DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Elf Finse zeelieden verdrinken op de Flaaksgronden Reeks van stormen ranselt de kusten van West-Europa Aardappeloogst is slechl geweest in 1949 Scherp optreden tegen desertie in Indonesië Dorus Rijkers brengt achttien geredden binnen Karhula breekt en vergaat V.S. overwegen atoomvrede Einstein ziet in bewapening geen heil Diamant in Suriname ontdekt Menig schip voor de vlagen weggelopen Rovertje spelen kost jongen het leven Motorschip Coolhaven in moeilijkheden Churchills recept tegen Engelands kwalen Oud-nazis hebben de voorkeur Engeland zet invoer van groenden stop Tornado's in de V.S. doden 40 mensen Volksraadpleging in België op 19 Maart 10e Jaargang, no. 37 Maandag 13 Februari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Paroo!" - Giro 510330. Bank. Rotlerdamsche Bank Posthui 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of f 4.15 p, kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. NA BANGE UREN IJMUTOEN. Een veertig jaren oud Fins schip is Zondag vergaan op de Haaksgrondcn. Het bleek al gauw uit de SOS-scinen die e\Ten over zes- sen, toen het nog pikdonker was werden opgevangen, dat het de Finse vrachtboot Karhula was die op 10 myl van Texel hulpeloos rondzwalkte met veertig graden slagzij. Een betrekkelijk klein schip, die Kurhula, want Lloyds gaf aan, dat het 2214 ton meet en uit 1909 stamde. Men kan niet zeggen, dat hulp lang op zich liet wachten, want om half zeven voer de sleepboot Holland van de firma Doeksen ui( Terschelling de woedende zee op en om 6 uur 40 de Danzig van Borkura. Bovendien meldde om 6 uur 49 het stoomschip Pentridge Hill; Met een snelheid van 6 knopen naderen wjj u van het zuid-zuidoosten uit, zyn nog 15 mijl van u vandaan". komt over en vraagt: „Volg mij". Er was dus ook een vliegtuig mee gaan doen, om boven de grauwe kokende zee te speuren naar wrak en schipbreukelingen. Om 10 uur 10 wierp het vliegtuig lichtkogeis uit en om 12 uur wist men. dat zich iets rampzaligs voltrokken moest hebben, want nuchterweg kwam door de aether: „Oorzaak van Karhula ingeslagen luik. Schip is volgelopen, gebroken en gezonken. Reddingboot onderste boven en wrakhout op 53.00 noord en 04.19 oost. Opletten! „Alles ge vaarlijk voor de scheepvaart." Toch bleef men koortsachtig door gaan met zoeken, het marine vliegtuig, zowel als de dappere Dorus Rijkers, de Brandaris en de Ebro. Achttien gered; elf vermist Een ware zucht van verlichting ging er langs de gehele kust, toen plotseling bekend werd: „Zestien Finnen en twee Duitsers hebben zich weten te redden in een sloep. De Dorus Rijkers brengt ze t.z.t. binnen; eerst zoeken we. verder." Maar even later wist men, dat men er met deze achttien gered den nog niet was, want er ont braken er nog elf. Toen de Dorus Rijkers de acht tien overlevenden bereikte was de Pentridge Hill ook al vlak bij. De Engelsman stoomde daarop kris kras door het wrakhout om te speuren, of zich daar nog overle venden op bevonden, maar de zee was ruw en het water ijskoud en dus moest men wel vrezen, dat de elf laatsten van de Karhula achtt- tien mijl ten westen van Kijkduin de dood ïr. de golven hadden ge vonden, de zeemansdood, die telkens en telkens op onze stran den wordt gevonden. Om tien over twee kwam de Dorus Rijkers binnen te Den Hel der, de Holland had twee onbe mande sloepen op sleeptouw De schipbreukelingen werden goed verzorgd, zoals altijd gebeurt en een hunner vertelde het was de Duitser Seeger uit Kiel: „Zodra de kapitein