DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Prof. Romme niet afkerig van nationaal kabinet Reis van de Koningin en prinsesjes begon vrolijk Havenarbeiders zullen wapens lossen Belgische vissers vangen mijn voor Den Helder Franse pers forceert zaak in een zaak" Conferentie Grote Drie misschien nabij W Donderbussen en serpentines bij het afscheid Franse regering duldt geen communistische sabotage 10e Jaargang, no. 43 Maandag 20 Februari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Posthui 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredactour- TJ. DE BOORDER. UTRECHT. De ..handreiking" van de antl-revolutionnaire prof. Anema aan de regering moet met begrip worden ontvangen, aldus is op de tweede en laatste dag van de partijraadsvergadering der K.V.P. door de voorzitter der katholieke Tweede Kamer-fractie, prof. Romme. verklaard Haast b(J de vorming van een nationale regering is er echter volgens prof. Romme niet. HU zei. dat men tot 1952 de tUd heeft om aan de hand van de komende ervaringen te overwegen of recle mogelükhcden tot een nationaal kabinet aanwezig zUn. In dit verband vroeg deze InvlocdrUke katholieke woord voerder zich af. of door de ontwikkeling van dc verhoudingen de voor naamste betekenis aan een loyale oppositie niet reeds ontnomen is. ZUID-A F RIK A Naturellen in verzet ZUID-AFRIKA heeft te kampen met een toenemend aantal door naturellen veroorzaakte onlusten. Dit heeft de vraag doen riizen. of de mogelijkheid van een algemene naturellen-opstand aanwezig is: of de kans bestaat, dat de blanken door een vier en een half maal zo grote meerderheid van naturellen, die thans nog in een positie van dienstbaarheid verkeren, zullen worden weggespoeld". Bij de be antwoording van deze vraag dient men rekening te houden met het feit. dat de graad van ontwikkeling -onder de millioenen naturellen zeer verschillend is. Verder is er het verschil tussen al of niet leven in stamverband, het belijden van heidense of Christelijke godsdienst en het verschil in sociaal en econo misch opzicht. Tussen hen. die nog als wilden leven A en hen. die een III net behoorlijke behui- zoeklicht zing erop na hou- j J den en in een Buick rijden, be staan verschillen als afgronden. Millioenen naturellen zweven tus sen deze uitersten in. De grote mas sa heeft van de ..Westerse" samen leving en haar organisatie, econo- i misch. sociaal en cultureel, niet het minste begrip. Voor het ver wekken van een opstand zijn zo wel wapens als organisatie nodig. Dit laatste is zeker vereist, wan neer men op crote schaal liideliik verzet zou willen plegen. Voorts: mogen sommige naturellen al grie ven tegen de .witman' koesteren, zii hebben nog meer onderlinge veten. Zolang het ontwikkelingspeil van de naturellen niet aanzienliik ho ger is gekomen, zolang er nog geen leider in hun midden opstaat, zo lang de naturel nog betrekkelijk i snel tevreden is en de blankeinde Unie een evenwichtstoestand kan bewaren, behoort een algemene na- 1 turellenopstand tot de onwaar schijnlijkheden. Als zij later groot geworden is. xoat zal zij dan nog vaak een schik hebben, prinses Marijke, dat zij, toen zij drie jaar werd. een officiële deputatie van de Verbindingsdienst ontving met twee bezempjes in de hand en dat zij meer oog had voor de snoepjes dan voor het etui met de „eigen vork en lepel." Buitenland" krijgt steeds meer betekenis Sprekende over de buitenlandse politiek zei prof. Romme, dat deze in de loop der jaren van veel groter be tekenis geworden is. Dit is geen ver schijnsel van tijdelijke aard, doch een duurzame ontwikkeling. De KVP staat ten volle achter de Benelux en alle andere vormen van samenwer king. Wanneer het werk van de com missie tot herziening van de Grond wet tot resultaat mocht hebben, dat het aantal leden van de Tweede Kamer van 100 tot 150 wordt uitge breid en de KVP 48 50 leden zou tellen, zou het voor de partij gewenst zijn over twaalf tot vijftien man te kunnen beschikken, die zich kunnen wijden aan het tijdrovende interna tionale werk. De Christelijke partijen