Alcohol verbruik in Nederland stijgt met sprongen Voorjaarsploeg 1950 wordt wel in dienst geroepen Behoefte Rijksdiensten bepaalt beslaglegging op woonhuizen r Wild kolkende Dinkel is buiten oevers getreden Toenemend aantal gevallen van. openbare dronkenschap Bezwaar tegen 70%-uitkering Voornamelijk bestemd voor de kaderopleiding VLUCHT NAAR CURASAO onderwerp voorfilm Groot Haags flatgebouw wordt ingericht tot kantoor "Woensdag 15 Februari 195C 3 JAARLIJKS 132 BORRELS PER HOOFD DER BEVOLKING I r (Van onze speciale verslaggever) Het 'even is de laatste jaren steeds duurder gewor- nfriü? 0m M bestaan is moeilijk, voor de meesten onzer afzon derlijk, voor ons volk m zijn geheel. Hard werken en sober leven, zegt de regering, anders redden wij het niet. De minister heeft grote zor gen, de huismoeder heeft grote zorgen. Maa niettemin stijgt het alcoholgebruik in ons land met grote spron- iq?-7 j 1S<ln 3jre*rniet 20 vee* Jenever gedronken als tegenwoordig. In 1947 dronken de Nederlanders 95 borrels per hoofd, in 1948 waren het er 122 en in 1949 al 132. En hoe zal het in 1950 zijn? Per persoon f 1,20 per week Onlangs hebben een aantal voor aanstaande figuren in ons land. waaronder minister-president Drees. minister In 't Veld en mr dr J. Donner, de President van de Hoge Raad. een manifest gericht tot leidinggevende personen m ons land. waarin gevraagd werd het toenemend drankgebruik tegen te gaan. Daarvoor is het nog niet no dig geheelon'houder te zijn Matig alcoholgebruik op zijn tijd kan •voor de meeste mensen geen kwaad, maar velen kennen de grens tussen matig gebruik en misbruik niet en het is wel zeker, dat als het gebruik toeneemt het misbruik in veel sterkere mate stijgt Gebruik en misbruik Een aantal cijfers kan dit illus treren. Per hoofd van de bevolking ge bruikten wij in Nederland in 1939 1,57 liter jenever, gerekend tegen een alcohol-percentage van 50 In 1946 (distributie) was dit 1.27 liter, in 1947 2 33 liter, in 1948 3,00 liter, in 1949 3,30 liter. (In feite ligt het aantal liters hoger, daar jene ver gemeenlijk slechts 35T7 alcohol bevat). Het aantal geconstateerde gevallen van openbare dronken schap. al of niet met orde-versto ring. steeg echter veel sterker. In 1939 11.411 gevallen, in 1946 4498. in 1947 10.672 en 1948 ruim 17.000. Het gebruik van jenever werd van 1946 tot 1948 dus 21/-» maal zo groot. Het „meetbare misbruik" werd echter *bijna vier maal zo groot. Het aantal gevallen van dron kenschap beïnvloedt onmiddellijk het aantal misdrijven. Want ieder weet dat mensen in dronkenschap spoediger hun morele remmen kwijt zijn en sneller tot bepaalde misdrijven komen dan wanneer -e nuchter zijn. Het aantal chauffeurs, die „on der de invloed van sterke drank" achter het stuur van een auto za ten en deswege werden geverbali seerd bedroeg in 1947 615 en in 1948 niet minder dan 1388. Ook dit Zaak van de L.V.V.S. LTitspraak bepaald op 16 Maart of eerder DEN HAAG De afdeling recht spraak van de Raad voor Rechtsherstel behandelde onder presidum van prof. mr H. G. P. Duyfjes. een bezwaarschrift van de heren Vis en Polak tegen een voorstel van de LVVS (liquidatie van Verwaltung Lippmann—Rosenthal). Dit voorstel komt. zoals bekend, neer op een uitkering van 70 pet. aan crediteu ren. met de aanvaarding van welk voor stel de crediteuren van alle overige vor deringen afstand moeten doen De crediteuren, de heren Vis en Po lak. gaan niet accoord met dit voorstel, waarmee een 2000-tal andere crediteu ren genoegen hebben genomen Voor appellanten pleitte mr H. San ders. Hij merkte op. dat er hier sprake Is van een sterk werkende dwang. Men heeft de keuze tussen een uitkering van ruim 60 pet. binnen onzekere tijd en een aan zekere voorwaarden gebonden uitkering van 70 pet. op een kort tijd stip. Volgens dit voorste) komen de niet-aanvaarders pas aan de beurt als het laatste stukje actief is gerealiseerd. Het