DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Communistische furie ontketent een veldslag in Frans parlement Legatie te Praag in ongenade Nationalisatie Britse ijzer- en staalindustrie ingeluid Verdrag over Saargebied in Bonn veroordeeld R. de Grood kiest weer Tour de France-ploeg Schepen, tanks, radar en geschut voor Nederland Verschillende gewondenzes banken gekraaktRode Kruis in actie Brussels referendumrelletje koelt verhitte gemoederen Picasso en elf andere groten toegang tot Amerika ontzegd 10e Jaargang, no. 54 Zaterdae 4 Maart 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie eo Administratie: Snouckacrtlann 7. Amersfoort. Telefoon redacue 4291 Tele foor. administratie 6235. Hoofdredacteur IDE BÜORDER. Uitwijzing van het personeel verwacht PRAAG. Diplomatieke krin gen alhier houden rekening met de mogelijkheid dat de Nederlandse zaakgelastigde J. van der Gaag, militair attaché kol. Hasselman en kanselier Th. Lochman ten gevolge van de verklaringen welke Johan nes A. Louwers op de eerste dag van het spionnageproces ten nade le van hen heeft afgelegd, door de Tsjechische regering tot „personae non grata" zullen worden ver klaard. Louwers. die het schuldig over zichzelf uitsprak en verklaringen aflegde welke zeer bezwarend wa ren voor vele westelijke diplomaten en zakenlieden, zat Vrijdag, op de tweede dag van het proces, rustig te luisteren naar de verklaringen van de andere beklaagden die toen aan beurt waren. j Het officiële nieuwsagentschap meldde over het proces onder meer het volgende; „Op de eerste dag is gebleken, dat vele leden van de westelijke diplomatieke missies en wel in het bijzonder leden van de Nederlandse legatie, hun diplomatieke taak hebben misverstaan. De tweede dag van het proces ving aan met een overzicht van de smerige activiteit van leden van de bourgeoisie." Dr Karei Rodovsky, bekende documenten te hebben ontvangen van een „beroepsspion", genaamd Jiri Muller, eigenaar van een firma voor in- en uitvoer en het laatst in Parijs gesignaleerd. Hij had getracht die documen ten uit het land te smokkelen en wel „om financiële redenen". Hij had van Muller ook foto's van de wegen in de buurt van Bratislava ontvangen. I Rodovsky noemde Muller ..een dollar-millionnair" die ..de staat i beroofd had. terwiil hii te Pariis zaken deed in hout" Rodovsky zeide Muller's rechter hand te ziin geweest en dat hii wanneer hii te Pariis was. leden van een organisatie van Tsiecho- lowaakse emigranten, in een ..eco- omische raad" te hebben ontmoet, odovsky verklaarde, verder die raad" alle economische inlichtin gen. welke hii kon bemachtigen te hebben verstrekt. De heer Van der Gaag. de Ne derlandse zaakgelastigde, die ook 'Vrijdag de zitting heeft bijgewoond, verklaarde tegenover. Reuter, dat hii het gehele proces beschouwd als ..een demonstratie tegen het "Westerse corps diplomatique in het algemeen en de Nederlandse lega tie in het bijzonder. Men verwacht, dat de rechtbank heden vonnis zal vellen. r~ Tien uren Jang stond Johannes A. Louwers zo voor zijn rechters en uit zijn mond vloeiden be kentenissenen zelfbeschuldi gingen J Kota Inten komt in Rotterdam aan DEN HAAG De „Kota Inten", die met repatriërende militairen op thuisvaart is naar Nederland, komt in Rotterdam aan. Op de passa gierslijst staat ten onrechte als debarkatie-havën Amsterdam aan gegeven. De „Kota Inten" is om streeks 15 Maart in Rotterdam. ËfiMMEKinm liimiRtiiui EUROPA Vluchtelingen TERWIJL Europa het probleem der ontheemden in aanzien lijke mate heeft opgelost, ziet het zich thans gesteld