Gymnasium zegeviert in schooltournooi O.D.S. speelt Bouber's „Duif en doffer" Noteert u even Leut en plesante stemming op „Vastenaovend" Een pilootdie niet kan zwemmen Russische atoomstad te goed beschermd voor fotografen 2 Maandag 20 Februari 1930 NA VEEL SPANNING Burgemeester Molendijk reikt in gebouw van A.M. V.J. wisselbeker uit Geschenk van deelnemers voor de heer Klerk Zaterdag was de laatste dag van het inlerscholair-tournooi. dat dooi de AMVJ in samenwerking met de besturen van de schoolverenigingen in het gebouw van de AMVJ is houden, 's Avonds werden de uitsla gen van bridge- en opstelwedstrijden en de eindstanden bekend gemaakt. Toen werd aangekondigd dat het gymnasium de overwinning had be haald, brak een gejuich los. ook on der de verli-azers, dat nog eens te meer het succes van dit tournooi on derstreepte. Burgemeester Molendijk reikte de door het gemeentebestuur uitgeloofde wisselbeker uit. Hij wees er in zijn rede op. dat het belangrijkste is dat het tournooi een sportieve sfeer had geschapen. De leerlingen hebben el kaar leren kennen op een feest van samenwerking en vriendschap. Voor deze uitreiking van de beker brachten de leerlingen 'een aantal korte schetsjes. Tijdens de prijsuit reiking overhandigde de heer A. Hollander jr.. namens de Goois- Stichtse en de Koninklijke Neder landse Schaakbond de prijzen aan de schakers. De heer Ch. Louis deed dit aan de dammers en de heer Klerk, leider van het AMVJ-centrum. reikte de prijzen aan de andere winnaars uit. Hij besloot dit gedeelte van de avond mot een woord van dank aan alle medewerkers De praeses van de leerlingenver- enigine van het gymnasium bood de heer Klerk namens allen voor zijn initiatief en zijn werk een geschenk Minister In 't Veld naar Amersfoort Opening tentoonstelling goed wonen' De minister van Wederopbouw, mr dr J. In 't Veld, brengt op Zaterdag 18 Maart een bezoek aan Amersfoort. HIJ zal daar de tentoonstelling „Goed Wo nen" openen, die In twee prefab-wonin gen op de Hooglandseweg wordt gehou den. Een van deze woningen Is de dui zendste, die van dit type ln Nederland Is gemaakt. „d'Oranjeboom" maakt goed entrée Vele biljar\liefhebbers, met hun dames hadden gevolg gegeven aan de oproep van de pas opgerichte Biljartvereniging „d'Oranjeboom" en waren naar Café „d'Oranje boom" gekomen om hun felicitaties over te brengen. De biljartvereni gingen „De Overweg" en „Het Leusderkwartier" lieten hun ge lukwensen van bloemen vergezeld gaan. Nadat de heer Blankevoort, die de door ziekte verhinderde voor zitter verving, het propagandis tische doel van deze avond uiteen had gezet, gaven de biljarters Schouten van „De Overweg" en Japin van „Het Leusderkwartier" een demonstratie van het libre- spel. Beide spelers moesten aan het gloednieuwe biljart wennen en kwamen pas in de tweede helft van de partij op toeren. Dat hun spel gewaardeerd werd bleek uit het dankbare applaus waarmede het publiek hen beloonde. Hierna gaven de twee topspelers van het district ..Eemland", Ries Stalenhoef van „De Gouden Ploeg" uit Soest en Steffen van „De Ver gulde Wagen" een demonstratie van het klein-cadre-spel. Geduren de deze partij, beide spelers zouden 300 caramboles maken, kwam het enthousiasme van de biljartliefheb bers duidelijk naar voren. Stalen hoef had de maat snel te pakken Steffen moest zich eerst inspelen. Hij kreeg daarbij moeilijk spel door het onfortuinlijk lopen van de bal len. Vooral goedgespeelde series van 37, 28. 