Achtergrond en consequenties van de waterstofbom Willem Andriessens spel boeit door beheersing Noteert u even „Achtkampentournooi" neemt Woensdag een aanvang „Vergulde Wagen" leidt in de cadre-klasse 2 Dinsdag 14 Februari I950 Ir P. Schut spreekt voor Hum. Verbond De mensheid wordt door twee rampen bedreigd, de éne: radicale vernietiging op zeer korts termijn, de andere: ontzagwekkende hon gersnood bij doorgaand misbruik van de bodem en vermeerdering van de bevolking. Wat de radicale vernietiging be treft zijn alle gruwelverhalen over bodig: Een H.bom is in staat een stad als Amsterdam of zelfs New- York van de aardbodem weg te vagen. De radio-actieve straling die het gevolg is van de ontploffing doodt alle leven over een opper vlakte van ongekende omvang Al dus betoogde de heer ir P. Schut in een bezinningsbijeenkomst van het Humanistisch Verbond op Zon- i dagmorgen j.l. Het tempo waarin de mensheid zich vermeerdert 20 millioen per iaar. nodig is om het voedsel te ver schaffen steeds verder en intensie ver wordt uitgebuit. Per hoofd is 1 h.a. nodig. Europa beschikt nog maar over 0.35 h.a. Natuurlijk staan er lichtzijden tegenover. De vrijmaking van de atoomenergie is een ongehoord grote prestatie en zou een zegen kunnen zijn. De verbetering van de volksge zondheid. de daaruit voortvloeien de hogere levensduur en geringere zuigelingensterfte doen mede de bevolking ook en iuist van de ver armde landen met angstwekkende snelheid toenemen. Wat we nu oogsten, is de conse quentie van een gruwelijk indivi dualisme dat in maatschappe- 1 ii k e ordening en in v r ii- h e d twee onverbidde lijke tegenstellingen ziet i.p.v. elkaar noodzakel ijk aanvul lende grootheden. De waterstofbom is een van de gruwelnkste conse quenties van dit gezichtsbedrog, al dus ir. Schut. De oplossing Er ligt een onafzienbaar terrein voor menselijke activiteit in de beste zin van het woord, een acti viteit die de dubbele dreiging van vernietiging en verhongering kan afwenden. De besteding van de milliarden die de bewapening kost. aan irriga- tiewerken en bebossing, maar tege lijkertijd aan opvoeding en onder wijs in wereldverba'nd is d e oplos sing. Dat is een maatschappelijk pro bleem. zo zeide de heer Schut, dat op het terrein van de politiek en de economie ligt en als zodanig recht streeks buiten het Humanistisch Verbond valt. maar het is in zeker niet mindere mate een persoonliik probleem Dat probleem dwingt ons een uitspraak van Confucius, die veelvuldig verwaarloosd wordt, tot leefregel te nemen: Waar ieder haat: onderzoek!, waar ieder lief heeft: onderzoek! Twee wezens Een ergerlijk geval van dierenmishandeling Een wel zeer laffe daad van die renmishandeling werd Maandag in de Teut gepleegd. Een zekere Van W. ondervond overlast van een kat. Hu vulde een vuilnisemmer met water, wierp het dier daarin, sloot het deksel en legde er stenen op. Na enige tiid haalde hij de kat. die nog tekenen van leven vertoonde, uit de emmer en gaf hem aan een vrouw. Tenslotte bemoeide de die renbescherming zich met deze er gerlijke zaak. Op advies van een dierenarts moest de kat worden af- DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Ieder, maar dan ook ieder mens j êemaakt. Tesen Van W. is proces heeft twee wezens in zich. De zelf- verbaal opqemaakt. zuchtige, machtsbeluste, wantrou wige. moedwillig krenkende en de tot hulp bereide, verdraagzame, gulle mens. die ziin verantwoorde lijkheid beseft en daarnaar handelt. Het eerste wezen, wordt zoals het oude gezegde luidt: Door de goden met blindheid geslagen, om dat ze het verderven willen. Maar wie de goden willen red den. slaan ze met zorg en leed. niet om de zorg en niet om het leed. maar om de bezinning, de wijsheid en de daadkracht is dusdanig dat de grond die die er uit voort kan en moet vloeien als ze het vertrouwen in de mensen in zichzelf weten te bewa ren. zo besloot de heer ir Schut zün boeiend betoog. Vijfentwintig jaar in dienstbetrekking Donderdag 16 Februari a.s. hoopt de heer A. de Kruijff de dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden als woningstoffeerder bij de firma Van Achterbergh te Amersfoort in dienst trad. Gevonden voorwerpen Als