tegenover een nieuw dramatisch sociaal vraag stuk dat van de vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn. Het aantal dezer mensen, die dik wijls hun leven geriskeerd hebben om de politieke vrijheid te ver- werven, loopt reeds in de mil- lioenen. Zij wonen in kolonies in "West-Duitsland, Frankrijk en Tur kije. Hun verzorging, in hoofd zaak overgelaten aan de landen, waarin zij gastvrijheid genieten, vormt een zware belasting voor de economie van deze landen in West-Duitsland zelfs een kritieke belasting. Het In ternationale Red ding Comité (Internationaal Re- r cue Committee) heeft zich eni ge tijd geleden het lot van deze mensen aangetrokken en inder daad veel goeds kunnen doen. Maar nu zijn de fondsen opge bruikt en wordt om nieuwe finan ciële steun gevraagd. Wij geloven, pat een edelmoedig antwoord van de zijde van de landen, die nog iets tè missen hebben, op zijn plaats zou zijn. Want door deze mensen te helpen, werkt men mede aan het opwerpen in Cen traal-Europa van een bolwerk te- gen het totalitarisme- Hun riskante ■vlucht naar de vrijheid zou im- ers nooit ondernomen zijn, in dien zü niet de overtuiging beza ten, dat de democratische wijze van leven de juiste wijze is en dat deze tot het uiterste zal moe ten worden verdedigd- ..Torpedering van de Europese gedachte aldus Schumacher (Van onze correspondent) HAMBL'RG, 4 Maart. De eerste reactie In Bonn op de onderteke ning van het verdrag met Frankrijk inzake het Saargebied wordt ge kenmerkt door teleurstelling en ontstemming. In een zeldzame een stemmigheid wordt dit verdrag zowel door de regering als de oppositie veroordeeld en beschouwd als een belemmering vobr de Duits-Franse betrekkingen. publiek zijn overgegaan, daar in de door de geallieerden goedgekeurde grondwet niets anders is bepaald. Noch Frankrijk noch de Saarrege- ring zijn derhalve gerechtigd om over Bondseigendom te beschikken. De leider der sociaal-democrati sche oppositie, dr. Schumacher, sprak zelfs van een „torpedering van de Europese gedachte door Frankrijk." Gisteren werd een speciale zit ting van het parlement belegd, waarvoor het enige punt op de agenda gevormd werd door de ver. klaring over de buitenlandse poli tiek, die door de regering zou wor den afgelegd en waartegen dr. Adenauer hedenmiddag stelling zou nemen. In Bonn heerst de indruk, dat de Bondskanselier het verdrag per soonlijk als een hoogst onaangena me kwestie beschouwt. Hij geldt als de exponent van de Frans-Duitse toenadering, die hem als doel van de Duitse buitenlandse politiek voor ogen staat. In talrijke bespre kingen met de Franse Hoge Com missaris Frangois Poncet heeft hij zijn standpunt breedvoerig uiteen gezet en betoogd, dat een voor Duitsland onbevredigende oplos sing van de Saarkwestie een ondra gelijke belasting zou betekenen voor de Frans-Duitse betrekkingen en daarmee voor de Europese sa menwerking. Deze opvatting heeft ook op het bezoek van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman een schaduw geworpen. De Duitse opvatting in de Saar kwestie is. dat de Saarmijnen. die Frankrijk voor vijftig jaar gepacht heeft, als voormalig staatseigen dom in het bezit van de Bondsre- (Van onze Paryse correspondent) PARIJS. Na een reeks wilde scenes, gescheld en vecht partijen, die herinneringen opriepen aan de Duitse Ryksdag, toen de nazi's hoogty vierden, heeft de politie op bevel van de voorzitter de Franse Kamer ontruimd. Het waren, zoals niemand verwonderen zal, wederom de communisten, die deze incidenten met opzet hadden veroorzaakt. De Franse Nationale