L.O.- L.K.P. Groepsgewijze bestrijding van jeugdig wangedrag „Van Immen en Imkers" een film over bijen Achtkamp brengt Neerlands zwemsterren aan de start Noteert u even GRAND THEATRE Vergulde W agen II en Gouden Ploeg II spelen gelijk 2 Dinsdag 21 Februari I950 Zorgvuldig onderzoek een nauwgezette oriëntatie noodzakelijk Bij de bestrijding: van het jeugdig wangedrag zijn een zorgvuldig onderzoek en een nauwgezette oriëntatie noodzakelijk. Mistasten kan ernstige gevolgen hebben. De betekenis van het goede gezin kan niet te hoog worden aangeslagen en bijkomende invloeden in dit gezin zullen nauwkeurig onder de loupe moeten worden genomen. Verscheidene krachten oefenen in sommige gevallen een verkeerde invloed uit op de gezinnen, waaruit de jeugdige delinquenten voortkomen. Het jeugdige wangedrag moeten wtf niet allereerst door het oog van de jeugdrecht- spreker zien. maar bovenal door dat van het gezin. Zo sprak de Utrecht- Se kinderrechter, mr B. M. van de Werk, Maandagavond in de aula van het Gymnasium tot een groot aantal sociaal-opvoedkundigen uit Amers foort en omliggende plaatsen.- Contact met ouders is belangrijk De bijeenkomst, die was georga- niseerd door de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en de plaatselijke afdeling van de Vereniging „Pro Juventute", werd geopend door de heer A. H. L. Weusten. In een bloemrijk betoog sprak hij zijn verheugenis uit over het gelukkige initiatief van de sa menwerkende instellingen, waar door jaarlijks een groot aantal so ciaal paedagogische mensen bij eenkomt In bijzonder richtte de heer Weusten een woord van wel kom tot de burgemeesters uit de omliggende gemeenten: de com missarissen van politie uit Hilver sum en Amersfoort: de inspecteur voor het Lager Onderwijs, de heer M. A. C. Lindeman en de Utrechtse kinderrechter. De heer mr. M. B. van de Werk sprak ovér de ..Groepsgewijze be strijding van jeugdig wangedrag" Vooraf belichtte hij enige algemene aspecten van het jeugdig wange drag. Voordat effectieve bestrij dingsmiddelen kunnen worden ge bruikt dient een aantal experi menten te worden toegepast die wetenschappelijk verantwoord zijn en bewust worden verricht. Onder, zocht, zal moeten worden waar de plaats van de jeugdige delinquent is, of deze plaats wordt bepaald als enkeling of als gemeenschap. Het recht heeft in hoge mate te maken met deze beide factoren. Ook de sociale gerechtigheid moet in nauw verband worden gebracht met de beoordeling van het jeugdig wan gedrag. Mr. van de Werk vroeg zich ver volgens af of het mogelijk is het jeugdige wangedrag groepsgewijze te bestrijden. Volgens spreker is dit zeer wel mogelijk, maar slechts onder bepaalde voorwaarden. Een dergelijke bestrijding van het wan- gedrag van jeugdige delinquenten is een uiterst moeilijke aangelegen heid die wetenschappelijk verant woord en bewust zal moeten ge schieden. De verindividualisering van onze maatschappij is ver door gevoerd en heeft tot verschraling geleid. Om tot groepsgewijze be handeling van de jeugdige delin quenten te kunnen overgaan, zal men moeten beseffen, dat deze groep bestaat uit individuen, die ieder op hun bepaalde manier in vloed op de groep uitoefenen en omgekeerd weer op de samenle ving Er is zelfs sprake van een wisselwerking tussen samenleving en individu. De kring, waarin de delinquent leeft, zal vernauwd moeten worden en het rechtskun dige afwegen van de individuele krachten en groepskrachten, die het wangedrag stimuleren, is nood zakelijk om de behandeling moge lijk te maken. Uitgebreid behandelde mr. van de Werk de talrijke facetten, die bij de beoordeling van de jeugdige delinquenten voordoen en voor ieder geval verschillend zijn. Met een tweetal voorbeelden van zeden delicten toonde spreker aan hoe omvangrijk, zorgvuldig en nauw gezet dit onderzoek dient te zijn. Meestal moet de haard van de moeilijkheden in het gezin worden gezocht en kan slechts door een rechtstreeks contact met de ouders het euvel