gevonden voorwerpen zijn van 10 t m. 13 Februari aangege ven: kinderhorloge in bruin doos je; grijze hoofddoek; bruin hondje; paar schaatsen (defect;muntbil jet; blauwe portem. inh. f 17.54; rode alpinomuts; hoofddoek waar in de naam Liemt; Frans leer boekje; rijwieltasje; bruine baret; zwart lederen motorhandschoen met kap; glacé dameshandschoen rIzilveren armband; dames handschoen (1.); militaire koppel; grijs wollen handschoen; portem. inh. rozenkrans; huissleutel; één gulden: groene vulpen; motor handschoen; sleutel merk Quick no. 684; ceintuur (regenjas); beige wollen ceintuur; witte jachthond (reu); wit plastic tasje; paar glacé herenhandschoenen: herdershond: bruine kinderportem.; lederen handschoen (1.); Frans leesboekje en schrift t n. van D. Rozenboom; zilver armbandje; vulpen zwart bruin gevlekt; brillenglas. 1205. De kapitein van de varigboot ziet ook nog kans de „Vrijheid" op sleeptouw te nemen, vóór met dreunende slagen de berghelling instort. Op het nipper tje ontsnapt de boot aan het gevaar bedol ven te worden en iedereen herademt, wannegr het schip weer open zee heeft bereikt. „Lupardi komt er nooit levend uit", zegt Taaie Toon, „en Yoto evenmin". Maar dan wijst Rob op een pot vis die met grote snel- heid wegzwemt, begeleid door honderden pin-1 zitten?" zegt hij; „Lupardi geeft zich zo gauw guins, alle nog met kopantennes getooid. „Wed- niet gewonnen en ik maak me sterk, dat den, dat die twee in de cockpit van dit potvis we hem nog wel eens zullen ontmoeten EINDE J (Morgen begint deel XVI van „De Avonture/ van kapitein Rob"!) Dans-examens De leerlingen van de Academie de Danse kwamen Zaterdag j.l. bijeen voor het afleggen van een bekwaamheidsproef Voor het schoolspeldje in blauw moesten do Engelse Wals, Quick step, Veleta en kruispolka correct worden gedanst. Alle beg.nnersklassen namen hieraan deel. Voor het rode speldje werden moeilijker variaties gebracht in do Engelse Wals en Quickstep, terwijl de tango hieraan werd toegevoegd. Voor het groene speldje werd bo vendien de Slow-foxtrott geëist. De jongens en meisjes van de klasse dansten nog extra de Royal Em press Tango en Lingering Blues cn oogstten een spontaan applaus. Een paartje danste nog een gracieuze Menuet, terwijl een komische tap- dance werd gebracht door de heer Kamperman met een van zijn jong ste leerlingen. Tenslotte demonstreerde het lera- renpaar een gracieuze Oude Wals in New Vienna Style. Daarna ging men over tot het amusementsdansen met muzikale medewerking van de Music Makers. Burgerlijke Stand 13 Februari 1950 Geboren: Cornells Johannes Maria, z. v. C. W. van Wegen en B. A. M. v. Luijn; Marjan Elisa beth, d. v. J. J. Koopman en M. Franken; Judith Christina, d. v. A. C. M. Schriek en M. de Lang; An- tonius Petrus, z. v. J Rijnders en W. v. Westerlaak; Petrus Nicolaas Maria, d. v. J. C. M. Ligtenberg en J. A. Oosterbaan; Gerardus, z. v. E. v. Eeden en J. C. G. v. d. Berg; Elisabeth, d v. J. j. Delfor- terie en M. v. d. Klashorst; Petrus Johan, z. v. P. Wassink en N. Renes. Getrouwd: G. Vader en N. v. Willigenburg. Overleden: C. Werij, 46 j., geh. met G. Stam: Johannes Nicolaas van der Vlist, 76 j.. geh. met E. A. G M. v. d. Vlerk; Petrus Vos kuilen, 54 j., geh. met E. A. But- selaar. GRAND THEATRE ..Ninotchka" 18 jaar. Zondag 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2,30, 6,45 en 9 uur. Donderdag 16 Febr. 2,30. 6,45 en 9 uur: Speciale voorstellin gen („Flash and Fantasy"). CITY THEATER. ..Het regiment der verdoemden") 18 jaar. Zon dag: 2.00, 4,15, 6,45 en 9 uur Ov. dagen: 2,30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. T'm Maandag: „Terreur" 14 j. T/m Donderdag: ..Mariandel" IR j Vrijdag en Zaterdag 2,30, 6,45 en 9 uur Zondag: 2,00 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30 en 8 uur. CITY THEATER SOESTDIJK „Moederlied" 18 j. Zondag: 200, 4,15, 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2,30. 