DAGBLAD VOOR AMERSFOORT SOW IK I S GEVEN CHINA CREDIET VAN 300 MILLIOEN 3 f Prof. Anema wil A.R. laten deelnemen aan regering Churchill wil met Stalin gaan praten Bioscoopwet te vroeg ingediend Onbevoegd beroep van tandarts uitgeoefend Italiaanse Kamerleden leveren veldslag Moskou en Peiping sluiten verdrag voor 30 jaar r~ Gereserveerde houding van de K.V.P. en de P.v.d.A. 10e Jaargang, no. 39 Woensdag 15 Februari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbiu 9 Abonnements prijs 32 cent p. w of ƒ4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur T) DE BOORDER. PEIPING. Nadat hieromtrent reeds eerder het een en ander was uitgelekt is thans officieel door de Chinese commu nistische radio bekend gemaakt, dat de Sowjetunie en de Chinese Volksrepubliek^ een verdrag van vriendschap en bond genootschap hebben gesloten voor de duur van dertig jaar. De nieuwe overeenkomst bevestigt de volledige souvereiniteit van Buiten-Mongolië. De Sowjet-unie zal China credieten op lange termijn ver- v strekken voor het TSJOU EN-LAI, de Chinese minister van buitenlandse zaken, heeft na de onder tekening van het Sowjetrussisch-Chinese vriendschapsverdrag in Moskou een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de gesloten overeenkomst een diepe historische be tekenis heeft en gebaseerd is op de vitale belangen van Rusland en de Chinese Volksrepubliek. Wisjinskydie eveneens het woord voerde, Roemde het verdrag een belangrijke bijdrage tot de wereldvrede en de zaak van de democratie. sy kopen van industriële uitrustingen in Rus land en zonder com pensatie bezittingen overdragen, die door Sowjetrussische eco nomische organisa ties verkregen zijn van Japanse eigena ren in Mandsjoerye. Beide landen zijn voorts overeengekomen „de wederopleving van het imperialisme en de agressie van Japan of van enige andere mogendheid te voorkomen. Nadat een vredesverdrag met Japan tot stand is gekomen zullen de Sowjettroepen uit Port Arthur worden teruggetrokken en zal de Tsjan Tsjoeng- Bpoorweg in Mandsjoerye weer onder Chinese controle worden gesteld. Wederzijdse hulp bij aanval door Japan Indien een der beide landen door Japan of met dit land verbonden mo gendheden wordt aangevallen, zal de andere partij onmiddellijk militaire hulp verlenen, met alle haar ter be schikking staande middelen. Beide landen verbinden zich te streven naar het sluiten van een vredesver drag met Japan, samen met hun ge allieerden uit de tweede wereldoor log. De beide landen zijn voorts overeen gekomen geen alliantie te sluiten, die tegen de ander is gericht. De Russische le ning aan China moet worden te rugbetaald in tien -jaarlijkse- termij Nieuwe golflengten op 15 Maart HILVERSUM De Nederland- se Radio Unie meldt dat Neder land gereech is om de nieuwe golf lengten volgens het plan Ko penhagen op 15 Maart in te voeren. Als er geen bezwaren rijzen van andere landen zal van die datum af het programma Hil versum I worden uitgezonden op een frequentie van 746 kilocycles, golflengte ongeveer 402 meter, en het programma Hilversum II op een frequentie van '007 kilocycles, golflengte ongeveer 2P8 meter De steunzenders Hengelo, Hoogeveen en Hulsbergen zullen uitzenden op een frequentie van 1594 kilocycles, golflengte ongeveer 189 meter. In het zoeklicht AMERIKA Nieuive koers nodig In Washington zoekt men koorts achtig naar een nieuwe buiten landse politiek. Dat is geen won der, want de twee pijlers waarop de oude berustte, zijn