DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Coalitie-aanbod aan Labour Truman: zonder internationale inspectie geen atoomvrede HUISVROUWEN Hoffman wenst ruimere exportkans voor Europa Conflict tussen DUW en dienstweigeraars Woesteling terroriseert Italiaans dorp Verenigde Staten blijven naar een oplossing streven willen margarine met a-vitamine 10e Jaargang, no. 46 Donderdag 23 Februari 1950 Opgericht door de Stichting „Hel Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Pos tb at 9 Abonnements- prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. LIBERAAL VERKIEZINGSSTUNTJE: LONDEN. De eens zeer machtige liberale partij heeft aan de voor avond van de verkiezingen van heden voorgesteld een coalitieregering met de Labourparty te vormen op voorwaarde dat de socialisten hun plannen tot nationalisatie van de ü*cr- cn staalindustrieën zullen opschorten. Het liberale aanbod wekte grote verrassing, omdat het werd gedaan toen L*-algemeen als vaststaand werd aangenomen, dat verkiezingen alleen een v zeer spannende strijd tussen Labour en de conservatieven te zien zou geven. Maar de liberalen waren overtuigd dat geen van beide partijen een duide lijke overwinning zou kunnen-behalen en dat zij zelf het in de macht zullen hebben de schaal naar een van de beide zijden door te laten slaan, i Mocht de situatie zich voordoen, dat aan de liberale parlementsleden het verzoek zal worden gericht een minderheidsregering te vormen, dan zal die verantwoordelijkheid niet worden afgewezen, aldus deelde de liberale partij mede. „Zodra Churchill aftreedt, stort heel de conservatieve eenheid ineen," aldus eindigt de omschrijving van het liberale stunt-aanbod. P Bij de liberalen was men optimistisch Men rekende er op tweemaal zoveel stemmen als bij de verkiezingen in 1945 ofwel 5 a 6 millioen stemmen te krijgen. In het laatste parlement hadden 10 liberale vertegenwoordigers zitting. Een woordvoerder op het liberale hoofdkwartier zei. dat men daar k." verwacht, dat er veel ontevreden socialisten op de liberalen zullen stemmen, temeer daar de liberaal-conservatieve verhouding water en vuur geworden is. sinds iedere weigering van de zijde van Churchill om met de liberalen ook maar in enig opzicht samen te gaan. 'AMERIKA Praten maar waarover? OOK in Amerika wint, naar uit een recente uitlating van Sena tor Tom Connally blijkt, de mening veld, dat een „uiterste poging'' om een einde aan de koude oorlog te maken, niet lang meer kan worden uitgesteld. Dat betekent: praten met Stalin. Maar waarover? Ook de Amerikanen zien thans, zoals ver schillende perscommentaren aanto nen. wel in, dat de mensheid nog niet rijp is voor het denkbeeld van één onverdeelde wereld. Moet men dus onderhandelen ovcr een verde ling in twee we relden, een Ame rikaanse en een Russische, met nauwkeurig afge bakende grenzen? In het zoeklicht Dat kan geen oplossing brengen. De koude oorlog is immers in feite een strijd om Duitsland. Japan en nog vele andere naties in de ene of de andere invloedssfeer onder te bren gen. Dus moet de verdeling, die wel onvermijdelijk schijnt, gevarieerder zijn in drie, vier of vijf parten. Tussen de nu nog vijandelijke grote blokken de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten moeten stoot kussens, sterke groepen van ..neu trale" naties, gecrecerd worden. In derdaad schijnt een dergelijke rege ling bepaalde voordelen te bezitten, als was het alleen maar. omdat zij de directe wrijvingsvlakken tussen de Amerikanen en de Sowjets zou wegnemen. Voorwaarde er toe is natuurlijk, dat Washington en Mos kou bereid zouden zijn. het recht van verschillende naties op een ze kere neutraliteit en het nut voor het algemeen .daarvan te erkennen. Of deze bereidheid bestaat zou bij eventuele besprekingen op ,.het hoogste niveau" onderzocht Kunnen worden. Daar gaan zc, de stembussen, met een glimlach om hun gleuf. Al weet elke bus vanavond