Churchill kan ook nu nog met Stalin gaan praten Jaarlijks in ons land 300.000 bedrijfsongevallen Dit jaar een landelijke bedrijf stelling Voor cynicus in liet Kremlin is rede te Fulton geen bezwaar Vier ministers spraken in het vei igh ei dsco ngres Ouderwetse tabaksveiling in Frascati Zoals de Pasteur is nog geen schip ingehaald! Zaterdag 25 Februari 1950 b GEEN CONSERVATIEF PREMIER. MAAR Churchill heeft de Britse verkiezingen voor de buitenwereld kleur gegeven dlo to voren voor ons ontbroken had door ztfn denkbeeld, als hU opnieuw eerste minister worden zou, met Stalin te gaan praten. Een voortrcf- feiyke zet in do ver kiezingsstrijd, waarin goede zetten voor het overige in beido hoofdkampen tot op het ogenblik waarop Churchill sprak, nog niet talryk waren ge weest. Was het enkel een handigheid? Churchill ware daar toe inderdaad in staat geweest. Niet omdat by een gewetenloze slimmerik is, maar omdat hy, zoon van een geslacht dat steeds In de politieke stryd van Engeland gestaan heeft, zo een verkiezingsveldtocht vooral als een sport ziet, waarin listige gevatheden niet enkel geoorloofd zyn, maar zelfs een plicht voor de medespelenden. Men Is, aan de tegenstander evenzeer als aan de eigen party verplicht, zich met alle krachten, gaven en vin- dingrykheid waarover men be schikt, in de stryd te werpen. Pre. cies als in een rugby-wedstryd, waarby slechts onvervaarde en harde jongens het spel naar de eis kunnen spelen. Churchill heeft echter wel ter dege rekening gehouden met de mogeiykheid, dat hy zyn woord waar zou moeten maken. En hy was voornemens dit dan te doen ook. Hoe ik dit weet? Kranten die op het ogenblik Churchill's gedenk schriften ln uittreksel publiceren en het materiaal daarvoor reeds in hun bezit hebben, ontvingen dezer Churchill, de bittere vijand der bolsjewiki, is meermalen 'n wel kome gast van Stalin geweest. Zo was het ook ten tijde van de con ferentie van Potsdam. Want Sta lin is voor alles: realist. -door Dr. M. v. Blankenstein dagen instructie, enige wijzigingen daarin op te nemen. Deze vormden verzachtingen van de allerbitterste Sassage, die Churchill, naar aanlei- Ing van zyn ervaringen met Stalin uit de pen zyn gevloeid. Ook nu nog blykt te over, hoeveel Churchill in de oorlogsjaren, toen uiterlyk ver toon van vriendschap noodzaak was, heeft moeten verkroppen. Maar helemaal de vrye loop laat Chur chill niet meer aan zyn gevoelens i Churchill is de man geweest die in zijn beroemde rede te Fulton in Amerika op 5 Maart 1946 de wereld gewaarschuwd heeft voor het Rus- sisch-communistische imperialisme, en op grond daarvan een zeer nauw samengaan van de Angelsaksen be pleitte. Hevig is hij toen daarover aangevallen, maar de loop van zaken heeft binnen niet te lange tijd de critici van die dagen aan zijn zijde gebracht. Het Atlantische pact is het resultaat geweest van de ont wikkeling, die hem toen reeds aan leiding gaf alarm' te blazen, en waarvan de gevaarlijkheid weldra door de aanvankelijke twyfelaars niet meer kunnen worden bestreden Dit is de kracht van Churchill: Hij is sterk in het overzien van een situatie. Hij was de man die vroe ger en feller dan enig ander Brits staatsman voor het gevaar dat van Hitier dreigde, heeft gewaarschuwd, en die het niet daarbij liet, maar op maatregelen aandrong die grote rampen hadden kunnen voorkomen als zij bijtijds genomen waren. Een staatsman, die op lange zicht werkt is hij echter nooit geweest. Hij was een uitgezochte leider in do oorlog, toen Iedere dag snel beslis sen, snelle maatregelen, overweldi gende woorden vroeg. Maar het Engelse volk verwierp hem in 1945 als toekomstig leider in vredestyd, precies