DAGBLAD VOOR AMERSFOORT KONINGIN IN ANTON r Amerika breekt alle relaties met Bulgarije af Politie-ambtenaar met pensioen moet bijbaantje gaan zoeken Vrouw in bed met bijl om het leven gebracht Hoffman wil 3 milliard voor Marshall-hulp Washington overweegt gelijke stap tegen Hongarije Vervroegde pensionnering zal m oeilijkheden brengen Hongaarse spio nnage-p r o c e s wekt afschuw in het Westen Weerschip Cumulus heeft tot 35 graden geslingerd 10e Jaargang, no. 45 Woensdag 22 Februari 1950 Opgericht door de Stichting „Hel Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Posthui 9 Ahonnements- prijs 32 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORD ER. Aan deze foto van het konink- lijk gezin in Sankt Anton is een kleine historie verbonden. Zij is naar ons land overge seind door middel van een ver plaatsbare telefoto-zender. In vier koffers is het ingenieuze apparaat geborgen en deze koffers hebben bij de grensoverschrijdingen wel enige moeite opgeleverd. Bij de Belgen ging het vrij vlot. I maar toen de auto. waarin zij waren geborgen aankwam bij de Franse douane, trok deze een peinzend gezicht. Men kon het er niet over eens worden onder wel ke groep apparaten dit ingewik keld instrument moest worden verstaan. Er kwam een dik bock aan te pas, waarin alles staat op geschreven. wat de Franse grens zoal heeft gepasseerd en nog zal kunnen passeren, maar deze ..émetteur de foto" kwam er niet in voor. Eindelijk bleken de douaniers bereid, de zaak op een accoordje te gooien. Zij werden plotseling gemoedelijk en inschikkelijk toep hen bleek dat op de proefband de afbeelding voorkwam yan een aardig meisje. ..Oh. elle est jolie!" riep men uit. De Fransen lieten zich uitleggen hoe het in zijn werk ging om in acht minuten de afbeelding van dit meisje naar alle delen van Europa over te sei- nen en daarmede was het pleit beslecht. De fotografen met hun auto. de vier koffers en de foto van het meisje mochten hun reis voortzetten. Het was intussen twee uur later geworden. KONINGIN JULIANA dankt de 13-jarige Elisabeth Tschol, het dochtertje van de skileraar der prinsèsjes voor de bloemen, die zij bij de aankomst in Sankt An ton overhandigde en het gedicht, dat zij zo onbevangen opzegde. Van links naar rechts: Elisabeth Tschol, H.M. de Koningin, prin ses Irene en prinses Margriet. dSdhffia» BiISnE»iB«®JMJ!333lül83t^Zffi!ril5WF.ro"35aETOS?'ri23E In het zoeklicht Verenigd Europa DE verklaringen, die de vroe gere Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken, Clayton, onlangs heeft afgelegd over Stalins kansen in de koude oorlog en de noodzakelijkheid e^n nieuwe Atlantische Unie tegen- oyer het opdringende communis me 'te stellen, hebben opnieuw het probleem van een Verenigd Europa op de voorgrond geplaatst. V/ant de Atlantische Unie die Clayton propageerde, met één buitenlandse politiek, één gemeen schappelijke defensie en éen valu ta, is niets anders dan het ideaal, dat de voorstanders van de Euro pese eenheid al zo lang voor ogen zweeft, maar dat toch nog lang niet aan een verwezenlijking toe schijnt. Paul Henrl Spaak heeft dezer dagen verklaard, dat er geen reden is ontmoedigd te zijn. Dat neemt met weg, dat het streven naar een verenigd Europa vooralsnog meer bij de kleinere dan bij de grotere staten leeft. Deze situatie is maar al te be grijpelijk. Voor de verwezenlijking van de Europese eenheid moeten offers worden gebracht, die voor de grote landen veel zwaarder wegen dan voor de kleine. Mis schien zal Clayton ongeduldig op