v VOORAL VOOR DE VROUW PIANO'S in huur JlcUci Volledige werkgelegenheid moet worden gehandhaafd Melkwit schuimdruipt van Jaarbeursmuur Koningin en jeugd om de ronde tafel Firma R. VAN DEN BURG goedkoper Bettina dat is een lastig mengsel van kwajongen en elegante vrouw Eskimo 's ZEEUWSE ZILVEREN Verpleegsfers- knopen Een Zwaluw 'Courantenreclame is niet te vervangen! des Fleurs" 2. 2.45 Beter en 4 Vrijdag 24 Februari l9jo Als er nog heksen bestonden zouden ze grommen: U kunt er op rekenen, dat er dit voorjaar weer veel met wit gewerkt wordt BETTINA, de Parijsche mannequin met het poezen- gezicht is in dienst bij Jacques Fath, het modehuis waar Rita Hayworth haar kleren koopt Maar in de Franse modebladen komt men Bettina tegen op bijna elke bladzijde. Nu eens in een gewaad van Molyneux, dan weer met een petje op van Poiret Dat schijnt alle maal te mogen. Hoe dan ook: ze domineert dermate dat ze op een pagina de rest weg speelt Ook de teke naars van die bladen zijn duidelijk geinspireerd door haar lichte, beetje schuin staande ogen. Ze is opeens bekend tot in alle hoeken van de wereld waar men de Westerse mode volgt. Niet omdat ze een perfecte man nequin is maar omdat volgens de ontwerpers de vrouw van 1950 eruit moet zien zoals zij. Als er nog heksen bestonden, die in een ketel boven een vuurtje toverdrank bereidden en je zou die wezens vragen im een goedje, dat je in een soort Bettina veranderen deed, clan zou er iets ingewikkelds bereid moeten worden. „Bettinp" zouden die heksen grommen: „dat is een lastig meng sel van een kwajongen en een ele gante vrouw. Ze ziet eruit met dat slordige -ponyhaar als een stout kind, maar ze is het niet. Want let op hoe intelligent ze kijkt en ze is vrouwelijker dan al haar voorgangsters met pijpekrullen, kantjes en fluwelen keurzen Omdat er geen heksen zijn gaan wij naar een kapper: „Een beetje korter," zeggen we, „en dan met een slagje hier, een deukje daar...' En we leggen 'n zoomin onze rolv „Veertig centimeter van de grond," roepen we, „dat stuk in de taille kan er nu wel weer uit." En we zoeken in kranten en tijdschriften naar de nieuwe voorjaarsmode. Als elk jaar wordt hiermee sensatio neel geheimzinnig gedaan. Doch ondanks de sleutels op monden en kasten komt men wel enkele din gen te weten. Ge kunt er bijvoorbeeld van op aan. dat er met wit wordt gewerkt. Niet zoals we gewend zijn voor kraagjes, man chetten. hand schoenen en strikjes alleen. Maar wit wordt een blikvanger zoals het tot nog toe niet geweest is. Het komt in feestelijke stro ken uit de drie kwart mouwen van een kort jasje of het zit als de kelk van een bloem aan een smal bandje om de pols. Deze manchetten, wijd als het rokje van een ballet danseres, zijn soms 12 centi meter lang, Ge kunt ze gemak kelijk omstrik ken als ge uit gaat en er wor den witte hand schoenen bij ge- Eenvoudige wol- dragen. Een len of linnen donker mantel- jurk met grote, pak krijgt hier- wit piqué strik. door een vorste lijk voorkomen, vooral als er aan Amy toch Amy Groskamp ten Have die zo goed weet hoe het hoort, heeft nu laten merken dat ze behalve over manieren en tafeldekken ook over liefde en narigheid schrijven kan. „De Wreede Wet", heet haar nieuwste boek en ik zou er maar met een boog omheen gaan. Doeve heeft het titelblad getekend en dat is al net zo naar als de rest. Waar schijnlijk heeft de uitgever of de schrijfster hem voorgekauwd hoe ze het hebben wilden, 't Is