45 en 64 dwongen bij het publiek respect af. De voorzitter van het district „Eemland". de heer Spijker, die de nieuwe vereniging een welkom toe riep. maakte tevens van de gele genheid gebruik om ook de Biljart vereniging „De Overweg", welke kortgeleden eveneens lid van de bond werd, in de hulde te betrek ken. Spreker noemde de vooruitgang een verheugend verschijnsel even als het spelen in de bond een nood zakelijkheid is om het spelpeil op te voeren. Deze prachtige propagandaavond werd besloten met een gezellig bal, waarbij „The Nigtbreakers" in een productieve muzikale bui waren en Klaas Smit de leiding had. GRAND: L.O.L.K.P. Zondag 2 uur, 4 15. 6.45, 9 uur; dagelijks 2.30. 6.45. 9 uur. 23 FEBRUARI: 8 uur Hoofdstad operet te: Victoria en haar huzaar. CITY. Kapitein Blood. Zondag 2. 4.15. REMBRANDT: Vrijdag t. en met Maan dag „De blanke godin" vooraf „Moord ln kamer 916" Dinsdag tot en met Donderdag Scotland Yard komt naar Amerika", vooraf „De wet van het Noorden". Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Overige dagen" 2.30 .en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 79 uur. Uitlening voor kinderen. Woensdag en Zaterdag middag van 2.304.30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 25 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—10 uur. R K OPENFIARE LEESZAAL Wijers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur Maandag en VrUdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12 30 uur Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Dook Everse ln Amers. foortsc Academie voor Beeldende Kun- sten. Dagelijks geopend 10—5 uur en van 7—9 uur. Zondags van 2—5 uur. aan. De ouderen bleven nog een uurtje na voor een dansje. De HBS- band verzorgde de muziek. Uitslagen Uitslagen bridge: 1. Gymnasium 104 'A, 2 Amersfooits lyceum 86. 3. HBS 84li: 4. Handelsschool 81 tfc; 5. Kweekschool 76 Opstellenwedstrijd: 1. Kweekschool 215- 2 Amersfoorts lyceum 206; 3. Handelsschool 190; 4. HBS 1803«; 5. Gymnasium 169. Beste opstellen anderen: l.Phiene- ke Bos 45; 2 Nel Verhoeven 44'/9. Jongeren: 1. en 2. Reina Bishaar en Jopie Fortuin 42 Einduitslagen: 1. Gymnasium 22; 2. HBS 21; 3 Amersfoorts lyceum 19; 4 Handelsschool 11; 5. Kweek school 7. Vechtpartij in Langestraat Joop Ising c.s. bonden de strijd aan Onze Amersfoortse kemphaan J(oop) I(sing) heeft Zondagavond de brede borst weer eens strijdlus tig vooruitgestoken. Joop en een naar van zijn makkers wandelden tegen half twaalf in de Lange straat Ze waren een bee'je aange schoten en dat verklaart, waarom ze de orde gingen verstoren, zoals de politie het noemt. Want het zij gezegd, dat Joop en zijn knokploeg mannen doorgaans weliswaar ver vaarlijke. maar toch rustige jongens zijn. Maar helaas. Zondagavond konden ze een al zo erg lang stil gekoesterd? wrok tegen de diena ren der wet niet de baas blijven. Twee agenten, die in het donker beslist niet gezien hebben tegen wie ze eigenlijk gingen optreden, traden op Joop en de znnen af om hun het „orde verstoren" desnoods kracht dadig te beletten. „Dat nooit", dacht Joop. toen bei de wetsdienaren hem vas riepen om hem naar het bureau te bren gen. Nog verder spande zich de vechtersborst. Een van zijn mak kers pakte uit pure vriendenplicht de gummi-knuppel van een agent en haalde zich daarmede de sym pathie van het toeges roomde pu bliek op de hals. Maar het einde van Joops rebellie naderde in de vorm van steeds meer agenten. „Adieu, mijn vrinden" riep Joop tot zijn publièk en marcheerde af in de richting van het bureau. Ook zijn vriend, zekere v. d. K.. was overmeesterd. In de Torenstraat begon opeens vriend nummer drie, zekere K. amok te maken. Hij drong zich tussen politie-mannen en arrestan ten, sloeg twee der agenten bijna tegen de vakte en werd toen zelf bedwongen. De drie musketiers werden op gesloten. zoals dat betaamt. K„ bij genaamd „de moker", zal naar Utrecht moeten wegens mishande ling. Laat boeken uw vrienden zijn Nieuwe aanwinsten van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Muurhuizen 9 O van Andel—Ripke Nieuw leven op deze wereld: zuigelingen- en kleuter zorg. W Beunder cn J. F Ch. Dix Handboek voor dc hovenier. W. Bronkhorst: Van Molssac tot Reims Romaanse en gothlsche plastiek ln Frankrijk H Frankfort: De levensopvatting der oude Egyptcnarcn. H French- Argentinië Indrukken van een gigantisch arbeidsveld. T. Heverdahl. Dc Kon-Tikl expeditie. 