Conservatief en liberaal vechten om de anti-socialist Boekenweek: 24 Februari tot 4 Maart Particuliere radiodistributie duurder dan P.T.T.-exploitatie VIJFTIG JAAR SPEELTUIN expositie in RAI-gebouw r~ Voor de oorlog lage lonen en slechte sociale toestanden Beukbergen, centrum in strijd tegen nihilisme Donderdag 16 Februari 1950 3 BRITSE VERKIEZINGSCAMPAGNE Churchillliberalen zijn lichtzinnig Davies: conservatieven zijn dieven (Van een speciale correspondent) LONDEN. „Wat is in een naam?" heeft Shakespeare tün Julia tot haar Romeo laten zeggen, toen zij beiden over hun toekomst spraken. Zo zij deze vraag had kunnen richten tot mr. Clement Davies. de leider van de Liberale Parlementaire Party in Engeland, zou zij ten antwoord hebben gekregen: „Niets meer of minder dan de politieke toekomst van Groot Brittannië." Want Clement Davies is er ten zeerste gebelgd over dat sommige Conservatieven alsmede de aanhangers van Lord Tevlot. die nauw met de Conservatieven samenwerken, zich net als zijn eigen volgelingen ..Liberalen" noemen. „Nationale Liberalen" wel te verstaan. Clement Davies heeft dit niet alleen misleiding van de kiezers genoemd, maar ook: ..misbruik van een naam". Zo ernstig heeft hij deze zaak ge nomen. dat hij tegen het gebruik van de naam ..Liberaal" door anderen dan zijn eigen partijgenoten een protest heeft ingediend bij de Britse rechter. Tegen het gebruik van de term „nationaal" heeft hij bovendien geprotesteerd m zijn verkiezingsredevoeringen tot het Britse volk. „Want", zo zegt Davies „de Natio- nale Liberalen" zijn al evenmin na- f tionaal als liberaal. Het zijn Conser- vatieven en de Conservatieven vor men een klasse-partij evenals de aanhangers van Labour Werkelijk nationaal, dwz werkelijk onafhan kelijk van klasse-vooroordelen, het zij van kapitalistische, hetzij van so cialistische aard, zijn alleen de échte Liberalen", d.w.z. de Clement Da- vies-groep. Dat laatste moet men na tuurlijk met een korreltje zout ne men. Waarom de Liberalen van Da vies. wier program in vele opzich ten een copie van het program der Conservatieven is. géén kapitalisti sche belangen zouden dienen en Churchill cs. wél. is niet helemaal duidelijk. Voor het overige echter steekt er véél waars in Davies be schuldiging en dat is misschien wel juist de reden, dat Churchill zich over de actie der Liberalen zo bij zonder boos gemaakt heeft, zoals deze zich opwonden over de „dief stal" van hun naam. Met dit alles zitten wij midden in de Britse verkiezingen, die op 23 Fe bruari zullen worden gehouden en sedert enkele weken al het politieke leven in Groot Brittannié volkomen hebben beheerst Op 3 Februari werd het Parlement ontbonden, toen de Koning een daar toe strekkende proclamatie tekende in zijn buitenverblijf in Sandring- ham tijdens een zitting van de I Privy Council. Op die dag verloor de Britse volksvertegenwoordiging haar vertegenwoordigend karakter en zij zal niet opnieuw bijeen kun nen komen, dan nadat het Engelse volk zijn politieke wil tot uitdruk- king heeft gebracht aan de stembus De verkiezingscampagnè is thans I in volle gang en merkwaardig ge noeg tot dusver vooral gekenmerkt door een verbitterde strijd tussen Conservatieven en Liberalen, waar van wfl zojuist al enkele staaltjes hebben verteld. Weliswaar heeft Winston Churchill toen hij van zijn woning in Kent uit via de microfoon zijn eerste grote verkiezingstoe spraak hield het Labour-bewind met verwijten overladen, maar vervol gens heeft hij toch het grootste deel van zijn welsprekendheid over het hoofd van zijn eveneens anti-so cialistische concurrenten uitge stort. Dat is geschied, nadat hij eerst gepoogd heeft Clement Davies en zijn aanhangers tot samenwerking te bewegen. Toen dat niet lukte noem de hij hen in het openbaar onver antwoordelijk en lichtzinnig Want aldus Churchill een stem voor de Liberalen is een weggegooide stem en zij kan er hoogstens toe bij dragen. dat