Attlee schuift nationalisatie op de lange baan ttiW/Ar Van Geelkerken verspeelde na '44 Musserts vertrouwen MAISON HARTEL J. A. Stokvis Opmerkelijke benoemingen in lagere regionen Lewis' vakbond niet schuldig bevonden Rusland het duurste land ter wereld Beweert fusillades tactisch te hebben voorkomen GOOD MORNING Voor Kamgaren Mantelcostuums Uw naam >te& fliwiiiiiniiiiiiiiiwuwiwiewiwiiiHiiwüiii! 4 GEROUTINEERDE TYPISTES 6 Vrouwelijke ADMINISTRATIEVE KRACHTEN Héérlijk, k dat fci-'-'ï ,och? looe maak je Ner als jij! Maar ik bak zc in Blue Band! GIRO 511.000 DEN HAAG Er staat heden belangrijk nieuws in de advertenties 4 Vrijdag 3 Maart 1950 LONDON, 3 Maart. Gisteren is een tweede schuif ministeriële benoe mingen bekend geworden: die van onderministers. In totaal zijn vijftien veranderingen nodig geworden, deels omdat de vroegere functionarissen bfj de algemene verkiezingen hun zetel hebben verloren, deels omdat zfj bf) de recente ministersbenoemingen gepromoveerd zijn en in een tweetal gevallen omdat Attlee de oude bekleders van de ambten blijkbaar niet wil continueren. Nu de economische en financiële aangelegenheden in de volgende maanden zozeer op de voorgrond zullen staan gaat vanzelf de be langstelling naar de bezetting van het departement van Financiën, de ..Treasure" uit. waar. zoals men weet Cripps in Hugh Gaitskell een nieuwe ecnomische assisten en collega heeft gekregen. Gisteren is bekend geworden dat ook in de fa- zetting van de Post van financieel secretaris van de schatkist de onderminister, die in het parlement bii de behandeling van de detail kwesties van het financiële beleid voor de regering pleegt op te tre den wijziging is gbracht. De 62-jarige Glenvil Hall is daar tot veler verbazing vervangen door Douglas Jay. de vroegere economi sche assistent (maar met een lagere rang dan Gaitskell). van Cripps. Aan het Foreign Office zal het on derstaatssecretarisschap. dat Cris- topher Mayhew bekleedde hii verloor ziin zetel bii de algemene verkiezingen nu vervuld worden door het parlementslid Ernest Da- vies. die verschillende malen zit ting heeft gehad in Engelse dele gaties naar de algemene vergade ring van de Verenigde Naties en die in 1948 optrad als leider van de Engelse delegatie naar de conferen tie over vriiheid van informatie in Genève. Een andere wiizigine. die in de huidige omstandigheden sterk de aandacht trekt, is 't feit. dat Attlee van de twee posten van ondermi- niser bii het ministerie van Bevoor rading. het ministerie, dat de wet op de nationalisatie der iizer- en staalindustrie heeft voorbereid, tot WASHINGTON. De „Verenigde mijnwerkersvakbond", waarvan John Lewis de leider is. is door het Federale Hof niet schuldig bevon den aan ..belediging van het Hof". De bij de bond aangesloten mijn werkers zün reeds 25 dagen in sta king. De federale regering had de Bond voor het gerecht gedaagd we gens vermeende schending van de Taft-Harley-wet. De mijnwerkers hadden tevoren ondanks een ge rechtelijk bevel het werk niet her vat De federale rechter Richmond B. Keech motiveerde zijn uitspraak als volgt: „De leider van de bond. John L. Lewis, heeft herhaaldelijk een beroep op de 372.000 sta kende mijnwerkers gedaan, de sta king te beëindigen, doch de mijn werkers bleven bij hun leuze „geen contract, geen werk". Aan het Ver enigde Mijnwerkersvakverbond kan 't niet worden geweten, dat de staking voortduurt, daar haar functionaris sen vergeefs hebben gepoogd de staking te doen eindigen. Er heeft zich dus geen geval van „belediging van het Hof" voorgedaan." De regering is tegen dit vonnis in hoger beroep gedaan. één heeft teruggebracht. De man. die men heeft laten vallen is Jack Jones, een oud-arbeider uit de staalindustrie, die indertijd van de regeringsbanken aan de parlemen taire behandeling