'D.D.D. r Nederland overbevolkt; emigreren de oplossing MIEKE FLINK Esther de Boer-van Rijk: gewoon een natuurverschijnsel Franse regering duldt geen sabotage Koningin bezoekt het Roode Kruis-concert Op één rookkanaal maar één stookgat Met veiligheidsbepaling wordt de hand gelicht Wilhelm Zaisser minister van Staatsveiligheid Zaterdag 18 Februari 1950 3 Zwitserland wijzigt defensiesysteem BERN. Zwitserland zal zijn tra ditionele defensiesysteem volkofnen wijzigen, zo is gebleken uit een rede. ds-> de minister van landsverdediging Karl Kobelt. gisteren in Bazel en Bern heeft gehouden. In tegcnstel- j ling tot voorheen zal thans in geval van een aanval ook de Zwitserse hoogvlakte worden verdedigd. Vroe ger beperkte het defensieplan zich tot een verdediging van de Alpen vesting". Minister Kobelt zette uit een, dat indien de hoogvlakte niet zou worden verdedigd, dat een uit nodiging zou betekenen aan een eventuele invaller om die te bezet- i ten. er een marionettenregering te vestigen en van daaruit de „Alpen- vesting" te belegeren. Deze „Alpen- vesting" zal echter wel van beteke- j nis blijven als laatste verdedigings zone. DL KINDERKRANT -\ Koningin Juliana bracht een bezoek aan het concert dat het Concertgebouw Orkest uit Amsterdam in Utrecht heeft gegeven ten bate van de bloedtrans fusiedienst van de afd. Utrecht van het Roode Kruis. De Koningin is in druk gesprek gewikkeld met jhr. F. Beelacrts van Blokland, voorzitter van de Utrecht- se afdeling. Achter hem prof. dr. H. J. M. Weve, rector-magnificus der Utrechtse Universiteit. Hedler moet opnieuw terechtstaan HAMBURG. Wolfgang Hedler, de voormalige afgevaardigde van de Duitse partij in de Westduitsc Bondsdag. wiens vrijspraak na zijn ant.-semietische*redevoering zo veel protesten heeft verwekt, zal op 24 Februari opnieuw terecht moeten staan voor een zuiveringshof. Hij wordt beschuldigd van het onjuist invullen van denazificatieformulier en van het propageren van natio- naal-socialistische denkbeelden na de oorlog. Wat zijn vrijspraak be treft: kanselier Adenauer is tot de conclusie gekomen, dat het proces op correcte en objectieve wijze is gevoerd. Overigens is Hedler vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs en niet ontslagen van rechtsvervol ging. De gerechtelijke actie is nog niet voltooid, daar de aanklager ho ger beroep heeft aangetekend. De protesten tegen de uitspraak waren gisteren nog niet bedaard. De arbeiders van twee fabrieken u Hannover hebben een proteststa king van één uur gehouden. De Joodse gemeenschap te Hamburg heeft een protesttelegram aan de Westduitse regering gezonden. Bel van I,ut,ine luidt voor Hollands schip LONDEN. De scheepsbel van de Lutine bij Lloyds in Londen, die alleen wordt geluid wanneer een schip, dat over tijd is de haven be reikt, weerklonk gisteren om de veilige aankomst van het Neder landse motorschip ..Tilly" in La Ro- chelle te berichten. De 381 ton metende coaster „Til ly" vertrok 4 Februari uit Londen en werd het laatst gezien bij kaap Dungeness. De Tilly" heeft het on der de Franse kust tijdens storm weer zwaar te verduren gehad en heeft tien dagen lang ligplaats moe ten kiezen in het haventje van Pi- nic in Bretagne. De bemanning ver keert in goede gezondheid en de la ding is onbeschadigd. Koninklijke vermelding bij dagorder toegekend aan m.s. „Kampar" DEN HAAG. Bij K.B. is aan het ms ..Kampar" toebehorende aan de N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam de Ko ninklijke vermelding bij dagorder toegekend omdat het schip, met geen andere bewapening dan