Jong Frans student held van driebandenkampioenschap Siguret (verrassende techniek) verslaat de kanshebbers 71 sec Fout hersteld: uitvinder van snuiver bevorderd en beloond Eindelijk een variatie in de h eren -schoenen mode Onbewaakte EHBO-kist alweer bij Apeldoorn gestolen Het daghet tussen Genève en het Yatieaan Met Pinksteren krachtmeting als DJ toch marcheert Vrijdag 3 Maart 1950 Röntgenfilms uit eigen land (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Donderdagmiddag om half vier stond Amsterdams burgemeester Mr. Am. J d'Ailly aan een biljartafcl ln café de IJsbre ker en opende met een forse stoot van acquit het zevende Europese kam pioenschap drie banden. Eerst daarna traden de eerste spelers aan: de Belgen Van der Spiegel en Dessart aan tafel één en de Oostenrijker Engl en onze landgenoot A. Wevers aan tafel twee. Het tournooi was begonnen. Daarvoor was de gebruikelijke spraakwaterval ditmaal vrij wel achterwege gebleven. Burgemeester d'Ailly beperkte zich tot enkele hartelijke sympathieke woorden en de secretaris van de. Internationale Biljart Federatie, de heer Avé, sprak de ceremonie-protocolair uit. De voorzitter van de Nederlandse Biljart Bond. Jhr. Mollerus, begroette de deelnemers afzonderlijk en de heer Polak voozitter van de organise rende vereniging „Rembrandt" sprak tenslotte enkele worden. Daarna klonk het Wilhelmus, de vlag van de Internationale Biljart Federatie ging omhoog, het vierdaagse drie-banden-tournooi was begonnen. Juan Domingo favoriet-af Mocht Juan Domingo, driebanden- kampioen van Spanje, oud Europees kampioen en een der veelzljdigste bil jarters uit ons werelddeel, al voor de aanvang van het kampioenschap alge meen als ec-n der ernstigste candidaten voor de titel worden beschouwd, na de eerste dag zijn z'n aandelen aanmerke lijk gedaald Een nieuwe veelbelovende ster is gerezen bij dit internationale gezelschap van biljartkampioenon Uit zes verschillende landen (de grootste gevarieerde bezetting van na de oorlog) heeft zich voor de eerste maal gevoegd de jeugdige leerling van de Polytechni sche school ln Parijs. B Siguret. die met zijn 22 jaar bijna de zoon van alle andere deelnemers zou kunnen zijn en van verscheidene zelfs de kleinzoon Deze jonge Fransman die bij het on langs in Parijs gehouden Franse kam pioenschap driebanden met het hoogste gemiddelde van 0 718 ongeslagen de titel veroverde, is in „De IJsbreker" op de eerste dag een openbaring geweest. Des middags had hij reeds de titelhouder. Lagache, die door twee nederlagen op de eerste dag reeds als uitgeschakeld mag worden beschouwd, kansloos gesla gen s Avonds liet hij de Zwitser Aebcr- hard op 23 staan Maar het waren niet alleen deze twee zeges, die Siguret tot de held van de Wielrennen Wereldkampioenschap 1951 in Italië PARIJS Het 82e congres van de Union Cyclistc Internationale, de U.C I. v erd Donderdag ter gelegenheid van he: oO-jarig bestaan van dit wieler- llchaam door de Franse generaal De Lattre de Tassigny geopend. De voorzitter'van de Nederlandse Wielronunle, jhr I. L. van den Bcrch van Heemstede, die eveneens als vice- president zitting had. werd niet herko- zen, Een der belangt ijkste punten van de omvangrijke agenda was de toewijzing van de wereldkampioenschappen 1951. De geheime stemming wees Italië als organiserend land aan Het voorstel van Frankrijk, om per 1951 in de finales van de wereldkam pioenschappen sprint drie renners te I plaatsen in plaats van twee werd met I 40 tegen 23 stemmen aangenomen De dopings-kwestie door Gfoót-Brit- l tannic ter tafel gebracht werd naar een sub-commissio verwezen.Het moeilijke punt in deze kwestie was de vraag. Waar begint doping en waar houdt zij op? Het voorstel van Hongarije, om. in navolging van andere