3000 K M. per vlot over de grote Oceaan D A. van Hilten. Van capitulatie tot capitulatie; de militaire gebeurtenis sen ln Nederland. 19401945. Jaarboek Nederlandsch kunsthistorisch 1946—1949 C R. Joy en M, Arnold Het Afrika van Albert Schweitzer e;en foto-reportage C. A Kruis. Mijn baas en ik. honden studie voor de rijpere jeugd D la LauBrendgen. Van bronkos tot zuurzakIndonesische en Chinese re cepten. Maying Soong: Chinees vouwboek J Melkman: Israël; de jonge staat en haar voorgeschiedenis. J C. te Nobel. Bruggen (Bolderman en Dwars: Waterbouwkunde, dl. 4). J C Rademaker De luister van het heelal; het zonnestelsel. R. E. Sherwood: De wereldmacht van het Witte Huis: naar de geheime do cumenten van Harry Hopkins W. G. N. van der Sleen Mexico: ge schiedenis. land en volk L G. Temmc Tros aan de waleen boek over de zeeman en zijn schip R Teunissen Dierenleven in Nederland J A. van der Vlls. Texel, land en volk ln de loop der eeuwen. H D. de Vries Reilmgh Denemarken, oase in Europa E Wierenga De moraal van de arts. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1210 Toch laat Rob die vreemd getatoueerde rug van de eskimo niet los en 's avonds, in de kajuit van de „Vrij heid", slaat hij er een paar boeken op na. On geveer een week na zijn bezoek vindt hij in een boek over Ca nada een kaartje dat wel ongeveer lijkt op dat, waarmee de rug van de eskimo was ver sierd. Rob gaat terug naar het ziekenhuis en vertelt dr. Maritz, dat hij waarschijnlijk de oplossing heeft gevon den „De patiënt is drie dagen geleden overleden", deelt de directeur mede, „maar ik heb foto's van zijn ru6 laten maken. Ik zaj u een afdruk meegeven, dan I kunt u die met uw kaart vergelijken". Dr Maritz belt en even later brengt een verpleeg- I ster hem een opgerolde foto. Rob loopt terug Advertentie (l.M.) SPIERPIJN. SPIT... "t Loert overal. De welda dige warmte van de pUn- etillende Thennogène ver drijft de «nerpende ptln fifERMOGÈNE Aankomst Oldenbarnevelt en Empire Brent te Amsterdam DEN HAAG Het troepenschip „Johan van Oldenbarnevelt" wordt in de nacht van Maandag 20 op Dinsdag 21 Februari 11 de haven van Amsterdam verwacht. De ont scheping van de opvarenden be gint behoudens onvoorziene omstandigheden Dinsdagmorgen te 9 uur. Het troepenschip „Empire Brent" wordt in de late namiddag van Dinsdag 21 Februari eveneens in de haven van Amsterdam ver wacht. De ontscheping van de op varenden van de „Empire Brent" l :gint onvoorziene omstandig heden voorbehouden Woensdag morgen te 9 uur. NEW YORK. De drie Ameri kaanse staten. Louisiana, Mississippi en Arkansas worden wederom door overstromingen geteisterd. Ongeveer 35.000 personen moeten hun wonin gen verlaten. Duizenden hectaren land staan onder water. Wij hebben Zaterdagavond in „Amicitia" met veel genoegen de opvoering van „Duif en doffer" door de Amersfoortse Toneelvere niging „O.D.S." in het kader van de NATU toneelwedstrijd bijge woond. „Duif en doffer" is een nieuw toneelspel van Johan Elsen- sohn, dat door een opvoering voor de radio bekendheid verwierf. „Duif en doffer" de titel zegt het al is een toneelspel uit het L/en van de duivenhouders. Jan van de Berg is een van hen. Zijn liefhebberij voor de vogels is zo groot, dat ernstige conflicten in zijn gezin niet uitblijven. De tegen stellingen worden zo groot, dat man en vroliw van elkander drei gen te vervreemden. Maar het leven