zoals het Franse volk, na de eerste wereldoorlog, Clemenceau, zyn redder, verworpen had als staatshoofd. Dit is waarschynlijk juist gezien geweest. In de oorlogs jaren moest alles wyken voor de eisen van de strijd. De machtige tacticus Churchill was toen de uit verkoren man Maar zijn wijsheid was minder bruikbaar voor het nationaal herstel Nu de positie van het Westen tegenover Rusland meer geconsoli deerd is dan in Maart 1946, nu de Wereld zich bewust is geworden van Nieuwe uitvinding Radio met geheugen DEN HAAG De heer P. M. S IBamert in Den Haag heeft octrooi aangevraagd op een afstem-in- richting vcor radio-ontvangtoe stellen waarmee het mogelijk wordt, aan de hand van een radio omroepblad iedere gewenste uit zending, onverschillig op welke dag, uur of golflengte, in te stel len. Door dit toestelletje, dat werkt door middel van een klok met een synchroon lopende papierstrook of kaart, waarop b.v. de tijdsaandui dingen van acht stations zijn afge- ukt, wordt bereikt, dat door het èrrichtcn van enige eenvoudige indelingen, d.w.z. het op bepaalde plaatsen doorprikken van het pa pier, het radioprogramma voor een dag of voor een week kan worden samengesteld. Het in-, uit- en overschakelen van het ene station naar het andere op een gewenst tijdstip wordt tot stand cebracht door een aantal contactstiften, die werken op de afstem-inrichting in de radio en al dan niet in de gaten in de papierstrook oï de kaart val len. Het resultaat van deze vin ding is dat in de toekomst geen enkel nieuwsbericht, concert, hoor spel of andere belangrijke uitzen ding vergeten wordt. De aanschaffingskosten van het apparaat worden door deskundigen zodanig geacht, dat ze in vergelij king met die van een radio-ont vangtoestel zeer bescheiden zijn. het gevaar en de hoofden byeen heeft gestoken, nu bovenal Amerika dit gevaar ten volle beseft en zich er zo op heeft voorbereid dat Tru man dreigen kon iedere aantasting der vrijheid door Rusland met ge weld te zullen keren; nu de Russen door menig terugwyken blijk heb ben gegeven dit te beseffen en te vrezen; nu zou Churchill inderdaad de man kunnen zijn om de voordelen van deze situatie te vervolgen. Het is jammer dat hy dit in eey verkie zingsrede heeft geopperd. Hoe nut tig zou hy kunnen zijn als hy zich eindelijk uit de partypolltiek terug trok en zich dan als nationale figuur ter beschikking stelde. Want ln dit opzicht ziet hy stellig juist: Zijn verleden, zijn gedenkschriften, zijn rede te Fulton disqualiflceren hem niet tegenover Stalin. Deze Is daarin volkomen cynicus. Wij weten nu, uit de gepubliceerde bescheiden, hoe goed en vriendschappelyk hy tenslotte heeft willen samenwerken met Hitier en Ribbentrop, ondanks alle vernederende, vernietigende woorden, die door de nazi's over hem en zyn Russen gesproken waren. De goede betrekkingen die hy nastreefde, berustten niet op enige waardering voor Hitler. Die ontbrak volkomen, in ieder opzicht. Stalln werd handelbaar tegenover Berlijn om geen enkele andere reden dan dat hy Berlyn vreesde. Wie hem goedgelovig naloopt, zal hy steeds vroeg of laat duperen. Hoe heeft hij het laatste vertrouwen van Roose velt en Churchill zelf tenslotte weten te misbruiken! Wie hem een vinger reikt kan deze evengoed tus sen draaiende kamraderen steken: Hij zal worden meegesleurd Maar wie hem met overtuigende kracht een vuist voorhoudt, zal hem altijd weer tot meegaandheid bereid vin den, Churchill evenzeer als Hitier. Het is de les van alle ervaringen sedert 1939. Een Churchill, die te Fulton, zon der macht of internationale aan hang waarschuwt, zal uit Moskou gehoond worden. Een Churchill die, gedekt door de macht en