DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nieuwe stakingsgolf dreigt Frankrijk te overspoelen Johannes Louwers tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld Kamparts uit Amersfoort voor Raad van Cassatie Franse Assemblee laat zich niet intimideren Atlantisch Pact is een defensief verdrag Parijs zonder autobussen en zonder métro r N Verhaal van een leuke vlucht Amerikaanse mijnwerkers behalen overwinning r 10e Jaargang, no. 55 Maandag 6 Maart 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Posthui 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. oi 4.15 p. kw. Losse nummers 9 rent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Adininistraoe: Snouckaerüaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur; TJ. DE BOORDER. Z.O. AZ1E Zij wachten ER is reden tot onrust over de wijze, waarop de Amerikanen, die de leiders van de vrije wereld zijn. het probleem van Zuid-Oost- Azië benaderen Zij gedragen zich daarbij, alsof zij de tijd geheel aan hun zijde hebben, terwijl het toch een ieder duidelijk moet zijn, dat dit op zijn minst een riskante veronder- 1 In het stelling is. Zeker, zoeklicht de Amerikanen 7 stellen onderzoe kingen in, zij con fereren en zij geven uiting aan al lerlei goede voornemens. Maar een werkelijk doelbewuste politiek is nog steeds niet uitgestippeld. En in tussen vindt de Amerikaanse on zekerheid en het gebrek aan ver- trouwen een weerspiegeling in de besluiteloosheid van de regeringen en volken, die in de koude oorlog een middenpositie tussen de beide partijen innemen. Waarschijnlijk zijn deze regeringen en volken het Wes ten vriendschappelijk gezind en zijn zij tot samenwerking bereid, maar schone beloften alleen bicden hun te weinig houvast. Een aantrekke lijk, realistisch programma is het vereiste Zeker, er zijn dingen, die kunnen wachten: Andere echter zijn dringend. Nummer een op de lijst staat Indo-China de eerste dijk te gen de vloedgolf der communisti sche expansie. Indo-China verkeert in onmiddellijk gevaar. Elke verlo ren dag, elk verloren uur is een ver speelde gelegenheid. Valt Indo-Chi na. dan wordt het hoogst onzeker, of de buurlanden. Siam en Birma, in staat zullen zijn, weerstand aan de druk te bieden. Daarna zou het door de Britten verdedigde Malakka aan de beurt komen en ten slotte d-? grootste prijs van alle Indonesië. Geen land in Zuid-Oost-Azië is van groter betekenis voor de Westerse veiligheid dan Indonesië. In geheel Zuid-Oost-Azië kijken de niet-com- munistische leiders naar het Westen en in het bijzonder naar Amerika voor een positieve politiek. Zij wach ten nog* steeds. (Van onze Parijse correspondent PARIJS. De Par(jzenaars moeten het vandaag zonder Métro en zonder autobussen stellen. Achtduizend employe's van de voornaamste vervoersonderneming in de Franse hoofd stad, behorende tot de Communistische C.G.T., de Force Ouvrière, de Christelijke en de autonome vakvereniging, heb ben op een massameeting besloten het werk neer te ieggen totdat hun eisen zullen zijn ingewilligd. Deze z(jn: loonsverho ging, een maandelijkse toeslag van 3000 francs van Januari af tot het sluiten van een nieuwe loonovereenkomst en een her ziening van het pensioenstelsel. Een ter elfder ure door de maatschappij gedaan voorstel tot loonsverhoging werd ver worpen. Ook in andere delen van Frankrijk en b(j de andere maat schappijen worden stakingen gehouden. Na een oproep van de C.G.T. voor het houden van een proteststaking van 24 uur door alle havenarbeiders is te Cherbourg, Boulogne, Duinkerken en Calais Zaterdag de arbeid neergelegd. Op de vliegvelden Le Bourget en Orly is het grondpersoneel in staking gegaan. Het luchtverkeer ondervindt hiervan ernstige hinder