van de simpele duifjes wordt de spiegel voor de familie Van de Berg. Duif en doffer leven samen om hun jongen in staat te stellen te kunnen uitvliegen. Zo ontstaat ook in het huislijk leven van de familie Van de Berg een dergelij ke bruisende vriendschap. Dit is Katholiek Amersfoort viert féést In diverse stadswijken heeft Ka tholiek Amersfoort dit weekeinde „Vastenavond" gevierd. Overal was de belangstelling groot en voor het laatst werden de bloemetjes in di verse schakeringen buiten gezet. Voor de jeugd met sport en spel, voor de ouderen met gezellige dans avonden en gecostumeerde bals. Al was het dan geen Carnavalviering zoals het Zuiden van ons land dit kent, stemming en sfeer, pret en jo lijt is er volop geweest. Het Paro chiehuis aan de Paulus Borstraat was het verzamelpunt voor de Soes- terkwartierbewoners. De Kajotters waren daar Zaterdagavond bijeen en hielden er een bonte avond. Met spelletjes en muziek vermaakte de jeugd zich uitstekend en meermalen weerklonk een gulle lach. Op ge paste tijd plm. elf uur nam hier de feestvreugde een einde en keerde het jonge goedje tevreden huiswaarts. In hetzelfde gebouw kwamen Zon dagavond de ouderen bijeen, om een toneelavond bij te wonen die ver zorgd werd door de R.K. toneelver eniging „Sint Genesius". Opgevoerd werd „Het Gouden Kalf". Dit vro lijke spel ontketende soms lachor- kanen. Sint Genesius, die dit stuk reeds eerder voor het voetlicht bracht, maakte er weer een goede beurt mee. De medespelenden verdienen alle lof voor de vlotte wijze van vertolking. Zondagmiddag was de Katholieke georganiseerde jeugd van de stads wijken in feestelijke stemming in het gebouw Sint Aechten. De gehele middag en avond tot 8 uur werden deze jongeren aangenaam bezig ge houden. De Katholieke Dansclub, die sinds enige tijd regelmatig bijeen komt, had een gecostumeerd bal georgani seerd in 's Prinsenhof. Vele danslus- tigen. al of niet verkleed, geschminkt of „gefeestneusd" zwierden onver moeid tot diep in de nacht over de gladde dansvloer. Vele aardige, minder geslaagde en ook een paar originele costumes voor één van de dames konden we hier bewonderen. Een'jury onder leiding van kapelaan Kitselaai moest er voor zorgen dat de prijzen zo eerlijk mogelijk ver deeld werden. Bij de heren bleek de Slaapwandelaar goed in zijn rol te zijn en verdiende dan ook met lof een eerste prijs. De medicijnman kreeg de tweede prijs. Bij de dames was de charmante Spaanse schone de best geslaagde creatie en de Zi geunerin werd tweede. Paren: le prijs de Boeren, 2e prijs de gelaars de kat met zijn onafscheidelijke markies. Groepen: Argentijnen, een aantal vlotte jongens verzot op de samba en rumba. 2e prijs Driemad- lerhaus. Een band o 1. v. Leo de Man zorgde voor prima dansmuziek. Tenslotte het K. A. B.,gebouw waar jong en oud zich vermaakte. Hier verving de heer Bert Pijpers Prins Carnaval op uitstekende wij ze. Als humorist-conferencier trad hij tussen de bedrijven door ver schillende malen op. zorgde het al om bekende draaiorgel van Teunis Dreuning voor die gezellige walsen toneel in zijn beste vorm: een aan grijpende uitbeelding van het leven. De talryke aanwezigen waar deerden de opvoering bijzonder. Trouwens daar was ook alle reden voor. De amateur-tonelisten ver stonden hun taak goed en gaven het stuk de vereiste vaart. Jammer, dat het voor stuk gewenste Am sterdamse dialect soms hinderlijk plat-Amersfoorts werd. Houding en dictie waren van de meeste spelers sters) voortreffelijk. De regisseur dient te voorkomen dat van sommige rollen een thea trale of cariaturale creatie ge maakt. „Duif en doffer" dient te worden gespeeld door mensen zo als zij in, wezen zijn; rustig en on gedwongen; onverschillig en ge voelig. De meeste ODS-tonelisten verstonden deze taak goed en brachten door hun spel de vereiste sfeer in het stuk. ODS kan op een succesvolle uit voering terugzien. Het toneel was zo smaakvol mogelijk ingericht. De kleding droeg er toe bij dat het geheel de schijn van het echte kreeg. Leo Grootkop had aan de grime zeer veel aèndacht besteed. 