nog te lelijk voor een goedkope prent briefkaart. Het boek waarin ge trouwd. gescheiden, gestorven en geleden wordt is een gruwel. Het staat vol grof geschut en als je het uit hebt zie je de schrijfster, radio spreekster en etiquette-vrouwe met andere ogen. ..Die Amy toch" denk je maar die Doeve moest zich schamen. Pierre Babnuin combineerde 'n jakje plus rok van donker blauwe wollen stof met êen blouse van wit organdie. Let op de witte, wijde stroken die door de drie-kwart mouwen van hel jakje een feestelijke kans krij gen. J V. de hals nog wat wits is, of met een strook tussen de sluiting van het jasje. Men gebruikt hiervoor fijn linnen, piqué, neteldoek en gebor duurd organdie. Soepelheid en lenigheid zijn ver der de woorden voor het nieuwe seizoen. Ze betroffen de vrouw, maar ook dat wat ze draagt. Eén jurk behoeft niet ingewikkeld te Volgende lente: Rokken reiken tot net over de knie. Behalve zachte leren handschoe nen blijven gebreide en gehaakte van katoen zich handhaven. Een antiek horloge met een poederdons in een daaraan beves tigd doosje is een vondst van Noella Riotteau. De blouson, dat is een soort windjak maar dan van soepele voorjaarsstof en in elke levendige kleur die men zich denken kan. blijft favoriet. Men draagt het zo wel over sportrokken als over geklede zwarte jurken. Plissées, schootjes, aangeknipte mouwen en blousende ruggen: het kan allemaal in de lente. Evenals gehaakte plastrons en manchetten voor bij een tailleur. Een schouderloos 'bovenstuk van louter tafzijden linten, vertikaal aan elkaar gestikt is iets voor een avondjurk van jonge meisjes. zijn als de rok maar soepel valt Als de stof maar lenig genoemd kan worden. Stijve tafzijde en al wat er op lijkt wordt vervangen door crêpe satin, mousseline en al die soorten, die weerstandloos aan voelen. De rechte, gladde rok is er nog wel bij, maar als nieuwtje kondigt zich de rok aan die hoewel vrij nauw en recht, rond de heupen ruimte heeft door plooien en stik sels. Draperieën, lange smalle shawls met franjes aan de uiteinde doen nog steeds mee. Kanten jur ken zijn in ere hersteld en corsa ges vooral camelia's en rozen bloeien op tailleurs, op iets ge kleeds en op de top van kleine kapjes. Deze laatste zijn de beste part ners voor de cape en dat deze de glans van menige collectie zal vor men. daarover zijn de fluisteraars het eens Korte en lange capes van elk soepel vallend materiaal: voor over tailleur, rok met blouse, jurk en avondkleed Die met de klok kende stroken (zie de tekening) is een flitsende carrière voorspeld. Ze is van vilt en in een van die levendige tinten die de lentemode voorschrijft. Groen, citroengeel, steenrood, roze. oranje, hard blauw, bruin-rood. Of in de kleur, die met voorjaar en zon niets te ma ken heeft: zwart. BIBEB. Vilten cape in een laaiende kleur, ontworpen door Albouy. Het kapje met' de roos op een steeltje is van Paul Poiret. Dikke zusje praat nog steeds een soort Eskimo's. Ze verstaat alles maar versmaadt onze vervelende, versleten zinnen. Ze gebruikt reek sen gloed-nieuwe, wonderlijke woor den, waarvan niemand weet waar die nou wel vandaan komen. Slapen is croi-croi, een poes is bibi en een ei heet au-pijn. Als ze gepoetst en geborsteld op glimmen de schoentjes, met witte sokken aan mee wandelen gaat, kan het gebeu ren dat lieden op-een-bank-in-de zon, zeggen: „Kijk wat leuk, zeker een Frans kindje Pas als ze door mij merken, dat we met Frankrijk