Amerikaanse Sinterklaas „rijdt" ook in Februari nog Tien ton kindervreugd alleen voor Nederland KLM Geen klasse-koffie ie CHEFAROX Met honderdduizenden stuks Weeshuizen en ziekenhuizen worden bedacht tegelijk gaat speelgoed naar Europa Beter Speelgoedschip zal Maandag feestelijk worden gelost Waarom Chefarox bij maagzuur? diet hAjoanlk in Jihnisüidam Zaterdag 25 Februari 1950 Zie ginds komt de stoomboot (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Kleine Wim, die al twee jaar verpleegd wordt in het kinder ziekenhuis, zal over een paar weken een stuk echt Amerikaans speelgoed aan zyn bedje krygen, misschien een trein, misschien een mecanodoos, misschien een auto ped voor als hy weer beter is. En Marietje in het weeshuis krygt een prachtige pop, met echt haar, die kan slapen en praten en nog veel meer. En by dat stuk speel goed is ook een brief, met een beetje gekke letters in een vreemde taal geschreven. Wim begrijpt er niets van en Mariet je ook niet, maar er is wel een van de verzorgers, die de brief van dat nieuwe vriendje in Amerika in het Nederlands wil voorlezen. En dan moet er natuurlijk ook een briefje naar Amerika terug. V. Nagewuifd. door duizenden verlaat de American Defen der op 7 Februari de haven van Phi ladelphia met een lading speelgoed voor het Europese kind. Drie millioen leden van 't Amerikaanse Legioen van oud- strijders verzamelden de giften in een grootse campagne, die twee weken duurde. (Van onze speciale verslaggever) DEN* HAAG. In de Javastraat 14 te Den Haag is gevestigd het kantoor van de CARE, dat betekent „Cooperative for American remittance for Europe." Het is de overkoepeling van 26 organisaties in de - Verenigde Staten, die zich bezig houden met het zenden van voedselpakketten end. naar de door de oorlog getroffen delen van Europa. Deze CARE, die al vele milliocnen paketten verzonden heeft, is thans ook belast met de distributie van het door de Amerikaanse kinderen voor Europa bycen gebrachte speel goed. Wü vonden mr. Wilson, die aan het hoofd van het Haagse kantoor van de CARE staat, bereid ons in een onderhoud enige nadere mededelingen over deze actie te doen. r j Mr Wilson is een nog jonge man, blond, vlot, levendig en charmant. „Ik ben pas oen paar weken in Hol land". vertelt hij. „Ik moet me hier natuurlijk eerst nog even inwerken y y y Ik heb eerste geruime tijd op het kantoor van de CARE in Londen gz- Uet IS NU EENMAALL ZO: x x Europa is arm en Amerika is nog betrekkelijk rijk. Overdreven voorstellingen van die Amerikaanse rijkdom behoeven we ons niet te maken want de milliarden, die de Nieuwe Wereld aan haar eigen ver- mogen onttrekt ter wille van het verkommerde Europa, hebben het vet van de soep wel afgeschept. De Marshallhulp, waardoor elke Amerikaan een goed deel van zijn verdiensten ziet wegvloeien naar de andere zijde van da Oceaan, is stel lig geen liefdadigheid, doch welbe grepen eigenbelang. De Verenigde Staten van Amerika kunnen in de toekomst slechts op welvaart reke nen. als Europa gezond is. En ook de wapenzendingen naar de Oude Wereld zijn geen Amerikaanse phi- lantropie. doch gevolg van een barre noodzakelijkheid, die op haar beurt weer voortspruit uit ons onvermo gen vooralsnog deze wereld op een andere basis te stellen dan op die der machtsverhoudingen. En nu komen de schepen met speelgoed. De cynicus zal zeggen, dat Ame rika goed inziet, dat wie de jeugd heeft, ook de toekomst heeft en dat de speelgoedzendingen de beste re clamestunt zijn, welke men heeft kunnen bedenken. Natuurlijk kan men aldus elke goede daad in we zen herleiden tot die van egoïstische opzet. Maar de warmte en hartelijkheid, de spontaneïteit en toewijding van honderdduizenden Amerikaanse kindertjes, die niet weten van com munisme en Marshallhulp, noch van IJzeren Gordijnen en veroverings tactiek, vallen niet weg te redene ren. Deze bewijzen zijn er. Voor ons zijn zij betere en deugdelijker voor