finaal weg geslagen. Deze pijlers waren: le het geloof aan de militaire supe- t rioriteit uit hoofde van het mono polie van de atoombom: 2e de overweging, dat de Russen, „Real- politiker" als zij zijn ten slotte uit hun militaire inferioriteit de consequentie van een bevredigend vergelijk met het Westen zouden trekken. Hoe ongeloofwaardig het misschien ook moge klinken tëTóof nr.' 1 en overweging nr. 2 bezaten van het einde van de oor log tot ongeveer het midden van 1949 volledige geldigheid. Rusland bezat tot dat ogenblik geen atoombom, noch beschikte het over de middelen om zich met kans op succes te ver dedigen tegen eventuele aanvallen van de Ame- rikaanse strategische luchtmacht met het atoomwapen. En daarom t;. retireerde het steeds in alle kwes- .fties, die het risico van oorlog in 'zich borgen. Zelfs is het vermoe- den gewettigd, dat de Sowjets zou- den hebben toegegeven, indien de Amerikanen hun een ultimatieve eis tot het sluiten van het door .-> Washington gewenste accoord in V zake de controle op de atoomener- gie hadden gesteld. Maar tot een dergelijke politiek van dreigemen- ten bezat de democratische Ame- rikaanse regering de mogelijkheid riet Zo is de Sowjet-Unie in staat V gesteld tot een gigantische herbe- wapening, die haar hoogtepunten 9* tussen 1952 en 1955 zal bereiken. Een Amerikaans commentator trok *v onlangs de volgende vergelijking: Stalin is het punt gepasseerd, dat Hitler passeerde met de bezetting «A van het Rijnland. Dit betekent, fft dat de Amerikaanse regering zich ongeveer in dezelfde positie be- vindt als de regeringen van Enge- land en Frankrijk in de jaren voor 1939. Voor de Westerse wereld is Rhet te hopen, dat Truman en Acheson van meer staatsmanschap blijk zullen geven dan Chamber lain en Daladier. LONDEN. Het Britse ko ningspaar is genoodzaakt zijn be zoek aan Australië uit te stellen tot op zijn vroegst 1952. if Zacht U Weersverwachting, geldig van 1 Woensdagavond tot Donder- g dagavond: Meest zwaar be- wolkt en overwegend droog i |i weer. Matige tot krachtige g 1 wind tussen Zuid en Zuid- I west. Zacht voor de tiid van het jaar. g 16 Febr Zon op 7.54. onder 17.55. Maan op 8.13, onder 17.16 n-m- ^l,i ;iiiv j^T^n^Ln.i!iirïïïiöT!fiBirTïï^j.iriTdJirEi3UTniiciirun^^^ TSJOU EN-LAI: „Oprechte hulp" Het verdrag bevat de bepaling, dat de terugtrekking van Russische troe pen uit Port Arthur en de overdracht van de Tsjan Tsjoenspoorweg in geen geval later dan 1952 zullen geschie den De kwestie van de haven van Daircn zal na het sluiten van de vre de met Japan onder dc ogen worden gezien. De overeenkomst zegt echter, dat het bestuur van Dairen geheel onder de regering van de Chinese Volksrepubliek valt. Al het bezit, dat thans te Dairen door de Sowjetunie wordt beheerd of is gepacht zal door de Chinese regering worden overge nomen. In geval van een aanval van Japan of een van Japans bondgenoten zul len beide partijen van Port Arthur gebruik kunnen maken China en de Sowjetunie verklaren voorts nog bereid te zijn in een geest 'van oprechte samenwerking deel te nemen aan alle internationale acfics, die ten doel hebben de vrede en vei ligheid in de gehele wereld te verze keren. Het verdrag is na twee maan den van onderhandelingen in het Kremlin getekend door Tsjou En-Lai de Chinese minister van buitenlandse zaken en zijn Russische collega An drei Wisjinsky Het treedt onmiddel lijk na de ratificatie in werking. nen. te beginnen in December 1954. Zij bedraagt 