energie van Amerika en van het Britse Rijk en feitelijk door alle volken van het Atlantisch pagt, met hem wil spre ken, zal hem altijd daartoe bereid vinden. Churchill, de aartsvyand der bolsjewiki van 1918 en later, was ln de oorlog een welkom en ge vierd gast te Moskou, 2elfs toen men het nog helemaal niet eens kon worden over het oorlogsbeleid. Uit ons oogpunt bezien ware het niet goed als Churchill naar Mos kou ging uit eigen machtsvoL komenheid. Nu is het niet te doen om afwending van een acuut ge vaar, maar om de opbouw van een toekomstige vrede. Daarvoor is de emotionele Churchill wel niet de man. Maar zyn gezag kan zeer nut tig zijn, als niet de uiteindelyke be slissing bij hem berust en hy dus geon minister-president Is, maar lieden met rustiger temperament en koeler vooruitberekening van dat gezag partij trekken. Hij heeft tot voordeel dat hll, ondanks al zyn vooropgezet wantrouwen, toch te Teheran en te Jalta door Stalins „gemoedelykheid" is gedupeerd: Hij stoot zich zeker niet tweemaal aan dezelfde steen. Dat weet ook Stalin van hem. Zijn woorden hoeven waariyk geen holle verkiezingsklanken te blijven, wie ook de verkiezing wint. Maar hoe.sluit men met Stalin een accoord, dat werkelijk betrouwbaar DEN HAAG. Het is de bedoeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek dit jaar, en wel in de maand October, in het gehele land een bedrijfstelling te organiseren, die betrekking zal hebben op alle Indus trie-, ambachts-, winkel-, handels- en verkeersondernemingen, welke goederen vervaardigen, be of verwerken, verhandelen, vervoeren of diensten verlenen. De vorige (eerste bedrijfstclling werd gehouden in 1930, tegelijk met de volkstelling. T andheelkundige inrichting contra de Staat Eis irt kort geding afgewezen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De eis van de heer Jean van Wijk, optredend voor de Rotterdamse Inrichting voor Tandheelkunde in kort geding tegen de Staat, is gisteren afge wezen. Hij had naar voren ge bracht, dat het de Staat verboden is publicaties te doen waardoor aan dergelijke inrichtingen schade berokkend zou worden. Toen nu dr Spoorenberg. insnecteur van de Volksgezondheid, in een interview zich scherp kantte tegen „mislei dende advertenties" van genoemde inrichting was deze van mening, dat slechts het medisch tuchtcollege aergelijke bevoegdheden heeft. Het ging in dit kort geding dus niet om de inhoud van de adver tenties en ook niet om de juistheid der toegepaste methoden, maar slechts om de vrij principiële kwes tie of een ambtenaar van de Staat, i. c. dr. Spoorenberg, bevoegd is aanmerkingen te maken op publi caties van „geneeskundige inrich tingen." In het vonnis werd eiser, i. c. Jean van Wijk. niet ontvanke lijk verklaard in zijn eis en zijn beroep op het medisch tuchtcollege, omdat in de eerste plaats de heer Van Wijk zelf geen arts of tand arts is en hij tevens geweigerd heeft de namen te noemen van de medewerkers van zijn inrichting, zodat niet is komen vast te staan, dat hier van een „geneeskundige inrichting" sprake is. Sinaasappelstroom over Nederland (Eigen berichtgeving) DEN HAAG Op het ogenblik komen vooral in Rotterdam vele bo ten binnen die cyclusfruit, voorna melijk sinaasappelen, aanvoeren. Dit is het gevolg van overeenkomsten, die met Israel en Spanje afgesloten zijn. Met Israël loopt een compen satietransactie. volgens welke tot eind Mei 16 millioen kilo geleverd zal worden. Met Spanje loopt een overeenkomst in het k3der van lo pende handelsverdragen voor 40 mil lioen kilo. Het valt echter te betwij felen of deze gehele partij afgeleverd zal worden, daar Spanje dikwijls zijn prijzen verhoogt als de