DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Britten zullen Westerling over Malakka's grens zetten f „Turk" blijft voorlopig in arrest Militaire rijders jagen ons op hoge kosten In gunstigste geval: rn LABOUR 317 VAN DE 625 ZETELS Boete geëist tegen hoofdagent van politie te Baarn Zuinigheid op drie fronten Amerikanen die konden hebben Bulgarije verlaten gaf geen aanbeveling voor de dienst-Hacke" „Ik 10e Jaargang, no. 50 Dinsdag 28 Februari 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool - Giro 510330. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- Uit£&V6! N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. WEST-EUROPA Nieuw communistisch fiasco Y)E communisten hebben inder- 4-' tijd op alle mogelijke manie ren getracht, het Marshall-plan door gebruikmaking van hun in vloed in de vakverenigingen te sa boteren. Deze pogingen bijzon der gevaarlijk in Frankrijk en Italië zijn mislukt. De voor delen van het plan moeten de ar beiders ook wel te duidelijk voor ogen hebben gestaan Daarna kwam het Atlantische Pact en de communisten begonnen opnieuw de in de vakbeweging levende sen timenten te bespelen, om het los sen der Amerikaanse wapens verhinderen. Daar het «verlangen naar vrede onder de Europese ar beiders ongetwijfeld sterk is wapens geen brood zijn, hebben de leiders, die^hun bevelen van het Kremlin ontvan- gen. misschien op In het I meer succes ge- zoekiicht rekend. Maar de y houding van de Italiaanse haven arbeiders en het falen van de com munistische demonstratie in Frank rijk tegen de regeringspolitiek in Indo-China (een generale repetitie voor de actie tegen het Atlantische Pact) bewijzen, dat het Kremlin opnieuw verkeerd gerekend heeft De Italiaanse havenarbeiders heb ben met grote meerderheid beslo ten. de Amerikaanse wapens te lossen en aan de door de commu nisten in Frankrijk geproclameerde staking van 24 uren in de kolen mijnen en bij de spoorwegen hoogstens door een kwart der ar beiders deelgenomen Natuurlijk is dit alles slechts een begin van de sSbotagepoging van de communis ten geweest. Het zou dwaas zijn. de invloed van het Kremlin in de vakverenigingen in bepaalde lan den te onderschatten. Maar zoveel staat al wel vast: het Atlantische Pact zal van communistische zijde zeker nog tegenwerking ondervin den. maar de communisten zullen beslist geen voldoende steun onder dg Europese arbeiders krijgen, om het te doen mislukken. Weinig verandering st Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag- Ifavond: j Vrijwel overal droog weer g'met enkele overdrijvende wol- 1 ken velden. Over het algemeen frweinig wind. In de nacht en s vroege ochtend op de meeste SWplaatsen lichte en hier en daar B»malige vorst. Overdag onge- B' veer dezelfde temperatuur als H' vandaag. 1 Maart Zon op 7.27, onder 18 19 1 Maan op 14 11 onder 6 41 Nee toch.Heus Dc Italiaanse politie heeft in 3 jaar tijds 80 bruikbare ka nonnen, 407 mortieren, 12.000 machinegeweren en 100.000 handgranaten opgespoord, genoeg voor twee divisies op oorlogssterkte! Tandpastasnoepjes: een van Amerika's nieuwste nieuwig heden. Geef uw huiskruisje een snoepje en het poetst ..als van zelf' zijn tandjes. Maar niet doorslikken, hoor! ..Schenk iedere aanwezige twee flinke bellen bevanda!" stond in laatste wil van brom pot te Johnstown in Pennsylva nia. Veel niet-komers hadden het land. toen zij dit (te laat) vernamen en toen zij de weinige wel-begravcrs met hoge hoed op één oor thuis zagen komen. Negentig straatvegers in Z O -Londen kregen na 9 maanden „strijd" korter werk week van 5 dagen. Thans vragen zij om verlenging tot 5V4 dag. daar hun vrouwen eisen, dat zij vrije Zaterdagochtend huishou delijk doorbrengen! J meijer." Wij hebben ons met