„L.O.-L.K.P.", een beste verzetsfilm Pittige marsen klinken in Amicitia o even Leusderkwartier voegt zich bij de kopgroep Van Neercassel" organiseert goede Vastenavond 2 Woensdag 15 Februari I95Q Regisseur Max de Haas toont cineastische talenten Boordevol herinneringen, meer wrange dan blijde, staarden wc naar het woord „Einde", dat op het grote doek in het Grand Theatre het slot van de film „L.O.-L.K.P." aankondigde. Goede documentatie van het verzet Wij, en met ons de anderen, die de voorvertoning Dinsdagmorgen bij woonden, staarden, omdat we even onze gedachten de vrije loop moesten laten en omdat we even alles, dat zo plotseling en zo onverwacht in filmtaal tegen ons was gezegd, moes ten laten bezinken. O neen. we waren niet onder de indruk van een meesterwerk van filmkunst. Wel van een koel en eer lijk verhaal over het wezen van het verzet. De grote verdienste van de film ..L.O.-L.K.P." is. dat de poging van de vervaardiger Max de Haas tot docu mentatie gelukt is. Er is immers geen sprake van een speelfilm. Slechts twee rollen worden gespeeld door beroepsacteurs, namelijk Chris Baay en Harrij Horsten. Alle overige spe lers zijn amateurs en. acteren als zodanig. De film confronteerde ons met de Amersfoortse metaalbewerker Wil lem Visser, die moet duiken en be landt op een boerderij, waar hij zijns ondanks wordt opgenomen in een illegale groep, een der afdelingen van de landelijke organisaties voor hulp aan onderduikers en de lande lijke knokploegen. Willem Visser beleeft het ein de van de oorlog niet. Als hij in het kamp Vught de kanonnen der bevrijdingslegers hoort bul deren, voert men hem naar de executie-plaats. Heel eenvoudig vertelt Max de Haas dit verhaal van een dier vele strijders. Hij toont in zijn film hier en daar opmerkelijke cineastische ta lenten (het nakrassen van de oude gramofoon bij het graf van de Ame rikaanse vlieger, het tikken van een Veiling van onroerende goederen In de Dinsdag gehouden velling van onroerende goederen, ten overstaan van notaris G P. A L te Leuken te Amers foort. werden dc navolgende percelen publiek verkocht. Het woon- en winkelhuis met erf en tuin aan de Muurhujzen no. 179. aan de heer Joh. Boshuizen voor 2500 -. het woonhuis met open plaats, tuin en poort aan het Plantsoen Noord 47. aan de heer M. G Montaubon voor I 1650 -: het herenhuis met garage, erf en tuin aan de Van Marnixlaan 12, aan de ma kelaar J. Ruitenberg q q voor f 0000.-. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB EEN GROOT DEEL van het ver haal in de verzetsfilm L.O.-L.K.P. speelt zich af in en om een boer derij te Capclle a.d. IJssel, waar Duitsers onderduikers en ver zetsstrijders opsporen. klok, het druppelen van een water kraan e.d.) en geeft bovendien blijk van een volkomen begrijpen der om standigheden. Zonder aarzelen kunnen we L.O.- L.K.P." de. beste verzetsfilm noemen, die de Nederlandse film-industrie (Ned Filmonderneming „Visie") heeft uitgebracht. Zonder aarzelen kunnen we ook een ieder aanbevelen deze film te gaan zien. Dat kan zijn nut hebben. Burgerlijke stand Geboren: Jan, z. van J de Wit en A. A. Wind: Hendrikus Johannes z van H. J. Fijnenberg en W. M Hoogstraten; Herman Joost z van J. van Zwieten en C. J Kerkhoven; Hendrika Sophia, d van H. Kraaij en J. Brussel. Johanna Willy Martina d. van W. L Hillenaar en J. M. Sloóts; Marianne, d. van J Heimensen en J. v d Beek Overleden. Gcrrit Adrianus van Bey- num. 70 jr.. wed van H J Fisscher. Aalt van Looijengoed. 