twee geweren op 17 Januari 1942 ter Oostkust van Sumatra een Japanse onderzeeboot heeft geramd, vervol gens. medio Februari 1942, des nachts in Straat Banka een eskader Japanse oorlogsschepen heeft ver kend en door handig manoeuvreren aan vernietiging is ontsnapt om de volgende dag dank zij goede ca mouflage aan een bombardement door Japanse vliegtuigen te ontko men. AMSTERDAM. De Amsterdam se politie heeft een 44-jarige koop man aangehouden, verdacht van mishandeling. Bij fouillering werd een bedrag van bijna 5700 gulden gevonden. Daar de koopman nog een belastingschuld had werd 5500 guld-^ in beslag genomen. De rest mocht hij behouden. (Van onze speciale verslaggever) BILTHOVEN. De vorige weck heeft dc Politierechter te Utrecht een dame uit Bilthoven veroordeeld, omdat het aan haar schuld te wijten zou z\jn, dat bij de benedenburen brand uitbrak. Zij had namelijk, toen de kachel niet wilde trekken, zoals wel meer gedaan wordt, een stuk bran dend papier in de schoorsteen gehoudc-n en daarvan waren gloeiende snippers door het rookkanaal naar beneden gewaaid en in de kamer ge lijkvloers terecht gekomen. Het werd een vuurtje en dc brandweer moest er aan te pas komen Vijftig gulden boete wegens „brand door schuld". „Roekeloos" noemde de rechter het. Problemen van het samenwonen Dit lijkt een onbetekenend recht.- zaakje. Maar er zit meer aan vast. Daarop wiist ons 'n lezer, die zegt. dat genoemde mevrouw onschuldig is veroordeeld. De fout ligt niet bii haar. zegt hii. maar bii de eigenaar van liet liuia. die. oon dergelijke gevaarlijke schoorsteen liet aan leggen. Wij willen ons niet begeven in de juridische puzzle, die hiermee opgeworpen wordt en die misschien in een hoger-beroepzaak opgelost zou kunnen worden. Wij geven er de voorkeur aan het probleem in zijn algemeenheid te stellen. Wii hebben ons licht o.a. opge stoken in Amsterdam. Rotterdam, Den Haag. Utrecht. Amersfoort en Bilthoven. In al deze plaat sen blijkt het in de bouwverorde ning verboden te ziin op één rook kanaal meer dan één stookgat aan te brengen. Ieder stookgat, iedere kachel dus. behoort een eigen rookkanaal te hebben. De rookkanalen komen tenslotte uit in een collectieve schoorsteenpijp op het dak. Maar wat gebeurt nu vaak. voor al in deze tijd van samenwoning? Beneden in de kamer is een stook gat. In de kamer daarboven, meest al oorspronkelijk bestemd voor slaapkamer, is er geen. maar het rookkanaal van beneden loopt er achter de muur. Als nu de slaap kamer tot woonkamer ingericht wordt, hakt men een stookgat in de muur naar het rookkanaal van de benedenkamer en sluit zo een tweede kachel op hetzelfde rook kanaal aan. Gevaren In de eerste plaats zal het duide lijk zijn dat op deze wijze geen van beide kachels meer behoorlijk kan trekken, omdat het ene stook gat het andere hindert. Maar tevens levert het. volgens de door ons geraadpleegde deskun digen. de volgende gevaren op: 1. gevaar voor verstikking (ko lendamp); 2. gevaar voor explosie (gassen in de pijp tussen beide stook gaten) 3. gevaar voor brand (zie geval Bilthoven). In enkele gemeenten gaf men Advertentie (LM.) DAMES! HAMEA-GELE] maakt Uw handen zacht als zij. PRINS BERNHARD IN BRAZILIË: fUO DE JANEIRO. Prins Bernhard bracht Vrijdag een bezoek aan marine-installaties in de Braziliaanse hoofdstad en lunchte later met gene raal Mendes en Morais, de militaire gouverneur. Op een persconferentie vertelde de prins dat Holland overbevolkt is en dat emigreren een oplossing biedt. HU noemde Brazilië als een van de lan den waarover de laatste tUd veel gesproken