300 mil- lioen Amerikaanse dollars, berekend op basis van 35 dol lar voor een ounce Wisjinsky zuiver goud. Met het oog op de grote schade, die Chi na door langdurige oorlogshandelin gen heeft geleden, is de Sowjetunie bereid de lening te verstrekken op de gunstige voorwaarde van 1% per jaar, in vijf jaar, in vijf gelijke be dragen. aanvangende 1 Januari 1950. De Chinese regering zal dëTening en de rente terugbetalen met grondstof fen, thee, goud en Amerikaanse dol lars. V.S. zijn paraat, zegt Johnson WASHINGTON De Ameri- kaanse minister van defensie, Louis Johnson, heeft verklaard, dat wanneer een noodtoestand zou intreden, de Amerikanen „om vijf uur in de ochtend gereed zullen zijn." Er zijn defensie-plannen tot in détails uitgewerkt en goedge keurd door president Truman, de verenigde stafchefs en hemzelf. „Ik kan u zeggen." aldus Johnson, „dat de verdediging van de V.S. voldoet aan de eisen van het uur." KLEEF De Duitse douane te Wyler bij Kleef heeft een smok kelhandel met drie millioen Ame rikaanse sigaretten ontdekt. Truman stelt zich herkiesbaar WASHINGTON: De onder- voorzitter van de democratische partij van Californië, George Luckey. heeft na een onderhoud met president Truman verklaard, dat de president er in heeft toege- st«~~ - jn 1952 onnieuw candi- daat te stellen Nee toch.Heus! Yehoedi Menoehin moet naar concert in Londen: mist, mo- torpech, weer mist kosten hem 2\s dag. Uit noodlanding op 125 km. van Londen rept hij zich liftend naar concertzaal, waar 6000 muziekminnaars reeds on rustig. In reiskleren speelt hij 2 concertstukken zonder repetitie, mooier dan mét repetitie. In Kameroen is 100-jarig op perhoofd van Bikom boos ge worden op de V N., omdat hem verzocht was zijn huishouden te vereenvoudigen Hij zei. „Jul lie bemoeit je met mijn parti culiere bijzonderheden, omdat jullie jaloers bent dat ik vrede handhaaf onder m(jn 100 echt genoten. Dat zouden jullie niet kunnen." Bijgelovige musici houden niet van Tsjaikof ski's zesde (de Pathétique). Dirigent Rod- zinski ontkwam te Hollywood nauwelijks aan levend verbran den. nacht na uitvoering. Colleen Toumsend. 21-jarige filmster, heeft contract en carrière prijs gegeven om theo logie te kunnen gaan studeren. Omgekeerd komt minder voor. U.S A.-ambassadrice in Dene marken Eugenie Anderson bleek bij aankomst te Kopenha gen een man bij zich te hebben. Bij nadere inforjnatie: haar eigen man! Pers stortte zich op hem, maar hij wimpelde alles af met zeer dubbelzinnig woord „Ik heb niets te zeggen!" VJ Uiterste poging om vrede te redden EDINBURGH. Winston Churchill heeft in een In de Schotse hoofdstad gehouden verkiezingsrede laten doorschemeren. dat hy. indien hij weer premier zou worden, persoonlijk by maarschalk Stalin stappen zou doen, om „in een uiterste krachtsinspanning te pogen, een einde te maken aan dc koude oorlog". Churchill herinnerde aan zyn vroegere contact met Stalin en zei, dat hy on willekeurig terug moest komen op het denkbeeld van nieuwe besprekingen met de Sowjct-Unie op het hoogste niveau. „FILM EN JEUGD" ZEGT: Kennis van feiten en omstandigheden onvoldoende geacht DEN 11AAG. De Stichting „Instituut Film cn Jeugd" heeft zich in een adres tot de leden van dc Tweede Kamer gericht, waarin het stichtingsbestuur zegt het te betreuren dat het wetsontwerp Film en Bioscoopwet bü dc Kamer is ingediend zonder dat er „een voldoende vaststaande kennis van feiten en omstandigheden op het gebied van film en