hoorde, dat de Kar hula lek was, beval hij „pompen!" Voortdurend gingen SOS-seinen uit en werden lichtsignalen gege ven, maar wij begrepen pas, dat alles v/as opgevangen, toen de Hollandse Mitchell laag over kwam en rondcirkelde. Onze lading, pulp en cellulose, begon echter gevaar lijk te schuiven. Alleen de bak boordreddingboten konden ge streken worden. Wij moesten ver scheidene mensen uit de golven op pikken. o.m. kapitein Grönstrand. De brug sloeg los en toen dobber de zij met een aantal mannen er aan rond. Wii redden ze. Maar midscheeps renden nog tien man vertwi feld rond; zij kwamen om, Uit peilingen bleek toen, dat de positie van de oude Fin 52.59.40 noord en 04.15 oost moest zijn. Om kwart over zeven een twee de SOS van het gevaarlijk scheef in de golven slingerende schip: „Luik ingeslagen. Moeten ons haasten het schip te verlaten." De uit alle macht naar de Karhula 'opstomende Pentridge Hill scheen dit ook te hebbei. vernomen, want zij seinde: „Wij geloven dat de be manning de Karhula heeft verla ten." Toch duurde het nog even (tot 7 uur 25) voor de bevestiging van de Karhula kwam: „Wij verlaten het schip" op datzelfde ogen blik koos ook de Dorus Rijkers zee, zodat bui'.en de Pentridge Hill, de Holland, de Danzig en de Dorus Rijkers zich inspanden de opvarenden van de Karhula te gaan redden. Niet wetende, of men dit wel zou beseffen, seinde de Pentridge Hill nog, tpr bemoedi ging: „Zijn 8 mijl van u af, komen volle kracht in uw richting." Het werd toen een spel van mi nuten. Tien voor achten vernam men nog op alle ingeschakelde radiostations langs de kust en aan boord van de schepen: „Een red dingboot van de Karhula is in zee", waarna radio Scheveningen om 8 uur 15 meedeelde: „Wij krij gen geen antwoord meer. Beman ning zal Karhula verlaten heb ben." Toen is het een hele tijd stil ge bleven. Het werd 10 uur. De Pen tridge Hill, volop aan het zoeken bij de plek van de schipbreuk, seinde „Wij zien de Karhula, doch haar reddingboten niet. Een vliegtuig In het i zoeklicht ZUID-SLAVIE Opvallende politieke ontwikkeling DE steeds breder wordende kloof tussen de Kominform en Tito begint langzamerhand het punt van persoonlijke veten en tegenstrijdige ambities te over schrijden. Berichten uit Belgrado zeggen, dat het communisme in Zuid-Slavië een draai neemt, die in Rusland en de satellietstaten nooit getolereerd zou worden. Sinds enige tijd 's een verregaan de decentralisatie van de macht aan de gang. Tito schijnt bereid te zijn, de locale bestuurslichamen in het kader van de socialistische politiek, die zijn regiem voorstaat, meer zeggenschap over de politie ke en economische zaken in hun ressort te geven. Bovendien heeft het parlement een week geleden zijn goedkeuring gehecht aan een herziening van de kieswet, waar door het aan een ieder, die een lijst met honderd handtekeningen van kiezers over legt, mogelijk is, zich candidaat voor de volksver tegenwoordiging te doen stellen. Dit is eer. groot verschil met de practijk van de opstelling van een enkele lijst, van door de regering aangewezen candidaten, die in de overige communistische landen gebruikelijk is. Natuurlijk bete kent dit alles pog niet, dat Tito breekt met het systeem van slechts een partij. Men mag niet verwachten, dat een oppositie van enige importantie in Zuid-Slavië zal worden geduld. Maar in ieder geval schijnt Tito te streven naar meer en meer steun van zijn volle als een middel tot versterking van zijn regiem in de strijd tegen het Kremlin. Om deze steun zo groot