Van Afghanistan tot aan de Noordpool heers1 de vrees Diepvries begint Nederlandse huisvrouw te veroveren O vei' de Khyberpas loert opnieuw gevaar St Anton in afwachting r Ondergronds vniir vormt gevaar voor Charleroi Wij staan niet genoeg open voor het Belgische boek Omzet aan groenten en fruit met veertig procent gestegen Theaterleven in de lichtstad Dinsdag 14 Februari 1950 KABOEL (Afghanistan) Van Afghanistan in .Midden Azië tot Finland aan de rand van de Poolcirkel lopen, in een lange diagonaal du-ars over de landkaart, de Grenzen van de Vrees. Het zijn maar zwakke schuttingen. jt~\ die zich tegenover een gewei- PER JEEP LANGS RUSLANDS GRENZEN (I) dige macht gesteld zien. Daar- i achter liggen de vrede- en vrijheidslievende naties van j het Westen. En aan de andere j kant bevinden zich de latent agressieve kracht van het on metelijke Rusland, dat zich j over Oost-Europa en de gehele oppervlakte van Noord-Azië uitstrekt. Deze lange, onderbroken rü van grensgebieden, die tezamen wel een kwart van het aardopper\ lak in beslag nemen, voelen zich maar matig op hun gemak en zjjn dan ook voortdurend tegenover hun Russische buurman op hun hoede. Hier in Afghanistan loopt de kwetsbare lijn langs de rivier de Oxus. Naast de deur, in Perziè. wordt de gevoelige plek gevormd door de pro vincie Azerbeidzjan, die in 1915 door Russische troepen werd bezet. De bekende Engelse journa list G. Ward Price beschrijft in een serie artikelen de indruk ken, die hij tijdens een lange reis door landen, die een ge meenschappelijke grens met Sowjet-Rusland hebben, opdeed Wij achten het een voorrecht, de reiservaringen van deze emi nente journalist te kunnen pu bliceren Ward Price trok met een jeep door Afghanistan, Noord-Iran, Mesopotamië en Turkije. Hij is een scherp op merker, die de internationale politieke verhoudingen door en door kent. Duizenden kilometers van kwetsbare stellingen Daarop volgt een gebied, dat van al deze rusteloze streken wel het delicaatste geval genoemd mag worden: de Turks-Russische grens in de Kaukasus. Daarenboven heeft Turkije nog een andere grens in Europa te bewaken, daar waar haar gebied samenkomt met dat van de Sowjet-satelliet Bulgarije. Ofschoon Rusland en Grieken land een behoorlijk stuk van elkaar verwijderd liggen, was het toch achter het IJzeren Gordijn, dat de aanvallen van de Griekse communisten op hun eigen land werden voorbereid. Het voortdu rende conflict tussen het Oostelijk en Westelijk deel van Duitsland wel het meest in het oog vallende voorbeeld van de onrust, welke on verbrekelijk verbonden lijkt aan een nauw contact met Rusland. En deze reeks - an kwetsbare stellingen strekt zich steeds verder uit naar de Noordkaap toe, dui zenden kilometers ver van de Noordwestelijke grens van India, die thans alleen met de geringe hulpmiddelen van Pakistan verde digd moet worden. De Aziatische jectoren van dit uitgestrekte front worden over het algemeen relden door Europeanen bezocht. Juist in hun afgelegenheid ligt de oorzaak, dat hun belangrijk heid steeds toeneemt. Militaire macht Want iedere onmiddellijke agres sie van Rusland in Europa zou een overweldigende macht tegen over zich vinden, sinds het Atlan tisch Pact geratificeerd werd en het programma voor de militaire hulp aan West Europa door het Congres van de Verenigde Staten was aangenomen, In Azië bestaat een dergelij ke internationale overeenkomst echter niet. Daar zou Rusland althans in den beginne alleen met de rechtstreekse tegenstander te maken hebben. De betrekkelijk zwakke naties in dit gedeelte van de wereld zijn zich terdege bewust van het gevaar, dat in deze stand van zaken schuilt. Rusland, zo be weren ze, heeft in Europa „veel gezicht verloren", maar in het Verre Oosten groeide het Russische prestige