FILMS IN AMERSFOORT „Geloof in dagen van verzet lichtende achtergrond" Reisvereniging organiseert sterrit naar „Huis en Hof Noteert y even Verrassende uitslagen in de libre-competitie ^Boekenweek-expositie belegt belangrijke lezing 2 Zaterdag 18 Februari 195Q Anne de Vries leidt film L.O.-L.K.P. te Amersfoort in De klank Amersfoort heeft in de jaren '40'45 gemengde gevoelens opgewekt. Vele mannen maakten er de zwaarste tijd van hun leven door of keerden nimmer in de gezinnen, waaruit zij werden wegge haald, terug. Het is goed als we straks de film L.O.L.K.P. zien, dat wU deze mensen zullen ontmoeten. Bewogen zang van Mannenkoor Het was met deze woorden, dat de auteur Anne de Vries, die mede zijn arbeid gaf aan de film L.O. L.K.P. van Max de Haas, ae velen Vrijdagavond in het Grand theater toesprak. De Landelijke Organisa tie voor ondersteuning van onder duikers en de Landelijke Knok ploegen meenden dat deze film moest worden gemaakt. Het is een documentatie van het verzet. Daar aan, aldus de heer De Vries, is veel arbeid vooraf gegaan. Door het gehele land zijn gegevens verza meld. Men is zeer nauwgezet te werk gegaan. Nu zijn er in het bu reau van de L.O.L.K.P. te Am sterdam kasten en kamers vol dos siers. Dit waardevol bezit wordt binnenkort overgedragen aan het Rijks-instituut voor Oorlogsdocu mentatie. De heer De Vries vertelde ver volgens hoe na de bevrijding de L.O.L-K-P. zelf met gegevens aan het werk ging. Daaruit ontstond het boek .,De vijand wederstaan", een voorloper van het binnenkort verschijnende ..Gedenkboek." De twee kloeke delen daarvan, aldus de inleider, vormen dan de beste roman. Met dit alles bereikt men de massa van het volk niet. Daarvoor maakte men de film. CONFRONTATIE Het is goed, dat zij die langs de kant bleven staan, zij die hun best deden, doch te snel vergeten, zij. die ex-politieke delinquenten zijn en zij. de pa pieren helden van na de be vrijding, die de ex-illigaliteit in een kwaad daglicht stelden, deze film zien, zo vervolgde Anne de Vries. Hij herinnerde er aan Johannes Post. slachtoffer van het verzet eens tegen hem zcide dat het geloof hem sterk maakte en de angst ver dreef. Wij doen niet aan heldenver ering, maar geloof was in de dagen van het verzet de lichtende achter grond. Niet alleen het geloof m kerkelijke zin, doch ook dat in al gemene waarden als zin voor recht en vrijheid. Een geloof, dat ons toen verbond en dat ons ook nu moet verbinden. De film is een ere saluut aan hen die vielen. Tenslotte memoreerde de inlei der het werk van de Stichting 19401945, waarvoor deze voor- Ivioutal-huizen Op een door de gemeente aan gekocht terrein van N.V. Bouwbe drijf „De Samenwerking" zullen mettertijd tien montagewoningen verrijzen. Zij zullen worden ge bouwd naar het systeem „montal- bouw" der N.V. Montalbouw te Utrecht. Dit systeem wijkt enigs zins af van het type aan de Hoog- landseweg. De huizen worden aan de buitenkant opgetrokken van baksteen en de daken worden ge dekt met dakpannen. Het monta ge-systeem is hier hoofdzakelijk inwendig. Het plan bestaat om 2 ééngezinswoningen van 225 m3. 6 van 260 m3 en 2 duplex-woningen van 290 m3 te bouw'en. Voor be strijding van bouw- en grondkos- ten zijn respectievelijk f 110.740.- en f 11.250.- nodig. B. en W. vra gen daarvoor een crediet aan de raad. stelling was belegd. Een stichting werkend voor alle gezindten, een stichting, die het werk heeft opge nomen waar zij die vielen het heb ben laten liggen. ERE-SALUUT Met een bewogen gezongen Wilhelmus en het Beati Mor- tui (Zalig de doden, die in den 1 re -'en) van Men delssohn leidde het Amers- foorts Mannen Koor de film L O.