een Conservatieve can- didaat de nek breekt en een Labour- candidaat met de winst gaat strij ken. In een brief aan Clement Davies heeft Churchill hier nog eens met heel veel klem de nadruk op ge legd. Hij schreef, dat het niet 'de Conservatieven, doch de socialisten zijn geweest, die verantwoordelijk moeten worden gesteld voor de ach teruitgang der Liberale partij en hij betoogde, dat het toch eigenlijk zó moest zijn, dat Liberalen en Con servatieven schouder aan schouder tegen Labour vochten Zijn beroep op Clement Davies heeft even weinig uitgericht als Da vies' protest tegen het misbruik van de naam „Liberaal" „In dit vrije land is er geen enkele wet, die vrije Oorlog van Conservatief tegen Liberaal LONDEN. De Britse Libe- ralen die de derde grote partij in Engeland vormen, beweren dat de Conservatieven op het punt staan een papieren oorlog' tegen hen te ontketenen ten einde „de Liberalen te vernieti gen, zelfs ten koste van een overwinning van de socialisten". Het hoofdbureau van de Libe rale partij zegt inlichtingen ont vangen te hebben, dat in de laatste dagen verzegelde pakken vlugschriften van het centraal bureau der Conservatieven naar diverse agenten zijn gezonden. Er zouden millioenen van deze vlugschriften gedrukt zijn met 't opschrift: ,,Een woord aan de Liberalen". De Conservatieven zouden de stelling willen ver kondigen. dat de Liberalen geen kans hebben. mannen zou beletten zich Liberaal te noemen, als zij dat zelf wensen" schreef Churchill. En Davies heeft zich niet laten overtuigen door Churchill's bewering, dat de Libe rale Partij door haar optreden in deze verkiezingscampagne feitelijk het socialisme in de kaart speelt. De reden daarvan is wellicht het duidelijkst aangegeven door de onaf hankelijke ..Manchester Guardian", die dezer dagen schreef, dat „de Li berale Partij, zo zij haar eigen ge schiedenis trouw wil blijven, zich nooit 'op genade en ongenade kan overgeven aan haar oude vijand de Tories (Conservatieven), zelfs al zijn ook de Liberalen anti-socialistisch." En zo laait het verkiezingsvuur dan heftig op in alle steden en dor pen van Groot-Brittannië. Weer trekken de candidaten er op uit, weer beklimmen zij de traditionele zeepkisten, in Hydepark of ergens op de hobbelige keitjes van een dorpsplein en als zovele keren in Engelands roemrijke geschiedenis pogen zij hun kiezers er van te over tuigen. dat hun belangen en die van het land het best gediend zijn. wan neer zij hun stem uitbrengen op de partij, die zij vertegenwoordigen. In een uiterst moeilijke periode maakt Engeland zich op voor het ne men van een beslissing van histori sche draagwijdte. En Liberalen. Con servatieven en Labourmaniyn ver zekeren om het hardst dat zij de re medie weten voor de crisis, die juist ten tijde van deze stembusstrijd, als een donkere schaduw, dreigender dan ooit over het Verenigd Ko ninkrijk hangt. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM. Van 24 Juni tot en met 2 Juli wordt in het R.A.L- gebouw te Amsterdam een grote nationale tentoonstelling „Vijftig Jaar speeltuin" gehouden, die zal demonstreren wat op het gebied van het speeltuinwerk ln ons land is en wordt gedaan. De organisatie berust bij het Amsterdams Speeltuinverbond (A.S.V.) en de Nederlandse Unie van Speeltulnorganisatles (N.U.S.O.), welke laatste momenteel driehonderd speeltuinen in het hele land omvat. Van zeepkisten m Hydepark af, maar ook met behulp ran mo derne luidspreker-auto's, roepen de Labour-propagandistcn de Britse kiezers op, hun vertrou wen opnieuw aan de partij van Attlee en Bevin te geven. Deze tentoonstelling is het voor naamste onderdeel van de viering van dit gouden jubileum. De her denkingsdatum is eigenlijk 17 Juni. de dag. dat vijftig jaar geleden de voorman-scheepmaker U. J. Klaren van de Marinewerf te Amsterdam het initiatief nam tot de eerste speeltuin in de Czaar Peterstraat. Deze pionier is in 1947 op 95-jarige