voor zich het eerst zijn eigen uitslag, toch blijft zij zwijgen, want zij verheft pas haar stem inkoor. priffiiiirtïifirTiiTiifnTiijig.tiiTni^r,n^.iiAikiiiiHiiiii Als in de dagen van Dickens' Pickwick Papers: zelfs de lei ders moeten voor iedere stem in hun district vechten. Att- lee „neemt" op de valreep nog even vuilnisman Ted Bur ke. You never can tell, je kunt im mers nooit weten! ALEXANDRIA (Virginia) „Ik zal geen blad voor de mond nemen", aldus begon president Truman gisteren een rede over de buitenlandse politiek van de V.S.. die hij ter gelegenheid van de onthulling van een standbeeld van George Washington hield. In deze rede verwierp de president elk controlesysteem op atoomwapens zonder internationale in spectie die door Rusland verworpen is als een „schijnovereen- komst". „Elke overeenkomst, die niet in een internationale inspectie voorziet zou de gevaren van het gebruik van atoomenergie voor destruc tieve doeleinden verhogen, niet verminderen", aldus Truman. ..Maar in ieder geval zullen wij voortgaan, iedere weg en iedere mogelijkheid om tot een werkelijke overeenkomst over doeltreffende controle te geraken, te onderzoeken." gram van wederkerige handels overeenkomsten. 4. Oprichting van een internatio nale handelsorganisatie ter ver groting van de wereldhandel. Over zijn „punt vier"-program zei de president nog: ..Wij pro beren niet aan deze minder ont- Vier punten des vredes Bijzonder scherp liet Truman zich over het communisme uit. „Het communisme," zo zei de pre sident, „schijnt de mensen er toe te brengen, hun vrijheid op te of feren voor valse beloften van een beter leven. Maar het grootste ge vaar van het communisme ligt niet eens in deze valse beloften dat ligt in het feit. dat het een instru ment is van een gewapend impe- realisme, dat zijn invloed met gev/eld wil vergroten." Vervolgens noemde de president vier punten als „een practische weg naar de vrede": 1. Het Atlantische Pact en het hulpprogram voor de wederzijdse verdediging. 2. Voltooiing van het plan-Mars hall en aanvaarding van zijn „punt vier"-program tot steun aan onvol doende ontwikkelde gebieden. 3. Vermindering van de handels barrières door middel van het pro- Naar 72 uur draaitijd bag! germateriaal Z.O.Polder DEN HAAG Door de werk gevers. en arbeidersorganisaties in het baggerbedrijf is besloten om, in verband met de zo dringend nodige opvoering van de productiviteit in ons land en in het belang van de uitvoering der Zuiderzeewerken, medewerking te verleenen, dat de draaitijd van het baggermaterieel by de binnen enkele weken te ver wachten besteding van de Zuid- Oostpolder, verhoogd zal worden tot maximaal 72 uur per week in de daarvoor in aanmerking komen de seizoenen. Dit kan geschieden door in ploe- j gen te gaan werken Omtrent de arbeidstijden en overige arbeids- voorwaarden zal uiteraard nader overleg met de daarvoor in aanmer- king komende instanties worden Wgepleegd. Dit besluit is van zeer grote be. tekenis, omdat nu de inpoldering van de Zuid-Oostpolder sneller zal kunnen geschieden en daardoor op een vroeger tijdstip een aantal Arbeiders bij de verdere ontginning Jvan de Zui-d.Oostpolder kan worden te werk gesteld, terwijl daarnaast binnen korter tijd een aantal land bouwers en anderen zich definitief in de polder kunnen vestigen. Engeland ter stembus LONDEN Om 8 uur, bij het openen der 15.000 stembureaux in Engeland, zag men op vele plaatsen lange rijen staan wachten. Tiendui zenden fabrieks. en transportarbei ders, postboden en melkbezorgers, havenarbeiders en spoorwegmannen waren vroeg opgekomen om hun stem uit te brengen. Men zag in de vroege morgen nog maar weinig vrouwen. Daar in Engeland geen stemplicht heerst, wordt de weers gesteldheid van belang geacht voor de opkomst. De lucht was bewolkt, de temperatuur iets boven normaal. Eens te meer zijn het vraagstuk ken van binnenlandse politiek die in het centrum der belangstelling