3 éuk I Kans op grote verschuivingen stimuleert politieke strijd Q 1' DEBRAUINE West-Europa bevestigt geloof in eenheid Duitsers duperen onze verfindustrie Zondagschristendom speelt met God Moet V eens hóren Even redige vertegen woordiging ontbreekt nog steeds MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Dinsdag 21 Februari 1950 Gevaarlijke illusie Professor Einstein: ..Het denk beeld om veiligheid te verkrijgen door nationale bewapening is, ge zien de huidige stand van de mili taire techniek een noodlottige illu sie". Het is een evenzeer gevaarlijke illusie, dat iets. hetzij de H-bom of een droom van ..wereldregering" en ..goede wil'' onze veiligheid garar- doert. Moed is nog steeds de beste verdedignig gebleken Stelling cr commentaar In ons „In het Zoek licht" var. 17 dezer. Stelling en commentaar In ons „In het Zoeklicht" van 17 dezer. Leest het boek van Stanley Jones en U zult zien hoeveel zonder geweld kan worden bereikt. Er zijn de V S van Amerika om ons te bewijzen dat een V.S. van de wereld geen illusie behoeft te blijven. MEVR. LINSE—VAN ANDEL tIs het niet wat veel gevergd van het gezonde verstand om vermeerde ring van de vernietigingsmiddelen te aanvaarden als middel tot verhoging van de veiligheid' De eenwording van de wereld is aanstaande. Via bloed en vuur of op vreedzame wjjze? AFD UTRECHT Wereldfederalistenbeweging Nederland Neen. neen, mijne heren, naar mijn mening heeft Einstein volkomen ge lijk Als we een nieuwe waarachtige samenleving willen opbouwen moet het geweld onherroepelijk worden v uitgebannen. A. TEN S Veiligheid ligt niet besloten in een steeds meer perfecte bewapening in een wereld, waarin beide partijen over de atoombom beschikken. U spreekt van moed. Inderdaad, de moed eindelijk eens Christus' leer te volgen, wiens volgelingen wij steeds zeggen te zijn M. HOF VAN DER HOOP Realiteitsbesefniet gebrek aan moed, weerhoudt ons in de wereld van heden te dromen over een na bije verwezenlijking van een Ver enigde Staten van de Wereld. Realiteitsbesef ook zal tiaar wij met heel ons hart hopen uiteinde lijk hiertoe leiden, want meer dan ooit geldt de waarheid van Wendell Wilkie's woorden Een wereld of geen wereld".) Fiets met hulpmotor Het mooie weer van dit weekeinde heeft een voorproefje gegeven van de janboel, die het zal worden als deze zomer nog meer fietsen met hulpmo tor op de wegen komen. We zagen ze op rijwielpaden en snelverkeers- wegen. Waarom verzwijgt men dat per 1 Juli 1950 een internationale regeling in werking treedt waarbij deze fiet sen met een cylinderinhoud Van 50 c c. en een maximale snelheid van 30 km niet meer zullen vallen onder de groep motorrijwielen? ABONNé „De Joden, spiegel van het Christendom" Ik weet niet of Kar] Barth het Bijbels Hebreeuws voldoende be heerst. Het moderne Hebreeuws is hem echter volmaakt onbekend, want anders zou hij niet tot de uitspraak kunnen komen, dat dit een „soort Esperanto" zou zijn. Het moderne Hebreeuws is een normale ontwikkeling uit het Bijbels Hebreeuws. Het verschilt daarvan minder dan het moderne Nederlands van de taal van Von del. J. MELKMAN (Onze me ewerker antwoordt: Aan de kennis van het Hebreeuws bij 'n theoloog als prof. Karl Barth behoeft men niet te twijfelen. Hij heeft alleen een vergelijking ge maakt tussen de functie van Espe ranto en het Nieuw Hebreeuws, dat vele Jóden die Palestina binnen komen evenmin kennen als het Bij bels Hebreeuws. Wij kunnen in Barth's opmerkingen geen denigra- tie ontdekken) Niet zó erg meer Uw artikel over toenemend drankmisbruik is (gelukkig!) te pessimistisch. Blijkens een officiële statistiek is het aantal processen- verbaal wegens openbare dronken schap sinds October 1948 aan het j «.afnemen. Hier zijn de cijfers: October '48: 1829 November '48: 1701 September '49: 1371 Duidelijk is dus, dat er na een aanvankelijke stijging vanaf 1948, zich nu een verbetering aftekent. N. N. Vit de brand II Welk een misverstand bij inzender J. W.t die meent dat slachtoffers van ioorlogsschade, nu (door schadever goedingen) beter af zijn, dan zij die