6,45 cn 9 uur. Ov. dagen: 2,30 en 8 uur Vrij dagmiddag geen matinee. OPENRARE LEESZAAL - Uitlening voor volwassenen riacelllks 25 u.. bovendien Dinsdag- pn Vriirfae- avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag- middag van 2.30l 30 uur Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—10 uur. R.K OPENRARE FRSZAAL - Wljers- straat 2, geopend van 10—1 uur en 2.30—5.45 uur Maandag en VrUdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12 30 uur Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Dook Everse In Amers loortse Academie voor Beeldende Kun sten. Dagelijks geopend 10—5 uur en van 7—9 uur. Zondags van 2—5 uur. Chopin-avond om niet te vergeten Willem Andriessen is een belang rijke figuur in het Nederlandse mu ziekleven: hij is muziekpeadagoog. componist en virtuoos. Een man van dergelijke allure in de wereld der kunst is vanzelfsprekend een ge voelsmens. maar daarnaast bezit Andriessen alle stevige eerlijkheid en realiteitszin, die de besten onder de Nederlanders kenmerken. Uit dit I al!-ïs vloeit logisch voort het bij- I zondere cachet, dat zijn spel ken merkte bij gelegenheid van het Chopin-recital gisteravond door hem in .Amicitia" gegeven. Dit spel moet gekarakteriseerd worden als kloek en mannelijk, hartstochtelijk zonder exces, soms diep-gevc-alig en daar- neven scherp analyserend de ge- composities. Want Andriessen, zei den we, is ook muziek-peadagoog en uit zijn optreden spreekt duidelijk de neiging zijn hoorders inzicht te geven in de opbouw der door hem ten gehore gebrachte werken. Zeker, hij ontleedt zijn stukken, maar niet zodanig, dat zin en samenhang ver loren gaan, doch op zulk een wijze, dat deze volkomen klaar worden. Bij hem is de muziek de kunst, die het gemoed beweegt en daarnaast hot verstand aestethiseh genot ver schaft. Velen hadden het slechte weer getrotseerd om naar hem te kunnen luisteren, een prettig verschijnsel deze volle concertzaal, Niemand zal zich de gang hebben beklaagd. Het programma was geheel aan Chopin gewijd: een nabloei der her denking van deze onsterfelijke mees ter. Er was overigens niet de minste controverse tussen de werken van deze Pools-Franse componist en de vertolking door zulk een echte Ne derlander, als Andriessen is. De bekende Sonate op. 35 in bes stond als no. 1 op het programma, dit prachtige toonwerk, dat via een grave cn aansluitend scherzo zijn hoogtepunt bereikt in de beroemde marcia funebre en het geweldige presto als afsluiting. Als tweec'-a nummer volgde dan een nogal bont allerlei van kleine werken van Chopin: Impromptu op 36. erg fijn gespeeld, een viertal etudes op. 10. twee mazurka's op. 6 nr. 2 en het veel gehoorde en ook bij goede dilettanten zo geliefde op. 7 nr. 1. ten slotte een wals. op. 70 nr. 3 en de Barcarole op. 60. Wan neer wij een voorkeur mogen uit spreken. dan geven wij onze stem aan de wals. hoewel het bekend is, dat de polonaises en mazurka's van Chopin uit diens diepere wezen voortkomen. Na de pauz-a speelde Andriessen vier ballades, op. 23, 38, 47 en 52. Deze gaven de pianist een uitsteken de gelegenheid alle facetten van zijn grote kunst te tonen. Het vertellen de karakter van dit genre is juist een kolfje naar Andriessens hand. Er waren enkele forti, die met grote kracht en vol uitdrukking wer den gespeeld, maar die van iedere ruwheid of zelfs hardheid gespeend bleven. Dit is een van de geheimen van het spel van Willem Andriessen. Wij hopen deze kunstenaar van kracht en gevoel, maar beide be heerst. spoedig nogmaals te horen. S. Op reis naar Bern en Berner-Oberland De Stichting Nederland—Zwit serland ondervindt voor haar werk meer en meer belangstelling. Dit bleek ook uit de goede opkomst voor de contact-bijeenkomst op Zaterdagavond in Hotel Monopole. Men genoot zeer van de prettige lezing door de hees Van Nijnanten over Bern cn het Berner-Oberland. De heer Van Nijnanten heeft er slag van zijn gehoor te boeien. Trouwens hij is bij de Zwitsers sis kind aan huis. Over het Ber ner-Oberland vertelde hij voor de pauze. Het is een mooie reis ge worden, ook al door de zeer goede gekleurde lichtbeelden (eigen op namen). Wij kregen allen een aardrijkskundeles je dat in de smaak viel. Vele bekende namen, zoals In terlaken Spies, Kandersteg en vele andere passeerden de revue. Na de pauze maakten wij kennis met Bern. Er blijft één wens: mo gen wij spoedig in de gelegenheid z\jn dit schone land te bezoeken. De inleider deelde bij de aanvang mede dat het contact met Zwit serland levendig is. o.a. worden er voortdurend lezingen gehouden, waarbij ook het Indonesische vra tuk aan de orde werdt ge steld. De bijeenkomst werd geleid door de heer G. R. Ebens. Ons dagelijks te veel Een bewoner van de Bloemen- daalsestraat. die onder invloed van sterke drank was. viel en liep een wond boven het rechteroog op. Hii is door de GG .en GD verbonden. Op het Stationsplein ontstond Maandagmiddag omstreeks vier uur tengevolge van het slechte zicht een aanrijding tussen een vracht auto en een personenauto. Er was gelukkig alleen materiële schade. „L.O.