merken, dat dergelijke overwegin gen maar zo spoedig mogelijk ter zijde moeten woraen geschoven en tal van Europese federalisten zullen hem onmiddellijk bijvallen "Wil een Verenigd Europa echter meer zijn dan een met kunst en vliegwerk opgetrokken gebouw, dan zal het stevig in elkaar moe ten worden getimmerd Dat kest tijd. Een Unie zoals Clayton wil kan alleen als een product van tal van factoren tot stand komen Dat deze hoe langer hoe gunsti ger worden voor de Europese een heid is een .verheugend feit. dat cp zichzelf al reden tot dankbaar heid geeft. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Er heerst onrust onder de Nederlandse politie-ambte- naren, een onrust, die wordt veroorzaakt door de maatregel om alle politiemannen voortaan op 55-jarige leeftUd te pensionneren. Welke ge volgen dit heeft en de wijze, waarop voor deze maatregel een compen satie gevonden kan worden, was het onderwerp van gesprek tijdens het congres, dat de Centrale van Politie organisaties gisteren ln de Dieren tuin belegd had. gres aangevoerd, waarbij er dan nog op gewezen werd. dat één en ander ertoe zou leiden, dat de po litieman genoodzaakt wordt iedere betrekking die maar te vinden is, te aanvaarden, wat het aanzien van de politiedienst kan schaden, fnuikend is voor het gevoel van eigenwaarde van de betrokken ambtenaar, de arbeidsmarkt nade lig beïnvloed wordt voor jongeren, die in dezelfde betrekking wellicht voldoende hadden kunnen verdie nen om een gezin te onderhouden, en de politieman, die nog niet eens 1500 politiemannen direct in netelige positie Tot voor kort was het zo, dat de politieman formeel op 55 jarige leeftijd gepensionneerd kon wor den. doch hiervan kwam in de practijk niets terecht; meestal bleef hij tot zijn zestigste in dienst. Een bepaling, ingesteld in November van het vorige jaar. maakt hieraan echter een einde. Voortaan zullen alle politiemannen als zij 55 zijn met pensioen gaan Zij, die in de afgelopen tijd reeds de 55 gepas seerd zijn en dat zijn er 1000 bij de gemeentelijke politiecorpsen en 500 bij de Rijkspolitie moeten in de loop van dit jaar afvloeien Nu pensioen op 55 jarige leeftijd een vaste regel blijkt te zijn gewor den komen de politiemannen in het geweer tegen de omvang van het pensioenbedrag. In de regel immers zal een politieman niet vóór zijn 25ste aangesteld worden. Maximaal kan hij dan dertig dienstjaren ha len. d.w.z. een pensioen krijgen van 52 van zijn salaris, want voor elk dienstjaar wordt 1\\ pro cent pensioen uitgekeerd. In tal van gevallen komt het er op neer, dat de betrokkenen hun inkomsten tot op de helft verminderd zien en dat op een moment, dat zij dikwijls nog enkele kinderen te hunnen laste hebben. Hierdoor zijn de po- litie-ambtenaren genoodzaakt ne venbetrekkingen te zoeken, die in de eerste plaats niet opgeschept liggen, doch waarvoor zij boven dien dikwijls net weer te oud zijn. Dit alles werd tijdens het con- Verdediger en aanklager tekenen beiden hoger beroep aan tegen vonnis BUDAPEST Zowel de verde- diging van de zeven beklaagden in het Hongaarse spionnage-proces. waarbij de Amerikaan Vogeler en de Brit Sanders zijn betrokken, als de openbare aanklager hebben ho ger beroep aangetekend tegen de vonnissen. Naar aanleiding van het proces, in het bijzonder, zoals dat is ge- I Kans op nachtvorst 1 I I H Weersverwachting geldig tot g Donderdagavond: g Over het algemeen weinig g bewolking en droog weer. In Ë- de nacht op verschillende plaatsen temperaturen dalend i g tot even onder het