-L.K.P. bij de aanwezigen in. Toen de laatste klank van het Beati Mortui verstierf herdar1^ men in absolute stilte de doden. De opbrengst van deze avond kwam "cheel ten ~oede aan het werk van de Stichting. Daarvoor werd directie van het Grand Theatre dank gebracht evenals de leden van het AMK voor hun zang en hun mooi gebaar om alle plaat sen, die zit bezetten, te betalen. De heer A. A. Stöfsel een kwarteeuw bij Raad van Arbeid Op 17 Februari 1950 herdacht de heer Stöfsel, referendaris by de Raad van Arbeid te Amersfoort, de dag dat hij 25 jaar bij de sociale ver zekering werkzaam is geweest. Des morgens werd hij door de voorzitter in tegenwoordigheid van het gehele personeel gehuldigd, waarbij voorts het woord gevoerd werd door de hoofdcommies, de heer Mfikel, door de medisch adviseur dr v. d. Bovenkamp, door de Chef van het Bijkantoor te Hilversum en door de vroegere medisch adviseur dr. Bruining. Daarbg" werden hem namens voor zitter en personeel een geschenk en bloemen aangeboden. Des avonds is dit feit herdacht in de vergadering van de Raad en werd hem door het Raadscollege als her innering aan deze dag een boekwerk aangeboden, waarbij net woord werd gevoerd door de voorzitter, de heer Jhr. Berg, de heer Van Hamersveld en de heer Polder, die wezen op de verdiensten van de jubilaris als amb tenaar en als mens. De heer Stöfsel dankte voor de tot hem gesproken woorden en de aan geboden cadeaux. Succes voor stadgenoot Onze stadgenoot, de heer Eric Spaander. natuurkundig student aan Oberlin College (Ohio). Ame rika. won na afgelegd examen een scholarship (beurs). '99 .4c//e onder jongeren om teruggang in ledental te stuiten Het ledental van de plaalsciyké afdeling van de Nederlandse Reis Vereni ging is naar de mening van het bestuur tijdens het afgelopen jaar op ver ontrustende wijze teruggelopen. Tegenover een ledental van 553 in het begin van het jaar, waren het in December 1949 slechts 468 personen die als lid bü de N.R.V. stonden ingeschreven. Dit deelde de secretaris van de N.R.V., de heer J. W. Kiel, in zjjn verslag tijdens de Vrijdagavond in 's Prinsenhof gehouden jaarvergadering mede. Samenwerking met de Gemeenschap DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1209 De patiënt is getatoueerd op zijn rug en dat wil de directeur nu juist aan-Rob laten zien. Want de onbeken de heeft een landkaart op zijn rug en Ross zou graag willen weten, welke streek hier in kaart is gebracht. Of Rob nu de directeur kan helpen? Rob bekijkt de rug van de man nauw keurig maar dan schudt hij zijn hoofd: hij kan die streek niet thuis brengen. „En weet u soms, wat die tatouages op zijn arm betekenen?" vraagt dr Maritz. Ja. daar heeft Rob wel verstand van. „Bij som mige eskimostammen bestaat de gewoonte om met tatouageringen de leeftijd aan te geven Volgens deze kalender zou de manlaat 's kijken160 jaar oud zijn". Dat kan natuur lijk niet 'meent de dokter. Maar dat de vreem deling een eskimo zou zijn, wil hij niet tegen spreken Hij heeft %r tenminste alle kenteke nen van. r~ BILJARTUITSLAGEN i? "N Handschakelinrichting regeling verkeer Varkensmarkt Het was in Januari 1949, dat in de Amersfoortse Raad is gespro ken over de verkeerssituatie op de Varkensmarkt. B. en W. zijn toen met een voorstel gekomen om ter plaatse een handschakelinrichting te maken omdat de nu traagwer- kende stoplichten opstoppingen veroorzaken. Een aantal leden van de Raad was van mening, dat er een gbedkopere oplossing mo gelijk is. Men stelde voor inlich tingen in te winnen over een zo genaamd klapbord. Deze zaak is nu besproken in.de stedelijke ver- keerscommissie. Deze commissie is unaniem van mening dat een klapbord voor de regeling van het verkeer op de Varkensmarkt geen uitkomst brengt. B. en W. komen daarom terug op het eerste voorstel en vragen ae Raad een crediet van f 2400.