets cn daarmee begaf hij zich op weg naar Amsterdam. Toen hij Diemen passeerde, reed hij langs een Rijkspolitie agent, die de vracht op dc fiets wel wat vreemd vond. De politie man hield de fietser aan en al spoedig kwam de herkomst van de goederen aan het licht. De man is op transport gesteld naar Amcrsfobrt. Brabant gaat veldmuizen drastisch te lijf ROSMALEN. Dc bestrijding van dc veldmuizen wordt kracht dadig ter hand genomen. Burge meester en wethouders der gemeen, ten Rosmalen. Nuland, Gcffen, Berghem, Schayk, Grave, Grave- stein. Megen. Lith. Alem en Empel hebben verordeningen uitgevaardigd ter verdelging der veldmuizen. Ge- bicden zijn omschreven, die tussen 13—25 Februari 1950 met „muizen tarwe" moeten worden bestrooid. Een uitzondering vormen de polders van Den Eigen en Empel, die onder water zullen worden gezet. Modernisering op groter schaal noodzakelijk Een tekort aan geschoold perso neel en moeilijkheden bij de aan koop van stalen platen zijn sedert de bevrijding de voornaamste pro blemen geweest voor dc Neder landse scheepsbouwindustric. Duits land. voor de oorlog de belangrijk ste leverancier van schoepsbouw- staal, is als zodanig uitgevallen, de Belgische walserijen zijn practisch niet in staat materialen van de ver eiste kwaliteit te leveren, terwijl de uitvoering van orders geplaatst in Engeland en Amerika aan sterke vertraging onderhevig is, aldus ont leent „Lloyd's List and Shipping Gazette" aan een rapport van de Commerc.al Relations and Exports Department of the Board of Trade, gewijd aan een onderzoek op eco nomisch en handelsgebied in Ne derland Cr Kleuterklas Het rapport, dat de datum van Juli 1949 draagt, zegt verder, dat de oorlogsschade door de Nederlandse scheepswerven grotendeels is her steld. In 1946 werden slechts 23 schepen met een gezamenlijke ton nage van 33.000 ton (in 1938 250.000 ton) te water gelaten. In 1948 was de positie belangrijk verbeterd, daar toen Nederland de vijfde plaats bezette in de rij der scheeps bouwende landen met een in aan bouw zijnde tonnage van 229.000 ton. Ondanks dat, zijn de Nederlandse scheepsbouwers bezorgd, omdat enerzijds de reders de vrees koes teren. dat dc Nederlandse koop vaardijvloot te groot zal worden en zij anderzijds de nieuwbouwprijzen te hoog achten. Bovendien acht men het een bezwaar, dat de scheeps bouwers nog steeds geen vaste prijs kunnen noteren Daar de Nederlandse koopvaar dijvloot van circa 3 millioen ton 'n vernieuwing aan tonnage eist van ca. 150 000 ton jaarlijks en de Ne derlandse werven daarentegen een capaciteit bezitten van ca. 350.000 ton is het voor Nederland i es. sentieel belang zijn scheepsbouw het bieden van concurrerende prij zen mogelijk te maken, wil men or ders uit het buitenland kunnen ver krijgen. Op dit ogenblik is zulks zeker niet het geval, daar een 10.000 ton ner in Nederland gebouwd onge veer een millioen gulden hoger in prijs uitkomt als in Engeland. Lcn van de oorzaken hiervan is de ho gere staalprijs in Nederland, die is gebaseerd op het Luxemburgse staal en ongeveer 60 procent boven de prijs van het Engelse staal ligt Tezelfdertijd zijn de werven ge noodzaakt hun oud ijzer ver bene den de wereldmarktprijs te verko pen. De werven zijn wat het werk be- treft geheel bezet, maar de kosten moeten omlaag. Wanneer Nederland zijn positie van vooraansta-md scheepsbouwend land met wil ver liezen. zal deze industrie op een groter schaal dan tot dusver dienen te worden gemoderniseerd, hetgeen omvangrijke kapitaalsinvesteringen zal vergen. tenslotte was ik altijd baas in eigen huis. Dc gevers hadden doorgaans boter op hun hoofd. Pres.: die mensen gaven dat geld toch voor illegale doeleinden? Vcrd.: inderdaad heb ik dat geld daar gedeeltelijk voor gebruikt. Officier: ik waarschuw u. mijnheer S.t dat u nu heel anders praat dan bij het vooronderzoek. Toen de verdediger, mr S. J. Polak, de LO.