worden verholpen. Na de pauze stelde mr. Van de Werk de aanwezigen in de gelegen, heid tot het stellen van een aantal vragen. Actie voor nieuwe speeltuin Oproep tot bewoners Gaslaanhuurt De speeltuin Gaslaan verkeert In een verwaarloosde toestand. De tuin opknappen heeft geen zin. Ilct gasbedrijf, dat het terrein tij delijk afstond, heeft het weer n°* dig. Het bestuur van de Amersfoort se Speeltuin Centrale trekt zich het lot, dat deze speeltuiD be schoren is. aan. Deze organisatie stelt zich ten doel: „in elke stads wijk een speeltuin", dus ook voor de Gaslaan en omgeving. Vooral in deze kinderrijke buurt is een goede .speeltuin onontbeer lijk. De Centrale zet daarom een actie op touw om tot de oprichting van een nieuwe speeltuin te ko men Daarvoor roept het de mede werking van alle buurtbewoners in Op hulp van het gemeentebestuur mag worden gerekend. Om tot resultaten te komen be legt de Centrale op Donderdag 23 Februari a.s. om acht uur een ver gadering. In „Bethel" aan de Eemstraat worden velen uit de Gaslaanbuurt venvacht. Om het toetreden aan te moedigen is de contributie van twintig cent op tien cent teruggebracht. Om eventueel de helpende hand te bieden vormden de overige speeltuinbesturen een .potje" waaruit zo nodig voor de nieuwe speeltuin kan worden geput. Van r.u af aan geldt: Alle hens aan dek! DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1211. Rob, die niet de minste haast heeft, wandelt op zijn gemak naar de haven Het is een prachtige avond en Rob besluit door het park te wandelen, dat dicht bij het ziekenhuis ligt De zon gaat onder en Rob blijft even naar dat schilderachti ge schouwspel kijken. Maar opeens wordt hij van achteren aangeval len; iemand gooit hem ondersteboven en grist de rol, die hij onder zyn arm vast hield weg. Even is Rob totaal ont hutst. maar dan krab- een kleine voorsprong en het wordt spoedig goed de weg door al die laantjes, twee mannen hebben echter I donker in het park. En de mannen kennen j belt hij overeind en zet onmiddellijk de ach' tervolging in. D, Bijenhouden sport en Advertentie (l.M.) wetenschap Wat in de raad aan de orde komt De raad van Amersfoort verga dert op Dinsdag 28 Februari om 7 uur. De volgende agenda komt in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mede delingen. 3. Voorstel van B en W. tot vaststelling van het beschikbaar te stellen bedrag per leerling in gevolge artikel 55bis der lager onderwijswet 1920 voor het open baar lager onderwijs voor het jaar 1950 4. Idem tot vastelling van het beschikbaar te stellen bedrag per leerling ingevolge artikel 32 van het besluit buitengewoon lager onderwijs 1949 voor het openbaar buitengewoon lager onderwijs voor het jaar 1950. 5. Verslag betreffende verstrek king kleding aan schoolgaande kinderen over 1949. 6. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van de speeltuinvereniging „Het Soester- kwartier" inzake de verplaatsing van de speeltuin aan de Zonne bloemstraat. 7 Voorstel van B. en W. tot het verlenen van een crediet voor de bouw van 10 montal-woningen op het terrein aangekocht van de n.v. bouwbedrijf „De Samenwerking". 8. Idem tot het verlenen van een handschakelinstallatie (ver schuur achter perceel Paulus Pot terstraat 26. 9. Idem tot het verlenen van een crediet voor de aanschaffing van een handschakellinstallatie (ver keerslichten) ten behoeve van de Varkensmarkt. 10. Idem tot het verlenen van een crediet voor de verlichting van de wijzers en wijzerplaten van de O.L. Vrouwe-toren. 11. Idem tot het verlenen van een persoonlijke toelage aan G. Huffels, directeur van de reini- gings- en ontsmettingsdienst. 12. Idem tot het verlenen van subsidies aan de afdeling Amers foort van de algemene bond vbn ouden van dagen en aan de afde ling Amersfoort van de algemene Nederlandse invalidenbond. 13. Idem tot wijziging van de gemeente-begroting dienst 1949. 14. Idem tot goedkeuring van óe rekening over het jaar 1948 van de „Stichting voor kinderver zorging". 