takken van sport. Europese wielerkampioenschap pen in te stellen werd voorlopig ver worpen. Besloten werd voorts het wereld kampioenschap cyclo-cross in te stellen. De winnaar van de cyclo-ross .die Za terdag 4 Maart te Vincennes wordt ge houden. zal de titel van wereldkam pioen reeds mogen voeren. Dc Nederlandse afgevaardigden pleit- F ter. voor een definitieve regeling voor het amateurisme. Elk land blijkt over dc amateur-status van een renner een andere mening te hebben. Het UCI-be- stuur zal deze kwestie nog eens ln al haar details bestuderen. Een commissie is ingesteld, die Duits land zal bezoeken, teneinde de moge lijkheid. Duitse renners in het buiten land te laten starten, te bestuderen. Op voorstel van Italië zal voortaan bij dc wereldkampioenschappen op de baan zowel als op de weg een twaalftal tochniciens woraen aangesteld, i Tenslotte werd de president, de heer Joinard. de gouden medaille van de f U.C.I. aangeboden. Schaatswedstrijden in Noorwegen Hjalmar Andersen eerste in eindklassement JEVNAKER. De tweedaagse inter nationale schaatswedstrijden te Jevna- ker (Noorwegen) werden voortgezet met de 1500 en 3000 meter De uitslagen hier- van lulden: 1500 meter: 1 Hjalmar Andersen I (Noorwegen) 2 min. 22 5 sec.; 2 Svcrre Hauglie (Noorwegen) 2 min. 23.6 sec (beste seizoenprest); 3 Johnny Werkct B (Ver. Staten) 2 min. 24 sec.; 5. Van der 1 Voort (Nederland) 2 min 25 sec.; 9 Kees Broekman (Nederland) 2 min. 26 I sec.; 14. Anton Huiskes (Nederland) 2 i min. 30.1 sec. 30Ö0 meic-r: 1. Hjalmar Andersen (Noorwegen) 4 min. 58.2 sec. (beste sei- zoenprest 2 Sverre Hauglie (Noorwc- I gen) 4 min. 59 5 sec. (beste seiz. prest 3 Reldar Liaklev (Noorwegen) 5 min 01.1 sec.; 7. Van der Voort (Nederland) 5 min. 05.4 sec10 Kees Broekman I (Nederland) 5 min. 08.2 sec. Eindklassement.: 1. Hjalmar Andersen (Noorwegen) 193.030 punten; 2 Svcrre i Hauglie (Noorwegen) 195 514 pnt; 3 Odd Lundberg (Noorwegen) 196.817 pnt; 6 Kees Broekman (Nederland) 198.074 pnt; 9 Van der Voort (Nederland) 199.193 p. dag maakten, het was veel meer de be heerste concentratie, die hij bij zijn spel toonde en die voor een speler van 22 Jaar des te opmerkelijker en uitzonder lijker is. Het was bovendien zijn grote vastheid, zijn prachtige techniek en voor ons land ongekend vernuft ln het op lossen van schijnbaar onuitwarbare pro blemen. wanneer Aeberhard de ballen in een onmogelijke positie achter liet Siguret noteerde in zijn tweede partij niet alleen het hoogste particulier ge middelde van de dag. maar bracht en kele malen dé in de zaal aanwezige Nederlandse topspelers in extase met enkele stoten die ln dit land misschien nog nimmer zijn gezien. Intussen heeft onze landgenoot Wevers uit Enschede de volle winst binnen ge haald ln twee productieve partijen, waarbij echter zijn gemiddelde wel toont, dat hij zeer veel moeite zal heb ben zich op zijn huidige derde plaats te handhaven. Hij sloeg de Oostenrijker Engl. maar meer voldoening mocht hem de overwinning schenken op de Belgi sche kampioen v d Spiegel, die on danks zijn twee nederlagen in de ko mende dagen voor de overige deelne mers een lastig te omzeilen klip blijken tc z(jn. Wevers (Ned.) Engl (Oostenr.) Dessart (België) v. d. Spiegel (België) Domingo (Spanje) Aeberhard (Zwl.) Siguret (Frankrijk) Lagache (Frankrijk) Lagache Dessart v. d. Spiegel Wevers Domingo Engl Aeberhard Siguret Na twee ronden luidt de stand (Eigen bericht) AMERSFOORT. Een Neder landse fotografische industrie te Soestduinen neemt sinds enige tiid proeven met het vervaardigen van röntgenfilms. die tot nu toe in het De uitslagen buitenland gekocht moeten worden. Zii ziin van grote waarde bii ge neeskundig onderzoek. De directeur van de fabriek vertelde ons. dat de Droeven alleszins geslaagd ziin en dat over énkele weken met ver vaardiging op grote schaal zal worden begonnen. Voor dit doel wordt de fabriek uitgebreid, zodat er met dag- en nachtploegen ge werkt kan worden. 