DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Republiek Djokja herwint oude glorie Mr Stikker troefkaart voor Marshall-plan Westerling pleegt geweld in zijn cel Attlee spant zijn beproefde paarden voor regeringskar Twee broers 6 maanden onschuldig gevangen Schipbreuk bij IJsland Oklahoma kan weer slapen: de ontsnapte luipaard gepakt Weinig of geen prijsverhoging van landbouwproducten 10e Jaargang, no. 51 Vocnsdag 1 Maart 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Posthui 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertiaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: DE BOORDER. DJAKARTA. Voor talrijke negara's is 'gisteren in feite een overly densadvertentie geschreven door een noodwet, welke door het kabinet van de R.I.S. is uitgevaardigd. Deze noodwet voorziet in de mogelijkheid, ver schillende Indonesische deelstaten spoedig tot enkele grote staten te doen samensmelten. Zy betekent een overwinning van de oude Indonesische republiek van Djokja, die altyd de schep ping van een sterk gecentraliseerde Indonesische staat als ideaal heeft gehuldigd. De regering x van de R.I.S. schynt zich er by te hebben NOODWET MAAKT SLOPING DER NAGARA'S MOGELIJK V neergelegd, om de gebeurtenissen, die zich op Madoera, Oost-Java en andere negara's heb ben afgespeeld, gebeurtenissen, die toch niet meer ongedaan gemaakt kunnen worden, ten minste achteraf nog een legaal aanschyn te geven. Op Java en Sumatra is de toestand reeds zo. dat de gebieden, die vóór de eerste politiële actie in 1947 bij de oude Republiek behoorden, practisch weer bij de Republiek van Djokja zijn gevoegd. In het wetsontwerp, dat tot noodwet is verheven, wordt bepaald, dat de bevolking van elke deelstaat zal mogen vaststellen, welke status het gebied krijgt, doch dat er geen plebiscieten zullen worden gehouden als de centrale regering bepaalde representatieve lichamen bevoegd acht om de volkswil tot uitdrukking te brengen. Kenmerkend voor de onregelmatige wijze, waarop de samenvoeging tot dusver geschiedde, is he tgebeurde in Oost-Java. In Surabaja trok Zondag een menigte van 30.000 mensen in gelid op naar het paleis op Simpang. Men drong de woning van de commissaris der R.I.S., Samadukan, binnen, waar schade werd aangericht. Samadukan kon ten slotte de betogers tot de aftocht bewegen door te verklaren, dat de verlangens van het volk zijn volle aandacht hebben. De betoging volgde op een verkla ring, dat Oost-Java zich had aange sloten bij de Republik Indonesia (Djokja), ..omdat de toestand zeer ernstig is en ingrijpen dringend noodzakelijk". Deze verklaring was opgesteld op een conferentie, waar aan door de waarnemende gouver neur van de Djawa Timoer en 16 van de 75 parlementsleden van de deel staat was deelgenomen. Een telegra fisch uittreksel ervan werd naar Djakarta gezonden met het verzoek aan de regering van de R.I.S., de aansluiting goed te keuren. Volgens een speciale correspondent van het A N P in Djakarta kan niet worden aangetoond, dat er een wel overwogen plan achter acties als in Oost-Java zit. Men heeft de indruk, dat de machthebbers in Djokja niet zijn opgewassen tegen de vele plaat selijke militaire commandanten. De krachtige uitlatingen van Djokja moeten daarom vaak worden gezien als pogingen om de militairen in re publikeinse gezindheid te overtroe ven. Hoe de reacties op dit alles zullen zijn in het parlement van de R.I.S., dat de noodwet nog moet goedkeu ren. is moeilijk te zeggen, omdat de politieke stromingen daarin nog niet geheel duidelijk zijn. 'AMERIKA Achtergrond van een staking ERWIJL Amerika een hevige -I- koudeperiode doormaakt, in dustrie. spoorwegen en particulie ren bijna op de bodem van hun kolenkist zijn aangeland, in New York rantsoenering van de steen kolen is ingevoerd en allerlei maat regelen tot kolenbesparing zijn in gesteld, moest de „United Mine- workers", de vakbond der mijn werkers zich in het begin van deze week verantwoorden voor het Federale Hof, wegens „ongehoor zaamheid", omdat de leden de or der van het Hof van 11 Februari, om het werk te hervatten, niet hebben opgevolgd. En inmiddels is de staking haar zevende week in gegaan. 