— voor de aanleg van een handscha kelinrichting. De heer J. W. Melchior, voorzitter van de N.R V.. betreurde in zijn ope ningswoord de geringe opkomst van de leden. De heer J W. Kiel vermeldde in zijn jaarverslag allereerst de samen stelling van het bestuur tijdens het afgelopen jaar. Deze onderging een wijziging door het vertrek van de heer G. Boot De samenstelling luidt nu- voorzitter, de heer J. W. Mel chior; vice voorzitter de heer J. Asyee; secretaris de heer J. W. Kiel; 2e secretaresse mej. A. G. Kwast; penningmeester de heer N. H. A. Caarls; en de heren G. Boot en J. Vollema, leden. De heer Kiel noemde de daling van het ledental een gevolg van de mindere belangstelling bi» de onde- uuicnuftii iijiixie mugeiyKne den om buiten het verband van de N.R V. om zijn vacantie in het bui tenland door te brengen, groter ge worden. waardoor de belangstelling voor het lidmaatschap van de NRV ook daalde. De secretaris zou een in tensieve propaganda onder de jonge ren toejuichen De heer Kiel memoreerde in ziin jaarverslag voorts de excursies, die tijdens het afgelopen jaar door de af deling werden georganiseerd. De be langstelling hiervoor was gering De bustochten hadden, doordat zij in sa- menwprking met de Kring Gooi van de NRV. werden gehouden, meer succes. Voor het winterprogramma be stond meer belangstelling. Enkele malen in samenwerkine met de Ver eniging .Oost en West" 't Nut van 't Algemeen en de International Friendship League werd dit afge werkt. De penningmeester de heer N. H. A Caarls kon in zijn jaarverslag melding maken van een voordelig saldo van f 331 30. Dit had aanmerke lijk meer kunnen ziin. doch de feest avond ter gelegenheid van het zilve ren jubileum leverde een nadelig saldo van 554.72 op. De kascommissie uitte waar derende woorden In de kascommissie voor dit jaar werden gekozen de heren J. Hulst en J. W Peper, terwijl als plaatsver vangend lid werd aangewezen de heer G. M Blanke. De heren Kiel en Caarls werden als vertegenwoordigers voor de algeme ne jaarvergadering aangewezen. Aan het einde van de vergadering deelde de heer Asyee een en ander mede over de voorlopige activiteit, die de afdeling dit jaar zal gaan ont plooien. Sterrit Het ligt in de bedoeling van het hoofdbestuur van de Nederlandse Reis Vereniging om deze zomer, wan neer in het gymnasium de tentoon stelling „De schoonheid van huis en hof" wordt gehouden, een grote ster rit van alle afdelingen uit naar Amersfoort te organiseren. De N R.V.-afdelmg gaat tevens in samenwerking met de Amersfoortse Gemeenschap de zomervacantie- tochten organiseren. Op 17 Maart zal in 's Prinsenhof de heer Schaafsma, oud gezagvoerder van de S.M. „Ne derland" een inleiding houden over de „Koopvaardij in oorlog en vrede". De Marinevopplichtingsdienst zal tij dens deze avond enkele films verto- nen Dp slotavond van het winteroro- werking met de Ver. ..Oost en West" gehouden In Amicitia zullen ..De Keitjes" dan een opvoering geven van een nieuw toneelspel. GRAND: LO-—LK.P Zondag 2 uur. 4.15. 6.45. 9 uur; dagelijks 2 30. 6 45. 9 uur. 23 FEBRUARI. 8 uur Hoofdstad operet te; Victoria en haar huzaar CITY. Kapitein Blood Zondag 2. 4 15 6.45 en 9 uur; dagelijks 2 30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT- Vrijdag t en met Maan dag ..De blanke godin" vooraf „Moord in kamer 916". Dinsdag tot en mei Donderdag Scotland Yard komt naar Amerika", vooraf „De wet van het Noorden". Vrijdag en Zaterdag 2 30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2, 4 15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen rtapeliiks 25 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur Uitlening voor kinderen Woensdag en Zaterdag middag van 2.304 30 uur Leeszaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—10 uur R.K Ooc,.