hebben hierin een zedelijke taak, zo meende de professor. Zelfs op binnenlands politiek ter- BAARN. Luide knallen van donderbussen en hartelijke goede reis- wensen klonken vanmorgen omstreeks zeven uur over het station Baarn. toen de koninklijke trein zich in beweging stelde en H.M. de Koningin met de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet de vacantieries naar Sankt Anton aanving. Enkele persoonlijke vrienden uit Baarn en vriendjes en vriendin netjes van de prinsesjes hadden voor dit hartelijke en onofficiële afscheid gezorgd, en dat het in goede aard viel. bleek wel uit de glundere gezichtjes van de prinsesjes, die. verrast door serpentines, die door de geopende ramen het statierijtuig in dwarrelden, lachend een „tot weerziens" terugriepen. Dinsdagmiddag komt het hoge ge- 5:: J- i i* ri-r..-'Mgt. i i zeischap in Sankt Anton aan Daar wordt dan juist carnaval gevierd en rein ligt een internationale taak. Bij de keuze tussen het primaat van bin nen- of buitenlandse politiek, zou prof. Romme echter toch het accent willen leggen op de binnenlandse politiek. Wij moeten in de binnen landse politiek het voorbeeld geven van onze zin voor recht en recht vaardigheid. speciaal op sociaal ter rein en deze zin uitdragen op inter nationaal terrein. Op de politieke en maatschappelijke leiders rust de plicht bij het volk een verhoogde energie te kweken om er weer bo venop te komen. Er moet ook meer vertrouwen ge kweekt worden in het streven om te komen tot meer sociaale rechtvaar digheid. Dit vertrouwen moet uitge dragen worden in het openbaar en in het particulier gesprek. Bij het leggen van de wettelijke grondslag van de PBO. en de Wet op de Ondernemingsraden, komt op hetzelfde ogenblik de reactie van de mismoedigheid, aldus prof. Romme. Wij moeten op alle terreinen de ge dachte uitdragen, dat het primair gaat om de vestiging van de waar digheid van de werkende mens, waarbij wij onder de werkende mens 'moeten verstaan, de werknemer zo wel als de ondernemer. Prof. Romme is huiverig voor een binnenlandse politiek, die niet gericht is od de so ciale rechtvaardigheid Daarvoor staat teveel op het spel ..God geve ons politieke leiders, die niet zullen aflaten van het bouwen nan zulk een maatschappij", zo eindigde prof. Romme zijn beschouwing. de prinsesjes hopen dat zij nog iets van dit feest kunnen meemaken. De heer Van Maasdijk^ zijn echtgenote en dochtertje Eleonora, een vriendin netje van prinses Margriet en me vrouw M. A. Pennink, de verzorgster van de prinsesjes, vormen het ge volg van de koningin. Prinses Marijke blijft bij haar grootmoeder, prinses Wilhelmina, met w-ie zij vanmiddag naar het pa leis Het Loo gaat. BUSSUM. De 25 jarige B. uit de St. Janslaan te Bussum, die de zer dagen voor zijn firma met een vrachtauto in Duitsland vertoefde, is in het plaatsj-a Arnstadt in Thue- ringen tegen de gevel van een huis gereden. B. liep zulke ernstige won den op. dat hij aan de bekomen ver wondingen is overleden. Westerling niet PARIJS. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de pre fecten instructies doen toekomen, om tegen de Franse landsverdediging gerichte sabotage te voorkomen en om de voornemens der communisten, die de verscheping van wapens en voorraden voor de Franse troepen in Indo-China willen beletten, te verijdelen. De voornaamste instructies zijn: 1. De prefecten kunnen op alle Franse burgerlijke en militaire vei ligheidsdiensten een beroep doen om hen te helpen in hun strijd te gen daden van sabotage. Tevoren kon dit beroep slechts door de chefs der prefecten worden gedaan. 2. Om het verspreiden van valse berichten en het opwekken van ge weld door middel van opruiende pamfletten te voorkomen, zullen de wetten op het verspreiden van dag bladen en pamfletten, \yelke voor zien in mogelijke inbeslagname van dergelijke schrifturen en eventuele strafrechterlijke vervolging van hen, die voor de inhoud ervan verant woordelijk zijn, strikt worden toe gepast. 