Vergadering behandelde het wetsontwerp tot wering van sabo tage en ter bescherming van de nationale veiligheid. Als om aan te tonen, hoezeer de communisten een dergelyke wet nood zakelijk hebben gemaakt, begonnen zy onmiddellyk met hun sabotage in de Kamer en met het ondermynen van de veilig heid der parlementaire democratie. Zy dienden een tegenvoor stel in en eisten daarvoor preferentie. De vice-voorzitter, Roclore, weigerde, aangezien het wetsvoorstel der regering de steun der grote meerderheid had. Hierop braken de eerste tumulten uit. Niettemin ging de behandeling verder en men begon aan de stemming. De communistische afgevaar digde Du Prat vroeg het woord om zyn stem te motiveren, maar aangezien dit slechts een nieuwe obstructieve redevoering werd, ontnam de voorzitter hem het woord. Een nieuw tumult ontaardde in een vechtpartij. Geheel volgens de straattechniek vaardigden renden tóe om deze van wijlen de SS wierp de commu- beiden te ontzetten. De sirenes loei- nistische stoottroep zich op de voor- den. De tribunes werden ontruimd zitter. Roclore. De katholieke frac- cn toen na enige tiid de kruit- tieleider, De Menthon werd onder i aamp was opgetrokken, bleek dat de voet gelopen. De andere afge- i de vergadering was geschorst, maar Du Prat hield nog altiid 't spreek- gestoelte bezet en maakte aanstal- I ten daar te overnachten. In de avond werd de zitting her opend door Herrioi, die de traditie getrouw een beroep deed op de rede en het parlementaire fatsoen. De uitwerking was nihil. Daarop werd de vergadering heropend om de Kamer de gelegenheid te geven Du Prat's optreden te beoordelen cn hemzelf van enige zittingen uit te sluiten. Nadat men deze afge vaardigde de gelegenheid had ge geven zijn parlementaire staats- greepje af te ronden met een ver dedigingsrede van anderhalf uur, waarin alle hoofdartikelen van de Prawda de revue passeerden, werd tot zijn uitsluiting besloten. Nieuw tumult. nieuw* gevechten, nieuw geloei der sirenes. Dit keer echter besloot de Kamermeerderheid te genover de beroepsstraatvechters van de C.P. de professionele orde bewaarders van de staat te stellen. 150 Man van de Garde Mobile ruk ten de Kamer binnen en weldra zag men de communistische afge vaardigden in kluitjes met ge scheurde kleren en in verwonder lijke haast de wandelgangen in stuiven. Ten slotte werden ook de vrouwelijke communistische afge- Wies Moens op vrije voeten DEN HAAG. De Vlaamse dichter Wies Moens. die in de oor log pro-Duits was en die in Ne derland was geïnterneerd, sedert hij verleden jaar te Heerlen gear resteerd was is Vrfjdag j.l. in vrij heid gesteld. De minister van justitie moet thans bepalen wat verder gebeuren moet Hij kan opdracht geven Moes opnieuw in bewaring te stellen, in afwachting van zijn uitleiding. De ze moet dan nu met spoed voorbe reid worden. Een beslissing in deze is nog niet genomen. vaardigden krijsend naar buiten gedragen. Het is duidelijk, dat de commu nisten van Moskou opdracht heb ben gekregen de Amerikaanse wa penleveranties met alle middelen te beletten en daarbij niet terug te deinzen voor het ondermijnen der openbare orde der parlementaire instellingen. Een zekere eerbied voor de tradities volgens dewelke de Ka mermeerderheid zelf leeft, heeft het optreden tegen de communis ten in de Kamer geremd. Men kar er echter van op aan, dat in het land, in het bijzonder in de havens, waar de strijd dc vorm krijgt van cen brute krachtmeting tussen cen regering en een vijfde colonne, veel parater en vooral veel harder zal worden ingegrepen. Vermoede lijk dient het spectaculaire optre- Prijzen verlaagd van bruinkoolbriketten DEN HAAG Met Ingang van 1 Maart zyn de prijzen voor bruin koolbriketten verlaagd. Voor de groothandel worden de verkoopprij zen van 37.50 gebracht op 36.25. een verlaging dus met 125 per ton. De kleinhandelsprijzen worden eveneens verlaagd, en wel over de gehele linie met 1.00 per ton, resp. 0.10 per eenheid. den van de communisten in de Ka mer er vooral toe om een even tuele nederlaag aan het haver.