met de successen van Rusland's leerlingen, de Chinese communisten. Door middel van een of andere vermetele actie in Voor-Azië zou Rusland de rode macht in China indirect kunnen steunen. Het doel van een derge lijke politiek zou heel "'aarschijn- lijk daarop gericht kunnen zijn, dat Rusland op deze wijze de wes telijke vleugel vormt van een op India convergerende beweging, daar in India de communistische agitatie gestadig toeneemt en het invoeren van het algemeen kies recht in een zo achterlijk en ar moedig land een gunstige bodem schept voor de groei van het com munisme. Een oudere militair van aanzien uit Pakistan vertelde mij: „Ik ben ervan overtuigd, dat de Russen een plan hebben om, wan neer de tijd rijp is. zich meester te maken van de Hindoe Koesh. Deze bergketen in het hart van Afgha nistan zou hun controle geven over de vliegvelden, vanwaar zij Pakistan, India en de Perzische Golf zouden kunnen bombarde ren." „Het zou heel goed kunnen, dal het Russische oprukken in Afgha nistan alleen maar een schijnbe weging zou zijn om de aandacht af tc leiden van dc hoofd-opcratie, de inval in Perzië, teneinde déir de olievelden in Russische handen te krijgen of tenminste het gebruik daarvan aan Engeland en de Ver enigde Staten te onttrekken, die in die omstandigheden genoodzaakt zouden zijn deze velden voor Rus land onklaar te maken." Herinneringen aan de Khybcr Pas Wanneer men door de Khyber Pas Afghanistan binnenkomt, dan zijn er aan beide kanten aanwij zingen te over om er aan te her inneren, dat de hier omschreven situatie niet bepaald nieuw te noe men is. Gedurende meer dan hon derd jaar, voordat in 1947 India ontruimd werd, was de Britse re gering voortdurend op haar qui- vive voor een mogelijke Russische opmars tegen India. Drie oorlogen met Afghanistan waren daar het gevolg van. De kronkelende Khyber Pas. waardoor men thans langs een uitstekende betonweg Afghanistan binnenkomt, heeft dus wel zijn tol aan bloed en zweet geëist. De for ten, die de Pas verdedigen, bij Jamrad, Ali Masjid en Landi Kotal zijn voor generaties van Britse soldaten bekende posten ge weest. Maar slechts enkele Britse officieren, die nu bij de Khyber Fuseliers dienen, bij het Pakistan- se militie-regiment, dat thans de Pas bewaakt, zijn de laatst over geblevenen van deze lange reeks Britse militairen. Een douanepost vindt men er niet nodig; de slagboom over de weg is een duidelijke aankondi ging, dat men nu de grens van Afghanistan bereikt heeft. Dc overgang van moderne tot middel eeuwse condities spreekt voor zichzelf. De door de Britten aangelegde betonweg, die van Calcutta naar de Khyber Pas leidt, houdt plotse ling aan de grens op. Dan komt een slechte landweg. De Afghaanse douane-post, on geveer zeven mijl het land in, is een lemen hut Op de veranda zat een gemoedelijke officier die ge broken Engels sprak. „Waar hebt U zo goed Engels leren spreken?" vroeg ik de doua ne-beambte meer beleefd dan op recht. „Twintig jaar geleden, in Bir mingham," was net. onverwachte antwoord. „Ik was daar op een politieschool. Oh, Birmingham!" Hij schudde het hoofd en zucht te, alsof hij zich een verloren pa radijs herinnerde. „Ik had daar veel goede vrienden." Hij schudde mij treurig de hand en gaf mij mijn pas en papieren terug. Ik was vrij om Afghanistan binnen te gaan en mijn wagen sloeg de richting in naar de eerste van de „Grenzen van de Vrees", die heden ten dage wel de best bewaakte grenslijnen op aarde ge noemd kunnen worden. Brand die reeds twee jaar woedt neemt thans grote omvang aan CHARLEROI. Sedert twee Jaar wordt onder dc wijk van Mam- bourg in Charleroi een ondergrondse brand, die de gehele stad bedreigt en die dc laatste tijd een dusdanige omvang heeft aangenomen, dat men sommige gebouwen heeft moeten