Eindeloze stroom melk vloeit door buizen en machines ILMS' IN AMERSFOORT Dagblad voor Amersfoort TREE GRATIS KNIP- EN NAAILESSEN Frankrijk is voor toeristen zeer aantrekkelijk Noteert u even Kindje verkouden? „Gouden Ploeg" boekt opnieuw een overwinning 2 Zaterdag 11 Februari 195q In moderne melkfabriek heerst grote hygiëne bij het flessen vullen Melk, melk en niets dan melk! Een eindeloze vloed er van stroomt door een netwerk van buizen, door reservoirs en machines. Je ziet er flessen, bussen en zelfs reageerbuisjes vol mee in de fabriek van „Amersfortia" aan de Lange weg. Melkfabriek! We vonden het woord vroeger wel eens vreemd: fabriek van melk. De koe geeft immers melk en daar is de kous mee af, dachten wc dan. Maar neen, zo Is het niet. Want voordat u uw fles melk bij dc deur vindt, is zij inderdaad „ge fabriceerd." Amersfoorters drinken 45.000 liter melk per etmaal We vonden de bedrijfschef va" „Amersfortia", de heer C. H. Wever bereid ons iets te vertellen van de bewerking, die koeienmelk on dergaat voor ze gepasteuriseerd cn in flessen de fabriek verlaat. We maakten met hem een lange wande ling door het gebouw, langs de ma chines en de apparaten. We zagen, hoe melk bewerkt en „ve.pakt" werd in de jaren van de oprichting der fabriek. We zagen, hoe dat nu gebeurt. Zo'n dertig jaar geleden kwam de melk in het gebouwtje, dat toen ook al „fabriek" heette. Dan plaatsten een paar mannen de bus zoals u op onze foto kunt zien op een stellage, die er uitziet als een ver wrongen wringer. De kraan onder aan de bus ging open en de melk Stroomde er uit. Iemand anders hield de fles onder de kraan en als de fles vol was ging er een stop op: klaar was Kees Alweer een fles vol! Maar zo eenvouding en zo on hygiënisch! gaat het vandaag de dag niet meer. Want het gebouwtje is een gebouw geworden, ken keu rig gebouw, met heldere tegelwan den en vloeren, met een grote hal en met kantoorruimten en koelcel len ZO GAAT HET „Maar laten we de stroom melk eens volgen", zei de heer Wever uit nodigend. De bussen, die de boeren gebracht hebben, komen v.a een soort bordes de fabriek binnen. De melk de zuivere koeienmelk dus wordt gewogen en gecontroleerd. De lege bussen worden meteen al gereinigd De melk is in een grote vergaarbak gestort en via een pijp leiding naar de zogenaamde buffer tanks gevoerd Vandaar gaat de melk naar de apparaten, waar het pasteurisatie-proces beg.nt. Via een koeler waar de temperatuur van de melk op 4 a 5 graden wordt ge bracht. stroomt het inmiddels al ge zuiverde vocht naar de uitgifte tanks. Er zün toen van die geweldige ke tels. Ze kunnen tezamen 100.000 liter bevatten, dat is aanzienlek meer dan Amersfoort cn omgeving per dag gebruikt. Er wordt namelijk in onze stad en in de randgemeenten 45.000 liter per dag gedronken. Zo ruw gec-jhat drinkt iedere Amcrs- Dertig jaar geleden vulde men melkflessen met behulp van een installatie, die erg veel leek op een wringer. Dat 't allemaal niet even hygiënisch toeging, nou ja Reeks ongevallen Op de Westersingel reed oen fietser Vrijdagmorgen pardoes te gen een handwagen op en verloor daardoor zijn evenwicht. Dat vond hij pas terug in de gracht, waar hij kopje onder ging. De G.G.G.D. haalde hem op het droge. Op de Leusderweg botste een personenauto tegen een vrachtwa gen van de L.S.K. op. Twee luxe auto's botsten tegen elkaar op de Kamp. Een bus botste op de hoek van de Utrechtse eg en de Snouckaert- laan tegen een personen-auto op. In al deze gevallen ontstond er ma teriële schade. Een automobilist slaagde er op het Stationsplein niet in twee mili tairen, die plotseling het plein over staken. te ontwijken. De soldaten werden licht gewond naar het mili tair hospitaal, gehracht. foorter dus gemiddeld