van de wet een zeer werkzaam aandeel heeft ge had. Jones stond als een overtuigd aanhanger van de wet bekend en ziin afdanken kwam bliikbaar voor hemzelf als een onaangename ver rassing. Uit &éze aanwijzing en uit het feit. dat de miinster van Be voorrading George Strauss, die geen zetel in het kabinet heeft, gis teren toch bii een deel der kabi netszitting aanwezig was. werd de conclusie getrokken, da4 de rege ring bezig is aan de wet op de na tionalisatie van de iizer- en staal industrie die op 1 Januari 1951 in gevoerd zou moeten worden, een onopvallende begrafenis te geven. Bii het compromis, dat voor de verkiezingen door de regering en het Hoger Huis over de datum van invoering van de wet werd getrof fen. werd bDaald. dat de minister de leden van de iizer- en staalcor- poratie niet voor 1 October 1950 zou benoemen Door deze benoe ming nu eenvoudigweg na te laten, kan de regering zonder iets posi tiefs te doen de zaak vanzelf op de lange baan schuiven Het bliift ech ter de vraag of de oppositie haar niet tot een duidelijke verklaring in deze zal willen dwingen. LONDEN. De herwaardering van de roebel is noodzakelijk ge weest om de prijzen in de Sowjet- L'nie. die „tot de hoogste in de we reld behoren", te verlagen, aldus menen Engelse deskundigen Wanneer men de waarde van de roebel stelt op 11,2 roebel per pond sterling (de nieuwe koers) dan kost een herencostuum van 1.300 roebel, ongeveer twaalfhonderd gulden. Een ongeschoolde arbeider in de Sowjet- Unie verdient slechts 250 roebel per maand. Het is dus niet te verwon deren dat in- Rusland grote ellende heerst, daar de gemiddelde arbeider niet genoeg verdient om in zijn on derhoud te voorzien, aldus de En gelse vakkundige toelichting. Defensie van de V.S. slaapt niet WASHINGTON. In een geheime zitting van een Amerikaanse se naatscommissie is Donderdag aan de Senatoren meegedeeld, dat de plannen om in geval van nood het gehele leven in de V S op voet van oorlog te stellen, zijn uitgewerkt Tot deze plannen hehoren ook voor zieningen voor de burgerverdedi ging tegen aanvallen met atoom bommen. Truman niet bang voor atoombom op hoofdstad WASHINGTON. President Truman heeft het denkbeeld, dal het atoomtijdperk een verplaatsing van de regeringszetel nodig zou maken, spottend van de hand ge wezen. De president verklaarde, dat hij Washington als hoofdstad bevredi gend vond en dat hij er zich volko men veilig voelde. WASHINGTON. Minister mr D. U Stikker heeft vandaag de Gou den Medaille van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhandigd aan generaal George C. Marshall, oud-minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten Deze medaile. die zelden wordt uitgereikt, werd ver leend uit waardering voor het werk dat Marshall heeft verricht voor het economische herstel van Europa en in het bijzonder van Nederland. De Nederlandse ambassadeur in de Ver enigde Staten mr dr E. N. van Kleffens, was tegenwoordig bij de overhandiging van de medaille. UTRECHT. Bij de Donderdag middag voortgezette behandeling van de zaak-Geelkerken voor de Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse rechtbank stelt de pre sident prof. mr. L. W. G. Scholten de beklaagde wegens over de wijze waarop de ex-plaatsvervangend leider zich heeft uitgelaten over Koningin Wilhelmina. Van Geelkerken zegt een onder scheid te hebben gemaakt tussen de vrouw die in Nederland het Rode Kruis steunde en „die vrouw aan de overzijde." Punt voor punt wordt de dag vaarding doorgenomen. Als de vraag aan de orde komt of de man, die hier terecht staat, ook zijn me dewerking heeft verleend aan re presaillemaatregelen na het liqui deren van N.S.B.'ers, vertelt Van Geelkerken omstandig wat er, vol gens hem, gebeurd is na het neer schieten van generaal Seyffard. Hij werd bij Seiss