Het IJzeren Gordijn is overal even dicht, ook in Iran Sankt Anton (zonder zon) verwelkomt Koningin „Koningin van Amerika" bezoekt Nederland Plannen voor nieuwe Schildersschool Vlaardingens stadhuis is drie eeuwen oud Als Westers burger zit je er voortdurend op knipnagels Dinsdag 21 Februari 1950 5 ASTARA. Noord Iran. Het schijnt alsof de Russen Maglnot-Unle- neiglngen beginnen te vertonen. Langs dit zuidelijke Russische front ten minste zijn zij uitgebreide verdedigingsbolwerken gaan aanleggen, die voorzien zijn van betonnen loopgraven, bunkers, mij nenvelden. prikkeldraad en zoeklichten. Hun troepen zijn in defensieve positie opgesteld, berekend om aanvallen af te slaan. Het zou echter onverstandig zijn. uit deze feilen voor- - - bu-lre conclusies t« Irek- zien- maar men verzekerde ken. In mijn gesprekken met enkele van de hoogste officieren van het ™ii. dat de Russen er wel deeelnk Perzische leger en van de vloot legden dezen de nadruk op de mogelijk- I waren en ons gadesloegen. .Aan PER JEEP LANGS RUSLANDS GRENZEN (II) V Ik stond op een morgen om half drie op. om de grens bil maanlicht te zien want ongeveer drie keer in de week houden de Russen nachtoefeningen met schieten en zoeklichten. Toen ik een klikje kwam nemen, werkten allen de zoeklichten. Zil zetten het terrein landwaarts en zeewaarts in een helder licht, maar werden niet op Iraans territorium gericht. Met een officiersoatrouille volg de ik het riviertje, dat de twee lan den scheidt. Het zae er uit als een onschuldige kleine stroom en toch zou ieder, die van de ene oever naar de andere zou willen overste ken. zeker neergeschoten worden. Ik kon aan de Russische ziide nie- held. dat zulke opvallend passieve maatregelen uitnemend de voorbe reidingen voor een verrassende aanval konden maskeren Ik ben de Russi sche stellingen zo dicht mogelijk genaderd tijdens een bezoek, dat ik met toestemming van generaal Razmara. de wsakzame Engels-sprekende chef van de Iraanse keizerlijke generale staf te Teheran, gedurende verschei, dene dagen bracht aan een van de best bewaakte militair-versterkte gebieden ter wereld. Jonge blonde Slaven staan aan grensrivier Geen enkele cureer zelfs seen Pers behalve dan de boeren uit de omtrek, mag in een zone van 50 mul dit hoogst gevoelige gedeelte van Iran's 1500 mijlen lange grens met Rusland naderen. De militaire attaché's van vreemde mogendhe den worden op een afstand gehou den. Het is eigenlijk niet zozeer een grens als wel een grensliin. Er is geen goederen- of reizigersverkeer over die lijn. die door prikkeldraad en loopgraven afgezet is en waar langs men voortdurend patrouil- leert, zodat men herinnerd wordt I aan bepaalde sectoren van het Westelijk Front tüdens de eerste 1 wereldoorlog. De laatste 40 meter veiligheid Dichter wens ik niet bij Rusland te komen. Voor het eerst heb ik .Russische troepen op Russisch grondgebied gezien. Een Sowietti- sche grenswacht met een groene pet en een groene schouderriem be keek mii met bliikbaar grote nauw keurigheid door ziin verrekijker. Ik stond misschien een 40 meter van hem verwijderd! Het grensdorpje Astara ligt op de zuid-westelijke oever van de Kaspische Zee en wordt in tweeën gedeeld door een riviertje van de zelfde naam. dat de internationale grens vormt. Een houten brug. 9 meter breed en ongeveer 35 meter lang. verbindt de beide oevers Dwars over deze brug loopt een iizeren slagboom die uit een dozijn panelen bestaat waarvan de onder ste helft van dik iizer gemaakt is en de bovenste een rasterwerk vormt Achter dit hek ligt Rus land. Men vroeg mli. niet dichter bij het hek te komen dan op onge veer 18 meter omdat de ongewone aanblik van 'n man in burgerkle ding de Russen zou kunnen opwin den Terwijl wij aan de ene kant