en zal moge lijk tot stilstand komen. Een staking van het apothekers- personeel staat eveneens op het programma. Kansen voor de arbeiders niet brilliant De stakingsgolf die thans in Frankrijk woedt is alleen opper vlakkig het gevolg van de devalu atie. die enige maanden geleden heeft plaats eevonden. Sinds deze devaluatie zijn de nriizen van de eerste levensonderhoudskosten re gelmatig, zii het weinig, gestegen. In hoger beroep tegen Van Nieuwenhuizen zestien jaar geëist DEN HAAG. „Beestachtig en onmenselijk," aldus kwalificeerde mr, Scholtcn, de president van de Bijzondere Raad van Cassatie, het optreden van de beruchte kamparts van het „Polizelliches Durchgangslager" te Amersfoort, Van Nieuwenhuizen, wiens handelingen hjj in scherpe bewoor dingen laakte en die hij een schande voor de medische stand noemde, toen Zaterdagmorgen zijn zaak in hoger beroep diende. Requirant, die lid was van de NSB en majoor bij de ambulancedienst van het Vrijwilligerslegioen Neder land, heeft zich schuldig gemaakt aan mishandelingen, onthield medi sche zorg aan gedetineerden en liet maatregelen achterwege ter voorko ming van besmettelijke ziekten. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam Europese betalings unie in de maak WASHINGTON. De admini- strateur van de ECA, Paul Hoff man, is bereid het plan voor een Europese betalingsunie in 1950'51 te steunen met een bedrag van 600 millioen dollar. Men verwacht, dat een dergelijke unie, die als drin gend nodig voor het Europese her stel wordt beschouwd, zal worden gevormd en binnen enkele maan den in werking zal treden. Hiermee zou gepaard gaan de oprichting van een centraal cleanngbureau, dat periodiek de handelsschulden tus sen de landen van West-Europa zal afwikkelen. Nadelige saldi van een land met zijn nabuurlanden zullen worden verrekend met de voorde lige saldi met andere landen, zodat één enkele netto-afwikkeling tus sen de centrale bank van het land en het clearingbureau nodig zal zijn. Afwikkelingen zullen geschie den in harde valuta. veroordeelde hem hiervoor tot een gevangenisstraf van twintig Jaar met aftrek van voorarrest. Do raadsman, jhr mr. F. F. Hooft Graafland uit Utrecht ging slechts op één cassatiemiddel uitvoerig in Hij bestreed de opvatting, dat zijn cliënt door bij-de ambulancedienst le ziju in vreemde krijgsdienst was getre den. De procureur-fiscaal achtte het te gendeel bewezen en meende tevens dat er in het geval van requirant sprake is van opzettelijke mishande ling. Hij achtte de opgelegde straf echter iets te hoog en concludeerde tot een gevangenisstraf van zestien jaar. Het reële loon is dienovereenkom stig gedaald, maar herzieningen van de loonschalen konden niet plaats vinden aangezien er een loon- en prijsregeling was. De wet op de collectieve contracten heeft thans de weg geopend voor vakstriid: in onderling overleg tussen werkge vers en vakbonden moeten nu de arbeidsvoorwaarden. waaronder ook de lonen, vastgesteld worden. De arbeiders hebben op die wet aangedrongen, niet slechts omdat zij de nadelen van de devaluatie wilden goedmaken, maar ook om dat zij de achterstand die de oorlog hun bezorgd heeft, wilden inlopen. De Franse productie is sinds 1946 niet onaanzienlijk gestegen: de win sten in overeenstemming daarmee en de Franse werkgevers zouden thans inderdaad iets kunnen doen om de verarming van het proleta riaat die sinds 1940 ingezet heeft, goed te maken. Een verhoging van 8 zou het prijspeil van de Franse industrie op de internationale markt niet ernstie in gevaar bren gen. De 5 die het patronaat heeft aangeboden verraden duidelijk de wil om het levenspeil van vandaag, dat tenslotte een oorlogserfenis is. te vereeuwigen. Die 5 werkt dus