50 81 4 0.617 39 81 3 0.461 50 72 7 0.694 47 72 6 0.652 50 69 7 0.724 28 69 5 0 405 50 69 5 0.724 39 69 5 0.555 48 81 4 0.592 50 81 3 0617 44 79 4 0.556 50 79 3 0.632 48 77 3 0.623 50 77 6 0.649 23 66 3 0.348 50 66 5 0.757 1 Siguret (Frankrijk) 4 2 Dessart België i 4 3 Wevers (Nederl.) 4 4. Domingo (Spanje) 2 5. Engl (Oostenrijk) 2 6 v. d. Spiegel (Belg.) 0 7 Lagache (Frankrijk) 0 8. Aeberhard (Zwl.) 0 0.740 0 757 0.653 0.694 0 625 0 632 0.671 0.724 0.563 0649 0 602 0.652 0.580 0.592 0.377 0 405 Hockey Westelijke dames-elftallen DEN HAAG De telde Westelijke dames hockeyelftallen, die op 4 en 5 Maart resp. te Deventer en te Venlo uitkomen tegen de vertegenwoordigende teams van Oost en Zuid, zijn als volgt samengesteld: 4 Maart Deventer: doel* Jurlssen (Pi- noké), achter: Loeb van Zuylcnburg (Rood en Wit). Hogestcln (Be Fair); midden: Huurman (Hilversum). Wijn stroom (BDHC), Burgersdijk (Lelden); voor: Blekemolen (Be Fair). Brouwer (HHYC) Vreede (Rood en Wit) Franc ken (BDHC) en Nagel (Lelden) 5 Maart te Venlo: doel Loeb van Zuy lcnburg (Rood en Wit). Burgersdijk (Leiden): midden: Huurman (Hilver sum). Nagel (Leiden). Wijnstroom (BDHC); voor Blekemolen (Be Fair). Vreede (Rood en Wit). Brouwer (HHYC) Francken (BDHC) en Nypels (Lelden). Nieuw wereldrecord I ski-springen OBERSTDORF. (AP.) De Duitse kampioen ski-springen Sepp Weiier heeft een sprong van 127 meter gemaakt. Dit zou een nieuw wereldrecord zijn. Hij sprong van een 161 meter hoge schans, die speciaal voor pogingen om het wereldrecord skispringen tc verbe- I teren, was aangelegd. Het wereldrecord skispringen staat op naam van de Oostenrijker Joseph Bradl. - die in 1938 in Planica. Joegoslavië, een sprong van 350.96 voet maakte. Zwemmer Marshall breekt record 220 yards NEW HAVEN. Connecticut. De Australische zwemmer John Mars- hall heeft met 2 min 7 sec. een nieuw wereldrecord gevestigd op de 220 yards borstcrawl. Het oude record stond sinds 12 Februari 1944 ij op naam van de Amerikaan Willy Smith die in het zwembad van Co- lumbus een tijd maakte van 2 min. I Marshall verrichtte zijn prestatie tijdens wedstrijden tegen een plaat- Wselijke schoolteam. DEN HAAG. Uit respect (wel wat laat!) voor zijn geweldige uit vinding in 1933 is It.tcrzce le klasse (b.d.) J J. Wichers te Wassenaar vereerd met dc titulaire rang van kapitein-luitenant ter zee: bovendien zal hem een gratificatie worden aangeboden, want door zijn onderzee boot-snuiver is de gehele oorlog ter zee volkomen gewijzigd. Nederland noch Engeland wilden van kapitein Wichers' snuiver (Schnorkel, snort) weten, maar de Duitsers roofden de uitvinding, pasten haar toe en hadden er in 1944 ongekend succes mee. Toen de heer Wichers uit een Ja pans gevangenenkamp terugkeerde, gebruikte de hele marinewereld zijn uitvinding en hij constateerde dat wildvreemden met zijn veren pronkten. Hij zocht eerherstel en die is hem nu, eigenlijk na 16 jaar geworden. De belangrijkheid van de uitvin ding van de heer Wichers hoort men wel eens vergelijken met die van de straalmotor voor vliegtui gen. Bejde uitvinders, dc Neder landse zeeofficier en de Engelse vlieger-officier Frank Whittle heb ben door hun vindingen enorme veranderingen teweeggebracht. Frank Whittle werd in de adel stand verheven en bevorderd tot air-commodore, bovendien ontving hij van zijn regering honderddui zend pond. De heer Wichers krijgt misschien 2 3000 gulden. J. J. WICHERS Voorwaardelijke straf voor J. P. Sijpesteyn (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De Rotterdamse Rechtbank heeft de 