afbreken, een aantal huizen heeft moe ten ontruimen en dc bewoners naar veiliger plaatsen heeft moeten over brengen. Alles wat men tot dusver gedaan heeft om het vuur te be strijden is tevergeefs geweest, ondanks liet feit. dal de Belgische rege ring reeds tien millioen francs voor dit doel ter beschikking stelde. Het stadsbestuur is ten einde raad. Premier Eyskens zal binnenkort be sprekingen voeren over hetgeen er te doen staat. Sankt Anton am Arl- berg is cr kennelijk zeer vereerd mee, dat het opnieuw is uitver koren als wintervacan- tie-oord voor dc Neder landse Koninklijke fa milie. Toen dezer dagen de kruier' aan het ge moedelijke stationnetje, waar de Arlberg- Oricnt-Express de ski ers afzet aan de voet ran dc sneeutuhellingen, „Und die Könipin kommt auch wieder." In hotel Post hangt het portret van dc Ko ninklijke familie in dc hal, midden tussen por tretten van de ski-gro ten, die in dit interna tionale sportcentrum roem en lauweren heb ben geoogst. Als ge u met de kabelbaan om hoog laat trekken naar de Galzip, vanwaar dc ervaren lopers zich in een koffer in ontvangst duizelingwekkende vaart nam met een Neder- langs Oostenrijks meest lands etiket, lachte hij befaamde ski-helling joriaal en zei spontaan: naar beneden laten rut- schcn. 'kunt u van dc waardin in de daar ge legen Hütte opgetogen verhalen horen over de charme van Koningin, Prins en prinsesjes. Het hoogtepunt van het seizoen moet nog komen, maar toch heeft Sankt Anton al drukke maanden achter de rug. Bekende figuren uit het Europese leven hebben er dit seizoen verpozing gezocht. In het voorsei zoen behoorde o.a Har- riman, dc reizend am bassadeur ran het Mar shall-plan, tot de gasten. In Februari 1948 bemerkten bc- woners van de Fortstraat en cte Bertrandlaan te Charleroi plotse ling. dat rook opsteeg uit een met afval van de kolenmijnen gevuld dal. Het stadsbestuur liet de smeu lende grond en dc omgeving met water besproeien, doch al spoedig bleek, dat dit niet veel hielp. Hier- 4 op werden diepe geulen gegraven, die de brandende bodem van het overige gedeelte van de stad mocs- ten afscheiden en die op sommige plaatsen een diepte van 26 meter bereikten. Deze geulen werden voortdurend met water gevuld cn er werd zelfs een beek naar toe ge leid. Ook dit baatte echter weinig, want weldra stelde naen vast, dat de vuurpoel zich tot onder de go- grven kanalen uitbreidde en dat het water, dat daarin werd gestort, in vrije korte tijd begon te koken. Een nieuwe commissie van on derzoek stelde hierop voor. het vuur te doven door verslijking van de brandende strook grond. In de bodem werden tal van putten ge graven. die gevuld werden met een mengsel van cement, klei en kalk. Hoewel het vuur op sommige plaat, sen door deze maatregel werd be dwongen. slaagde men er niet in het geheel te doven. Het gemeentebestuur heeft in middels de kolenmijn „Mambourg" een proces aangedaan. Brandje op de „Muider- kerk" spoedig geblust AMSTERDAM. Aan boord van het stoomsch.p ..Muidcrkerk" van de Holland—Afrika Lijn, dat aan dc Javakadc in de Amsterdamse ha ven gemeerd ligt. brak Maandag middag om twee uur brand uit. Onmiddellijk rukten twee motor- spuiten en de drijvende spuit „Ja- son" uit. Gelukkig bleek de brand niet ernstig. Enige zakken mastiek in het vooronder, hadden vlam ge vat. Zij konden door de bemanning zelf worden geblust. BELGRADO Het Zuidslavisch districtsgcrechtshof te Belgrado heeft 13 personen gevonnist, onder wie 5 studenten, die schuldig werden be vonden aan pogingen, dc regering van Maarschalk Tito omver te wer pen. De straffen variëren van 5 tot 20 jaar dwangarbeid. Verrassende expositie in Amsterdam Er ls iets niet in orde wat betreft de uitwisseling van het boek tussen België en Nederland. Nadat in de 16e eeuw Vlaanderen