15. Idem tot aankoop van W. Doornekamp van zijn onverdeeld 1/3 deel in gronden aan de Kruis- kamp en woning met grond aan het Hoevelakensevoetpad 16. Idem tot aankoop van een gedeelte van de voormalige Oude Eem gelegen tussen de Hoogland- sewég en het Valleikanaal van het waterschap 't Hogeland. 17. Idem tot aankoop van twee huizen met grond aan de Hoge- weg van Th A. Hienekamp. 18. Idem tot terugname uit l">et grondbedrijf van een complex grond, gelegen in het Soester- kwartier, bestemd voor landbouw doeleinden. 19. Idem tot het verhuren van een perceel grond, gelegen aan de Koningin Willhelminalaan hoek Koningin Sophialaan aan A. T. C. A. van Heijst. 20. Idem tot het verhuren van het voormalig distributiegebouw aan diversen. In sportfondsen bad gaan Amersfoorters zware strijd leveren De Kring Utrecht van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond organi seert Zaterdagavond a.s. in het Sportfondsenbad een Achtkamp tussen de acht sterkste verenigingen uit ons land. Deze wedstrijden zullen worden gehouden ten bate van het Mr. Bierenbroodspots-trainingsfonds, z(j zullen voor Amersfoort een evenement op zwemgebicd betekenen. Nagenoeg de gehele elite van de Nederlandse zwcmgemeenschap zal tijdens de wedstrij den tegenwoordig z(Jn. W(j noemen slechts de namen van Dickie van Ekris; Geertje Wielema; Ria van der Horst; Nel Garritsen; Tonny Hom; Ans Massaar; Irma Schumacher; Thea Snoeks; Kees Kievit; Hans Kelder; Beb en NUs Korevaar; Joop van Daatselaar; Frits Smol cn Rob Sindorf. Behalve van een aantrekkelijk zwemprogramma. zal men kunnen genieten van een waterpolowedstrUd tussen het westelijk zevental en een zevental uit Centraal Nederland. Polo-wedstrijd tussen West en Centraal De verenigingen, die aan de Acht kamp deelnemenzijn Aegir (Eind hoven); HZC (Hilversum); ZIAN (Den Haag); Merwede (Dordrecht); Neptunus (Arnhem); Robben (Hil versum); RZCRDZ-combinatie (Rotterdam) en Neptunus (Amers foort). Deze ploegen kunnen tot de sterkste verenigingen van ons land worden gerekend. Onze 'plaatselijke zwemvereniging Neptunus zal een taaie strijd moeten voeren om een eervolle plaats in het eindklassement te kunnen bereiken. Op het nummer 100 meter rugcrawl moet de Amersfoortse Ina de Gans de strijd aanbinden tegen de drie snelste zwemsters op dit nummer van ons land en de wereld, de dames Geertje Wielema. Ria van der Horst en Dickie van Ekris. Geertje Wiele ma zal wel als eerste eindigen. Op hetzelfde nummer voor heren zal Jan de Gans in zijn serie geen gek figuur slaan. Voor dit nummer verschijnen ook de nationale uitblinkers Kievit. Arons. Nijs Korevaar en Sonneveld aan de start. Een verbeten strijd mag worden verwacht, die wel in het voordeel van eerstgenoemde zal ein digen. De 200 meter schoolslag voor da mes wordt een strijd tussen Nel Gar ritsen en Tonny Hom, waarbij J. Welling, en Netty Leene ook nog wel een woordje zullen meespreken. Op hetzelfde nummer voor heren eindigt de Nederlandse recordhouder Hans Kelder als eerste, waarbij nog span nende strijd mag worden verwacht tussen Jan Sievers, Hans Radema kers en Joop van Daatselaar. De tijden, die de Neptunus-dames Ina de Gans en Ada Scheerder in hun series op de 100 meter vrije slag zul len maken, zullen wel niet voldoende zijn om in het totaal-klassement een eervolle plaats te behalen. De natio nale kampioene Thea Snoeks en Ans Massaar en Irma Schumacher zullen wel de beste tijden noteren. VOOR DE GANS? Hetzelfde nummer voor heren kan een verrassing opleveren. Rob Bollen, Nico van Vliet en Cees Ruyghoek behoren wel tot de snelsten van Nederland op dit nummer, maar wij achten Jan de Gans in staat dit nummer op zijn naam te brengen. Na het diplomazwemmen voor of- GRAND: L.O.L.K P Zondag 2 uur. ■4.15, 6.45, 9 uur; dagelijks 2.30. 645, 9 uur 23 FEBRUARI: 8 uur Hoofdstad operet te: Victoria en haar huzaar. CITY: Kapitein Blood. Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur; dagelijks 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT: Vrijdag t cn met Maan dag ..De blanke godin" vooraf „Moord in kamer 916". Dinsdag tot en met Donderdag Scotland Yard komt naar AmerlKa". vooraf „De wet van het Noorden". Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uifr. Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.304 30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdag, avond van 7—10 uur. R K OPEN RA RE LEESZAAL Wljers- straot 2. geopend van 10—1 uur en 2.30—5.45 uur Maandag cn Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12 30 uur. Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Dook Everse in Amers. foortse Academie voor Beeldende Kun sten. Dagelijks geopend 10—5 uur en van 7—9 uur. Zondags van 2—5 uur. ficiials en bestuursleden van de KNZ B worden de estafettenummers afge werkt. Wij verwachten dat de Rob- benploegen zich op deze nummers wel superieur zullen tonen aan hun tegenstanders. In het totaalklassement zullen Rob ben; RDZRZC-combinatie; Merwe de; Aegir en ZIAN wel de eerste plaatsen innemen. Wij achten onze stadgenoten echter in staat de Hage naars en Eindhovenaren voorbij te streven. Voor de waterpolowedstrijd is de opstelling van de zeventallen als volgt; West: doel: Kelder (Robben); ach- etr: Halm (ZIAN), Korevaar (Mer wede) en Rademakers tZIAN); voor: Ch. Raz Schultz (ZIAN). Ruyghoek (Merwede) en Smol (ZIAN). Centraal: doel: Kniets (Nept. Arnh.); achter; Heilijgers (Nept. Amf.), Daatselaar en De Wit (Rob ben); voor: Corman (Nept. Arnh.), Sievers (HZC) cn De Gans (Nept. Amf.). De afdelingen om Amersfoort van de Vereniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland hebben j 1 Maandag voor een talrijk publiek in Amicitia de film vertoond, die ter gelegenheid van het 50-jarlg bestaan ln 1947 werd sa mengesteld. „Van Immen en Imkers" is gefotografeerd naar het draaiboek van de heer Joh A Joustra, onder leiding van de eveneens bekende deskundige heer W H. v d Broek. De heer A. Groenveld, secretaris van het Hoofdbestuur gaf een mondelinge toelichting, zodat de toeschouwers niet alleen genoten, maar ook veel geleerd hebben De mooi gekleurde filmbeelden tonen ons niet alleen het leven en ver ken van de bijen, maar ook van hun vrienden, de imkers, die zo vol zorgen voor hun volken zijn Men krijgt de indruk, dat het niet allereerst om het gewin van de honing gaat. maar boven al om de genoegens. d:e aan het vreed zame bijenhouden verbonden zijn. Want het is niet slechts een sport, maar ook een wetenschap en niet minder een ge lukkig gevonden tijdsbesteding van rus tige mensen, die verknocht zijn aan het v.erkzame bijenleven, dat zo rijk is aan wonderen cn geheimen. Daarom vindt men bij de bijenhouders mensen van allerlei slag; de ambachtsman zo goed als de boer. de ambtenaar en de dokter Het bijenleven is een stukje levende natuur Daarom vertoont de film ons veel van zon en zomer, van bloemen en gelukkige mensen. De bijenhouder ls altijd bezig, hij vertelt graag van zijn Reclame-adviseur pleegt plagiaat Toen de Amersfoortse reclame- adviseur G E. in October van het vorig jaar ter gelegenheid van een Middenstandsten'oonstelling te Glanerbrug een reclameblad moest uitgeven, gebruikte hij daarvoor grotendeels de enigszins gewijzigde inhoud van een soortgelijk blad. in Juni 1948 te Amersfoort' uitgege ven. Hij had daartoe weliswaar de toestemming verkregen van het Amersfoortse Ten'oonstellingscomi- té, maar verzuimd het hiervoor be nodigde verlof te vragen bij de schrijver van dP bewuste artikelen. Toen deze het gebeurde bemerkte, diende hij een aanklacht bij de justitie in wegens overtreding van de Auteurswet, met gevolg, dat E. zich Maandag jl..voor de Utrechtse Politierechter moest verantwoor den. Deze veroordeelde hem conform de eis van de Officier van Justitie tot 30 boete, subs, vijftien dagen Rectificatie In het competitie-overzicht bil jarten heeft, bij het doorgeven van de stand der tweede klasse libre, het zetduiveltje