vriespunt g met hier en daar tijdelijk mist. g Morgen overdag iets zachter U g dan vandaag. Zwakke tot ma- I m tige naar Zuidelijke richtingen g draaiende wind. 23 Febr.: Zon op 7.40. onder 18.08. Faan op 9 30. ondei 0A9. V voerd tegen Sanders, heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken een verklaring uitgegeven. Hierin stelt men allereerst vast. dat het nauwelijks kan verbazen, dat Sanders niet mocht worden bijge staan door een Britse advocaat, daar het hele proces zo was opge zet. dat er een veroordeling moést volgen. ..Men kan slechts gissen naar de bedreigingen pressie en lokmiddelen, die ziin gebruikt om tot de bekentenissen te komen", zo zeide de woordvoerder van 't Brit se ministerie. Aan ziin verklaring voegde hij toe. dat Sanders van geboorte een Rus is. die reeds jaren in Engeland woont en lot Brit is genaturali seerd. Sanders maakte deel uit van het gecombineerde bureau van de geallieerden in Hongarije voor de ondervraging van krijgsgevange nen. Tijdens het na de wapenstil stand gevormde interim-bestuur zou Sanders volgens de aanklacht hebben eespionneerd. Maar in die tijd had de Britse regering volledig het recht te worden ingelicht over de Hongéarse strijdkrachten. In Amerikaanse regeringskringen noemt men het proces een aanflui ting van wat recht moet ziin. aan zijn pensioen toe is, reeds aan het piekeren zet voor de oude dag. Tijdens het congres werd dan ook met algemene stemmen beslo ten, dat op korte termijn bepaald dient te worden: 1. ontslag van politiepersoneel in elk geval op 60- jarige leeftijd; 2. voor het bereiken van de 60-jarige leeftijd alleen dan ontslag, als betrokkene tenminste 35 dienstjaren heeft; 3 bij pension, nering toekenning van tenminste 2% van de pensioengrondslag per dienstjaar. In de resolutie werden tevens de belangen van de 1500 politieman nen bepleit, die nu plotseling moe ten afvloeien. Deze zouden zo zegt de resolutie stellig nog tal van jaren hebben doorgewerkt en men acht het daarom billijk, dat deze 1500 een pensioen krijgen, overeenkomende met een diensttijd van tenminste 35 jaar. De grote prijs voor literatuur van de stad Parijs (100.000 francs) is toegekend aan de Franse dichter Philippe Chabaneix. Politie zoekt haar man (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dinsdag. Een afschuwelijk drama heeft zich vanmorgen omstreeks kwart voor vijf afgespeeld in het huls Kijkduinsestraat 57 te Loosdninen. Dc 28-Jarige J. W. van der Ark wordt er van verdacht zijn vrouw, die te bed lag. met een bijl van het leven te hebben beroofd. De man. die sinds lang met zijn echtgenote in onmin verkeerde en niet meer bij haar woonde, zou aan de achterkant van het huis over een schutting zUn geklommen, een ruitje van de keu kendeur hebben ingedrukt en naar het kabinet geslopen zijn. waar zijn vrouw, de 26-jarige C. W. van der ArkLunenburg met haar 3H-jarig dochtertje Elly, lag te slapen. Als een bezetene zou hij te werk zijn gegaan, want de vrouw was op vele plaatsen gewond. Onopgemerkt moet de dader, na het ontstellend misdrijf weer zijn verdwenen. Omstreeks kwart voor vijf werd de moeder van het slacht offer. de 60-jarige J Lunenburg-M., die met haar man in de voorkamer sliep, uit haar slaap opgeschrikt door een gekreun Zij sprong haar bed uit en liep naar het kabinet, waar zij haar dochter levenloos in bed zag liggen. De kleine Elly was huilend tegen haar moeder aan gekropen. Onmiddellijk waarschuwde de he vig geschrokken moeder van het slachtoffer de verdere familieleden: haar zestigjarige echtgenoot en haar 35-jarige zoon. die allen in het zelfde huis wonen Daarna belde zij de politie op, die bij haar komst de bijl. waarmee de moord is gepleegd, op het bed vond. Het voorwerp Is m beslag genomen. Een van de bu ren heeft 's-nachts wel gekerm ge hoord. maar meende dat dit afkom stig was van een meisje op een bovenwoning, dat lijdt aan ischias en wel meer 's-nachts kreunt Ove rigens hebben de omwonenden niets van het verschrikkelijk voorval be merkt. Het echtpaar v. d. A. leefde aan vankelijk zeer gelukkig Het huwe lijk volgde op een zeer grote vriend, schap, die dateerde van de school banken. Men zag ze altijd samen naar voetbalwedstrijden gaan of naar de bioscoop. Later, toen Elly geboren was. steeds gedrieën. Van der Ark stond wel niet bijzonder goed aangeschreven en was bekend als een driftkop, maar het huiselijk leven was ondanks dat normaal. Ook de verhouding tot de schoon ouders. bij wie Van der Ark sinds zijn huwelijk inwoonde, was niet slecht. Twee maanden geleden kwam het echter vrij plotseling tot een breuk. Van der Ark ging weg en woon de sindsdien in een kamertje in de Willem IH-straat te Loosduinen Donderdag scheen het of het weer goed zou worden Voor de kleine Elly was de vader in het achter tuintje een duiventil aan het tim meren Van der Ark bleef echter in zijn kamerverblijf. Inmiddels is bekend geworden, dat van der Ark. hoewel geen mis dadiger, toch in verband met en kele kleine diefstallen en inbraken bekend is bij de politie Ofschoon de recherche permanent in touw is ^>m de dader van deze moord te achterhalen, heeft het eerste speur- derswerk geen resultaat opgeleverd De commissaris van politie chef van de centrale recherche te Den Haag verzoekt daarom opsporing, aan houding en voorgeleiding van J. W van der Ark. geboren te Loosduinèn op 25 November 1922. als verdacht van moord op zijn 26-jarige echtge note. Het signalement luidt: lang 1.67 m.. lichtblond haar. krullende kuif. donkerblauwe ogen. et\ slank pos tuur. Hij wordt door dé politie be schreven als een ordinair type. WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben Bulgarije ervan In kennis gesteld, dat zij de diplomatieke relaties tussen beide landen wen sen te verbreken. Dit is dc scherpste maatregel die ooit is ondernomen in „de koude oorlog" tegen de Kominform-landcn. Men verwacht, dat de Amerikaanse legatie Vrijdag Bulgarije zal verlaten. In de nota. waar- in de V.S. Bulgarije van hun besluit op de hoogte brengen heet het: „Dc Bulgaarse regering, die beweert de ware verdedigster te zUn van de de mocratische vrijheden, onderdrukt deze vrijheden meedogenloos. De Bul gaarse politie heeft employe's van de legatie der V.S. in Sofia bedreigd, gearresteerd en meedogenloos gemarteld om hen fictieve bekentenissen te doen afleggen." telkens wanneer een of meer Britse diplomaten in Oost Europa onge wenst werden geacht, de terugroe ping werd gevraagd van een gelijk aantal Oost-Europese diplomaten uit Engeland. AFP verneemt nog uit Washing ton. dat Zwitserland de Ameri kaanse belangen in Bulgarije zal waarnemen. Brits beleid minder radicaal De Bulgaarse legatie in Washing, ton heeft het verzoek ontvangen zich gereed te maken voor vertrek Men verwacht zeer binnenkort ook een verbreking van de diplomatie ke betrekkingen tussen de V.S. en Hongarije, zulks onder meer naar aanleiding van de beschuldigingen, die in het proces tegen de Ameri kaan Vogeler zijn geuit, in verband met de rol die de Amerikaanse le gatie in Budapest zou