-L.K.P." Volgende week wordt in het Grand Theatre de verzetsfilm „L.O.-L.K.P." vertoond. Vrijdag avond is er een benefice-voorstel- ling van deze film met medewer king van het Amersfoorts Man nen Koor. De opbrengst komt ten bate van de Stichting '40-'45. Van Scheltinga speelt simultaan Het was een kleine, maar enthou siaste schare schakers, die Maan dagavond in het clubgebouw van de schaakvereniging „Het Soester- kwartier" de strijd aanbond tegen ir Van Scheltinga. een van de bes te schakers uit ons land. Onder de zestien deelnemers aan deze simul- taanwedstrijd bevond zich het complete eerste tiental van de or ganiserende vereniging. De partijen waren een half uur oud. toen Fen ny Heemskerk binnenkwam, ach ter een bord plaats nam enals eerste verloor. Velen volgden haar spoedig. Ir. Van Scheltinga speelde bijzonder vlug. doch had het teeen de kampioen 1949 van het Soester- kwartier te kwaad. Na fraaie strijd won Winia tenslotte deze interes sante partij. Het jongste lid van het eerste tiental, de heer Schuyt Jr.. nam" Van Scheltinga bij verras sing en ook hij won. Het jeugdzevental uit de Kring Utrecht speelt Woensdagavond in het Sportfondsenbad een wed strijd tegen het eerste zevental van Neptunus. In de Utrechtse ploeg komen o.a. uit Felix Insin- ger en Wim Mosterd van de A.Z. en P.C. „Monopole" zeven toeken paradijs van vele schakers Het Achtkampentournooi van schaakgenootschap „Amersfoort" neemt Woensdag een aanvang in de schaakzaal van de heer van Hamersveld. Bfjna honderd schakers, waarvan 52 leden van de organiserende vereniging, een aantal huisschakers en de rest K.N.S.B.-Ieden van 18 verschillende schaakclubs uit Sticht en Gooi, uit Amsterdam, Apeldoorn en andere verder verwijderde plaatsen nemen deel. Een tournooi met een sterk be- der (Onder Ons Amcrsf.) A. Rijn- zett.ng als thans heeft nimmer ders (Amersf.), K. Hart (Soester- plaats gevonden. Van de Ere-groep 1 noemen wij behalve kampioen van Amersfoort L. J. de Vries cn Fenny Heemskerk, de Hilversumse kampioen Daan de Lange, de ster ke Reurslag van „trecht" en De Haan uit Bilthoven. Ere groep II mogelijk nog sterker met van Vlo ten, dr V. Bekker, vierde bordspe ler van A.S.C. (Amsterdam) en niet te vergeten Cieraad van „De Dom". Onze plaatselijke cracks ds v. Roycn en Uding zullen weinig kans ma ke Reurslag van Utrecht" en De mag er zijn, o.a. Juffer van Ons Ge noegen die het bv. moet opnemen tegen een Gielen van B.S.G Schoep de S.G.S. wedstrijdleider uit Zuilen. De indeling van de groepen is als volgt: Ere afdeling I: (Concordia beker); A. K G. Reurslag (Utrecht) H. Kijne (LES), mevr F. Heems kerk (Amersf.); L. J. de Vries (Amersf.); D. J. S. de Lange (HSG) P. G. de Haan (Bilthoven). Ere afdeling II: (Van Hamersveldbeker) H. H. Hamers <HSG); J A. Uding Jr (Amersf.) dr V. Bekker (ASC); G. W. van Vloten (Utrecht); ds C. J. van Royen (Amersf.); C. J. Cie. raad De Dom-Utrecht). Groep A I: (LeVob beker), H. Juffer (Ons Genoegen), J. Gielen iBSG-Bussum), M. M. Schoep (Zui len), C. P. Nuijten (Amersf A. van de Heijden (MAT Utrecht), L. Houbaer (Amersf.) Groep A II: (Scholtensbeker) A. J. Wickenha- gen (MAT); A. Geudeke (Amersf.) A. Hooyer .Amersf H. Schreuder (Soest), dr F. d. Kok (LES-AmersD J. Ober (Amersf.) H. J. A. Nijkamp (Amersf.). C. Meyer (Ons Genoe gen) Groep A III: (Nieuwe be ker). W. Klee (Soesterkw.), L. As- perslag (Amersf mr H. M. Fruin (huisschaker). J. Iking (BSG), M. D. van Gelder de Neufville (Amersf.), H. F Jongman (Amerf. R. H. Hekma (Amersf) F. J. Duurs- ma (MAT) Groep B I: (ASVA- Lustrumbeker) F. Hollart (Zuilen) A Poot (Baarn), J. Timmer (Amersf.), A. Hollander Jr (Amersf.), J. F Mulder (Amersf.); D. C. Helderman (Amersf.), J. Schreuder (huisschaker) A. J Mol (Amersf Groep B II: (Nieuwe beker), F. J Rekké (Amersf L. Lu.kei (Soesterkw.); L. Buurlage (Amersf.); L. van Dommeien (Amersf.), W. Th. Ravesteijn (MAT) W. Cremer (Zuilen), H. v d. Berg or (Amersf.) J. Wever (Amersf 1. Groep B III: (Champlainbeker) G. H. D. van Blerk (Amersf.); G. Schreuder (huisschaker), H. J. Adams (Zuilen): A. Karskens (Amersf.) M. J. Mees (Amersf.); H. Meester (Amersf.); H Boersma Soesterkw.), W Verloop (Leusden). Groep C I: Monopole1' beker) T. Schuyt (Soesterkw.) J. de Bontrid- berg), D. J. Nijssen (Amersf.); M. Nieuborg Sr. (Amersf.) T. var Raay (Leusden). S. Feersma Hoek stra (Amersf.). Groep C II: (ASVA- 1944 beker). J. E. Prins (Amersf.) G. J. la Grand (Apeld.) G. Hudig (Amersf.), C. van Buren (Leusden) C. C. H. van Doorn (Amersf.) J. v. d. Berg Sr. (Amersf.) W. A. v. d. Wetering (Amersf.), T. Westerhout (Onder Ons). Groep D I: („Huis man" beker) P. A. Don (Amersf.); D. Hart (Soesterberg); J. J. Visser (Amersf.) H. Moolen (Onder Ons); G. van Dijkhuizen (Amersf.), M. Nieuborg jr. (Amersf.); S. Kuyper (Amersf.) G. van Buren (Leusden). Groep D II: („Van Dam" beker). J. van Lieshout (Amersf.) W. F. van Putten (Amersf.) J. D. van Rams- horst (Nijkerk) W. J. C. de .Bakker (Soesterkw.) A. v. d. Hazel (Ons Genoegen) B. Koudijs (Amersf.) A. M. J. Jocker (Amersf.) P. J. Beq- kei's (Amersf.). Groep D III: (Amersf. Courantbeker) W. Spruit (Amersf.) B. Zandbergen (Leusden) E. Poptie (Amersf.) H. C. van Raay (Onder Ons), R. Blauw (huis schaker), W. Blankestijn (huisscha ker) en J. de Bakker (Amersf.). Spelers waren niet erg op dreef Het cadre-team van „De Ver gulde Wagen" bracht in eigen om geving, het Soestdijker „Cen traal" een 60 nederlaag toe. Behalve Hietink, die met het hoogste moyenne, 10.41. eindigde, waren de spelers niet op dreef. Vooral Steffen had een slechte start, waarvan Verkerk onvol doende profijt trok. Zijn voor sprong na zestien beurten (5096^ was niet groot genoeg om reeds van winstkansen te spreken. De Centraal-speler bleef iets produc tiever waardoor de stand na 21 beurten 78135 stond. Een, in de 22ste beurt door Steffen gescoorde serie van zes en veertig betekende het keerpunt. Achtereenvolgens noteerde Steffen daarna 31, 36 en nogmaals 31 caramboles. In vier beurten had de Amersfoorter 144 caramboles gescoord, waartegen over Verkerk vijf en veertig pro duceerde. In deze periode was de voorsprong van laatstgenoemde geliquideerd en in een achters'and opgezet (222180 In de 28ste beurt maakte Steffen znn 250 vol. Het wa; jammer voor Verkerk dat hij, in de nastoot, na een goed ge speelde serie van acht en veertig op zes caramboles struikelde. Bregman en Ivo Stalenhoef gin gen tot de achttiende beurt vrij wel gelijk op '8779). In een bij zonder productieve bui scoorde de Amersfoorter in de daarop volgen de beurten series van resp. 31. 16. 5 en 23 caramboles, waardoor hij een voorsprong kreeg (16299). Stalenhoef toonde echter daarna I veer zijn bekende vechtlust door een serie van acht en twintig. De verwachting dat hij door zou gaan werd niet beantwoord. Met klei nere series maakte Breiman in de 31ste beurt ziin 220 vjI. De na- stoot leverde de Soestdijker viel en twintig caramboles op. Hietink bleek na zes beurten ingespeeld te zijn. Zijn, in de der tigste beurt gescoorde serie van dertig getuigde van maatgevoel en vooral zijn rappels waren van goed gehalte. Waasdorp had moeite met het ietwat stug lopen der ballen iwaarvan ook de andere Soest- dijkers veel hinder ondervonden^ waardoor hii Hietink niet kon ant woorden. Na in de 21ste beurt nog een eoed gespeelde serie van 55 te hebben opgeleverd, besloot Hietink ziin partij met een slot- serie van 22. Door deze overwinning staan de Amersfoorters in de cadre-klasse weer aan de kop. Steffen Verkerl' Breeman K. Stalenhoef Hietink Waasdorp 250 250 28 46 8 92 250 244 28 48 8.71 220 220 31 31 7.99 220 197 31 28 6.35 250 250 24 55 10 41 220 150 24 48 6.25 „Poedel" redt 't niet Opnieuw heeft de Nijkerkse biljart vereniging Poedel ondervonden dat uit wedstrijden zeer zwaar ztin Zti verlo ren Maandagavond btj .Metrooóle" met 62. waardoor laatstgenoemde vereni ging haar positie aan de kop van de eerste klasse libre belangrijk verbeterd heeft. 