3- De vrijheid tot werken moet verzekerd zijn. Werkwillige arbei ders zullen daarom met alle het ge zag ten dienste staande middelen te gen geweld en bedreiging met ge weld worden beschermd. op Java DJAKARTA Te Djakarta ge looft men, dat Westerling, die de jongste opstand tegen de Indone sische republiek leidde, uit Indo nesië naar Singapore is vertrok ken. Westerling heeft niet verzocht om een visum voor Singapore, maar men weet, dat hij contact heeft gehad met smokkelaars, die tussen Sumatra en de kust van Malakka heen en weer varen. Zijn vrouw en kinderen zijn verleden week op weg naar Istan- boel door Singapore gekomen (volgens onbevestigde berichten). Westerlings troepen op Bandung raden verstrooid en sluiten zich aan bij gueruillabenden op Java. West- Generaal Engles naar Nederland vertrokken DJAKARTA Generaal-majoor Engles. commandant van de 7-De- cember-divisie is heden per KLM naar Nederland vertrokken om de divisie af te presenteren bii de mi nister van Oorlog en om zaken, die verband houden met de ontbinding van de divisie, af te wikkelen. Wisselend bewolkt gs Weersverwachting geldig i van Maandagavond tot Dins- jg dagavond: Aanvankelijk tijdelijk harde overigens krachtige tot mati- i ge westelijke tot noordweste- g lijke wind. Wisselende bewol- g king met enkele buien. Iets ff kouder. Treinongeluk New \ork: al 29 doden en 40 gewonden ROCKVILLE CENTRE 40 personen, die bii de treinbotsing van Vrijdag gewond werden, ziin nog in het ziekenhuis: zeven van hen verkeren in ernstige toestand: het aantal doden is tot nu toe 29. Margarine fabrieken willen weer vitaminiseren DEN HAAG De margarine- fabrikanten hebben bU de minister van Landbouw op vitaminisering van margarine aangedrongen. Zij stellen zich op het standpunt dat de voorziening met vitamine A op de goedkoopste en zekerste ma nier kan geschieden. De grondstof kan thans in landen met zwakke valuta worden aangekocht. De prijs van hun product moet bij vitaminisering echter met een cent per pakje stijgen, waarvoor her haaldelijk toestemming is ge vraagd. De fabrikanten wachten thans op een toegezegd nader overleg. Hengelo ent 13-jarigen in tegen tuberculose HENGELO: De districts-school- artsendienst der gemeenten Hen gelo, Stad- en Ambt Delden zal de kinderen der hoogste klassen der lagere scholen in het district in enten tegen tuberculose. Hoewel men in Scandinavië reeds meer dan tien jaar deze inentingen, ver richt en daardoor een groot deel van de bevolking positief op tu berculose reageert, staat men in Nederland en andere landen nog pas aan het begin van deze vorm van beschutting tegen de zo ge vreesde volksziekte. Van de schooljeugd verlaat ^0 pet. de la Louwers al meer dan twee maanden onberecht Praags gearresteerde PRAAG. Nederlandse diplo- matieke vertegenwoordigers heb ben tot dusverre nog geen toegang kunnen krijgen tot de Nederland se zakenman Joh. A. Louwers, die od 12 December in het centrum van de stad werd gearresteerd en sedert gevangen heeft gezeten. Een Nederlandse nota waarin opgave van redenen van de arres tatie werd verzocht van de 15 De cember is pas od 18 Januari beant woord: de Tsjechen deelden mede dat Louwers wordt verdacht van economische sabotage en mede plichtigheid aan hulpverlening bii pogingen tot ontvluchting van Tsjechen. Februaristaking 1941 zal Zaterdag worden herdacht AMSTERDAM. Het colleee van burgemeester en wethou ders van Amsterdam zal Zaterdag. 25 Februari a.s. ca. half tien op het Jonas Daniël Meiierplein. na mens de stad. een krans leggen ter herdenking van de Februarista king in het jaar 1941. B. en W. hebben aan de gemeen teraad voorgesteld op dat plein een monument od te richten, waar destijds de eerste groepen Joodse stadgenoten werden samengedre ven. Nee toch. N Heus! De op 4 Februari te Amster dam losgelaten Deense meeu wen hebben geen zin terug te gaan naar Deense winterverblij ven, zij vinden Zeeland, Culem- borg en Noord-Holland veel leuker. Hoe men het weet?: wel hun kop is rood geverfd en zij hebben een indigo bandclicrije op de borst gekregen kijk maar 'ns goed! Als binnenkort Amerikaanse o-o's inspectie houden en zij voegen rccruten toe: ,Je