beelden. van lotsverbondenheid van elk deel van deze wereld met elk ander deel. dan welke dollar- of wapenleverantie ook. Het is nu eenmaal zo, dat allen van allen afhankelijk zijn en dat volgens de wet der communicerende vaten er een stroming moet zijn van dra gebieden waar nog betrekkelijke overvloed heerst, naar daar, waar armoede troef is. Maar wanneer die stroming niet uit het verstand, of de politiek ge boren wordt, doch uit het hart, het kinderhart komt, dan is zij ons nog wèl zo lief. „De CARE werkt nu een jaar of drie in Europa. Het werk met de voedselpakketten is u bekend. We hebben ook nog wel andere dingen als levensmiddelen gezonden, o.a. kisten zeep voor een aantal kinder huizen. Het speelgoed gaat naar alle landen, waar de CARE werkt, dus ook b v. naar België, Engeland, Frankrijk. Oostenrijk, West-Duits- land. Italië. Noorwegen. Finland. De inzameling heeft geduurd van 26 December" tot 20 Januari. Er zijn meer dan drie millioen stuks nieuw speelgoed bijeen gebracht Ze zijn op geslagen in een pakhuis van de CARE in Philadelphia. Pennsylvania en worden door de United States Line naar Europa verscheept. De eerste zending is nu onderweg. Ik weet niet precies hoe groot deze is maar ze schijnt 900 000 stuks speel goed te bevatten. In ieder geval is er tien ton speelgoed voor Nederland bij. Hoeveel stuks dat is kan ik u niet zeggen De rest van deze eer ste zending gaat naar Oostenrijk en het door de Amerikanen bezette deel van Duitsland. De yorige zending speelgoed, die de CARE met Kerst mis heeft gehad, was naar verhou ding maar klein en viel buiten deze actie. „Hoe het speelgoed precies ver deeld zal worden kan ik u nog niet zeggen. Vóór daarover beslist wordt wil ik eerst eens zien wat er is. hoe het eventueel is verpakt enzovoort.. Maar dit kan ik u wel zeggen, dat wij in het algemeen geen speelgoed zullen uitdelen aan afzonderlijk-a kinderen, maar dat het naar institu ten als weeshuizen, ziekenhuizen en instellingen van weldadigheid zal gaan. Voor de verdeling worden na tuurlijk Nederlandse instanties in geschakeld maar het is beter wat dit betreft nog geen namen te noemen. Maar ik hoop u terug te zien als de ..American defender in Rotterdam wordt gelost en misschien zal ik dan in staat zijn u meer te vertellen". Met honderdduizenden stuks te- seliik zal het speelgoed de komen de maanden uit Amerika naar Eu ropa stromen. De „American Le gion". een organisatie van oorlocs- veteranen in Amerika, geassisteerd door de bezetting van brandweer- en politieposten en andere vrijwil ligers. heeft het bijeengebracht. Maar de Amerikaanse kinderen hebben het gegeven. Mr Drew Pearson een bekende radio-commentator te Washington, die iedere avond voor de microfoon spreekt, is de geestelijke vader van het. idee. Hij riep aan de vooravond van het kerstfeest door de radio de jongens en meisjes van de Verenig de Staten op om allemaal van hun kerstgeschenken een nieuw stuk speelgoed af te staan voor de kin deren van het door de oorlog ge troffen Europa. En mei honderd duizenden stuks teceliik is daarna drie weken lane dagelijks de stroom nieuw speelgoed naar Philadelphia. Pennsylvania ge stroomd: poppen, treinties. auto- ties. viegtuigjes. autopeds, driewie lers, kinderfietsjes, filmprojectors enz., een enorme hoeveelheid. De kinderen in Amerika hebben met liefde gegeven, ook kinderen. Advertentie (l.M.) VOELT U PIJN IN DE BENEN? Vermoedelijk hebt U kou gevat en is die pijn in de benen het eerste teken van een opkomende griep. Neemt direct Togal om de ontwik keling daarvan zoveel mogelijk te gen te gaan. Het kan U veel narig heid besparen. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apo theek en drogist 0.83. 