geen schade leden. Hij zou eens moeten rondkijken bij slachtoffers b.v. van de bombarde menten op Rotterdam en het Haagse Bezuidenhout. Ik althans zit n°2 midden in de brand. CANTADORE (Discussie gesloten). Nut der H-bom Niet zonder genoegen lees ik dat men vermoedt, dat ook Rusland de H-bom („nuttig effect 1000-maal die van de verouderde atoombom") bezit, of althans er aan werkt. Misschien ligt hierin een kans op vrede, want eindelijk is er dan een wapen, dat zich behalve tegen j- onschuldiger), ook richt tegen oor- logs-aanstichters en oorlogs-winst- makers. A. TERPSTRA. IFeest op Uiv hoede! Hoedt u voor „Verenigd Verzet 1940-'45", het is niets anders dan een mantelorganisatie van de Ne derlandse communisten. De kern ervan bestaat uit communisten, die na ons congres van 21 Mei 1948 uit onze gelederen zijn verwijderd. De rest wordt gevormd door een alle gaartje van niet e^-politieke ge vangenen. VERENIGING VAN EX-POLI- TIEKE GEVANGENEN UIT DE BEZETTINGSTIJD In feite loonsverlaging i Ja, die 5% loonsverhoging! Ik kan me voorstellen dat de nog geen 23-jarigen en de gepensionneerden, die de verhoging niet kregen, zich j- gegriefd voelen. Maar zij vergeten, dat directies van veel bedrijven. hoofdzakelijk kleine, nog helemaal l niet over de brug zijn gekomen. Vaak kunnen zij zich dat trouwens iinancieel niet permitteren. Al deze mensen hebben in feite een salarisverlaging ondergaan. W. A. G. BRITSE VERKIEZINGSCAMPAGNE (Van een speciale correspondent) LONDEN'. Een verkiezingcampagne in Groot Brittannië is héél w anders dan een verkiezingscampagne in Nederland of ergens elders op hei continent. De voornaamste oorzaken, die daarvoor kunnen worden aan gewezen zijn: het ontbreken van een evenredige vertegenwoordiging, als mede het districtstelsei en de persoonlijke band tassen de kiezers en een bepaalde candidaat. Het meest komen in Engeland de zogenaamde „drie hoeksverkiezingen" voor. waarbü drie candidaten elkaar een zetel be twisten in een bepaald district. Zijn er twee of vier candidaten. dan spreekt men van „twcchoeks"- of „vicrhoeksverklezingen". Wie van deze twee, drie of vier candidaten de meeste stemmen op zich verenigt is ge kozen. ook al heeft hU maar één enkele stem meer dan zijn tcgencan- didaat. Krijgen A. B en C respectievelijk 100. 101 en 102 stemmen In een bepaald kiesdistrict of Constituency dan is C gekozen en komen A en B niet in het parlement. „Geef oppositie ook een kans", zegt de kiezer Vlak voor de verkiezingen kun nen de candidaten in hun kies district op een groot gehoor re kenen. In het begin van de cam pagne is hel wel eens anders. Dat ondervindt ook dr. Edith Summerskill. Labour-candidaat voor Fulham Oost. Op het vasteland heelt men dit systeem vaak in hoge mate onrecht vaardig genoemd, omdat van een werkelijke volksvertegenwoordi ging natuurlijk volstrekt geen sprake is. Het is zeer wel mogelijk, dat Groot Brittannië vijf jaar lang wordt geregeerd door een partij, die slechts een minderheid in het land vertegenwoordigt. Geruime tijd zijn de Conservatieven onafge broken aan het bewind geweest, terwijl toch op dat tijdstip het Britse volk in zijn grote meerder- hid het zeker niet eens was met de Conservatieve politiek. Er zijn dan ook wel stemmen opgegaan in Engeland om ook hier de even redige vertegenwoordiging in te voeren. De Liberalen van Clement Davies bijvoorbeeld hebben een dergelijke eis opgenomen in het program, waarmee zij de huidige verkiezingen zijn ingegaan. Of jje gemiddelde Brit hiervoor echter veel zal voelen is zeer de vraag, omdat 't huidige systeem, ondanks de nadelen, toch ook vele voorde len biedt, die werkelijk niet te ver smaden zijn. We denken hier nog niet eens in de eerste plaats aan de omstandigheid, dat de vorming van een kabinet in Groot Brittannië meestal heel wat minder hoofdbre kens kost dan bijvoorbeeld in lan den als Frankrijk. Wat het Engel se stelsel zo aantrekkelijk maakt, dat zijn hoe paradoxaal dat ook moge klinken de grote politieke verschuivingen, die er het gevolg van kunnen zijn. In geen enkel land waar politiek volwassen mensen leven met een vastgewortelde overtuiging, is het mogelijk, dat onder normale om standigheden een candidaat, die bij de vorige verkiezingen 100 stem men kon veroveren er de eerstvol gende keer 200 of 250 zal behalen. Heel gemakkelijk echter kan het voorkomen, dat hij er de ene keer 100 haalt, andere keren echter 101. 