3.43 .3.93 2 76 Eggelmeycr 115 115 39 17 2 94 Berg 105 85 39 9 2 17 Wery Sr. 115 115 34 14 3.38 Corton 105 60 34 8 1.76 BILJARTUITSLAGEN Cadre-klasse Vergulde Wagen—Centraal Eerste klasse libre Metropole IPoedel I Ons Genoegen I—Ons. Gen. II Tweede klasse libre Nieuwe Kei I-O.D.L I Vierde klasse libre Schouw INieuwe Kei II Zesde klasse libre Middelwpk II—Leusderkw. IV Zevende klasse libre KOT IIISoestericwartier IV V 130 103 30 14 210 210 30 31 130 130 33 30 130 91 33 11 115 115 39 17 105 85 39 9 115 115 34 14 105 60 34 8 6—2 S.O.S. is grootste vereniging in S.G.W.B. Tijdens de, Maandagavond in de Academie de Danse gehouden jaarvergaderihg bleek, dat de Amersfoortse Wandelsportvereni ging „Samen op Stap" nog steeds tot de grootste verenigingen in ons land behoort en zelfs de grootste in de Stichts Gooise Wandelbond is. Het ledental bestaat uit: 111 senioren en 33 junioren, ter wijl niet minder dan 203 donateurs S.O.S. tot een grote steun zijn. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter, de heer A. A. Gerth de prettige verstandhouding tussen de Amersfoortse wandel sportverenigingen onderling, die vooral door de samenwerking met ae Amersfoortse Sportstichting be langrijk verbeterd is. De heer Gerth brengt deze instantie ook dank voor het beschikbaar stellen van vijfhonderd gulden voor de verzorging van alle Amersfoortse wandelaars bij de Vierdaagse 1950. Achttien leden van S.O.S. heb ben zich voor dit nationaal wan- delgebeuren reeds opgegeven. Het humoristisch jaaroverzicht van de secretaris, de heer T. Ade laar, was ook in optimistische be woordingen gesteld. Vooral bij de jeugd blijkt een stijgende belang stelling voor de wandelsport te bestaan. S O.S. zal daarom een tussengroep voor leden van 14 t/m 16 jaar maken. Het financieel overzicht liet zien dat S.O.S. zich geen zorgen voor de toekomst hoeft te maken. De inkomsten gaven een bedrag van f 3933.85 en de uitgaven f 3578.29 aan, zodat met een batig saldo van X 355.56 het jaar kon worden af gesloten. De periodiek aftredende be stuursleden t.w. B. van Beek, pen ningmeester, L. Calmijn, tweede secretaris J Adelaar, 2e voorzit ter en H Peterse commissaris wer den bij acclamatie herkozen. Ook het jeugdbestuur bleef ongewij zigd. Veel aandacht zal worden be- s'*ed aan het jubileum. S.O.S. viert dit jaar zijn tweede lustrum o.a. met Jubileumtochte-n, die sa menvallen met de eerste Nationale Tweedaagse. Een commissie, be- taande uit leden van S.O.S., het Amersfoorts Wandelcomité en de heer B. Verschuur van de A.S.S. zal deze gezamenlijke tochten or ganiseren. Afzwemfeest der schooljeugd Het schoolzwemmen in Amers foort is zeer populair. De mede werking voor leerkrachten en ouders is groot, maar bovendien is er ook een grote stimulans van de stedelijke overheid. Het school zwemmen geschied namelijk op instignatie van de gemeentelijke commissie voor lichamelijke op voeding in zeer nauwe samenwer king met de hoofden der verschil lende scholen en met het bestuur van het Sportfondsenbad. Vele lesuren staan de deelne mers der cursussen ter beschik king. Daarvan wordt, onder lei ding van het personeel van het Sportfondsenbad, druk gebruik ge maakt, zodat het niet te verwon deren is, dat op gezette tijden het zogenaamde „afzwemmen" een groot feest is. Zaterdag en Maandag was er zo'n feest voor de jongens. Zij konden drie diploma's bemachti gen; A, B en C. A. is het gemak kelijkste. C. het moeilijkste. Er waren 290 gegadigden voor A-di ploma, maar er konden er slechts 232 uitgereikt worden. Voor het B-diploma zwommen 209 jongens, waarvan er 191 slaagden. Het moeilijkste diploma werd door 44 van de 73 candidaten verworven. Maandagmiddag was de drukte in het bad enorm. Alle beschik bare plaatsen waren bezet door kijklustige schooljongens, die hun vriendjes aanmoedigden. Het ging om de eer van de school. De beste zwemmers van iedere school moesten een baantje behendigheidszwemmen. een baantje reddend zwemmen, in een bootje varen en estafette zwem