'De beschuldiging van .contempt" (geringschatting of on gehoorzaamheid) is deze keer niet tegen Lewis, de leider der mijn- "werkers gericht, omdat hij inder daad tot twee maal toe de mijn werkers bevolen heeft, naar het werk terug te keren. Worden de mijnwerkers schuldig bevonden, dan lopen zij kans een enorme boete te krijgen. Omtrent de rol van Lewis verkeert men in de V S in het onzekere. Velen menen, dat hij zijn order slechts heeft uitge geven. om formeel gedekt te zijn. In ieder geval is hef zeker, dat de mijnwei-kers, die weigeren aan het werk te gaan, zo lang er geen nieuw collectief arbeidscontract is, in hun strijd de strategie van Le wis toepassen. t)eze heeft eens gezegd: „Ik kan net zolang knijpen, draaien en trekken tot wij de onvermijdelijke overwinning behalen. Wanneer wij ook staken, wij hebben altijd de macht aan onze kant, want steen kool is de grondpijler van onze economie." En inderdaad heeft de onrust in de kolenmijnen, die al van Juli 1949 af bestaat, tot een nationale noodtoestand geleid. Want de stagnatie in de kolenpro- ductie bedreigt niet alleen de spoorwegen en particulieren, maar tevens tal van industrieën, vooral de staalindustrie. Tienduizenden arbeiders zijn daardoor al werk loos geworden. Desondanks denken de werkgevers niet aan toegeven en dat waarschijnlijk in de eerste plaats, omdat steenkool niet lan ger zo'n belangrijke pijler van het economisch leven als vroeger is en zelfs dreig tot een factor van de tweede of derde rang te worden. Vergassingsprocedé's in de mijnen, 'die de mijnwerkers overbodig zou den maken, worden ijverig bestu deerd, stookolie ook voor locomo tieven neemt steeds meer de plaats van steenkool in en zo is er meer. .Maar of men met dit alles al ver genoeg gevorderd is om de mijn werkers op de knieën te dwingen, zullen eerst de komende weken en .misschien zelfs maanden kunnen Ieren. jln het [zoeklicht De weerstations van de V.S. voor spellen koude en dit heeft, even- als in onze jaren van bezetting een rush van de bevolking ten gevolge, op alles waarmede men maar zijn woning kan verwar men. Vreemd? Toch niet, want de kolenmijnen in de V.S. liggen door staking stil. Duizenden ge zinnen zitten zonder brandstof en met alles wat maar rijden wil verzamelt men alles wat maar branden wil. Handel met Frankrijk zal vrijer worden DEN HAAG. In de afgelopen weken zijn tussen Nederland en Frankrijk onderhandelingen ge voerd over de verdere liberalise ring van het onderlinge handels verkeer. Deze onderhandelingen hebben geleid tot een overeen komst waarbij over en weer een aantal goederen in het handels verkeer tussen beide landen met ingang van een nader te bepalen datum zal worden vrijgegeven. Vijftig jaar beiaardier Heden vierde de heer J. Pin cent in Huize Wartburg te Utrecht zijn 50-jarige jubileum als beiaar dier van het carillon van het Paleis op de Dam te Amsterdam. Confereert met president Truman en congresleden WASHINGTON Dc Nederland- se minister van buitenlandse zaken mr, Stikker, geniet in zijn kwali teit van politiek-bemiddelaar der organisatie voor Europese econo mische samenwerking een onver deeld gunstige ontvangst. President Truman heeft hem ontvangen en met tal van invloedrijke leden van de volksvertegenwoordiging heeft Rustig weer Droog weer met in het al- I gemeen weinig bewolking en i plaatselijk ochtendmist. Zwak- J ke wind in de nacht en vroege E ochtend. Op de meeste plaat- I se lichte en hier en daar ma- tige vorst. Overdag ongeveer 1 dezelfde temperatuur als van- daag. 2 Maart Zon op 7.25 onder 18.21. g Maan op 15.39 onder 7.05. hU informele besprekingen ge voerd. In zijn functie van bemiddelaar is mr. Stikker de voornaamste troefkaart van de Marshall-organi satie, die van het congres der V S. een budget van 600 millioen dollar wil los krijgen. De taak die mr. Stikker heeft brengt met zich mede. dat