102 of 99. Er hebben zich dan geen grote verschuivingen in het kie zerscorps voorgedaan, maar het ge volg kan zijn, dat hij net wél of net niet gekozen is. Zo kan het gebeu ren, dat de oppositie van gisteren morgen aan het bewind geroepen wordt en dat de regering van van daag morgen weer plaats moet ne men op de banken van de oppositie. In Engeland heeft men dus vaak een regering, die op een behoorlijke meerderheid in het Lagerhuis kan rekenen voor de zittingsduur van het parlement, maar die deson danks toch heel goed weet, dat zij Advertentie (I.M.) is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel na de verkiezingsdag door een ge heel andere regering zal worden afgelost. Dit zal haar een van de voordelen bij haar beleid tot voorzichtigheid manen. Een ander voordeel is, dat vanwege de grote veranderingen, die iedere verkie zing teweeg kan brengen, de be langstelling voor de verkiezingen in Engeland vaak zoveel groter is dan bij ons Door het Britse systeem wordt heel het politieke leven als het ware geïntensiveerd en men zal daar zeker niet horen beweren, dat de politieke belangstelling van het volk is ingeslapen. De verkiezingen zijn er niet lauw Er wordt heftig gestreden, er worden brillante re devoeringen afgestoken, een poli tieke koorts bevangt de natie en beter dan waar ook krijgt men te zien, wat de verschillende candida ten waard zijn. Valt de uitslag dan anders uit dan men gehoopt had. dan zegt de Engelsman met zijn gevoel voor „fair play": „Men moet de oppositie ook een kans ge ven" Dat is ook een vorm van Men mag niet overhaastenzegt minister Stikker NEW YORK Zeven en twintig politici uit de twaalf Europese lan den. die lid zUn van de Raad van Europa, hebben hun geloof in de Euro pese eenwording bevestigd, maar sommigen van hen verheelden niet, dat men tot nu toe slecht* langzaam op de weg naar dit doel gevorderd Is. De Westeuropese politieke leiders gaven hun mening in antwoord op vragen, welke hun gesteld waren door generaal William Donovan, voor zitter van het Amerikaanse Comité voor een Verenigd Europa. De ant woorden. waaronder die van de ministers Drees en Stikker. zUn gisteren in New York gepubliceerd. worden gemaakt ziin bii de wet beperkt. Zij zijn iets hoger in de Counties .de kiesdistricten die in de graafschappen lieeen en hoofdza kelijk op het platteland te vinden ziin en iets lager in de Boroughs, die gewoonlijk in de steden ziin ge legen. Misschien is in deze wette lijke beperking wel de oorzaak ge legen. dat de partijen vaak veel meer candidaten stellen dan er ze tels in het Lagerhuis beschikbaar ziin. Ook in deze verkiezingen is dat het geval. Onbeperkt ziin de persoonliike onkosten die een candidaat mag maken, maar wel is voorgeschreven dat van deze nersoonliike uitgaven nauwkeurie rekenschap moet wor den afeeleed aan een uit alle oartii- en gevormde commissie van het parlement, die de uitkomsten van kiezers het volkomen met ..hun" i candidaat eens. soms verschillen zii volkomen met hem van mening. Maar de Engelsman is nuchter en denkt na. Waarom zou mr. X niet anders over een bepaald detail mo gen denken dan hii? Ziin stem zal hij daarom heus wel krijgen. Vierhonderd Nederlanders in Kiew gevangen BERLIJN - Een 30-ta] Zuld-Ti- rolers. die uit Russische gevangen schap zijn vrijgelaten, hebben ver klaard. dat er in een Russisch con centratiekamp te Kiew onder ge vangenen van 32 nationaliteiten 400 Nederlanders zijn. democratie en men mag dat niet uit r, 'l n!,hi hot r\r\rr voriio7on minmor-. Kot naar onderzoek Dubliek maakt. het oog verliezen, wanneer men het Britse stelsel on-democratisch noemt. Bovendien biedt het Engel- ze kiessysteem weliswaar de moge lijkheid rake klappen toe te bren gen. maar men kan