22 April bloemencorso-dag in bloembollenstreek HILLEGOM: Het centraal comi- té Bloemencorso heeft evenals vo rige jaren wederom een groot bloemencorso in de gemeenten Hil- legom, Lisse en Sassenheim geor ganiseerd op 22 April a.s. Het co- en marsen, speelde een pianist on- i stelt zich voor in de organi- vermoeid en werd deze man af en toe wat rust gegund door een piek 1 sa,la van het c°rs0 «n aantal ver" up. die geen moeheid kende. Stamp vol in het K. A. B. De oudjes pro beerden nog eens die goeie oude Va- leta en walsten lustig temidden van hun kroost Eigenlijk was het veel te vol, doch de stemming was er gelukkig niet minder om. „Vastenaovend" was weer vol „leut" en in plesante" stemming. Voor 1950 behoren zij jammer ge noeg alweer tot het verleden. beteringen aan te brengen, die het vorige jaar wenselijk zijn geble ken. In verband met het 50-jarig bestaan van de Bond van Bloem bollenhandelaren wordt een onge kend aantal buitenlandse gasten verwacht, terwijl ook reeds aan meldingen tot deelneming aan het corso binnenkomen. Advertentie (l.M.) Soest Uitvoeringen van PVO De Soester Harmonie „Patiëntia Vincit Ómnia" gaf onder leiding van haar dirigent, de heer W. A. J. C Wakelkamp uit Amersfoort, Vrijdag, en Zaterdagavond in de zaal van Eemland, voor donateurs en genodigden goed geslaagde uit voeringen. Na een begroetings woord van de voorzitter de heer Van der Leen, werd een begin ge maakt met de uitvoering van een negental muzieknummers. Dat de Soester Harmonie aan de heer Wakelkamp, een bekwame dirigent heeft, was reeds bekend, maar hij heeft bij deze uitvoeringen ook be wezen, dat hij „PV.O." nog hoger op zal voeren De muziekliefheb bers hebben dan ook volop .geno ten van het gebodene. Na de pau ze werden door eigen krachten een paar éénacters ten tonele ge bracht. getiteld: „Dubbel zes" en „De Jansens krijgen inwoning". Zaterdag werd de avond besloten met een gezellig bal. Marijke's verjaardag goed gevierd De gezellige zaal van hotel Kamplust" aan de Birkstraat, was Zaterdagavond tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter van de Oranjevereniging „De Birkt", de heer H. Ribberink. deze avond, welke gewijd was aan de vie ring van de verjaardag van Prin ses Marijke, met enige welgeko zen woorden opende. Voor deze avond was uitgezocht het blijspel „Tante Jutta uit Cal cutta". in drie bedrijven door M. Reimann en O. Schwartz. Advo caat Hannemann (Th Hilhorst) was bijzonder goed. Emiel Bruck ner (C. Ribberink) later Eva, de vrouw van advocaat Hannemann ontpopte zich als een goed acteur. Diederik Vollekop (K van Drie) was de zeeman in hart en nieren en door zijn spel kwam het stuk pas goed tot zijn recht, Tante Jut ta (mevr. Mörsing) was de goed heid zelf, doch werd door het ge zin Hannemann op schandelijke wijze bedrogen. De huisknecht (T. Hilhorst) ging geheel in z'n rol op, terwijl''de ah'deré medewerkenden ook een woord van lof toekomt. Het kapwerk werd goed verzorgd door de heer R Rouwendaal. Er was grote bijval van het publiek. De dames ontvingen bloemen. Hierna had nog een korte plech tigheid plaats, toen drie uit Indo nesië teruggekeerde militairen, n.l. P. v. 