41-jarige consu laire ambtenaar J. P. Sijpesteyn we gens verduistering van illegale fond sen voor een bedrag van 75000 gul den veroordeeld tot een voorwaar delijke straf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar en de bij zondere voorwaarde, dat hij de scha de tot een bedrag van 26000 gulden voor 1 Januari 1951 zal vergoeden aan de Stichting LOLKP te Am sterdam. De Officier had een jaar, waarvan zes maanden voorwaarde lijk geëist. De Rechtbank heeft overwogen, dat verdachte in de tijd van de bezetting een van de meest vooraanstaande figuren is geweest van het verzet te Rotterdam, dat hij zich in hoge mate verdienstelijk heeft gemaakt niet alleen voor de stad Rotterdam maar voor heel Ne derland en dat daarvoor grote dank verschuldigd is. Voorts heeft de Rechtbank er rekening mee gehou den. dat verdachte niet alleen onder hoge spanning heeft geleefd tijdens de oorlog, maar bovendien te kam pen had met ernstige huiselijke moeilijkheden, die zijn psychisch evenwicht in aanzienlijke mate ver stoord hebben. Standaard woningen brengen hulp in woningnood GRONINGEN. Een architcc- tenbureau te Groningen werkt op het ogenblik aan een plan voor het bouwen van de eerste permanente woningen in Nederland zonder rijksbijdrage. De grondgedachte voor dit millioenenplan is het in massa opdragen aan éénzelde aan nemer voor de bouw van duizend precies gelijke woningen, verdeeld over verschillende gemeenten. De voor dit doel ontworpen woning is van het permanente type eenvoudi ge burgerwoning, bevattende ge lijkvloers. hall. grote woonkamer, eetkeuken, kelderkast en schuur, en boven drie slaapkamers, douche en balkon? De totale bouwkosten dezer volwaardige woningen hoopt men door de toe te passen bouw methode en de massale aanbeste ding zodanig te kunnen bepalen, dat bii een normale huurprijs van 5 a 5.50.gulden zonder bijdrage van het riik een rendabele exoloitatie mogelijk zal zijn. Met verschillende gemeenten werden reeds besprekin gen geopend en de eerste opdrach ten zijn al binnengekomen. Thorez: ij moeten ons zelf bevrijden" PARIJS. Maurice Thorez. lei der der Franse communisten, heeft een beroep gedaan op al zijn partij genoten om de vervaardiging van elk artikel te verhinderen, dat in een oorlog tegen de Sowjet-Unie kan worden gebruikt. „Wij moeten niet wachten, totdat Frankrijk door het Rode leger is bevrijd. Wfj moeten ons zelf be vrijden. U verspilt uw tiid met or ganiseren cn propageren, terwijl het tiidstip er roods is om te han delen". aldus Thorez tijdens een redevoering tot zijn ..kameraden". Thorez heeft een diepgaande zui vering in de gelederen van de com munistische partij in Noord-Frank rijk uitgevoerd, waarbij zeven le den van het partijbestuur ziin ont slagen, terwijl een twintigtal ande re vooraanstaande communisten, uit de partij zijn gezet. De ..Honderd Gulden Club" leert nieuwe vórm van sparen AMSTERDAM. „Honderd Gulden Club" doet haar intrede in Nederland. De leden van deze club storten gedurende 49 weken, tegen ontvangst van een zegel, 2.per week, waarna in de 50ste week, tegen inlevering van de olgeplakte kaart, 100 wordt terugbetaald. In Amerika zijn deze clubs, on der d- naam „Christmas Clubs", reeds langer bekend. De ervaring aldaar leert zelfs, dat velen aan het einde van het coaarjaar hun saldo niet opnemen, doch on hun spaar bankboekje laten bijschrijven. Van der Vaart Smit krijgt 12 jaar DEN HAAG. De bijzondere strafkamer van de Haagse arron dissementsrechtbank heeft dr H. W. van der Vaart Smit gistermorgen tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De eis was 14 jaar. Dr. van der Vaart Smit. die in het begin van de bezetting hoofdredacteur is geweest van het Haagse ANP-kantoor, werd door het Amsterdamse bijzondere hof tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Nader onderzoek tegen „prof." Pootjes bevolen AMSTERDAM. De Amster- damse rechtbank, heden uitspraak doende in de zaak tegen de 59-ja- rige „professor" J. W. Pootjes, uit Hilversum, verwees de zaak terug naar de rechter-commissaris en bepaalde dat opnieuw een onder zoek naar de geestvermogens van verdachte zal worden gehouden. Het resultaat van dit onderzoek zal op 15 Juni aan de rechtbank dienen te worden bekend gemaakt. Veer tien dagen geleden eiste de officier van justitie 1 jaar gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de regering van verdachte als psycho- paath. APELDOORN. In de zomer van 1947 plaatste dc afdeling Apel doorn van de EHBO een onbewaakte verbandpost op dc Amcrsfoortsc- weg. op pl.m. 9 km afstand van Apeldoorn. Dit was een unicum voor ons land, daar de verbandpostcn welke tot dan toe waren opgericht, steeds in een woning of een garage waren ondergebracht. De EHBO meende echter tot de ze proefneming te moeten over gaan. omdat ter plaatse nogal dik wijls ongelukken ten gevolge van slippen, gebeurden. Helaas is dit vertrouwen in de weggebruikers beschaamd. Was in de vorige zomer reeds eenmaal de complete verbandkist gestolen, in de nacht van Maandag op Dinsdag is dc nieuwe verbandkist ook spoorloos verdwenen. Daar met het aanschaffen van een zodanige kist een bedrag van 125.is gemoeid, ziet de EHBO zich thans gedwongen, dc verband post voorlopig leeg te laten staan. Tenzij de bedrijvers van deze on- sociale daad het verkeerde van hun handelwijze alsnog inzien en de kist weer op de oude plaats terug brengen. Overblufte hoofrlkassier geeft aan boeven safesleutels af KOPENHAGEN. Een stout- moedige overval hoeft een groep gewapende en gemaskerde-bandie ten gisternacht een buit van 140.000 kronen opgeleverd. Om drie uur in dé nacht drongen drie gemaskerd© mannen -jfe slaap kamer van de hoöWka'ssiéf'Lr.fsScn van de machinefabriek „Titah" bin nen en dwongen "hem dé sleutels van de fabriek en de safe af te geven. De kassier en zijn vrouw, die in een villa even buiten de stad wonen, werden in hun bed gebonden, waar na de boeven zich ijlings per auto wegspoedden. na eerst nog dc tele foonlijn tc hebben doorgesneden. Voordat hoofdkassier Hjalmar Lars- sen zich uit zijn benarde positie be vrijd had cn bij de buren telefo nisch de politie had gewaarschuwd, hadden dc bandieten reeds hun slag geslagen. Een legertje politieman nen speurt thans naar de vermetele rovers, van wie men tot op dit ogen blik nog geen spoor gevonden heeft. Auto uit-, benzine naar Duitsland gesmokkeld ROTTERDAM. Dc rijkspolitie te Amsterdam heeft een Rotter damse transportondernemer gear resteerd en voor de Officier van Justitie geleid, verdacht van het smokkelen van een tientons vracht auto uit Duitsland. De man zou de auto daar gekocht hebben van mensen, die haar uit een dump hadden gestolen. Daarna heeft hij haar clandestien Nederland binnen gebracht cn dc wagen vervolgens gebruikt voor het smokkelen van motoren cn benzine van Nederland naar Duitsland. De zaak is aan het licht geko men als uitvloeisel van het oprol len van een groot complot van autosmokkelaars in de zomer van 1949. KONINGIN JULIANA cn de prinsesjes Beatrix en Margriet maken tijdens haar verblijf te Sankt Anton een tochtje per ar- reslcde in de prachtige omgeving van het plaatsje. In de voorste slede v.l.n.r.: Koningin Juliana, prinses Beatrix en mevrouw uan Maasdijk. In de tweede slede be vindt zich prinses Margriet. Communistisch complot van 9 Maart in India verijdeld BOMBAY. De Indiase politic is erin geslaagd een communistische samenzwering tc verijdelen, die be oogde op negen Maai t a s. in geheel India wanordelijkheden tc verwek ken. De politié