2.08, 7.94 die het zelf nu niet zo ere riik heb ben. want men moet nu ook niet denken, dat iedereen in Amerika millionnair is De jongens en meis jes hebben er af en toe aan de in zamelende organisatie ontroeren de brieven bii geschreven. Er wa ren kinderen, die het enige grote stuk speelgoed, dat zij met Kerst mis kregen, voor een vriendinne tje of vriendje in Europa hebben afgestaan. Die speelgoed-campagne heeft natuurlijk nog al wat te doen ge geven in Amerika. Behalve de ra dio kwam ook de bioscoop er aan te pas en de kranten en tijdschrif ten zijn niet achtergebleven. Grote foto's kwamen er in de bladen van aardige kleine meisjes, die forse gehelmde brandweerlieden een pop met blonde krullen overhandigden voor de kinderen in Europa. En ieder nieuw plaatje deed de stroom speelgoed naar Philadelphia op nieuw aanzwellen. Tot T-dag was aangebroken. T is de afkorting voor toys dat speel goed betekent Op T-dag werden negenhonderdduizend stuks speel goed met enige plechtigheid te Phi ladelphia aan boord gebracht van een groot Amerikaans vrachtschip, de ..American defender", die be hangen werd met grote spandoe ken. waaop het doel van de reis stond aangegeven Meer dan 400 schoolkinderen uit Philadelphia en 100 verplaatste kinderen (displaced persons) uit Europa, die nu in Philadelphia wo nen. waren bii het vertrek van de boot aanwezig. Er waren 52 meis jes. die ieder een Amerikaanse vlag droegen, waarop de naam stond van een man. die in de tweede we reldoorlog sneuvelde. Een elfjarig meisje. Judith Ann. een oorlogs wees uit Wastmont (New Yersey), gaf het startsein tot vertrek van het schip. Zij hield een toespraakje, dat door de radio werd uitgezon den. Ook een van de verplaatste Europese kinderen hield een kleine redevoering Toen begonnen mu ziekcorpsen te spelen en voer de met grote doeken bespannen en met vele vlaggen getooide „Ameri can defender" met zijn lading speelgoed de haven uit. Hij is de oceaan nu al bijna over en zal over enige dagen in Nederland arrive ren. waar de eerste partij speel goed in Rotterdam wordt gelost Dit zal opnieuw met feestelijkhe den gepaard gaan. Brandweerkazernes en politieposten dienden als inzamelingscentrum. Drie inzamelers geven hun buit aan de brandweerman G. B. Johnston. (Van onze speciale verslaggever) ANTWERPEN De „American Defender", de Amerikaanse vracht boot van de United States Lines, waarmee onder meer de zending speelgoed voor Nederland wordt verscheept. is gisternacht te Antwerpen aangekomen en ligt daar nu aan de Scheldckade. Het schip, dat ondtr commando staat van Master V P Arkins, is in één ruk uit Amerika naar Antwerpen gevaren, zonder Engeland aan te doen. Aanvankelijk- rekende men erop, dat het schip reeds Dinsdag 21 Fe bruari zou aankomen, maar het zeer slechte weer heeft voor vertraging gezorgd. De „American Defender" zou dan volgens het aanvankelijke vaarplan gisteren in Rotterdam zjjn aangekomen. Het wordt daar nu niet voor morgen verwacht. Maandagmorgen zal een aanvang worden gemaakt met het lossen van het speelgoed. Op de Mullerkade in de Merwchaven, waar het schip lig plaats zal kiezen, zal het speelgoed op officiële en feestelijke wijze wor den overgedragen aan Nederland. Daartoe zullen onder meer de bur gemeester van Rotterdam en een vertegenwoordiger van het ministe rie van sociale zaken op de kade aanwezig zijn, samen met Ameri kaanse autoriteiten en een kinder- deputatic. Inmiddels is reeds het achtste schip met speelgoed uit Amerika vertrokken. Het is de „American Shipper", die speelgoed voor En gelse kinderen aan boord heeft. Andere schepen van dezelfde maatschappij, zoals de „American Builder" en de „American Flyer", bevinden zich op de Oceaan met be stemming Italië, Griekenland, Schotland en Frankrijk om ook daar kinderen gelukkig te maken met speelgoed, dat door hun Ameri kaanse kameraadjes is Ingezameld. p werk kleding Advertentie (LM Kan Langer.Mee! HEER DAN 16 IAAR IN GEBRUIK BII DE K LM. H0G SLECHTS BEPERKT LEVERBAAR 1 'ABR..N.V EHCO HAAKSBERGEN Advertentie (l.M.) Omdat Chefarox géén vor ming van steeds méérzuur veroorzaakt, zoals bij gewoon maagzout vaak voorkomt. Bo vendien beschermt Chefarox de maagwand met een ge leiachtige genezende laag. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In officiële klin gen wordt de gedachte, gelanceerd door het blad „De Kruidenier", als zou het voornemen bestaan om naast de gedistribueerde koffie vrije, doch duurdere koffie in de handel te brengen, met nadruk van de hand gewezen. Ook een regeringssubsidie voor de koffie- branders om de prijs op het thans geldende peil te handhaven, wordt onwaarschijnlijk geacht. „De Krui denier" wees erop, dat de toege nomen bedrijfslasten de koffie- branders noodzaken deze hogere kosten door te berekenen. Een toestemming hiertoe is bij het mi nisterie aangevraagd. Welingelich te kringen nemen echter aan, dat een dergelijke toestemming voor alsnog niet verleend zal worden, waarbij men er de aandacht op vestigt, dat de branderijen het Advertentie (l.M.) vorige jaar, toen de maximumprijs voor de consument op f 4.40 per kilogram werd gesteld, van deze maximumprijs geen gebruik maak ten, doch hiertoe pas na December overgingen. Blijkbaar, zo redeneer de men, kan men dus wel met de prijzen uit. In dit licht gezien is het dan ook begrijpelijk, dat de regering er niet voor voelt om de branderijen tegemoet te komen in de kosten door een subsidie of een andere oplossing, zoals „De Krui denier" die ziet. nl. om naast de koffie-op-de-bon koffie in de han del te brengen vrij van distributie, doch tegen hogeve prijs, aanvaard baar acht. Het is uiteraard niet ondenk baar, dat in de situatie een wijzi ging zou komen, als de koffievoor- raden, waarover Nederland kan beschikken en die toereikend zijn tot het einde van dit jaar, uitgeput zijn. Gezien de heersende wereld- schaarste aan koffie is het immers niet onwaarschijnlijk, dat de kof fieprijzen zullen blijven stijgen. Aan de andere kant is het een gunstig verschijnsel, dat de Ameri kaanse experimenten om de kof- fieplanten sneller vruchtdragend te maken, een goede kans van slagen hebben. Tot nu toe duurde het vijf tot zes jaar, voordat een koffie- plant vruchten droeg. Proeven met lage struiken hebben uitgewezen dat men deze tijd tot een jaar kan terugbrengen. Het volgend jaar kan dit experiment reeds met suc ces bekroond worden. Daartegen over staat echter, dat Amerika on geveer 70 porcent van de Brazi liaanse oogst consumeerd, zodat nog afgewacht dient te worden in hoeverre de meeropbrengst de prijs zal beïnvloeden. De dochter van 'n gesneuvelde in de laatste oorlog, laat enige stuks speelgoed zien aan de commandant van het American Legion. Wereldraad van Kerken roept op tot vrede GENEVE. De wereldraad van Kerken heeft op alle regerin^.n ter wereld een beroep gedaan voor een nieuwe gigantische krachtsinspan ning voor de vrede" om het „gevaar van internationale zelfmoord dat door de waterstofbom is ontstaan af te wenden De raad drong er bij de landen op aan „opnieuw in onderhandelingen te treden en al het mogelijke te doen om de huidige tragische im passe te beëindigen". „De opstand van de mens tegen zijn Schepper heeft een punt be reikt. dat zelfvernietiging over de mens zal worden gebracht, als hiei niet een halt wordt toegeroepen", aldus de Wereldraad van Kerken. Kon. Mil. Kapel naar V.S. DEN HAAG De Kon. Mil. Kapel zal 18 April met de „Nieuw Amsterdam" naar Amerika ver trekken om enige luister bij te zetten aan de „Holland-Fair", die in Philadelphia zal worden gehou den. Indien de Koningin haar toe stemming verleent, zal de kapel het bekende ceremoniële tenue op deze reis meenemen. De Kon. Mil. Kapel zal eveneens in Boston en New York concerte ren. LORIS de kabouter droeg 1 iedere morgen drie zakken met eikels de heuvel op Nu moet je dat niet onderschatten want Kloris, al droeg hij zakken zo groot als een kokosnoot (en dat is heel erg groot voor een kabouter) was en bleef een heel. klein mannetje: hij kwam juist met zijn hoofdje boven een flin ke paddestoel uit. Die eikels waren voor