zich daarvan eveneens buitengewoon snel her stellen. Om candidaat voor het Lagerhuis te kunnen ziin moet men Brits on derdaan ziin. Men mag geen Peer wezen, noch rechter in de Hoge Raad. regeringsambtenaar in vaste dienst. Anglicaans of R.K. geeste lijke of krankzinnig ziin. Men mag niet in staat van faillissement ver keren. veroordeeld ziin wegens landverraad een halsmisdriif of een aantal overtredingen in ver band met de kieswet. De onkosten die per candidaat bii een bepaalde verkiezing mogen Al deze bepalingen dienen na tuurlijk om zoveel moeeliik te voorkomen dat een candidaat ziin verkiezine dankt aan de toevallige omstandigheid dat hii welgesteld is. Wat de Persoonlijke binding van de candidaat aan ziin kiezers be treft' die is in Eneeland enorm groot. Wee de candidaat. die geen persoonlijk bezoek aan ziin kies district zou brengen, die zich niet zélf op de hoogte zou stellen van de verlangens der bevolking, die j «?een oraatie zou komen maken met de vrouwen, geen verkiezingsbe- zoeken af zou leggen en in per soonlijke gesprekken met zou be amen. dat cr in de vleesnositie of een ander nrobleem toch noodzake lijk verandering moet komen. Hii zou geen enkele kans maken. Bii die gesprekken ziin soms de DEN HAAG De Nederlandse verfindustrie overweegt niets meer of minder dan een proces tegen de Westduitse bondsstaat aanhangig te maken, ten einde vergoeding te krijgen voor de schade die, naar de mening van de exportgroep-verf, aan de belangen van deze industrie is toegebracht Import Duitse verf verboden Het geschil tussen onze verffabri- kanten en de Duitsers is als volgt ontstaan: In het tussen Nederland en West-Duitsland in September 1949 gesloten handelsverdrag is bepaald, dat Nederland ongelimiteerd mag ex porteren. Uitgezonderd van deze on beperkte export zijn enkele met na me genoemde artikelen, zoals bij voorbeeld landbouwproducten, maar lakken, verven en vernissen behoren er niet toe Daarom heeft de Neder landse verfindustrie na het sluiten van de overeenkomst onmiddellijk een verkooporganisatie in Duitsland in het leven geroepen en alles gedaan om de Duitse markt voor Nederland se verfproducten, die voor Hitler aan de macht kwam aanzienlijk was. te heroveren. Orders kwamen al spoe dig binnen en met de uitvoering daarvan is inmiddels begonnen Maar nu blijkt, dat men van Duitse zijde betalingsvergunnlngen weigert, het geen neerkomt op het niet toestaan van de import. Ingrijpen van de zijde van het Nederlandse Ministerie van Economische Zaken, dat de Duitsers op het ongeoorloofde van hun han delwijze wees. heeft niet mogen ba ten. Als represaille is daarom de in voer van Duitse verf in Nederland verboden. De Nederlandse verffabrikanten zijn echter met deze tegenmaatregel met geholpen, omdat deze de geleden schade niet vergoeden kan. Daarom onderzoekt het bestuur van de ex portgroep-verf thans de mogelijkheid om namens haar leden de Duitse bondsstaat een proces aan te doen. Paul Hcnri Spaak, voorzitter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, oefent critiek op het Minister-comité van de raad wegens „terzijdestelling van de be sluiten van de Asscmblée". Hij wijst de methoden der ministers als t.rampzaiig" van de hand. Deze me thoden zijn gelijk aan „een defini tieve begrafenis van 1 de resoluties van de Raadgevende Vergadering" Over de devaluatie zegt Spaak, dat elke regering slechts aan haar eigen belangen gedacht heeft, „daarbij trachtend voor zichzelf een maximaal aantal voordelen te ver krijgen. zonder zich te bekommeren om het gemeenschappelijk Euro pese welzijn". „Deze uiting van economisch egoïsme heeft het effect van een koude douche op het enthousiasme gehad en heeft aangetoond, dat er nog een groot verschil is tussen woorden en daden." Dr W. Drees verklaart, dat er een begin is gemaakt met de vrijmaking van de handel en dat cr te kennen is gegeven, dat verdere maatregelen in die richting zullen volgen. Ne derland stelt bijzonder belang in deze zaak wegens zijn afhankelijk heid van import van metalen en grondstoffen. Nederland, zo schrijft