Skymasters in een Skymaster DEN HAAG. Het dansor- kest de Skymasterszal naar Engèland gaan om daar een tournee te maken. Tezelfder tijd zal het Engelse dansorkest van Vic Lewis in Nederland verblij ven en o.a. voor de radio optre den. De Skymastersvertrek ken Zaterdag a s. van Schiphol naar London Airport per KLM- e„Skymaster" PH-TDL. Zij wor den vergezeld van de „Vocal Touches". Tijdens hun vlucht naar Engeland zullen de Neder landers het nummer Constella tionspelen. Bij aankomst op London Airport zal het orkest van Vic Lewis de Nederlanders iverwelkomen met ..Progressie ve" muziek. De Engelsen zullen dan in de „Skymaster' stappen en hun reis naar ons land be ginnen. De PH-TDL is toevallig het toestel dat het 'vorige jaar het Residentie orkest en het En gelse „Halle-orchestre" vervoer de. „De zaak Beukenoot" het geschenk (Van een ohzer verslaggevers) AMSTERDAM Van 25 Fe bruari tot 4 Maart zal de boeken week worden gehouden, de vijf tiende sinds de propaganda voor het Nederlandse boek met een boe kenweek begon Er is sindsdien wel iets veranderd Toen duurde het heel lang voor een minister be reid was een aanbeveling te schrij ven. Nu tonen tal van autoriteiten hun belangstelling. Het publiek zal op eendere wijze als andere jaren met het boek worden geconfronteerd. Een af fiche en propaganda artikelen ma ken de eerste belangstelling wak ker Jan Bons ontwierp het fraaie affiche: een opengeslagen boek. dat een doorkijkje geeft op de we reld en in enkele woorden de zin van het lezen samenvat: een blik in een andere wereld. Is de belang stelling eenmaal gewekt, dan vindt men licht de weg verder. Wie een bepaald bedrag aan Ne derlandse boeken besteedt, krijgt „Het Geschenk", dit jaar „De zaak Beukenoot" een novelle met een sterk sociale inslag, die door J C Kelfkens is geïllustreerd. Niet min der dan 27 schrijvers hebben een manuscript ingezonden. Aan de le zer te raden van wie „De zaak Beukenoot" is. De jeugduitgave is omvangrijker dan vorig jaar Het is een bloem lezing van gedichten „De muze op reis", die met sierlnke silhouetten va nH. D Voss is verlucht. Zij werd samengesteld door Victor E. van Vriesland en Han G. Hoekstra. De gedichten werden gekozen uit de poëtische productie van de huidige dagen tot en met de Gouden Eeuw. Er wordt weer een foutenteke- ning uitgegeven voor jonge kinde ren. Voor deze groep lezers is de commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek bezig om. in samenwerking met uitgevers van kinderboeken, te komen tot een kinderboekenweek, eens in de zo veel jaren De feestelijke openingsavond zal de première brengen van Sjef Heydendaels spel „Armada", dat door Comedia in de Amsterdamse Schouwburg ten tonele wordt ge bracht. Burgemeester d'Ailly zal een korte rede houden en de avond zal worden besloten met het tradi tionele schrijversbal in de door Mette Koornstra versierde schouw burgzalen. Dit na-feest wordt ver- der opgeluisterd door Hetty Blok, die bij de vleugel liedjes zingt en de meester-zakkenroller Borra zal aans'agen plegen op de bezittingen van de bezoekers. Tot slot enkele nuchtere cijfers: „Het Geschenk" verschijnt in een oplage van 130.000 exemplaren, de jeugduitgave in 22000 exemplaren, de foutentekening 170.000 ex.. de boekengids 145.000 ex. en de sluit- zegel 225.000 ex. Benelux-ministers in April bijeen BRUSSEL - In April ral te Brus- sel. ter voorbereiding van de vol ledige Economische Unie, die op 1 Juli van kracht moet worden, een bijeenkomst der ministers van de landen der Beneluxgroepering ge houden worden. leeftijd overleden. Het gemeentebe stuur van Amsterdam heeft thans toegezegd een straat naar hem te nomen. De NUSO zal ln deze straat een gedenksteen laten aanbrengen. De 17e Juni wordt door alle speel tuinen in het land afzonderlijk her dacht. Een ander onderdeel van de jubileumviering is noe een grote nationale wandelmars op 18 Juni te Amsterdam De tentoonstelling zal éénmaal