mogelijk te maken, moet Tito enig vertrouwen in het volk en zijn locale bestuursorganen stellen. Deze tendenz brengt een geheel nieuw, gematigder soort van com munisme voort. Sommige deskun digen gaan zelfs zover te beweren, dat Tito, om de in zijn land tegen hem bestaande oppositie ongevaar lijk te maken, geheel tot het systeem der parlementaire demo cratie zal moeten besluiten. Zeker is intussen, dat zich in Zuid- Slavie een ontwikkeling voltrekt, die waard is, met aandacht te worden gevolgd. Iets kouder Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdag- i avond: Aanvankelijk zwaar g bewolkt met enige regen en nu en dan harde Zuidwestelijke 1 wind. Later krachtige tot ma- z tige wind draaiend naar Noor- z deliike richtingen met wisse- lende bewolking en plaatseliik enkele buien. Iets kouder. m 14 Febr.: Zon op 7.58. onder 17.51. Maan op 7.26. onder 14.20. Schaarste en hoge prijzen zijn het directe gevolg (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Wanneer op het ogenblik de huismoeder* rich niet err gerust gevoelen met de hoge prU* der aardappelen en nog minder met de van dag tot dag sterker optredende schaarste aan klelaardappelen, dan staan ifj tegenover een logisch gevolg van de vrUe prijsbeweging, waaraan ons land op het ogenblik hoe langer hoe meer overgelaten wordt. De concurrentlefactor wordt daarbfj gewoonlijk als element van prijsre geling beschouwd, doch die werkt nu voor dc aardappelen niet, omdat wij In zekere mate een tijd van aardappclschaarstc door maken Het jaar 1948 was een royaal aard- gen daarvan, waarmede de huismoe- Zestien leden van dc vaste beman- SsfiSïl ning en twee ver stekelingen van het uit 1909 stam mende en 2214 ton metende Finse stoomschip wer den door dc Dorus Rijkers opgepikt. Dc joto boven toont het moment dat de overleven den in Den Hel der voet aan wal zetten bij het ver laten van de red dingboot. In het midden loopt de kapitein van de „Karhula". H. Grönstrand (niet bontkraag en al pinomuts). De fo to onder toont beide geredde ver stekelingen, links Erkki Jokola, rechts Kauko Kiirski; de derde vond met tien op varenden van het Finse schip de dood in de golven. met de radiotelegrafist die bij hen gebleven was." Messboy Forss voegde er aan toe: „De schuivende lading heeft een der luiken opengewrongen, waardoor het water plotseling wild naar binnen sloeg." „Ik leef nog" Kapitein Grönstrand kwam ein delijk ook tot spreken: „Ik begrijp niets van alles" zei hij mismoedig, „het schip maakte ineens water, de situatie werd hopeloos, ik sprong overboord. Een week gele den verlieten wij Hangoe met be stemming voor Frankrijk. Ik zal nu maar niets anders doen dan een tglegram aan mijn vrouw Edith in Lovisa sturen met: „Ik leef nog," meer niet. De beman ning kan per vliegtuig naar Fin land terug. Wat ik met die twee verstekelingr n moet doen, weet ik niet. Een derde verstekeling moet verdronken zijn." Onder dc achttien geredden be vinden zich dus ook twee verste kelingen, Kirski en Jokola. WASHINGTON Het is moee- lijk, dat wU op ccn passend ogen blik zullen trachten met dc Rus sen tot overeenstemming te komen over controle op de atoomwapens, aldus is Zaterdag verklaard door Senator Tom Connally, voorzitter van de commissie voor buiten landse betrekkingen van dc Ame rikaanse Senaat. Connally zei, dat deze stap waarschijnlijk zal worden gedaan via de Verenigde Naties, en niet het karakter zal dragen van een direct „vredesaanbod" aan de Russische regering. Connally be vestigde, dat het State Depart