\'"ARP "SZAAL - Wllers- Straat 2. geopend van 101 uur en 2,30—5.45 uur Maandag en VrUdag 7—9 uur Uitlening van 11 12 30 uur Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Dook Everse in Amers foortsc Academie voor Beeldende Kun sten Dagelijks geopend 10—5 uur en van 79 uur. Zondags van 2—5 uur. Geen wijziging plannen voor speeltuin aan Zonnebloemstraat In de plannen van het Gemeen tebestuur om de speeltuin aan de Zonnebloemstraat te verplaatsen komt peen wijziging, mits de raad het ontwerpplan tot herziening van het uitbreidingsplan Soesterkwar- tier wenst vast te steïlen. B. en W.j voeren aan dat de jongste brief' van het Speeltuinbestuur geen art- dere perspectieven opent. De bezwaren daarin verweidt komen overeen met die welke reeds eerder zijn geuit. B en. W. verkeerden in de mening dat het Speeltuinbestuur. dat begrip toon de voor de moeilijkheden, indertijd instemde met het compromis om het plantsoen rond het oestaande verenigingsgebouw tot srjeeltuin in te richten. Ter verdere tegemoetkoming doen B. en W. de toezegging het nieuwe terrein -erst van beplan ting te voorzien en dan pas over te gaan tot verplaatsing van de speel tuin. Op het verzoek "van het Speel tuinbestuur om ec/n herziening van het uitbreidingsplan tot stand te brengen, dient. aldus menen B. en W„ afwijzend teAworden beschikt. Kind lie[yspelenderwijs tegen auto op Do 5-jar:-/é Boa van der Hoorn wonende aap de Randcnbroekerweg liep spelenderwijs tegen een haar ouderlijk /huis voorbijrijdende auto op. Het kind sloeg tegen de grond en ble«vf bloedend liggen. Zij lieo een a?mtal vleeswonden aan haar gelaak op. De G G. en G.D. ver leenden eerste hulp. Stadgenoten komen thuis Met de troepentransporten „Pas teur en „Atlantis" komen Amers- foorters en enkele Leusdenaren thuis. De „Pasteur" wordt 25 Februari en de „Atlantis" 3 Maart te Amster dam verwacht. „PASTEUR" W. Beekhoven Noordstraat 23; P. G. Vlietman, Mierenveldstraat 27; M. P Bergers, Edisonstraat 22; J. G Q. Rijper. Johan Bosboomstraat 15; W. Drenth. Soesterweg 408- F. A. Bosman. Kapelweg 42; D. D. Jere- jniasse. Oude Soesterweg 25; Th. J., Bunnik, Barchman-Wuytierslaan 6lf H. van Bentum. Arnhemseweg 87 Leusden; T. Blankenstijn. Arnhemse/ weg 27 Leusden; W. Groenestcvyu Heiligerfcergerwcg 60; D. LaseV/r, Licndertseweg 79; M. Raebel. Stef- fensonstraat 34; G. J. A. Ruvs, Vfer- meerstraat 87 f ..ATLANTIS" H. Bouwman^ Soesterweg 151; J. Russchen. J. van Campenstraa/t 27; H. J. de Gans, Soesterweg 35; rB. v. d. Peut. Hamersveld F 65 Leasden- C. P. TrappeL, Javastraat 27. De volledige passagiers lijst ligt bij onze administratie ter inziage. Verboden handel;in polshorloges In stationsrestauratie van de is de 29-jarige Utrechter O. aangehouden. Hij bood militairen frauduleus ingevoerde polshorloges te koop aan. Een aantal /horloges in in /beslag genomen. Eerste klasse llbre O Genoegen IVerg Wagen H 08 Tweede klasse llbre Verg Wagen IIITheomien I 26 Derde klasse llbre KOT—DOS 44 Centraal IIIAnimo I 53 ODL II—Gouden Ploeg III 4—4 Vierde klasse lïbre Verg. Wagen IVZonneh, II 44 Zesde klasse libre Centraal IV—Soesterkwartier/III 80 Vererende uitnodiging voor fotokring Eomland Er zijn in onze stad van die ver enigingen, welke in a'/le beschei denheid voort vegeterem en waar van de buitenwereld zelden of nooit iets hoort, omdat ze niet graag aan de weg timmeren. Een van deze Amersfoortse verenigin gen is de fotoclub ./Eemland". In kleine kring weet nven echter- dat haar leden op hun gebied, het be oefenen der artistieke fotografie tot uitzonderlijke prestaties in staat zijn. Kort gel/eden ontvingen enkele E