gratis toegankelijk ziin voor allen in Nederland, die bii een afdeling van de NUSO ziin aangesloten, dat betekent voor alle leden van ruim 100.000 gezinnen Er wordt niet al leen allerlei materiaal getoond, dat od het speeltuinwerk betrekking heeft of dat door de kinderen tij dens avondbiieenkomsten voor „onschools werk" is vervaardigd, maar tal van ieucderoeoen uit de speeltuinverenigingen zullen ook de attracties verzorgen. Zii zorgen voor zar.g. mandoline- of mondor- eelmuziek. evmnastiek. balletdans. operette enz. Een deel van de ex positieruimte wordt aan firma's verhuurd voor reclamedoeleinden. Men verwacht zeker 200 000 be zoekers-leden. die geen entree be hoeven te betalen Voor herhaald bezoek en voor n iet-leden eeldt een laee entree-oriis Hoewel al het werk vrijwillig wordt verricht houdt men rekenine met een tekort od de exploitatie der tentoonstel ling. Teneinde dit te dekken wordt een landelijke verloting georgani seerd Skymaster met emigranten naar Canada SCHIPHOL. Een extra sky master van de K.L.M. is Woensdag middag om half vijf met emigran ten naar Canada vertrokken. Het vliegtuig, de Edam, neemt 42 pas sagiers mee. Het is de eerste maal, dat de KLM dit jaar met een extra vliegtuig een „emigrantenvlucht" organiseert. In 1949 zijn er ver scheidene van deze extra vluchten gemaakt. Van prinsesjes, gillende keukenmeiden en toverballen BUSSUM Een koninlclü- ke auto stopte Dinsdag voor een winkel in de Gildestraat te Bus- sum. Uit de auto stapten Beatrix en Irene. De prinsesjes vroegen om z.g. „gillende keukenmei den". De winkelier gaf de prin sesjes er enige toverballen bij cadeau. Beatrix en Irene wilden het vuurwerk terstond proberen en staken voor de deur van dc winkel achter elkaar drie „keu kenmeiden" af. die met een vre selijk gegil, haar naam waardig, door de straat suisden. In een oogwenk stroomden vele men sen toe. Dat was niet de bedoe ling geweest van de prinsesjes. Spoedig verlieten ze Bussum. Woensdagmiddag stopte de auto weer in de Gildestraat. De prinsesjes hadden besloten nog meer gillende keukenmeiden" te halen, die ze in Sankt Anton willen importerenEn boven dien kochten ze 12 toverballen Woningachterstand op drie manieren te verminderen TILBURG Drie mogelijk heden zijn er om het inhalen van de woningachterstand in Neder land te bevorderen, aldus de heer Scherens, afgevaardigde van het ministerie van Wederopbouw op een vergadering van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten in Tilburg. Dat zijn: 1. Het bevorderen van de bouw van duplex-woningen. Men hoopt, dat er in 1960 in totaal 72.000 duplex-woningen gebouwd zullen zijn, waarin dan plaats zal zijn voor 144.0000 gezinnen. Wanneer dit niet gebeurt, zal er in 1960 nog een achterstand van 100.000 wo ningen zijn. Door de bouw van duplex-woningen kan men deze achterstand enorm verminderen. 2. Een betere voorziening voor de behuizing van ouden van dagen, waardoor een groot aantal der thans in gebruik zUnde woningen zal vrijkomen. Het percentage ouden van dagen in Nederland be draagt thans 8 procent en neemt jaar op jaar toe. 3. Rationele woningbouw, waar bij aanbevolen wordt het ontwer pen van woningen, die op een een- heidsmaat zijn ingesteld, wat be treft deuren, raamkozijnen, dak spanten enz. Hedlers vrijspraak wekt protesten BONN Wolfgang Hedler. de extreem-rechtse Duitse politicus, die onlangs een anti-semitische re devoering heeft gehouden in Slccs- wijk Holstein. is door een Duitse rechtbank, waarvoor hij gedaagd was. vrijgesproken wegens gebrek aan bewiis. Kurt Schumacher, de leider der sociaal-democraten. heeft deze vrijspraak een ongehoord schan daal genoemd, dat het gehele Duit se volk met weerzin zou moeten vervullen. In Kiel nemen de vakverenigin gen met de uitspraak geen genoe gen. Zij ziin besloten het werk near I te leggen cn eisen het ontslag van I de betrokken rechter, alsmede een spreekverbod voor Hedler in