kwam dc samen zwering op het spoor, nadat vijf mannen en een vrouw waren gear resteerd en pamfletten in beslag waren genomen: ook werd dc hand gelegd op een aantal handgranaten en ammunitie. VQorts is een inval gedaan in een „geheim communistisch hoofdkwar tier", in een «?r voorsteden van Bombay, waarbij drukkèrijmateri- aal in beslag is genomen. TRENTON. New Jersey. Dc staat New Jersey heeft alle centrales van de Bell Telephone Company binnen zijn trenzen in beslag ge nomen om een staking van 12.000 telefonisten te vorkomen. Dc gouver neur heeft een bemiddelingscommis- sie benoemd om het geschil te bestu deren en aanbevelingen voor een op lossing te doen. GENEVE. Dr. W,^L Visser 't Hooft, de secretaris generaal van de Wereldraad dor Kerken, heeft Donderdag een beroep óp alle nlet-katho» lieke christenen gedaan om to bidden, dat de Rooms-Katholieke Kerk gebracht moge worden tot een bredere cn diepere opvatting van chris telijke eenheid. In een zeven punten tellend com mentaar op de instructies betref fende de leerstellige besprekingen tussen katholieken en protestan ten". welke van de week door het Vaticaan werden uitgegeven, schrijft dr. Visser 't Hooft, dat al leen reeds de publicatie van het document „een duidelijke aanwij zing was. dat de Oecumenische Be weging haar invloed begint te doen gelden onder de geestelijkhoid en de leken van de R.K Kerk". Dr. Visser 't Hooft prees delen van het document als „een stap vooruit", maar had critiek op an dere. In de instructies van het Vati caan werd de Rooms Katholieken toegestaan beperkt contact te heb ben met andere Christenen, maar er werd voor gewaarschuwd, dat slechts „de ware eenheid" binnen dc R K. Kerk gevonden kan wor den." IJdelheid uw naam is vrouw, wordt vaak gezegd. Het moet be slist een man zijn ge weest. die dit gezegde voor het eerst heeft ge lanceerd, en zijn sexe- genoten hebben het on middellijk overgeno men. Zij hebben het overgenomenom de aandacht van zichzelf af te leiden! Want de heren der schepping zijn minstens even ijdel als de dames. De voor jaarscollecties der he renschoenen getuigen hiervan. Bij de leve ringen der schoenfabri kanten waren talrijke extravagante modellen. En wat een schoen fabrikant levert, wordt gedragen ook! De schoenen, die de jongeman op de linkse foto draagt, zijn bij de sportieve jongelui zeer in trek. Onder de dik ke leren zool van deze boxcalfschoen is nog een massieve crepe- rubberzool. In plaats van vetergaatjes in 't bovenblad, heeft de schoen een veter-haak- sluiting, wat in geval van haast (wat jonge mensen doorgaans al tijd hebben) erg ple zierig is. Het klassieke brogue model, midden onder, met opgelegde gekar telde delen, fors onder werk met dubbele zool en b'rede hak, is voor degeen, die graag En gels gekleed gaat. De schoen rechts onder wijkt al iets af van de standaard-modellen herenschoen. Tussen de zool en het over leer is een extra storm band. De inzet op de voorschoen is afge boord met een zware boxcalfbies. De box calfschoen middenho ven gaat aardig naar het extra-vagante. Evenals vele dames schoenen vertoont hij een sleehak. De veter is een platte leren bies. Het geheel is strak van lijn zonder enige gar nering. Verleden jaar was het Amerikaanse pantoffelmodel plotse ling zeer populair bij de dames. Zal deze voorliefde nu op de heren overslaan? Het veters rijgen is hier mede meteen ten ein de. De lichtbeige met bruine slipper rechts boven heeft een pret tige pasvorm en geeft in ieder geval een zo mers effect. De geruite sokken, die hierbij worden gedragen, ko men ook hoe langer hoe meer in de mode. Met de schoen links boven sluiren wij de rij. Eerlijkheidshalve moeten wij bekennen dat dit model in tegen stelling tot de andere, die alle in Nederlandse