ment op het ogenblik de Ameri kaanse buitenlandse politiek in haar geheel bestudeert. appelen-jaar. Niet alleen dat de met aardappelen bebouwde oppervlakte groot was. ook de opbrengst was hoog en het gevolg daarvan is ge weest een overvloed van aardappe len tegen betrekkelijk lage prijzen. Men herinnert zich de agitatie der ontevreden boeren, die wilden dat de regering aardappelen tegen een voor de verbouwer lonende prijs uit de markt nam. Er zijn toen veel aardappelen door stomen verwerkt tot varkensvoer, maar de boeren hebben deze toestand geen tweede keer geriskeerd. Het met aardappelen beplante areaal was in 1949 belangrijk kleiner dan het jaar tevoren cn vooral het kleiaardappelen-areaal was een heel stuk minder. Vandaar dat dc schaarste hier het eerst optreedt. Tot de voor de consument minder aangename toestand van het ogen blik heeft ook medegewerkt, dat het beschot van aardappelen niet best was. De uiteindelijke aardappelop brengst was dus in 1949 stukken la ger dan in 1948 en het zijn de gevol- NEW YORK. Het denkbeeld van veiligheid door nationale bewapening bU de huidige staat der militaire techniek „is een gevaarlijke illusie". Deze illusie heeft in de Verenigde Stalen vooral steun gevonden in het feit, dat Amerika het eerste land was, dat er in slaagde de atoombom tc fabriceren", aldus Einstein voor de televisieradio. .Amerika heeft zich in de laat- beginsel van „veiligheid dbor een ste vijf jaar laten leiden door het superieure militaire kracht, wat de kosten ook zijn. De bewape ningswedloop tussen Amerika en de Sowjet-Unie, -oorspronkelijk bedoeld als een middel tot voorkoming van oorlog, heeft een „nerveus karakter" gekregen. Achter muren van geheimhou ding wordt aan beide zijden met koortsachtige haast aan middelen tot massavernietiging gewerkt. De waterstofbom verschijnt als een mogelijk te bereiken doel," ver volgde Einstein, „en Truman heeft plechtig verklaard, dat men de werkzaamheden aan deze bom zal intensiferen Iedere stap schijnt het noodzakelijke gevolg van de voorafgaande. Tenslotte blijkt steeds duidelijker, dat alles leidt naar massavernietiging." Het is noodzakelijk, dat men het gebruik van geweld plechtig af zweert, als ter zelfder tijd een supernationaal juridisch en uit voerend orgaan wordt gesticht. Vrees en wantrouwen moeten aan kant worden gezet. Iedere vorm van samenwerking tussen mensen onderling is gebaseerd op wederzijds vertrouwen en pas in de tweede plaats op instellingen zoals gerechtshoven en politie. TOKIO. Op het Japanse eiland Kioesjoe ls Zaterdag een autobus van een hoogte van dertig meter in een visvijver gestort. Er zijn 22 do den en 26 ernstig gewonden. De bus bevatte meer dan het dubbele van de toegestane 35 passagiers. PARAMARIBO Ruim vijftig diamantjes, die door de Geolo gisch Mijnbouwkundige Dienst in Suriname werden gevonden, zijn zo juist aan de pers getoond. De eerste vondst werd in 1947 gedaan, waarna onmiddellijk een weten schappelijk onderzoek werd- aan gevangen. Thans is men zover, dat aan de vorm van de steentjes te zien is, dat men de plaats van oorsprong dicht genaderd is. Het is de eerste keer, dat officieel is vastgelegd, dat in Suriname dia mant aanwezig is. Het is nog niet bekend of het sier- of industrie diamanten zijn De grootste steen is een half karaat. DUINKERKEN. Zaterdag is over de Kanaalkust een geweldige storm losgebroken; tc Duinkerken bereikte de wind een snelheid van 120 km per uur. Tal van muren cn daken bezweken, ook het kerkhof werd ge teisterd. Palen