stonden, hielden de twee Russi sche schildwachten aan de andere kant hun verrekijkers op de twee Iraanse officieren, die mii verge zelden. en op mijzelf gericht. Nie mand gaat ooit door het hek. niet in de ene richting en niet in de andere: maar soms houden de be velvoerende officieren een confe rentie door het rasterwerk, het gaat dan gewoonlijk over verdwaald vee. dat over de grens gelopen is. Tiidens een dergelijk onderhoud wordt de Russische officier altiid vergezeld door een politieke com- .missaris en een tolk. Ik bracht verscheidene malen een bezoek aan dit in letterlijke zin IJzeren Gordijn, dat het Sowietge- bied van Iran scheidt. Bij een van deze gelegenheden. het was te gen het vallen van de avond waren enige Russische soldaten aan het baden geweest in de lauwwar me golven van de Kaspische Zee en zaten nu half ontkleed op een muurtje. In de jeep van de kolonel Ward Price is in noordwest- Iran de Russische grens, zo dicht genaderd, dat hij vrijwel oog in oog stond met de Russische grenswachten Zijn indrukken van zyn onderzoekingsreis vat hij samen in enkele alinea's die niet on-vleiend zijn voor de Perzen en hun waakzaamheid. Dit is z(jn 2de brief vandaar. J van de Perzische erenèwacht reden wij naar het Iraanse gedeelte van de brug. Onmiddellijk sprongen dg Russen van het muurtje en liepen patrouij- naar de oever van het riviertje, om ons aan te staren. Het waren grote blonde jonge mannen, Slavische typen. De troepen langs de Perzi sche grens komen allen uit ver-af gelegen gedeelten van Rusland en hebben niets in hun uiterlilk ge meen met de grensbevolking die honderd iaar geleden tot Perzië be hoorde. Zoeklichtgespecl Behalve de vijf Sowjet-divisies liggen er aan de Noordwestelijke grens van Iran. achter de bergen, batterijen en 20 cm kanonnen, tanks, en vliegtuigen in reserve en zijn er nog twee speciale corpsen grenstroepen. Een kanonneerboot van 1000 ton rpet vier stukken ligt gewoonlijk voor anker in de haven van Astara Een spoorlijn leidt van deze Plaats naar het hart van Rus land: maar het Iraanse Astara is geheel afhankelijk van verkeer per auto» Den Bosch, Breda, Bergen op Zoom, Maastricht overal in het Zuiden viert men carnaval onder een of ander staatshoofd uit Zotteklapland. Onze foto is van de Bossche markt waar Amadelro de Zoveelste (hij zegt dat hij de tel kwijt Is) met be hulp van Peer van de Muggen- heuvel op de verkeerde manier het standbeeld van de echte Oeteldonker Bosschenaaront hult. ..onze" kant stonden Datrouilles van twee man op een afstand van een goede honderd meter van elkaar op wacht en. zoals ik de volgende dag ontdekte, deze bijzondere waak zaamheid strekt zich langs de ge hele grens uit. In tegenstelling tot de Afghaanse regerine. die zo bevreesd schiint voor de Russen, dat zii haar eigen volk noch een vreemde toestaat de grens te naderen behalve op één punt. waar goederen officieel uit gewisseld worden, houden de Per zen hun troepen in het hele grens gebied op volle sterkte en ze pa trouilleren er grondig, 's Nachts is de gelijkenis met de toestand van de eerste wereldoorlog volmaakt. Men wordt Plotseling door onzicht bare lieden aangesproken, een lid van de patrouille eaat naar voren om op zachte toon het wachtwoord te geven en een Daar grenswachten staan plotseling op uit het gras. waarin ze. onttrokken aan het oog. lagen. Ik kreeg een goede indruk van de recruten jongelieden van 21 iaar. die er stevie en vlot uitzagen in hun lichte khaki uniform met korte broek, en bewapend waren met een Berno geweer, dat vroeger in Tsiecho-Slowakiie werd gefabri ceerd. maar tegenwoordig in een arsenaal in Iran gemaakt wordt. Aan de andere kant van de rivier blonken witgekalkte gebouwen in het maanlicht Men kon de prikkel draadversperringen