men. De uitslagen waren: Zwemwed strijden: 1. J. v. d. Vondelschool; 2. St. Jorisschool; 3. St. Aloysius- school. Estafette: 1. Openbare school voor v.g.l.o. Lagere scholen: 1. Chr. school v. Dieststraat; 2. J. v. d. Vondelschool; 3. P. Athene- school. Groot feestprogram van AZ PC Op 29 Mei zal het veertig jaren geleden zijn dat de AZ en PC werd opgericht. Uit de mededelingen, die tijdens de Maandagavond in De Wapenroem gehouden jaarvergade ring, werden gedaan, kon worden opgemaakt, dat de zwemclub groots opgezette feestelijkheden gaat voorbereiden. Als opening van de feestelijkhe den worden op 16 en 23 Mei in het Sportfondsenbad onderlinge wed strijden gehouden. Op Vrijdag 26 Mei staat e^n feestavond op het programma. De avond zal door eigen krachten en een jodler uit Zwitserland worden verzorgd. On ze stadgenoot Henk Driessen zal een jubileumrevue schruven. waar in veertig jaren AZ en PC worden uitgebeeld. De volgende dag. 27 Mei. zal het jubilerende bestuur in De Wapenroem recipiëren. De oprichter van de AZ en PC. wijlen de heer Pesie. zal Maandag- Nee toch Heus! East Chicago, Indiana, storm. achtige avond, donker bui- tenstraatje. Grote dikke bocj overvalt jongetje van 13 jw David Olah. David herinner: zich oude geschiedenis met ene Goliath. Grote boef krijgt rech% sen en linksen te incasseren e neemt de benen. Heer te Chicago valt in voor artiest die bij opkomen bee-. breekt. Heer ga,at jonglerc met echte borden. Laatste bon! zegt pang op zijn hoofd. Bloe dende wond. Heer tot joelend publiek: „En gisteren ging het met gummiballen nog zo goed' Omdat anderen bloemen cn confetti deden neerdalen 0; carnavalsstoet, wierp mevrouw Pepizownich te Nice haar voor raad papiergeld de ramen uit cn zelfs haar spaarbankboekje li nullen). Nu wordt zij op „snip of niet-snik onderzocht. Sedert Stalin 70 werd, plaatst Prawda iedere dag 2 kolom ingekomen gelukwensen. Redac tie hoopt de 10.000 te halen. v De Gans toont zijn kracht Ondanks de ongunstige weersofr standigheden waren Zondagmorge; veel renners, en ook toeschouwer-, aanwezig toen de wedstrijdcor,. missaris van „De Pedaalridder: het sein van de start gaf aan di „A" klassers voor een 30 km-tour, De renners hadden spoedig «a stevig tempo te pakken, dat nor opgevoerd werd toen plotse:^ Joop de Gans zich van het pek'03 los maakte en een voorsprong nam Hartsuiker en Pol zetten de ach tervolging in, doch konden niet verhinderen dat de Gans steeds groter voorsprong nam. Cor d; Jong, die zijn „come-back" vierde, volgde met Van Walsum en Bouw man. Toen de eerste ronde 15 km. afgelegd was, verhoogde de Gans zijn tempo nog aanmerkelijk. Het was duidelijk dat de uitge loofde dagprijzen, bestaande u;t materiaal voor racefietsen, aanlok kelijk -enoeg was om de grootste krachtsinspanning op te wekkec. Met ongeveer een minuut voor sprong werd de Gans winnaar. Ia een lange sprint tussen Pol ea Hartsuiker wist eerstgenoemde zich als tweede te klasseren. Cot de Jong kreeg, jammer genoeg, on geveer honderd meter voor de fi nish pech, zodat Van Walsum en Bouwman voor de derde en vierde plaats sprintten. Van Walsum bleek ditmaal de sterkste. Van der Panné had reeds eerder met pech te kam pen. doch Van der Riet stelde hen een sportief gebaar door hel geven van zijn fiets, in de gelegen heid door te gaan. Inmiddels was in de „B"-klasse, waarin eveneens dertig kilometer moest worden afgelegd, een felle strijd ontbrand. Wibo Veldman wa; de sterkste en kwam dan ook als eerste aan. Van de Brug werd tweede door in de eindsprint van Van de Heuvel te winnen. De strijd in de „C" klasse was morgen 29 Mei worden herdacht °rnder iTe"™ 1 Het gehele parcours waren de ren ners in een peleton bij elkaar ge- bleven, waardoor de eindsprint s Middags worden in Pesie's bad 1 grote internationale zwem. schöon- tiidens een korte olechtigheid de begraafplaats. spring- en polowedstrijden gehou den. De Zwitserse zwemvereniging ..Horgen" en de Belgische Zwem vereniging „Aalst" hebben reeds doen weten <i3t zii aan de wedstrij den zullen deelnemen. Voorts is nog contact opgenomen met enkele andere Belgische zwemverenigin gen. Ook prominente Nederlandse zwemmers zullen van de partii