hij niet veel kan loslaten. Wel heeft hij verklaard optimistisch te zijn over de vooruitzichten op snellere eco nomische integratie van Europa. Van het bezoek van mr. Stikker aan Washington blijkt niet veel naar buiten. Wel zal hij Donderdag een rede houden voor de vereni ging van journalisten in Washing ton. Hierin zal de Nederlandse mi nister een uiteenzetting geven van het Europese standpunt ten aan zien van de economische proble men van dit werelddeel. Steeds duidelijker blijkt welk een vooraanstaande positie mr. Stikker bekleedt in het diplomatie ke verkeer. De betekenis hiervan komt ongetwijfeld ook de positie van ons land in de V.S., zij het indirect, ten goede. SCHOONZUSTER VAN KONING LEOPOLD TROUWT BAYONNE. Edwige Yolande Baels, zuster van de prinses van Réthy, zal te Bayonne in het hu welijk treden met Xavier Person-, naz, een groot-grondbezitter uit'. Solferino (Lombardije)» Reddingsboten omgeslagen REYKJAVIK Het 7404 ton bruto metende Engelse tankmotor schip „Clam" dat een lading olie van Curacao naar Reykjavik had gebracht zou Dinsdag na op het strand tc hebben gezeten, door de sleepboot Englishman van.Reykja vik worden weggesleept. Hierbij is de tros gebroken en geraakte de ..Clam" wederom op het strand. De opvarenden verlieten het schip met de boten, die echter zijn omgesla gen. Volgens de laatste berichten konden 23 schipbreukelingen wor den gered, doch zijn 28 zeelieden om het leven gekomen. Engeland beschuldigt Sowjet-Unie van dwangarbeid LAKE SUCCESS. De Britse af gevaardigde in de Economische en Sociale Raad van de V.N. heeft de Sowjet-Unie ervan beschuldigd, dat zij dwangarbeid tot een integraal deel van haar economie heeft ge maakt. Nadat Canada, Brazilië, België en Chili het Anglo-Amerikaanse stand punt hadden gesteund, besloot de Raad het debat over deze kwestie tot zijn twaalfde zitting in de ko mende winter te verdagen. Indonesische medegevangene een kaak gebroken SINGAPORE. Westerling zal, voor zijn uitwijzing uit Malakka, niet slechts wegens het Illegaal betreden van dit gebied, maar bovendien we gens het plegen van geweld moeten terechtstaan. HIJ heeft namelijk op het hoofdbureau van politie in Singapore, waar hij tijdelijk opgesloten was. een Jonge Indonesiër, die zijn celgenoot was. mishandeld. Deze man ligt thans met een gebroken kaak in het ziekenhuis. Westerling zit nu In de befaamde Tsjangi-gcvangenis. in een cel voor eenzame opsluiting. ZUn bewaarder is een Europeaan van hogere rang. Iiy wordt gelucht ln een speciaal voor hem bestemde omheinde ruimte. Minister Joekes, die Dinsdagmid dag in het Bouwcentrum te Rot terdam een nieuwe afdeling van dit instituut, die voor ziekenhuis- bouw, opende, moest het door- licht-apparaat niet alleen zien, ook „officieus" proberen. Staat New York laakt Acheson ALBANY. Met 125 tegen 21 stemmen heeft het Huis van Afge vaardigden van de Staat New York een motie goeugekeurd waarbij het Congres van de V.S. wordt verzocht een onderzoek in te stellen „naar de bevoegdheid en de loyaliteit" van de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. in het pro ces tegen Alger Hiss. In het Hu:? vtn Afgevaardigden van de Staat New York is een re publikeinse meerderheid. Zes en dertig leden van de democratische partij, hebben echter eveneens vóór de motie gestemd. De motie gaat thans naar de Se naat. OKLAHOMA CITY. De luipaard, dat èeze stad van een kwart millioen inwoners drie dagen en nachten geterroriseerd heeft, Is door de honger gedreven naar zijn hok in de dierentuin teruggekeerd, waar hij Dinsdag gevangen werd en weer in zijn kooi werd gezet. Begerig hapte het beest in een stuk paardcnvlces dat met een bedwelmend middel geprepareerd was. waarna het in slaap viel nabij de zeven meter diepe kuil waaruit het Zaterdag de vrijheid was ingesprongen. Terwijl tien bewakers, gewapend met geweren, klaar stonden, om te schieten indien het dier zou ontwa ken, wierp Julian Frazier. de direc teur van de Dierentuin, als een vol leerd cowboy van een afstand van