prof. Langemeiier in verbinding gesteld, 'die ons meedeelde, dat dit beslist onjuist is. Prof. Langemeiier. de advocaat-fiscaal bii de Raad van Cassatie en advocaat-generaal bii de Hoge Raad. maakte destiids deel uit van de zuiveringscommissie, die de rechercheur Van Donk in ver band met ziin houding in bezet tingstijd uit Rijksdienst ontsloeg. Geruime tiid later beeft Van Donk bii prof. Langemeiier om een aan beveling voor een nieuwe betrek king verzocht. Aan dit verzoek heeft prof Langemeiier voldaan. Hij had daarbii het oog op een betrek king als portier, controleur of iets dergelijks. ..Nimmer" zo zegt prof Lange meiier." heb ik een gezuiverde po litieman bii een particuliere inlich tingendienst aanbevolen. Princi pieel acht ik particuliere inlich- lingendjcnstpp rflMll Tth ook mogen hebben uit den boze Candidaten voor de DJAKARTA. De Nederlandse hoge commissaris In Indonesië, dr Hirschfeld, en dc staats secretaris van oorlog, mr Fockema Andreae, hebben de Indonesische premier, drs Hatta, be zocht om de kwestie-Westerling te bespreken. Djakarta vreest, dat de zaak-Westerling het karakter zal aannemen van een internationale juridische puzzle. Iedereen die ervoor in aanmerking komt, bestudeert de juridische kwes ties, die aan uitlevering verbonden zijn, maar het zal slechts mogelijk zijn dat Westerling, wanneer hij door de Britten zou worden uitgewezen op grond van illegale grensoverschrij ding, naar Nederland wordt gezonden, aangezien hij beweert het Nederlandse staatsburger- I schap te bezitten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal de Nederlandse regering niet voor Westerling in de bres springen, indien Westerling naar Indonesië zou worden uitgeleverd. De juridische confusie op dit punt zou waarschijnlijk zijn climax bereiken <vndat de Neder landse Grondwet geen uitwijzing van Nederlandse burgers uit Nederland toestaat. Een andere juridische kwestie is of de vroegere overeenkomst tussen Nederlands Oost In. dië en Malakka betreffende zulke zaken als uitwijzingen nog van kracht is na de overdracht van de souvereiniteit in Indonesië. Nobelprijs Eindelijk dan is dc .American De fender" dc Rotter damse haven 'bin nen gelopen Ein delijk zweefden de honderd kisten met speelgoed, dat door Amerikaanse kinderen is beschikbaar gesteld, in de takels naar de wallekant en kon de deputatie van die Ne derlandse kinderen voor wie 't speelgoed bestemd is. de vreug devolle gaven in ontvangst ne men. Voor kleine Anneke was er 'n liefpopje, waarvoor zij moeder lijke zorgen heeft. Burgemeester Oud diepte uit een dèr kisten een echte step op. waarvoor het hartje van Harry Boot uit Den Haag sneller ging kloppen. De plaatselijke pers staat vol klachten en eisen dat ..de regering een krachtige houding moet aan nemen door te staan op Westerlings uitwijzing en door hem ter dood te veroordelen", e d- Heel de afgelopen maand al le verde de pers scherpe critiek op de regering wegens de ..zwakke" wijze. waarop zij Westerlings „openlijke provocatie" behan delde. Merdeka. de grootste krant In Indonesië, noemt de affaire „een van de mdfcilijkste problemen waar tegenover de nieuwe regering zich gesteld ziet." Prof. Van Hamel, voorzitter van de vereniging voor internationaal recht zegt in een lang juridisch betoog: Ons zijn niet voldoende feiten bekend. Westerling bevindt zich in de macht der Britten, een Britse rechtelijke autoriteit zal er aan te pas komen. Westerling maakt aanspraak op normale bijstand van de Neder landse consul, oude Nederlands-Indische trac- taten zijn op Indonesië overgegaan, de Britten zullen nauwgezet moe ten beslissen of Westerling een po litiek delinquent is dan een over treder van andere orde. wordt Westerling aan Nederland se autoriteiten