van dc electrisehe hoogspanning woeien omver, waardoor in de gehele streek de clcctriciteitsvoorziening werd gestoord. Schepen konden niet uitvaren. Ook- de kusten van Groot-Brit- tannie zijn hevig geteisterd. Acht tien schepen werden in de beken de „Downs" opgehouden, terwijl andere vaartuigen in noordelijke lichting voor de storm wegvoeren. De uit het zuid-westen komende storm woedde zestig uur achter een. De Britse kustvaart kwam tot stilstand. Britse kustwachtposten stonden vijftig uur op wacht ach tereen. Een aantal Spaanse treilers liep de haven van Bantry Eirei bin nen. daar zij het op de enorm hoge zee (gesproken werd over „golven als bergen") niet meer konden bolwerken. Het nieuwe 10.000 ton metende passagiersschip „Manchester City" werd dcor zes sleepboten van de Tyne naar Sunderland gesleept; een van de sleepboten sloeg om en zonk binnen twee minuten; de stuurman en drie andere opva renden kwamen om het leven. Een van de ten noorden van Tranen met tuiten huilt de 22-ja- rige Dorothy Green Gach tijdens het verhoor, dat de politie in De troit, haar. haar echtgenoot en drie andere lieden afneemt in verband met een onlangs in Chi cago uitgevoerde roofoverval, waarbij niet minder dan 1.5 mil- lioen dollar in contanten werd buitgemaakt. Een deel van dit geld37.000 dollar is teruggevon den in een auto, waarmede Do rothy en vier anderen een tochtje maakten. LEEUWARDEN Zaterdagavond om 3 uur heeft zich te Woudsend on der Sneek een tragisch ongeval af gespeeld. Een aantal jongens was aan het ro vertje spelen. Met een zaklantaarn moest men elkaar opzoeken. Plotse ling, toen een vrachtauto met een dansclubje passeerde, stak een 14- jarige jongen de straat over met het gevolg, dat hij met het hoofd tegen de wagen opvloog. Hij werd op slag gedood. Met gebroken schroefas in de Golf van Biscaye ROTTERDAM Het motorschip Coolhaven. met een lading fruit on derweg van de Spaanse haven Gan- dia naar Antwerpen, seint heden morgen. dat het zich op 160 miil Z.Z.W. van Oucssant (in de Golf van Biscaye) bevindt met gebro ken schroefas. De gezagvoerder verzoekt om sleepbootassistentie. De Coolhaven is een 493 ton me tend motorschip, dat eigendom is van Gebr. Van Uden Scheepvaart en Agentuur Mii te Rotterdam. Van het Franse stoomschip Boffe. dat gisteren in de Golf van Biscare in nood verkeerde, kwam heden morgen het bericht door. dat het thans wordt geëscorteerd door een Engels oorlogsschip op weg naar Bordeaux. De storm is gaan liggen. Alles is wel. Schotland gelegen Shetlandseilan- den, Foula, is reeds veertig uren door de storm geïsoleerd. Op het eiland bevinden zich 65 kiezers, die evenwel niet aan de verkie zingen zullen kunnen deelnemen, daar zij niet hebben verzocht schriftelijk te mogen stemmen. De Queen Elizabeth" ligt te Southampton in het dok. Het mis lukte voor de tweede maal ln 24 uur om het reuzen-passagiersschip het dok te doen verlaten. LONDEN Winston Churchill, dc Britse conservatieve leider, heeft in een speciale gedrukte boodschap een recept tegen Engelands „kwalen" voorgeschreven. Volgens Churchill moet Engeland onmiddellijk een regering hebben, óic, 1. Resoluut leiderschap toont, het volk de waarheid zegt en tracht alle bevolkingsgroepen in één natio naal streven te verenigen, 2. De betrekkingen tussen de lan den cn de gebieden van het Gemene best en hot Britse wereldrijk nauwer aanhaalt, 3. Metterdaad tracht de productie te vergreten en de kosten van het levensonderhoud te verlagen, 4 De regeringsuitgaven vermin dert en verspilling