zaken te koop zijn, een Engels product is. Wij kunnen alles van deze schoen zeggen, behalve dat hij saai is! Het ge ruite bovenwerk is fleurig genoeg, wellicht een ietwat té fleurig. De schoenfabrikan ten hebben hun collec tie getoond en wij zijn nieuwsgierig te zien hoeveel mannen het komende voorjaar het meer klassieke model voor het „gewaagde" zullen verwisselen. BERLIJN. De Britse, Franse en Amerikaanse bevelhebbers van Berlijn verklaren gemeenschappelijk, dat „de Westerse geallieerden elke poging van de onder communistische leiding staande „Vrije Duitse Jeugdbeweging", om met Pinksteren in West-Berlijn te demonstreren, de kop zullen indrukken, daar het zonder meer duidelijk Is dat hier mede zal worden getracht de Duitse jeugd tc misbruiken voor commu nistische doeleinden." „Indien de organisatie der „Vrije Duitse Jeugd" of welke andere ele menten ook, die het op wanordelijk heden aansturen, het zouden wagen op uitdagende wijze in West-Berlijn te demonstreren of provocerende handelingen t(j bedrijven, zal hier aan prompt een einde worden ge maakt. De verantwoordelijkheid oor de gevolgen, die 'n dergelijk on verantwoordelijk optreden met zich brengt, zal geheel op de organisato ren van zo'n actie rusten", besluit de verklaring. Door de „Vrije Duitse Jeugdbewe ging" zijn Donderdagavond in alle Oost-Berlijnse districten oefen-fak keloptochten gehouden.... Thomas Masaryk Amerika's held geworden WASHINGTON. Op 7 Maart zul- Ten, ter viering van het eeuwfeest van de geboortedag van Thomas Ma saryk, bijeenkomsten van Amerika nen van Tsjecho-Slowaakse afkomst worden gehouden in Washington, Chicago, Philadelphia. San Francis co en talrijke andere steden. De bibliotheek van het Ameri kaanse Congres houdt van 4 tot 10 Maart een tentoonstelling van wer ken van dc grondlegger van Tsjecho- Slowakije's vrijheid. Op 7 Maart zal een plaquette van Masaryk worden onthuld in het Washington-hotel, waar Masaryk in 1918 woonde en werkte. Gouverneurs uit meer dan tien staten alsmede de burgemeesters van New York, Cleveland, Chicago, Pitts burgh, St. Louis, Omaha en Bridge port (Connecticut) zullen de zevende Maart tot „Masaryk-dag" proclame ren. Ook talrijke Amerikaanse univer siteiten cn colleges zullen herden kingsbijeenkomsten houden. Rampokkers overvallen de Ivalianda in Surabaja, zonder succes SURABAJA. Vijftig Rampok kers zij'n binnengedrongen in het bagageruim van de ..Kalianda" van de K.P.M., die in de haven van Su rabaja lag. Met de grootste moeite gelukte het de scheepsofficieren de Rampokkers van boord te jagen. De bende versterkte zich met stukken ijzer en werktuigen. De inmiddels gewaarschuwde mobiele brigade van de republikeinse politie heelt de bende weggevoerd. Het atoomspel niet voor Duitsers BONN.De westelijke geallieer den hebben een wet uitgevaardigd, waarbij aan de Duitsers verboden wordt radio-actief materiaal, met in begrip van atoombommen, te ver vaardigen of in bezit tè hebben. HET WOORD VUGHT had in de oorlogsjaren een huiveringwek kende klank door het onbeschrij felijk leed. dat door duizenden in het concentratiekamp te Vught is geleden. De gemeente Vught draagt nog altijd de last van de sinistere associaties, die haar naam hieraan verbonden hebben Toch hebben tal van Vughtena- ren zich in die jaren grote moeite gegeven om het lot der gevange nen te verzachten. Om uiting te geven aan de dankbaarheid, die in het Nederlandse volk leeft voor de hulp aan de slachtoffers in het concentratiekamp, heeft het hoofdbestuur van het Neder- sche Roode Kruis de glazenier N. Schrier te Haarlem opdracht ge geven een glas-in-lood-raam te vervaardigen, dat op 4 Maart in het gemeentehuis van Vught 2al worden onthuld.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5