overgedragen, eerst dan wordt de Nederlandse regering in de affaire betrokken, er openen zich „velden van ver onderstellingen"; iedere mening I worde met de grootste voorzichtig, heid gelanceerd! Zojuist, onmiddellijk voor het sluiten van deze editie, bereikt ons uit Singapore het bericht, dat dc Britse autoriteiten een deportatie hevel tegen Westerling, alsmede een bevel tot in hechtenisneming tot het tijdstip der uitzetting, heb ben uitgevaardigd. Juridisch ge- puzzel is dus niet langer nodig, maar wel is de vraag nog open. hoe de uitzetting zal geschieden. Dit kan bijvoorbeeld gebeuren door Westerling aan boord van een naar Nederland vertrekkend vliegtuig te brengen. OSLO De namen van president Truman. Winston Churchill en generaal Marshall komen voor op de 28 namen tellende lijst van candidaten voor dc Nobelprijs voor de vrede die zo juist door het Noorse Nobelprijsinstituut ts ingcdic-nd. Andere bekende persoonlijk heden. die op de lijst voorkomen zijn Pandit Nehroe. premier van India. dr. Herbert Evatt. de vroegere Australische minister van Buitenlandse Zaken, dr Ralph Bunche. de directeur van het secretariaat van de N V.. die na dc dood van graaf Bernadotte als bemiddelaar in Palestina optrad en koning Paul van Griekenland. Drie maanden voor man, die de Ned. Bank oplichtte AMSTERDAM De 71-jarige gepensionneerde gemeente-ambte naar L. J. M., die kans had gezien de Nederlandse Bank door een wisseltruc voor 1000 gulden op te lichten, is door de Amsterdamse rechtbank tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Aan M. was ten laste gelegd, dat hij op een zogenaamde verwissel- nota had ingevuld als tegenwaarde van 20 bankbiljetten a 100. (dus 2000.terug te moeten ontvangen 80 biljetten 25. plus 100 a 10.(d.i. te samen 3000.i. subsidiair, dat hi.i zich 1000.wederrechtelijk had toe geëigend. Tsjiang Kai-Tsjek weer president TAIPFH (Formosa). Tsjiang Kai-Tsjek heeft bekend gemaakt, dat hij met ingang van morgen, 1 Maart, weer als president van 't na tionalistische China zal optreden. Te vens zal hü met ingang van die da tum het opperbevel over alle natio nalistische strijdkrachten op zich nemen. LONDEN Om de paar allerlaatste zetels wordt nog hevig geworsteld, want daarvan hangt het af, of Labour nog tot een voorsprongetje van 9 stijgt, of dat het zich met een meerderheldjc an 7 of 8 moet tevreden stellen. Uit het uiterste noordwesten van Schotland kwam nog een uitslag binnen die vreugde bracht aan het conservatieve kamp: Argyll had zich voor Churchill verklaard, zodat er thans naast de 315 Labour-afgevaardigden zich 295 con servatieven in het Lagerhuis bevinden en 10 liberalen (9 ge wone en 1 onafhankelijke), 2 Ierse nationalisten en 1 voor zitter (tot dusverre de oude, conservatieve voorzitter). De laatste 2 zetels zgn misschien pas 9 of 10 Maart eft gisteravond met de koning gesproken; z\j beiden weten dus nu, hoe het gewijzigde Labour.kabinet er zal uitzien en misschien ook reeds of dit Jaar nogmaals ver kiezingen zullen worden gehouden, die dan in hoofdzaak door conservatieven en socialisten zullen worden uitge vochten. Morrison voorspelt „Ik ben niet aan het voorspellen," zelde Maandagavond Herhert Morrison, op een jubileum-bijeenkomst der Britse sociaal-democratische part|), „maar de soeialisten doen er verstandig aan zich voor te bereiden op nieuwe algemene verkiezingen, die eer spoedig dan laat te verwachten zijn." „Ik hoop dat de Britse kiezers en kiez-eressen dan zullen besluiten de socialistische party een zodanige meerderheid te verschaffen, dat er een stabiele regering kan worden gevormd en dat zy niet nog eens de buitenge, woon mociiyke toestand zullen doen ontstaan, waarin alle Britse par tyen zich thans