baron Van Eikeboom tot Beuketak, een deftige eekhoorn. De baron had het rijk. Hij bewoonde een hele boom. Hij ging zelf nooit eikels zoeken; hij kocht ze van Kloris. Van vroeg tot laat zwierf Kloris door het bos om eikels te zoeken. Het moesten natuurlijk mooie eikels zijn, anders lustte meneer de baron ze niet. En je moest eens weten, hoe baron Van Eike boom tot Beuketak kon moppe ren. Kloris moest er niet aan denken! Op een morgen was de baron met zijn verkeerde poot van de tak gestapt. Niet dat hij gevallen was, hoor, hij was alleen maar uit zijn humeur., Hm. zei hij tegen de ba rones, ik heb bijzonder slecht ge slapen. We moesten eens extr.i lekker ohtbijtcn, dan knap ik misschien wat op. Ja, man. zei de barones en ze haastte zich om een goed ont bijt klaar te maken. \TU, het werd een heerlijk ont- bij De eikels van Kloris waren zacht glanzend van kleur en juist zo bros en knappend als meneer de baron ze graag had. Maar weet je wat nu zo erg was? De barones had in haar ijver niet gezien, dat jr tussen de eikels een beukenootje ver dwaald was geraakt En de baron walgde van beukenootjes. De barones diende het ontbijt op en meneer de baron at. Wat at jiij? Een beukenooi! Oei, wat erg* De boom was te klein en in ajle bomen uit de buurt hoorden ze hem razen en tieren. Waar is Kloris? Ik moet hem spreken Onmiddellijk! Maar Kloris was er niet. Kloris zocht eikels. Wéér wist niemand. Dan ga ik hem persoonlijk zoeken, riep meneer de baron woedend uit en hij toog op weg Hij sprong, zoals eekhoorns dat doen, van boom tot boom, maar hoe hij ook speurde op de grond. Kloris was niet te vinden. Geen wonder: Kloris was zo klein, dat je hem van een hoge boom uit niet kon zien. DE KINDERKRANT Dat is waar ook, dacht de baron by zichzelf en hij ging lopen op de grond, dwars door gras en struiken, over de zand wegen en langs het korenveld. De baron begon honger te krij gen maar nergens was een eikel te vinden. Het werd middag, het werd avond. Maar Kloris was er niet; eikels waren er ook niet. Moe en uitgehongerd kwam de baron thuis. Hij rolde meteen op zijn tak in slaap. Telkens werd hij wakker van de honger maar de barones had alle eikels op gegeten. Ze had gedacht: de ba ron eet onderweg wel wat. Tegen de morgen hoorde de baron geschuifel onder aan de boom. Het was Kloris, met drie zakken eikels. Kloris, wat ben ik blij dat je er bent. Ik ben uitgehongerd. Waar heb je die eikels gehaald? Aan de andere kant van het bos, meneer de baron. Wat. daar helemaal? En heb je ze allemaal zelf gezocht? Zeker, meneer de baron. En moet je iedere dag voor mij zo ver lopen? Iedere dag, meneer dc ba ron. Daar werd baron Van Eike boom tot Beuketak een beetje stil van. Hij had nooit geweten wat het was, van 's morgens vroeg lot 's avond laat door het bos te moeten lopen. Nu wist hij het. En hij heeft nooit meer op Kloris gemopperd, ook niet om dat ene beukenootje. /E weet toch dat in Kleuterdam, dat stadje met het pleintje die Heel erg kleine kleutertjes verzot zon op een geintje Want midden op dat pleintje, in het centrum van de stad daar staat, ja, moet je luisteren, daar staat een heel groot vat en in dat vat zit bessensap, voor iedereen een teugje, en aan dat vat een koperen kraan, die lekt wel eens een vleugje. Dan komen alle kleutertjes en is het pleintje vol. Ze nemen kleine slokjes en ze hebben reuze lol. DAT kan zo niet, dat mag zo niet. zei burgemeester Dwerg. Een beetje pret dal mag ik wel maar dit wordt me te erg. De loodgieter werd opgebeld, die moest hei repareren. Toen kwamen alle kleutertjes om 't kraantje te proberen. En veertienhonderd keren ging het open en weer dicht en burgemeester Dwerg deed mee, dat 's burgeiveestersplicht. Nu hebben alle kleutertjes hun deuren op een kiertje. Want 't blijft toch maar een oude kraan: straks lekt hij weer een ziertje. (en dan moet je er toch bu zijn?)

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3