als een provocatie. Men mag veilig aannemen dat de werkgevers niet erg bevreesd ziin voor de huidige stakingskracht van het proletariaat. Uitgeput door de politieke stakin gen heeft de voornaamste vakbond de communistische C.G.T. nagela ten een stakingskas te vormen voor een loonstrijd op grote schaal, als thans aan de orde is. Wat de ande re vakbonden doen telt niet mee. aangezien zii zoveel zwakker ziin. In die omstandigheden is wel te begrijpen, dat de socialisten de re- eerine verlaten hebben. De rege ring speelt bij dit conflict een grote rol. In de eerste plaats moet zii het loonpeil bepalen in de zeer belang rijke staatssector: in de tweede plaats moet zii de orde handhaven PREMIER BIDAULT Dapper, maar zonder steun. tijdens de stakingen. De socialisten behoeven nu voor dit. alles geen verantwoordelijkheid te dragen. Daar staat tegenover dat de met hen verwante vakbond heel zwak is Vanaf het ogenblik dat de socia listen uit de regering ziin. spelen zii dus geen rol meer. zb kunnen wel'menen dat een radicalere toon hen wat meer populair maakt bij de arbeiders, maar het is zeer de vraag of het proletariaat dat eele- genheidsradicalisme ernstig neemt. Een buitenstaander kan moeilijk beoordeelen of de socialisten gezien hun machteloze positie in het land. toch niet beter gedaan hadden in de regering te blijven, temeer daar velen van hen heel goed weten dat in de vakstriid. die in de fabrieken wordt uitgevochten, de arbeiders nu niet zo'n brillante kans maken. Maar dat zijn onaangename waar heden en er zijn in Frankrijk niet veel mensen die de moed hebben tegen de stroom op te roeien. De Atlantis komt te Amsterdam DEN HAAG. Het troepenschip ..Atlantis" wordt in de nacht van Maandag 6 Maart op Dinsdag 7 Maart 1950 met repatriërende troe pen uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. De ontsche ping begint, onvoorziene omstan digheden voorbehouden. Dinsdag morgen te 9.00 uur. Nee toch.Heus Minister Stikker heeft in Amerika succes Men rindt hem ongewoon voortvarend voor een Europeaan. „He sticks things together", zegt men daar, ,hij weet de boel aan elkaar te plakken". Scandinavië, vol van Olym pische Spelen 1952 te Hel sinki, bereidt zich voor. Zweedse radio maant ieder ogenblik „Vi sa solsidan" zie de zon, kijk vrolijk. Radio Kopenhagen leert „Verzorg uw uiterlijk!" Radio Helsinki: „Soberder is ook goed.' Wy z\jn te dik!" Te Gerkesklooster (Drach ten) timmerde specht vlieg gat in koker van opstijgpunt, pikte in gummidraad en maakte kortsluiting onder het slaken van woodpeckersong-lachjes. Volgende briefkaartkwam terecht: ,Aan de hr en mw XYZ, boerderij in Hintham of Rosmalen, Voord Brabant er gens aan een dwarsweg links van de hoofdweg". XYZ staat hier niet voor een naam, want die was de afzender ook al ver geten. NJ Communistische filibuster tegen wet op de sabotage PARIJS. Na merr dan zesendertig uur onafgebroken bijeen te lijn geweest, Is de Franse Nationale Vergadering Zondagmorgen om kwart over vier uiteengegaan. Z|J «as toen eehter nog alt|Jd niet gereed met de behandeling van de wet tegen sabotage. In eindeloze debatten, die telkens en telkens weer door dr communisten werden opgehouden met redevoe ringen over de Sowjetunie of met onafgebroken reeksen van amende menten. die de een na de ander werden verworpen, trachtten de tegen standers de beraadslagingen zo lang mogelijk te rekken. Hun pogingen leden eehter schipbreuk omdat de meerderheid vastbesloten bleek de woorden van minister René Mayer waar te maken, dat de Assemblee zich niet zou laten intimideren. Toen men tenslotte de zitting ver daagde. had men met 315 tegen 180 Een voorstel van de communisten het debat tot Dinsdag te verdagen werd door