2 weken MOTORDIEF VEROORBEELD Tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, con form de eis van de Officier van Justitie veroordeelde de Utrecht se Rechtbank heden de 25-jarige slijper C. v d. B., die zich in de laatste maanden van het vorig jaar schuldig- maakte aan diefstal van een motorrijwiel ten nadele van zekere H. D. De motor- en rijwielhersteller J. de G., die in verband met deze affaire wegens heling moest te rechtstaan. werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde Geëist was acht maanden gevan genisstraf. 1206 Rob heeft af scheid genomen van zijn vrienden op de „Willem Barendsz" en eveneens van Taaie Toon Want die wil van de gelegenheid wel ge bruik maken om het vaderland weer op te zoeken. Rob voelt meer voor een paar maanden vacantie in de tropen en met de „Vrijheid III" zet hij koers in de rich ting Kaapstad Want al vorens hij zijn reis ver der voort zet zal de „Vri'heid" op de hel ling moeten: het schip is zo lang niet'schoon gemaakt en het heeft een goede beurt hard I Rob Kaapstad Wanneer hij de haven binnen-1 nodig. Op een prachtige voorjaarsdag bereikt vaart, ziet hij dat er juist een Nederlands schip voor de wal ligt: het is de „Klipfontein,\ De bemanning juicht Rob hartelijk toe. Biljartuitslagen lste klasse librc Gouden Ploeg 2 te gen Ons Genoegen 2 26. Leusderkwar tier 1 tegen Zonneheuvel 1 7—1; 4e kl libre; Metropole 3 tegen Poedel 2 62; 5de klasse libre DOS 2 tegen Theomien 2 44 Ons Genoegen 4 tegen Middel- wijk 2 26; 6de klasse libre Metropole 5 tegen Poedel 3 44; 7de klasse libre: .Schouw 3 tegen Leusderkwartier 4i; Zonneheuvel 4 tegen Animo 2 26 DE KAPITEIN van de Gestapo grijpt een geestelijke aan. die deel uitmaakt van de illegaliteit. Een scène uit de film L.O.-L.K.P. Zware straf tegen dronken chauffeur geëist De 33-jarige koopman J. v. K. alhier, die Dinsdag in hoger beroep was gekomen tegen een vonnis van het kantongerecht te Amersfoort, waarbn hii tot drie weken hechte nis en een iaar ontzetting uit de rijbevoegdheid was veroordeeld wegens het besturen van een auto in staat van dronkenschap, bofte nu juist bepaald niet. Immers, de Officier van Justitie bii de Utrechtse Rechtbank achtte evenals ziin collega te Amersfoort de verdachte schuldig aan de hem ten laste gelegde aanrijding van een aan de Langestraat geparkeer de auto op de avond van 25 Octo ber van het vorig iaar. Maar hii achtte de straf te licht en vroeg in- plaats van drie weken drie maan den gevangenisstraf, en twee iaar ontzetting uit de rubevoegdheid! De verdediger bestreed de con clusie van de Officier. Hii achtte het niet zeker dat de wagen door ziin cliënt bestuurd was; het kon volgens pleiter evengoed geschied ziin door diens vriend, die met hem was meegereden. Mocht de Rechtbank de schuld van ziin cliënt wèl bewezen achten, dan verzocht hii voor de beschuldigde een voor waardelijke straf met de bijzondere bepaling, dat hii zich bii 'n drank- bestriidersvereniging zou aanslui ten. Uitspraak 28 Februari. GRAND THEATRE. „Ninotchka" 18 jaar. Zondag 2.00. 4.15, 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2,30, 6,45 en 9 uur. Donderdag 16 Febr. 2,30. 6,45 en 9 uur: Speciale voorstellin gen („Flash and Fantasy"). CITY THEATER. „Het regiment der verdoemden") 18 jaar. Zon dag: 2.00, 4,15. 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2,30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. T.'m Maandag: „Terreur" 14 j. T/m Donderdag: „Mariaridel" 18 j. Vrijdag en Zaterdag 2,30, 6,45 en 9 uur. Zondag: 2,00 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2,30 en 8 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. „Moederlied" 18 j. Zondag: 2.00, 4,15, 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2,30. 