bevinden." Schade ruim 1 millioen DEN HAAG. Bij de verschij ning van het verslag der Algeme ne Rekenkamer over 1948 werd in ons blad reeds gewezen op de hoge bedragen, die aan vergoeding moe ten worden betaald voor schade, aangericht door militaire chauf feurs. De Commissie voor de Rijks uitgaven van de Tweede Kamer laat thans de regering weten, dat zij niet zonder ergernis kennis heeft genomen van het feit, dat in 1918 door het Departement van Oorlog een bedrag van bijna 900.000 is uitbetaald aan schade vergoeding. Bovendien werd aan jaarlijks terugkerende schadeloos stellingen wegens aanrijdingen oen bedrag uitbetaald van 8.610.60. Kapitaliseert men dit laatste be drag. dan komt men tot de conclu sie aldus de commissie, dat in 1948 door chauffeurs, ressorterende on der het Departement van Oorlog, aan het land een schade is berok kend van niet minder dan ongeveer 1.2 millioen gulden. Dit resultaat dat weinig verwon dering kan wekken bij hen, die in staat zijn geweest uit eigen ervaring na te gaan hoe militaire chauffeurs nog altijd door stad en land rijden en rossen, acht de commissie, zo gaat het verslag woordelijk verder. UTRECHT Belediging van iemands eer en goede naam werd tenlaste gelegd aan de Baarnse hoofdagent van politie M. O die zich gistermiddag voor de Utrecht se politierechter had te verant woorden. Hij ontkende niet. maar voerde tot zijn verdediging aan. dat hij niet de bedoeling had gehad zich aan smaad of belediging schuldig te maken. De politierechter, mr. Van Dijk, vond deze verdediging maar zwak. Verdachte had een brief, waar var. de inhoud hoogst beledigend was voor een ingezetene van Lage Vuursche, overgeschreven en aan diverse personen laten lezen. Daar door, aldus de politierechter, geeft u ruchtbaarheid aan deze feiten en dat weet u als politieman heel goed. U stond bovendien niet on- bevoordeeld tegenover de betrok kene. Nadat verdachte zijn spijt over het gebeurde had betuigd, werden vier getuigen gehoord, die allen verklaarden, dat verdachte hun het afschrift van de brief had laten lezen. De zitting werd korte tijd met gesloten deuren gehouden. De officier van justitie noemde roddelen cn kwaadspreken een der ergste kwalen van onze samen leving en vorderde een boete van f 50.-. Verdachte's raadsman hield een betoog, waarin hij de juistheid van do dagvaarding op diverse punten betwistte. Voorts verzocht hij de politierechter schriftelijk vonnis te wijzen, aan welk verzoek deze ge volg gaf. Dit zal geschieden op 6 Maart a.s. dermate ernstig, dat het haar be vreemdt. dat de minister van Oor log op de opmerkingen ter zake der Algemene Rekenkamer op generlei wijze heeft gereageerd. In verband hiermede stelt de commissie voor tot de minister de uitnodiging te richten, te willen mededelen tot welke opmerkingen de mededelingen van de Rekenka mer omtrent dit punt hem aanlei ding hebben gegeven, welke maat regelen hii heeft genomen om aan het door de Rekenkamer gesigna leerde euvel paal en perk te stel len. zomede de vraag of het niet mogelijk zou zijn door middel van verzekering de risico's welke voor de Staat voortvloeien uit het rij den van militaire chauffeurs, tot een minimum te beperken. Man, die met Karpe at, sluit zich Op LONDEN. De 22-jarige Ame rikaanse student Russel McMichan, misschien de laatste, die kapitein ter zee Eugene Karpe in leven ge zien heeft, voordat diens lijk in 'n tunnel langs de baan van de Orient expres bij Salzburg gevonden werd, bevindt zich op de Queen Mary. McMichan heeft zich in zijn hut opgesloten. Hij heeft de volgende radiotelefonische boodschap laten uitzenden. „Ik lunchte met kapitein Karpe m de trein. Ik geloof, dat ik de laatste ben, die hem levens ge zien heeft, maar ik wil niet te veel zeggen