de socialisten gesteund doch met 302 tegen 278 stemmen verworpen In eCn der nachtverga deringen droegen de communisten gedichten van Jacques Prevent voor en citeerden zii hele bladzijden uit de „l'Humanité" Het baatte hen echter weinig omdat de vergadering niet van plan was uiteen te gaan, voordat het wetsontwerp zou zijn aangenomen. KOOS VORRINK VOOR DE MICROFOON Communistische minachting voor de waarheid door arbeiders begrepen ROME: Italië en Nederland hebben *n luchtvaartovereenkomst gesloten die voorziet in regelmatig luchtverkeer tussen de twee lan den. Het accoord is in overeenstem ming met de bepalingen van de luchtvaartconferenties van Chicago en Bermuda. DEN HAAG. Onder de titel ..De maskers af" heeft de voorzit ter van de Partii van de Arbeid, de heer Koos Vorrink. Zaterdagavond voor de zender Hilversum II een toespraak gehouden over de hou ding. die de communisten aanne men ten aanzien van de Ameri kaanse wapenleveranties. Hii be toogde daarin, dat er veel goedwil lende mensen ziin. die de drang in zich voelen om zich achter elke actie te scharen die verklaart de vrede te willen bevorderen en zeide. het zeer begrijpelijk te ach ten. dat in velen de gedachte op komt. ..Wanneer overal in de we reld alle mensen weigerden wapens te fabriceren of te vervoeren of met die wapens te oefenen, dan was het oorlogsgevaar volkomen overwonnen". Op de woorden ..Overal in de wereld door alle mensen", aldus spreker moet dan echter toch wel zeer de nadruk worden gelegd Hii betoogde ver volgens. dat de communisten op 't standpunt staan, dat alleen Rus land een geweldig militair apparaat in stand mag houden, doch dat de rest van Europa zich tegen die Russische oedreieing niet te weer mag stellen en zich niet in staat van verdediging mag brengen. Als Rusland zich bewapent aldus de heer Vorrink dan is dat om de vrede te dienen, als Ameri ka en Europa zo'n bewapening niet onbeantwoord kunnen laten, dan is het.... om Rusland aan te vallen. Wij zijn niet bereid om daar in te trappen. De communisten beweren, dat de Amsterdamse en Rotterdamse ha venarbeiders zullen weigeren Ame rikaanse wapens te lossen. Maar de arbeiders hebben de grove minach ting van de communisten voor de eenvoudige waarheid reeds lang begrepen Het Atlantisch Pact is een zuiver defensief verdrag en dient voor alles om een herhaling van een oorlog te voorkomen. Gouverneur van Tirol bezoekt Koningin SANKT ANTON. Konincin Juliana en de prinsesjes Beatrix. Irene en Margriet hebben te Sankt Anton bezoek ontvangen van de gouverneur der Oostenrijkse pro vincie Tirol. Van een onzer verslaggeefsters) .Aan Uw rechterhand ziet u zes vette hazen en aan Uw linker hand, op het dak van het restaurant, Uw familieleden". Met die woorden tot zijn passagiers besloot gezagvoerder Viruly Zaterdag middag zijn jongste vlucht naar Indonesië. Een leuke vlucht, al was-ie niet zo leuk. als Viruly had gehoopt. Want van het dinertje in Djakarta met z\jn dochter stewardess Avyola en zijn zoon sol- daat-schrijver Maarten was niets gekomenomdat de „Waterman" vertraging had, zodat Maarten nog niet was gearriveerd, toen de machine in de ochtend van de dag, waarop Avyola twee-en-twintig jaor werd. voor de terugreis van het vliegveld Kemajoran startte. In Bangkok wachtte een defecte machine uit Holland, zodat Vi ruly besloot met de passagiers van die machine nog maar even terug te keren en de jarige Avyola eenzaam in Siam achterbleef. ..Maar 't was toch wel een prettige dag." zegt ze. „Ik kreeg een taart van de KLM-mensen in Djakarta en orchideeën (ze heeft ze bij zich, zorgvuldig in papier gepakt) en veel cadeautjes." Maar de verrassing was voor de vader en niet voor de jarige. Want toen hy 's