inlanders een aantal van hun foto's uit Amerika terug, die daar in verschillende centra wa ren tentoongesteld^ Aan de achter kant waren deze foto's beplakt met vele etiketten, het zichtbare bewijs leverend'» in welke plaat sen ze waren ciëxposeerd. Dezer dagen nu kreeft' het bestuur het vererende verzpek een zestal fo to's te zenden naar Bristol voor een daar te hciuden „International Exhibition of Photography". Slechts tot eiakele leiding geven de fotoclubs in verschillende de len van de w/ëreld was dit verzoek gericht. Het spreekt van zelf, dat met zeer veel zorg een aantal fo to's zal worden uitgekozen voor deze zeer b/elangrijke expositie. Zo verricht Eemland in alle stilte een werk van niet te onderschatten cultureel 'belang, die de naam van onze goede stad Amersfoort tot ver over de grenzen van ons va derland »doet bekend worden. Bouw van schuur aan van de tot Streekmuseum in te richten boer derij aan de Doornseweg 3 te Leusden ls het aan de gemeente toebehorende percecV P. Potterstraat 26 toegewezen voor rijn handelsgoederen dient de toe komstige bewoner de beschikking te hebb-m over een schuur. Belanghebbende beschikt evenwel niet over; de middelen om een schuur te !?tCo bouv'en- B W stellen daarom de Raad voor de bouw voor rekening van de gemeente te nemen. Door een geringe huurverhoging vloei en, de gemaakte kosten geleidelijk in de gemeentekas terug. Advertentie (LM.) 20 st. 1 80 ct. Voor de competitie van het district „Eemland" werden Vrijdagavond enkele wedstrijden gespeeld, die voor het ver dere verloop van zeer veel belang zijn. In de eerste klasse libre kreeg het Baarnsc Ons Genoegen II een gevoelige 08 nederlaag te incasseren van Ver gulde Wagen II De Amersfoorters wa ren ditmaal bijzonder op dreef en no teerden dan ook een goed moyenne. Van der Nat Ten Hoeve Van de Burg Rijn De Jong Kranenborg Rebel Smit 260 105 23 15 4.56 170 170 23 25 7.39 210 200 26 23 7.69 150 26 26 5.76 139 33 33 4.21 130 33 14 393 33 17 2.51 115 33 14 3.47 150 145 130 115 Theomien verbeterde zijn positie in de tweede klasse libre door in de uitwed strijd tegen Vergulde Wagen III een mooie 6—2 overwinning te behalen Poort 115 90 41 12 2.19 Jonkman 115 115 41 13 2.80 115 111 36 11 Speulstra Hornsveld Speulstra Kurvcrs 105 95 105 105 95 105 36 95 40 87 40 79 42 95 1.08 2.91 2 37 2.17 1.88 12 2.26 Het is Zonneheuvèl II. dat bij Ver gulde Wagen IV op bezoek was, niet ge lukt de Amersfoorters van de kop te verdringen. Na spannende strijd werden de punten broederlijk verdeeld (44). Beltier Spijker Groenesteln Brons 95 85 54 9 54 9 23 7 41 9 41 10 51 9 66 51 8 75 1.97 2.07 1.90 1.47 1.29 Soesterkwartler III beleefde niet veel Onafhankelijk van deze actie houdt de openbare leeszaal een ten toonstelling van foto's van Neder landse schrijvers De bezoekers mogen raden wie het zijn. Voor de beste oplossingen ziin prijzen beschikbaar gesteld. Romantiek enavontuur in „City" Het ene romantische avontuur volgt op het andere in de film ..Captain Blood", die in het City Theater wordt vertoond. Erroll Flynn speelt op de manier, die we van hem gaveii'S 'zijn uit de Robin Hood-films. Trouwens, degene die goed gezichten kan onthouden, ontdekt tussen de vele medespe lenden, tal van oude vechtjassen uit die films. Het verhaal van captain Blood speelt zich echtter niet af in Sher wood Forest, maar op zee. Het is tegen het ein/de der zeventiende eeuw, dat dwingeland Jacobus II de scepter zwaait over Engeland. Captain Blor/d haalt zich de haat van enkele dienaren des konings op de hak eai wordt als slaaf ver kocht aan oen beeldschone jonge vrouw (Olivia de Havilland) in Jamaica. Hij ondervindt een zeer slechte behandeling van de oom der schone vrouw en ontsnapt met vele