spelen "t>ij spionnage-werkzaamheden. De pers van Bulgarije doet juist de laatste dagen zeer felle aanval len op Amerika. Gisteren ver scheen in alle Diaden onder gelijke koppen en in gelijkluidende be woordingen de beschuldiging, dat de Amerikaanse gezant in Bulga rije. Donald Heath, geen middel schroomt om geheime politieke, economische cn militaire gegevens over het land in handen te krijgen. De regering van Groet Brittannië voert ten opzichte van Bulgarije een andfcr beleid da de V.S. Men verwacht niet. dat Londen de be trekkingen met Bulgarije of Hon garije zal verbreken. Tot nog toe is het zo geweest, dat Engeland. Wederom grote stakingen te Parijs PARIJS. Duizenden arbeiders van automobielfabrieken te Parijs en omgeving hebben Dinsdag voor onbepaalde tijd het werk neerge legd. Ook onder het personeel van de Metro, de busd'ens*en en Open bare Nutsbedrijven heerst onrust. Bij stemmingen onder hèt perso neel van Renault. Ford en Rosen- gart bleek, dat de meerderheid der arbeiderg tegen aanvaarding van de 5 procent loonsverhoging was. die de werkgevers Vrijdag hebben aan geboden. en vóór staking ter ver krijging van een veel grotere loons verhoging en een voorlopige maan delijkse duurtetoeslag van 3.000 francs. Bij Renault zijn al ongeveer 31.000 arbeiders in staking, bij Ro- rengart 1200 en bij Ford zet meer dan 4 000 man de staking, die al een week duurt, voort De transportarbeiders te Parijs zijn door hun vakverenigingen ge waarschuwd dat zij zich gereed moeten houden de orders uit te voeren, die zij eventueel zullen ont vangen wanneer de onderhandelin gen met de regering onbevredigend blijken. Nee toch.Heus Vlak b(j Brunsbüttelkoop is ccn compagnie West-Duitse politie koortsachtig aan het gra ven, want 3 geheimzinnige figu ren hebben dc Lübecker politie verteld, dat daar alle juwelen begraven liggen, die Goering in de concentratiekampen heeft laten ver zamelen". Hoofdrol in mooie Italiaanse film FietsendievenLam- berfo Maggiorani was vóór de film fabrieksarbeider, na de film beroemd doch werkloos, en is thans wanhopig, daar hij ner gens werk kan vinden (net als de hoofdrol van zijn film). Lappen in Noord-Noorwegen houden niet van wolven en houden veel van hun rendieren. Daarom sn\cren zij hun rendie ren in met zo iets vies', dat zelfs hongerige wolven beginnen te niezen cn rechtsomkeert maken en dat doet een wolf niet gauw. Te Wieringerwerf huwden <fe 3 jonge Scholtens op 1 dag in vorige week. Een der bruiden was zuster van een der bruide goms. Om feest vaderlands ka- rdkter te geven was oudste bruid in het rood, middelste in het wit en jongste in het blauw. vJ Tweede Kamer stemt in met wederzijdse hulpverlening (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG Het voorstel der regering lot goedkeuring van het verdrag tot wederzijdse hulpver lening. tussen de Verenigde Staten cn Nederland de vorige maand te Washington getekend, heeft blij kens het voorlopig verslag bij de Tweede Kamer nagenoeg algemene instemming gevonden. Alleen de C.P.N. Is het met deze gang van zaken niet eens. Een deel van dc voorstanders van het verdrag vindt echter, dat het na het sluiten van het Atlantisch Pact op 4 April 1949 wel een beetje lang heeft geduurd voordat de we derzijdse hulpverlening in kannen en kruiken was. Naar hun mening brengt een dergelijk traag tempo dc internationale veiligheid in ge vaar. Door andere voorstanders wordt dc vraag gesteld, of toene mende bewapening wel het goede middel is om uit de internationale vertrouwenscrisis