ons parten gespeeld. Wij laten daarom hier onder nogmaals een overzicht van de stand in deze klasse volgen. Theomien 7 34; Ons Genoegen III 7 33; Centraal II 7 32; Soes- terkw. I 7 32; O D.L. 7 31; Nieuwe Kei 7 23; Leusderkw. II 7 20; Verg. Wagen III 7 19. Brabantse club viert carnaval „Agge macr leut et" heet de Brabantse Club. die ongeveer drie weken geleden in onze stad werd opgericht. De initiatiefnemers stel den zich voor met deze club de onderlinge band tussen de Bra banders. die in Amersfoort wonen, tc versterken. Het initiateif miste zijn uitwerking niet. Men startte met 26 leden en thans telt de Bra bantse Club ruim 60 leden. Een echt Brabants Carnavalsbal vormde het eerste hoogtepunt in de geschiedenis van de jonge ver eniging. Maandagavond werd dit gthouden in Hotel Nieuwe Ams- vor'de. Er heerste een plezante stemming. Tientallen schuifelden i.i de vreemdste en aardigste cos- tuums door de met vlaggetjes, ser pentines en guirlandes versierde zaal. Prins Carnaval kon dit jaar nog niet met groots feestvertoon worden binnengehaald, maar de Brabantse Club stelt zich voor de hoge Carnavalsgast volgend jaar met veel ceremonieel in Amers foort te begroeten. Ditmaal wierp hij slechts een tevreden blik op zijn van bruisende pret feestende onderdanen. Tot half twaalf danste men op de gezellige muziek van de band van Henk van der Kieft. Na aankondiging van het demas qué werd met spanning de uitslag van de jury afgewacht. Wacht meester le klas Mooring had geen gemakkelijke taak om een keuze te maken uit de vele fraai ver zorgde costuums, maar uit het ap plaus dat hem telkens ten deel viel, kon worden opgemaakt dat men de zienswijze van de jury waardeerde. De fraaie prijzen werden als volgt verdeeld: Groepen; eerste prijs: heer Leenaards (kinderwagen); 2 heer Greunsven (boerenpaar; 3 Ha- waiiangroep en extra prijs fam. Platteel (neger-groep). Paren: 1 Van Oord (Hawaiian- groep); 2 Pieters (boerenpaar) en 3 Lourens (Chinezenpaar). Individuelen heren: 1 Zuider duin (boer); 2 Wichers (boer); 3 Scheurkogel (piraat) en 4 Herman (opoe). Individuelen dames: 1 mevr. Lammers (Hawiiaanse) 2 mevr. Ham (Baboe) en 3 mej. Versteeg (Harem-dame). Dansmuziek weerklonk nog lang door de gezellige ruimte en het ochtendgloren was reeds nabij toen de Carnavalvierders huis waarts keerden. De Brabantse Cub heeft zich op uitstekende wijze bij haar leden er. belangstelllenden geintrodu- ceerd. Het bestuur heeft voor de toekomst talrijke plannen. Zo wil men door contactavonden en ech te Brabantse „tafels" de band on der de leden versterken en voorts wil men door de jaarlijkse Car navalviering dat evenement ook in Amersfoort invoeren. belevenissen. Daarom Is het aardis ge vonden. dat het filmverhaal begint met de goede raad van een oude Imker aan een Jong mensenpaar, dat ze een bijen kast moeten aanschaffen. We geloven, dat die Imker gelijk had. Als aan het slot een opwekking volgt om lid tc worden van de vereniging, dan is dit zo vanzelfsprekend, dat de verdediging van deze goede raad slechts schaden zou. De bezoekers hebben een goede avond gehad. Ook voor de aanwezige Imkers moet het genoeglijk zijn geweest, een 20 rijk geschakeerd eh kleurig beeld van hun werk te zien De vereniging mag trots zijn op deze film die onder houdend is voor deskundigen en leken We vernamen, dat de propaganda op deze wijze ln het gehele land zal wor den gevoerd. De reeds gegeven verto ningen trokken volle zalen. Dat moge zo voortgaan, opdat iedereen zal weten, wat Immen en imkers zijn. Textieltechnicus licht klanten op Onder het voorwendsel, dat de personen, die bij zijn baas hun kledingstukken chemisch lieten rei nigen. deze bovendien waterdicht zouden terug ontvangen en dit alles tegen uitzonderlijk lage prijs wist de 46-jarige textieltechni cus A. B. te Amersfoort verschei dene mensen te brengen tot het ge ven van opdrachten. Achteraf bleek echter, dat alleen chemische reini ging werd toegepast. Voor deze oneerlijke