ben niet gekleed, waar is je nylon?", dan „slaat" dit op dc helm en niet op zakdoek of naoizakje. Kogelvrije nylonhelmen, voor burgers geschikt als pochette, wat 'n tijd!, wat 'n tijd Voor zijn huwelijk was Chur chill liberaal. Toen zijn „can vassende" (stemmen wervende) echtgenote dit als verwijt te ho ren kreeg op verkiezingsverga dering te Woodford, zei zij rustig: „Hij stond 42 jaar geleden nog niet onder mijn toezicht, dus In film Onwillige Potentaat doen 250 kaalhoofdigcn mede, de kaalste en glanzendste bol kan een premie verdienen (van 1000 mark, want het wordt een Duitse film). V Hoffman wenst spoedige eenwording van Europa NEW YORK Paul Hoffman, de leider van de E.C.A., heeft bekend gemaakt, dat zijn organisatie binnen kort aan het Congres een plan zal voorleggen om de eenwording van da Europese economie te bespoedi gen, .Wij wensen, dat Europa in 25 maanden bereikt .wat anders, onder minder dwingende omstandigheden, minstens 25 jaar zou vereisen,zei hij. J Communistische Vredescomité's" krijgen geen kans AMSTERDAM. Dc Nederlandse havenarbeiders zullen de wapens, welke Amerika in hel kader van de militaire hulpverlening zal zenden, lossen en vierkant in gaan tegen het streven van de door dc communis ten gevormde zogenaamde vredescomité's. die het lossen willen verhin deren. Dit is te lezen in een communiqué van het hoofdbestuur van de Centrale Bond van Transportarbeiders nudat in Amsterdam en Rotter dam ledenvergaderingen waren gehouden vooi dc havenarbeiders, ter bespreking der wapentransporten. In Amsterdam lichtte de bondsvoor zitter, R. Laan sr.. en in Rotterdam de tweede bondsvoorzitter, T. Sme ding, het standpunt van het hoofdbestuur toe. In beide vergaderingen werd volgens dit communiqué grote in stemming betuigd, zowel met het standpunt van de Internationale Transportarbeiders Federatie als met de uitspraak gedaan door de op 11 Februari in Den Haag gehou den vergadering met vertrouwens mannen en vakgroepbestuurders Ook in een ledenvergadering van de Bedrijfsorganisatie Verkeer te Rotterdam, aangesloten bij het On afhankelijk Verbond van Bedrijfs organisaties, dat zich indertijd van de EVC heeft afgescheiden is giste re!. na uitvoerige besprekingen be sloten om de wapens, die binnen kort in de haven te Rotterdam zul len worden aangevoerd, te lossen. Dit besluit werd met op vijf na al gemene stemmen genomen Tevens is. omdat volgens de Bedrijfsorga nisatie Verkeer nog op geen enkele bijeenkomst alle havenarbeiders zelf gezamenlijk een besluit hebben kunnen nemen, besloten te trach ten alle Rotterdamse havenarbei ders Zondag 26 Februari in verga dering bijeen te roepen. Het be sluit om wapens te lossen zal dan worden voorgelegd en verdedigd. Ook Vogeler bekent schuld DEN HELDER. Om welke reden het geschiedde, is niet geheel duide lijk, maar Zaterdagmiddag haalde de bemanning van het Belgische vissers vaartuig „Zeebrugge 413", dat ten Noord-Westen van Den Helder op de visvangst was, met grote omzichtigheid een drijvende mijn aan boord, die zich onder de vangst uit een der netten in het zogenaamde Molengat bevond. Marine demonteert gevaarlijke lading BOEDAPEST - Na de EnRCls- man Sanders heeft ook de Ameri kaan Robert Vogeler in het spion- nageproces in Boedapest schuld bekend, Vogeler zeide in dc Vere nigde Staten te zijn opgeleid voor het werk van agent van de Ame rikaanse geheime dienst. Een van de hem verstrekte opdrachten was, geleerden op het gebied van de kernsplitsing, die uit Europa naar de Verenigde Statenwilden emigre ren, te helpen hun doel op onwet tige wijze te bereiken. Hij deelde verder mede dat ko lonel Behn, dc president van zijn maatschappij, hem had belast met de zorg voor de zaken van de „Standard Electric Company" in Oost-Europa. Hij verklaarde, teza men met nog twintig anderen, on- o'er leiding van kolonel Behn te hebben gewerkt. Volgens ziin be kentenis zouden de aanstellingen van deze personen zijn goedge keurd door de commissie, waarin de chefs der generale staven van cle Amerikaanse strijdkrachten zit ting hebben. Hij voegde