Inquart ontboden, waar zich o.a. ook Rauter en Van Genechten bevonden. Rauter las maatregelen voor, die al genomen waren. Er moesten vijftig man worden terechtgesteld, aan verdachte wer"! gevraagd wat hij daarvan dacht. Hij zou daarop hebben gezegd, dat dit het einde van de N.S.B. betekende, en stelde zelf voor 5000 personen te gijzelen, waarvan hU dan de lijsten zou sa menstellen. Dat was niet zo onherroepelijk als vijftig man, die de volgende morgen al zouden worden gefusil leerd. Van Geelkerken zou, volgens zijn eigen lezing, het pleit hebben gewonnen en bovendien, toen het op de uitvoering aankwam van die 5000 er 500 hebben gemaakt door in de lijst een nul weg te laten. Van die 500 zouden de meesten terug zijn gekomen. In de Meidagen van 1940 Is Van Geelkerken geïnterneerd geweest in het fort Spijkerboor. Zodra het be richt van de capitulatie doorkwam, had de kolonel tegen verdachte ge zegd: „Ik verdwijn" en had de lei ding over de zeshonderd daar ver. enigde NSB-ers aan verdachte over gelaten. Verd.: „U zult u misschien kun nen voorstellen dat wij ons door dat bericht van de capitulatie erg opge lucht voelden." Midden in een behandeling van Van Geelkerkens houding na de in vasie stelt de president een ogen schijnlijk wat bulten de orde vallen de vraag. „Vond u het aangenaam, toen u hoorde, dat de Koningin de voet weer op Nederlandse bodem had gezet?" Verd.: „Eigenlijk wel." Pres.: „Waarom?" Verd.: „Omdat het toen wel dui delijk was dat het allemaal was af. gelopen." Pres.: „Maar daarnA, want het was najaar 1944, hebt u ook nog een rol gespeeld?" De verdachte geeft daar voor het eerst geen levendig antwoord op, knikt alleen bevestigend. Nadat de gehele morgen was verstreken met het doornemen van de dagvaarding, werd in de middagzitting een begin gemaakt met het getuigenverhoor. Als eerste getuige kwam de ge detineerde mr. J. H. Carp vertel len dat hij als hoofd van de Staatssecretarie van de N.S.B. weinig met verdachte in aanra king kwam omdat deze recht streeks contact met Mussert had. Op de vraag of hij kan zeggen Met een strak, haast verbeten ge zicht luistert Van Geelkerken, eens plaatsvervangend leider van de N.S.B., naar het voorlezen van de beschuldiging. Hoe anders was zijn stemming toen hij op 4 Mei 1941 ..Reichsjugendfiihrer" Arthur Ax- mann ontving. waardoor Van Geelkerken zijn po sitie van plaatsvervangend leider verspeelde, deelde de getuige mee dat Mussert hem alleen had ge zegd, dat Van Geelkerken „onge hoorzaam" was geweest. Dat een eis van Seiss Inquart er een rol in gespeeld zou hebben was deze getuige niet bekend- Een tweede oud-N.S.B 'er de voormalige burgemeester van Rot terdam F. E. Mliller, verklaarde dat Van Geelkerken's kracht voor namelijk lag in zijn propagandis tische kwaliteiten. Donderdag voortgezet. wordt de zitting i Housecoat van bedrukte katoen, exclusief dessin In fraaie kleuren, maten 40-46 Uw Modehuls I Amersfoort SNOUCKAERTLAAN 2 TEL. 6015 Arts Zaterdag 4 Maart AFWEZIG kennen wij misschien niet. Maar een voor deel voor U, dat U deze naam wél kent Want voor een wer kelijk prima bril is dat het teken van kwaliteit. ARNHEMSESTRAAT 26 Vlak bij de Kei. Ook voor Ziekenfonds, leden. VERKOPERS voor betere verbruiksartikelen aan Ho tels, Pensions, Ziekenhui, zen, Kloosters, Garages enz. Ook als bijverdienste. Br. H. de Vries. Heiligen- bergerweg 2, Amersfoort. T« koop «angeb. Wezens overcompleet bij ver rek aangeboden: een z.f.a.n. nassief eikenhouten dressoir 300; notenhouten boeken, kast 100; eikenhouten antieke salontafel 100: toilettafel (spiegel defect) 40; antiek haardbankje 60; staande schemerlamp, poot 25 een In prima staat verkerend Engels cretonnen-bankstel (bank er. 3 fauteuils) met salontafel Te bez Zaterdag 15.30—17 30 uur Backer, v Marr.ixlaan 75. Plaatst een