een halve li ter melk per dag. VAN STAAL Twee der uitgifte- tanks hebben iets bijzonders, wordt ons verteld. Die zijn van staal. Daar.n komt de melk terecht, die in de flessen komt. De overige tanks zijn voor de zoals men het noemt lose uit' gave. Wij volgden de buis met „flessen' melk" en we kwamen terecht in een afdeling, waar een volautomatische flessenschoonmaakmachine stond Vuile flessen gingen er bij tientallen tegelijk in en werden er gereinigd Zesduizend kunnen in een uur schoongemaakt worden. Aan de ach terkant van de machine komen de flessen er uit en via een lopende band gaan ze naar de vulmachine, die er heel wat anders uitziet dan de „verwrongen wringer" van der tig jaar geleden. Zonder dat ook maar iemand met zijn handen er aan komt, schuiven de flessen in dc machine. VIJFDUIZEND PER UUR Vijfduizend per uur als 't moet. Iets verder staat de capsuleermachi ne, die capsules op de flessen beves tigt. De lopende band brengt de nu volle flessen verder, naar de koel cel. Daar wordt de temperatuur op nieuw *op vijf graden gebracht en dan is het wachten alleen nog maar op de melkboer. Geen mens heeft tijdens dit hele proces dc melk aangeraakt. Nie mand Is er zelfs met zjjn adem bU geweest. Dat maakt wel enig ver schil met de werkwijze van dertig jaar geleden DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1203. De kapitein van de „Willem Barendsz" geeft een der jachtbo- ten opdracht de fjord binnen te varen, waar in Rob is verdwenen met de motorsloep. „Hij heeft ons verteld, dat daar zijn schip lag", deelt de kapitein aan de mannen van de vangboot mede „en ik vermoed, dat hij daar nog is. Misschien kan hij door de stroom niet uit de fjord komen. Sleep hem er uit, want het wordt nu wel een beetje benauwd." De vangboot vaart de fjord binnen en daar ligt inderdaad de „Vrijheid" gemeerdf maar van Rob is niets te zien. Ja. de walvisvangers kunnen ook niet weten, dat f W' 'V rik Rob binnen in de berg zit en daar een „mol- machine" bestuurt, waarmee hij wil probe ren een weg te banen dwars door het graniet heen. Rob heeft uitgerekend, dat éls deze poging lukt hij ongeveer bij de fjord, waai zijn schip ligt, moet uitkomen. Inzeg. Med. Voor de. lezeressen van van Miep Olff-van Boven 'Ztnd rnwnu In «m«- toffx. waarop 2 ct pottztftl. aan INSTITUUT IMOVA - HILVERSUM Zft Uw naam en mArir op it achterkant ran it tnvtlopp*. GRAND THEATRE. „Ninotchka" 18 jaar. Zondag 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2,30, 6,45 en 9 uur. Donderdag 16 Febr. 2,30. 6,45 en 9 uur: Speciale voorstellin gen (..Flash and Fantasy"). CITY THEATER. „Het regiment der vei doemden") 18 jaar. Zon dag: 2.00, 4.15, 6,45 en 9 uur. Ov. dagen: 2,30, 6,45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. T/m Maandag: „Terreur" 14 j. T/m Donderdag: „Mariandel" 18 j. Vrijdag cn Zaterdag 2,30. 6,45 en 9 uur Zondag' 2,00 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30 en 8 uur CITY THEATER SOESTDIJK „Moederlied" 18 j. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2.30. 6,45 en 9 uur. Ov. dagen. 2.30 en 8 uur Vrij dagmiddag geen matinee. 11 Febr. Gcb Ver Vrijz Herv. Jaar- verg. Wllhelmina, 7 30 uur 11 Febr Volksgebouw Receptie mu- ziekver. H J Hegeraat, 35 uur 11 Febr Amicitia, Feestavond H. J. Hegeraat. 7.30 uur 11 Febr. Clubgcb Zonnebloemstraat Jeugdver Immanuël. Operette Goud haartje. 7.30 uur. 11 Febr. St Aechten, Speeltuinver. Krulskampkwart Feestavond 8 uur 11 Febr Hotel Monooole Stichting NederlandZwitserland Lezing de heer v Nijhanten over Bern cn het Berner Oberland. 8 uur. 12 Febr. Parochiehuls P Borstr Vas tenavondviering mm.v. toneelvcr. St. Gcnesius. 