is als mogelUke plaatsen om naar toe to gaan. ons de verzekering, dat zodra een overtreding van het verbod wordt geconstateerd. onmiddellnk een stookverbod wordt opgelegd. Er moeten dan andere voorzieningen worden getroffen, die in de meeste gevallen neerkomen op het aan leggen van een nieuw rookkanaal. In het geval, dat het wordt toe gestaan het nieuw gemaakte, bo venste stookgat te gebruiken, wordt geëist, dat ..de opening op de be gane errond zorgvuldig wordt ge dicht. op zodanige wijze, dat het de benedenbewoner onmogelijk wordt gemaakt in een onbewaakt ogen blik een kachel op de schdorsteen aan te sluiten". Als wii het laatste gedeelte van deze bepaling letter lijk nemen, betekent dit dus. dat men niet kan volstaan met een deksel voor het onderste' stookgat aan te brenecn maar dat dit zelfs moet worden dichtgemetseld. Een oogje toe! Of men aan deze bepalingen, vooral in deze tiid van woningnood, strikt de hand houdt, is voor ons zeer de vraag. Wii hebben sterk de „Laat publieke opinie vrij" zegt Paus VATICAANSTAD. ..De vrede wordt in gevaar gebracht.' zodra de publieke opinie zich niet vrij meer mag uiten", aldus de Paus in een rede. die in de „Osservatore Roma no" is gepubliceerd. „De publieke opinie", aldus de Paus. „is ten slotte de natuurlijke echo van de gebeurtenissen.... en daar waar de publieke opinie zich niet kan uiten, wordt het sociale leven ten zeerste aangetast." ..De stem van de onderdanen te muilkorven of tot zwijgen te dwin gen is* in de ogen van alle Chris tenen een aanslag op de natuurlijke rechten van de mens. een schen ding van de wereldorde, zoals God die heeft vastgesteld". Adver'pntie i.M.) ^Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de jeuk bedaren cn I doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen indruk, dat in bepaalde gemeenten nog al eens een oogie wordt dicht gedaan. ..Nood breekt wet", zei men ons op een der gemeentehui zen. Het aantal gevallen, dat het onderste stookgat niet is afgedekt of dat er een tweede kachel op staat te branden, is waarschijnlijk lecio. Hoe zou ik dat kunnen ver bieden." zei ons ergens een brand weercommandant. Wij vinden dit toch maar een gevaarlijke situatie. Natuurlijk moet alle beschikbare woonruimte m deze tijd zo eeficiënt mogelijk gebruikt worden en moeten slaap kamers tot woonkamers kunnen worden ingericht. Maar als men met de veiligheidsmaatregelen de hand licht om de bewoners geen ongerief te veroorzaken, dupeert men toch in de eerste plaats die bewoners zelf: gevaar voor ver stikking. voor explosie. voor brand En om nu nog even op het Bilt- hovense geval terug te komen. Het is duidelijk, dat inderdaad de schoorsteen niet deugde. Het bene denste stookgat was niet afgesloten, anders hadden er geen vonken van boven in de kamer beneden terecht kunnen komen. Wie is verantwoor- dcliik voor die verkeerde schoor steen? Wie is verantwoordelijk voor het niet afsluiten van het stookgat in de kamer van het gezin beneden? De familie boven? Inder daad een aardige zaak voor een hoger beroep. BLEKKIE kwam bij de familie, toen hij nog maar een week of acht was. Hij was een klein zwart hondje, met een wit vlekje aan zijn keel, en iedereen in huis was direct heel gek op hem. Maar wie het allermeest van hem hield, dat was Tom. Tom was 7 jaar en hij had al zo lang om een hondje gezeurd. Nu was het er dan, maar wie was eigenlijk zijn baas? Va der niet. die aaide Blekkie alleen zo nu en uan, til ïu^eaer gai hcni alleen eten, en Kees, de oudere broer, liet hem 's avonds uit en Lientje vond hem lastig, omdat