Ik zal wachten totdat ik te New York ben." De Amerikaanse autoriteiten te Wenen hebben de politie te New York verzocht Mc Michan bij de aankomst van het schip op te wachten Geen woordenboeken op eindexamen DEN HAAG Indien woorden boeken toegelaten zouden worden op het eindexamen HBS, zal dit. toch zeker niet in 1950 zijn, ant woordt minister Rutten op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. Fortamerde Wit. Deze kwestie is nog slechts in overweging. De me dedeling van een der inspecteurs van het M.O., dat woordenboeken zouden worden toegelaten, moet als voorbarig worden beschouwd. Kind door een granaat gedood WAALWIJK. Gisteren tegen de avond is in Waspik het 13-jarige zoontje van de familie J. door een granaat gedood. De jongen heeft vermoedelijk het gevaarlijke voor werp gevonden, opgeraapt en er mee gespeeld, met het bovenge noemde gevolg. WAT VOOR WEER is Nachts matige vorst (Van onze weerkundige mede werker) Nadar gedurende het ajfgelopen week-end koude lucht uit 't Noor den geheel West-Europa had over stroomd. begonnen in onze omge ving de barometers flink te stijgen Dit gebeurde onder invloed van 'n hogedrukgebied. dat over dc Brit se eilanden naar het Oosten trok. Het weer in ons land werd hier door geheel beheerst, zodat er wei nig wind was cn gedurende de nacht de temperatuur flink begon te dalen. In de afgelopen nacht kwam zelfs plaatselijk meer dan 5 graden vorst voor. Overdag kon echter de zon reeds vrij aanzienlijke verwar ming geven, zodat 's middags het kwik weer tot 3d 5 graden bouen het vriespunt stijgt. Vanmorgen begonnen echter de barometers in het westen van Engeland snel te dalen, daar een actieve Oceaan- depressie zich langzaam naar het Oosten bewoog Het ziet cr even wel naar uit, dat deze storing niet tot ons land zal kunnen doordrin gen. daar het centrum in de rich ting van midden-Frankrijk trekt Dit heeft tot gevolg, dat er hier weinig verandering in het huidige weertype komt. In de komende nacht zal er plaatselijk matige vorst kunnen optreden, terwijl overdag de temperatuur weer tot enkele graden boven het vriespunt stijgt. DEN HAAG. Met de Atlantis die omstreeks 7 Maart te Amsterdam wordt verwacht, repatriëren het 4e eskadron pantserwagens, en 15 en 16 A.A.T.. die al vanai 1946 In dienst zijn. VERHOGING van de honoraria voor huisartsen stelt ongetwijfeld de ziekenfondsen voor grote pro blemen, vooral omdat wel schijnt vast te staan, dat de premie voor verplicht-verzekerden niet wordt verhoogd. Het toch al wankele budget der fondsen} dat zijn oor zaak grotendeels vindt in de te korten, die dc vrijwillig verze kerden (gepensionneerden, ouden van dagen cn meer van dergelijke groepen) opleveren, wordt nu met bijna acht procent verzwaard, waartegenover geen inkomsten- verhoging staat. Aan de andere kant blijkt uit de uitspraak van de deskundige com missie, dat verhoging der artsen- inkomsten noodzakelijk is. De2o beslissing zal ongetwijfeld mede zijn beïnvloed door het besluit van dc regering, dc salarisgrens voor dc verplicht-verzekerden te ver hogen van f 3750.tot f 4500. Dit betekent voor dc artsen een vermindering van inkomsten uit de particuliere praktijk, terwijl hun onkosten de laatste jaren niet onbelangrijk zijn gestegen De ziekenfondsen worden nu wel verplicht hun uitgaven te ver lagen. Voorop stellen zij en daarop moet de nadruk vallcft! dat dc volksgezondheid niet in ge vaar mag komen doch onnodige or.kostcn, dienen te worden ver meden In studie is de mogelijk heid het vervoer van zieken goed koper te doen geschieden, minder mot personenauto's en meer met bussen of trams. Dc fondsen zijn verder van mening, dat vele art sen te gemakkelijk dure genees middelen voorschrijven, die de pa tiënten