oogst minder wordt. Men verwacht dan ook, dat dit land 25 millioen zal leveren. Met deze partijen kan aan de behoefte van de Nederlandse bevolking wor den voldaan tot het einde van de levertijd, t w. begin Juni 1950. Het is te verwachten, dat Suriname daarna en wellicht tot het einde van het jaar. wederom het monopolie zal krijgen Vriend van Vogeler vermoord SALZBURG Een verminkt lijk, dat het stoffelijk overschot van de marine-kapitein Eugene Karp, een attaché aan de Ameri kaanse ambassade te Boekarest bleek te zijn, werd Donderdag ge vonden in een spoorwegtunnel bij Salzburg. Karp was een intieme vriend van Vogeler, de Amerikaan se zakenman, die te Boedapest tot 15 jaar veroordeeld is „wegens spionnage". Karp was op reis van Boekarest naar Parijs. Het zag er naar uit, dat hij uit zijn slaap- coupé was gevallen. De Amerikaanse autoriteiten stellen een onderzoek naar Karp's doodsoorzaak in. Proeftelling in Voorburg Het oorspronkelijke plan was de bedrijfstelling, evenals de volks telling, om de tien jaar te houden. De oorlog maakte dit onmogelijk. In 1947, toen weer een volkstelling gehouden werd, had een bedrijfs telling naar het oordeel van het C B.S weinig zin, omdat het be drijfsleven toen nog voor een aan zienlijk deel in de toestand van wederopbouw verkeerde. Op verzoek van het C.B.S. zal binnenkort te Voorburg reeds bij wijze van proef zulk een bedriifs telling worden gehouden. De hier bij verzamelde gegevens zullen al leen in algemene statistische over zichten worden verwerkt en eerst worden gepubliceerd na verkregen machtiging van de minister van Economische Zaken. De tellers, die allen van een legimitatiebewijs zijn voorzien, zullen bij hun eerste be zoek de formulieren uitreiken en bij hun tweede bezoek, dat enkele dagen later wordt gebracht, de in gevulde stukken weer ophalen. Het verstrekken van de nodige gegevens is wettelijk verplicht ge steld en de tellers is geheimhou. ding opgelegd. Indien deze telling slaagt, kan Voorburg bij de alge mene bedrijfstelling. die dus later in dit jaar in alle gemeenten wordt gehouden, worden vrijge steld. De ECA is goed op ons WASHINGTON - In haar maand- rapport over de aankoopvergunnin gen heeft de ECA bekend ge maakt. dat de grootste toewijzing der maand Januari voor Nederland was. Dit land ontving aankoopver- eunnincen tot een bedrag van 61.700.000 dollars, of meer dan 28 van het bedrag, dat alle lan den tezamen toegewezen kregen. Koning Peter: Tito keert terug in Kominform PARIJS. Koning Peter van Zuid-Slavië heeft verklaard, dat maarschalk Tito door de erkenning van het comVnunistischo regime van Ho Tsji Minh in Indo China in feite is teruggekeerd in de kring van de Moskou-satellieten. De 27-jarige ex-monarch zei, at hij uit zijn vaderland particuliere inlichtingen had ontvangen, volgens welke Stalin en Tito weer nader tot elkander zouden komen. Hij sugge reerde, dat Tito's volgeli..gen op een terugkeer in de Kominform zouden aansturen. ANCONA. - Cctullio Lillini. de 23-jarige boer, die op Vastenavond in een dorp in Noord-Oost-Italiè amok maakte, drie mensen dood schoot en 23 personen verwondde, heeft, na gedurende twee dagen en drie nachten zich m de bossen voor de politie te hebben schuilgehou den, zelfmoord gepleegd. Zijn lijk werd achter de dorpskerk gevon den. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM. Ieder jaar 300.000 bedryfsongevallen, waarby vier honderd doden. Dat betekent stagnatie ln Nederlandse fabrieken, verdriet in Nederlandse gezinnen. Het betekent bovendien een uitgave van 37 mil lioen gulden volgens de Ongevallenwet en een verlies van vier millioen arbeidsdagen. Er Is heel veel gedaan In Nederland om de arbeid te beveili gen. Maar biykcns bovenstaande cyfcrs toch niet genoeg. Vandaar het negende nationale Vcilighcldseongres te .Amsterdam, waar Donderdag en Vrydag vier ministers, een staatssecretaris en een achttiental andere des kundigen het woord voerden. In het byzonder werd behandeld de veiligheid ln het havenbedrijf, in het landbouwbedryf en tn het bouwbedryf. Daartoe ging het congres de tweede zittingsdag in drie secties uiteen. Er waren ongeveer achthonderd deelnemers, voor het merendeel leidende figuren uit de genoemde drie bcdrUfstakkcn. waaraan deze dac aan dae bloot staat. Er gebeuren in het havenbe drijf gemiddeld 8000 ongevallen per jaar. Dat is veel te veel aldus de minister. De beste beveiliging is I vakkennis, vandaar de nauwe be trekkingen tussen ambachtsonder- wiis en veiligheid. Zorgeloosheid De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr dr J. In 't Veld zette voor de sectie bouwbe drijf uiteen, dat het aantal onge lukken in dit bedrijf stelselmatig stijgt: in 1946 23.000. in 1947 24.000 en in 1948 31.000. Er is een toene mende zorgeloosheid, vooral met vallende voorwerpen. In het Vei ligheidsbesluit 1950 worden daartoe enkele nieuwe artikelen opgeno men. Verscherpt staatstoezicht is belangrijk, maar de beste beveili ging komt .uit het bedrijf zelf. De minister van landbouw, de heer S. L. Mansholt zei. dat in de arbeidswetgeving dp landbouw al tijd een buitenbeentje is geweest. Er komt nu weldra een landbouw- veiligheidsbesluit Er ziin iaarliiks 30.000 ongevallen, vooral door dc toenemende mechanisatie en het gebruik van chemische en andere kunstmiddelen. De landarbeider is niet gewend met deze nieuwighe den om te gaan en de opvoeding tot vcihgheidsbetrachtinc eist ja renlange propaganda, waarbii voor al de landbouwscholen 'n taak heb ben. Een aantal deskundige sprekers is in elk der secties op een aantal details ingegaan. In alle drie de za len kon men echter beluisteren, dat onderwijs tot beter inzicht en grotere veiligheid leidt. Ook voor het havenbedrijf geldt dit zo werd met nadruk betoogd. In de sectie landbouw werd uitvoerig gespro ken over de vergiftiging door che mische preparaten en schonk men ook veel aandacht aan het steeds meer toegepaste (elcctrische) schrikdraad om dc weilanden. In de sectie bouwbedriif werd o.m. gewezen op de noodzakelijkheid het maken van steigers en het be dienen van heistellingen aan be kwame vaklui op te dragen. Na tuurlijk werd ook aan de montage- bouw de nodige aandacht besteed. In dc loop van de tweede zit tingsdag kwam ook de minister van sociale zaken mr Jockcs od bezoek, die tiidens dc lunch met 't bestuur een korte toespraak hield. Betere vakkennis betekent minder gevaar De eerste zittingsdag, die werd geopend door de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Riin was in feite gewiid aan de vraag: Wat kunnen de bedrijven doen voor dc interne veiligheid, buiten de wettelijke bepalingen om? Verscheidene sprekers dron gen er op aan in de grote bedriiven speciale veiligheidsinspecteurs aan te stellen. In een aantal bedriiven ziin die al Zo heeft ook de Stich ting Bevordering Wegenbouw een eigen veiligheidsdienst onder lei ding van een inspecteur. Zowel hu manitaire beginselen als economi sche belangen worden op deze ma nier gediend. De kosten worden ruimschoots gedekt door besparing op de hoge kosten, die met onge vallen gepaard gaan. Ook voor het bouwbedrijf zou een veiligheids dienst aanbeveling verdienen. De arbeiders moeten doordrongen worden van hun recht op veiligheid maar ook van hun plicht daaraan mee te werken. De drie speciale onderwerpen werden de tweede dag ieder door