Brandpunt Keuze uit vele nieuwe modellen OFFICIèLE PUBLICATIE Belangrijk bericht voor degenen, die over 1949 een vordering hebben op een Rijksinstelling Het Ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op. dat alle vorderingen op Rijksinstellingen over 1949 zo spoedig mogelijk moeten worden ingediend. Vorderingen, ten laste van de verschillende departe menten van algemeen bestuur en de daaronder resor- terende diensten, instellingen enz., moeten uiterlijk 31 Mei a.s. bij het betrokken departement zijn ingediend. Vorderingen op het Staatsdrukkerij, en Uitgeverijbedrijf, op het Staatsbedrijf der P.T.T., op het Staatsmuntbedrijf, op het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden en op de Staatsmijnen moeten uiterlijk 15 Maart a.s. worden in gezonden. In het belang van de schuldeisers wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat latere indiening tot lang durig uitstel der afdoening kan leiden. Van de indiening kan, op verzoek, een schriftelijk bewijs worden verkregen Bij het Demobilisatie Centrum „Het Boskamp" te Amersfoort worden voor onmiddellijke indiensttre ding gevraagd: Leeftijd 18 tot 23 jaar. Vereisten: diploma's Mulo en typen, alsmede enige jaren ervaring als typiste. Leeftijd 18 tot 23 jaar. Vereisten: enige jaren Mulo, zeer accuraat kunnende werken. Sollicitaties uitsluitend mondeling op Dinsdag 7 Maart van 10—12 uur en van 2 tot 3.30 uur. op het Stafbureau van bovengenoemde instantie. Er zijn huisvrouwen die denken, dat alle merken even goed zijn. Maar wanneer ze eens iets met Blue Band proeven.... mmm. zeggen ze dan, dat smaakt beslist beter! Heeft U ook al die ontdekking gedaan? Verwen Uw man cn Uw kinde ren met lékkere en gezonde kost Vraag dus steeds met klem om Blue Band. SitaaMr atfyrf, /pw/ NOEM T „LEUK", NOEM T IRONIE... maar feit Is, dat ze terug willen. Naar huis! Ze staan als 't ware op de kade te wachten. Maar voor menigeen zal dat wachten,helaas, nog wel even duren... De Niwin zou dat wachten graag wat nuttiger en aangenamer maken. Daarom doet de Niwin voor 't laatst een beroep op U. Maak hun laatste loodjes lichter I Geef nog één keer blijk van Uw medeleven. Door een royale gift aan de Niwin. Dan kan dit tien punten-programma verwezenlijkt worden A Voorbereiding terugkeer. In een reeks levendige cursussen, waarin de militairen actief meewerken, leren zij de moeilijkheden kennen, die de terug keer in Nederland meebrengt. En zij leren hoe deze moeilijkheden aangepakt en waar mogelijk overwonnen kunnen worden. Q Lezen leidt ai en bekort het wachten. Dus moeten er boeken en tijdschriften heen. Q Films houden hen geïnteresseerd I Hun wachttijd lijkt korter, als er geregeld nieuwe films te zien zijn. Sport staalt spieren èn geest! Het klimaat bekort de levensduur van veel sportmateriaal. Er is dringend be hoefte aan vervanging. Q Prijsvragen verdrijven verveling. Elke 14 dagen worden radioluisterwedstrijden en in de soidatenbladenpuzzlcs uitgeschreven. De prijzen worden in Nederland uitgereikt. Gezelschapsspelen bevorderen de gezelligheid. Er zullen er vele moeten 'worden gestuurd. Ck Kleine geschenken onderhouden de vriendschap. Elke militair moet zelf merken, dat er aan hem wordt gedacht. Ieder zal geregeld een klein cadeautje van ons allen ontvangen, Q Zélf doen Het vormen van toneelclubjes, orkesten enz. zal worden bevorderd. Studie- en knutsel materiaal zal worden verstrekt! Goede kleinkunst ontwikkelt! Ook op deze wijze zal de Niwin ontspanning en ontwikkeling brengen. Ontspanningsgelegenhedcn verbeteren. De Niwin zal hieraan doen wat maar enigs zins mogelijk is. Band Nederland Indonesië Thuisfront Humanita9 Limburgs Thuisfront Prot. Interkerk. Thuisfr. U.V.V. SAMENWERKEND IN NI Wl N-VERBAND

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4