hij. is bereid naar beste krachten samen te werken om een zo groot mogelijke vermindering van de economische beperkingen te vcr- tlunrk wcitleo rentezcgels ouderdomspensioen Invaliditeitswet civiele procedure» rbeldiwet ciu. Vraag: A. J. vraagt of men toch onder de Inkomstenbelastingwet valt, indien man en -vrouw samen werken en van beider loon. loonbe lasting wordt ingehouden Antwoord: In ons blad van 31 Januari j.l. hebben wij volledig alle gevallen opgenomen, waarin iemand een aanslag voor de inkomstenbe lasting ontvangt. Wat nu de vraag van A J. betreft, kunnen we deze mededelen, dat er inderdaad inkomstenbelasting wordt geheven, indien man en vrouw bei den werken. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat het loon van man en vrouw als één bedrag wordt be schouwd. Ter toelichting volgt hier onder een voorbeeld: Salaris man .10 p.w.. loonbel 0 86 vrouw ƒ20 p.w.. 0.00 Totaal ƒ0 86 Over f 50 loon per week moet ech ter f 4,04 belasting worden betaald, zodat het verschil ad f 3.18 via de inkomstenbelasting wordt belast. Een en ander geldt voor personen zon der kinderen. In andere gevallen is het in principe hetzelfde, alleen de belasting is dan natuurlijk anders Volledigheidshalve merken wij nog op, dat de reeds betaalde loonbelas ting van de inkomstenbelasting wordt afgetrokken Vraag: M. A. H. stelt een vraag over de toepassing van de nooduit- kering Antwoord: Bij de vaststelling van een uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening wordt niet in aanmerking genomen wat door inwonende kinderen even tueel wordt verdiend en wat deze kinderen aan ondersteuning of kost geld aan hun ouders geven. Vraag: C. J. Th. stelt vragen in verband met het feit, dat de ziekte uitkering. welke hij ontvangt, na een zekere tijd verlaagd is. Antwoord: Betrokkene is ziek geworden tijdens oogstarbeid. Dit is seizoenarbeid. Omdat het loon in die tijd hoger is dan onder normale om standigheden voor belanghebbenden [JlT de lezerskring bereikt ons nu en dan de vraag in deze rubriek ook eens aandacht te willen geven aan de vragen uan practisch christendom. Onlangs schreef ons iemande, dat hij het christendom wel wilde aanvaarden, maar dan ook voor het gehele leven en voor elke dag. Een christendom, alleen voor de Zondag, zoals hij dat rondom zich heen zag, wenste deze briefschrijver niet te accepteren als datgene, dat c.ls levenshouding meer waarde zou bézitten dan elke andere, niet op de christelijke overtuiging gebaseerde levenspraktijk. Wij willen aan verzoeken als hier bedoeld gaarne onze medewerking verlenen en staan voor opmerkingen uit de kring der lezers steeds open.' Dit keer dan iets, ter afivisseling van de kroniek-stof, iets over het zogenaamde Zon dagschristendom". al gezegd: „Heb God lief en doe I wat ge wilt". Hij wist er van, wat wij zo dikwijls kwijt zijn, dat Christus zélf ons van al dat gere ken, dat burgerlijk gemier, van al die schema's-van-wel-en-niet, van dat louter vormen-dienen, heeft vrijgemaakt Éen christendom, dat alleen maar uiterlijkheid is programma, klank en wet, némen wij niet Tenminste niet als christendom. Wie leeft nog uit de „verwachting"? Er is een christendom, dat speelt met God. Dat is o.a dat Zondagschristen dom dat u en mij zo nadrukkelijk ir, de weg zit om waarachtig chris ten te kunnen zijn Wat dat voor een soort chris tendom is? Dat is dat vrome vernis dat zegt dat tien paternosters méér zijn dan één en twee keer naar de kerk gaan betêr dan één keer. Het is het christendom, dat tevreden is over de opbrengst van de collecte, zonder te vragen, hoeveel ijdel- heid, mensenvrees, ogendienst en zakelijke berekening er in is ver disconteerd. Het is ook dat christendom, dat op Zaterdagavond om 12 uur een Zondags gezicht aandoet. En dan moet men eens opletten, wat een doorgaans vervelend vreugdeloos en niet tot jaloersheid verwek kend gezicht dat is! Het christen dom, dat op Maandag van de Zon dag niet meer af weet, dat leeft van gebod op gebod en regel op regel, maar midden in de week geen houding heeft, die aan de wezenlijke betrekking