niets te maken hebben is de leukig- heid eraf. Onze Henkie praatte al met an derhalf," wordt het dan. Ik kan me er niet over opwinden, maar zoontje zit het dwars. Vooral als hij merkt dat de zussen van z'n vrienden ver der zijn. Op een dag komt hij thuis met een joch, dat ik nog niat ken Een magere met zwarte haren en felle donkere ogen. Hij is van het soort, dat vindt dat bij een ander niets deugt „Bij ons dit en bij ons dat," praat hij en versiert z'n verha len met klakkende tonggeluiden. Zusje staat hem een poos te be staren. Ten slotte haalt ze een pop en zet die op z'n voet. „Ajo jij," zegt 't vriendje. Hij lacht en zusje start blij met haar Eskimo's. Ze tatert en tatert, en niemand die er iets van snapt. „Hoe oud is zij?" informeert t riendje zakelijk. „Twee jaar," zegt zoontj-e en ik proef z'n ergenis. „On ze Thea kan al vertellen," pocht 't vriendje. MODE-NOVELLETTE Met slordige zwier over het voorhoofd Eerst was het Marie Antoinette, toen Jeanne d'Arc (althans die van Ingrid Bergman) en kijk nu is Napoleon erbij te pas gekomen. Vooral de brunettes kunnen daar blij mee zijn, want een bekend kapper in deze stad vertelde dat het nieuwe korte kapsel vooral geschikt is voor de donkere vrouw met een pikant, markant gezicht. Net als de keizer en veldheer draagt ze het haar met slordige zwier over het voorhoofd en ook het zijhaar wordt naar voren ge borsteld. De zogenaamde wind- coupe. Permanent is er vaak niet eens bij nodig, wel een lichte wa tergolf. Doch van degeen die de schaar hanteert, wordt concentratie, feeling en kennis van zaken geëist. Lang niet elkeen kan kort haar knippen. Van de draagster wordt verwacht dat ze op tijd naar de kapper gaat. Dus niet na een week of drie „Er moet eigenlijk een stukje afmaar ik heb zo weinig tijd." En het „Nu behoef ik er een half jaar niet naar om te kijken", dat opging na de korte geper manente krul, is er ook niet meer bij. Wassen, borstelen, knippen zijn belangrijker dan ooit. Maar waar het nog het meest op aan komt is op de eerlijkheid van de kapper, 't Is te hopen, dat deze de moed opbrengt, zulk een haardracht als het resultaat op huilen uitdraait, af te raden. Ook al stribbelt z'n cliënte tegen. B. S. „Zij ook," knikt zoontje. „Al lang." „Waarom praat ze dan zo kinder achtig?" „Dat is voor de visite. Als we alleen zijn doet ze dat nooit." Hij gluurt naar mij en als ik van nee schud, roept hij heftig: ,,'s Wel les Mam. laatst in de kamer boven, toen jij uit was... toen zei ze een heel gedicht op BIBEB Brutaler kleuren veVanderen make-up Volgens hen die in de schoon- heidsspecialisterij thuis zijn eisen de felle kleuren, die men dit voor jaar zal zien dragen een gedurf der make-up. Van ogen en mond moet veel werk gemaakt worden. Meer dan de afgelopen maanden het geval is geweest. Rauwe wortels en een mooie huid Iemand die stellig zoiets niet verzint vertelde dat de Ameri kaanse vrouw rauwe wortels eet om een gezonde glanzende huid te krijgen En minstens eenmaal per week gebruikt ze zo goed als geen make-up. Drieling geboren GARDEREN. Het Garderens echtpaar Middendorp-v. d. Hoorn, werd Woensdag verblijd met de ge boorte van drie dochtertjes. De moeder, die in het ziekenhuis „Sa lem" te Ermelo is opgenomen, maakt het. hoewel ze wat zwak is, goed. Koningin en Prins naar Frankrijk DEN HAAG H.M. de Konin- gin en Z.K.H. Prins der Nederlan den hebben het voornemen een of ficieel bezoek fe brengen aan de