ziin Od 8 Augustus zal een AZ en PC- Dloeg een tegenbezoek aan „Hor- een" brengen, waarna een tour door het Alpenland zal worden ge maakt. Eind Juli komt de Franse zwem vereniging Société Mixed de Nata- I tion Bienne op bezoek en eind Au gustusbegin September zal de Fevptische Olympische zwemploeg de gast züp van de AZ en PQ. In October staat voorts nog op het programma het wateroolotour- nooi om de Wapenroembeker en in begin December zal tenslotte het traditionele Hnofdklasse-tournooi worden gehouden. moest beslissen. Voor de eerste maal in de competitie kon Berg, voor Van Wijk. winnen. A-klasse: 1. de Gans, 2. A. Pol, 3. Hartsuiker, 4 Van Walsum, 5 Bouwman, 6. de Jong. 7. Van der Panne. 8. Van der Riet. B-klasse: 1. W. Veldman. 2. Van de Brug; 3. Van de Heuvel, 4 Van Eldert, 5. Krijnen, 6. Ouwerkerk. C-klasse: 1. Berg, 2. D. v. Wijk. 3. Valkenburg, 4. H. van Wijk, i Van Walsum. Wouden berg AZ PC stelt orde op zaken Niet zond-er enige blijdschap werd tijdens de Maandagavond in ..De Wapenroem"' gehouden jaar vergadering van de A.Z. cn P.C. het afgelopen succesvolle vereni gingsjaar gememoreerd. De voorzitter, de heer A. Klas- ser, verheugde zich in zijn openings woord over de activiteit, die in het verenigingsleven duidelijk tot uiting kwam. De heer Klasser wekte tenslotte de leden op zich verdienstelijk te maken voor de viering van het 40- jarig jubileum, dat in Mei zal wor den gevierd. De secretaresse memoreerde in haar jaarverslag, dat A.Z. en P.C. in moeilijkheden geraakte, toen haar trainer de heer Butselaar ver trok. In de heer A. J. Hafkamp heeft men echter een ^uitstekende plaatsvervanger gevonden. De penningmeester, de heer G. ter Weel, kon voor het eerst sinds drie jaar weer melding maken van een voordelig saldo. Het voordelig saldo dat hierdoor ontstond ad 200.71, dat door het betalen van nog niet ontvangen rekeningen zal worden verminderd tot 130 21. De penningmeester heeft de in komsten voor 1950 begroot op 1750 en de uitgaven op 1450. waarmede rekening is gehouden met een eventueel nadelig saldo dat zal ontstaan door de viering van het jubileum. Uitvoerig deed de secretaris van de Technische Commissie, de heer mr. E. Gerrit sen. verslag van de activiteit, die A.Z. en P.C. gedurende het afge lopen jaar in de wedstrijdvelden ontplooide. De aftredende bestuursleden, de heer A. Klasser (voorzitter) en de dames H J. RaebelBlessenaar (secretaresse) en mej. H. Kerling (commissaresse) werden bij accla matie herkozen, terwijl in de vaca ture mevr B. PeppelenboschKool werd voorzien door de benoeming van de heer C. W. Keuken. De Technische Commissie, die gedurende het afgelopen jaar slechts uit twee leden bestond, on derging een aanmerkelijke uitbrei ding. Gekozen werden de heren A. J. Hafkamp (voorzitter): mr. E. Gerritsen (secretaris); F. Insinger en de dames T. Servaes en T. Huis man. Onvoorzichtigheid leidt tot ongeval Toen Zaterdagmiddag de wielrij der B. zonder op het verkeer te letten de Stationsweg overstak, naderde een luxe auto. die om de wielrijder le sparen sterk remde, waardoor de auto slipte en mei kracht tegen een boom terecht kwam. De bestuurder, d;e met zijn hoofd door de voorruit schoo'., bekwam ernstige verwondingen m zijn gelaat. Ook zijn ogen werden door glasscherven getroffen. Dr. Wensink van Scherpenzeel verleen de eerste hulp. De wagen moest la ter weggesleept worden De wiel rijder bekwam geen letsel. Jaarvergaderingen Woensdag 15 Februari houdt de afd. Woudenberg van het U.L.G. in de zaal van de heer M. Schimmel (Stationskoffiehuis) haar jaarver gadering, terwijl op Donderdag i6 Februari de Valleiruiters in de zaal van „De Schans" hun jaarvergade ring zullen houden. Beide bijeen komsten zullen een feestelijk karak ter dragen. Vijftig jaar getrouwd Het echtpaar Bloemendal-De Greef hoopt Woensdag 15 Februari de dag te herdenken, waarop het voor 50 jaar geleden in het huwe lijksbootje stapte. Het gouden bruidspaar geniet nog een goede gezondheid. Een merkwaardigheid hierbij is, dat een broer van de bruid, die 37 jaren geleden naar Amerika vertrok, per vliegmachine is overgekomen om dit feest mee tc maken.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2