i staan; daarom kan men spreken I van een ,,brood-en-boterverkiezing". De bevolking is in overgrote mate gevoelig gebleken voor beloften be treffende de primaire levensbehoef ten; vandaar dat werkgelegenheid, prijzen en lonen, belastingen, voed selvoorziening en huisvesting de problemen zijn, waaromheen zich heden de strijd der partijen afspeelt De graad van staatsbemoeiing is daarbij uiteraard van veel gewicht. De liberalen, die in het oude par. lement slechts tien zetels hadden, zijn in geen twintig jaar met zoveel candidaten uitgekomen als ditmaal. Het eerste stembiljet, dat te Lon den in de bus werd gedeponeerd, was van de 107-jarige Jane Balston, die per brief had gestemd. DEN HAAG. „Het feit, dat toevoeging van vitamine-a aan margarine niet meer ver plicht is, verontrust vele huis vrouwen, die weten dat een be hoorlijke voeding met dit vita mine noodzakelijk is voor ieder, vooral ook voor kinde ren" aldus is te lezen in een schrijven, dat het Nederlandse Vrouwen Comité aan de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft ge zonden. Het comité wijst er op. dat een tekort in het voedsel nu vrijwel onafwendbaar lijkt om de volgen de redenen- 1) omdat de melk gedeeltelijk is afgeroomd; 2) omdat boter voor de meeste ge zinnen te duur is; 3) omdat geregeld gebruik van levertraan het huis houdbudget te veel belast cn het tevens een onaan gename maatregel is, die men niet lang volhoudt; 4) omdat groente cn fruit voor de meeste gezinnen_ te duur zijn en het ook zeer de vraag is of "het gebruik van meer groente, dus speciaal van de soorten rijk aan carotine, in staat zou zijn het vi- taminc-a gehalte van 't lichaam op peil te houden. In het algemeen geven de huis vrouwen er de voorkeur aan, dat de margarine verplicht gevitamineerd wordt, ook al zou daardoor de prijs enigszins moeten stijgen. Zij heb ben er dit voor over. in het besef dat deze maatregel onder de gege ven omstandigheden doeltreffender en minder duur is dan een andere. Bovendien zou dank zij deze han delwijze de bevoorrechting van hen, die zich roomboter op hun brood kunnen veroorloven, minder als een onbillijkheid worden gevoeld. Om deze verschillende redenen hoopt het Nederlandse Vrouwen Comité dat de minister de moge lijkheid zal ivillen onderzoeken de toevoeging van uitamine-a aan margarine verplicht te stellen, al dus het schrijven. Frankrijk vindt Tito „onvriendelijk" PARIJS Frankrijk heeft aan Zuid-Slavië meegedeeld, dat zij het erkennen van Ho Tsji Minh's regiem in Indo China door Tito. I— een „onvriendelijke" oaad vindt. Er is echter geen protest-nota in gediend en de handelsbesprekingen pussen Frankrijk en Zuid-Slavië vinden gewoon doorgang. Depressies in aantocht Weersverwachting tot Vrij- 1 dagavond: Meest zwaar be- 7 wolkt met op vele plaatsen 7 enige regen of motregen. Min- 7 der koud des nachts. Overdag f. iets zachter dan vandaag. 7 Zwakke tot matige, later aan g de kust vrij krachtige wind 7 hoofdzakelijk tussen Zuid en 7 West. 24 Febr.: Zon op 7 38. onder 18 20 Maan op 9.48 onder 1 54 WASHINGTON. Paul Hoffman, de uitvoerder van het Marshall-plan, heeft met een export-plan voor West-Europa de stoot tot een felle discussie onder de Senatoren gegeven. Hoffman, die gistermiddag voor de Senaats commissie voor de buitenlandse betrekkingen verscheen ter bespreking van het programma voor het derde Marshall-jaar. heeft voorgesteld om West-Europa in staat te stellen jaarlijks voor ten minste 1 milliard dollar aan goederen op de Amerikaanse markt te verkopen. Engeland in 1952 „self-supporting" Verschillende wetgevers hebben dit plan reeds voorzichtige steun gegeven als de enige practische me thode om het Europese dollar- vraagstuk tot oplossing te brengen. Anderen voeren echter aan. dat dit De V.S. komen zonder kolen,te zitten PITTSBURG De kolenschaars- te in de Verenigde Staten nadert het kritieke punt. mede ten ge volge van het uitvallen