6,45 en 9 uur. Ov. dagen: 2,30 en 8 uur. Vrij dagmiddag geen matinee. OPENBARE LEESZAAL - Uitlening voor volwassenen dagelllks 25 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag- l middag van 2 304 30 uur Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—10 uur. R.K OPEN'RARE LEESZAAL Wtjers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.30—5.45 uur Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Dook Everse In Amers. foortse Academie voor Beeldende Kun sten. Dagelijks geopend 105 uur en van 7—9 uur. Zondags van 2—5 uur. Muziekprestaties van Politie-Harmonie wekken veel bijval Op het vaandel van Amersfoorts Politie Muziekgezelschap „dc Harmonie" dat Dinsdagavond op het toneel van „Amicitia" prijkte, staat te lezen, dat deze vereniging werd opgericht 10 Oct. 1930. hetwelk ons eraan herinnert, dat dit gezelschap nog dit jaar zyn twintig-jarig jubileum kan herdenken Zo kan men deze uitvoering beschouwen als het preludium tot een groot muziekfestival, waarmede „de Harmonie" dit bijzondere lustrum in 1950 wenst te vieren. Voorzitter Boon vestigde er In zjjn openingsrede dc aan dacht op, terw\jl men het ook in ons blad reeds heeft kunnen lezen. Gezelschap Walden boekt veel succes Men onderschatte de moeilijkhe den niet, die er vastzitten aan de instandhouding, zo mogelijk uit breiding en muzikale verdieping van dit corps, dat ongeveer dertig werkende leden telt. Aanvulling is alleen maar mogelijk uit de rij en der Amersfoortse politie, leden vloeien af door overplaatsing of pensionnering. Er komt zodoende wat kijken oni de zaak in stand te houden. Dit is niettemin schitte rend gelukt en het heeft enze be wondering opgewekt. Als men be denkt, welk een belangrijk per centage van onze politiemannen metterdaad de toonkunst beoefe nen, dan is er maar één testimo nium: Er zit muziek in de Amersfoortse Politie! En welk een muziek. Natuurlijk zijn zij meesters in de uitvoering van marsmuziek. Daarbij hebben zij altijd hun tikje martialiteit op de andere plaatselijke verenigingen voor, wanneer zij in optochten langs de straten trekken maar ook in de grote zaal van Amicitia luis terden wij met genoegen naar het schetterende koper, het gedreun van pauken en trommels en de zoete klanken der houtblazers. Zo gauw men zich op het terrein gaat begeven van de muziek met het wisselend tempo, komt de zaak enigszins anders te liggen, want hier doemen moeilijkheden op voor corps en directeur, die niet zo licht te overwinnen zijn. De zwakke punten komen eerder aan het licht: een te zware bezetting van het koper tegenover het hout, de overgangen in een ander tem po, het af- en toenemen der ge luidsterkte. Dat men desondanks tot een uitstekende vertolking van enkele, niet eens zo heel lichte composities heeft kunnen geraken strekt muzikanten en directeur tot eer. Zij leverden het bewijs van naarstig oefenen en liefde tot de muziek, eigenschappen, die in de goede vorderingen, welke ge maakt zijn, duidelijk werden ge demonstreerd. De ouverture Regi- na van Rossini ging nog wat stroef, maar de Andante in G van Batiste gaf prachtige momenten te horen. De beroemde Donauwellen- wals van Ivanovici was soms wat zwaar en de zaal kon er niet op meedeinen, terwijl „Sefira" van Ludwig Siede daarentegen een uit stekende vertolking genoot ten speelden met veel entrain en soms was er humor van de goede soort. De expressiviteit van Berry Kievits heeft de zaal kunnen ver overen, Gerard Walden was nu eens het onnozele mannetje, dan weer een (niet geheel gelukte) imitatie van Buziau in een traves tie-rol; het Duitse dienstmeisje. Verder was