president der Franse republiek Hare Majesteit en Zijne Konink lijke Hoogheid zullen op 23 Mei a.s in Parijs aankomen en op 26 Mei de Franse hoofdstad weder verlaten. Onlusten te Asmara nemen ernstige vormen aan ASMARA Britse troepen met tanks kwamen Donderdag in actie en drongen gebouwen te Asmara binnen, waar oproerkraaiers waren verborgen. De botsingen tussen Christenen en Moslims duren thans reeds drie dagen. Er zijn tot nu toe 41 personen omgekomen. Tegen de avond beheersten de Britse troepen de situatie. Stijging arbeidsproductiviteit kan consumptiebeperking remmen (Van onzo parlementsredacteur) DEN HAAG Minister Van den Brink beschouwt de handhaving van de volledige werkgelegenheid als de belangrijkste doelstelling van z(Jn beleid. In dit licht moet ook de door hem gevoerde Industrlalisatlepolitiek worden beschouwd. Al» z(jn belangrijkste doelwit op korte termijn be schouwt hij het 6lultend maken van de betalingsbalans op zodanige wijze, dat een redelijke welvaart voor de massa des volks In de toekomst moge lijk blijkt. In hoeverre maatregelen tot be. perking der consumptie noodzake lijk zijn is voor een belangrijk deel afhankelijk van het tempo, \yaarin de productie blijft toenemen en voor een ander deel van de zelfbeper king, welke het Nederlandse volk bereid is, zich zelf op te leggen De regering moet de mogelijkheid on der de ogen zien, dat een l^cUze zal moeten worden gedaan tussen be. perking van de consumptie of ver mindering van de investeringen. In Eindhovense brandweer demonstreert met hogedruk-nevelsysteem Provinciale Bond had vele gasten (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Melkwit schuim - blusmiddel droop Donderdagmid dag op het Vreeburg te Utrecht van de muur van het Jaarbeurs gebouw. Brandweerlieden richtten keer op keer een straal fijn ver deeld water op de vensters en de stoep er onder. Anderen \*eer lie ten uit een trechtervormige pijp met ronkend lawaai koolzuur- sneeuw golven. En als gold het werkelijk een vervaarlijke brand en geen de monstraties met het hogedruk- nevelblussysteem, zo gespannen keken tientallen mensen toe, on der wie de Commissaris der Ko ningin, de heer M. A Reinalda, burgemeester De Ranitz, de hoofd commissaris van politie, de heer R. W. van Eijk en andere autori teiten'. De gebeurtenis was dus van een vriendelijker aard dan het scheen. Tevoren was ze in een der zalen van het Jaarbeursrestaurant al even gemoedelijk ingeleid doop de heer J. G. Nieman' waarnemend commandant van de Eindhovense brandweer. Hij sprak daar voor een groot aantal leden van de Utrechtse Provinciale Brandweer- bond over „Hogedruknevelsysteem, een ommekeer in ons brandweer wezen?" De heer Nieman meende die vraag al meteen met „ja" te kunnen beantwoorden. Overigens deed hij dat niet op losse gronden. De Eindhovense brandweer werkt namelijk al an derhalf jaar met deze methode en bluste ruim honderdtwintig bran den op die wijze. De resultaten waren opmerkelijk, zo deelde hij de zeer geboeide toehoorders me de- Naar zijn mening is het dan ook louter onwetendheid, die veler er toe brengt, de nevelbiussing als zijnde ondoelmatig af te wijzen. Behalve een besparing van tijd, manschappen en materiaal zo ver zekerde de heer Nieman, brengt het nieuwe systeem en dat >s wel het belangrijkste een veel groter bluseffect met zich mee, dan het gebruik van de gewone, gesloten straal. De wolk fijn ver deeld water beslaat een omvang- riiker