vijf meter een lasso om de nek van het beest. Daarna trok Frazier het zwartgespikkelde dier bij zijn staart in een rijdende kooi. Maandagavond meldde een pa trouille van drie mariniers dat men verse sporen van de luipaard ge zien had en dat men het dier in een bosschage gehoord had. Zes uur later zag een bewaker van de Dierentuin het wankelende dier tussen enige kunstmatige rotsen op een heuvel achter de kuilen der wilde dieren in de Dierentuin. Spoedig daarna at het zijn paarde- biefje. FRANSE COMMUNISTEN HOU DEN NIET VAN COCA-COLA PARIJS. De Franse Nationale Vergadering heeft met 366 tegen 202 stemmen een communistische motie, om de verkoop van Coca Cola in Frankrijk te verbieden, verworpen. Geen doden en gewonden bij bomontploffing te Nice NICE. Naast het propaganda- bureau van de Franse communis tische partij alhier is een bom van klein formaat ontploft, waardoor óe ijzeren deur van een aangren zende groentewinkel werd wegge rukt en binnen een omtrek van vijftig meter alle ruiten sprongen. Ook de ruiten van het communis tische bureau sprongen, maar ver der is er geen schade aangericht. Inmiddels heeft de Nederlandse Hogp Commissaris, dr Hirschfeld. minister-president Moh. Hatta er van in kennis gesteld, dat bij een voorlopig onderzoek reeds is geble ken. dat van Nederlandse militaire zijde hulp is verleend aan Wester ling bij diens vlucht naar Singapo re. Dit is medegedeeld in een com muniqué van het Nederlandse Hoge Commissariaat. Door de Nederland se regering is dr Hirschfeld ge machtigd. aan de regering der RIS mede te delen, dat zii een verder onderzoek heeft gelast ten einde na te gaan. wie de schuldigen zijn. De Nederlandse regering heeft beslo ten. tegen de schuldigen maatrege len te nemen. Dc beslissing op het verzoek tot uitlevering van Wester- Imc ligt uiteraard geheel -bij de Britse autoriteiten. Dr Hirschfeld voegde aan deze Verklaring toe. dat de Nederlandse regering niet voor nemens is. op deze beslissing enige invloed uit te oefenen, hetgeen wil zeggen, dat men van Nederlandse zijde aan een eventuele uitlevering van Westerline aan de RIS niet in de weg zal staan. McCloy wil verkiezingen voor geheel Duitsland FRANKFORT. De V.S. stel- den Dinsdag voor om verkiezingen in geheel Duitsland te houden eventueel op 15 October .echter op voorwaarde, dat de Russen voor vrije verkiezingen hun toestemming geven: 15 October is de door de Russen bepaalde datum voor ver kiezingen in Oost-Duitsland. Het voorstel werd gedaan door de Amerikaanse Hoge Commissaris. John J. McCloy op een persconfe rentie. McCloy liet doorschemeren, dat hij hoopte, dat het initiatief door de West-Duitse regering genomen zou worden. DEN HAAG. In zUn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer deelt minister Mansholt mede. dat dc voorgenomen afschaffing van de on- deraemingsbelasting voor de akkerbouwproducten de kosten van de 5 pet loonsverhoging zal nivelleren. Alleen voor veredelde producten weegt de afschaffing van dc ondcrnemingsbelastlng niet volkomen op tegen dc kos ten der loonsverhoging. Voor de melk blijft alsdan een prijsverhoging van f 0,25 per 100 kg. melk met een vetgehalte van 3.5 voor het varkensvlees een Slechts zes wijzigingen LONDEN De Bl itse minister-presi dent, Clement Attlee, heeft zijn nieuwe regering bekend gemaakt: Maurice Webb, de leider van de Labour-fractie in het Lagerhuis, treedt tot het kernkabinet toe door de portefeuille van voedselvoorzie ning van de gedegradeerde minister Strachey over te nemen. Mcneil, Bevins rechterhand, krijgt thans een eigen ministerie als minis ter voor Schotse aangelegenheden. Hugh Gaitskell, de voormalige mi nister van brandstof en energie, wordt minister van economische za ken, om sir Stafford Cripps te helpen bij zijn gigantische taak. Minister van stads- en landaanleg wordt Hugh Dalton. Burggraaf Addison blijft lord- grootzegelbewaarder en leider van het Hogerhuis. Kanselier fcan het hertogdom Lan caster (feitelijk minister zonder por tefeuille) wordt lord Alexander (een degradatie). Lord-kanselier (eigenlijk minister van justitie) en hoogste rechter in het land. blijft burggraaf Jowitt. Minister van binnenlandse zakeh blijft Chuter Ede. Arbeid blijft aan George Isaacs. Landbouw en Visserij blijven aan Tom Williams, Opvoe ding aan Tomlinson. Handel aan James Wilson. Minister voor be trekkingen met het Gemenebest wordt Gordon Walker in plaats van Noel Baker. De eerste lord van de admiraliteit (mi nister van marine) blijft burggraaf Hall; luchtvaart Hender son- brandstoffen en energie: Noej Baker, die zijn post in het i kernkabinet verliest; V vervoer: Barnes; be- Emest Berin blijft minister van buitenlandse zaken: Sir Stafford Cripps blijft mi nister van financiën: Herbert Morrison blijft rice- premier en minister zonder portefeuille en Aneurin Bevan blijft minister van gezondheid. De portefeuille van defensie, die te voren in het bezit was van lord Alexander, komt aan Emmanuel Shinwell. die hier door weer lid wordt van het kernkabinet. John Strachey. de voormalige minister van voed selvoorziening. wordt thans mi nister van oorlog. De portefeuille van koloniën, welks houder. Creech Jones, bij de jongste verkiezingen werd verslagen, gaat naar Griffiths, de voormalige minister van na tionale verzekering. Griffiths wordt opgevolgd door mevrouw dr. Edith Summerskill, die voor de verkiezingen onderminister van voedselvoorziening was J voorrading Russell Strauss; burgerluchtvaart: lord Paken- ham; pensioenen: prof. Marquand en posterijen: Edwards. Voormalige ministers, die geen zitting hebben in het te genwoordige kabinet, zijn: Woordburn (vooor Schotland), Key (openbare werken). Paling (posterijen en lord Listowel (koloniale zaken). Het kernkabinet is van 17 tot 18 ministers uitgebreid door opneming van Dalton als minister van stads- en landaanleg De reorganisatie heeft op lager niveau voor verrassingen gezorgd. De meest spectaculaire benoeming .bovenaan" is Shinwells promotie tot minister van defensie. ■iilïiiiiili'ii i li' I i i iiil in T Gisteren was het op 10 Downingstreet een komen en gaan van ministers. Premier Attlee overlegde met de leden van zijn oude kabinet over de toekomst. Het resultaat is, dat het tableau de la troupe weinig verandering ondergaat. Hier ziet men het moment dat John Strachey (links) en Aneuran Bevan middenAttlee's ambtswoning verlaten. Vooral over Bevan, de felste tegenstander van Churchill, werd veel gefluisterd. Zou Attlee hem laten vallen? Het is niet gebeurd. Bevan blijft. verhoging van 1 cent per kg. ge slacht gewicht. Vooruitlopende op oe goedkeuring van bovenbedoel de-afschaffing is voor de melk- en dc varkensvleesprijs de loonsver hoging slechts gedeeltelijk doorbe rekend. terwijl voor de prijzen der akkerbouwproducten uit hoof de van loonsverhoging geen prijs verhogingen behoeven te worden ingevoerd. De ministter voegt hier aan toe, dat over de prijzen van akkerbouwproducten voor de nieu we oogst nog besprekingen wor den gevoerd Zee:* binnenkort hoopt hij tot publicatie daarvan te kunnen overgaan. Zoon verloochent wijlen zijn vader BERLIJN Friedrich EberI Jr.. burgemeester van Oost-Berliin. heeft de plechtigheden ter herden king van de sterfdag van ziin va der Friedrich Ebert Sr.. de eerste Dresident van de republiek van Weimar, verboden. Friedrich Ebert Sr. is van 1919 tot ziin dood in 1925 Duitslands eerste burger geweest. Hii werd opgevolgd door veldmaarschalk Paul von Hindenburg. De beide Kamers van het West- Duitse parlement, de Bondsdag en de Bondsraad, hebben Dinsdag in een speciale verenigde zitting. Frie drich Ebert Sr. herdacht. Rusland oefent weer druk op Finland uit HELSINKI. Aan de Finse ge zant te Moskou is gisteravond een Sowjct-Russische nota overhandigd, waarin de Sowjet-Unie aan Finland opnieuw dc cis stelt tot uitlevering van Sowjct-Russischc oorlogsmis dadigers. De tekst van dc nota wordt thans van het Russisch in het Fins ver taald. Dc huidige sociaal-democra tische regering is vandaag overeen komstig de Finse grondwet