ons ver vooruit was wat betreft het drukken en uitgeven van boeken, keren na de godsdienstoorlogen, die voor Vlaanderen zo noodlottig ver liepen, de blaadjes radikaal om en het zou tot omstreeks 1880 duren vóór de eigen literatuur in België (Frans zowel als Nederlands) een nieuwe bloei beleeft, en tot de eerste wereldoorlog voordat bjj onze Zui derburen een eigen uitgeversbedrij vigheid opkomt. Nog altijd zoeken verschillende Vlaamse auteurs voor hun manu scripten onderdak bij Hollandse uit gevers en de uitvoer van het Noord- Nederlandse boek naar het Zuiden is belangrijk groter dan omgekeerd. Op zichzelf is dat geen abnormale verhouding, gezien het verschil tus sen het aantal Nederlands lezenden in België en in het Noorden, maar wel achten de mensen van het boek In België het een grief, dat de ver schijning van het Nederlandse boek in de Belgische (Vlaamse) boekwin kel iets heel alledaags is en de ver schijning van het Belgische boek in de Noordelijke boekenuitstalling een vrfi zeldzame gebeurtenis blijft. Dat kan anders; dat moet anders. Onze Zuider_broeders kunnen (o.i. terecht) moeilijk Inzien, waarom, terwijl de Invoer van het Belgische boek vrij is, er voor elke bestelling van een paar gulden een verklaring moet worden voorgelegd, wat een of twee weken tijd vordert, een akelige formaliteit, die het bestellen van een Belgisch bock voor de Hollandse boekverkoper tot Iets zeer onbe haaglijks maakt. Met retourzendin gen schijnt het nog slechter te gaan. De Belgen vragen In het licht van de wederzijdse toenadering, of aan deze ongelijkheid België kent dergelijke maatregelen niet! niet spoedig een einde dient te komen. 'Het zou, zeggen zij, kortzichtig zijn van de Hollandse exporteurs, te me. nen dat een belemmering van de Bel gische productie tenslotte voordelig zou zijn voor de Hollandse productie. De tentoonstelling „Het Belgische Boek", welke thans in de grote bo venzalen van Arti in Amsterdam (Spui hoek Rokin), is ingericht en waaraan de Nederlandse autoritei ten hun hartelijke medewerking heb ben verleend, moet gezien worden ln verband met de geschetste omstan digheden. Wie aan deze expositie wat meer dan oppervlakkige belangstelling wijdt, zal tot de conclusie komen, dat al streeft de Belgische uitgeverij de onze niet voorbij, zij toch in vrijwel alle hoeken van het geestesleven „au fait" is. Men ervaart met enige ver rassing, dat er tal van werken zijn, zowel in de Nederlandse als ln de Franse taal, die de grenzen nog nim mer of slechts bij toeval zijn gepas seerd, en die men toch kennen moet, om werkelijk op de hoogte te blijven. Dat de Nederlandse boekhandel de Belgische uitgever loyaal tegemoet treedt, mag blijken uit het feit, dat de Amsterdamse boekverkopers een onderlinge étalagewcdstrijd hebben uitgeschreven met het Belgische boek! AAN DE LOPENDE BAND gaat een stroom van spercicboncn on der vele handen door. Ze worden afgehaald, gewassen cn gebroken cn dan ingevroren. Geen vt- tamientje gaat verloren. Blücher bij „Uncle Sam" op bezoek NEW YORK. De vice-kanselier van de West-Duitse republiek, dr Franz Blücher, heeft Maandag be sprekingen gevoerd met een voor aanstaande New Yorkse bankier. Vandaag keert dr Blücher weer naar Duitsland terug. Hij heeft te Washington besprekingen gevoerd met de administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman, en met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson. (Van een onxer verslaggevers) UTRECHT. Een minuut of tien maar hebben wc dc illusie gehad, dat het nog vroor in Nederland. Dat was tijdens ons bezoek aan dc vries- kamers van de N.V. „Winterzon" dlcpvrieshedrUf aan de Veilingstraat te Utrecht. Daar vriest het (kunstmatig) nog elke dag zo'n twintig tot veertig graden. In de opslagloodsen staat het kwik