tussen God en het eigen hart herinnert aan die adeldom, die verplicht. Augustinus, de kerkvader, heeft Deze week: in Kerk en Wereld als levenshouding, die heel het le ven verrijkt en verruimt. Wij zouden nog wél nemen een christendom, dat uit innerlijke ge bondenheid leeft, juist omdat het vrij is van de wet en weet. wat het Evangelie is. Zulk een christen dom kan alieen beleden worden Elke dag. Op Zondag natuurlijk. De Kerk leert het ons: „wij geloven met hét hart en belijden met de mond"; in de gemeenschap van C-od en Zijn gemeente; in het eigen leven en zijn praktijk. Niet- minder dus op Donderdag dan op Zondag. En niet anders ook. De christen belijdt geen ge loof, dat alleen voor Zondag geldt. Hoogstens, indien hij dat doet, volgt hij een stel menselijke leefregels. Wij belijden ons geloof in het leven van elke dag, in de situatie, waarin we ver keren, jegens de mensen die we ontmoeten; in ons gezin, tegen over onze man of vrouw, in heel ons bestaan Christen-zijn op Don derdag. Maar hoe? Eén van de wezenkenmerken van het christendom, en dus van de christen, is: leven uit de ver wachting. Christelijk geloof verwacht namelijk de komst van het Rijk Gods. Het leeft nooit uit de begeerte ..in de hemel te ko men", en het wordt nooit bedreigd door angst voor de hel. Dat is een zwart-wit probleem, dat de bijbel se christen e i g e n 1 ij k niet inte resseert. Omdat hij, bijna verstan delijk, weet, dat het Rijk van Gods gerechtigheid komt. Soms, een heel enkele keer, zien wij er zelfs in deze verschrikkelijke wereld iets van. De christen redt zijn leven niet door z ij n Zondag. Het i s gered door d e Zondag Daaruit en daar heen lééft hij. Hij vegettéert niet in een doelloos eentonig bestaan, nu en dan onderbroken dcor wat goedkoop avontuur, door een beet je „liefde" misschien De christen lééft. De Opstanding van Christus als teken en belofte van het komende Riik, doorbreekt elk fatalisme en défaitisme. En heel het leven ligt in het stralend licht van Gods plan met wereld en eigen leven. Dat brengt niet onmiddellijk tot iets „doen". Wel tot iets „zijn" Tot een levenshouding, die boven feiten en omstandigheden uittilt Dat hadden b.v. de christenen in de eerste gemeente van Rome Arme sloebers waren het, paria's weggeschoven en vervolgden. Maar met de slavenlast op hun nek gingen ze rond als koningen en priesters. Ze hadden een hou ding! Dat is geloven. En geloven is' getuigen. Soms met woorden. Maar laten we er vooral spaarzaam ge bruik van maken. Soms in een en kele daad dikwijls onbewust ver richt. Soms in een glimlach, die de innerlijke humor verraadt van de wijze waarop wij het leven door gaan. Nu moeten we zeer beslist geen recept geven hoè de christen op Dinsdag moet zyn in bepaalde, ons betreffende omstandigheden. In ons gezin, met een jongen, die zorgen geeft en een vrouw, die humeuren heeft. Hebben wij die zelf niet? Of in ons werk in ambt cf beroep, waar men ons niet ern stig genoeg neeml en we vinden dat we nooit aan „eigen eer" toe komen Het gaat er alléén om of wij de liefde Gods in ons leven ontdek ken. Die liefde, die gewoonlijk meer heeft van storm dan van ma neschijn; die ons als een spring vloed overweldigt en als een mist hoorn. die zegt waar de kust is, boven storm en nevel van eigen leven uit, door alle vertwijfeling heen, dwars door ergernissen en verdriet, vreugden en blijde da gen. ons het geluid Gods laat ho ren. Het gaat or om, dat ons chris tendom door hen, die we ontmoe ten, nooit teruggebracht kan wor den tot het uiterlijk verschijnsel van dat van de Zondag alléén. Ware dat z°. m duizenden chris- I telijke gezinnen zou de Zondag een feestdag zijn, in plaats van de dag van de grote verveling en er gernis, Want zulk een dag maakt, dat anderen niet naar het chris tendom verlangen. En tóch is de Zondag richting gevend voor de Woensdag en het leven van de christen wordt door dr Zondag bepaald. Nu vluchten we niét de wereld uit, in vrome contemplatie. Wij hebben hiér onze taak. In het plan Gods, dat déze aarde zo belangri)k vindt, zijn wij opgenomen. Wit wij