Slecs- wiik-Holstein. „Laat, maar niet té laat", zegt premier van Thailand BANGKOK De premier van Thailand. Pobocl Songgram. heeft er voor gewaarschuwd, dat het door het communisme bedreigde zuidoost Azië niet veel tijd meer heeft. „Het is laat maar niet te laat" om het naar het zuiden oprukkende communisme in Azië tegen te hou den. zei hij „Er moeten onmiddel lijk stappen genomen worden om economische en militaire barrières op te richten of het zal er voor Thailand en z'n buren „slecht gaan uitzien"." Ook Hans Roozen naar berg Ararat DEN HAAG. Aan dc expeditie van de heer A. J. Smith, die dit jaar opnieuw een poging zal doen om eventuele overblijfselen van de ark van Noach op de berg Ararat te vinden zal ook Hans Roozen uit Den Haag deelnemen. Om te beginnen NEW YORK - Amerikaanse atoomdeskundigen hebben de con- grescomm.ssi'- voor cie atoomener gie medegedeeld, dat zij tachtig milliocn dollar nodig zullen hebben om met het werk aan de water stofbom te kunnen beginnen. Het genoemde bedrag zou hoofdzakelijk gebruikt moeten worden voor een nieuwe i-,bora'o',(»»'m-uitrusting. WASHINGTON Het Ameri kaanse leger heeft om 4.518.000 dol lar verzocht om voort te kunnen gaan met het beproeven van een nieuw geheim luchtafwcerwapen. de „Sky Swcep'cr" genaamd, dat in staat zal zijn vliegtuigen die sneller dan het geluid vliegen te treffen. Advertentie (LM.) Het Nederlandse merk met wercldrcputatte. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Hellema heeft namens de B.E.R.C. aan de pers medegedeeld, dat op een vergadering van voormalige exploitanten van radio-centrales 85 procent zich heeft uitgesproken vóór de terugkeer tot de particuliere orga nisatie van voor de oorlog, zij het dan dat een nauwe samenwerking tussen de centrale-houders tot stand gebracht zou worden. Deze 85 procent komt echter in een merkwaardig licht te staan, indien men kennis neemt van de volgende feiten. Voor de oorlog waren er 811 vergunningen uitgereikt voor het exploiteren van een radio-centrale, met toewijzing van een bepaald gebied. De B.E.R C telt echter slechts 611 leden, van wie er op de bewuste vergadering 450 aanwezig waren. Van deze stemden 389 voor terugkeer tot particuliere exploitatie. Daarnaast hebben echter ook vele voormalige cen tralehouders zich In een request aan de minister van Verkeer en Water staat uitgesproken tegen particuliere exploitatie. ACHTTIEN ZWEEDSE VLIE GERS nemen deel aan zg. „nood landingsoefeningen" in de her pen. De parachutes van de vlie geniers kunnen gemakkelijk tot een tent worden omgetoverd en hun kleding is op een langdurig verblijf in de bergen berekend. Al de benodigde proviand voor hun veertiendaags verblijf zit in een klein doosje, in de vorm van tabletjes. De mannen zijn onder strenge dokterscontrole, opdat men kan vaststellen of de gebruikte tabletten en kleding aan alle verwachtingen voldoen. De vliegers rondom het kamp- l vuur in de Noord-Zweedse ber gen. Een van de eerste gevolgen van een hernieuwde particuliere exploitatie zou zijn. dat dc luisteraars ln plaatj van 24..zullen moeten betalen 1 36. per Jaar Dl laatste bedrag Is door de B.E.R.C. niet aangevochten Hij betoogt echter wel. bij monde van zijn promo tor. prof. Hellema, dat de P.T.T. om tot' een bedrag van 24 te komen allorlei bedragen niet in rekening brengt, die door particuliere exploitan ten wèl moeten worden betaald, o a de Djnhuur cn de precariorechten aan de gemeenten. Het is niet erg duidelijk waarom, indien de P.T Tdie zelf de lijnen bezit, deze kosten niet in reke ning behoeft te brengen, het luisteren naar radio-distributie met deze bedra. gen moet worden belast speciaal ter wille van particuliere exploitanten, die hier winstmogelijkheden zien De PTT zal tegen kostprijs leveren! Dit verheugende feit wordt door de B ER C afgekeurd. Alle nutsbedrijven (gas. electriciteit. enz i maken tegen woordig winst, zegt hij. en zou op die grond de PTT. willen