van dc thermometers wat ho ger. maar het is er toch nog wel zo koud. dat dc arbeiders, die hier wer ken. dikke duffels dragen cn üsmutsen op het hoofd hebben. Hard wordt hier gewerkt, want dagelijks gaan bij vele duizenden de „ijsklompen" dc deur uit. naar alle provincies van Nederland en ook naar het buitenland. Ijsklompen, gevuld met voedsel of met lekkernijen. altijd groenten en fruit. Vanwege de groenten cn het fruit hadden we eigenlijk het onderhoud met de di recteur van „Winterzon", mr. H. J. Onnes. Want in tamelijk brede kring scheen dc mening tc hebben post gevat, dat diepvries groenten en -fruit een speculatie-object waren geworden. Dat wil zeggen, dat ze speciaal werden vastgehouden tot op een ogenblik dat cr weinig of geen verse gewassen te krijgen wa ren en het diepvries dus voor een goede prijs van cïe hand zou gaan. Dit nu, zo verzekerde ons mr. Onnes, is geenszins het geval. Ieder, die naar een diepvries-detaillist gaat, kan daar terecht en de détaillist kan aan de fabriek zoveel bestellen als hij nodig heeft, in elke maand van het jaar. Mr. Onnes voerde hiervoor een opmerkelijke bewijsvoering aan. „Weet u", zei hij, „wanneer we de meeste diepvries-spinazie verkopen? In de spinazie-tijd. Dan willen de mensen die groente eten. maar voor velen is ze vers te bewerkelijk. Dit verschijnsel is natuurlijk enigszins onlogisch. Want in het voorjaar is verse spinazie vanzelfsprekend goed koper dan diepvries. Maar hieruit blijkt toch wel, dat de diepvries- artikelen steeds meer waardering vinden, niet alleen omdat ze uit komst brengen in een tijd, die arm is aan verse groenten cn vers fruit, maar ook omdat het diepvries-pro duct, dat ln geen enkel opzicht on der doet voor het verse, zoveel tijds besparing geeft. Aan de huisvrouw. En aan de alleenwonende vrijgezel, de student bijvoorbeeld!" Pry zen daalden Maar over speculatie-object ge sproken, daar is in ander opzicht inderdaad wel sprake van geweest. Dat was verleden jaar, toen de Uni lever haar Nederlandse fabriek stop zette en de productie naar Engeland verlegde. Toen wierp de Unilever haar hier gevormde voorraden op de Nederlandse markt tegen „uit- verkoop"-prijzen. Op dat ogenblik gingen ook de andere fabrieken tot prijsverlaging over en kwam diep vries meer onder ieders bereik. De ze lagere prijzen zijn over het alge meen gehandhaafd. Dat kon, omdat Belangrijk artikel voor export Want een lekkernij mag men de heerlijk zoete diepvries-aardbeien, en de bessen cn kersen wel noemen. Wat zegt u anders van een ijsklomp bami, waarmee moeder de vrouw in haar eigen huis Chinees restauran tje kan spelen en waarvan (van de inmiddels gesmolten ijsklomp) haar familie een uurtje later heerlijk mag smullen? Erwtensoep met kluif wordt tegenwoordig ook al in be vroren toestand verkocht en boe renkool met worst En zelfs snoek baars, lekker zonder graat. Alleen maar even op het vuur zetten en klaar-is-kees. Dat zijn van die artikelen, die de laatste tijd steeds meer worden ge vraagd en die nu ook in groter hoe veelheid worden geproduceerd. Maar de hoofd-artikelen zijn nog VRUCHTEN VOOR EXPORT. Voor de verkoop van vruchten naar het buitenland bleef de aan trekkelijke maar dure! luxe verpakking gehandhaafd. in de eerste plaats de vraag groter werd cn ook. omdat men afzag van de luxueuze en dus dure verpakking voor de binnenlandse markt. Op het ogenblik worden de meeste artike len eenvoudig in een stuk ccllo- phaan verpakt. Dit collophaan is speciaal geprepareerd en laat lucht, damp noch vocht door De omzet van diepvries is nu. mede door vcr- koopactics, veertig procent gestegen De prijs van de groenten bedraagt thans gemiddeld twintig cent per mansportie. Vele ziekenhuizen en ook het leger zijn al tot het» gebruik van diepvries overgegaan. Goede