- front, waar men minder sterk staat, te verbloemen. Wat het "par lement betreft, is het zaak. dat men nu eindelijk maatregelen neemt om de 180 communisten te dwingen zich te houden aan de wetten, die zij gezworen hebben te j eerbiedigen. STOCKHOLM. Een Zweedse en twee Deense vissersboten zijn door de Russen opgebracht naar een Oostduitse Oostzeehaven. De verwanten van de opvaren den van de Zweedse treilcr Marion zijn hiervan in kennis gesteld. Bij het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken was echter nog niets over het incident bekend. Weg vlo van Nederlandse afkomst Binnenkort wordt 'n Nederlandse .scooter' in dc handel gebracht die 40 km per uur zal maken. Het geval zal 1 liter benzine heb ben gebruikt na S0 km rijden Dc prijs zal 495 pulden icor- den; ccn koopje in vcrpclukinp met de oripmele scooter, die toch nog altiid 1600 gulden kost. Het Ne derlandse product heeft cen 1 pk. motor en is geheel van licht aluminium vervaar digd. Twee versnel lingen heeft deze wegvlo, waarop we in onze verbeelding dc leden van dc mi nisterraad zich al. el ke morgen, naar hun werkkamer zien spoeden. Achter het ijzeren gordijn Vermomd als kunstschilder is een Deens journalist er in geslaagd een reis door de Russische zone van Duitsland te maken. Het relaas van zijn bevindingen een der wei nige ongecensureerde versla gen omtrent toestanden ach ter het ijzeren gordijn brengen wij onze lezers in vier artikelen. Het eerste daarvan treft men aan op pagina 3. BRUSSEL. Twee vrachtauto's met leden van de katholieke Jeugd beweging hielden met knarsende remmen stil tegenover het plaatselijk hoofdkwartier der socialisten. De jongelui sprongen de auto's uit en be gonnen stenen door de ruiten te slingeren. Socialisten renden het ge bouw uit; z(J werden ontvangen rnet een regen van lege flessen. Wjf minuten later was een overvalwagen van de politie ter plaatse; tachtig aanvallers werden gearresteerd. Veertig hunner bleken uit Brussel af komstig te zijn. Ziedaar waartoe de verkiezing de mensen brengt. voorstanders en tegenstandex? van de volksraadpleging over ie terug keer van koning Leopold Li op de troon. Een man liep in de strijd verwondingen op. Kort voor de botsing hadden de jongelieden socialistische aanplak biljetten op de muren van het Pa leis van Justitie met zwarte verf be smeurd. Een 22-jarige taxi-chauffeur was het eerste slachtoffer van deze soort verkiezingscampagne. Vóór hun ar restatie had hij de jongelieden aan gemaand andermans bezit te respec teren: hij wero afgeranseld. Bloe dend bleef hij op het trottoir lig gen. Later werd hij naar het zieken huis gebracht. Later maakte de politie bekend dat alle arrestanten op vier na wa ren vrijgelaten; die vier zullen ver der verhoord worden. Te Luik zijn tachtig personen gearresteerd na een botsing tussen Vrij zacht Half tot zwaar bewolkt met g vannacht of morgenochtend s plaatselijk lichte regen of mot- regen. Zwakke tot matige en g in het Noorden van het land i later krachtige wind overwe- j gend uit Westeliike richtingen, g Vrii zacht. 