er een klein maar zeer dapper orkestje van Martin Erich, dat sterk meewerkt tot het welslagen van de revue „Speciali teiten 1949—1950". Toch vragen wij ons wel eens af, of er door de verenigingen, welke programma-aanvullingen van buitenaf doen komen, niet iets kan gevonden worden in nobeler stijl, dan wat tot op heden der. volke wordt vertoond. Helaas wij weten het: Buziau en de zijnen waren groot, maar wij ontdekken met hun profeet Er waren op deze a zond uiter aard veel autoriteiten Nuttige 71 zege op Zonneheuvel In de eerste klasse libre van de biljartcompetitie van het district „Eemland" is de spanning danig toe genomen. „Het Leusderkwartier" heeft Dinsdagavond in eigen omge ving een 7-1 overwinning behaald op het Soester „Zonneheuvel" en heeft zich daardoor by de kopgroep ge voegd. Van de Brug speelde tegen Stalen hoef een van zijn beste wedstrijden. Na een vrij onproductieve „verken ning" kwam de Leusderkw artierspe- ler los en met regelmatige series nam hij een voorsprong (15 beurten 7838). Stalenhoef kon het juiste antwoord niet vinden en moest toe zien dat zijn tegenstander steeds verder uitliep om tenslotte met ruim verschil de eerste winstpunten voor ..Leusderkwartier binnen te halen. Craanen had tegen Van Straten weliswaar meer moeite, doch ook deze partij werd een overwinning voor de gastheren.. Na veertien beur ten had Craanen reeds een behoorlij ke voorsprong (7033) doch een kleie inzinking had hem nog nood lottig kunnen worden als Van Stra ten op het kritieke moment niet -.veneens met moeilijkheden te kam pen had gekregen Dit was voor de Leusderkwartierspeler net voldoen de om te winnen. Scheerder begon reeds in het be gin van de partij op zijn tegenstan der Dijkstra uit te lopen en naarma te de partij vorderde werd zijn voor sprong groter. Na 33 beurten was de stand 10877. Scheerder behoefde nog slechts zeven caramboles te ma ken tegen Dijkstra negentien. De Leusderkwartierspeler had voor zijn laatste caramboles nog zeven beurten nodig en dit bleek voldoende voor Dijkstra om het eerste uit te maken. De nastoot leverde Scheerder echter de laatste drie caramboles op, waar door deze spannende partij in remise eindigde. Japin, die zich steeds meer toe gaat leggen op het z.g.n. kleine spel. had hiervan tegen Hopstaken veel pro fijt. In de drie eerste beuren had de gastheer reeds een belangrijke voorsprong (3111), welke na veer tien beurten was gegroeid tot 3642. In de daarop volgende beurt kon Hopstaken door een serie van vijf en twintig zijn grote achterstand wat DE 2S-JARIGE ASSISTENT CHEF TESTPILOOT van de Hawker vliegluigenfabriek, Ne ville Duke, zal Donderdag a.s. een poging doen per Hawker's „Furie" een record te vestigen op de afstand LondenCairo. Hij hoopt deze afstand, die 3520 km. bedraagt, binnen 7 uur af te leggen. In Mei verleden jaar ves tigde hij records op de afstanden LondenKarachi en Londen Rome. inhalen, doch hierna had de Zonne- heuvclspeler blijkbaar zijn kruit ver schoten. Japin bleef doorgaan en won zijn partij in 24 beurten, waar door „Het Leusderkwartier" een 71 overwinning kon boeken. Japin Hopstaken Van de Brug A. Stalenhoef Craanen Van Straten Scheerder Dijkstra 130 130 24 18 5.41 130 38 24 25 3.6(5 130 130 30 27 4.33 130 80 30 12 2.66 115 115 31 20 3.70 130 104 31 18 335 115 115 39 22 2.94 95 95 39 8 2.43 Soest Nederlaagwedstrijden van ,.De Variant" De damclub „De Variant" hield Maandagavond in de Gouden Ploeg een ledenvergadering waarin o.m. werd besloten eind Februari a s. te beginnen met de te houden neder- laagwedstriiden. Sterke clubs uit de omgeving, zoals Baarn. Hilver