toekomst Groentenhandelaren. die diepvries willen verkopen, kunnen onder be paalde voorwaarden van de fabriek zgn. conservators krijgen. Daarvan zijn er op het ogenblik al bijna 3000 in Nederland verspreid. Zon win kelier kan het hele jaar door goed gesorteerd zijn, ook in de maanden, dat er weinig vers te krijgen is. Voordelig voor hem is bovendien, dat hij geen verlies lijdt door be derf, afval en opslagmoeilijkheden. Veel geld, zoals bij blikgroenten, be hoeft hij er niet in tc steken. Want hij kan zijn voorraad steeds aange vuld krijgen uit de verschillende koelhuizen. De bedrijven „Winterzon" in Utrecht, „Vita" in Leiden en „Kris tal" te Rotterdam werken nauw sa men met het Centraal Bureau voor de Veilingen, dat het gebruik van „diepvries" ook sterk propageert. De Nederlandse diepvries-industrie heeft zeker als de prijzen nog verder zullen dalen een goede toekomst. Niet alleen in ons land Ook als export-artikel vinden alom de ingevroren tuinbouw-producten van onze vaderlandse bodem gere- VAN 25 FEBRUARI tot 4 Maart 'wordt er in ons land de jaarlijkse propagandaweek voor het goede boek gehouden, want er zijn boeken en boeken. Niet alleen tvat de kwaliteit, maar ook wat de kwantiteit betreft. Hier ziet u naast elkaar twee uitersten in kwantiteit. Het zijn dc Ilias van Homerus en een miniatuuruitga ve van de Nederlandse Grond wet. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat de omvang van de meeste boeken, die bij onze uit gevers verschijnen, tussen deze twee exemplaren ligt. Uhebt het in de krant kunnen lezen: Louis Jouvet komt, in hoogst eigen persoon, naar Nederland Vanuit zUn eigen Partjse theater, L'Athénée, dat U misschien wel eens j bezocht hebt tijdens een verblijf in dc lichtstad. Wie er niet is geweest die gelooft waarschijnlijk het zou me niet verwonderen aan grote luxueusc schouwburgen, zoals dat behoort bU grote namen als die van Jouvet en Barrault! ieder over de aankleding die toen nog door de onlangs overleden Christian Bérard aan het stuk van Jean Girau- doux werd meegegeven. Vandaag, tien jaren later, heeft Pavel Tchlelitchew minstens een even opmerke lijke prestatie geleverd. Op nieuw werd er een sprookje geschapen. En zo ver gaan deze toneel-decorateurs dat men zich afvraagt of cos- tuums, de ingenieuze decors en de talloze trucs het to neelstuk niet onder een te zware last bedelven De illusionist die in het tweede bedrijf van „Ondine" op de planken verschijnt lijkt bijna een noodzakelijke ver schijning bij zo veel getover en gegoochel! Het decor in het zelfde bedrijf is een bui tengewoon staaltje van goo chelen met perspectief, want men meent in een paleiszaal Kale Schouwburg maar machtige decors Ik zag er in dit seizoen nog „Ondine" met Louis Jouvet. Wie nog steeds luxe ver wacht kijkt reeds wantrou- wig rond in de kale vestibule waar hij, reeds twaalf dagen tevoren, plaatsen kan bespre ken. Het interieur zelf heeft verschoten fluweel, gouden krullen, ornamenten, caryati- den om de balcons te onder steunen. Het toneel wordt af geschoten door een scherm, waarop rode gordijnen met machtige plooien staan ge schilderd. Maar de verwondering ver keert in bewondering zodra dit scherm wordt opgehaald. Reeds voor de oorlog sprak te kijken van tientallen me ters diepte. Temidden van alle praal wijkt zelfs een acteur als Jouvet een ietsje naar de achtergrond. Maar dat kan zijn formaat gemakkelijk verdragen. Wordt Jouvet op het filmdoek, waar men hem zo vele malen vergroot, soms de toeschouwer iets te over heersend, hier dringt de af stand hem in goede propor ties terug. Ik vermoed dat een be langrijk gedeelte van het pu bliek ..Ondine" reeds eerder zag. Vandaag wil het ook eens weten wat Dominique Blanchar, de dochter van Pierre Blanchar. van de ti telrol