en de stellin gen van de machinegeweren duide lijk ziern Achter het dorp wierp een vuurtoren ziin flitsen in het rond en het stalen geraamte van een hoge wachttoren domineerde de overvolle behuizingen van de mensen, die weliswaar binnen onze gezichtskring wonen, maar niette min zo ver weg ziin. als lag er een oceaan tussen hen en hun Perzische buren. J Grootste zorg der Tyrolers: de barometer staat zo slecht SANKT ANTON. De barometer staat op regen in Sankt Anton. Dit vertelt u de bestuurder van het kabelbaantje, dat u van hier naar de top van de Galzig brengt, dat hoort u van de directeur van hotel „Post", van de Jongen In de skibewaarplaats en van de staatssecretaris Klasterskl, die vanochtend de Koningin namens de Oostenrijkse bondspresident Karl Renner begroette. Drie dagen lang heeft men al een periode van zeer slecht weer. In een overhemd en blouse heeft men nog geen week geleden de ski's kunnen onderbinden onder de weldadig schijnende zon, maar op de dag van de aankomst van de Koningin, de dag, waarnaar h'ecl Sankt Anton reeds enkele weken verlangend heeft uitgezien, ls do lucht asgrauw en de sneeuw verre van Ideaal, zodat het aantal gebroken enkels, armen en benen nog dreigt te stijgen. De ontvangst op-het stationnetje was uiterst sober. De koningjn wilde dat zo, vertelde ons staatsse cretaris Klasterski. Over het smalle weggetje, dat loopt naar de hoofd ingang van hotel .Post", trokken de koningin, de prinsessen, het gevolg en de vertegenwoordiger van de Oostenrijkse president daarop naar beneden. Het weggetje was spiegel glad en daarom was er 's morgens nog eens extra gestrooid. Zo kon de afdaling naar wens verlopen en toen was het de beurt aan de dorpsmuzi kanten om de hoge gasten een wel kom toe te blazen. Meisjes in Tyroler klederdracht boden de koningin en de prinsesjes bloemen aan. Ten slotte stapte het koninklijk gezelschap in de lift van hotel „Post", die het naar de appartementen op de tweede ver dieping bracht, waar men wat van de treinreis uitrustte. Er is hard gewerkt om de kamers op tijd in gereedheid te krijgen. In de kamer van de koningin is gisteren een telefoon geplaatst. Een vertegen woordiger van Philips uit Wenen heeft vier radiotoestellen naar Sankt Anton gebracht. De grote „Bel Can to" staat in de salon en de kleine radiotoestellen zijn over de andere kamers verdeeld, een in de slaap kamer van de koningin, die haar slaapkamer met prinses Margriet deelt en een in de gemeenschappe lijke slaapkamer van de prinsesjes Beatrix en Irene. Er zijn niet overmatig veel Neder landers in Sankt Anton. In hotel „Post" hebben we er niet meer dan acht kunnen ontdekken. Er is echter in hotel „Post", evenals in de andere hotelletjes en pensions, "bij de bakker en de slager, nauwelijks een bed meer vrij. Vannacht moeten wij een kamer bij de groenteboer met een Nederlandse fotograaf en een andere journalist delen. De kamer in hotel „Post", waar we gisteren hebben ge slapen is ingenomen door een Neder landse familie, waarvan het dochter tje een klassegenootje van prinses Beatrix is. Met de koningin was af gesproken. dat zij de vacantie gelijk tijdig zouden nemen, opdat de kin deren wat steun aan elkaar zouden hebben. Gisteren is een speelkame raadje van prinses Marijke aange komen, zodat ook die zich niet alleen behoeft te gevoelen, Rusland heeft Zaterdag het 30-jarlg bestaan van zijn film-indu strie gevierd. De voorzitter van de Raad voor de filmexport. Moskows- ky, zei. dat bijna 500.000 000 men sen in 50 verschillende landen Rus sische films in 32 talen gezien heb ben. Radiodistributie in de Kamer (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Spitzen heeft na de schorsing der behande ling op 25 November 1948 in de Tweede Kamer het