bioscoop" bestaat. P.B.O. in werking getreden DEN HAAG. Gisteren is afge kondigd de wet lot toepassing len aanzien van het bedrijfsleven van de artikelen 80 en 152 tot en met 154 van de Grondwet iWet op de Be drijfsorganisatie) Deze wei is ter zclfdei tijd tn werking getreden met uitzondering van een aantal artike len. welke betrekktng hebben op be staande organisaties, welke niet plot seling kunnen worden opgeheven. Dit zijn de Economische Raad. de Or- ganisaite-Woltersom. het Mijnstatuut. de bedrijfsschappen Voedselvoorzie ning. de Middenstandsraad. dc Ny- verheidsrand, de Hoge Raad van Ar beid en dc Organisatie krachtens de Bedryfsradenwet. Dc tijdstippen, waarop laatstge noemde organisaties zullen worden opgeheven, worden bij Kon. Besluit bepaald. Het Instituut Film en Jeugd houdt zich bezig met het verzame len, bestuderen en verwerken van gegevens uit Binnenlandse en Bui tenlandse bronnen betreffende het filmwezen in het algemeen en in het bijzonder de verhouding van de film tot de jeugd. Een commissie werd door het in stituut benoemd, die een onderzoek zou instellen naar de sociologische cn psychologische invloed van de film op de rijpere jeugd. Temidden van al de voorbereidende arbeid hiertoe moest het stichtingsbestuur kennis nemen van het wetsont werp Film.. en Bioscoopwet. Het is van mening dat het raadzamer zou zijn geweest, als de regering eerst het onderzoek van de door hen be noemde wetenschappelijke commis- sie had afgewacht, alvorens het wetsontwerp in te dienen. De Kamerleden worden er op ge wezen dat de belangrijke verande ringen. die het onderhavige wets ontwerp mogelijk maken, in het huidige stadium van sterk ingrij- EERSTE KAMER: STAATSBEGROTING Dr. Albert Ein stein, de grote na tuurkundige, die reeds vele jaren geleden theoretisch aantoonde, dat de vervaardiging van een atoombom mo gelijk moest zijn, is zelf geschrokken van de gevolgen, die zijn wetenschap heeft gehad. Met grote ernst heeft h{j in een televisie uitzending de we reld er voor ge waarschuwd, dat „de hysterische be wapeningsrace tus sen Amerika en Rusland tot een al gehele vernietiging zal leiden". (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De fractieleider der K.V.P. in dc Eerste Kamer. mr. Kropman, heeft het gistermiddag duidelijk gezegd: dit college heeft geen politiek karakter, het is slechts een Kamer van revisie en con trole. Toch heeft zij. als de algemene beschouwingen over dc Staatsbe groting aan de orde zijn welke hier, gezien van het standpunt van mr Kropman, eigenlijk maar weinig redenen van bestaan hebben juist een uitgesproken voorliefde voor politieke beschouwingen. Zowel de katholieke fractieleider als die van de P.v.d.A., de heer Van der Kieft hebben echter niet nagelaten erop te wijzen, dat de politieke beslissin gen aan de overkant van het Binnenhof genomen 'worden, zy hadden alle reden om dit te doen. omdat prof. Anema met veel nadruk de candidatuur van de A.R. Party stelde voor deelneming aan het kabinet. vanzelfsprekend en hij bezegelde dit door de verzekering, dat de A.R. bereid zouden zijn om samen te werken met de P.v.d.A., met welke zij op verschillend gebied punten van contact hebben. Terwijl de heer K o 1 f f (c.h.) de sollicitatie van de heer Anema krachtig ondersteunde, waren de Ik ;n Kropman en Van der Kieft minder enthousiast. „Wij zullen uw aanbod in welwillende overweging nemen," zei de eerste met een formulering, die hij onge twijfeld heeft overgenomen van