voorkomt, 5. De belastingen verlaagt en de bevolking aanmoedigt meer te spa ren en harder te werken, 6. Het volk meer kansen biedt dan reguleringen, en 7. De boeren helpt om meer voed sel voort te brengen. WAT VOOR WEER Windstoten van orkaankracht ders thans te kampen hebben. Dat hier en daar in dc kleinhandel in aardappelen zich een tendenz naar prijsstijging ontwikkeld heeft is een natuurlijke oorzaak, vooral ten opzichte van de kleiaardappe- len. Dc consument is hieraan helaas weerloos overgeleverd, omdat de pryzen van aardappelen vrij zijn. Als middel om de prijsverhogende werking tegen te gaan heeft de re gering de export van aardappelen stop gezet, met uitzondering van pootaardappelcn cn partijen tot wel ker levering Nederland contractueel verplicht is. De depressie, die in ons land Za terdag stormachtige winden veroor zaakte, trok over de Noordzee naar Zuid-Scandinavië. Opmerkelijk hier bij was, dat de windkracht op geen van de Nederlandse waarnemings stations de stormgrens overschreed. De hoogste gemiddelde windsnel heid, die Zaterdag optrad werd op Schiphol geregistreerd en deze be droeg 18 meter per seconde. Tijdens windstoten werden echter aanzienlijk hogere snelheden gemeten, namelijk 25 tot 30 meter per seconde, wat met volledige orkaankracht overeenkomt. Gistermiddag begon de windsnel heid af te nemen en kwamen opkla ringen voor. Dit was echter van korte duur, daar een volgende de- Sressie zijn invloed over ons land egon uit te strekken. Deze storing die vrij gecompliceerd was en uit twee afzonderlijke kernen bestond, lag gisteren boven de Britse eilan den Een van de beide depressieker nen bereikte vanmorgen vroeg de Noordzee en deed ook de wind in onze omgeving opnieuw aanwakke ren. Het met deze storing samen hangende front passeerde vanoch tend vroeg ons land en ait gaf plaatselijk tot buitengewoon zware windstoten aanleiding. Vooral op de Wadden-eilanden namen de wind krachten aanzienlijk toe en er werd daar gedurende enige lijd uoüe storm geregistreerd. Ten Westen van het depressiegebied boven de Britse eilanden ligt een gebied met hogere barometerstand, dat zich hedenmor gen van de Azoren naar Groenland uitstrekt. Deze brug wordt echter al weer aangetast door een volgende depressie, die bij New Founland ligt. Deze storing zal na morgen het weer in ons land kunnen beïnvloeden. STUTTGART Ongeveer 60% van de belangrijke politieke pos ten in de regering van Baden Wuertemberg wordt door voorma lige nazi's bezet, zo blijkt uit een op verzoek van John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris, opgemaakt verslag. Het verslag voegt er aan toe. dat ook in Bei eren het percentage nazi's onder de hoofdambtenaren zeer hoog is. Een Amerikaanse functionaris verklaarde, dat de toevloed van do nazi's in de Duitse regeringen „een bewijs is van de huichelarij der Duitsers, die beweren, dat men nazi's in dienst moet nemen wegens gebrek aan ervaren per soneel". Hij legde er dc nadruk op, dat de Duitsers in vijf bezettings jaren voldoende tijd hebben gehad om niet-nazi-ambtenaren tc kie zen en op te leiden. Reeks vliegongelukken in Amerika NEW YORK. In de afgelopen dagen zijn in Amerika een groot aantal vliegongelukken gebeurd. By Albuquerque in New Mexico stortte een vliegtuig neer waarbij drie personen om het leven kwamen. Een ander Amerikaans, nl. een marlnevllegtuig, is by Corpus Chris- ti in Texas neergestort. De negen koppige bemanning kwam hierby om het leven. De purser van een Frans-oceanl. sche Stratocruiser is te