't Klooster, C. van Drie en G. Ribberink, door de 2e voorzit ter, de heer C. Mörsing werden toegesproken. Zij kregen een por- temonnaie. Met het zingen van' het Wilhelmus werd de avond beslo ten. naar de haven, maar hij merkt niet, dat Ure» mannen hem op korte afstand volgen. Advertentie 11 M l Boerenbal trekt veel bezoek De gerant van hotel -,Bos en Duin" had voor Zaterdagavond een groot boerenbal georganiseerd, waaraan twee orkesten medewer king verleenden, n.l. de boerenka- pel „Campenella" en „The Swing- Boys" beide uit Utrecht. De zaal die feestelijk versierd was, liep tegen 9 uur met gecostumeerde deelnemers(sters) meer dsn vol. Er heerste een tot laat in de nacht een gezellige carnavalsfeer. De prijzen voor de fraaiste costuums vielen ten deel aan: 1 Mevr. Bleekman, Utrecht (Zeeuwin); 2 H. v d. Neut (Soester boer); 3 het echtpaar Weusthofv. Leuve- ren (Soester boer en boerin) kwam met kruiwagen binnen. BENOEMD TOT NOTARIS Bij Kon. Besluit van 15 Febru ari 1950 is benoemd tot notaris ter standplaats Soest, de heer M. van Veerenv tijdelijk w.n. notaris in de vacature A. O. Dammers. De heer Van Veeren was sedert 1 Januari 1924 als candidaat-no- taris alhier werkzaam OP een wonderlijk mooie Februari-middag als deze, terwijl het zonnetje door de ruiten van de def tige rechtzaal koesterend in zijn hals schijnt, kan een man zich moeilijk voorstel len, dat hij nu al weer bij na een half jaar geleden, duizelend van drift en bal dadigheid. in het holst van een Septembemacht zulke doldwaze dingen deed. Op een brugje in Abcoude no ta bene! Dat brugje had deze forse vent, vliegenier van be roep, voor de lol eerst eens open gedraaid. Daar had-ie ruzie over gekregen met een paar ras-echte Abcou denaren, die toevallig zo laat nog voorbij kwamen. En met de brugwachter en zijn vrouw en de zoon, die zo maar in nachtgewaad, op hun klompen kwamen toesnellen toen ze het ru moer hoorden. „Heb jij het gedaan, ja-of-nee!", had een zware dorpeling ge bulderd. „Nee," treiterde de vlie genier. „Als je niet bekent, smijt ik je in het water", dreig- ue de ander. En de piloot pochte: „Dat moet je dan maar doen!" Kijk, toen volgde de noodlottige duw van die sterke man uit Abcou. Die duw had tot raar gevolg, dat de piloot als een furie greep in het hoofdhaar van Janus, de brugwachters- zoon, die met de ruzie niet eens wat te maken had. Aan zijn haren werd Ja- dus een groot aantal me ters meegesleurd en de wilde „sky-rider" had hem nog in de arm gebeten ook Heel Abcou had de volgen de morgen schande gespro ken over de flinke kale plek op Janus z'n hoofd. Behalve de politie was de dokter er 's nachts ook aan te pas gekomen. Niet voor Janus, maar voor de vlieg tuigbestuurder. die zich als een brokkenpiloot had ge dragen, door met zijn blote vuist nog een raampje van dc brugwachterswoning aan gruzels te slaan. Daar had de wildeman zich zelf eon slagader mee open ge sneden. HOE hij tot zijn drieste daden kwam? Hoor, hoe de man alles verklaart: „Ik had die brug niet op gehaald, tenminste niet met mijn handen. Ik stond daar op de brug te wachten, tot deze twee dames in de ge tuigenbank, naar de over kant zouden komen. Ter wijl ik een sigaret opstak, schopte ik tegen een ijze ren staaf. Ik riep de dames en rammelde eens met de ketting, dip aan de staaf zat. Toen ging de brug van zelf omhoog De piloot vervolgt: „Even later ontstond die ruzie en gaf die grote man mij een duw. We stonden midden op de brug, die weèr was neergelaten. Ik schrok vre selijk, want ik dacht, dat hij me over de reling in het water wou smijten. Toen greep ik naar het eer ste voorwerp onder mijn bereik. Dat moet het hoofd van de brugwachterszoon zijn geweest. Wat er verder gebeurde, weet ik niet pre cies, want ik was ten prooi aan een verschrikkelijke angst. Ik zag mij zelf al tui melen over de brugleuning en ik hoorde reeds de plons; ik werd bang. waanzinnig bang. Wat me verweten wordt, kan best allemaal De grootste en de beste! waar zijn, Edelachtbare. Ik was als beneveld „Zeker van de borrels," zegt