de ministers Rutten en Wijers. De tweede herinnerde aan de houding der christelijk-historische Kamer leden aan beide zijden van het Binnenhof bij verschiller.de gele genheden en vroeg zich af. hoe een kabinet kan steunen op een partij, welker leden blijkbaar volkomen individueel beslissen. Hij verdacht weliswaar de A R. niet van een zelfde individualisme, maar achtte een nationaal kabinet, het ideaal van prof. Anema. moeilijk te ver wezenlijken. Doch daarover wordt niet hier beslist, voegde hij er voor alle duidelijkheid aan toe. Over de rooms-rode samenwer king bleek de heer Van der Kieft, óie daarbij niet voorbij zag dat ook andere partijen in het kabinet ver tegenwoordigd zijn. zeer goed te spreken. Hij herinnerde aan de op lossing van de Indonesische kwes tie, aan de belangrijke wetsontwer pen, welke tot stand ziin gekomen, Staatssecretarissen in het gedrang Het kan nu, was de kern en tege lijkertijd de zwakte van zijn be toog. Het Indonesische vraagstuk, dat de partijen verdeelde, behoort tot het verleden en de internatio nale consteUatie eist. dat Neder land nationaal zoveel mogelijk een sterke eenheid vormt. De deelne ming vsji K.V.P. en P.v.d.A. aan een nationale regering achtte hij EINSTEIN PROTESTEERT pende en hoogst ongunstige invloed kunnen zijn. De 100.000ste is er voor de VPRO HILVERSUM Gisteren is in Hilversum dc aanmelding van het 100.000ste lid van - de VPRO bin nengekomen. Vrijdagavond zal dc VPRO in ziin uitzending dit feit gedenken. Mei. dr N. A Bruining. voorzitster van de VPRO. zal in de uitzending ..Tien voor Acht" een en ander mededelen over de plan nen van de VPRO in de komende maanden. Amsterdamse „tandheelkundigen hoger beroep veroordeeld in De jonge Haagse schaakmeester Donner, die plotseling in het middelpunt van de belangstelling kwam te staan door het vrij sterk bezette Hoogoven-tournoo i te Beverwijk te winnen, bond gis teren te Den Haag de strijd aan tegen dr. Max Euwe. Dc wed strijd eindigde in remise. en vp*"" dat in de toekomst nnf -ltateo zullen volgen. Zeer scherp heeft deze spreker de kolonisatiepolitiek veroordeeld, welke Rusland in Oost-Europa voert. In verband met de invasie van staatssecretarissen in de Regering hebben verschillende sprekers be zwaar gemaakt tegen een te roya le toepassing van dit nieuwe insti tuut. Prof. Molenaar (V.V.D.) bleek tegen de benoeming van een staatssecretaris nog het bijzondere bezwaar te hebben, dat daarbij zijn partij niet aan haar trek kwam. Hij meende, dat aan Buitenlandse Zaken een minister zonder porte feuille moet worden benoemd, die minister Stikker ook in de minister raad kan vertegenwoordigen om het standpunt der V.V.D. daar te vertolken. Overigens stonden de gezichten van de meeste sprekers uiterst be- rwi--i;,k, als z" het hadden over de aanvaarding door minister Stik ker van de post van directeur der Orgai satie voor Europese Econo mische Samenwerking, meestal aangeduid naar de Engelse bena ming met de letters O.E.E.C. Alleen prof. Molenaar was over deze on derscheiding voor Nederland in de wolken. Van de kant van de C.P.N. werd een ongewone bescheidenheid ten toon gespreid bij monde van de heer S c h a 1 k e r, die zeide niet te verwachten, dat zijn partij in staat zou zyn om verandering te brengen in de politiek van de Regering, die de zelfstandigheid van Nederland opgeeft door van-het land een Amerikaans bruggenhoofd te ma ken. Trekking loterij „Jeugd van Nederland" De trekking van de loterij „Jeugd van Nederland" die aanvankelijk op 1 Januari was bepaald, is met toe slemming van de minister enige tijd uitgesteld, aangezien nog niet alle loten zijn verkocht Het secretariaat van „Jeugd van Nederland" deelt ons mee. dat naar alle waarschijnlijkheid de trekking eind Maart, medio April zal kunnen worden gehouden. AMSTERDAM. De Amsterdamse Arrondissementsrechtbank heeft uit spraak gedaan In de zaken, die veertien dagen geleden zUn behandeld tegen v|jf Amsterdamse ..tandheelkundigen". Hun beroep stond op dc dag vaarding omschreven als „tandteehniker". Zy zelf waren van mening, dat hun beroep „tandarts' of „dentist" was. Hun was ten laste gelegd het beroep van tandarts te hebben uitgeoefend, zonder daartoe bevoegd te zyn. De kantonrechter had hen ver oordeeld tot geldboeten, variërende tussen tachtig en enkele honderden guldens, alsmede gehele of gedeelte lijke verbeurdverklaring van hun instrumentarium. Zij waren van dit vonnis in hoger beroep gekomen, maar de rechtbank heeft in grote lijnen deze uitspraken bevestigd. De meesten der verdachten heb ben hun opleiding in het buitenland genoten en zijn in het bezit van bui tenlandse tandartsdiploma's. Volgens de Nederlandse wet geeft hun dit echter niet het recht in ons land als tandarts werkzaam te zijn. Een verdachte. E. T de Lwerd van alle rechtsvervolging ontslagen. De rechtbank achtte het ten laste gelegde wel bewezen, maar de be trokkene niet strafbaar, omdat zij de aanwezigheid van schuld miste. Veertien dagen geleden had L.'s raadsman opgemerkt, dat de overheid deze dentist willens en wetens tien tallen jaren ongemoeid in overtre ding had gelaten. De vier overige verdachten wer den veroordeeld tot geldboeten, va riërende van tachtig tot tweehon derd gulden, alsmede gedeeltelijke of gehele verbeurdverklaring van het instrumentarium. Ex-ambtenaar staat terecht wegens wisseltruc AMSTERDAM De Amster damse rechtbank behandelde gis termiddag de zaak tegen de 71- jarige gepensionneerde gemeente ambtenaar L. J. M. uit de hoofd stad, die er van wordt beschuldigd, onder een valse naam en onder opgave van een gefingeerd adres, in het bijkantoor van de Neder landse Bank aan de Herengracht een wisseltruc te hebben gepleegd en daardoor zich wederrechtelijk in het bezit van f 1.000,- te hebben gesteld. In een z.g. „verwissel- nota" zou hij een rekenfout heb ben gemaakt, waardoor de bank hem f 3.000,- uitbetaalde voor de f 2.000,- die hij ter wisseling aan bood. Verdachte, die gearresteerd werd omdat een der bankbedien den hem een half jaar na het ple gen van de daad op straat zag lopen en herkende, ontkent hard nekkig iets met de zaak te maken te hebben ondanks de positieve verklaringen van enkele getuigen, en ondanks de rapporten van twee grafologen, die onafhankelijk van elkaar zijn handschrift hebben onderzocht en tot de conclusie zijn gekomen, dat hij de verwis- selnota's moet hebben ingevuld. De officier van justitie eiste acht maanden gevangenisstraf. De verdediger drong op vrijspraak aan wegens gebrek aan bewijs. Churchill f beoordeel- de de posi- tie, waarin 1 het Westen op het ogenblik verkeert, niet al te ongunstig. „Inderdaad," zo zei hij, „dc Sow- jet-Unie bezit verreweg de groot ste militaire macht maar de Ver enigde Staten hebben de atoom bom cn thans horen wij, dat zy een duizend maal verschrikkelij ker manifestatie van deze vrese lijke kracht hebben. Het is mijn overtuiging, dat het Amerikaanse overwicht op het gebied