8 uur 12 Febr. St Aechten Kaartconcours, 8 uur 13 Febr De Wapenroem, Jaarverg. A Z P C 8 uur 13 Febr Amicitia Chopinavond. Wil lem Andriessen, 8 uur. OPENBAR* - Uitlening voor volwas«enen riapeWks 25 u bovendien Dinsdag- er» Vrflrta* avond van 7—9 uur Uitlening voor kinderen Woensdag en Zaterdag- middag van 2.30I 30 uur Leeszaal r dagelijks van 10—1230 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrildag avond van 7—10 uur RK CC5ZAAL - Wtlers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2 30—5 45 uur Maandag en Vrijdag 7—3 uur Uitlening van 11-12 30 uur Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Dook Everse in Amers foortsc Academie voor Beeldende Kun- sten. Dagelijks geopend 10—5 uur cn van 7—9 uur. Zondags van 2—5 uur. eyenwoordiy ondergaat melk een ingewikkelde behandeling voordat een automatische vul machine ze in de /lessen brengt, zonder dat iemand er bij hoeft te staan! Advertentie (I.M.) Dan rug. keel cn borstje inwrijven met NRV en Genootschap werken samen In samenwerking met de plaat selijke afdeling van het Genoot schap NederlandFrankrijk orga niseerde de Nederlandse Reis Ver eniging Vrijdagavond In 's Prin senhof een Frankrijk avond. De voorzitter van de Amersfoortse af deling van de N.R.V., de heer J. Vollema. sprak in zijn openings woord zijn verheugenis uit over de flinke belangstelling cn de sa menwerking met genoemd Ge nootschap. Het Hoofdbestuurslid van de Nederlandse Reis Vereniging, de heer P. J. Kobben, hield vervol gens een interessante lezing over „Frankrijk als toeristenland". Op originele en boeiende wijze ver haalde hij van een aantal toeris tische ontmoetingen, die hij tij dens zijn na-oorlogse bezoeken aan Frankrijk had gehad en de ervaringen die hij daarbij met de Fransman had opgedaan Het ge- genoegen van het reizen bestaat niet alleen in het zien van aller lei monumenten, zo zeide hij, maar veel meer in de klein dingen die men op zo'n reis tegenkomt. Op karakteristieke wijze tekende de neer Kobben de Fransman, zijn mentaliteit, zijn omgang met bui tenlanders zijn visie op het maatschappelijk leven, zijn at tractieve aantrekkelijkheid en de omgeving waarin hij leeft. Tijdens „un racontré touristiqué" leert men niet alleen de Fransman ken nen, maar tevens de structuele veranderingen van het maatschap pelijke leven en de aard van de gehele bevolking. Uitvoerig sprak de heer Kob ben ook over de aantrekkelijke schoonheid, die Frankrijk voor de toeristen biedt. De mooie, rondom het* chateau gelegen oude stadje Nice, mag wel als het voornaam ste centrum worden genoemd. Twee eeuwen geleden reeds bezat deze stad een grote aantrekkings kracht op vacantiegangers. Engel sen, die de Rivièra als toeristen plaats hadden uitverkoren, „ont dekten" de plaats en de machtige, zeven en een halve kilometer lan ge boulevard dankt znn ontstaan nog aan de Angelsaksen. NAAR DE LICHTSTAD De heer Kobben voerde de aan wezigen nog mee naar de Mont Blanc, Chamony, en belandde ten slotte in Parijs, de stad met de mooiste historische architectuur. Hij vertelde bijzonderheden over het Louvre: Le Monument des Invalides, waar Naooleon ligt be graven, l'Arc de Triomph Hotel de Ville. l'Academie National de Music et Dance (l'Opera) en de talrijke monumenten, zoals le Grand Palais. de IJf el toren, Palais Chateau, die aan de in de licht stad gehouden internationale ten toonstellingen doen denken. Het eindpunt van de reis. die de heer Köbben maakte, was'in het Parij- se keldercabaret La Bolée op de Place St, Michel. Maar daar be hoefde hij niet veel van te vertel len, want de aanwezigen werden in de gelegenheid gesteld aan schouwelijk met de typische Fran se cabaret-sfeer kennis te maken. De Franse chansonniere So- nia Nerval, die momenteel een tournée door ons land maakt, bracht deze sfeer met haar 1 pittige chansons, die