gedeelte van het brandend oppervlak, sluit gedeeltelijk de zuurstof af en blijkt een veel gro tere warmte-opnemingscapaciteit te bezitten dan eenzelfde hoeveel heid water hij de gewone straal In Eindhoven is een neveltankwa gen in gebruik De brandweer heeft het water dus bij de hand, kan direct tot vlak bij de brand haard rijden en gemakkelijker ma noeuvreren met de zéér dunne slangen. Door middel van licht beelden liet de heer Nieman zijn gehoor met de practijk van de Eindhovense brandweer kennis maken. En later kon men dan de v/agen en de spuitgasten op het Vreeburg aan het werk zien. De auto, roodglanzend en weionder- houden, is vrij laag en niet breed. Er kan dus gemakkelijk mee door bossen en over smalle wegen wor den gereden. In Brabant met zijn vele landwegen, hebben de Eino- hovenaren daarvan reeds veel ge profiteerd. Al beseften de aanwezigen dat misschien niet allemaal deze mid dag waren ze toch getuigen van een belangrijke proef. Zoals eigen lijk het ganse hogedruk-systeem bevindt zeker het blussen met schuim volgens deze methode zich nog in een experimenteel stadium. Juist de dag tevoren meende men in Eindhoven de preciese samen stelling te hebben gevonden. Nu werd ze voor het eerst gebruikt. Jammer, dat er geen vlammetje in de buurt was. Ook van de Utrechtse brand weer kwamen enige leden kijken Onder hen was de commandant, de heer E. Priester. „Nee, wij heb ben werkelijk geen plannen", zei hij ons. „Alleen maar belangstel ling, louter belangstelling feite is dit de keuze tussen een veel groter versobering nu of een veel ingrijpender verarming tn de toe komst, gepaard gaande aan werk loosheid. De noodzaak tot consumptiebe perking is geringer naarmate de arbeidsproductiviteit stijgt. Indien consumptiebeperking onvermijdelijk zou zjjn, zal aan enige verlaging van het reële loon niet kunnen wor den ontkomen met al de gevolgen van dien. Dit is mede de reden, dat de regering aan de 5 procent loons verhoging de eis moest verbinden van een verhoogde productiviteit. De fiscale maatregelen zijn er op gericht, dat in de eerste plaats de meest draagkrachtigen hun con sumptie beperken. Vooral de sterk progressieve inkomstenbelasting werkt in deze richting. Aan zijn beschouwingen Me morie van antwooro aan de Eerste Kamer voegt de mlniste»nog de volgende gegevens toe in zake dek- Hevige gevechten met guerilla's in Johore SINGAPORE Maleise gueril- lastrijders hebben het afgelegen dorp Boekit Kepeng, in het gebied van Maus (Johorei, bijna geheel met de aardbodem gelijk gemaakt. Naar raming 300 man streden drie uur met de politie. Negentien poli tiemannen werden gedood en drie gewond. Twee ''rouwen en twee kinderen kwamen eveneens om. De guerillastrijders vernietigden het station en trokken daarna af met medeneming van een hoeveel heid wapens en munitie. king van de invoer door de uitvr*» In het eerste kwartaal van 1949 het dekkingspercentage 59.6, u u tweede kwartaal 64.8, ln het kwartaal 74.8 ên in het kwartaal 84.1. Voor de dekkine de dollar-invoer door de dollar-n? voer zijn de percentages achtera, i volgens: 19.5. 