wetsontwerp, dat de exploitatie van de radio distributie door de PTT een wette lijke grondslag geeft, in nadere stu die genomen. Nadat hij bü de Twee de Kamer een nota heeft ingediend inzake de consequenties van herstel der particuliere radiodistributie en de bond van exploitanten van ra dio-centrales d.w.z. de groep gro te ondernemers die er de lakens uit- deelt zich onder aanvoering van prof. Hellema met zwakke wapenen op het oorlogspad heeft begeven, mag aangenomen worden, dat de minister aan verdere studie geen behoefte heeft De wederindiening van het wetsontwerp bij de Tweede Kamer kan dan ook op een nabij tijdstip worden tegemoet gezien. Wanneer de behandeling in de Tweede Kamer wordt voortgezet, is intussen komen vast te staan, dat terugkeer naar de particuliere ex ploitatievorm in feite onuitvoerbaar Is. afgezien nog van de omstandig heid. dat dit in strijd zou zijn met het algemeen belang. De invloed daarvan op de Kamer zal. naar al gemeen verwacht wordt, kansen van het wetsontwerp op aanneming aanmerkelijk vergroten. Men zou zich zelfs niet mogen verbazen, als de kampioen voor de vrije onder nemingsvorm, de WD, geen andere mogelijkheid zou zien dan te stem men vóór de voortzetting der ex ploitatie door de PTT. Na dodelijke aanrijding doorgereden ZWOLLE. Om half vier in de nacht van Zondag op Maandag heeft een automobilist, nadat hij op de weg Zwolle-Hasselt de 19-jarige electricien H. de Rijk uit Zwolle had overreden, zijn rit vervolgd zonder zich om het dodelijk ge wonde slachtoffer te bekommeren. 's Morgens om vijf uur merkten buschauffeurs het slachtoffer op en waarschuwden de politie, die de ongelukkige, op de door de bus chauffeurs aangegeven plaats, vond. Met een diepe wond in het achter hoofd werd hij naar het Sophia- Ziekenhuls te Zwolle overgebracht, waar hij in de loop van de dag is overleden. De rijkspolitie vond twintig meter van de plek, waar het ongeluk ge beurd moet zijn, een afgerukt num merbord. Hierdoor kon de dader worden opgespoord Deze bleek een Zwolse automobilist te zijn. die van een carnavalsfeest In de Zwolse schouwburg „Odeon" terugkeerde. Nieuwste atoomcreatie: atoom-duikboot WASHINGTON. Dc V. S. hebben plannen om te beginnen met de bouw van 's werelds eerste door atoomkracht voortgedreven duikboot. Op het ogenblik zijn be sprekingen gaande tussen de mari ne en de Electric Boat Corporation te Frotan (Connecticutt) over de bouw van een duikboot, waarin een door de Commissie voor Atoom energie ontworpen reactor zal kun nen worden aangebracht. De besprekingen zijn reeds zover gevorderd dat het Congres waar schijnlijk zal worden verzocht op de marinebegroting voor het per 1 Juli 1951 beginnende begrotingsjaar gel den voor deze nieuwste atoomcrea tie uit te trekken. Generaal Engles over Westerling SCHIPHOL. De commandant van de 7 December divisie, gene- raal-majoor E. Engles, is Maandag met de KLM-constellation ..Hol land" in Nederland terucgekeerd. Generaal mr H J. Kruis en gene- raal-majoor mr J. D. Schepers wa ren ter begroeting aanwezig Uiteraard vormde de actie Wes terling het onderwerp van gesprek met de journalisten, die hem kwa men verwelkomen. Generaal Engles heeft namelijk tijdens de actie in Bandung contact met de comman dant van de Apra opgenomen en deze, door te zeggen ..Ga uit mijn stad weg of je krijgt met mij te doen", er toe bewogen de actie te staken en weg te gaan. Contact met Westerling zelf heeft generaal Engles. naar hij zeide, na de sou- vereiniteitsoverdracht niet meer gehad, De generaal beschouwt de actie als een zaak. waarmede Ne derland niets te maken heeft. Hij gelooft niet. dat Westerling nog tot nieuwe acties zal overgaan. IRO vraagt onze steun SCHIPHOL. De directeur- generaal van de International Re