te geraken Zy raden de regering aan om in leder geval ook naar andere wegen te zoeken. Zeer veel leden betreuren, dat geen enkel Inzicht gegeven wordt in de omvang en de aard van do steun, die gaoden wordt, terwjjl evenmin blijkt, welke invloeden deze steun in feite zal hebben op Neder lands militaire positie In Europa. Eveneens wordt betreurd, dat niet Is aangegeven, welke financiële ge volgen voor Nederland zijn verbon den aan de uitvoering der overeen komst. Chinese rode aanval op Hainan HANOI (Indo China). Naar As sociated Press verneemt zijn Chine se communistische troepen het eiland Hainan binnengevallen Be manningen van vliegtuigen, die bo ven het eiland vlogen, vertelden zware gevechten te hebben gezien. Hainan on Formosa zijn de laatste twee eilanden in handen dcr natio nalisten. Daar Hainan door een slechts 16 km. brede zeestraat van het vasteland is gescheiden is het veel kwetsbaarder dan Formosa, dat 160 km van de kust van de provin cie Fukien verwijderd ligt. Reeds eerder zijn communistische invasies van Hainan gemeld, die echter steeds werden tegengespro ken. Britse tanks opereren te Asmara tegen onlusten ASMARA- ERITREA Britse troepen hebben met tanks ingegre pen om een einde te maken aan de onlusten, die opnieuw in de buiten wijken van Asmara oplaaiden, na dat gisteren reeds 22 doden en 67 gewonden gevallen waren. WASHINGTON. Voor het derde Jaar van het Europese herstelpro gramma, dat Ingaat op 1 Juli aanstaande, zijn voor Nederland bijna 200 millloen dollar uitgetrokken. Engeland staat aan de kop van de HJst van voorgestelde toewijzingen, met 687 millioen dollar, gevolgd door W'cst- Duitsland cn Frankrijk. De kleinste toewijzing zou volgens dit voorstel gaan naar IJsland, dat in aanmerking zou komen voör ruim vijf millioen dollar. Het totaalbedrag, dat met dit hulpprogramma is gemoeid bedraagt ruim 3.000 millioen dollar. Warm pleidooi, ook door Dean Acheson De indiening van dit voorstel bij de Amerikaanse volksvertegenwoordi ging betekent nog volstrekt niet, dat dit schema ook zal worden aangehou den bij de uiteindelijke verdeling. Wel heeft dc leider van het EHP, Paul Hoffman, evenals de Ameri- ROTTERDAM. Goed weer heeft het weerschip Cumulus van de Rijksluchtvaartdienst dat vanmorgen te Rotterdam aankwam, op zijn eerste reis niet gehad. „Ik vaar nu veertig jaar ais kapitein", vertelde kapitein J. P. Groen ons, „maar zo lang achtereen slecht weer heb ik nog nooit meegemaakt. Het schip, een omgebouwd Amerikaans fregat, heeft zich echter uitstekend gehouden. Het ligt prachtig op de golven. Drie weken lang heeft het aan houdend gestormd. De wind be reikte zelfs orkaankracht en de windmeter van de metereologische dienst wees soms het maximum aan. Er waren zeetjes van 10 tot 12 meter hoogte en aangezien het schip nogal slingerde, soms tot 35 graden toe, waren er nogal wat zeezieken aan boord, vooral onder de bedienden en het koksperso- neel. Gevaar voor het schip is er echter niet geweest. Het slingeren vond zijn oorzaak in het feit. dat het schip erg licht is gebouwd. Elk zeetje was dus raak. Het schip neemt echter weinig water op en is altijd bestuurbaar gebleken. Op station K 300 mijl ten westen van de noordpunt van Spanje, heb ben we een Frans weerschip ver vangen Dagelijks kwamen er veel Amerikaanse en ook wel Engelse vliegtuigen over ons heen. Wan neer ze binnen de 100 mijl afstand van de Cumulus waren, vroegen ze ons een radar-peiling Voorlopig blijven we dertien da gen in Rotterdam. Daarna gaan we weer