14 6, 24.8 en 26.5 v» wacht wordt een geleidelijke «n mindering van het dollartekort Kosak weer op vrije voeten In Djakarta werd de Nederig sé journalist J. Kosak Donderdazï vrijheid gesteld. Er werd seen a» I klacht teeen hem ingediend. i| Kosak en Ritman. de vroeze» eerste woordvoerder voor de Kt- b derlandse regering, werden maand geleden door de Indonesl sche militaire Dolitie gearresteer' in verband met een onderzoek na-» de affaire Westerling. Ritman is de eniee Nederlands die nog door de Indonesische mik taire autoriteiten wordt vasteeho- den. Schooljongen onthoofdt zijn speelkameraadje BERLIJN Te erlijn heeü een dértienjarige jongen, Anbtl Oswald, zijn twaalfjarig speelt meraadje onthoofd. Het lichaam van het slachtoffer werd gewoon uit het raam van zijj ouderlijke woning in de Könie>- bergerstrasse gegooid, vlak voor voeten van een paar voorbijga;, gers. Eerst ontkende Aribert la stelligste de moord gepleegd hebben, maar zijn kleren zaten vel bloed van het slachtoffer en te;, slotte viel hij door de mand et vertelde dat hu met zijn vriendje gevochten had. hem een pak slaag had gegeven en vervolgens zij; hoofd had afgesneden Toen h? niet wist wat hij met»het lichaan moest beginnen, had hij het raai; uit het raam gegooid. De jeugdige moordenaar is zoo; van een tandarts. Zijn ouders ws- ren, toen de moord Woensdag- 1 avond om half tien gebeurde, naar de Opera. Algemene en bijzondere moeilijkheden: groepsgewijze besproken SOESTDIJK Enige weken geleden gaf Hare Majesteit Koningin Juliana de wens te kennen gaarne eens contact te willen hebbén mrt jonge mensen, in de leeftijdsgroep van 2024 jaar, om in een persoonlijk gesprek te horen, wat er in de jeugd leeft, aan toekomst verwacht wordt voor henzelf en voor ons gehele volk, en welke hun moeilijkheden rijn. Een drietal gesprekmiddagen met ieder plm. 15 deelnemers/sters wer den georganiseerd op het paleis Soestdö'k. De eerste groep was af komstig uit kleine dorpen en ver tegenwoordigde dus het „platte land"; de tweede groep was samen gesteld uit „grote-stadsjeugd", zo wel uit jeugdorganisaties als onge organiseerde jeugd, terwijl de derde groep uit studenten bestond. De gesprekken waren zeer geani meerd. Tal van vragen betreffende het dorpsleven, het jeugdleven in de grote stad, zowel sociaal als cultu reel gezien, kwamen aan de orde. Bij het bespreken van emigratie mogelijkheden deed zich het merk waardige verschijnsel voor, dat de meisjes hier zeer weinig op inge steld bleken, in tegenstelling met de jongens. Met de studenten werden hoofd zakelijk vragen, verband houdende met de huidige universitaire oplei ding, besproken, o.a. de zeer gespe cialiseerde normen, waarbij de vor ming tot mens in de gemeenschap wel zeer in het gedrang dreigt te komen. In de kringen der jongeren zelf ii dit contact met Hare Majesteit de Koningin, in zeer openhartige sfeer, wel bijzonder op prtfs gesteld. Langestraat 26 hoek Lieve Vrouwestr. Telefoon 4055 maakt nog geen zomer. Maar: éénmaal bij geprobeerd, maakt U tot een van onze te vreden cliënten. ARNHEMSE STRAAT 26 „vlak bij de Kei" Ziekenfondsleveranties Enkele goede instrumenten hebben wij beschikbaar voor VERHUUR op langere termijn. Vraagt condities aan bij Arnh.straat. 'n crêpe mat 9 imprlmé In veel- m aa kleurig bloemdessfn, 90 cM. breed, /U d. m VI s t r a Imprlmé In 4 iraaie kleurcom binaties, 70 cM. br. 25 p.m. Coton Imprlmé ideaal voor dames- en kinderjurken, 90 cM. br. p. m. Uw Modehuls I UTRECHT Een bruine kinder schoen met l|xersterk rund lederen boven werk - geen naden dus geen narigheid met losrakend stikwerk. Maten 27-30 9,^ Maten 31-34 10.10 Meten 35-38 12'S0 met yxergterke dubbele %ool van originele Malakka-erèpe 134 Filialen ln Nederland,

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4