5 Maart Zon op 7.18 onder 18.26. Maan op 20.07 onder 7.49. 6 Maart Zon op 7.16 onder 18.28 g Maan op 21.37 onder 8.01. WASHINGTON. Het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken weigert visa te verlenen aan de 12 pro-communistische West-Euro- pese prominenten, die een bezoek aan Amerika wilden brengen om presi dent Truman en het Congres om beëindiging van de bewapeningswedloop te verzoeken. AVIGNON. Het gebruiken en het vervoeren van waterstof- en atoombommen is verboden in het 826 inwoners tellende Franse dorp je Vaucluse-la-Fontaine. Burgemeester Jean Garcin s\elde dit verbod voor, nadat enkele raadsleden een resolutie hadden in gediend. waarbij de gemeenteraad zich zou uitspreken ten gunste van het buiten de wet stellen van de waterstofbom. De plaatselijke veldwachter is verantwoordelijk voor de ten uit voerlegging van het verbod. De 12 prominente persoonlijkhe den zijn de schilder Pablo Picasso, die in 1944 tot de communistische partij toetrad. Dr Hewlett Johnson, de deken van Canterbury, die lid is van de redactieraad van het Engelse com munistische blad Daily Worker. De Britse filmproducent Ivor Montagu, die volgens het Ameri kaanse departement sinds 1932 com munist is. Dr Max Cosyns. Belgische voor aanstaande atoomgeleerde en een verklaarde sympathisant met het communisme. Eugène Aubel, professor in de scheikunde en biologie en lid van de Franse communistische partij. Hans Erni, de bekende moderne Zwitserse schilder, die een harts tochtelijk meeloper is Prof. Olivio, „de algemeen geachte Italiaanse specialist in de anatomie en histologie", die eens in de Ver enigde Staten een functie bekleed de. en enkele anderen. Het Amerikaanse departement verklaart, dat alle 12 gedelegeerden op grond van beschikbare inlichtin gen als communisten of meelopers bekend staan en daarom krachtens de immigratiewetten niet in de Ver enigde Staten kunnen worden toege. laten. LONDEN. De Labour-regering heeft besloten niet terug te krabbelen van haar plan de Uter- en staalindustrie te nationaliseren. Spoedig na dc kabinetszftilhg op Downing StrHt no. 10 meldde de parlëïnehUlrë corres pondent van de British Press Association, die gewoonlijk zeer goed ingelicht Is: „Er is geen reden voor de indruk, dat in de Troonrede, welke de koning Maandag voor het nieuwe parlement zal uitspreken, een verklaring zal voorkomen, welke in feite een terugkrabbelen van de regering zou betekenen wat betreft de nationalisatie van de (jzer- en staalindustrie." De wet op de nationalisatie wordt per 1 October van kracht en dc feite lijke overname van dc staalindustrie zou 1 Januari 1951 doorgang vinden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat voor die tyd nieuwe algemene ver kiezingen gehouden zullen worden. De linkerzijde van Labour heeft dus binnenskamers haar zin weten door te drijven. Het weekblad van de Bond van Spoorwegarbeiders zin speelde hierop door mede te delen dat Figgins. de secretaris-generaal van de Bond. geeist zou hebben van Attlee. dat er geen compromis gcslu- ten zou worden met de conserva'ie- ven en liberalen over de nationsl'sa- tie van de ijzer, en staal industrie, want deze maatregel en de uitbrei ding van de nationalisatie tot*andere industrieën waren immers de inzet van Labour by de verkiezingen op 23 Februari geweest. Lewis en mijneigenaren bijna accoord WASHINGTON Vrijdaeavond laat werd te Washington vernomen, dat de Amerikaanse mijnwerkers- leider. John Lewis, en de eigenaren bijna overeenstemming hadden be reikt. waardoor dc staking cen ein de zou kunnen nemen. DEN HAAG. De minster