avonds op Kemajoran arriveerde, stond daar Maarten te wachten, net ontslagen uit het hospitaal. Nauwelijks was die 's morgens op Java geland, of hij was al betrokken geweest bij een zeer gecompliceerde aanrijding tussen vijf auto's van het Nederlandse leger en van de T.N.I., waaruit hij bewusteloos naar het ziekenhuis was gebracht. „Verder was alles goed," zegt Viruly .Alleen kregen we onder weg naar Amsterdam eentelegram, dat wij mevrouw Westerling aan boord zouden hebben onder de naam van mevrouw Peters. Nu, er was een mevrouw Peters onder de passagiers. Maar naar de recherche me zoéven heeft verzekerd, was het heus mevrouw Peters en niet mevrouw Westerling. De rest kun je lezen in het verhaal, dat ik onderweg heb ge schreven." U vindt dit verhaal van de vlieger-schrijver Viruly morgen in ons blad. VIRULY TERUG UIT INDONESIË MWWP'ÏJtf 'I Arbeid hervat na accoord over loonsverhoging WASHINGTON. De staking in de Amerikaanse kolenlndustrie, die meer dan zeven weken heeft geduurd en waarbij 372.000 personen betrok ken waren, is geëindigd met een overwinning van de arbeiders. Zondag avond hebben John Lewis, de leider van de „United Mineworkers Union" en de mijneigenaren een contract getekend, dat voorziet in een loonsver hoging van 70 dollarcents per dag en een verhoging van de bijdrage voor sociale voorzieningen tot dertig cents per ton gedolven kolen. Het werk in de mijnen is vandaag hervat. De regeling kwam aanvankelijk slechts tot stand met de mijneigena ren in het Noorden. De mijneigena ren in het Zuiden en Westen hielden voet bij stuk en bespraken wat hun te doen stond toen hun collega's uit hun front wegvielen. Later echter hebben zij hun tegenstand opgege ven. Als gevolg van deze ontwikke ling zal het Amerikaanse Congres het verzoek van president Truman om volmacht tot overneming en exploi tatie der mijnen terzijde leggen. Het plan der regering, in beroep te gaan tegen de uitspraak van een federaal gerechtshof, waarbij Lewis werd vrijgesproken van belediging van het Hof is eveneens van de baan. Het contract van de mijnwerkers liep vorig jaar Juli ten einde Sinds dien zijn werkweken van drie dagen gemaakt totdat de arbeiders het standpunt „geen contract geen werk" begonnen te huldigen en in het begin van dit jaar stakingen uitbraken. Het aantal arbeiders, dat werkioos werd in aanverwante en van de ko- lenproductie afhankelijke industrieën steeg tot boven de 225.000. Ondanks de werkhervatting is een derde verordening tot beperking van het treinverkeer van kracht gewor den. De loop van de treinen, die door kolenlocomotieven worden getrok ken wordt opnieuw met 15% verir:n- derd. .J RIJSSEL. De Rijsselse politie heeft de 36-jarige Nederlander. Wybo Ekkema, gearresteerd, die door de Belgische politie werd ge zocht wegens collaboratie met de vijand tijdens de bezetting. PRAAG. De Nederlandse zakenman Jo hannes Louwers, die voor een Tsjechisch ge rechtshof terecht heeft gestaan onder beschul diging van spionnage, verraad en economische sabotage, is tot vijftien jaar dwangarbeid ver oordeeld. De openbare aanklager had de dood straf geëist, maar deze is niet opgelegd, omdat Louwers bekende en omdat hij geen Tsjecho- slowaaks burger is. Op al zijn bezittingen wordt door de Tsjechoslowaakse staat beslag gelegd. Na het einde van zijn straftijd zal hij uit het land worden gezet. Negen Tsjechoslowaaksen kregen straffen die variëren van drie tot vijf entwintig jaar dwangarbeid. Aan hen werden bovendien boeten opgelegd, die in sommige ge vallen 20.000 kronen bedragen. De staats aanklager noemde in zijn requisi toir Louwers' werkzaamheden een samenzwe ring en richtte een felle aanval tegen de vroe gere Nederlandse gezant Allard