hij haar kousen kapot krabde. Wie was Blekkie's baas? Tom. vond,-dat hij het moest zijn. En" op een dag aan het ontbijt zei hij: Mag Blekkie helemaal van mij zijn? Wat bedoel je, zei moeder, hii is toch van jou net zo goed als van ons.' Nee, zei Tommie, ik bedoel dat ik helemaal alleen voor hem wil zorgen, hem eten geven en uitla ten cn hem wassen en kammen en borsiec», maar dan moei net ook mijn hondje zijn cn van nie mand anders. De hele familie ging er over beraadslagen, Kees en Lien waren het er niet mee eens, maar vader hakte de knoop door Hij sloeg met dc vlakke hand op tafel en zei: Schei uit met schreeuwen, jullie allemaal. Tommie heeft gelijk 't is beter dat die hond één baas heeft, en niet vijf. Tommie mag Blekkie hebben. Maar dan moet je er ook goed voor zorgen, Tom. NU en dat deed Tom. Hij ging vaak naar de slager om beentjes te bedelen voor de hond. Hij ging hele lange wandelingen met hem maken, hij leerde hem pootjes geven en mooi zitten en uit de rechterhand eten. En "t mooiste was, hij hield het aldoor vol en kreeg er nooit genoeg van. Blekkie draafde dan ook altijd geduldig achter Tommie aan, waar je de een zag, was de ander ook. Alleen als Tom naar school moest, ja, dan moest Blekkie achterblijven. Hij vond het naar, maar wende er aan. Maar eens op een dag gebeurde er iets ver schrikkelijks. Toen Tom uit school kwam en zijn hond floot, toen kwam Blekkie niet. Dat was vrecmu Tom cieed aile deuren open, keek in de bijkeuken, keek zelfs op zolder en doorzocht het hele tuintje maar Blekkie was weg Jullie hebt hem weg laten lopen, klaagde Tom tegen Moe der. Jóh, zei moeder, ik heb het hele beest niet gezien, cn ik had werkelijk veel te veel aan mijn hoofd, om er op te letten. Hij zal V. de voordeur uitgelopen zijn toen de melkboer kwam, ga maar eens op straat kijken. r r OM liep de straat op en zocht en zocht en floot en riep, maar nergens was Blekkie te vin den. En de hele dag kwam het hondje niet terug cn de volgende dagen ook niet. Tommie was er helemaal ellendig van. Hij was stil en korzelig cn humeurig en nam het moeder kwalijk, dat ze de hond had laten weglopen, ter wijl zij toch echt ook spijt had. Zo gingen een paar weken voor bij. Toen, op een dag, ging Tom mie met de hele klas naar bui ten, om te wandelen en plantjes te zoeken. Het was buiten zo heerlijk en zo fris. ze holden alle maal over de heuvels en Tommie had voor het eerst weer eens echt pleizicr. Maar toen hij een heuvel afrende, zag hij daar bij een bosje een kinderwagen staan. En aan die kinderwagen zat met een touw een hond vast. Blekkie! Blekkie! gilde Tommie en daar nau je hei moeten z.en. ue ..oud kwam aanrennen en sleepte de kinderwagen in zijn vaart met zich mee. Gelukkig zat er geen kindje in, maar er kwam wel een boze dame aanlopen Wat moet dat met mijn wagen! riep ze. maar i .e z- v u.igj men het hondje in Tommie's armen vloog, begon ze te lachen. Zo. is he. jouis noiiu, zei -e. nij is bij ons komen aanlopen, we wonen daar in dat huisje. Maar ik ben blij dat ie h*m t«rug heb*. Neem hem maar mee. Nu. Tommie ging ner iiutr ut diiLire Kiauircn en Blekkie volgde hem op de hielen. En thuis wisten ze niet wat ze zagen! Maar moeder paste in 't vervolg goed op, dat Blekkie niet wegliep, dat begrijp je. Os. Lanqs (jamilis (pijpsAhuu} ZEG, ken je de familie ook van Simon Pijpcstang 't Zijn zulke lieve mensen en ze zijn verbazend lang. Zijn vrouw is lang, zijn zoon is lang, zijn dochter is twee meter. Zijn and're zoon is net een hele lange schoenenveter. Zc gaan op reis vanmorgen, zie je, Simon