van Oorlog en Marine heeft een commis sie ingesteld voor het bevorderen der coördinatie tussen de onderde len der strijdmacht. Deze commissie zal bestaan uit luitenant-generaal van de generale staf J. J. C P. Wil son en de vice-admiraal J. J. C. C.. Bennik. Leider in de Ronde wellicht een ander DEN HAAG De organisatie commissie van de Ronde van Frank, rjjk heeft ook voor dit jaar de heer R. de Grood te Rotterdam belast met de keuze, de voorbereidingen en het leiderschap van de Nederlandse ploeg In de Ronde van Frankrijk. In verschillende informele ge- de NWU en dc sportcommis9ie, ls gebleken, dat zy er om aanvaard bare redenen nog steeds niet voor gevoelt de taak van de heer De Grood over te nemen. Het ls echter minder gewenst, de taken van selectie en leiderschap in één hand te houden. De heer De Grood heeft dit standpunt bij de organisatie van de Ronde van Frankryk naar voren gebracht en hierop gunstige reacties gevonden, feite komt de nieuwe gang van Zwaartepunt van de kustverdediging ligt op zee (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Zware tanks, luchtdoelgeschut, radarinstallaties, zes torpedojagers, zware artillerie, en vele voertuigen behoren tot het mate rieel, dat Nederland van de Verenigde Staten zal ontvangen In het kader van het militaire hulpverlenlngsaccoord. Van officiële zijde wordt tot nu toe over de détails van de leveranciers van verdedigingsmaterieel aan ons land een gepast zwijgen bewaard. Zolang de Verenigde Staten het zelf niet noodzakelijk achten, deze détails bekend te maken, zolang kan de Nederlandse regering deze vrijheid niet nemen, zo werd ons medegedeeld. In dit standpunt zal geen verandering worden gebracht, nu sommige andere landen, die Amerikaanse militaire steun ontvangen, deze vrijheid wel hebben genomen. Nederland ook hulp voor de producr tie aan technisch materieel. Daarbij moet onder meer worden gedacht aan machines en andere hulpmiddelen voor de productie van radio-installaties, telefoonmateriaal etc. Vooral ook de marine zal in het kader van de steunverlening over nieuwe middelen de beschikking krijgen. Daarbij is uitgegaan van het beginsel reeds in het West-Euro- pese unieverband nader uitgewerkt dat de kustverdediging van de landen aan de Noordzee, het beste van zee uit kap geschieden. Het zwaartepunt zal niet in kustfortifi- caties worden gezocht maar in de Westelijke vloot. En voorzover het de verdediging naar het Oosten be treft, zal ook niet te verwachten zijn, dat grote bedragen zullen wor den besteed aan de oprichting van fortificaties in het Oostelijk gedeelte van het land, die op zware Franse en Belgische fortificaties zouden aansluiten. Het werkelijk verdedi- gingsgebied van het Westen ligt veel verder Oostelijk, dan de Nederlandse grens. Dat heeft wat het aanleggen Noorwegen is nogal openhartig over de steun die dit land in het zelfde kader ontvangt: 35.000 ton aan uitrustingsstukken. De Nederlandse regering meent echter dat zij niet zo ver kan gaan. Vast staat echter, dat de categorieën, welke wij in de aanvang van dit stuk noemden, eer lang in ons land zullen aankomen. Het materieel, dat in de loop van de volgende twaalf maanden aan Nederland zal worden geleverd, dekt niet de volle behoefte van het in opbouw zijnde Nederlandse leger. Ook niet in combinatie met de uil- rustingsstukken. welke Nederland uit eigen middelen zal betalen, en -welke uit eigen land of van andere bondgenoten zullen worden betrok ken. Het wordt niet uitgesloten geacht dat ui een later stadium nog meer Amerikaanse militaire steun in