sum. Utrecht en Zeist, ziin uitgeno digd Een fraaie beker is voor dit tournooi beschikbaar gesteld. De aftredende bestuursleden wer den herkozen, behalve de ale. ad junct. In diens plaats werd gekozen de heer H. Terlouw. Voor de te houden onderlinge competitie werd eveneens een be ker als hoofdprijs disponibel ge steld. terwijl diploma's zullen wor den toegekend Verder werd besloten aan de per soonlijke kampioenschappen van de bond deel te nemen. Aan het gemeentebestuur zal vergunning worden gevraagd voor het houden van een verloting ten bate van het materiaalfonds. o.a. het aanschaf fen van damklokken. Soestdijk I behoudt kampioenskans De uitslagen van de door de tafel- tennioc.uo „Soes.cujk gespeeiuo cornpet.tiewedstrijden zijn Soest- cïijk 1Rivenai 4 91; PVH 2 Soestdijk 2 9—1; Alcyon 2—Soest- dijk 3 2—8; Soestdijk 4—Demka 1 10—0. Door overwinning op Riven- di 4 blijft Soestdijk 1 kampioens kansen behouden; voor Soestdijk 2 gingen ze door de jongste neder laag zo goed als zeker verloren. Spreekuur van burgemeester Daar de burgemeester van Soest ziin gewone spreekuur od heden Woensdag 15 Februari niet kon houden, zal hii thans op Donderdag 16 Februari voor belanghebbenden te spreken zijn van 1112 uur. SUCCESNUMMER Een selectie uit Schuberts Rosamumde werd uitgevoerd in een arrangement van Jak- ma. Wij vonden dit arrange ment als zodanig niet voldoen de karakteristiek voor Rosa- munde. Toch zouden wij de directeur aanraden dit op het repertoire te houden want er was wel begrip voor de inhoud bij de uitvoerenden. Als de tempiwisselingen wat vlotter worden volbracht en het geheel wat lichter van toets kan worden gehouden, zal het een suc cesnummer voor „de Harmonie" worden. Wij kunnen ten slotte slechts constateren, dat dit corps op de goede weg is en zich uitste kend blijft ontwikkelen. Moge het mutatie-duiveltje niet te dikwijls om de hoek gluren. BONT ALLERLEI Na de pauze hebben Berry Kie vits en Gerard Walden met hun gezelschap gezorgd voor het ver maak van de overtalrijke schare der toeschouwers. Men heeft geno ten, zoals men gewoonlijk geniet van deze kunst in de' stijl der Bon te Dinsdagavondtreinen. De artis- t ondere leven van de honingbij Onder deze titel' werd voor een groot aantal belangstellenden in de zaal van „De Gouden Ploeg" door de heer Van Dijk uit Biltho- ven een film over het bijenleven vertoond. Vooral werd een serie lantaarnplaatjes te zien gegeven van verschillende soorten bloemen, bijenwon.ngen en uitheemse bijen soorten. Do film liet de bijenhoudc- rij zien zoals die in Amerika be oefend wordt met z.g. package-bees. Dit zijn de bijenvolken die uit het Zuiden der Verenigde Staten in het voorjaar naar de Noordelijke Sta ten verzonden worden, aangezien men daar de bijen tegen de winter eenvoudig doodt en dan "ieder jaar nieuwe volken laat komen. Over 't bijenleven gaf de film in teressante bijzonderheden. De film laat ons zien hoe de honingoogst in een Amerikaanse in richting geschiedt met de modern ste electrische apparaten. In zijn slotwoord, bracht de afde lingsvoorzitter de heer Van Dijk. ook namens de aanwezige imkers, zijn dank over voor het gebodene. Gevonden voorwerpen Wit kinderwantje: bruin glacé handschoen; vulpenhouder; boven- gebit: wollen herenhandschoen; vul potlood; bruine alp no-muts grote groene bal; mica motorcap; zilver bon 2.50; zes heesters; paar da meswanten: paar overschoentjes; cape; kinderwantje; huissleutel: blauwe want; medaille jub. wedstr. L.V.A.; rechter want; rechter bruin glacé herenhandschoen; bonkaart, nummerplaat L 45461; rechter blau we want; padvindersriem met