hieraan toe, dat vele functionarissen van de „Standard Electric" hoge func ties bij dc Amerikaanse strijd krachten hebben vervuld en nog steeds in verbinding staan met de chefs der generale staven. Radiografisch stelde de kapitein zich in verbinding met de marine opruimingsdienst in Den Helder, die aan de hand van de beschrijving vaststelde, dat de vangst bestond uit een zeer gevaarlijke stootmijn. Daarom word de kapitein de raad gegeven de mijn met gezwinde spoed weer overboord te zetten. De kapi tein achtte dit niet verantwoord en wendde de steven naar de haven van Den Helder. Aangezien hij hict voldoende op de hoogte was met de zich buiten Den Helder bevindende banken, werd de hulp van een loods ingeroepen, omdat het risico van een stranding tevens zou kunnen betekenen, dat het scheepje de lucht in ging. Intussen voelde men er in Den Helder weinig voor, het bootje met zijn gevaarlijke lading in de haven toe te laten, gezien de schadelijke gevolgen, die een mogelijke ontplof- gere school zonder positief te zijn. tekende de voorzitter van de com- PARIJS De Par\jse bladen hebben Zondag een „zaak ln een zaak" gemaakt door „geheime" documenten te publiceren van generaal Georges Marie Revers, de centrale figuur ln het onderzoek dat gaande Is naar be weerde corruptie ln Indo.China. Generaal Revers, de 59-jarige voormalige Franse stafchef, had de betrokken documenten aan de parlementscommis sie van onderzoek gezonden. Z\jn naam is genoemd ln verband met het uitlekken naar de Vletnamezen van een geheim rapport over de politieke en militaire situatie ln Indo-Chlna. De generaal had de commissie verzocht om eerherstel. Toen de documenten gisteren in de bladen afgedrukt verschenen, onbesmet dus, maar daarom ook zonder beschutting. De inenting geschiedt in samenwerking met het consultatiebureau tot bestrij ding der tuberculose. In eerste in stantie zullen ongeveer duizend kinderen worden onderzocht en behandeld. Door jaar na jaar op deze wijze voort te gaan hoopt men mettertijd de gehele bevol king te beschermen tegen tuber- culosebesmetting. missie van onderzoek, Edmond Mi- chelet, in een rondschrijven aan zijn collega's protest aan tegen dit „uit lekken". Hy klaagde er over, dat de documenten van Revers geopend en gepubliceerd waren nog voordat zjj by de commissie in bespreking wa ren gekomen, hetgeen Dinsdag moet gebeuren. Krlegel-Valrimont, het enige com. munistische lid van de commissie, die in het protest van Michelet zou zjjn bedoeld, antwoordde in een ver klaring aan de pers, dat hy „het vol ste recht" had van de documenten kennis te nemen en de Inhoud ervan I bekend tc maken. Een ander com- I missielid, Anxionnaz, was bij de ope- mng en de bekendmaking aan de tussenhaWns*zaTwordén 'uitgereikt. Sewecst' aldus moet uiterlijk op 20 Februari in Kiiegel-Valnmont. Nederland worden ter post bezorgd. Post voor de ,Groote Beer' DEN HAAG Post. bestemd voor militairen aan boord van het motorschip ..De Groote Beer" op weg naar Indonesië, die in een der en post. bestemd voor uitreiking in de haven van aankomst, uiterlijk op 5 Maart. De "brieven moeten al le worden gezonden aan het Veld- postkantoor te Djakarta. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld. WASHINGTON. Senator Tom Connally, voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft verklaard, dat het tydstip van een openhartige conferentie met Rusland over de controle op atoom- wapens, waaronder de waterstofbom, misschien nabij is. Hij voelde het meest voor een vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken van 21 Febr.: Zon op 7.44, onder 18.04. j j RUSian<j, Engeland cn de V.S. Als de conferentie mislukte, zouden de Ver. Maan op 9.06. onder 23.26. i staten duidelijk moeten maken, dat zij in elk geval de grootste en beste 1 bommen zouden vervaardigen. Onder de documenten van Revers is een brief aan de commissie over zijn betrekkingen met Roger Peyré, de mysterieuze bemiddelaar". De generaal, die gelooft, dat men tegen hem complotteert, had de commis sie beloofd, aanwijzingen te zullen