handelwijze stond B. Maandag in Utrecht te recht. Daar bleek, dat hij reeds vijf veroordelingen van oplichting e.d. heeft ondergaan. De politierechter veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf. DE TOELOOP IS ENORM! NOG SLECHTS 2 DAGEN HEDEN EN MORGEN De beste Nederlandse ver- zetsfilm Wegens verbintenissen elders kan NIET worden geprolongeerd Gastheer met bierfles op hoofd geslagen De 74-jarige bezemmaker H. M. te Amersfoort kreeg op een Novem beravond oezoek van een even oude kennis, zekere G. H., eveneens wo nende aan ae Eemstraat. Na eerst enige tijd samen gezel lig wat bier en een borrel te heb ben gedronken, ging de bezoeker naar huis. Kort daarna klopte hij echter opnieuw bij de bezemmaker aan en gaf deze zonder enige ver klaarbare reden een klap met een bierfles op het hoofd. Ten slofte sloeg hij hem nog met een klomp. De aldus beloonde gastheer nam met deze tractatie geen genoegen cn diende een aanklacht bh de po litie in. Maandag veroordeelde de Utrechtse Politierechter H„ bij verstek tot een maand voorwaar delijke gevangenisstraf, benevens een boete van 40, subs, twintig dagen hechtenis. Nadat Ten Hoeve en Smit hun partijen in de ontmoeting tussen Vergulde Wagen II en Gouden Ploeg II hadden gewonnen, leek het er aanvankelijk op dat de Amers foorters -acht kostbare punten zou den veroveren. Ook Rijn en Kra nenburg stonden er goed voor, doch de Soesters Van der Kuy en de Bakker slaagden er in een span nende eindstrijd in Vergulde Wagen II vier punten af te snoepen. Ten Hoeve was in een zeer wis selvallige bui en de goede en slechte beurten volgden elkaar snel op. Hierdoor ontstond in het begin van de partij veel spanning, doch door series van 16, 32, 30 en 22 kwam de winst toch bij de Amersfoorters terecht. Inmiddels was Smit in een hevig duel met Van Leeuwen gewikkeld. De Vergulde Wagen-speler, die tech. nisch beslist de mindere van de Soester was, maakte door zijn groot spel Van Leeuwen „murw", waar door ook deze partij in het voordeel der Amersfoorters eindigde. Kranenburg en de Bakker waren slecht op dreef. De grote spanning door het gelijk opgaan maakte deze partjj toch nog interessant. Vooral Kees v. d. Star speelt voor het I.VO. Het Instituut voor Volksontwikkeling v/eet afwisseling te brengen ln de pro gramma's welke het eens per weck aan leden en belangstellenden biedt. Dit maal was ?Tet een muziekavond, die velen naar de Maandagbfjeenkomst had gelokt. Optredenden waren Kees van der Star, fluit cn André Jurres. plano, die met een uitstekend programma het publiek wisten te boeien Kees v. d .Star gaf daarbij een technische uiteen zetting over zijn instrument, de fluit, en de betekenis, welke het in het ver leden voor de muziekontwikkellng ge had heeft. André Jurres gaf enkele goede karakteristieken over de compo nisten. wier werk ten gehore werd ge bracht. Naar aanleiding van zijn be schouwingen over Chopin wees hij op het nationale element, dat in het oeuvre van vele componisten aanwezig is De uiteenzettingen van beide uitvoe renden werden gedemonstreerd aan een reeks composities van zeer uiteenlopen de aard. Het is altijd een genoegen het fijne fluitspel van Van der Star te kunnen beluisteren. Bij verschillende gelegenheden hebben wij dit in Amers foort kunnen constateren en ook nu viel ons de grote zuiverheid en vol maakte beheersing op, zowel waar oudere toondichters als Veracinl en Bach, als daar. waar half- en geheel modernen als Debussy. Tausmann en Woodall ten gehore werden gebracht. De kaarsverlichting, de pruiken cn het clavecimbel zijn niet meer van onze tijd. maar de flultmuzlek is schoon, zo wel ln het oude als ln het nieuwe kleed, heeft v. d. Star ons op deze avond ge leerd André Jurres. was hem een be trouwbaar en gevoelig accompagnateur wy hoorden bovendien enkele soli van deze pianist (Hündel en Chopin), die zeer insloegen. Vooral in de polonaise, met mazurkamotieven ln de introductie, was Jurres goed op dreef en hij maakte