fluit en sleutel; duims steekbeitel. Inlichtingen 's Woensdags en Za terdags van 14 tot 16 uur aan het bureau van politie, v. Weedestraat. Benoeming De weleerw heer P. J. Beekman, kapelaan aan de parochie van Ma ria Onbevlekt Ontvangen te Soest dijk is als zodanig benoemd aan de parochie van de H Johannes de Doper de dekenale kerk te Zut- Phen. In ziin plaats is benoemd de wel eerw. heer J. F. de Lange, thans kapelaan te Blaricum. Lensden Kunst Veredelt gaat concerteren Onder leiding van haar directeur, de heer O. Rooke geeft de'Chris telijke Gemengde Zangvereniging Kunst Veredelt" uit Leusden. op Zaterdag. 18 Februari a.s. des avonds om half acht een uitvoering in Hotel De Mof". Voor de oauze brengt de vereniging enkele zang nummers ten- gehore, tenviil na de pauze het toneelstuk ..De verjong de professor" zal worden opge voerd. Pakketten naar Indonesië Door de Commissie der Christe lijke Jeugdverenigingen te Leusden zijn deze week de pakketten klaar gemaakt en verzonden voor de nog in Indonesië vertoevende Prote stantse militairen uit Leusden. Aanvankeliik waren èr dit nog veertien. In verband met de demo bilisatie mag echter worden ver wacht dat er voor Mei a s. nog 5 militairen ziin terugeekeerd of reeds op de boot vertoeven. Daar om ziin er in totaal negen pakket ten verzonden. Sehaakuitslagen Door de leden van de schaakclub Toekomst" uit Leusden. werden deze week de volgende oartiien voor de onderlinge competitie ge speeld: J. v. d VeldeA. Heii 0 1. J TermatenW Veenendaal 0 1. W VerloopJ. J. C. Schram 10. T v. RaaijR Zandbergen 10. C. v. BurenH v Raaij 10, G. v. BurenC. Veenendaal 10. G. v. LeeuwenG Buddingh 10, G. v. LeeuwenC. v. Buren 01. Burgerlijke stand Geboren: Lambertus Laurentius. z v. W. Houtveen en H B. Jansen: Jacobus Maria z. v. M. A. Bokkers en M. M Roest. Hoevelaken Toneelspel valt zeer in de smaak In dc zaal van ,,'s Prinsenhof" werd Dinsdagavond het traditionele jaarfeest van de Vereniging van Jonge Oud-Katholieken ,Van Neer cassel' gehouden. In zRn openings woord zinspeelde dc voorzitter, dc heer W. C. Schiltman, op dc histori sche plek (dc Hof) in een ver ver leden de bevolking van Aemsforde zijn volksfeesten vierde en waar thans „Van Neercassel" een illusie uit dit verleden tracht te bewaren. De heer Schiltman zeide voorts dat de jonge Oud-Katholieke voor de Vastentijd nog eenmaal vroRik \v;: len zijn en hij verheugde zich over de flinke belangstelling voor deze Vastenavond van „Van Neercassel". Na het zingen van het vereni gingslied bracht de toneelgroep van oud-katholieke jongerenvereniging de klucht „Hotel Welgelegen" ten tonele De regisseur, de heer Horst man, heeft met de keuze van dit stuk geen gelukkige greep in de to neelliteratuur gedaan. De inhoud van de klucht komt neer op de ge bruikelijke en geijkte toneeltermen, waarvan het „patent" al lang is op geheven Het. dat in zo vele toneel spelen de plaats van handeling klucht „Hotel seizoen uitmaakt, was ook in deze het centrum. Bezoekers ken Welgelegen" slechts in het en voorts zijn het schuldeiers, die regelmat.g de hotelbel luiden. Een Franse baron wordt als welkome gast begroet, maar wanneer blijkt dat hij een beruchte hoteldief is. vertrekt het gezicht van de hotel eigenaar weer. Na allerlei verwik kelingen wordt de baron ontmas kerd als eerlijk man. terwijl een pseudo rechercheur de hoteldief blijkt te zijn. Een niet onvermake lijk stuk. met grappige dialogen, die zich uitstekend lenen voor een vlotte uitvoering, maar als gcheeJ tóch een klucht die weinig voldoe ning schenktr Dat de aanwezigen desondanks met veel plezier de geschiedenis