verplichten om met de tarieven voor radio-aansluiting omhoog te gaan. Voor wie de geschie denis van het ontstaan en de ontwikke ling der gemeentelijke voorzieningst*. drijven kent kan het feit, dat zij op het ogenblik geld in het laatje brengen moeilijk als een bijzondere verdienste van deze bedrijven gelden. En daarom maakt het een zonderlinge Indruk dat men de PTT. zou willen dwingen ten aanzien van de radio-distributie in de voetsporen van dc genoemde bedrijven te treden en nodeloos duur te werken Op de bijeenkomst met de pers heeft prof. Hellema met nadruk verklaard, dat zowel de technische verzorging van de radio-distributie door de PTT. als de service aan de abonnees zeer te wensen over laten. Aan het laatst* werd dan nog een opmerking toege voegd over de geringe animo, welke ambtenaren In dienst der radio-dlstri- butie zouden betonen voor hun werk Wat dc technische verzorging betreft Is. in stukken die prof. Hellema ook bekend zijn. met nadruk uiteengezet, dat de PTT zelf van de technische on volmaaktheid van het van particuliere exploitanten en gemeenten overgeno- l men apparaat overtuigd Ls. Met het tot stand brengen van een aan alle eisen voldoende technische uitrusting zijn grote bedragen gemoeid en de PTT heeit zich niet gerecnügd gevoeld om tot de investering over te gaan. voordat het parlement over de exploitatievorm heeft beslist. Zo wordt dus eigenlijk het bedrijf en ln feite ook de verantwoordelijke minister er een verwijt van gemaakt dat zy zich aan de regels van de par lementaire democratie hebben gehou den Dat PTT. niet ln staat zou zijn zoaïs het benoort te gaan te verzorgen als het behoort, is een gratuite bewe. ring. die ln hoofdzaak berust op de al eerder vermelde dlsqualiflcatle van de IJver en toewijding van hen. die it staatsdienst zijn. Van de zijde der B E R C wordt aan gevoerd dat het personeel van de P T T.-radiodistributie dolgraae weer in particuliere dienst wil komen. Voor de oorlog werd het daar immers goed be taald en arbeidsconflicten zijn niet voorgekomen Afgezien van het feit. dat de bonden van overheidspersoneel op grond van hun kennis van zaken niet zo overtuigd ?ijn van het verlan gen om in particuliere dienst terug te keren, moet er op worden gewezen, dat op een vergaderlne van 18 December 1948 van bovengenoemde bonden de toestand door de betrokken werkne. mers heel anders gezien werd. Er werden lage lonen betaald en er beston den ongunstige sociale toestanden Er werd niet gestaakt!juicht de B.E.R.C Dit mag niet als een argument gelden In de Jaren voor te oorloc was de werkloosheid zo groot dat de mensen die een baantje hadden bij de particu liere radio-distributie geen ander ver langen kenden dan om dat ten koste van alles te behouden. Waar de radlo.distrlbutie een alge meen belang Is en de B.E.R C geen enkel doorslaggevend argument heeft aangevoerd, waarom de exploitatie daarvan zou moeten geschieden door particulieren met 50 procent zwaardere belasting der luisteraars en niet door een daarvoor uitstekend geoutilleerd bestaand staatsbedrijf, terwijl bo vendien bij de naasting aan de vroegere ondernemers behoorlijke vergoedingen zijn betaald, lijkt het ons niet moeilijk om te bepalen wat het meest in het belang ls van de luisteraars. Ongetwij feld zal dit belang, een algemeen belang, bij de beslissing de doorslag moeten ge\en. Protestants geestelijke verzorging van militairen in nieuwe banen (Van een onzer verslaggevers) Aan de grote verkeersweg van Utrecht naar Amersfoort, ter hoogte van Huls ter Helde, ligt Beukbergen. Het Is een oud bulten van baron Sloct. De Duitsers hielden er danig huis Hoofdgebouw en bijgebouwen bleven in verwaarloosde toestand achter. Totdat. particulieren gestalte gaven aan de gedachte om voor de Protestants geestelijke verzorging der Neder landse strijdkrachten een centrum, een werkplaats te stichten. Dat Is Beukbergen. „Basis van vrijwilligheid is onze