doen is daarin niet hel voor naamste. Beter een goed schoon maker dan een slecht professor De heer is niet meerder dan zijn knecht Belangrijk is alleen hoè wij het doen. Met de innerlijke blijdschap, dat er een Zondag is, die maakt, dat op Dinsdag de we reld dót aan ons zal kunnen be merken! het geval Is. werd de uitkering aan vankelijk gebaseerd op het tijdelijk hogere loon. Toen echter het seizoen was afgelopen werd overeenk jmstlg de desbetreffende voorwaarden het ziekengeld herzien en in overeen komstig gebracht met het loon. dat belanghebbende na hét oogstseizoen in de regel verdient Vraag: A. A. wil een bewoond huis kopen met bedoeling het zelf te betrekken Antwoord: Indien de bewoner niet vrijwillig de woning verlaat, kan de Kantonrechter worden ver zocht tot uitzetting te willen over gaan. Of deze echter een dergelijk besluit zal nemen, hangt af van het inzicht, dat hij in verschillende soci ale en economische omstandigheden, zowel van de huurder, als van de koper van het huis heeft Wanneer men tot uitzetting wil overgaan, moet men wel heel sterk staan V r a a g: G. A. wil iets weten over het berekenen van de kosten van reparaties. Antwoord: De reparaties, door vragensteller genoemd, nl. aan dak goten e.ddienen voor rekening te komen (tenzij nadrukkelijk anders is bepaald» van de verhuurder. Ook buitenschilderwerk dient de ver huurder te betalen Wanneer er ten aanzien van het hlerbedoelde huis sprake is van ernstige verwaarlo zing. dan doet men goed de hulp in te roepen van Bouw- en Woningtoe zicht. Gaat het hier om verwaarlo zing in een geheel blok. dan kan het wel eens goed zijn wanneer alle be langhebbende huurders zich met Bouw- en Woningtoezicht verstaan. Vraag: C. v. d W. B. stelt enige vragen omtrent de sociale positie van een werkster Antwoord; Wanneer een werk ster niet meer dan tweemaal per week bij eenzelfde werkgever (geef ster) huishoudelijk werk verricht, wordt ?een loonbelasting ingehou den. maar moet deze vrouw wel haar inkomsten zelfstandig opge ven, zodat er inkomstenbelasting kan worden geheven. Werkt zij langer dan twee dagen per week bij dezelfde werkgever (geefster) dan is er wel loonbelas ting verschuldigd. Een en ander betekent dus. dat een werkster, die verschillende werkhuizen per week hcéft. geen korting voor loonbelasting be hoeft te ondergaan doch wel inkomstenbelasting verschuldigd is. Wanneer iemand als werk ster ergens werkt en tenminste 5 dagen per week in hetzelfde werk huis is, dan valt zij onder de bepa lingen van de Ziektewet en heeft dus recht op ziekengeld. Werkt zij echter geen vijfmaal per week bij dezelfde werkgever (geefster), dan vervalt uit dien hoofde het recht op ziekengeld. Bij de huishoudelijke arbeid (o.m. werkster) behoeft slechts, juridisch gesproken, vacan- tie te worden geg-aven en ook vacantiegeld wanneer dat bij het in dienst treden nadrukkelijk is vast gelegd. Zo dit niet is gebeurd, dan is het een kwestie van welwillend heid van de zijde van de werkgever (geefster). krijgen. Het versterken van do Europese eenheid zal het gevaar van en de vrees voor een oorlog ver minderen. Minister Stikker verklaart, dat hij de ongerustheid ten aanzien van de langzame vorderingen in de richting van Europese eenheid niet deelt. Hij gelooft vast. dat de Europese rege ringen. behalve die. welke zich op zettelijk van een vereniging op voet van gelijkheid uitsloten, hard en ernstig werken om de noodzakelijke eenmaking te verwezenlijken, „De grootheid van het te verwerkelijken doel vereist een zo diepe bestude ring van de problemen, dat het niet gerechtvaardigd zou zijn, indien wij, gedreven door idalisme. zonder vol doende overleg zouden handelen". Premie Attlee verklaart, dat de Britse regering „het tot stand bren gen van een gezonde Europese eco nomie cn het opnieuw vestigen van vertrouwen in Europa als een van de fundamentele oogmerken van haar politiek beschouwt, Zij is vast besloten te volharden ln haar po gingen om een Europa vrij van ge brek en vrees op te bouwen" Winston Churchill, de leider der Britse conservatieven