was hem niet duidelijk waarom, als er voldoende middelen zijn om 40 pet50 pet. of meer uit te keren, de nlet-aanvaarders worden drooggelegd tot het laatste stuk actief is gereali seerd. Hij noemde dit een voorstel waar mee dwang wordt uitgeoefend onder het mom van een garantie.. De Staat geeft aan degenen, die het voorstel aanvaar- dcs. garanties Pleiter meende, dat een en ander strijdig is met artikel 1506 van het B W. Mr. D. J. Vecgerns pleitte voor het Beheersinstituut. Na in het kort het ontstaan van L.VVS te hebben geschetst merke hij op. dat beheerders bij LVVS na de bevrijding een ongelooflijke chaos aantroffen. Het aantal rekeningen in de boeken was toegenomen van 2000 bij de bevrijding tot ruim 70 000. De belangen van twee groepen schuld eisers moesten tegen elkaar worden af gewogen. De ene - groep verlangt een spoedige uitkering en heeft daarvoor concessies over. Deze groep van tot heden ongeveer 2000 crediteuren heeft het aanbod aangenomen. De eerste uit betalingen geschieden reeds De andere groei? verlangt het volle pond èn bij L.V.V.S. èn in het effectenrechtsherstel. maar houdt de behandeling van de groep aanvaarders voor onrechtvaardige bevoorrechting. Hij betoogde, dat het Beheersinstituut en de Raad voor het Rechtsherstel in overeenstemming met de regering heb ben gehandeld, die uitsluitend om deze zaak te doen slagen en niet om een eigen voordeeltje te behalen een om vangrijke staatsgarantie en een bijdrage van 23 millioen gulden heeft toegezegd. Hij stelde vast. dat de grondslag van dit proces slechts zijn kan de krenking van een Individueel recht van de eiser. Appellanten moeten dus aantonen, dat zij als nlet-aanvaarders van* het aan bod. in enig persoonlijk recht gekrenkt zijn. Als zodanig komt alleen in aan merking het recht van uitkering na ve rificatie van de vorderingen. Laat men het recht, zoals het thans luidt, zijn loop. dan staat nog een lang durige en kostbare verificatie-periode te wachten. In tweede Instantie merkte mr. San ders op. dat hij geen bezwaar heeft tegen een aanbod, dat de Staat wil doen „als de Staat dat maar niet van mijn geld doet." De Staat garandeert 70 pet. De beheerders zijn nu reeds aan het uitkeren. Daartegen komt hij in appèl. Wie zich niet buigt, aldus pleiter, moet laren wachten. De een moet offers brengen, terwijl de ander voordelen behaalt. Nadat tenslotte mr. Veegens In het kort nog enkele punten had beantwoord deelde de Raad mee. dat de uitspraak wordt bepaald op Donderdag 16 Maart om 2 uur of zoveel eerder als de Raad de uitspraak gereed mocht hebben. /.egt wel wat. zeker in deze tijden van snelverkeer. ..Nu zal een opmerkzame lezer opmerken, dat wij het steeds over jenever gehad hebben. „Het zal v ??r zijn, dat er meer ^ver ge dronken wordt", zal hij zeggen. De gegevens voor dit artikel werden oAs ter beschikking ge steld door het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag, de Volksbond tegen Drankmis bruik te Den Haag en de Neder- landse Vereniging tot afschaf- fing van alcoholhoudende dran ken te Utrecht. V. ..Maar er wordt minder bier ge dronken en dat zal die toeneming van het jenevergebruik dan wel weer opheffen". Maar h" mis. En dan het biertje Inderdaad wordt er minder bier gedronken. In 1930 27,5 liter per hoofd der bevolking, in 1935 15,3. in 1939 16,2, in 1946 19,1. in 1947 17,0. in 1948 14.0 en in 1949 11 li ter. Maar bier bevat minder alcohol dan jenever, namelijk ongeveer 4'-%. Dat neemt overigens niet weg. dat een glas bier. door zijn grotere inhoud, evenveel alcohol bevat als een glaasje jenever. Of men nu een glas wijn drinkt, een glas bier of een glas jenever, de maten der glazen ziin zodanig, dat men bijna steeds 12 tot 16 gram alcohol tot zich neemt. Als men nu alle alcoholhoudende dranken bij elkaar neemt en uit rekent wat de totale consumptie J"rvan in Nod*rla"d aan zuivere lOftf* alcohol heeft bevat, dan