andere lotgenoten. Ze maken een Spaans oorlogsschip buit en dan begint teen heerlijk vrijbuiters- leven. Aan het/eind van de film „krijgt" Captain Blood Je edele dame en. omdat TFillem an Oranje koning Jacobus/heeft verjaagd, wordt het zeeroven hem vergeven. Fiksezeegevechten en enterpar tijen, een adembenemend duel en vakkundige opnamen maken de film tot een goede in het soort. Wet van 't Noorden Voor de film „De wet van het Noorden", die deze week in het Rembrandt Theater draait koos men het werk van de Amerikaanse „Mounties" tot onderwerp. Het corps van Mountie-politiemannen vormde zich in 1873 en werd be last met het handhaven van orde en rust in de Canadese en Noord j Amerikaanse prairies. Deze bere den politie verrichtte belangrijk werk en dat leverde voldoende stof voor een aèntrckkelijk filmver haal. In „De wet van het Noorden" zijn het twee Mountie-mannen die voor een onmogelijke taak worden gesteld, wanneer hen wordt opge dragen een bende van whiskey- smokkelaars op te rolten. Zij voe ren daarbij een taaie strijd; een van de mannen sneuvelt, maar de ander weet het zaakje op te knap pen. In de hoofdrol speelt Russell Havden. „De blanke godin" gaat als hoofdfilm tot en met Maandag in „Rembrandt". Twee ex-piloten van de RAF gaan op zoek naar een meisje, dat ergens in de jungle van Afrika met een vliegtuig neerstortte en.in 't leven bleef. Het gaat bar spannend toe in de jungle. Gaat u maar kijken! Anthony van Kampen komt praten over zijn werk De traditionele boekenweek wordt dit jaar gehouden van 25 Februari tot en met 4 Maart. In Amersfoort wordt in het kader van de boeken week 1950 o.a. een lezing georga niseerd. Over de plannen, die de Amers foortse boekhandelaren hebben vertelde men ons in een persconfe rentie belegd door 't boekenweek comité. Het comité bestaat uit de heren C. Ruitenberg Jr. H. W. van Valkenhof en A. Veenendaal. Het doel van de boekenweek is natuurlijk het boek in het middel punt der belangstelling van het grote publiek te brengen. Dat pro beert men te bereiken op verschei dene manieren, o.a. door de uitgave van een geschenk-boek. dat te vens een prijsvraag-boek is. Voorts worden ieugdboekies beschikbaar gesteld en een foutentekening voor de kleuters. De belangrijkste gebeurtenis voor Amersfoort is echter de lezing, die de autur Anthony van Kampen op 22 Febr in ..Amicitia" gaat hou den. Deze schrijver zal uit ziin wer ken voqrlezen en aan de hand van lichtbeelden een causerie houden over ziin reizen. Drs. L. Leopold zal hem inleiden. plezier van de reis naar Soestd Uk. Cen- traal IV bleef met 8—0 baas In iigen huis. Brekelmans 65 65 44 9 1.47 Barlingen 75 50 44 5 1.13 Kater 65 65 44 10 1.47 De Waal 65 58 44 14 1.31 De Ruig 55 55 42 9 1.30 Bittcrling 65 51 42 6 1.21 Van Oord 55 55 54 5 1.01 Florijn 65 59 54 11 1.09 Propaganda-avond biljarten De nieuwe biljartver. „D'Oranje- boom" heeft voor vanavond in Café „d'Oranjeboom" een propaganda- avond op touw gezet. De bekende biljarters Schouten van „De Over weg" en Japin van „Het Leusder- kwartier" zullen hun kunnen tonen in een libre-party. De topspeiers van het district „Eemland", de heren Ries Stalenhoef en Steffen spelen een cadre-wedstryd, vermoedelijk driehonderd caramboles. niet Soesterkwartier wint Het eerste tiental van de Schaakver eniging „Het Soesterkwartier" blijft op de goede weg voortgaan. Vrijdagavond -j u- ui.cciu ran „Dom 7' met minder dan 28 gewonnen. De persoonlijke uitslagen waren: Dom VIISoesterkwartier I Spierenburg—Boersma OliekanWlnia Hendriks—Schuurman DoornékampZwart Van VeenSchuyt StlensmaWalstijn ScheepmakerKlee Strans—Luikel GroenSieswerda Rijnsoever—Albers Einduitslag 0—1 0—1 0—1 0—1 0—1 0—1 1—0 0—1 2—8 Handbal-overzicht De