pletter ge vallen ^oen boven Long Island in New York, plotseling de deur van het vliegtuig opensloeg, waardoor de wind de purser naar buiten zoog. By Los Angeles is op het interna tionale vliegveld een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht neerge stort tydens een landingspoging. Do bemanning werd gered. Een helicopter heeft Zaterdag drie gewonde mannen in veiligheid gebracht, die zich met zeven andero overlevenden van een vliegongeluk sinds drie dngen on een besneeuwde bergtop inYulkon bevonden. Het in de bergen verongelukte vliegtuig is neergestort, terwijl het zocht naar een vermiste Skymaster met 4C personen aan boord. LONDEN Dc Britse Ministe ries van Voedselvoorziening en Landbouw delen mede, dat de In voer van verse vruchten en groen ten In Engeland op bepaalde tijd stippen tussen Maart en Novem ber. wanneer de binnenlandse productie haar maximum bereikt, zal worden stopgezet. STUTGART. Door de Ameri kaanse autoriteiten ls medegedeeld, dat ongeveer zestig procent van dt voorname politieke posten in de staat Wuerttemberg-Baden door voormalige nazi's wordt bezet. NEW YORK Het afgelopen weekeinde hebben in de Staten Louisiana, Arkansas en Texas tor nado's gewoed, waarbij ten minste 40 mensen zijn omgekomen. De aangerichte schade wordt op een millioen dollar geschat. Meer dan '200 mensen werden gewond. DJAKARTA. Dc commandant van de Nederlandse troepen in Indo nesië heeft Zaterdagavond ernstig gewaarschuwd, dat hy straf zal optre den tegen soldaten, die trachten te deserteren of over tc lopen naar de rebellentroepen van ex-kapitein Westerling. In hoge Indonesische regeringskringen werd vernomen, dat dc waar schuwing. die via de radio in het Nederlands en het Indonesisch is uitge zonden. een voorzorgsmaatregel was, waartoe de Nederlandse en Indone sische autoriteiten samen besloten hadden om de vrede te bewaren. De radio-uitzending is gehquden op een strategisch Juist moment: het ultimatum van Westerling aan de Ver. Staten van Indonesië loopt n.l. af. Westerling heeft deze regering tot 12 Februari de tyd gegeven om zyn troepen op West-Java te erkennen. Ik heb reeds disciplinaire maatregelen laten nemen, zei de generaal. Ik moet hieraan toevoegen, dat ik niet zal aarzelen by de minste aanlei ding deze maatregelen onmiddellijk te verscherpen. Een vlotte reorganisatie der troepen zal alleen mogeiyk zyn, indien dc troepen een goede discipline tonen. BRUSSEL Prins-regent Ka- rel heeft het wetsvoorstel tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold naar België bekrachtigd. De volksraadnleging zal gehouden worden op 19 Maart. "N Nee Inch Heus! Albert Pankler, mijnwerker uit Muehlheim is sedert 5 Mei 1945 op de kop af 300 maal ge arresteerd wegens zijn (opzette lijk gecultiveerde!gelijkenis met Hitier. Filmaanbiedingen Haat hij af, want hij is „doods kophuzaar geweest en Hitier was maar infanterist". Elk Amerikaans Congreslid verzendt per jaar ongeveer anderhalve ton portovrije post. Nee, stil nu: an-der- hal-ve ton! Nog steeds zeer charmante lady Astor verklaarde deze week: „Het domste wat vrou wen doen, is telkens modes ver anderen en mode wijzigingen na- hollen. Als de heren der schep ping eens ieder jaar over de lengte van hun broekspijpen de libereerden!" „Waarom kiest politiek altijd rijpe en overrijpe mannen? Gewone, vermoeide mensen kunnen met hun 65ste met pen sioen, maar politici beginnen dan pas vaak. Daar zit iets kroms in," aldus Norman Thomas. J

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1