verhaal den van het Parijs aan de Seine de madamoisclle van Parijs, la Vie en Rose en an dere stemmige bijzonderheden van het Parijse „sentiment". Zij deed dit op een wijze, zoals alleen een Francaise dat kan en werd daarbij op uitmuntende wij ze begeleid door de accordeonist Quequignon. Na de pauze vertoonde men enige kleurenfilms, die de schoon heid van het Franse land voor de toeristen in spé op duidelijke wij ze weergaven. Twee gelijke spelen voor AMHC? Als de velden de overvloedige regen van de laatste dagen kunnen verwerken, hebben de hockeyers van A.M.H.C. morgen twee uitwed strijden te spelen De heren gaan een tegenbezoek brengen aan Am sterdam II, waarvan in het najaar op Birkhoven met 32 verloren werd. De hoofdstedelingen hebben nog een serieuze kans op de eerste plaats, terwijl A.M.H.C. ondanks de overwinning van Zondag jl„ nog niet geheel in veiligheid is t.a.v. de laatste plaats. Beide ploegen heb ben dus veel belang bij de punten. Gezien de positie op de ranglijst van de Amsterdammers en die der Amersfoorters. hebben de eersten ontegenzeggelijk de beste kansen. Het krachtsverschil is in deze afde ling echter niet groot en als de ach terhoede. die in de drie wedstrijden na 1 Januari, in een veranderde op stelling, geen doelpunt meer heeft doorgelaten, ook morgen op dreef is. is het lang niet onmogelijk, dat de buit gedeeld zal worden. Er zal een invaller zijn. voor Driebergen. De dames van A.M.H.C. gaan op bezoek bij het Haagse H.O.C., dat zich al kan voorbereiden op de de gradatiewedstrijden. Indertijd ein digde de thuiswedstrijd in een pa pieren overwinning voor onze stadgenoten en normaliter zouden ook ditmaal de punten voor A.M. H.C. zijn. Daar er echter vijf in valsters zijn, voor mej. Heuvel. mej.Indeweij Gerlings, mej. Israels, mevr. Korthals Altes en mej. v. Rpoy is de kans op een Amers foortse overwinning wel aanzien lijk kleiner geworden. Desondanks lijkt het elftal door de sterke ach terhoede, waarin mej. Kluft, na jaren afwezigheid, de linksback plaats bezet, ons wel in staat om tenminste voor een gelijk spel zorg te dragen. De heren-reserves zijn zich zelf verplicht om. na de grote overwin ning op Voordaan II, «pk het Zeis ter Schaerweijde Illvhiet een ne derlaag huiswaarts te zenden. In de uitwedstrijd van de dames-reserves tegen Kampong III hebben beide elftallen gelijke kansen. Verder wordt nog gespeeld: A.M.H.C. III S.C.H.C. VI; A.M.H.C. III—Kam- nong V. (d.) Amersfoort wacht een zware strijd De heren van Amersfoort treden na vier weken rust morgen weer ln het strijdperk in een uitwedstrijd tegen de leiders van hun afdeling Attila in Utrecht. De Utrechters zullen wel aan het langste eind trekken met hun tech nisch betere capaciteiten waartegenover Amersfoort weliswaar snelheid en enthousiasme zal zetten. Wij houden het maar op een Utrechtse zege. Het tweede elftal van de heren gaat naar B.H.C. I in Bussum. Ook hier moeten wij de thuisclub de beste kansen geven hoewel een gelijk spel niet onmogelijk is. Dames I, dat vorige week tegen Vrone zou spelen, is nu vrij. terwijl van Amers foort II (dames) tegen U.D. (Utrecht) weinig valt te zeggen. Een voorspelling tussen deze wisselvallige ploegen, wat betreft de uitslag, valt niet te maken. A.A.V. I trekt met een zeer verzwakt elftal naar Hilversum. O a. W. Kaspers. Hoekman en Smirnoff zijn niet van de partij. Hoewel Coubertin niet tot de sterksten behoort in deze afdeling maken zij nu een beste kans te winnen. Met een beetje geluk wellicht een gelijk spel voor de A.A.V.