vaak ongebruikt laten staan. Ook geloven zij, dat de pa tiënten te snel voor eenvoudige geneesmiddelen aspirine, pakjes watten, verbandgaas c.d. naar dc dokter lopen. Vroeger zo zeg gen zij. haalde men deze gcnces- en verbandmiddelen zelf bij apot heker en drogist. Het zal wel zó zijn, maar wil moeten daartegenover stellen, dat dc prijzen van al deze middelen sterk ziin gestegen, terwijl de meeste arbeiders wie durft het te ontkennen? aan de rand van het bestaansminimum leven. Iede re extra uitgave is vaak niet te dragen. En onder die extra uitga ven valt dan ook op het konen van z g. eenvoudige geneesmiddelen. De huidige toestand dwingt tot een dringend beroen op alle groe pen Nederlanders die bii het zie kenfondswezen ziin gemoeid. Dc verzekerden moeten zich zo veel mogelijk beperkingen opleggen bii het vragen van geneesmiddelen natuurlijk kan ten slotte alleen de arts uitmaken in hoeverre zii die werkelijk behoeven de dokters moeten niet te lichtvaardig midde len verstrekken, torwiil wii er bii de ziekenfondsen op zouden willen aandringen niet tè krap te worden bii het doen verstrekken van ge neesmiddelen. PARIJS. Dc gewezen gezant der Verenigde Staten In Bulgarye Donald R. Heath is In gezelschap van zyn echtgenote en tien leden van de legatie staf en de Amerikaanse kolonie met dc Simplon Express in Pa rijs aangekomen. Vrijdag waren zU uit Sofia vertrokken, nadat de Ver enigde Staten Dinsdag 21 Februari de betrekkingen met Bulgarye hadden verbroken. Heath zeide dat de Bulgaarse re gering verbaasd en ongetwijfeld teleurgesteld was door het Ameri kaanse besluit „ofschoon zij alle re den had dit te verwachten, het verbreken der betrekkingen met Bulgarije kan. diplomatiek gespro ken, een heilzame invloed uitoefe nen op onze positie in Oost-Europa". Tot het gezelschap van Heath be hoort de bijna 90-jarige Mary Has kell uit Los Angelos, een protestant se zendelinge, die in 1890 voor het eerst naar Bulgarije werd uitgezon den. Zij vertelde dat er vele pro testanten in Bulgarije zijn, maar dat het voor hen steeds moeilijker wordt hun godsdienst openlijk te belijden. De heer en mevrouw Heaih en vijf anderen zouden zich. na door reis. aan boord van de ..Queen Eli zabeth" voor de Verenigde Staten inschepen. Andere leden van de groep van 46 personen, die uit Sofia is vertrokken, scheidden zich in Mi laan van dc anderen af om via Genua naar de Verenigde Staten te reizen. DE DRIE PRINSESJES amuse ren zich kostelijk in de sneeuw van Sankt Anfori. Op deze foto ziet u prinses Margriet, die tus sen de skilessen door even voor de fotograaf poseerde. Particuliere inIichtingendiensten principieel uit den boze (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG Gisteravond pu bliceerde een dagblad uit Den Haag een artikel over het doel en de werkwijze van de „Stichting oplei ding arbeidskrachten" waarvan dr ir Hacke uit Voorburg voorzitter is en waarvan de Rotterdammer T. Elsinga de inlichtingendienst leid de.. De gegevens voor dit artik?l zijn zoals het blad zelf meedeelt afkomstig van een bestuurslid van de ..Stichting". Uiteraard is dit artikel een ..ora tio pro domo". Met geen woord wordt gesproken over de talrijke misstappen, die de ..dienst-Hacke" heeft begaan en die. naar wii me nen. in onze artikelen voldoende naar voren ziin eekomen. Naar aanleiding van een passage in genoemd blad. waarin wordt ge zegd dat een weggezuiverde poli tieman (uit betrouwbare bron ver- - nemen wii. dot ■hionwerie-tle voor-- malice rijksrechercheur Van Donk wordt bedoeld) die deel uitmaakte van Hacke's particuliere inlichtin gendienst. ..door niemand minder was aanbevolen dan prof. Lange- Prof. Langemeij'er verklaart:

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1