van de laatste „kolenbron", door het giste ren te middernacht genomen be sluit van 18.800 mijnwerkers in de staat Illinois zich bij de staking' aan te sluiten. In de staten New York en Virgi nia is de noodtoestand afgekondigd. De kolenpositie is precair in Penn sylvania, Minnesota, Illinois en Massachusetts Over het gehele plan de Amerikaanse arbeiders naar de steun zal drijven. De democratische Senator Wal ter F George is van mening, dat Europese concurrentie Amerika geen kwaad zal doen. „Ik ben er niet in het minst bang voor", zei hij dezer dagen. Deze opinie wordt evenwel niet gedeeld door zijn re publikeinse collega, Senator Ken neth S. Wherry, die verklaarde, dat het vraagstuk op deze wijze niet geregeld kan worden ..Hoffman verlangt van ons. dat wij onze eigen markten voor aardappelen, horloges en auto's opgeven ten behoeve van de Europeanen Daarmee gaan wij de kant van de steunverlening op." Overigens heeft Hoffman gisteren nog medegedeeld, dat de ministers Bevin en Cripps hem gezegd heb ben. dat zij verwachten dat Groot- Brittannie tegen Juni 1952 zichzelf zal kunnen bedruipen Hoffman gaf dit antwoord, toen Senator Tom Connally. de voorzitter van de Se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, hem vroeg, of de Euronese landen beseften dat het plan-Marshall in 1952 zal aflopen. land zjjn m de steden voorschriften p T C n00rrïf TTnrrolonrl voor zuinigheid met energie uitge- IlcCIIll ILIlgtrlallU vaarchgd en verschillende vormen van kolenrantsoenering ingevoerd. Vele fabrieken zitten .reeds zonder kolen. De electrische centrale van Cleveland kan geen stroom leveren omdat de beschikbare kolen van te slechte kwaliteit zijn. Thomas Dewey. gouverneur van New York, heeft de wetgevende vergadering verzocht hem noodbe- voegdheden te verlenen ten einde particuliere kolenvoorraden in be. slag te kunnen nemen en prijsbe- heersing voor kolen in te voeren. in de arm DJAKARTA Naar aanleiding van het bericht, dat Westerling naar Singapore zou zijn gevlucht, heeft de R.I.S. aan Groot-Brittan- nië om hulp verzocht. Engeland heeft aan de R.I.S. meegedeeld, dat in Singapore geen spoor van Westerling of diens ge zin is ontdekt Het is nog steeds niet zeker, of Westerling Indonesië heeft verlaten. Noord-Nederland in 1952 geëlectrificeerd GRONINGEN. Op 14 Mei 1952 zal de electrificering van het Noor den tot stand zijn gebracht. Op de ze datum zullen Zwolle, Groningen en Leeuwarden aangesloten zijn op he{ electrische treinvervoersappa- raat, terwijl het in de bedoeling ligt om de thans in het Noorden in gebruik zijnde diesels in te schake len op de belangrijke lijnen in de provincie, waar thans nog stroom wordt gebruikt. De lijn Zuidbroek Stadskanaal zal voor personen vervoer worden opgeheven. Abe in heitelan Abe Lenstra, die niet was geko zen voor het Nederlands elftal, dat in Newcastle speelde, ging gisteren het Friese waterland in om te vissen. In de namiddag zal hij wel aan de luidspreker heb ben gezeten. wikkelde gebieden auto's en tele visie-apparaten te verkopen, maar wij willen ze helpen meer voedsel te verbouwen, het onderwijs op hoger peil te brengen en tot ge zonder levensomstandigheden te komen. De volken van Azië. het Verre Oosten. Afrika en het Mid den-Oosten zullen het communisme alleen afwijzen, als zij er van overtuigd zijn, dat democratie hei beste middel is om in hun drin gende behoeften te voorzien." NEW YORK. Weerkundigen van de Harvard universiteit zullen hun medewerking verlenen aan de pogingen om regen te verwekken teneinde een einde te maken aan het nijpend watertekort van de stad. New York. DEN HAAG. Midden April zal de Sibajak een reis naar Perth en Melbourne (Australië) maken met 850 emigranten aan boord. Rechtspositiebestaat uit gunsten ASSEN. Sinds geruime tijd worden de Jonge mannen, die een beroep deden op de Dicnstweigeringswet en wier gewetensbezwaren tegen de militaire dienst werden erkend