kriigt men tot resultaat, dat Ne derland in 1946 ner hoofd van de bevolking 1.3 liter zuivere 100C7 alcohol heeft eebriiikt. in 1948 1,9 liter en in 1948 2.4 liter. Da* het gebruik van waarliik -sterke" drank dus sterk stijgt de Matste iaren is niet tegen te spre ken. Het aantal gevallen van open bare dmnkenschaD en het aantal verkeersongevallen door alcohol misbruik kunnen dit nog illustre ren. Wij geven hier alleen de feiten en laten de achtergronden buiten beschouwing Een bekend drankbe strijder. die wij vroegen of hij het toenemend drankgebruik een ge volg achtte van de oorlog, zei: „Ja. in zeker opzicht wel. Maar ik ge loof. dat het veel meer de scha duw van morden dan de schaduw van gisteren is. Ik geloof, dat het een gevoel van onzekerheid is. de angst voor de toekomst, die de mensen er toe brengt meer te drin ken dan vroe°er". Maar daarover zullen wel vele meningen te geven zün. Fiscus incasseert Wij willen alleen nog vermelden, dat in 1947 in Nederland voor 520 millioen gulden aan alcoholhou dende dranken werd gebruikt en in 1948 voor 612 millioen gulden. Dat is zestig gulden per jaar per hoofd der bevolking of 1,20 per week. voor mannen, vrouwen en kinderen door elkaar genomen. Zouden we niet proberen zuinig te leven Maar daar is die opmerkzame lezer weer. Hij zegt „Daar profi teert de schatkist toch ook van?". Dat is natuurlijk wel zo. En nu zul len wij u meteen maar een laat ste cijfer geven, waar u misschien van zult duizelen. In 1949 betaal den wij alleen aan accijns op ta bak. bier en gedistilleerd een be drag van 343.389.000.En dat in arm Nederland 99 Vuile handen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. En daar stond, stialend van toewijding aan de nationale zaak, pistermiddap pro fessor Anema in de Eerste Ka mer op vr\jersvoeten. HO had vergeten zijn snor in de brillan tine te zetten, maar als een sur realistisch bruidsboeket zwaaide hij met het manuscript van zijn rede over de Staatsbegroting 1950. Het huwelijk van de K.V.P. en de P.v.d^. was hem heilig en hij hoopte, dat de echtelieden nog lang bij elkaar zouden blijven, doch solliciteerde alvast met na druk naar de plaats van huis vriend. Wij moeten, nu de Indo nesische kwestie is afgehandeld, zorgen, dat wij in bet kader der internationale samenwerking een sterke eenheid vormen, zei hij, bij voorbaat de P.v.d A. aan zijn mannelyke borst drukkend. En professor hief zijn handen, waaraan geen spatje vuil kleefde van de harde siaatsmansarbeid, die in de laatste jaren door de Regering is verricht, bezwerend omhoog. Het is met aan te ne men, dat deze bezwering veel zal helpen. De K.V P en de P v d.A. hebben in de tijd, dat de Indone sische kwestie ons land verdeel de, vuile handen gekregen, zoals de bemanning ran een door de storm besprongen schip vuile handen krijgt b\j de zware ar beid. ZO zullen weinig animo hebben om de A.R. Partij, die tij dens de storm als de beste stuur man aan de kant stond, in hun midden op te nemen, nadat zij de vuile arbeid hebben verricht. Het is geen kunst om achteraf -met de vlag van de nationale eenheid te zwaaien, als men anderen de ver antwoordelijkheid heeft laten dragen voor een oplossing, welke onvermijdelijk was. „Vuile han den". welke ook een rol spelen in Sartre s dezer dagen door het Rotterdams Toneel opgevoerd stuk, hebben allen gekregen, die niet op de loop ztjn oegaan voor de werkelijkheid. Zij zOn een onderscheidingsteken zo goed als de schone handen van hen, die werkeloos bleven toezien, be schamend zijn. V.J BERLIJN. Het bedrag, dat oorspronkelijk als Marshallhulp voor West-Berlijn was bestemd, zal met vjjf millioen mark worden ver hoogd Het totaal bedrag is nu op 100 millioen mark gebracht. Hoge waterstanden hebben Maas in brede snelvlietende rivier herschapen NIJMEGEN. Uit alle delen van ons land worden verbazend hoge waterstanden gemeld en hier en daar is reeds sprake