volgden, komt voor rekening van de spelers. Van een onbevredigend toneelstuk maakten zij een genoeg lijk en amusant kijkspel De hoteleigenaar Van Deurzen werd keurig vertolkt door de heer G. M. van Kuyzen. Met zijn kalme, overtuigende, soms wat te veel „ex perimenterende" spel, paste hij zich goed zijn rol aan. Dat deed trou wens ook de spoelknecht van het hotel, Jef Broersma. Voortreffelijk en zonder veel opsmuk wist hij de moeilijke, maar dankbare rol van deze sullige verschoppeling in Hotel Welgelegen uit te beelden. Rustig en ongedwongen gedroeg ook mej. S. van Hesse zich in de rol van Van Deurzens dochter. Zij bezit een ge zellige eenvoudige speeltrant, die 't haar mogelijk maakt ook in andere rollen uit te blinken Jammer dat Moeder van Deurzen op het toneel weinig „moeder" leek, want mej. C. van de Ham lag die rol wel. De Franse Baron Edouard Ville- neuve de Pont vond in de hr C. D. van de Berg een uitstekende ver tolker De heer G. J. Blom wist de moeilijkheden van een dubbelrol met glans te overwinnen. Het toneelgroepje van „Van Neer cassel" kan terugzien op een niet onverdienstelijke uitvoering. Pas toor prof. Kok meende zich de tolk van de aanwezigen te mogen noe men. toen hij na afloop de spelers dank bracht voor het gebodene. De dames ontvingen een bloemetje. Het jaarfeest van de Oud Katho lieke jongeren behoorde hiermede echter nog niet tot het verleden Een aantrekkelijke verloting bracht nog een gezellige sfeer onder de jongeren en deze werd later nog ver hoogd toen dansmuziek de aanwe zigen naar de gladde vloer lokte Het ensemble „Probeer Elke Toon" verzorgde de pittige dansmuziek, terwijl de heer Horstman als ballei der en goed conferencier optrad. Mej. S. C. van Hesse trad enkele malen als „lady-crooner" op de voorgrond. Het was reeds nacht toen het jaarfeest van „Van Neer cassel" tot het verleden behoorde. AANRIJDING Dinsdagavond gebeurde ter hoogte van het gemeentehuis te Hoevelaken een auto-ongeval dat. gezien dc omstan digheden, vrij goed afliep. Dc heer Bartelsman reed met zijn personen auto achteruit zijn erf rf. Uit de rich, ting kruispunt naderde de leswagen van de fa De Greef. bestuurd door dc winkelbediende van S. Of deze dc per sonenauto te laat opmerkte of geheel niet zag is met bekend, doch hij reed de auto op de zijkant aan. Beide auto's werden vrij ernstie beschadigd. PAARD CONTRA AUTO Dinsdagmorgen reed met tamelijk grote snelheid een bloemenauto oo de betonweg tc Hoevelaken in de richting Amersfoort. Er doemde voor deze auto een paard op. dat van de land bouwer W. v M. te Terschuur wks Een botsing met de auto was onvermijde. lijk Het dier werd geschept en kwam op de cabine der auto terecht welke geheel ingedrukt werd. "Het paard was zwaar gewond en moest worden afge maakt. De chauffeur bloedde uit neus en oren. De auto moest worden w eg- gesleept. IJselmeer nog niet ijsvrij AMSTERDAM De „Jan Nie- veen" van de Groninger-Lemmer Stoombootmaatschappij heeft Dinsdag voor het eerst na de ïjs- periode de normale route gevaren van de Lemmer naar Amsterdam over het IJselmeer. Het schip ontmoette even buiten de Lemmer een strook ijs ter breedte van 3 a 4 kilometer, die een vertraging van ongeveer 2 uur opleverde. Na de hevige ijsperiode werd de dienst Amsterdamde Lemmer vice versa door deze maatschappij onderhouden via de kanalen in de Noord Oostpolder. LONDEN. Een Brits vlieg tuig van het type „Viscount", ge maakt door de Vickers-Armstrong- fabrieken het eerste toestel met vier turbine-straalmotoren, die pro pellers aandrijven zal in Maart een bezoek brengen aan de voor naamste steden van West-Europa, waaronder Amsterdam. UOOti UE DEVALUATIE van gulden is de toestand voor hr. I Nederlandse sanatorium te D vos, die toch al niet rooskleur was. nijpend geworden. De hulp- actie Davos is begonnen met ii I verkoop van modelbedjes roor 1190.aan verenigingenorga- 1 nisaties, enz., teneinde aan d? I noodtoestand een einde te roc ken. Voor de opbrengst van bedje kan een onvermogende pc- fié'nt een half jaar worden ver- I pleegd. Een paar dekenfabrikar.