dr Konrad Adenauer, de Westduitse bondskan selier. Julius Dcutsch. leider der Oostenrijkse socialisten. Hans Hed- toft. eerste minister van Donemar- ken. Tage Erlander, eerste minister van Zweden. Osyen Unden, de\ Zweedse minister van Buitenlandse Zaken. Einar Gerhardsen, eerste mi nister van Noorwegen, cn Halvard Lange, de Noorse minister van Bui tenlandse Zaken, spreken zich allen uit voor eenmaking van Europa. Dr Adenauer zegt. dat Duitsland de instelling van een centraal clea- ring-systcem voor geldverkeer tus sen alle Europese landen in de plaats varj bilaterale betalingsovcr- .'cnkomstcn. zal steunen Het is ge kant tegen ..hinderlijke imoortquota en geblokkeerde credictcn". ■5^3*, cpeaJopesLs. Slmcn (Kronkel) Carmlggelt Is naar tien Nederlander» toegegaan, die wij allemaal kennen, populaire cn beroem de. En van wat zy hem vertelden brengt hy ons binnen hei bestek van de 221 pagina s van het boek „Ieder kent ze" verslag uit. BIJ alleen maar ccn verslag heeft hy het r.iet gelaten Zbn ironi. serencJe humor komt hem van oas om dat. wat een Heintje Davids, een pater de Qreeve, Cor Ruys. Jo Vincent. Kan, Viruly en „Fanny", Henrl Knap (Dag boek n!er> Bomirs en Willy Corsnrl hem vertellen te plaatsen In een sfeer die er toe bydraagt deze menaen Inder daad, beter te leren kennen. Carmlggelt» procédé voor interview», waarbij do pcrsoonlykheld van de vrager de even knie ie van de ondervraagde leent zich uiteraard voor de ene persooniykheid beter dan voor de andere. Het kan niet ontgaan dat hij tot de ene beroemdo (volgons anderen beruchte! landgenoot ln directer contact kwam dan tot de andere Dat zijn gesprektoon veel weerklank vindt bij collcga-schryver» van cursieve stukjes, toneelspelers en cabaretiers verbaast niet. Wel echter. ho«» wonde- wol htl bijvoorbeeld cn portret weet te geven van pater de Greeve. Uitgeverij Dnamrn in Don Haag gaf „Ieder kent zc" uit. Fotografe Maria Austria zorgde voor twee prent- ïes van el*c gcmtervmwdo eenmaal in hun werk en een keer thuis. „De vrouwen van Sumbrl", van Ma ria Dutll—Rutlshauser, dat verscheen by de ultgevery J H Gottmcr te Haar lem. verhaalt ons het wel cn wee van de were!d-ln-het.klein die het dorp Sumbrl. In zacht glooiend heuvelland opgesloten lussen bergen en bossen, niet ver van een groot meer, vormt. De oude zeden en gewoonten worden in dit dorp nog streng gehandhaafd maar wat eens goede traditie wa* is hier tot levensgevaariyk misbruik verstard. Een warm en sterk geschreven boek. „De Spoorwegen In Nederlanu" ia een Interessante uitgave van het Alge meen Pub.lcitcltskantoor „Amsterdam". Zy vertelt on» over de Spoorwegen veel van de geschiedenis, de ontwikke ling de technische vooruitgang, maar ook van dc totale ontwrichting tydens de oorlogsjaren. Verder wijdt het bock veel aandacht aan het atedeschoon dat er ln ons land valt te genieten. Het Is rijk geïllustreerd. Een groot bezwaar tegen dit werk is. dat tegcnover lede. re tekst- een advertentiepagina staat, waardoor het boek meer dc Indruk wekt een dikke, op bctrekkeiyk klein formaat uitgegeven krant te zyn. De lyrische schoolmeester. Dertu» Aafjes (J, M Meulcnhoff, A'dam). Be minnelijke en speelse gedichtjes heeft Aafje5 hierin neergeschreven naar aan leiding van nogal op zichzelf staar.de gebeurtenissen, kinderen ln de dieren tuin, Impressies btj portretten van A. Roland Holst Vaaall», Bloem cn naakte mensen Luchtig dartel en ondiep zyn ze. deze gedichtjes en allerminst be. palend voor de kracht van Aafjes' ta lent. Zyn bewonderaars zullen cr wel genoegen mee nemen, maar w-at meer zelfcrtiek had hier op zijn plaats ge weest De tekeningen van Maaike Braat zUn aardig, doch meer niet De eerste Britse ambassadeur in Indonesië, de heer D W. Ker mode, heeft op het paleis Gam bir te Djakarta zijn geloofsbrie ven overhandigd aan president geloofsbrieven. Sukarno. Drs. Moh. Hatta en de secretaris van het kabinet, mr. A. K. Pringgodigdo, waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. Tij dens de overhandiging van

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3