van overstromln gen. De laatste drie dagen ls de was van de Waal met drie en een halve meter toegenomen en gisteren wees een peilschaal te Nijmegen elf meter boven N.A.P. aan. De lage kade van de stad Is reeds onderge lopen cn de uiterwaarden In dc omgeving staan grotendeels blank. In Twente is de Dinkel buiten haar oevers getreden. Zij heeft grote opper vlakten tussen Denckamp cn Ootmarsum en tussen Losser en De Luttc onder water gezet. De Maas is, nu de stuwen gestreken zijn, een snel stromende rivier geworden, die gevaren oplevert voor de scheepvaart. trekken vanwege het risico dat een (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG/— Over de bedoeling met de voorjaarsploeg van de lich ting 1950 z(jn allerlei geruchten In omloop. De minister van Oorlog ver zekert nu, dat er geen sprake van is, dat de voorjaarsploeg niet In wer kelijke dienst zal worden geroepen. Deze ploeg Is alleen van beperkte omvang en de daarbij ingedeelde dienstplichtigen zijn in hoofdzaak be stemd voor officiers- en onderofflciersoplciding. BU een viertal korpsen worden echter in beperkte mate dienstplichtigen In werkelijke dienst ge roepen, die niet bestemd zijn voor kaderoplciding. Elke lichting, aldus de minister, ook de lichting 1950, wordt be schouwd als een reservoir, waaruit naar behoefte wordt geput, zowel voor de voorjaars- als voor de na- jaarsploeg. Er wordt gelegenheid ge geven tot het kenbaar maken van voorkeur voor één dezer ploegen, doch slechts om rekening te hou den met de maatschappelijke belan gen van de dienstplichtigen. Nu de voorjaarsploeg 1950 een ge ringere sterkte heeft dan de na- jaarsploeg, is het niet mogelijk om in alle gevallen rekening te houden met de opgegeven voorkeur, omdat anders de druk van de dienstplicht te onevenredig zou worden ver deeld. Het ligt dus niet in de be doeling om de ingeschrevenen, die voorkeur hebben opgegeven voor indeling bij de voorjaarsploeg. vrij te stellen van eerste oefening, om dat aan die voorkeur niet kan wor den voldaan. Aan deze mededelingen op vragen van het Tweede Kamerlid Fens voegt de minister nog toe. dat het wegens broederdienst vrijstellen van hen. die afkomstig zijn uit ge zinnen. waarvan een zoon dient of heeft gediend, ongeveer 30.000 inge schrevenen aan de mankracht van lichting 1950 zou onttrekken. Daar door zou zowel de functionele in deling als de noodzakelijke kader vorming bij verschillende onderde len van de strijdmacht zodanig in gevaar worden gebracht, dat geen toezegging in deze richting kan wor den gedaan. In verband met de verminderde Stuivertje wisselen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Voordat in de Eerste Kamer de beslissing zou vallen over de souvereiniteits- overdracht aan Indonesië zijn te voren natuurlijk de neuzen ge teld. In verband met de ziekte van de Delftse burgemeester mr. Van Walsum kon destijds op de aanwezigheid van dit P.v.d A.-lid niet worden gerekend, terwijl in Verband met de te verwachten houding der C.H.-fractie geen stem gemist kon worden. Mr. Van Walsum heeft toen als lid der Eer ste Kamer bedankt en juist op tijd kon dr. Wibaut, die reeds in een vorige zittingsperiode Eerste Ka merlid was geweest, worden be ëdigd Doch gisteren vias bij de inge komen stukken de ontslagname als lid der Eerste Kamer van dr. Wibaut, die als lid der hoge ver gadering voornamelijk opviel door zijn bescheidenheid. Men moet niet denken, dat hij plotse ling een afkeer heeft gekregen van zijn ambt als volksvertegen woordiger. De reden van zijn vrijwillig aftreden wordt ver klaard door het feit, dat mr. Van Walsum nu weer op zijA beurt de opvolger van dr. Wibaut zal worden en daardoor de zetel terugkrijgen, die h\j ter beschik king had gesteld. J sterkte voor 1950 is de minister ech ter bereid om enige uitbreiding te geven aan de groepen, die buiten de normale opkomst blijven, daaronder begrepen de dienstplichtigen, die