twee reizen naar station K maken en hierna gaan we Engelse weerschepen vervangen op station J, 300 mijl ten westen van Ierland. Als het tweede weerschip de Cir rus, gereed zal zijn. waarschijnlijk in Juli. gaat dit schip Amerikaanse weerschepen vervangen op een weerstation halverwege IJsland en Groenland Ook de Cumulus zal hier, wisselend met de Cirrus, wor den gestationneerd. Een Joods oorlogsmonument waar kan het beter een plaats vinden dan te AmsterdamDon derdag wordt het hierbij afge beelde, met een Davidsster be kroonde reliëfmonument op het IVeesperplein aan Amsterdams gemeentebestuur aangeboden als geschenk van de Joodse bevol king voor de in de oorlogsjaren ontvangen hulp en bijstand. kaanse minister van buitenlandse za ken Dean Achcson een warm plei dooi gevoerd voor het voorstel. ..Wat ik U vraag." zo zeide Paul Hoffman voor de commissies voor buitenlandse betrekkingen van se naat en kamer der V.S.. ..is het mini mum van wat wij denken nodig te hebben. Veel is er reeds bereikt in de afgelopen twee jaar. maar veel ook is er nog te doen. Als U echter van mening bent. dat er ergens op bezuinigd kan worden dan verze ker ik U dat dat ook zal gebeuren." Hij beloofde de commissies, dat er bij de achttien landen van de Mar shall-hulp steeds op zal worden aan gedrongen om zich economisch nau wer aaneen tè sluiten Wat deze landen inmiddels hebben bereikt op de weg naar herstel noemde spre ker nauwelijks minder dan een won der. Minister Acheson wees de commis sie op de noodzaak door te gaan met de Marshall-hulp, daar de Sowjet- Unie tekenen zou vertonen van toe nemende brutaliteit „De hulpver lening aan Europa is een essentieel middel om de plannen van het Krem lin te verijdelen." zo zeide hij. Wat op het spel staat is onze op vatting van internationale samen werking en die van Moskou hierover. Dit verstaat hieronder een onvoor waardelijke bereidheid van ieder land dat deel te aanvaarden dat het door het Kremlin toegewezen wordt. Acheson zei daarna openlijk, dat Moskou „met zijn buitenlandse poli tiek belangrijke successen heeft be haald." „Maar," voegde hij er aan toe, „deze successen blijven achter bij de am bities en Rusland staat nu onont koombaar tegenover de landen van de vrije wereld die de Moskouse de finitie van internationaal niet kun nen aanvaarden. De Marshall-hulp heeft het eerste laar 5.095 millioen dollar bedragen In het tweede jaar werd dit verlaagd tot 3.778 millioen dollar. Spanning Zwitserland Egypte door gerucht over verloving BERN De Egyptische gezant in Zwitserland heeft op het Zwit serse ministerie van buitenlandse zaken een in krachtige bewoordin gen vervat protest overhandigd tegen artikelen in Zwitserse bla den over de gemelde verloving van koning Faroek met een 16-jarig meisje. De gezant liet doorschemeren, dat de gewraakte artikelen nade lige gevolgen zouden kunnen heb ben voor de handelsbetrekkingen tussen beide landen en de in Egypte verblijvende Zwitsers. Zuid-Slavië erkent Vietminh BELGRADO. De Zuid-Slavi sche regering heeft de regering van Vietminh in Indo China, die ge leid wordt door de nationalistische leider Ho Tsji Minh. erkend. Deze communistische regering wordt door Frankrijk niet als wettig be schouwd. De Zuid-Slavische minister van Buitenlandse Zaken. Kardelh. ver klaarde in een nota aan Minh dat ziin regering bij de erkenning „zich heeft laten leiden door het prin cipe, dat elk volk recht heeft op onafhankelijkheid en souvereinl- teit".

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1