verstrekken, waardoor men achter de namen zou kunnen komen van vooraanstaande Franse persoonlijk heden, die van de zaak zouden af weten. In zyn thans gepubliceerde brief worden echter geen namen ge noemd. Wel is er sprake van diplo matieke, militaire, politieke en eco nomische inlichtingen, welke Revers van Peyré ontvangen zou hebben. Revers noemt Peyré Invloedrijker dan hijzelf, ook in zijn functie van stafchef. Revers verklaart onder meer, dat Peyré hem in Augustus 1947 op de hoogte heeft gebracht van plannen van de Kominform voor ln het na jaar te voeren agitatie. Deze agita tie, aldus zou Peyré gezegd hebben, moest alleen dienen als camouflage voor de werkelijke Russische poli tiek, die geheel gebaseerd was op de „Aziatische Kominform" en de Rus sische controle over China. Peyré zou verder ln Januari 1949 medege deeld hebben, dat de V.S. van plan waren „zekere beperkingen" in het plan-Marshall aan te brengen. fing in de haven voor de omringen de huizen en gebouwen zou opleve ren. De kapitein kreeg dus geen verlof de haven binnen te varen en zag zich genoodzaakt geruime tijd op de rede buiten Den Helder af te wachten, wie hem van zijn vangst zou verlossen. Ten slotte werd besloten, dat de marine-opruimingsdienst de mijn zou overnemen en demonteren, een riskante opdracht in volle zee. De Belgische boot kreeg daarop ver gunning de haven binnen te varen, hetgeen zonder ongelukken ge schiedde. Een motorsloep van de opruimingsdienst haalde tot grote opluchting van de bemanning de zelfde avond de mijn van boord, waarna de „Zeebrugge 413" fier de haven van Den Helder uitvoer en onmiddellijk weer ter visvangst toog. De marine heeft intussen de stootmijn gedemonteerd. In oorlogstijd ondergrond se hoofdstad voor V.S. WASHINGTON. - Chct HotificM, lid van de Amerikaanse congres commissie voor de atoomenergie, heeft voorgesteld terstond maatrege len te nemen voor het aanwijzen van een alternatieve zetel van de regering der V.S.. eventueel onder gronds, voor het geval dat Washing ton door een atoombom of iets der gelijks zou worden uitgeschakeld. Ook zou volgens Holificlds voor stel een noodprocedure moeten wor den vastgelegd voor het aanwijzen van een vervanger voor de presi dent. vice-president of congresleden ingeval zij tengevolge van een vij andelijke aanval hun functies niet meer zouden kunnen uitoefenen. DE 25.000 ER UIT DEN HAAG In de 509de Staatsloterij, 3e klasse, eerste lijst, viel de premier van f 25.000 op nr. 7308, Graziani's tweede proces hegint Donderdag ROME Donderdag zal maar schalk Rodolfo Graziani, opperbe velhebber van het Italiaanse leger tijdens het fascistische regime, hier terechtstaan wegens collabo ratie en het executeren van Ita liaanse partisanen. Vijf Italiaanse generaals zullen te Rome de voormalige „Leeuw van Afrika'" berechten; 29 perso nen zullen voor de staat hun ver klaringen afleggen, de verdediging heeft 70 getuigen opgeroepen, waaronder veldmaarschalk Albert Kesselring, die militair comman dant van Italië is geweest, en an dere voormalige hoge Duitse offi cieren. Het is de tweede keer dat de thans 68jarige Graziani voor een militaire rechtbank wordt gedaagd. Het eerste nroces moest wegens ziekte van de beklaagde worden onderbroken. Graziani schijnt na een jaar in het militaire ziekenhuis te Rome te ziin verpleegd, in vol doende mate hersteld te zijn om opnieuw terecht te staan. Mr J. M. L. Th. Cals staatssecretaris bij O.K.W. DEN HAAG Naar wij verne men is het lid der Tweede Kamer mr. J. M. L. Th. Cals uit Nijmegen benoemd tot staatssecretaris bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen HET ZUIDEN VIERT CARNA VAL: te Bergen op Zoom deed Prins Nilles I zijn intocht. Toen hij het bewind over de stad over genomen had, huldigde hij op het bolrdes van het stadhuis de heer Verbiest (met lauwerkrans). Op de achtergrond tn het midden de heer Godfried Bomans. Ook de geit vierde het Carnaval mee en had voor deze gelegenheid ho rens opgezet. Geheel links de grootste boer van de leutige ploeg.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1