-L.KP. kenschetste als een ..uit de lucht gevallen stichting", ont spon zich een fel debat tussen offi cier. president cn verdediger. Off.: in een brief omstreeks No vember 1945 erkent u de stichting. Had u 't recht dit geld ten eigen bate te gebruiken? Vcrd.: moreel voel ik 't als een on juistheid. Offals u het geld nu nog in uw bezit had. wat zou u er dan mee doen? Verd.: bij de stichting '40'45 stor ten! Geen spoor van berouw In een requisitoir, dat ruim drie kwartier in beslag nam. zei dr. M. S. van Oosten, dat het C.V.B. een spruit was van L.O. F2; oorspronkelijk een bescheiden vocdsclvoorzieningsappa- raat van L.O. F2. breidde het z'n activiteiten allengs uit. Het werd ge financierd door het Nationaal Steun fonds en het was allerminst een par ticulier handelscentrum. Bij de be vrijding werd het door tal van offi ciële diensten ingeschakeld. Het eer ste bedrag van 45.000 had S. „ge leend" aan het C.V.B. Nadat het door de geldzuivering was heengeslipt, nam S. het ten eigen bate op. Elsin- ga had het C.V.B. oen „voorschot" van 60.000 verleend. Het geld stond op rekening van S. bij de Handel maatschappij. Toen het geld weer op genomen kon worden. hield E. 22 500 voor zichzelf. S kreeg een zelfde bedrag plus 15.000. bestemd voor de weduwe van een gefusilleer de verzetsman. Zij heeft dat bedrag nooit gezien. Deze verduisteringen, aldus de of ficier, vormen een ernstig feit, te meer omdat de gedupeerden ziin de slachtoffers van het verzet zelf. Pas na rlip beraad Is besloten deze zaak gerechtelijk te vervolgen. Ik was van plan ernstig rekening te houden met alle nersoonlljke omstandigheden en moeilijkheden van verdachte. Daar hij nu echter geen spoor van beromv toont, eis Ik een gevangenisstraf en wel één Jaar, m.a.. waarvan zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van een Jaar en ondertoe zichtstelling van het genootschap voor Reclassering, met de bllzondcrc voorwaarde, dat het In beslaggeno men hedrag van 26.000 aan de stich ting L.O.-L.K.P. overgemaakt wordt, wordt Na raadkamer deelde de president mee. dat mede met het ooc op het vergevorderde uur. de zitting ver daagd werd tot Donderdagmiddag 16 Februari 2 uur. Dan houdt dc verde diger zijn uitvoerig pleidooi. Coasters in botsing op de Waterweg ROTTERDAM Het 442 ton bruto metende motorschip „Silva- plana" van de N.V. Schellen Scheepvaar t cn Bevrachting te Rotterdam, met een lading stuk goed op weg van Rotterdam naar Antwerpen, is gisterenmiddag om streeks 3 uur even beneden Maas sluis in aanvaring gekomen met de Nederlandse kustvaarder „Teuna". eeladen met ijzer en bestemd van Grangemouth naar Rotterdam. De botsing kwam flink aan. Van de ..Teuna" 137 ton bruto metend en thuisbehorend te Delfzijl, werd de boec Ingedrukt. In de romp van de „Silvaplana" ontstond aan stuurboordzijde een gat van twee meter. Het schip lien na de aanva ring op de Zuidwal aan de crond. Het is na enice tiid bii riizcnd wa ter op eigen kracht vlnteckomen en terucekeerd naar de Parkhaven te Rotterdam. Hier wordt thans de la ding gelost, waarna het schio zal worden gerepareerd. De ..Teuna" zette de reis voort cn meerde des middags in de Mcrwehavcn. Om trent de oorzaak van de aanvaring, die bii helder weer geschiedde, kon men ons geen inlichtingen ver strekken. Cor van der Lugt Melsert verbonden aan de AVRO HILVERSUM De heer Cor van der Lugt Melsert heeft mcl de AVRO een verbintenis aangegaan om met ingang van 15 Februari, voorlopig voor de tijd van één iaar. bij deze omroepvereniging op te trgden als algemeen adviseur in programmazaken. Het ligt in de be doeling dat hij, op toncelterrein adviserend zal optreden. Voorts zal hij voor dc microfoon een cursus houden in regie en houding voor amateurtoneelspelers, die hij over de essentiële begrip pen van het toneelspelen zal voor lichten. Eveneens zal de heer Van der Lugt Melsert ook actief aan de programma's meewerken, onder meer in een aantal één-actcrs sa men met Annie van Ees. Belgische torpedojager bij Vlissingen gestrand VLISSINGEN. Do Belgische torpedojager „Jan Breijdel". die door de Belgische sleepboot „Zee leeuw" van Zeebrugge naar Ant werpen werd gesleept, is, door het breken van de sleeptros, ter hoogte van Vlissingen op de spijkcrplaat aan de grond gelopen. Aan boord van de torpedobootiagcr, die voor de sloop is bestemd, be vonden zich slechts vier runners, die door het Belgisch loodswezen naar de wal zijn gebracht. D<- „Zee leeuw" en de sleepboot „Blanken- burgh" uit Vlisringen bevinden zich bij de „Jan Breijdel". Men zal trach ten het gestrande schip vlot te trekken. BRUSSEL. Het Internationaal Verbond van Kampeerverenigingen heeft België ermee belast de Inter nationale Kampeerrallye 1950 in te richten. Het internationale kamp zal van 28 Juli tot 7 Augustus op het domein „La Fraineusc" te Spa worden gehouden.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3