Pijpestang gaat samen met zijn vrouw op reis, dat wilden ze allang. Want ergens heel ver, heel ver weg, in 't Zuiden van Europa, daar woont hun lange oma en daar woont hun lange opa, daar zijn drie lange nichten en daar z\in een stuk of zeven ontzettend lange, heeeéle lange, ellen-lange neven. Hoe willen ze daar komen? Wel, dat hoef je niet te vragen, zc gaan niet met de trein, ze gaan gewoon met paard en wagen. Dat paard van Simon Pijpestang. jc staat beslist verstomd, dat ts zo lang, het lijkt ivel, of cr nooit een eind aan komt. Ze hebben ook een lange hond, hef is een soort van Taks die loont een eindje achter, zie je 'm niet? Dan zie je 'm straks. Tot ziens hoor, Simon Pijpestang, cn doe uooral de groeten aan alle lange mensen, die je ginder zult ontmoeten.' Rusland handhaaft ijzeren greep op Oost-Duitsland BERLIJN. Wilhelm Zaisser, een communist die in Moskou zUn oplei ding heeft gehad en beter bekend staat als „generaal Gomez" uit de Spaanse burgeroorlog, is benoemd als minister van staatsveiligheid voor Oost- Duitsland. Deze functie geeft hem gezag over dc Oost-Duitse geheime politie. Dc benoeming werd bekend gemaakt door Walter Ulbricht, waar nemend premier van Oost-Duitsland. Zaisser is onlangs minister van binnenlandse zaken in de staat Sak sen in de Russische zone geweest. Westerse geallieerde autoriteiten De prins vertelde, dat het land niet voldoende verdeeld kan wor den om alle boerenzoons een be staan te bieden. De Nederlanders zien slechts één oplossing: emigra tie. Om deze reden vertrekken ve len naar Canada, Australië, Nieuw Zeeland en Brazilië, waar meer voordelen en faciliteiten zijn. Op de vraag of hij spoedig oor log in Eurapa verwachtte, zei de prins dat niet te denken. Hij voeg de hier aan toe dat Europa econo misch vooruit gaat en dat de toe komst afhangt van het verlagen van de tolmuren. Niemand gelooft, zo ging hij voort, dat de Verenigde Staten de hulp van het Marshall plan onbepaalde tijd kunnen voortzetten en ver klaarde voorstander te zijn van de vrije circulatie van valuta's en be perking van de tariefmuren. Hij besloot zijn interview met een in het Portugees uitgesproken sa luut: „Alles wat ik hier kan zeggen is dat ik het Braziliaanse volk dank voor zijn gastvrijheid". Mieke Flink's toneel herinneringen ziin bont en talriik. maar over één pe riode komt ze, al dadelijk heel enthousiast te spre ken. Dat was de tijd met Esther de Boer van Riik. Niet lang heeft dat ge duurd. maar zegt ze. het was zo leuk. als jong- nummertje zo van dicht bij een stuk toneelgeschie denis mee te maken. Mie ke Flink maakte toen (1933) deel uit van het gezelschap, dat speciaal voor de langdurige iubi- leumtournée van de 80- jarige actrice was ge vormd: drie iaar lang trok het stad en land af. honderden voorstellingen werden gegeven om de bevolking in de gelegen heid te stellen het feest van de geliefde toneel speelster mee te vieren. Hfit stuk. dat Jaap v. d. Poll speciaal voor Esther de Boer schreef „Levens avond". werd tweehon derd viif en zestig maal gespeeld. Mieke Flink maakte 't eerste iaar van deze tournée mee. Ik ben zo blij. dat ik hierbij ben geweest, het is een erva ring. die de jongeren van nu absoluut niet kennen. Iedere avond gebeurde er wat leuks en prettigs, elke avond werden we in tri omf binnengehaald met koetsen en stoeten, fan fare-corpsen leverden hun schetterende bijdragen en de gekste cadeaux werden aangeboden. Esther de Boer van Riik zii was ge woon een ..natuurver schijnsel": elke avond sneelde zii met het groot ste gemak de zwaarste rollen, wist