een minister ingeleid. Voor de sec tie havenbedrijven sprak de minis ter van ondcrwiis. prof. dr F. J hT. Rutten. Voor wie zich afvraagt wat deze met de havens te maken heeft, diene dat minister Rutten enkele iaren geleden enige tiid als arbeider in de Rotterdamse haven heeft gewerkt om aan gegevens voor een rapport te komen. Zo leerde hil het leven van de haven arbeider kennen en ook de gevaren. alter Ulbricht is met „vacajntie" naar Rusland BERLIJN. De Oost-Duitse plaatsvervangende premier Walter Ulbricht is gisteren in gezelschap van ziin vrouw voor een vacantie- reis naar Rusland vertrokken. Pre cies een week geleden is de com munistische premier Otto Grote- wohl van een geheimzinnige „rust kuur" in Rusland te Berlijn terug gekeerd. Men meent te weten, dat Ulbricht met het Kremlin overleg zal plegen inzake verdere actie tegen de ge allieerde mogendheden in Duits land. Bovendien zou Ulbricht gede tailleerde besprekingen voeren over een afzonderlijk Russisch vredes verdrag voor de Oost-Duitse repu bliek. Dit vredesverdrag zou in de tweed*» helft van 1950 worden be kendgemaakt. Engels stoomschip brand Troepenschip Groote Beer komt te hulp ROTTERDAM Het 6318 ton bruto metende Engelse stoomschip Benledi. van Londen naar Japan. seinde gisteren om kwart voor vilf dat liet brand aan boord had en dat onmiddellijke hulpverlening nnnrizakrlilk was. Tiet schip bevond zich on dat ogenblik op 35.37 noord en 17.11 west. dat Is 130 mill ooste lijk van Malta ln dc Middellandse Zee. Om even na vijf uur seinde do marconist van de Benledi. dat do opvarenden bezig waren het schip te verlaten Nadere berichten meld den. dat de brand aan boord van het Engelse schip is ontstaan in do stookruimte, waar bunkerolie vlam had gevat. Tengevolge van dc hitte sprongen de olietanks waardoor het vuur zich zo snel uitbreidde dat de toestand aan boord voor de op varenden onhoudbaar werd. Het Nederlandse troepenschip Groote Beer. od weg van Amster dam naar Djakarta, seinde heden morgen om 5 uur. dat het zich op 80 miil oosteliik van de Benledi be vond en dat het zich met oen vaart van 18 knoop naar het brandende schip begeeft. Ook het van Calcutta naar Rot terdam bestemde Engelse motor schip Cannamore bevond zich in de buurt en snelde tc hulp Door het Engelse s.s. ..British Li berty" ziin twee reddingboten van het s.s ..Benledi" met overlevenden opgepikt. Het troepentransport- schip ..Groote Beer" kon over de toestand nog geen nadere medede lingen doen. Dagboek van Mussolini gevonden MILAAN. In de villa bij het Gardameer. waar Mussolini het laatst heeft gewoond, wer den drie dozen gevonden. Deze dozen waren ingemetseld in een muur van het huis. Er zaten vcrschillendp kledingstuk- Ken in, onder andere het gala uni form van Mussolini, zijn schoenen en verschillende documenten en brieven in verzegelde enveloppen. Tussen de brieven werd het dag boek van Mussolini gevonden, waarmede hij begonnen is op de dag dat hij de macht overnam en waarvan de laatste bladzijde geda teerd staat op 25 April 1945, de dag dat hij vermoord werd door parti- sanen. Het dagboek is van grote histo rische waarde en wordt thans in Rome door de Italiaanse regering bestudeerd. AMSTERDAM. Ongewoon grote drukte heerste gisteren In het lokaal Frascati tc Amsterdam, waar de eerste inschrijving van dit Jaar voor Sumatra tabak gehouden werd. Er zijn na dc oorlog al enige ta- bakslnschrtyvfngen geweest, maar deze was wel tot dusver de belang rijkste. aangezien zij weer een normaal vooroorlogs verloop had. Bin nen- cn buitenlandse kopers verdrongen zich, en voor het eerst waren bijna alle grote Duitse sigarenfabrieken vertegenwoordigd. Andere