de indruk van een uitstekend musicus, die we stellig nog eens weer hopen te horen. S. Matthaus Passion Het bestuur der Toonkunst Ora torium vereniging heeft gemeend ook dit jaar weer een uitvoering van de Matthaus Passion van Bach te moeten verzorgen. Het ligt in het voornemen deze uitvoering op 16 Maart a.s. in de St. Joriskerk te geven. Er zijn krachten noch moeiten gespaard om het artistieke peil zo hoog mogelijk te doen zijn. Als solisten treden op: Dora van DoornLindeman, sopraan, Ans Stroïnk, alt, Gerard de Vos. tenor, Reinardt van Randwijck, tenor aria's, Otto Couperus, bas en Guus Hoekman bas-aria's. in de laatste phase speelden de ze nuwen een grote rol. De Bakker be zorgde de Soesters tenslotte de overwinning. Rijn had tegen Van der Kuy, die. door het ontbreken van Roeten twee partijen moest spelen, de bes te papieren H(j liep dan ook flink uit en had na twee en twintig beur ten een ogenschijnlijk veilige voor sprong (11276). Toen was het ech ter met de Amersfoorter plotseling gedaan en kwam Van der Kuy op zetten. Door een goede eindspurt won Van der Kuy zijn partij, waar door deze ontmoeting in een 44 geliik spel eindigde. Hierdoor hebben de Amersfoor ters een belangrijke' veer moeten laten en hun positie in de eerste klasse libre is hierdoor danig ge schokt. Ten Hoeve Van der Kuy Rijn Van der Kuy Kranenburg De Bakker Smit 170 130 150 115 130 115 115 Van Leeuwen 105 170 83 136 115 127 115 115 5.15 2.51 4.53 3.83 2,44 2.25 2.67 1.90 BILJARTUITSLAGEN De uitslagen van de Maandagavond voor de competitie van het district Eemland gespeelde oiljartwedstrtj- den zijn als volgt: Eerste klasse libre: Vergulde Wagen II— Gouden Ploeg II 44 Zonneheuvel—Poedel 80 Tweede klasse libre: TheomienCentraal II 44 Vierde klasse libre: Metropole IIISoester- kwartler II 6—2 Zesde klasse libre: Centraal XV—Zonneheuvel III 26 V.. J Gevonden voorwerpen Glacé dameshandschoen (r.)huis- sleutel, bruin wollen kousen: bank. biljet van f 2.50; paar bruine ge breide handschoenen; witte hand schoen; paar wit met rood ge streepte wanten; vulpotlood, licht blauw, koperen dop; balpon pen, grijs van kleur; muntbiljet van één gulden; zwarte glacé dameshand schoen (r.)groen gebreide hand schoen (1.) waarin een hert; witte wollen handschoen; dubbeltjes armband, 16 stuks; rood stoffen ceintuur wit zijde blouse, maart 36; 5 jachtpatronen zilveren halsket ting: met collier van 10 pareltjes; bruin geveerde herenhandschoen: herenrijwiel, merk Eijsing; vuilnis emmer no. 010132; hond^nriem met halsband; hnodje. wit bruin zwart; zwarte port. inh. 3 cent; groen dek. zeil met touw paar met bont ge voerde handschoenen, glacé; sjaal. Schotse kleur; lederen want met gebreide want: vulpen, blauw; goud ringetje, steen ontbreekt; lips- sleutel. en enige kinderwanten Gevonden in de stadsbus en bii Nefkens te bekomen, paar glacé dameshandschoenen paar wit blau we wanten; paar beige dameshand schoenen; beige met bruine want; rood gebreide port. flesje parfum; visgraat mantelceintuur; wit wol len want; paar donkerblauwe da meshandschoenen; zwarte heren handschoen; zilveren port. inh. ro zenkrans, beige foto-étui. DJAKARTA. Mr. Sartono van de Partai Nasional Indonesia, af gevaardigde van de Republik In donesia in het parlement van de R.I.S. is met 51 tegen 39 stemmen tot voorzitter van het Indonesisch parlement. De strijd ging tussen hem en Moh. Yamin. Propaganda-avond van blindenvereniging Dat het werk van de blinden fc Amersfoort en omgeving jn y g volle belangstelling staat bewta wel de buitengewoon grote be- I langstelling voor de geslaagd. 1 propagandaavond van de Gelden, j blindenvereniging welke Maar- i dagavond in de Markthal werd gehouden. De hoofdschotel werd I gevormd door het toneelspel is f drie bedrijven „Achter de wolke schijnt de zon" op vlotte wijze te: tonele gebracht door de Arnhem sc toneelvereniging G.E.T.A. Verder verleende een ensemble j van het Chr. Tamboers en Pijpers- corps „Juliana" onder lleidingrss h ae heer de Vries haar medewy. I king. Vol bewondering waren we voer ae blinde voorzitter de heer R Koops, directeur van een blinder.