maakt die eens zo voortreffelijk door Madeleine Ozerey werd vervuld. T-T ET Parijse theaterleven is weer in volle gang. Jean-Louis Barrault. momen teel wel erkend als de be langrijkste figuur is dit sei zoen met wat een ietwat on gelukkige inzet begonnen. Samen met ,X»e Procés" een bewerking van Gide en Barrault zelf naar Kafka's //v »er tnea ree boek was een stuk van een Belgische auteur, Michel de Ghelderode, op het pro gramma geplaatst. Nog nooit was er een stuk van hem ge speeld omdat, zo schreven enkele critici „hij te groot was om door het publiek te worden begrepen." ..Les Fas- tes d'enfer" bracht het tot vier voorstellingen die voort durend door gefluit en ap plaus onderbroken werden. Het is slechts een kleine wandeling van Barrault's theater Marigny naar Bern stein's Ambassadeurs. Ik zag ■athcme 'Sfti'jow onoine daar een grijsgeworden Ca bin in het begin van het sei zoen in „La Soif". Natuurlijk van Bernstein zelf. Het theaterbezoek is niet goedkoop, zeker niet als dc francs krap toegemeten blij ven. Maar er blijven altijd de wandelingen door deze prachtige stad. En door de parken, al zijn er geen blade ren meer Al staan de beel den in de Jardin du Luxem bourg er in hun naaktheid wat kleumerig bij E. Brumsteede. dc aftrek. Grote hoeveelheden groenten gaan b.v. naar Engeland. En de Britten zijn dol op ons fruit- pulp, dat ze voor hun icc-crcams gebruiken. Hier groeit een export industrie van groot belang! Zuidpool-expeditie na twee jaar bevrijd LONDEN Na een gedwongen verblijf van meer dan twee jaar zijn eindelijk alle elf geleerden van een Britse wetenschappelijke missie verlost uit hun isolement op een eiland in het Zuidpoolgebied. De expeditie werd in 1948 voor een verblijf van één jaar naar het Zuidpoolgebied gestuurd. Door middel van dc radio bleef zij in contact met de wereld. De geleerden hebben nooit over ziekten geklaagd, maar de verve ling steeg met de dag. Zij leefden in speciaal gebouwde hutten en er was nog voor verscheidene maan den voedsel. De Zuidpool basis ia thans verlaten. Bedrijfsautoverkeer zet strijd tegen N.S. voort DEN HAAG De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland, de B.B.N., heeft zich met een brief gericht tot de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, inzake het plan van de N.S. om in samenwer king met de B.O.V.A.G. personen auto's zonder chauffeur aan par ticulieren te gaan verhuren. Deze brief bevat een waarschu wing voor de mogelijkheid, dat de N.S. zich op den duur zal gaan be moeien met het gemeentelijke ver voerbeleid, waardoor het even wicht in het personenvervoer in vele gemeenten zou worden ver stoord. De B.B.N. deelt mede. dat ver scheidene leden van de Bond van Garagehouders (B.O.V.A.G.) ad- haesie met het verzet tegen de auto-verhuurplannen hebben be tuigd, hoewel de eigen organisatie met de spoorwegen op dit punt samenwerkt. De B.O.V.A.G. zal in de loop van deze week op de B.B.N.-protesten reageren. Vervoersvakbonden bijeen in Benelux-verband LUXEMBURG. Vcrtegenwoor- digers van de vier samenwerkende organisaties van spoor-, tram- en wegpersoneel uit de Bcnelxlanden, deel uitmakende van de Internatio nale Transportfederatie kwam ente Luxemburg bijeen. Men besprak in de allereerste plaats het vraagstuk van de lonen en prijzen. Er zal een permanent do cumentatie bureau worden ingesteld, dat tot taak heeft gegevens over de ontwikkeling van het welvaartspeil te verzamelen. Het bestaande overleg tussen de bedrijfsleidingen van de spoorwegen in de drie landen, kwam ook ter sprake. Men was het er over eens, dat vertegenwoordigers van de drie werknemersorganisaties dienen te worden ingeschakeld. Later besprak men nog de vervoerscoördinatie in de drie landen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5