de Officier van Justi tie boos. „U zat nog wel zelf aan hét stuur van de auto. waarmee U uit Am sterdam was gekomen. Ook dat is ernstig. Uw smoesjes over zelfverdediging cn lijfsbehoud geloof ik niet. U was die hele avond bal dadig. Bovendien bent U al vier keer met een geldboe te ><proordeeld voor der gelijke overtredingen. Dit maal eis ik een maand ge vangenisstraf!" De rechter, die het ver haal van de plotselinge angst-psychose ook be lachelijke fantasie noemt, maakt er twee weken van Van een vliegenier mag men toch in de allereerste plaats koelbloedigheid moed verwachten. Die v-brdt niet half gek van angst, ook al z o u men hem even over de brugleuning boven de diepte laten spar telen." „Maar, Edelachtbare," komt het hoge woord er uit bij de verdachte „het was ook geen hóógtevrees. Ik kan alleen niet zwémmen!" MARRAKESJ.Onlangs zijn pogingen gedaan om het voornaamst? I Russische atoomcentrum te fotograferen, maar de Russen hebben het I vliegtuig, van waar uit de foto's genomen zouden worden, neergcscho- E ten met een nieuw soort afweergeschut. Dit is medegedeeld door Ken. ueth de Courcy. de hoofdredacteur van de „Intelligence Digest". De Ej Courcy verklaart, dat hij deze inlichting uit twee verschillende, betrouw, lï bare bronnen verkregen had. Het was hem niet vergund de identiteit E van het land, dat de poging tot fotograferen ondernomen had, te ont- hullen. „Het zal mij in het geheel niet ver wonderen. als de Russen deze feiten tegenspreken, aangezien zij de zaak om politieke redenen geheim hebben gehouden," aldus De Courcy. Hij voegde hieraan toe. dat de Russen in de luchtverdediging vorderingen hebben gemaakt van zodanige aard, dat deze de officiële opvattingen wat betreft verkenningen en aan vallen door middel van vliegtuigen grondig moeten wijzigen. De Courcy zei verder, dat er naar zijn mening niet aan te twijfelen is. dat de Russen vergevorderd zijn op weg naar gebruik van atoomenergie voor industriedoeleinden en dat zij succesvolle proeven hebben gedaan met een gevaarlijke vorm van deze oerkracht, die in Amerika kortweg de H-bom wordt genoemd. „Ik kan categorisch verzekeren, dat een volkomen betrouwbaar per soon. die mij inlichtingen heeft ver strekt, aanwezig is geweest aan een diner in Roemenië waar een hoge Russische autoriteit, die niet ver moedde. dat er ook maar enige mo gelijkheid bestond, dat dit zou uit lekken, in een algemeen gesprek over internationale aangelegenheden zeide. dat het Politburo niets anders behoefde te doen dan de Atlantische mogendheden nog 24 maanden aan de praat te houden Daarna zou Rus land sterk genoeg zijn om zijn eigen voorwaarden te dicteren," aldus Dc Courcy. In Soest wordt flink gespaard Bij de Nutsspaarbank, bijkan toor Soest, werd Vrijdag dus on geveer 7 maanden na de opening van dit bijkantoor, de duizendste nieuwe inlegger ingeschreven. Ter gelegenheid van dit feit werd spaarder verrast met een extra- inlage van f 10.—. Het aantal in leggers op de spaarbank is hier mede gestegen tot 1368: het aan de inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt f 775.992.35. Lensden GOED CONCERT VAN KUNST VEREDELT Zaterdagavond J.l is er ln de grote zaal van Hotel „De Mol" te Leusden een uitvoering gegeven door de Chris telijk Gemengde Zangvereniging „Kunst Veredelt" te Leusden. Het concert werd Ingeleid door ds. P. Hofestede Onder leiding van directeur, de heer O. Rooke bracht het zangkoor een tiental liede ren. waarvar» alle aanwezigen genoten Met het sololiedjc „Ons Vaderland" van Richard Hol. gezongen door mei R. Holtman. oogstte deze veel succes. Orgei en pianobegeleiding geschiedde door mcj. R Walet, die bloemen kreeg. Na de pauze werd het toneelsDel „De verjongde professor" opgevoerd. Dit stuk dat uit