fugee Organisation (I.R.O.), Donald Kingsly, is Maandag uit Geneve op Schiohol aangekomen. Hij zal hier met de ministers van Buiten landse- en Sociale Zaken en met de minister-president besprekingen voeren over het probleem der Dis placed Persons in Europa, wanneer de I.R.O. op 1 April 1951 c~\ ophou den te bestaan. Op Nederland zal hij een oep doen voor hulp aan de groep displaced persons. die door ouderdom, ziekte of invaliditeit moeilijk ziin onder 1e brengen. Deze groep omvat 25.000 mensen, waarvan 16.000 in inrichtingen moeten worden verpleegd. De heer Kingsly heeft reeds Scandinavië en Italië bezocht. Het ligt in zijn be doeling om ook België, Luxemburg, Frankrijk en Engeland te bezoeken. Kingsly zal slechts twee dagen in Nederland blijven. SCHIPHOL. Schiphol beleefde gistermiddag de aankomst van een ongekroonde koningin, uitverkorene van een volk van 45 millloen vrou welijke onderdanen: mevrouw Sally Baker, verpleegster cn sociaal werk ster. aangewezen als de Amerikaanse vrouw, die door haar noeste arbeid ten bate van de mensheid, een leder ten voorbeeld kan worden gesteld. Zij Is gekozen tot „Koningin van Amerika" door de gezamenlijke Ame rikaanse vrouwenclubs. Een van de Amerikaanse omroepverenigingen bood haar cn haar echtgenoot daarop een reis van andcrhalvo maand door Europa aan ter bestudering van de sociale problemen cn de sociaal- hygiënische maatregelen, die daar getroffen worden. dagen, die zU hier door zal brengen, Haar devies: Doe wel en zie niet om Mevrouw Baker begon haar reis eind Januari en vloog allereerst naar Parijs, daarna vertoefde zij in Londen en vervolgens bezocht zij do Scandinavische landen Zij kwam gisteren van Stockholm op.Schiphol aan en zal vier dagen in ons land blijven als gast van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. Mrs Sally Baker is 'n heel eenvoudige vrouw. Toen wij haar ontmoetten, maakte zij meer de indruk van een moeder met een gul en warm hart dan van een „koningin": iedere luister en praal, die bij deze titel hoort, is haar vreemd, maar daar stelt zij een warme en hartelijke charme tegenover. „Ik ben dol op paardrijden", ver telde zij ons. En waarom? Toen zij Schoolmakkertje*. rHendjcs cn vriendinnetje* van de prinsesjes hebben er Maandagmorgen vroeg voor aezorgd, dat het vertrek van H.M. met haar drie doch ter* (de jongste blijft bü groot moeder op Het Looeen vrolijk en blij karakter kreeg: dc ser pentines hingen nog aan het open venster, toen de ircln weoreed. Men ziet de Koningin, prinses Beatrir en mevrouw Van Maasdijk. zijn in hoofdzaak gewijd aan do i studie van sociale instellingen in Nederland. Onder andere staat ccn bezpek aan het stpdentcnsanatorium in Laren op haar programma. Toen wij afscheid van haar na men. merkte zij lachend op: „Ame rika wilde nu eens geenschoon- I heidskoningin sturen en daarom kwam ik." WIJ geloven, dat er zel den een koningin gekozen is. wier hart oprechter geklopt heeft voor het advies, dat zij als levenshouding koos: „Doe wel en zie niet om". Advertentie (LM.) van Rheumatische Pijn door al Uw lijf en leden, Dat chagrijnig gedrein maakt U niet alleen humeurig co ziek. maar het ondermijnt allengs Uw hele _#t gestel en. de'goede verstandhouding ha'aV foopba.ifïl, wijkverpleegster en sociaal werkster begon, was zu geplaatst in een mijnwerkersstadje in Georgia. Goede wegen waren er niet en de afstanden waren groot, dus was een paard het beste ver voermiddel. Later kwam zij in een andere stad. waar de omstandig heden bijna dezelfde waren en ook hier bracht het paard uitkomst. Mrs Baker maakt deel uit van de Womens Society of Christian Ser vice. welke haar-vertakkingen over het gehele gebied van de V S. heeft Deze vereniging plaatste haar op de candidatenlijst voor