afgcl.c- dcn. daar Paasikivi zijn tweed» ambtstermijn als president begint. Men is nu van mening, dat de Sowjet-Unie door haar verzoek op de vooravond van het aftreden der Finse regering druk op Finland wil uitoefenen om dc communisten in sleutelposities in de nieuwe Finse re ring te krijgen. Het Finse ministerie van buiten landse zaken heeft op de Russische nota nog geen enkel commentaar geleverd. Geen zekerheid omtrent transporten via België naar Frankrijk DEN HAAG. Minister Spit- zen heeft met de beantwoording van vragen van het Tweede Ka merlid Van den Heuvel over het ophouden van Nederlandse groen tetransporten naar Frankrijk van wege het Belgische ministerie van Verkeer enige tijd gewacht in de hoop, dat inrniddels overeenstem ming zou zijn bereikt in bespre kingen met Belgische en Franse autoriteiten. In zijn nu gegeven antwoord erkent hij, dat deze overeenstemming nog niet bereikt is. Er bestaat nl- een verschil van interprestatie over een op 10 De cember te Genève in het kader van de Economische en Sociale Raad der V.N. aangenomen reso lutie over het wegvervoer. Of schoon de toestand momenteel niet onbevredigend is, zegt de minis ter. zijn de Nederlandse vervoer ders afhankelijk van de welwil lendheid der Belgische en Franse autoriteiten. In voortgezette be sprekingen wordt gestreefd naar groter zekerheid Nee toch.Heus! Wereldburger Garry Davis heeft Huwelijksaanzoek ge kregen van 21-jar. Audrey Pe ters uit Hollywood, die de eerste mevrouw wereldburgeres wil worden en met Garry samen stamouders van de eerste we reldburgerij, Maar waar is de wereldambtenaar die hen in hun wereldecht verbindt? „Litterair-politieke thee met een rebelse vrouw"; N.t.H. schrok van deze uitnodiging, doch alles bleek echt. De rebel se is Friedelind Wagner doch ter van Siegfried en Winnifred, kleindochter van Richard en yCosima, achterkleindochter van beroemde namen. Friede lind. is indertijd Duitsland uitge lopen na slaande ruzie met Hit- Ier Zij gaat naar Israel. Camilla Horn zijn er on der ons, die zich haar film werk nog herinneren? is tot 25 jaar dwangarbeid veroor deeld. Door dr Russen. Zij zou spionnage hebben bedreven. Hooit slaande ruzie met Hitier gehad; integendeel. Aan stadswapen van Lausan ne kan worden toegevoegd Oase van Rust, want sedert 150 jaar wonen abdicerende vorsten er; het begon met de 2 Bona- partes Josef, Lodcwijk en Jcró- mo; de laatsten zijn Michael van Roemenië met vrouw en kind. Celgenoot vertelt wie dader Van inbraken is AMSTERDAM Na zes maan den onschuldig in de Schevz- ningse gevangenis te hebben geze ten zijn de gebroeders J. cn C. J. van Hall uit Rijswijk gisteren door het Amsterdamse Hof vrijgespro ken. De twee broers waren door de Haagse rechtbank tot anderhalf en twee jaar veroordeeld voor een serie inbraken gepleegd ln de plaats hunner inwoning en in Den Haag in de laatste maanden van 1947. De bezwarende verklaringen van de gebroeders v. d. K., met wie zii be vriend waren, hadden tot dc ver oordeling geleid. Begin April 1948 waren beide broers gevangen gezet en na het vonnis van de rechtbank overge bracht naar de strafgevangenis. De oudste van H. kwam daar in con tact met een celgenoot zekere V. D.. die hem vertelde dat hii wel wist. dat de inbraken, waarvoor de broers gevangen zaten, in wer kelijkheid waren gepleegd door een zekere W.. die op dat moment voor een ander zaakje gevangen zat. De verdediger van de gebrs. Van H.. mr H. F. Oosterhuis gaf dit door naar de Officier van Justitie die een nieuw onderzoek gelastte, waarna de zaak werd verwezen naar het Hof in Amsterdam Op de zitting van gisteren werd W. als getuige gehoord. Hij bekende de inbraken te hebben gepleegd en was niet eerder met deze bekente nis gekomen omdat hii voor een ander misdrijf gevangen zat. De proc.-generaal. mr Hoeffel- man achtte de onschuld der beide verdachten bewezen en vroeg vrij spraak. De Dresident willigde dit verzoek in en stelde de broers di rect in vrijheid.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1