-ers A.A.V. II is vrij. SCHOOLZWEMMEN Vanmorgen is in het Sportfond- senbad een begin gemaakt met het diploma-zwemmen voor de deel nemers aan de jongens-cursus schoolzwemmen 1950. Maandag morgen zal de tweede ploeg af zwemmen. Medische Zondagsdienst Doktoren: D. Kuiper. Spoorstraat 5, tel. 5625 en A. J. G. Verburg. De Bosch Kemperlaan 3. tel. 6672. Apotheken: v d. Bovenkamp, Utrecht sestraat 45a en Vermeer Apotheek, Ver meerstraat 124. Verloskundigen- H A. v. d. Grient. Breestraat 8b. tel. 6830 en M. A. J. de Leuw, Soesterweg 15. tel. 4973. „Vergulde Wagen" met 42 verslagen Mens en muziek Er zijn naar ik meen maar wei- nig schone kunsten die zó rec'r. streeks de mens aan kunnen spre- als de muziek. Alle andere kunst uitingen laten zonder twijfel hun invloed gelden en dikwijls niet in minder sterke mate dan de mu ziek ik denk nu aan de uitingen van dichtkunst, van schilder en beeldhouwkunst maar daar 15 toch steeds behalve bij de dans in sommige gevallen iets ge schoven tussen de kunst en het hart van de luisterende of toe schouwende mens. De muziek grijpt rechtstreeks of grijpt niet! Kennis van com- Vrije woorden van Ir. P. SCHUT positiebouw, be- I kendheid me: klankverschil van de instru menten kan de kracht van de In druk vergroten, ze maken de indruk niet,, -evenmin als grote technische vaardigheid Hier ligt een gevaar, een gevaar voor de mens, de muziek en als ik 't maar oneerbiedig mag zeggen, voor de muzikant. Want ons geslacht ver gaapt zich aan alle kanten aan de techniek door redeloze bewonde ring of misschien nog onjuister - door redeloze verguizing. Aan alle kanten, ook op 't gebied van de muziek. Technische vaardigheid is niet alleen gewenst om een hoog peil van uitvoering te bereiken, zij is nood z a k e 1 ij k, maar wordt noodlottig wanneer de kunst in de kunde dreigt onder te gaan Dat is 't gevaar van het virtuozendom, een gevaar voor de uitvoerder voor de muziek, maai vooral voor de luisteraar, die zo gegrepen kan worden door het technisch wonderbaarlijke, dat ziin hart niet merkt dat het essen tiële van de muziek, dè ontroe ring, achterwege is gebleven. Eer. gevaar, dat bij uitvoeringen voor de jeugd, extra groot is. Predikbeurten 10.30 uur ds. R Mie- Go;- Herv., Gasthulskcr'c. en (A'foorti Dat het cadre.team van „De Gou den Ploeg" uit Soest een belangrijke rol ln de competitie zou gaan spelen, stond by voorbaat vast- Tot nu toe waren de prestaties van de Soester's, behoudens een zege op „Centraal", slechtsmatig. Vrijdagavond heeft dit team, door een zege op het be. zoekende „Vergulde Wagen" de lel V, .."Bv" u' r- ding in de topklasse van het district noteerde. ter Steffen weer geheel de oude te zijn. In een vlot tempo, stootvast en secuur scoorde hij in het begin van de party enkele bruikbare series (13, 18, 37, 18, 31, 24). Zijn tegenstan der bleek eveneens op dreef te zy'n, waardoor een aantrekkeiyke partij ontstond met kansen aan beide zij den (8 beurten 123—113). De pro ductiviteit van Steffen uitte zich vooral in de zesde tot en met negen de beurt, waarin de Amersfoorter resp. 12. 26, 39 en 14 caramboles „Eemland" genomen. Ries Stalenhoef, die tot dusver in de districtswedstrijden niet zo heel veel animo had getoond, bleek in zqn ontmoeting tegen de Amersfoor- BIL-J ART UITSLA GEN De uitslagen van de Vrijdagavond voor de competitie van het district ..Eemland" gespeelde wedstrijden zijn als volgt. Cadre-klasse Gouden Ploeg—Vergulde Wagen 42 Derde klasse Ubre AnimoO.D.L II 26 Vierde klasse Ubre Schouw I—Poedel II 80 Vijfde klasse Ubre D.O.S. II—Metropole. IV 8 Zevende klasse Ubre Soesterkw. Ill—Leusderkw. IV 2—6 IN VROEGER TIJDEN waren er in Friesland een groot aantal houtmolens. Zo langzamerhand zijn zij echter bijna alle verdwe nen. De firma Siebenga te Hee renveen bezit er nog een, op het ogenblik althans. Maar omdat de houtmolen te veel kosten met zich meebrengt, is er besloten, dat hij moet worden afgebroken. Hiermee