ze steeds weer vriendelijke dankwoorden te vinden voor de plech tige toespraken: en daar na thuis (of in de hotel kamer) ging ze heel rus tig bloemen schikken, wat gymnastiek doen. Ontroerende dingen der waren ook al aan het maakte je mee: Drentse toneel uit Antwerpen boerenvrouwties. die van naar onze stad trok met uren ver kwamen lopen Timmermans' stuk „Miin- om een pop of iets anders heer Pirroen". Mieke Ver- aan te bieden. straete studeerde toen nog Dat jaar met Esther de aan het muziekconserva- Bogr van Riik viel in Mie ke Flink's Amsterdamse periode. Ze is in Rotter dam gestart, toen haar vader Jules Verstraete zii stamt uit een echt to neelgeslacht. haar groot moeder en overgrootmoe- torium in Antwerpen. Maar de overgang naar het toneel viel haar blijk baar niet bijzonder zwaar en zo kreeg ze haar eerste rolletje in ..Mijnheer Pir roen" Haar vader werd door de Tartauds geënga geerd en bii dit gezel schap debuteerde ze als Mary in ..De rechte liin" yan Fabricius. Hier ont moette ze ook Richard Flink, met wie ze trouw de. In Amsterdam werd daarna gespeeld bii de Koninklijke Vereniging, bii Saalborn. Esther de Boer van Riik. Jan Musch en toen kwam het grote rustpunt: het Residentie toneel. waaraan zii tot haar overgang na de oor log naar het Rotterdams Toneel verbonden bleef. Een paar rollen vond ze wel erg heerlijk om te spelen: vooral Hermione in ..Winteravondsprookje" van Shakespeare. En ik zou het nog eens zo graag eens en beter willen overdoen, zegt ze. Het werk en vooral het ve le reizen laat van het gezinsleven niet veel heel. Want al ontrieden zii en haar man dochter Mariet- te ten sterkste om ook aan het toneel te gaan. even als Mieke Flinks ouders destiids oo hun beurt ge daan hebben, het is er toch van gekomen. Het ceeft ie zoveel ver driet. heeft Mieke Flink gezecd en ie moet boksen en vechten, voor ie ook maar iets bereikt. En waar ie werkeliik voor aan 't toneel gaat. wel dat komt hoogstens eenmaal in de drie iaar voor. Maar nu snelen Mieke. Richard en Mariette Flink bii hetzelf de Rotterdamse Toneel en dezer dagen heeft men nog een laatste illusie moeten laten varen. Zoon Koen. die op", de werk plaats van Kees Boeke is en een muzikale toekomst tegemoet scheen te eaan. schreef iuist. dat hii exa men wilde doen voor de toneelschool. Als dat zo doorgaat kunnen we mis schien nog een all-Flink- familietoneel verwachten. beschouwen zijn benoeming als veel betekenend. Waarnemers zien in Zaïssers oe- noeming tevens een nieuw teken van de ijzeren greep welke Rusland op Oost-Duitsland handhaaft. Zaisser was commandant van de internationale brigade in de Spaan se burgeroorlog, aan de zijde der lo yalisten. Na de oorlog ging hij naar de Sow- jet Unie waar hij gedurende de ge hele tweede wereldoorlog bleef Hij nam actief deel aan de communisti sche Indoctrinatie van Duitse krijgs gevangenen in Rusland. Zaisser was een van de populairste communisten in Duitsland sedert de oorlog. Zijn gedrag in de Spaanse oorlog leverde hem de steun op van vele Duitsers die niet pro-communis tisch waren. Zaisser werd in 1893 in de Ruhr- vallei geboren. In 1933 week hij uit Duitsland toen de nazi's aan de macht kwamen. Zijn eerste functie toen hij in 1945 naar Duitsland terug keerde. was politie-president in Leip zig. De afgelopen drie maanden was hij in Rusland, en men neem; aan dat hij toen voor zijn nieuwe functie werd opgeleid. De Noordwest Duitse radio maakte Vrijdag bekend dat de Oostduitse premier Otto Grotewohl in Berlijn is teruggekeerd na een verblijf van zes weken in de