lan den, die belangstelling voor het Dcli-product aan dc dag legden, waren Engeland, Zwitserland, België, Frankrijk cn dc Scandinavische landen. Amerikaanse vertegenwoordigers waren niet aanwezig, aangezien, naar dc Verenigde Staten rechtstreeks uit Indonesië tabak pleegt te worden verscheept. geboden. Als gevolg van supple menten was het oorspronkelijke aanbod gisteren gestegen tot 4462 pakken, waarvan echter op de deze week gehouden bezichtigingsdagen reeds 2048 pakken zijn voorver kocht, die tot de mooiste partijen gerekend mogen worden. Ook voor de oorlog plachten onderhandse voorverkopen tc worden verricht. Kopers hopen op lagere prijzen De Nederlandse sigarenindustrie heeft deze inschrijving met een zekere spanning tegemoet gezien, in verband met de prijzen, die in 1949 tot een zeer hoog peil zyn opgelopen. Deze prijzen, zo is de mening in fabrikantenkringen, zal de sigarenindustrie dit jaar be zwaarlijk kunnen betalen, en men hoopt dan ook bij de komende in schrijvingen op prijsverlagingen, ten einde verliezen op de sigaren- productie te voorkomeh. Het prijs niveau voor de Nederlandse sigaar in 1950 acht men bepalend voor het bedrag, dat de fabrikanten per duizend sigaren voor tabaksaanko pen kunnen uitleggen. Makelaars gaven eveneens als hun mening te kennen, dat de prij zen zich waarschijnlijk niet zullen kunnen handhaven, hetgeen in overeenstemming is met de ver wachtingen. Bij de inschrijving van gisteren zijn reeds partijen van de hand gedaan tegen prijzen, waarvoor deze week onderhands hoger was geboden. Omtrent de aanvoer van Suma tra tabak in 1950 meent men, dat nog circa 52.000 pakken op in schrijvingen kunnen worden aan- Nationalistisch China wenst Tsjiang weer als president TAIPEI. Het Nationalistisch Chinese Wetgevend Lichaam de Yuan. keurde Vrijdag zonder stem ming unaniem een plan goed om aan generalissimo Tsjang Kai Sjek te verzoeken het presidentschap van het Nationalistische China weer op zich te nemen De generalissimo heeft nog niet bekend gemaakt, of hy aan het ver zoek van de Yuan gehoor zal gever. Anderzijds heeft hij evenmin nadat hij een delegatie naar Hongkon: had gezonden om Li te bewegen te rug ie keren, een tweede poging ge daan om de waarnemend president weer op de presidentszetel te bren gen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, Vrijdag. Toen kwart over tien de Pasteur met vierduizend repatriërende militairen aan boord, groot en statig te voor schijn gleed uit de mist voor de Noordcrsluis te IJmuiden, golfde meteen een gejuich nabij als van een wedstrijd. HollandBelgië. Gejuich, dat aangroeide tot het eveneens werd overgenomen door een dichte haag van kijkers, die honderden meters voor de schutkolk met een plaatsje genoegen hadden moeten nemen en vandaar plantte het zich voort over een afstand van meer dan een kilometer aan weerszijden van het water, waar de mensen tien, vijftien rijen dik stonden. Zo is de Pasteur Nederland bin- ?'et voor 11 uur binnenliep, zou het nengevaren, maar deze hardloopster onder de repatrièrlngsschepen heeft toch menigeen lang laten wachten cn zelfs hartkloppingen bezorgd- Stonden „die uit Enschede" gister avond al niet om tien uur bij de sluis op dc uitkijk en waren de vlug gerds vanochtend om 6 uur al niet present. Om 8 uur vanochtend schatte de bruggewachter van de kleine sluis te IJmuiden het aantal oezoekers reeds op zevenduizend. Toen was het parkeerterrein ai vol met auto's en bussen en de geur van patates frites bracht iets van Koninginne dag in de mlstgrauwe lucht Maar elk bericht van de toren lyidde: wachten. Uitzicht op zee was er niet. Nauweiyks honderd meter zicht en als de