zal een karakteristiek beeld uit het Friese landschap verdwijnen. In Ninotchkalacht Greta Garbo „Garbo lacht" was de slagzin, waarmee de film „Ninotchka" (Grand Theatre) destijds werd aangekondigd. En inderdaad. Gre ta Garbo heeft men er in laten lachen In Amerika doen de Gar- bo-fans net alsof ze dat schateren iets bijzonders vinden, want tot voor „Ninotchka" had ze nog nooit in een film gelachen. Dat moeten clan erg droevige geschiedenissen geweest zijn! „Ninotchka" is dat beslist niet. Het is een oergeestige komedie, gespeeld en gemaakt met zeer veel flair Ernst Lubitsch. de troleren en om de juwelen alsnog aan de man te brengen. Greta Garbo is die dame. Ze komt in kennis met de vriend van de groot hertogin cn ze kan er niets aan doen, dat ze hals over kop ver liefd wordt op deze vertegenwoor diger der „verdoemde wereld". Melvyn Douglas speelt de vriend op vaardige, vlotte wijze. Greta Garbo? We wachten met spanning op de volgende film, waarin ze lacht. Als Lubitsch tenminste op nieuw de leiding heeft! Regiment der verdoemden Het Frans Vreemdelingenlegioen is al dikwijls onderwerp geweest voor romantische en avontuurlijke ten gegeven. den", die deze week in het City De film is een van humor spran- Theater wordt vertoond, word het kelende spotternij met het com munisme en deszelfs geestverwan- moderne na-oorlogse Vreemdelin genlegioen bij het bioscooppubliek ten. Het gaat over juwelen, die geïntroduceerd met zijn soldaten eens toebehoord hebben aan een inmiddels in ballingschap te Pa lijs vertoevende groothertogin. De juwelen worden door drie Russen op de markt gebracht in de Licht stad. maar de vriend van de groot hertogin slaagt er in de verkoop Sovjets worden zijn beste vrien den en gaan genieten van de ge neugten van het „kapitalisme" Er wordt een Soviet-functionaresse op hen afgestuurd om hen te con- uit de Tweede Wereldoorlog. Deze legioensoldaten verrichten hun dienst in de moerassige jungle van Indo-China en de loerende vijanden zijn hier de guerilla's van Viet Nam. die eich reeds sedert de Japanse capitulatie tegen het Fran- man na Himmler, die ontbrak bij de processen te Neurenberg '•De beruchte man moet „ergensin Azië zijn en mogelijk in Indo Chi na Daar spant de FBI zijn netten en een romantisch en spannend filmavontuur ontstaat, dat slechts zijn belangrijkheid ontleent aan het feit, dat de kern van de his torie grimmige werkelijkheid is: de beruchte SS-offic. Martin Borr- mann is namelijk nog steeds niet gepakt In deze spannende avonturenfilm spelen Dick Powell. Vincent Price en de Zweedse Martha Toren de hoofdrollen. Terreurgaat in Rembrandt Over Maximilien Robespierre, een der leiders van de Franse re volutie in 1789 die talloze voor aanstaande Fransen onder de guillotine bracht gaat de film Terreur", die deze week in het Rembrandt Theater wordt ver toond. De film brengt enkele epi soden uit het schrikbewind", dat Maximilien uitoefende. De hande ling heeft plaats in 1794. het jaar waarin het Schrikbewind op z'n hoogtepunt was. Hier en daar enigszins „Amerikaans opge smukt", wordt de geschiedenis op de voet gevolgd: de uitvoering van het complot tegen Robespierre niet te laten doorgaan De drie 1 se gezag verzetterr. Maar ook deze die tenslotte 'eindigt met de exe c'4- A14~ 1 U4- Aa cutie van Maximilien, In de hoofdrollen spelen o.m. de Hollywood sterren Arlene Dahl; Robert Cummings en Richard Ba- vrijheidsstrijd vormt slechts de achtergrond voor een verhaal over de achtervolging door de roem ruchte Amerikaanse FBI van Martin „Brunner", de machtigste I sehart. Opmerkeiyk was, dat beide spe lers daarna veel minder productief waren, zonder dat van een inzinking sprake was. Veelal waren moeilijk heden. die zy zich weliswaar