de titel ..Queen of America". Plannen voor de toekomst? „Mis schien als iemand, die het kan, mij helpen wil ga ik een boek schrijven. Maar eerst deze trip af maken. Ik ga van Amsterdam naar Rome en dan naar Griekenland, mogelijk nog naar Palestina, het geen ik erg graag zou willen Vbor Duitsland heb ik helaas geen tijd. want op 14 Maart moet ik weer in the States zijn," zo vertelde zij. „Mijn eerste indruk van Europa is overweldigend. Iedereen denkt net als wij in Amerika, de mensen lijken precies op Amerikanen, al leen zij spreken een andere taal Het heeft mij de rotsvaste overtui ging gegeven, dat bij alle vrouwen op de gehele wereld dezelfde idealen leven. Er zijn daarom nog zo veel dingen, die de vrouwen zou den kunnen doen. als zij maar allen elkaar goed zouden begrijpen en samen zouden willen werken. Welk een macht voor het behoud van de vrede vormen de vrouwen allen te zamen niet?" zo riep zij uit. Vol bewondering was mevrouw Baker voor hetgeen er op sociaal gebied in de landen, die zij reeds heeft bezocht, wordt gedaan. De men. Begin bij de geringste aanwijzing van Rheumatische Pijnen een bloedzui verende kuur Met Kruschcn Salts. Niets minder dan een wonder, die wel dadige invloed van Kruschcn. Dat doen de zes minerale zouten waaruit Kru- schen ls samengesteld. De aansporende werking op de bloedzuiverende organen doen Uw bloed weer krachtig circuleren en onzuiverheden, die Uw pijnen ver oorzaken worden regelmatig en op natuurlijke wijze afgevoerd. Stel het niet uit. Begin liever vandaag dan mor gen Uw- Kruschen-kuur. tot- heil van Uw hele gestel. Kruschen ls verkrijg baar bü'-ai:» Apothekers en Drogisten. Vlak voor het vertrek stapte prinses Beatrix nog even uit om van iemand, die ze bijna overge slagen had, afscheid te nemen: het was ook zo'n drukte in dc uroegtc~.J Oude gebouw in Utrecht voldoet in geen enkel opzicht meer Hoge prijzen voor oude Hollanders In Londen is een schilderijen verzameling van kolonel Clowes ge veild. Er werden, vooral voor Oud- Hollandse meesters hoge prijzen ge boekt. De Kust bij Scheveningen van Jac. Ruysdael bracht 5.900 guinjes op. De grote verrassing was de verkoop van een klein doekje van Gabrië] Metsu „meisje bij haar toilet" (4000 guinjes). Ook een ri viergezicht van v. Gogh werd te gen een hoge prijs verkocht. Patroons stichten bouwfonds (Van een eigen verslaggever) UTRECHT. De Nationale Schildersschool, die thans nog ls gevestigd op de tweede verdieping van het schoolgebouw aan de Kie vitstraat tc Utrecht, heeft grote plannen. Men hoopt ln 1952 de gel den blleen te hebben voor het bou wen van een nieuwe school, die eveneens in Utrecht zal verrijzen. De vereniging van oud-leerlingen v«an de Schildersschool heeft met een gift van f 3000.de grondslag De Amerikaanse tekenaar William Gropper is na een reis door de Sowjet Unie en de volksdemo- cratische landen in Praag aangeko men om daar de opening van de expositie van zijn prenten en teke ningen bij te wonen. Hij verklaarde na zijn terugkeer in de Verenigde Staten progressief Amerika een beeld te zullen geven van het op de vrede gerichte leven van de volke ren dezer landen. A. Defresne schrijft openluchtspel Het stadhuis te Vlaardlngen be staat dit jaar driehonderd jaar- Dit feit zal begin Augustus wor- j den gevierd. Het gemeentebestuur j van Vlaardlngen heeft de heer A. I Defresne de opdracht verleend, I een openluchtspel te schrijven. Dit spel zal worden geregisseerd door de heer K. van Iersel. Op de markt voor het stadhuis zal een geïmproviseerd openlucht theater worden ingericht, dat plaats zal moeten bieden aan 1500 h 2000 personen. Het is de bedoe ling, het spel minstens een week lang elke avond te doen opvoeren. Door het gemeentebestuur is reeds een subsidie