Pasteur, die in de mist natuurlyk niet kon sprinten, 2 uur worden voor er van binnen varen sprake kon zyn en dan zou den bovendien de obstakels in het kanaal, die bruggen genoemd wor den, het heie debarkatieschema in de war gooien. Zodat de spanning steeg! Maar omstreeks kwart voor tien zoemde de zware bas van het troe penschip over duinen en water. „Daar komt-ie", klonk het en met een zette IJmuiden een start in naar de Noordersluis. Toen moes ten natuurlijk net de bruggen open. maar dat mocht niet hinderen. Wachten of niet wachten, naar de sluis wilde iedereen. Zo ston den zy bosje aan bosje, juichend en zwaaiend, schreeuwend en schreiend en de Pasteur had een half uur nodig om te schutten, zodat duizenden een kans kregen om „hun" jongen te ontdekken. Tij dens het opvaren naar Amsterdam zullen de repatriërenden nog meer verwanten kunnen ontdekken, want bij Velsen stonden uren te vroeg al drommen, bij de pont van Spaarn- dam eveneens en ergens in de IJpolder tussen Spaarndam en de Fordfabrieken wachtten 3 vrouwen in de eenzaamheid van vette klei en vette mist tot even een paar uur de krysende meeuwen zouden weg. scheren om plaats te maken voor die ene man aan boord van de Pasteur, op wie zy stonden te wach ten VRIJDAG omstreeks kwart over één werden de contouren van 't gecharterde troepentransport- schip Pasteur", het grootste schip dat ooit de haven van Am sterdam is binnengevaren, plot seling voor de duizenden belang stellenden in de mist zichtbaar. Omringd door bootjes met toe schouwers op het IJ vaart de .Pasteur" naar de kade van de Stoomvaart Maatschappij Ne derlandwaar de debarkatie plaats heeft. De „Jagersfontein" gaat proefvaren VLISSINGEN Dinsdag 28 Februari zal het motorschip „Jagersfontein" zijn technische proefvaart gaan maken. Met do bouw van dit schip dat aanvanke lijk „Rictfontein" zou heten, werd in 1939 te Danzig begonnen. Het casco werd in 1940 te water gela ten en vervolgens door de Duitsers als legermagazijn gebruikt. De ar tillerie der optrekkende Russen bracht het evenwel in 1945 in de mording van de Weichsel tot zin ken Het werd gelicht en na lange onderhandelingen besloten dc Rus sen deze krijgsbuit aan Nederland af te staan. Onder de naam „Elandsfontein" werd het in Augustus 1947 door de sleepboot „Zwarte Zee" naar Vlis- singen versleept. In twee en een half jaar tijd heeft „De Schelde" het verroeste en zwaar beschadig de casco veranderd in een passa giers- en vrachtschip van 10.000 ton met ruimte voor 200 passa giers. dat als „Jagersfontein" het grootste schip van de vloot der V.N.S. zal zijn. Emigranten vliegen naar Canada en Australië DEN HAAG. Ongeveer 850 personen die anders niet binnen de door de Canadese autoriteiten gestelde termijn zouden kunnen vertrekken, zullen binnenkort door de lucht naar Canada gaan, aange zien de scheepsgelegenheid naar Canada te beperkt is. In Maart en April zullen vluchten van Amster dam naar Montreal worden uit gevoerd. De vertrekdata worden in overleg met de emigranten bepaald. In dezelfde maanden zal de KLM ook vliegtuigen ter beschikking stellen voor emigranten naar Aus tralië. De vluchten zullen worden uitgevoerd met een Skymaster C-54 B, welke plaats biedt aan 50 pas sagiers. De gehele reis duurt zeven dagen. De route loopt van Amster dam over Rome, Basra. Karachi, Calcutta, Bangkok, Singapore, Djakarta. Port Darwin, Cloncurry naar Sydney. Overnacht wordt te Rome, Karachi, Calcutta, Djakarta en Port Darwin, Sacha Guitry's gezondheid baarde onlangs zorgen. Nu is hij op doktersadvies uit Parijs naar de Azurenkust vertrokken, waar hij enige tijd zal rusten.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5