zelf be zorgden, de oorzaak dat zy ontydig op moesten houden. Een door Stalennoef in de vyf. tiende beurt gescoorde „twee en ne gentig" getuigde van uiterst fijnge voelig spel. De Soester dwong de ballen telkens weer in de door hem gewenste positie en in een vlot tem po kwam deze serie tot stand, waar mede de partij zo goed als beslist was. De daarop volgende beurt maakte Stalenhoef de ontbrekende acht caramboles. Hoe goed Van der Heiden in het begin van de party ook op dreef was, zelfs een aanmerkelijke voorsprong nam (4 beurten 8814), hy kon zyn tegenstander Bregman maar niet „kwijt raken". Laatstgenoemde toonde zich, als vanouds, de ware vechter. Met solide spel scoorde hy regelmatig goede series. Toch kwam eerst tegen het einde de spanning er goed in, toen Van der Heiden zyn voorsprong steeds kleiner zag wor den. In zeven beurten had Bregman een honderdtal caramboles gemaakt, tegenover de Soester zestig. Ten slotte trok de Amersfoorter aan het langste eind en bracht de stand op 2—2. Het leek er in den beginne op dat Hietink de derde party royaal zou wannen. Niet alleen de voorsprong (zes beurten 5390), doch ook zyn spel wekte vertrouwen. Hy raakte echter uit zyn spel, waarvan zijn tegenstander, Piet Stalenhoef, dank baar gebruik maakte om de achter stand te liquideren en om te zetten ln een voorsprong (220206). welke echter weinig betekend zou hebben als Hietink niet zo onproductief was geweest. In een moeizame eindspurt won Piet Stalenhoef ten slotte deze spannende party. Vaticaan en Mekka tegen Moskou VATICAANSTAD Autoritei ten van het Vaticaan voeren be sprekingen met Mohammedaanse leiders over een „gemeenschappe lijk front van het Christendom en de Islam tegen de gevaren van het materialistische Communisme." De Egyptische ambassadeur bij de Heilige Stoel, Al Omari Taher Mohammed. is verscheidene weken geleden besprekingen met het Vaticaan begonnen. Thans is hij te Cairo voor overleg. De cen trale missie-organisatie van het Vaticaan heeft in December van het vorie jaar gewezen op de mo- geliikheid van een „gemeenschap- Delijk front voor God" met de Islam. Als eerste stap tot een eveneens nauwer samenwerking tussen rooms-katholieken en protestanten verwacht men deze maand de pu blicatie van nieuwe instructies van de Paus aan de katholieke bis schoppen over de gehele wereld, hetgeen de weg kan banen tot con ferenties tussen theologen van bei de godsdiensten over de morele en sociale vraagstukken van deze tijd Er worden reeds voorbereidingen getroffen om de beperkende bepa lingen voor de samenwerking tus sen derooms-katholieke en de nrotestantse kerken te verminde- Ries Stalenhoef Steffen Piet Stalenhoef Hietink Van der Heiden Bregman 300 300 250 174 18.75 10.87 Marktberichten AMERSFOORT. 10 Febr. Aange voerd werden: 80.000 stuks hoén- dereieren; 20 kippen: 40 konijnen: 15 duiven. Hoendereieren 12.7513.25 per 100 stuks: Kippen 3.506.50; Tamme konijnen 4.006.25 per stuk. Indonesië heeft artsen nodig, zelfs een Duits ROTTERDAM. Aan boord van de „Friesland" van de Kon. Rot terdamse Lloyd, die Vrijdagmiddag naar Indonesië vertrok, bevond zich de 75-jarige Duitse arts dr W. Jacob. In 1922 had hij zich reeds in Indonesië gevestigd, maar was twaalf jaar iater naar Duitsland teruggekeerd. Toen hy zich echter niet voelde passen in het Hitier- systeem ging hij in 1937 opnieuw naar Indonesië, maar werd in 1940 als Duitser geïnterneerd. Dit be lette de Japanners niet hem tot het einde van de oorlog in een Jappen kamp te plaatsen. In 1946 werd hij met zijn kampgenoten per schip naar Nederland gebracht en van hier weer naar Duitsland getrans-; oorteerd. Thans, op 75-jarige leef tijd, is hij nog ingegaan op een verzoek van de dienst volksge zondheid (DV.G) in Indonesië om het tekort aan artsen daar te ver kleinen. Remonstr. Kerk, dema. Jeugddag Doopsgez. Gem., 10.30 uur ds ses Gzn Ver v. Vrijz. l-HUH, uufc-d*. £,„J. v. Rpy< I Jeugddienst. jQudL Gcr..Gem.. Muurbuizen 53. 