in kampen in Drenthe (Vledder, Gecsbrug. Zwindcrseveld) ondergebracht. Zij moeten daar onder leiding van dc DUW in hoofdzaak grondwerk voor ontginningen verrichten, ongeacht hun In dividuele begaafdheden of kundigheden. Deze toestand heeft al verschil lende malen tot conflicten tussen dc jonge dienstweigeraars cn de DUW geleid, omdat de dienst „Uitvoering Werken" van mening Is. dat dc er kende dienstweigeraars geen enkel recht hebben cn hun rechtspositie in hoofdzaak bepaald zou zijn door gunsten, welke de DUW cn liet ministerie hier cn daar wel wilden verlenen, in vele gevallen naar analogie van dc militaire dienst. Gisteren stonden voor dc politic- rechter te Assen zes en twintig jon gelui terecht, verdacht van overtre ding van de Dienstplichtwet. In fei te ging het om een tweetal conflic ten met de DUW, waarbij, zoals de verdediger het uitdrukte, de alge mene rechtspositie van de erkende dienstweigeraars ten nauwste be trokken is. Het eerste geval betreft de invoe ring van een nieuwe verlofregeling, die op 1 October 1949 inging. De nieuwe regeling handhaafde het korte verlof van Zaterdag tot Zon dagavond. maar verkortte het lange verlof van Dinsdagmorgen tot Maandagavond. Echter werd een maal per maand de afgenomen hal ve dag aan het korte verlof toege voegd. zodat men dan Maandag morgen moest terugkomen. De eer ste maal, dat dit gebeurde, bleef een aantal jongens in het kamp. omdat de reiskosten voor hen te bezwaar lijk waren. Die Maandagmorgen verklaarde dc kampleider, dat de in het kamp aanwezige jongens op het werk- object (landontginning) moesten gaan werken Dit achtten zij in strijd met de bestaande regels. Zij vonden dit een dubbele benadeling na de inkrimping van het lange ver lof. In de kampen Geesbrug cn Zwindcrseveld werd dan ook niet gewerkt Dit is de eerste vraag, waarover de politierechter zich moet uit- spreken. De officier van justitie achtte de overtreding der Dicnstweigerings wet bewezen en eiste in deze zaak tegen de 23-jarige student J. de J. uit Middelburg een boete van 15.- of tien dagen hechtenis. De zaak werd aangehouden in afwachting van het arrest van de Hoge Raad, waarin de al dan niet juistheid van de tewerkstelling zal zijn vast gelegd. De tweede vraag gold een con flict op Mrijdag en Zaterdag 20 en 21 Januari. Het vroor toen. Alle DU W-arbeiders werden met vorst verlet naar huis gezonden. In Gees brug cn Zwindersevéld werd niet gewerkt In Vledder moest wel worden gewerkt. Een aantal jongens weigerde dit, om verschillende redenen. Zo wa ren zij van mening dat de verlet- regels van de „vrije" DUW-arbei- ders ook voor de dienstweigeraars gelden. Zaterdagmorgen is de officier van justitie uit Assen naar Vledder ge komen en heeft de stakers voor de de keuze gesteld: vanmiddag in halen en anders allen in arrest. Men is toen aan het werk gegaan, nadat procesverbaal was opgemaakt. Ook hun zaak werd vandaag in afwach ting van het arrest van de Hoge Raad aangehouden. Tegen de reeds genoemde Middel burgse student werd bij een behan deling van het tweede conflict een week gevangenisstraf geëist. Palar vermoedelijk naar Moskou DJAKARTA Vermoedel£C< zal Palar de delegatie van Indonesië naar Moskou leiden, terwjjl als lid Darma Setiawan wordt genoemd. Nee toch... Heus! Snblo Picasso, de kunstenaar die toen hij jong was mooi realistisch, begrijpelijk werk maakte en die telkens van zich doet spreken, tuil thans namens dc Partisanen van dc Vrede een petitionnement aanbieden aan het Congres te Washington- Te Alliance (O/iio) is domi nee tot hoofd plaatselijke brandweer benoemd. Bij brand moet hij wegrennen, zelfs mid den onder eigen preek. Als er nu maar geen vals alarm komt. Fred's vader is getrouwd met Pat's moeder cn Pat's vader is gehuwd met Fred's moeder. Verleden jaar gingen de resp. ouders scheiden, doch om hen in een of andere vorm te behou den zijn dc jongelui, Patricia en Fred, nu zelf ook maar ge