heren van Amersfoort I spelen vermoedelijk vriendschappelijk tegen BHC. Het tweede van de Amersfoort heren speelt in Utrecht tegen de kam- pioenscandidaat van hun afdeling UD Dat laatstgenoemde ploeg zal winnen behoeft vrijwel geen twijfel Dames I is vrij terwijl Dames II In een uitwedstrijd de Harmeien Dames gaan bekampen hetgeen wellicht een open strijd zal worden. Van de uitslag valt niets te zeggen Het tv/eede team van AAV is Zondag a s. vrij. Actief uit Bussum komt aan de Rubensstraat bij AAV I op bezoek. Wij geven de Bussummers weinig kans op een redelijk resultaat. T.V. 't Stort viert dit jaar tweede lustrum Tcnnisvorenieine "t Stort hield deter dagen in Hotel Frank haar Jaarlijkse Algemene vergadering, die druk bezocht was Het bestuur werd herkozen en be staat uit: H. v. d. Vegt, voorzitter: H. Peereboom. secretaris; W Mantel, pen ningmeester; leden: H Ament. mej Lot- schert. Het ligt In de bedoeling dit jaar aan de competitie 2e en 3e klas met twee teams deel te nemen Bij de Lawn Tennis Bond ls voorts aangevraagd een open B en C tournooi voor de le week van Augustus De Juniorafdeling wordt uitgebreid. Dit is mogelijk nu meer banen zijn ge huurd De jeugd zal worden getraind De tennisvereniging 't Stort viert dit jaar tevens haar tweede lustrum. Amersfoort III kampioen Zoals verwacht werd slaagde het derde tiental van schaakge nootschap „Amersfoort" er in spe lende tegen Baarn III het kam pioenschap van de 4e klasse C met een goede 6'/23y<> overwin ning in de wacht" te slepen. Het was de voorlaatste competitiewed strijd voor de S.G.S. en Amers foort III heeft dit seizoen geen enkele wedstrijd verloren. Over het algemeen verden het fikse ze ges. Betarn III, dat ook nog kan sen had voor de bovenste plaats, kwam zo sterk mogelijk uit doch stond door vlotte overwinningen \an achtereenvolgens Rekké, Rijn- ders en Prins na anderhalf uur spelen al met 30 achter. Nader hand werd het door Buurlage 4-0. De tweede bordspeler v. d. Berg kon de opmars van twee vrij pionnen van z'n tegenstander niet verhinderen en verloor na een spannende partij. De overigen heb ben verbeten strijd geleverd. Toen ce speeltijd verstreken was dien de een partij nl. die van Mosterd gearbitreerd te worden. Mosterd had aanvankelijk winstkansen doch deed in het eindspel een paar minder sterke zetten eq kwam verloren te staan. De uit slagen zijn: A. PootA. Rijnders 01, J. N. v. CoeselH. v. d. Berg Sr. 1—0. H. K. C. FoekenJ. Mosterd 10, J. ReindersD. C. Helderman 01, J. L. InckelF. J. Rekké, 01, F. G. H WissinkA. Hol lander Jr. i/2y>, A. JansenL. Buurlage 01, M. Schellinger houtS. Feersma Hoekstra 10, E. W, J. van OldenJ. E Prins 01. H. AdriaansJ. F. Mulder 01. .Amersfoort" speelde aan de oneven borden met wit. Totaal 31/26y>. Voor de promotie speelt Amersfoort III in elk geval tegen Baarn II dat onlangs ook kam pioen^ van een ander 4e kl. afde ling werd. De andere tegenstan ders zijn nog niet bekend. Onze stadgenoten wacht echter r.og een zware promotiestrijd. Zij zullen echter hun uiterste best doen om de derde klasse te herwinnen. Twee jaar geleden degradeerde Amersfoort III. Een „kerel" De actie van de heer Westerling, waarover ik het overigens niet wii hebben, heeft op merkwaardige wy. ze doen zien hoe sterk de mening van onze landgenoten onderling uit- eenloopt, wanneer het erom gast aan te geven wie men met de ere naam een „kerel" wil aanduiden. Want natuurlijk is het een erenaam, vergelijk maar het „die vent"! Wat is een kerel? Iemand die nergens voor staat? Die wanneer bij zijn zinnen ergens op gezet heeft door zet, 't koste wat 't wil om zijn doel te bereiken? Wel, ik geloof niet, dat er veel mensen zijn die deze omschrijving zullen aanvaar- den. Dan is tm- -mers elke conse- Vri|e WOOraen quente rover, dief of moordenaar van een „kerel" en Ir. P. SCHUT dergelijke lieden zal men die ere titel toch wel niet gunnen? Waar zit het hem dan in? In het doel? Laat een groot doel, een ver heven doel zelfs als men wil een wijze van handelen toe. die nergens, maar dan ook nergens voor terug deinst? 