toegestaan van maxi mum f 25.000 Het geheel zal bovendien sa menvallen met de inwijding van het carillon, dat zal worden aan gebracht in de toren op de markt en waarvoor de gelden door de burgerij ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H.M Koningin Wilhëlmina zijn bijeengebracht. Blijkens aantekening in de stadsrekening van Vlaardingen van 1648 werd de bouw van een nieuw stadhuis, op de plaats waar het oude was afgebrand, opgedra gen aan de bouwmeester Bartho- lomeus Drijfhout, geboren te Dor drecht in Juni 1605. Het stadhuis kwam gereed in 1650. Niet alleen het aantal doden en gewonden (29 en 40) kenmerkt de ernst van het treinongeluk op Long Island bü New York, doch ook de felheid waarmede de twee stalen sneltreinen op elkaar invlogen. geleed voor een bouwfonds. Een ..Stichting tot oprichting en in standhouding van den eigen school gebouw". voert een actie om een kapitaal van f 100.000 biieen te brengen. Een bouwplan is al gereed. Vol- §ens dit nlan zal het nieuwe ver- iepinggebouw ruime practicum- en tekenzalen en een crote werk plaats bevatten. Er is in het ont werp vooral rekening gehouden met een goede belichting: alle lo kalen en zalen hebben grote ramen, waar het daglicht onbelemmerd kan invallen. Er zal een tentoon- stellingszaaltle komen cn de wo ning van dc concierge komt met de school onder één dak. Hoewel in de school aan de Kie vitstraat voortreffeliik werk wordt verricht, moet de huisvesting vol strekt onvoldoende worden ge noemd. Niet alleen heeft men voor de zeventig leerlingen ruimtege brek. maar bovendien zouden dc lokaliteiten veel beter moeten ziin. De school zit thans tot berstens toe vol. Ondanks een vrii strenge se lectie bil de toelating en ondanks ook het feit. dat verleden iaar in Boxtel een katholieke schilders school is opgericht, neemt het aan tal leerlingen nog steeds toe. Dit alles neemt niet weg dat de beperkte huisvestingsmogellikhe- den geen rem ziin geweest voor een bloeiend schoolleven In tegendeel, de Nationale Schildersschool onder leiding van de directeur, de heer J. A. P. Meere. is internationaal ver maard. De wens van de schilders- patroons om binnen afzienbare tlid over een eicen schoolgebouw voor de Nationale Schildersschool te be schikken. is dan ook alleszins ge rechtvaardigd. Schulte-Peters in eerste gelederen ANTWERPEN Na dt sorints van hedenmorgen luidde de stand in de Antwerpse Zesdaagse: 1 v. SteenbergenBruneel (Belg) 116 pnt; 2. SchultePeters (Ned) 44 pnt; 3. LapebieBruyland (Belg) 36 pnt.; 4. OckersGillen i (Belg-Lux) 34 pnt. Op een ronde: i 5 KobletVon Bueren (Zwits.) 107 pnt,: 6. DebeukelaereJanssen (Belg) 84 pnt.; 7. Van VlietPel- lenaers (Ned) 73.pnt.: 8. De Kuys- scherArnold (Belg-Austr.) 59 pnt.: 9. Adriaenssens-Naeye (Belg) 34 pnt.; 10. ThyssenBuyl (Belg) 24 pnt Op twee ronden: 11. Van Eest-Boyen (Ned) 4 pnt. Opgepompte olie te Urk reeds geraffineerd URK. Reeds eni»e tijd stilgen van een in aanbouw zijnd huizen complex van Urk ratsen uit de grond op. Nog vóór een bezoek van een export der B.P.U. constateerde een bewoner een olieachtige sub stantie in het water uit het pompje achter zijn huis. Met deze substan tie kon hli een pe'roleumstel laten branden. Het pompje stak slechts enkele meters in de grond, zodat de man meende een rijke ader te heb ben aangeboord, die bovendien ter stond bruikbare olie leverde. Deze vondst bespoedigde de komst van de deskundige. Hij nam een fles met de "'neistof mee en kwam tot de ontdekking, dat het indT^'-'l zeer goede. en zelfs reeds geraffineerde olie is. Men vermoedt, dat tijdens de bezetting een vaatje plie in de grond is ver stopt. dit is lek geworden en dat dc oüp in de veenachtige bo dem is gezakt.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5