trouwd. Cubaanse volksheldin, danse res Satira, kreeg 15 jaar voor moord op een of ander man mens. Omdat gevangenis te oud cn fe vies, bouwden Cubanen lustverblijf voor Satira c.s. Sa tira en 170 andere gevangenen uiillen liever, naar afgedankte reclusorio terug, „wij moeten van al daf modern comfort niets hebben.'" „Wat is het corstnodipe, nu wij dc H-bom hebbenvroeg democraat in senaat te Washing ton, „m.i. een ondergrondse, alle-bom-vrijc hoofdstad. Wan neer beginnen wij met de aan leg?" De „Pasteur" Vrijdag in Amsterdam AMSTERDAM Het Franse troepenschip „Pasteur" wordt Vrijdagmorgen in IJmuiden ver wacht en zal in de loop van de middag in Amsterdam aankomen. De „Pasteur", die ruim 30.000 ton meet, is niet alleen het' grootste troepenschip der wereld, maar te vens het grootste schip, dat tot nu toe aan dc Amsterdamse kade werd gemeerd. Het is helaas onmogelijk' alle 4.000 opvarende militairen nog in de loop van Vrijdagmiddag te de- barkeren. Indien het schip tijdig aan komt, zullen echter wel reeds op Vrijdag zoveel mogelijk militairen debarkeren. Men zal daarvoor moeten kiezen militairen, die in Amsterdam, Den Haag en Rotter dam wonen. Dc debarkatie van de overigen wordt Zaterdagmorgen vroeg begonnen. ANCONA. Het dorp Filottrano bij Ancona leek gisternacht wel oen slagveld als In de tweede wereldoorlog, toen daar hevig gevochten werd. Ambulances van het Rode Kruis vervoerden doden cn gewonden naar de ziekenhuizen en troepen carabinieri trokken door de straten, waar de ramen geblindeerd waren. Zestien uur lang werden de bewoners namelük geterroriseerd door de 23-jarige boer Cctuilio Lillini, tenshuis waagde of door de lui- Drie doden en Zó gewonden Het drama begon, toen Lillini het huis van zijn verloofde. Maria Mammoli, binnendrong en op haar van korte afstand zes schoten af- yuurde. Dodelijk gewond zeeg het meisje neer. Daarop rende Lillini naar buiten en schoot twee buren cood, die hem tegen wilden hou den Maria's moeder en haar 7- jarig broertje, die in paniek uit het huis vluchtten werden even eens onder vuur genomen en vie len ernstig gewond neer De ge hele nacht raasde Lillini als een wildeman door de straten schoot hij op ieder, die zich bui- op. ken naar buiten durfde kijken. Drie carabinieri trachtten hem te arresteren. Stuk voor stuk reken de hij met hen af. en zwaar ge wond bleven zij in een sloot lig gen. In totaal werden 3 mensen gedood en 23 gewond, van wie verscheidenen waarschijnlijk dode lijk. In de vroege ochtend hing hij in de dorpsstraat een biljet op met de volgende woorden: „Ik ben gedwongen, dit te doen. Het spijt mij, indien onschuldigen lij den. Maar ik kan er niefs aan doen." Sindsdien heeft men niets meer van de woesteling gemerkt. Gewapende politie trekt thans be hoedzaam in gevechtsformatie :n de dennenbossen, waarin Lillini zich waarschijnlijk schuil houdt, BIJ ZIJN BEZOEK aan Surina me heeft Z.K.H. prins Bcrnhard woorden van hulde en dank ge bracht aan de moeder van Har ry Voss, dc Surinaamse held. In 1936 ging Harry Voss als ser geant-instructeur bij het KNIL naar Indonesië. In 1942 namen de Japanners hem gevangen en trachtten hem door overreding, mishandeling en bedreiging over te halen dc instructie op zich te nemen van Japanse rccruten. Harry Voss weigerde en deze wei gering kostte hem het leven. 24 Mei 1943 werd hij in Atjeh dood geschoten. Zijn laatste woorden waren: „Leve de Koningin!" Z K.H. prins Bernhard drukt me vrouw Voss dc hand, nadat hij haar had beloofd dat er voor haar zoon een monument zou worden opgericht. Nieuw-Zeeland Iaat Nederlanders toe WELLINGTON. Op Nieuw- Zeeland zuHen zich 470 ongehuwde Nederlanders (370 mannen en 100 vrouwen), die bij de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië dienst hebben gedaan, kunnen vestigen, zo verklaarde de Nieuw-Zeelanase minister van Immigratie, William Sullivan.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1