kracht" Reeds enige tijd is men daar actief werkzaam. Het geld, om in het oude buiten een andere sfeer dan die van de kazerne te brengen, kwam van burgers en ondernemingen Het was vooral de hoofd-legerpredikant, ds A. T W. de Kluis, die zich met het probleem van de centralisering van de Protestants geestelijke verzorging der Nederlandse Strijdkrachten heeft bezig gehouden. Nu is het dan zover. Het centrum is gesticht Men is aan het werk. Ds H. Steenhuis, di recteur van Beukbergen. bereidde een en ander voor. Regelmatig volgen cursussen van drie dagen, maximaal een week elkaar op. Eerst is het ka der aan de beurt. Er worden proble men besproken die van deze tijd zijn In alles gaat men echter uit van het Evangelie van Jezus Christus. Ook internationaal heeft Beukber gen betekenis. Men wil er werken aan de geestelijke opbouw van de Unie der West-Europese landen. Zo is er binnenkort een internatio nale cursus met Engels als voertaal, enige tijd later gevolgd door een bij eenkomst waarin uitsluitend Frans zal worden gesproken. Op deze wijze tracht men te bereiken, dat ook gees telijk de geallieerden elkaar zullen verstaan. Ds De Kluis zeide in een door hem belegde persconferentie, „de basis van vrijwilligheid is onze kracht". Niemand wordt gedwongen om naar Beekbergen te gaan. Maar zijn ze er eenmaal geweest dan willen zij ze ker terugkeren. Er is geen kazerne- Leraren Duits ontevreden over aantal lesuren AMSTERDAM. De Vereniging van Leraren in Levende Talen, di-ê dezer dagen te Amsterdam bijeen was, heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat de voor enkele jaren ingevoerde beperking van het aanta! lesuren voor het Duits op d-e middelbare scholen terwijl de exameneisen gelijk ble ven de juiste vervulling van hun taak door de docenten in dat vak ernstig belemmert. Besloten werd de motie ter kennis te brengen van de regering, de leden der Staten-Generaal. d-e Onderwijs raad en de inspecteurs van het voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs. sfeer. En de vijftig gasten die men er tot nu toe kan bergen worden al len propagandisten. Men hoopt met tertijd, door de restauratie van enke le bijgebouwen, de capaciteit nog te kunnen opvoeren. Behalve Inleidingen over verschei dene onderwerpen waorover breed voerig wordt gediscussieerd is er vol doende gelegenheid tot ontspanning. Er is op de 60 hectare grond rondom Beukbergen een voetbalveld, pen vol- leybal-veld en ook binnenshuis zijn vele mogelijkheden tot vermaak: bil jarten. film enz. Beukbergen wil bovenal zijn een stuw tegen de verontrustende ver schuiving naar het nihilisme. De Interkerkelijke Contact Com missie is zeer met Beukbergen inge nomen. Ook van de zijde van het mi nisterie van oorlog bestaat grote be langstelling voor deze inrichting, die door een Stichting in het leven is ge roepen en in stand wordt gehouden. Dc officiële opening geschiedt op Donderdag 23 Februari a.s. om elf uur door oud-minister McUncn. waarschijnlijk in tegenwoordigheid van dc minister van oorlog. TOKIO. De Japanse Academie van Wetenschappen heeft de Deense atoomgeleerde Niels Bohr. Albert Einstein, de Britse literator Edmund Blunden en twee anderen benoemd tot honorair* leden als bewijs van dank voor hun aandeel in de voor uitgang van de Japanse wetenschap. ALOM IN DEN LANDE zijn nu weer de affiches verschenen van de voorjaarsbeurs, die van 21 30 Maart zal worden gehouden. De ontwerper Otto Treumann heeft ditmaal een zeer attractieve plaat ontworpen, die door zijn scherpe kleuren reeds van verre de aandacht trekt. Rode, witte cn blauwe stralenbundels die zich concentreren op het jaarbeurs- embleem de U met de Mercu- riushoed geven aan dat van alle zijden, zowel in binnen- als buitenland de aandacht der za kenlieden weer geheel is gericht op de grote manifestatie van het bedrijfsleven, die in Maart te Utrecht plaats zal hebben.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3