afkomstig zijn uit gezinnen waarvan twee zoons dienen of gediend heb ben Voor zover de behoeften van de dienst zulks toelaten zal verder zoveel mogelijk rekening worden gehouden met de belangen van hen. die een broer hebben, die dient of gediend heeft. Dit laatste zal ook geschieden ten aanzien van hen. die behoren tot gezinnen, die reeds gro te offers aan het vaderland hebben gebracht door het verlies van een of meer gezinsleden. Daarbij wordt niet alleen gedacht aan gesneuvel den. dbch ook aan slachtoffers ter koopvaardij en door bombardemen ten omgekomenen, alsmede aan overlijden als gevolg van actief verzet, langdurig vermist, krijgsge vangen of ernstig verwond ge weest zijn in Indonesië en derge lijke. De minister is bovendien be reid om voor 1950 op ruimer schaal dan tot dusver uitstel van eerste oefening te geven, zowel ten behoe ve van studie als om zekelijke re denen. Bij Nijmegen staan uiterwaarden blank De weg van Denekamp naar Oot marsum staat blank. Het Lutter- zand, het ontspanningsoord voor duizenden toeristen, lijkt meer op een merengebied dan op een bebost duinlandschap. De kleine Dinkel die des zomers zo vredig langs de hoge oevers vloeit, kolkt nu in wilde vaart onder de bruggetjes door en daar waar grote watervlakten ziin onts'aan is met geen mogelijkheid de loop van het stroompje meer vast te stellen. Bij aanhoudend droog weer verwacht men echter dat de grote toevloed van water uit Duitsland snel zal verminderen en dat dan het riviertje binnen en kele dagen weer in zijn bedding terug zal keren. De Maas is breed geworden Voor de schippers is het moeilijk d'3 vaargeul te houden en een kleine afwijking kan noodlottige gevolgen hebben. Het sleeptarief stroomop waarts is onder deze omstandighe den dubbel zo hoog als normaal. Ook stroomafwaarts is de prijs van het slepen hoger geworden, omdat een sleepboot minder schepen kan lange sliert door de sterke stroom buiten de vaargeul wordt gedre ven. De baggermolens werken niet. Het aanbod van vrachten is schaars. Uit Borgharen is echter de eerste val gemeld. Het water was met 18 cm. gezakt tot 44.50 meter Bij een stand van 44 meter gaan de stuwen er weer in. DOOR DE HEVIGE REGENVAL van dc laatste dagen is het ri viertje de Dinkel in Noord-Oost Twente buiten haar oevers ge treden. Dc rijweg tussen Dene kamp en Ootmarsum staat onder water en is derhalve voor vrij wel alle verkeer gestremd. Het enige vervoermiddel dat uitkomst brengt in deze overvloed van water, is paard cn wagen, (links) Maar ook Engeland is niet van overstromingen verschoond ge bleven. Daar trad het riviertje Parrett in West-Engcland buiten zijn oevers. Verscheidene boerde rijen toerden door het water ge ïsoleerd, cn dc bewoners moesten per roeiboot van voedsei worden voorzien. Het verkeer op de overstroomde wegen geschiedde daar slechts per paard, (rechts). Coaster gestrand bij Vlieland GRONINGEN Het 200 ton metende Groninger kustvaartuig ..Koningsdiep" is in 't Schuitengat bij Vlieland tijdens hoogwater aan de grond gelopen. 'Bij laagwater kan de uit vijf koppen bestaande bemanning rond het schip lonen. Het vaartuig was met een lading cokes op weg van New Castle naar Svendborg in Denemarken. VOLGENDE WEEK ZAL IN NIJMEGEN een begin worden gemaakt met het leggen van rio leringen in de oude verwoeste binnenstad. Waar vroeger de Houtstraat, Broersstraat, Korte Molenstraat en Doddendaal wa ren, zal dit jaar nog het Cen trumplein verrijzen met grote winkelpanden en flats. De riool buizen liggen reeds klaar, zodat men volgende week onmiddellijk met het leggen kan beginnen. Engels-Nederlands project Na negen maanden voorberei ding heeft men thans op de pers conferentie in Amsterdam publi catie gegeven aan de plannen om een internationale speelfilm te ma ken. met de Nederlandse burger luchtvaart als achtergrond De Dutch Inter-States Film Produc tion N.V. werkt daartoe