- I ten hebben gratis dekentjes voor I de modelbedjes afgestaan, co: j textielfabrikant leverde het ka- I toen, en de leerlingen van de I huishoudschool aan de Laan var. Meerdcrvoort te 's Gravenhage I maakten de matrasjes, kussen en lakentjes Reeds 55 bedjes verkocht, qan instellingen en par ticulieren. Ook Koningin Juliana heeft een bedje gekocht. Deze foto toont u het bedje voor de koningin, met biibehorend plaat je waarop staat: de Hulpactie Davos dankt H.M. Koningin Ju liana. Troelstra's beeld binnenkort in Tweede Kamer (Eigen berichtgevingi DEN HAAG De beeldhouwer T. Leeser te Eerde heeft de laat* ste hand gelegd aan een borst beeld van Pieter Jelles Troelsir;, j één der „twaalf apostelen". c;e j in Augustus de S.D.A.P. opricht* ten. Dit borstbeeld zal een plaa's 1 krijgen in het gebouw van de Tweede Kamer, waar Troelstra j gedurende 28 jgar regelmati? kwam, eerst als gewoon lid van d? j Tweede Kamer, later als fractie- leider. Aanvankelijk werd ver wacht, dat het borstbeeld 12 Mei, de dag waarop Troelstra j twintig jaar geleden stierf orit- huid zou kunnen worden. Van ilii voornemen is men echter terugge komen, ook al omdat het overle? j met de Kamervoorzitter nog moei plaats vinden. Koningin bezoekt het revalidatiecentrum j DOORN Om zich 90 de hoog te stellen van de revalidatie der 1 aldaar verblijvende patiënten heelt H M. de Koningin Dinsdgg een onverwacht bezoek gebracht aan j het militair herstellings- en trai- j ningsoord „Aardenburg" te Doorn. In haar gezelschap bevonden zich 1 haar particulier secretaresse, mevr N. Smitt-Avis en de chef van haar j militair huis, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen. De koningin werd ontvangen door de inspec teur der geneeskundige dienst van de Koninklijke Landmacht, gene- j raal-majoor dr J. Th. Wilkens en de commandant van de inrichting, j luitenaht-kolonel K. Siersema le de therapeutische afdelingen heeft de koningin zich met diverse pa tiënten en afdelingshoofden on derhouden. Enige producten van de inrichting werden haar ten ge* schenke aangeboden. Cor Heus gaat naar Eskilstuna HAMAR. In onderlinge wed strijden tussen Langedijk, Heus en Maarse is uitgemaakt wie als vier de man van de Nederlandse ploeg voor de wereldkampioenschappen hardrijden te Eskils una zal worden ingeschreven. Hier volgen de gemaakte tijden: 500 meter: Maarse 46 sec. Heus 47.3 sec. K. Langedijk 47.5 sec. 5000 nu Heus 8.47.4; Maarsen 8.57.0; Lan gedijk 9.00.0 Heus wordt als vierde man in de Nederlandse ploeg opgenomen. K'J keert Maandag, na afloop van de wereldkampioenschappen naar Ne derland terug. Maarse gaat als re serve mee en zal nog in enkele wedstrijden in Zweden uitkomen. TEL AVIV. Israël en Egypte hebben een overeenkomst bereikt, waarbij bepaalde categonën Arabi sche vluchtelingen, namelijk ge huwde vrouwen, meisjes en jon gens, die thans in Egypte wonen, naar hun haarsteden in Israël kun nen terugkeren. De eerste groep refugié's, n.l. 115 personen uit het gebied van Gaz\ hebben Dinsdag de grens van Israel overschreden onder supervisie ^an een gemengde bestandscommissie

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2