drie bedrijven bestond en waarin elf leden van het zangkoor speelden, werd uitstekend opgevoerd- De heer G. Lambalgen. voorzitter van „Kunst Veredelt", sloot de bijeenkomst. Bij het kwajongensachtige korte haar heeft Jean Dcsses lente hoedjes ontworpen, die dc vrouw meer dan wat ook iets stouts en overmoedigs geven. Gewoon eer. pet met een klep, behoorlijk scheef gezet. Voor 's morgens, die met de zwart-witte blokjes, het zelfde goed als het jasje. De klep van de pet is van zwart stro. Voor 's middags een van zwart fluweel. De bol versierd met zwarte kersen en de klep even eens van zwart stro. Er behoort een jongensachtige zwarte blou se bijTot slot iets voor dei avonds en des nachts: een zwart kapje vol slierten zwarte kralen. Gecombineerd met bijna niets van boven, vele rose parels en zwarte handschoenen. CONCERT „LISIDUNA" Op Dinsdag. 21 Februari a.s. zal des avonds om half acht de plaatselijke Harmonievereniglng Lislduna" in de zaal van Hotel „De Mof" te Leusden haar derde uitvoering van deze winter geven. Medewerking voor deze avond wordt verleend door de Toneelvereni ging „St. Maarten" uit Hoogland. TONEELUITVOERINGEN VAN DE EENDRACHT De Toneelvereniging „Eendracht" te Hamersveld heeft op Zondag .12 en 19 Februari j.l. in de zaal van de Ros Bayart te Hamersveld twee goed ge slaagde uitvoeringen gegeven. Belde keren was de zaal bezet, terwijl de spe lers goed in hun rol waren De opening en sluiting van de eerste avond geschiedde door Pastoor Van Wee, terwijl deze taak op de tweede avond werd waargenomen door de heer Smeets. Met de opvoering van het stuk ,,'t Kan nou lije" oogstte men veel suc ces Regisseur was de heer Smeets uit Amersfoort, terwijl de heer Grootkop de grime verzorgde. WOENSDAG 15 FEBRUARI heeft President Sukarno van de Ver enigde Staten van Indonesië de eerste vergadering van de volks- -vertegenwoordiging van de Ver enigde Staten van Indonesië ge opend. President Sukarno tij dens het uitspreken van zijn ope ningsrede. „Dada"-stuk van Picasso In Londen is een toneelstuk van I de beroemde schilder Pablo Picasso I voor een uitgelezen publiek opge voerd. Het is 't enige stuk van zija hand. in 1941 geschreven er. I schijnt een beetje „Dada" van ka- rakter. Twaalf acteurs (actrices) zaten op 't toneel en lazen de „dis- logen" soms met 12 maal achter elkaar „ja". De dichter Dylan Tho- I mas zat als commentator aan een j zijde van het toneel. Het program ma zei. dat het stuk een vreemde I schotel was waarin het hoofdthema I (liefde) voornamelijk in culinaire I termen wordt uitgedrukt. Het pu- I bliek was afwisselend geamuseerd verward en geergerd. De critici zijn I verdeeld, maar de algemene me- I mng is toch dat Picasso zijn pu- blik in 't ootje heeft willen nemen. I Schrijver van „De Dienst knecht" overleden Charles R. Kennedy, schrijver I van „The servant in the house", hier te lande door Verkade veelvul- dig gespeeld onder de titel .Du Dienstknecht in het Huis" is op jarige leeftijd in Los Angeles over-1 leden. Kennedy, te Derby in Enge* i land geboren, was toneelspeler In j 1903 ging hij naar de Ver. Staten, ft waar hij bleef optreden tot circa i 1930. De Dienstknecht dateert val f 1908. Positie vliegtuigen A'damDjakarta DEN HAAG Uitreis: De PH; TDD (Delft) met commodore Mc1' kwam vanmorgen in Calcutta a2n de PH-TDB (Walcheren, vroege: j Batavia» met gezagvoerder Vaal Breemen vertrok gisteravond uit Amsterdam en kwam vanmorgen Lr in Cairo aan. Thuisreis: De PH-TDH iHollard met gezagvoerder De Wijs, vera vanmorgen oo Schiphol verwacht, de PH-TDC (Curagao) met gezag-1 voerder Stuurman kwam vanmor* I gen in Bagdad aan. In Djakarta staan de PH-TDG fc (Goudaj en de PH-TDN (Vlaardin- L gen).

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2