Sowjet-Unie. Advertentie (l.M.) Dat zuurbranden op de maag, maakt U van alle eten en drinken afkerig Maar dat kan zo niet doorgaan want naarmate ge steeds minder voedsel neemt cn Juist het lichaam stevig voed sel onthoudt, verzwakt ge allengs meer, boet ge ln aan weerstand en wordt zó vatbaar voor allerlei kwalen. Begin liever van de andere kant - neem Rennles bij de eerste aanwijzing van brandend maagzuur. Rennles zijn sma kelijke pastilles, aangenaam om te ge bruiken en afdoende tegen dat nare zuurbranden op de maag. Met Rennles geen lange kuur. waarbij ge over het effect in onzekerheid blijft. Van de ene minuut op dc andere ondervindt ge met Rennles de weldadige werking. De bran dende pijn verdwijnt even snel als ze opkomt. Gewoon een of twee Rennles laten smelten ln de mond. zonder water of wat ook. Altijd zorgen, dat ge een paar Rennles bij de hand hebt en nooit meer dc vrees voor de brandende pijn. C.G.T. vaardigt nieuw stakingsbevel uit PARIJS Dc C.G.T. heeft voor de mijnwerkers in de departemen ten Gard en Cevennes voor Zater dag een slakingsbevel van 24 uur uitgevaardigd. Dit schijnt de ge ruchten te bevestigen volgens wel ke de stakingsbeweging in de Fran se mijnen de vorm zal aannemen van „beurtelingse stakingen", die achtereenvolgens uitbreken in alle voornaamste centra. Zweedse schippers eisen maatregelen tegen Nederlandse coasters STOCKHOLM. De Zweedse Zeilschi~vcreniging zal de regering verzoeken Nederlandse schepen van minder dan duizend ton niet meer toe te staan deel te nemen aan het z.g.n. ,.inner"-vracht ver voer in Zweden. Het verzoek heeft betrekking op alle Nederlandse kustvaarders. Voor het lossen van de wapens zijn speciale maatregelen genomen PARIJS. In de havenplaatsen van Frankrijk werden gisteren ge durende de hele dag troepen en bcwakingstrocpen aangevoerd teneinde de communistische poging om het lossen van wapens uit de Verenigde Staten te saboteren de kop ln te drukken De eerste schepen die ln Frankruk worden verwacht zullen vermoedclük begin Maart aankomen. Ondanks gunstige voortekenen, waaruit valt op te maken dat de kracht van de communisten aan het tanen is en de arbeiders het staken moe beginnen te worden, laat de regering niet na alle voorzorgsmaatregelen te nemen voor de grote staking die verwacht wordt wanneer de wapens zullen moeten worden gelost. teneinde de troepen te beschermen. Henri Queuille, die in het nieuwe kabinet minister van binnenlandse zaken is, heeft na verschillende besprekingen met andere kabinets. leden een schrijven rondgestuurd aan aller, aie belast zijn met net handhaven van de orde. dat zij de bestaande verordeningen en wetten naar de letter moeten opvolgen en niet voor straffe maatregelen moe ten terugdeinzen. Afdelingen van het leger zijn naar de havens overgebracht om in geval van staking terstond het ontladen van de schepen over te kunnen nemen en eenheden van de mobiele republikeinse garde, die direct onder Queuille staan werden eveneens naar de havens gezonden De regering deelde mede dat alle civiele ambtenaren die het werk neer zouden leggen of niet aan op drachten gehoor zoüden geven, on- middellijk ontslagen zouden wor den. Ook zij, die werkzaam zijn in de regeringsarsenalen kregen aanzegging, dat staking in deze openbare bedrijven niet geduld zal worden De regering zal wanneer dit noodzakelijk blijkt gebruik maken van een wet van 1939 waarin straf fen worden opgelegd van tien jaar dwangarbeid tot de doodstraf toe aan hen die zich schuldig maken aan sabotage,

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3