't Is maar een vraag, maar we die vraag met „ja" beantwoordt, onderschrijft daar meteen de uiterst gevaarlijke leuze „het doel heiligt de middelen" of als men het sierlijk wil zeggen b v. zoals in een oorlog gaat „het heilige doel heiligt de middelen"! Alweer: geconfronteerd met de waterstofbom, de H(el) bom. is ook deze verbeterde definitie van het Kerelschap onbruikbaar. Wat is „een kerel" dan? Kort en goed: Iemand die een groot menselijk doel met groot menselijke middelen dient. Daarbij kan hij fouten begaan - dat zal hij zeker doen omdat geen mens onfeilbaar is hij kan het doel niet bereiken, maar hij is een kerel. Gandhi en Schweitzer, dat zijn kerels. Zouden velen misschien bij 't woord „kerel" niet onmiddellijk denken aan vechten, aan vechtmoeö en dergelijke zaken? „Do beate wapenen zijn instru menten van onheil" zei Lao Tst en ik ben er van overtuigd, dat hij gelijk had' Toen, en nu zeker! Vergoedingen aan het onderwijs B. en W. stellen de Raad voor te besluiten het bedrag, dat per leerling voor het jaar 1950 be schikbaar wordt gesteld te bepa len: a. voor het gewoon lager onder wijs op f 28,33 en met uitzonde- nng van de kosten van instand houding op f 22.06; b. voor het voortgezet gewoon lager onderwijs op f 77,25 en met uitzondering van de kosten van instandhouding op f 56.25; c. voor het uitgebreid lager on derwijs op f 48 60 en met uitzon dering van de kosten van instand houding op f 38.98; voorts het bedrag, dat per leer ling voor het jaar 1950 voor het buitengewoon lager onderwijs (scholen voor zwakzinnigen) be schikbaar wordt gesteld. te bepa len op f 63.61 en met uitzondering van de kosten van instandhouding op f 51,82. Landen-ontmoeting in het Bosbad Tn het orgaan van de Koninklijke Nederlandse zwembond (KNZBi de zwemkroniek, lezen wij dat de lan- denontmoeting NederlandFrank rijk (waterpolojeugd en waterpolo- ■senioren) op Zaterdagmiddag 15 Juli a.s. in het Bosbad Birkhoven te Amersfoort zal worden gehouden De organisat.e wordt opgedragen aan Neptunus in samenwerking met de Amersfoortse sportstichting Neptunus heeft daarvan nog geen bevestiging ontvangen. elfare-leidster valt van haar fiets Op De Kamp moest Vrijdagmid dag omstreeks half vier een auto te veel naar rechts uitwijken voor een groep wielrijders. De 26- 'ar-ge welfare leidster K. uit Nij megen kwam. dientengevolge met haar rijwiel in aanraking met de auto Zy viel en bleef bewusteloos liggen. Mej. K. is naar het Sint Eli- sabethgasthuis vervoerd. Het heeft °nige tijd geduurd voor zy bij ken nis kwam. Haar toestand is thans goed. Burgerlijke stand Geboren- Leopoldlna Helena Louise, d va.n.A- Flevez en A. M E. SchefferRc- mlgius Henricus Josephus. z. v H. J- Haen en F. M. Elter. Trientje, d. v P Meyer en A W. Welgravcn; Jan. z. van A. Agenant en M. E. Ros: Wympje Ge- rarda Angenique d van A. van Straten en G Veenendaal: Gerrlt. z. van G J van Essen en J. Marshal. Jacobus, z. v T van Ouwerkerk en A A v d Berg ,„9yerleden: Johannes v d Bunt, 2 jr. Willemien Elisabeth Stoofé, 2 jaar. Medische Zondagsdienst Doktoren: E. J G Mertens. zur Borg Laantje 7. tel. 5098 en J. A. Stokvis. Leusderweg 272. tel. 5183. Apotheken: Vlezenbeek. Varkensmarkt 19a en Cramer. Utr.weg 93 Verloskundigen A. G. F Perk H v. Vlandenstraat 2. tel. 5086 en N Veen- hout, Soesterweg 232 tel 3374.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2