- inrichting in Arnhem. In het bij- I zonder heette spr. welkom me- vrouw v. d. Kolk en echtgenoot I Reeds 24 jaar verricht mevr v. i I Kolk haar menslievende arbe.1 I voor de blinden in onze omgeving. De titel van het toneelspel ,.Ac2i- I ter de wolken schijnt de zon" wy een goede aanleiding voor de heer Koops om de gevoelens weer l> geven van zijn lotgenoten in cê huidige maatschappij. Het medeleven van de ziend» i mensheid geeft waarde aan om fe bestaan, doch zij die trachten het licht te brengen moeten eerst le ren het licht van zichzelf te ver- f st?an" aldus besloot spreker zya gloedvolle propaganda woord "In de pauze werd door een aar,- I tal blniden handenarbeid gede- 1 nionstreerd in de vorm van mat- S denmaken, borstels maken vlechtwerk en liet de heer Koop zien wat met de Braille schrij!- machine bereikt kan worden, ik vervaardigde producten vondes gretig aftrek en zodoende werdts ei goede zaken gedaan Julia.*-! zorgde onderwijl voor pittige ki jes. Na de pauze volgde het dér- de bedrijf van het toneelstuk es werd de avond besloten met he'. gezamelijk zingen van het Kring, lied. Het verheugende verschijn- sel deed zich voor dat velen zich opgaven als lid van de Gelder» blindenvereniging, zodat de pro* pagandaavond ook in dat opzicht als geslaagd kan worden aanc«- merkt. ANDERHALF JAAR GEEIST TEGEN AUTODIEF Op 11 December van het vorig jaar pleegden drie individuen, die t a] meer met de Justitie in aanraking zijn geweest, te Amersfoort een in braak in de garag-a van de heer P. Een ingoed staat verkerende „Ford- son" en enige automobielbandts f vormdx de buit. De bedoeling vu de dieven was de wagen naar België te brengen en hem dan te erkopea doch de activiteit van een politie- agent te Leusden, die da auto opzij: nachtelijke tocht aanhield, deed de opzet mislukken. Twee van de drie booswichten wisten in het donker te ontkomen, doch de derde, de 25-jarige koop man A. M., ingeschreven in Den Haag, doch grotendeels verblijvend in woonwagenkampen in net Zuiden van ons land. werd gegrepen. Terecht staande voor de Utrecht» rechtbank hoorde hij één jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Uitbetaling van kolengulden verlengd DEN RAAG. Het ministerie economische zaken deelt mede! dit de termijn voor het in ontvanpt nejnen van 1.op bon 544 van de thans geldige levensmiddelen kaart 909, als compensatie voor de verhoogde kosten voor huisbrand kolen, is verlengd t/m 24 Febr. 195) Deze terugbetaling geschiedt bij dn postkantoren voor 3 uur 's m'd* dags. Voorlopig geen nieuwe Pachtwet DEN HAAG Het PachtbesluS uit de bezettingstijd is voorlopif gehandhaafd bn de Pachtreeelint 1945. die in de Pachtvoorzieninf 1947 een wettelijke grondslag heelt gekregen tot 1 April 1950, in de hoop dat er dan een nieuwe Pacht wet zou znn ter vervanging van de Pachtwet 1937 Doch voorlopiE komt daar mets van. hoewel bin nen enige weken de drie iaar leden ingestelde Pachtcommissie haar rapport zal indienen. Daarom wordt thans voorgesteld de be staande toestand noe twee iaar te bestendigen, met dien verstande dat alle pachtovereenkomsten m bevrijd Nederland vóór 1 Maart 1945 voor onbepaalde tijd aange gaan. thans opzegbaar worden- Koningin overnacht in Basel BASEL Koningin Juliana kwam gisteravond met de prinses jes in Basel aan, waar zij door de Nederlandse consul-generaal werd begroet. Het gezelschap bracht de nacht door in de koninklijke trein. Vanochtend is de reis naar Oosten rijk voortgezet. DEN HAAG In December 1949 en Januari 1950 hebben vee* transporten plaats gehad naar Pen) Van de 847 verscheepte runderen ziin gedurende de reis 183 gestor ven terwiil van de 187 eeboren kal veren slechts 11 levend zijn gearri veerd. Het Tweede Kamerlid Post* humus heeft naar aanleiding hier-

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2