samen met de onafhankeliike Engelse produ cent George King, bekend o.a. van de film „Shop at sly corner" ter- wiil het verhaal eeschreven is door prof. dr Harald Bratt. Beide heren waren op deze persconferentie aanwezig evenals enkele onmiddel lijke medewerkers(sters) van Geor ge King die in ziin mededelingen aan de pers bliikbaar niet graag op de feiten vooruitliep Hii beant woordde de hem gestelde vragen tenminste zo zuinigjes mogelijk. Uit de mededelingen van mr H. A. Keuls, die als associate-producer optreedt met Gabriel Levy als fi- Order van „Unicef" voor Philips PARIJS Bijna de helft van de 317 pas ingestelde districts- bureaux voor gezondheidszorg in Polen zullen binnenkort met mo derne doorlichtingsapparatuur worden uitgerust. Deze wordt ge schonken door de „United Nations International Children's Emergen cy Fund (Unicef). De nieuwe uitrusting, die door de Unicef bij Philips in Eindhoven is besteld, kost 450 000 dollar. Zij zal worden gebruikt om de Poolse kinderen en massa op tuberculose te onderzoeken. PERTH. De Noorse tanker ..Elise", heeft 12 Indonesische zee lieden opgepikt, die schipbreuk le den in een zeilboot bij de westkust van Australië. nancieel adviseur bleek, dat die zwijgzaamheid een begrijpelijke reden had. ei staat nog maar wei nig definitief vast. Dit weinige is intussen toch ook weer niet onbelangrijk De KLM verleent voor de opnemingen op Schiphol die April of Mei zullen beginnen alle nodige faciliteiten. De tocht die het vliegtuig maakt, waarin de helft van het verhaal zich afspeelt een forse moord al s romantisch uitgangspunt! strekt zich uit tot Curacao een eiland welks strategische betekenis nog te weinig wordt begrepen. Ook de bijzondere muziek van Curacao en Suriname zal een rol in de film spelen. Het vliegveld van Curacao is fantastisch groot evenals dat van Venezuela. Spelers van internatio nale reputatie zullen de nodige trekkers" moeten ziin. zoals Oscar Homolka en Anton Walbrook. al zullen er ook enkele Nederlandse acteurs aan te pas komen. In elk geval worden Ned. technici inge schakeld voor de buitenopnemin- gen in Amsterdam. Paramaribo en Curacao, o.a. voor het camerawerk Bert Haanstra Wanneer de film gereed is men schat Augustus of September dan is het de derde speelfilm van de genoemde maatschappij. De eerste was „Niet Tevergeefs" de tweede, die volgende maand uit komt geeft een beeld van de Mui- derkring. Mr Keuls die Zaterdag met het internationale gezelschap naar W.- Indië vloog wees cr nog op dat men eraag 'n algehele Nederlandse film had willen maken, maar de nodice medewerking hiertoe bleef uit. Het kapitaal is nu eoeddeels van Engelse oorsprong, de studio opnemingen geschieden in Enge land. de reeie is van George King en de versie zal Engels ziin. Over de titel is men het nog niet eens. Voorlopig luidt hii .Transatlantic Flight". Van Nederlandse ziide is de publiciteit toevertrouwd aan de heer J. v. d. Walle. die jarenlang in Wcst-Indië heeft gewerkt. TE GIEKERK BIJ LEEUWAR DEN is men bezig landerijen af te graven. Dit wordt niet, zoals in deze tijd gebruikelijk is, ma chinaal gedaan, doch op de or thodoxe manier met spaden. Dat ook deze manier haar voordelen heeft, bewijst wel het feit, dat de oudheidkundige schatten, die de de zomer niet bodem bevat, vrijwel onbescha digd naar boven komen. Boven dien kan men het zand, dat on der de bovenlaag zit, bestemmen voor de bestrating in Leeuwar den. Door de afgravingen komt het land lager te liggen, wat de kwaliteit van het land verhoogt. Nu immers droogt het land in zo snel uit. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Over het flatgebouw Van Stolkweg 14 is reeds het een en ander te doen geweest, omdat het na ontruiming door .het depar tement van oorlog door de Rijksgebouwendienst werd vastgehouden, in plaats dat het In onze stad met een zo schrijnend woningtekort weer beschikbaar kwam voor normale bewoning. Het staat, indien dc Tweede Kamer accoord gaat met een door minister in 't Veld ingediend wets ontwerp tot aankoop van het gebouw, vast dat in lengte van jaren van normale bewoning hier geen sprake zal zijn. De Centrale Dienst van In- en Uitvoer zal hier namelijk worden ondergebracht met een perso neel van ruim 900 man. exploiteren als kantoorgebouwen Minister in 't Veld deelt in de toelichting op het wetsontwerp me de, dat een ander pand van die grootte in Den Haag niet beschik baar is. In verband met het ont trekken van dit flatgebouw aan de woningvoorraad wijst hij erop, dat de totale hoeveelheid woon ruimte, welke in Den Haag voor lopig nog ten behoeve van de rijks diensten in gebruik genomen zal worden, niet afhankelijk is van de keuze der in gebruik te nemen pan. den. doch van de totale omvang der rijksdiensten. Z i. verdient het in gebruik houden van flats zonder Kosten bedragen f 1.250.000 Op het ogenblik is de Centrale Dienst van In. en Uitvoer gevestigd in panden van de firma Mutters op het Piet Heinplein en in de Tromp, straat, terwijl bovendien nog enige woonhuizen in de Anna Paulowna- straat in gebruik zijn. De firma Mutters heeft het rijk de huur op gezegd. echter niet. indien wij goed zijn ingelicht om de panden weder om in gebruik te nemen voor haar bedrijf doch om ze ook verder te twijfel de voorkeur boven het vasthouden van afzonderlijke woon huizen. Het flatgebouw zal aan het rijk 785.000 kosten, waardoor de ver. plichting tot het wcderinrichten als woonflat. waarmede een bedrag van 200.000 zou zijn gemoeid, vervalt. De kosten voor verbouw, waarin begrepen de kosten van herstel van hetgeen tijdens het ge bruik als kazerne is vernield, be dragen 400.000, de kosten van inrichting 45 000 totaal kost dit grapje het rijk dus een en een kwart millioen gulden. Als pleister op de wonde mag dan uit financiëel oogpunt bekeken, gel den het bedrag dat de eigenaresse als vennoo schaps- en onderne mingsbelasting terug moet betalen, al f 85.000. Aanvankelijk deelt de minister verder mede. bestond het plan om het gebouw voor bewoning vrij te geven. Dg volledige detaillering van de plannen voor herstel heeft enkele maanden geduurd. Toen daarna bleek, dat het gebouw moest worden gebruikt voor de huisvesting van bovengenoemde dienst moesten nieuwe plannen worden gemaakt. Ook de onder handelingen met de eigenaresse hebben veel tijd gevergd. Dudok maakt grote plannen De bekende Hilversumse archi tect W. M. Dudok, heeft een uit breidingsplan voor Zwolle ontwor pen. waarbij hij grote industrie-ter reinen met havens en woonwij ken aan de IJssel heeft gedacht De verbinding tussen het oude cn het nieuwe stadsdeel zal gevormd wor den door een auto-tunnel, een voet gangerstunnel en een voetbrug, wel ke het spoorwegemplacement moe ten kruisen. Door de oude binnen stad zijn vier grote wegen gepro jecteerd. Dudok heeft ook een voorlopig raadhuisplan ontworpen voor Vel- sen. gedacht aan de nieuwe weg die de plaats van Oost naar West zal doorsnijden. De voorgevel. 60 m. breed, vier ver diepingen hoog. is naar het Plein 1945 gekeerd Er is een vierkante toren gedacht van 46 meter hoogte, desgewenst met een carillon. De Raadzaal springt als een afzonder lijke vleugel naar voren. Een nieu we burgerzaal is in het plan op- genoemen Expositie H. Moore verlengd De tentoonstelling van beeld houwwerken van Henrv Moore. in het Stedeliik Museum tc Amster dam wordt verlengd tot en met 2 Maart a.s De bekende romanschrijver Rafael Sabatini die enige weken geleden in Adelboden (Zwitserl.) was aangekomen om te genezen van ziin bronchitis, is in het Neva da Palace-hotel aldaar overleden. Hii zal Donderdag in Adelboden worden begraven Sabatini is het slachtoffer geworden van de föhn, de beruchte valwind, die ernstige gevolgen kan hebben voor mensen met een zwak hart.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3