ma teriële vorm aan Europa zal moeten worden gevraagd Het is niet de bedoeling, dat Ne derland over gaat tot de productie van zwaarder wapentuig, dan het op het ogenblik produceert. Behalve voor de productie van wapens krijgt sprekken, welke de heer De Grood i -aken hierop neer. dat dc heer De Grood heeft gehad met bestuursleden van behalve de zes renner;, die zullen wor den toegelaten tot de ronde tevens aan wijst de ploegleider cn diens assistenten, zoals masseur, mecanicien en chauffeur. Besprekingen zijn gaande over dc per soon. die In de komende ronde als leider van dc Nederlandse ploeg zal optreden. Hierdoor is cen parallel gevonden met de toestand, zoals deze ln andere landen, die uitgenodigd zijn tot deelneming aan dc ronde bestaat. Het enige werkelijke crschil is. dat in deze landen de aan- van verdedigingslinies betreft zijn consequenties. Wel zal de verdedi ging van de vrijheid van het Wésten zijn consequenties ook voor de Ne derlandse bodem hebben Bijvoor beeld in de aanleg van een vrij groot aantal nieuwe, resp. uitbreiding van een aantal andere vliegvelden, die nodig zijn voor de stationncring van de vloot-Jachtvliegtuigen, welke Ne derland zal inbrengen in het West- Europees verdedigingssysteem. No dig ook als aanvliegbases voor de lichte en zware vliegtuigen van onze bondgenoten. In dit verband wordt gedacht aan de aanleg van acht nieuwe vliegvelden. Zeven Amerikaanse schepen voor de repatriëring ln AprilMei 10.000 man extra naar huis terug (Eigen bericht) DEN HAAG. De regering heeft zeven Amerikaanse trans portschepen gecharterd, voor de repatriëring van militairen uit In donesië. Het eerste schip zal half Maart van Djakarta naar Neder land vertrekken. Vast staat dat de schepen, die volgens ruwe schat ting aan ongeveer 1300 man kun nen plaats bieden, in April en Mei alle in Nederland zullen aanko men. Het is niet zeker of zij meer dan een reis zullen maken; doch ook wanneer het hierbij blijft, zal in de loop van twee maanden weer een kleine 10.000 man aan troepen met extra schepen naar het vader land worden gebracht. NICE. „Ik ben blij dat ik weer eens in Nice ben. Ik ben erg op deze plaats gesteld", zei koning Gustaaf van Zweden bij zijn aan komst aldaar. assistenten geschiedt door de officiële wielerbond. In Nederland doet dit een particulier. De heer De Grood zal ren ners kiezen, die niet alleen wat hun kwaliteiten en preitatics betreft mee kunnen komen. maa(r ook moreel sterk genoeg zijn om dc naam van Nederland als wielcrnattc hoog tc houden. f Nee Inch... Heus! Dat N.t.H. van kordate dames houdt, heeft verkeerd effect gehad, want nu heeft furieuze Hannoveraanse 50 politiemannen van zich afgehouden met een vlammenwerper tot het ding uitgewerkt was. Een Dieselmotortje van 30 gram (cylinderinhoud 0.3 cm3j en een schrijfmachientje van 5 cm hoog (toch weegt dat onbespeelbare ding nog 4 kg) zijn de „wonderen" van Leipzi- ger Messe. Voor speelgoedtrei- nen en poppenkamers? Men danst niet in laarzen, plusfours en Schillerhemd. doch echte volksdemocraten dragen nette kleren met een dasje", aldus een Slowaaks blad. „In een land zonder marskra mers en bedelaars mag men geen bordjes zien met „verboden voor marskramers en bedelaars" uit hetzelfde blad). Dat doet denken aan Neder lander die zich te Addis Abe ba beklaagde bij keizer Hailc Selassié, omdat hij in paleistuin achter bordje ..Wacht u voor grommende hond" een echt bij tende leeuw had gevonden! Wie honden verwacht, neemt geen genoegen met leeuwen. V.J

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1