der atoomwapens, bijna een monopo lie, de zekerste garantie voor de wereldvrede is." Volgens Churchill had de bui tenlandse politiek van Bevin. wat de hoofdzaken betrof, „de juiste koers" gevolgd. De uitvoering ervan was echter „ontsierd door vele jammerlijke blunders." Churchill verweet het Labour- bewind „een van de meest uitzon derlijke fouten, die ooit gemaakt waren". Het verwonderde hem, dat niettegenstaande „enorme be dragen aan de leger-, vloot- cn luchtstrijdkrachten zijn uitgegeven, wij niet in staat zijn. nu dc atoom bom zelf te maken." Enige gedelegeerden bii de V.N. verklaarden te New York. dat er in Churchill's toespeling wel eens meer kon zitten dan alleen een verkiezingsbelofte. De Engelse oorlogsleidcr heeft immers steeds vertrouwen gehad in zijn capaci teit om de Sow jet-chef „op zijn eigen niveau" te ontmoeten. President Truman gelooft niet. dat eventuele beloften van de Rus sen. gedaan bij besprekingen als door Churchill voorgesteld, zullen worden nageleefd. Dit hlykt uit een interview, dat hij zojuist heeft toe gestaan aan Arthur Rock. corres pondent van de New York Times. Daarin geeft Truman als zijn me ning te kennen, dat hij „geen hoop heeft, dat de Russen zich aan enig accoord zullen houden, hetwelk de V.S. wenselijk zouden achten te sluiten". Van de ongeveer veertig overeenkomsten, die de Amerika nen sinds de oorlog met dc Sowjets gesloten hebben, heeft Moskou er zich slechts aan een gehouden. On der deze omstandigheden, aldus Truman, mort liet primaire doel van onze politiek zijn: het verlenen van steun aan gebieden, waar hon derden millioenen mensen wonen, die hun lot wensen te verbeteren. Wanneer dit geschied is, zal het ergste gevaar van de kant van het internationale communisme voorbij ziin. De Gasperi krijgt vertrouwensvotum ROME. In de Italiaanse Kamer van afgevaardigden hebben zich ernstige incidenten voorgedaan. Een communistische afgevaardigde probeerde premier Alcide dc Gasperi Dinsdagavond een slag toe te brengen, toen deze de beschuldiging uitsprak, dat dc onlusten te Mode na, waarbij zes arbeiders om het leven kwamen, waren aangesticht door de communisten. De 30-jarige siciliaan Luigi dl Mauro stormde op de premier toe, maar voor hij de Gasperi bereikte, waren drie Christen- Democratische ministers van hun plaatsen gesprongen, die hem in be dwang hielden. Er ontstonden vuistgevechten tussen de communisten en Christen-Democraten. De vergadering werd tien minu ten geschorst. Voorzitter Giovanni Gronchi liet de sirenes loeien om de publieke tribunes te ontruimen De communistische leider Palmiro Togliatti, de bril dansend op zijn neus, bevond zich midden in het gevecht, maar men zag hem geen klappen uitdelen. De Gasperi was slechts enkele minuten aan het woord, toen de vechtpartij ontstond. Later op de avond gaf de Italiaanse kamer het \kabinet De Gasperi met 314 tegen 189 stemmen haar eerste officiële vertrouwensvotum. De communis ten, links-socialisten, monarchisten en neo fascisten stemde tegen. In Triest wordt een algemene staking gehouden, waaraan ook door de winkeliers, met uitzondering van bakkers en andere verkopers van onmisbare artikelen, wordt deelge nomen. Reeds tien dagen lang is, door dertigduizend industrie-arbei ders gestaakt om een bonus van zestig lire per dag. De kleinere on dernemers "zijn met de stakers tot een compromis gekomen over een loonsverhoging van 56 lire per dag

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1