9.30 r S^.uuT .godsdienstoefening. 15 Febr <1« neer H.^Wiltlnk (Doetinchem). Evang. Luth. Kerk, 10.30 uur mej. ds M. E Monsees. Gër. Gem.. Stovestraat, 10 en 5 uur leesdienst, 14 Febr ds. Llgtenberg (Rot terdam). Vrije Evang. Gem., „De Doelen". Havik, 10 en 5 uur ds. du Fossé (Haar lem). Oud-Kath. Kerk. 't Zand. 10 uur Hei lige dienst; 5 uur Vesper. De kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen. Concordia. Langestr&at 113, 10.30 u. Zondagsschool, 5 uur Avonddienst. Hersteld Apost. Zendingskerk. Gast. huiskerk. 4.30 uur Eredienst. Christian Science Society. Thorbecke- plein 1 (RHB.S.I. 10 uur Ncd. dienst. 11.15 uur Eng. dienst Geref Kerk. L Vrouwestraat, 10 uur ds. D. A Zijlstra5.30 uur dr. N. H Ridderbos. Leusderkwartler, J. v. d. Heydcnstr., 9.30 u. ds. Chr W J. Teeuwen, Diemcn; 5.30 uur ds. D A. Zijlstra. Soesterkwartier. Tulpstraat. 9 uur dr N H. Ridderbos; 5.30 uur ds Chr W. J Teeuwen. Leger des Hcils. Havik 25. 10 uur Hei- ligingsdienst, leider majoor Langclund, 3 uur voor de rüpcrc jeugd (Toorts dragers): 7 uur Openluchtsamenkoms'. bij de Kei; 8 uur Verlossingssamenkomjt leidster majoor Hcnsbergen. R K. Kerkdiensten. St. Ansfrldus. Jae. Catslaan, H H. Missen 7 30, 9 en 11 uur. Completen 7 uur. St Franclscus Xavcrlus, 't Zand. 7. 8 30. 10 en 1130 uur. Lof 6 uur. St. Hcnricus. Paulus Borstraat. 7. 8.30 en 10 uur. Lof 6 uur O L Vrouw ten Hemelopn Lange Gracht. 7. 8 30. 10 en 11.30 u Lof 6 uur AMERSFOORT. Ned. Herv Gcm Collecte voor noodlijdende kerken en personen- H Catech. Zondag 51. St Joriskerk (Hof 1). 10 uur ds Ger ritsen. 5 uur ds. Blok. Nieuwe kerk (Leusderweg 110), 10 uur ds. Vermaas. 7 uur ds. A. Steenbeek. Emma-kerk (O Soesterweg 131), 9 uur ds. de Jong. van Scheveningen. 10.30 uur ds. de Jong, 5 uur ds. Hadders Bergkerk (voorlopig Gymn., Groen van Prinstercrlaan 33). 10.30 uur ds. G. A Barger. van' Zeist. Kapel Zon en Schild (Utrechtscweg 2661. 10 uur ds. Bout Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtse- weg 299), 10.30 uur ds. Smits. Jongercndiensten: Kerk (Appelweg). 1030 uur de heer A. M Knegt. Wijkgebouw Costerplein 14), 10 u. de heer S Abrahamse. Gebouw Immanuel (Tulpstr.). 10.30 u de heer W. de Gans Jeugdhuis (Z Singel). 10 uur de heer L. Dijkstra Zondagsscholen- Bethel (Eemstraat 99), 10.3011.30 uur. Chr School Kruiskamp. 1011 15 uur. Gabrie Mchenschool. Plantsoen Z., 10— 11.15 uur Wijkgebouw en 23 uur Openluchtschpol (Hobbemastr), 10.30— II 30 en 12—1 uur. Chr. School (Rozenstr.), 10 30—11.30 u Filalethes (Havik), 2—3 uur. Kapel Zon en Schild, 11.45—12.45 uur Chr. School (v. Effenlaan). 1011.15 u Zonnebloemstraat (OL. School) 10.30— 11 30 uur. Joan. v. Dieststraat (Chr. School) 10.15 —11.15 uur Chr. School (Mierevoldstr 10.30 uur. Westhill-kinderdlensten (Bergkwartieri 68 jaar- 10.30. Heinsiuslaan 1: 911 jaar 10.30—11.30 uur. Utrechtseweg 106. Bijbellezingen, Donderdag 16 Febr. Wijkgebouw. L. Costerplein 14. 730 u ds. A. Steenbeek. Filalethes. Havik 27. 7 30 uur ds. Ver maas. Gymnastiekzaal school Joan. v. Diep straat. 7.30 uur door ds. Blok. Onder werp. Openbaring 18 .De val van Babc: Emmakerk. Oude Soesterweg 131, 7.30 uur candidaat J. W Schipper HOOGLAND. 10 uur ds Jellema. LEUNDEN 10 uur ds. Hofstede Lokaal Aschat, 2.30 uur ds. Gerritsen van Amersfoort (L. Costerplein 14). 12-1 Rurjierlijke Stand Geboren: Joseph Pieter. z. v. J. P d* Jager en C. M H. dc Keijzer Overleden: Jan Jurrlen Dengerlnk, 66 jaar. goh. m. J. H. Struve

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2