Merens, de tijdelijke zaakgelastigde Van der Gaag, de kanselier der legatie Theodoor Lochman en de tweede secretaris Marc J. Rosenberg Polak. Pijnlijke verbazing in Den Haag Uit zijn woorden wérd het vrijwel zeker, dat de Tsjechische regering de een of andere strafmaatregel tegen de legatie zal nem:n of wel zal ver zoeken de tijdens de zitting van hoi Hof genoemden terug te roepen of door dc Tsjechische reg ng te doen uitwijzen. Ook tegen het pers --cl van de Amerikaanse. Britse en Cana dese legaties richtte de openbare aanklager beschuldigingen Correspondenten van westerse bla den werden niet tot de rechtszral V. Zacht Weersverwachting geldig van I Maandagavond tot Dinsdag- g avond: In de ochtend plaatselijk g mist. overigens droog en over- dag op de meeste plaatsen zon- nig weer. Meest zwakke wind. overwegend tussen Zuid-West g en Zuid-Oost. Zacht voor de f tijd van het iaar. 7 Maart Zon op 7.14 onder S Maan op 23 09 onder 8.13. toegelaten „omdat er geen plaats was". Leden van de Nederlandse de legatie. die de rechtszaal wèl moch ten betreden deelden echter mee. dat zij half leeg was. Tijdens de zitting heeft de presi dent aan Louwers gevraagd of hij tijdens zijn voorarrest mishandeld was Louwers aarzelde lang en ant woordde zachtjes met „nee" toen de vraag hem opnieuw gesteld werd. Het vonnis werd door de verdach ten staande in volkomen stilte aange hoord Louwers' verdediger had van te voren aan het hof verklaard, dat zijn cliënt als West-Europeaan zijn optreden als niet meer dan het „ver zamelen van economische inlichtin gen" beschouwde. Hij zal Lo iwers aanraden in hoger beroep te gaan Drie beklaagden zijn bij verstek veroordeeld. Voor twee van her. luidde het vonnis levenslange dwangarbeid De Nederlandse zaakgelastigde Van der Gaag heeft de beschuldigin gen tegen het Nederlandse gezant schap volkomen vals genoemd. Scherp protest van de Nederlandse regering DEN HAAG. De Nederlandse regering heeft na het bekend worden van het vonnis tegen dc heer Louwers wederom een scherp protest ingediend bij de Tsjechische regering. De Tsjechische gezant is hiertoe op het departement van buitenlandse zaken ontboden. In het protest wordt gezegd, dat de Neder landse regering het proces met pijnlijke verbazing en verontwaardiging heeft gevolgd en dat dit slechts een schadelijke Invloed kan hebben op dc verhouding tussen beide landen. Krachtig worden dc volkomen ongegronde beschuldigingen tegen Nederlandse di plomatieke vertegenwoordigers van de hand gewezen en er worden diverse feiten naar voren gebracht, waaruit duidelijk een rechtsonzekerheid blijkt. De Nederlandse zaakgelastigde te Praag zal daar een overeenkomstige stap doen. J Trein uit de rails bij Madras Vijjtig doden en vele honderden gewonden MADRAS. Minstens vijftig personen zijn om het leven geko men en verscheidene honderden gewond toen de posttrein van Ma dras naar Calcutta tachtig kilome ter ten noordoosten van Madras de railleerde. Alleen het laatste rijtuig van dc trein bleef op de rails staan. Alle overige zijn beschadigd. stemmen besloten het debat te slui ten en waren de niet-communisti- sche partijen het eens geworden over een compromis. Toen dit Zondagmiddag in be handeling werd genomen kwam het opnieuw tot heftige tonelen. De communisten vielen een lid van Bi- daults partij in de rede en trachtten later handgemeen te raken met af gevaardigden in de regcringsban- ken. hetgeen door zaalwachters werd belet. Naar aanleiding van het rumoer moest de zitting op nieuw worden verdaagd, 's Avonds kwam men voor de zoveelste maal bijeen en opnieuw duurde dc ver gadering de gehele nacht. Weer trachtten de communisten uitstel van hot debat tot Dinsdag te ver krijgen. maar hun voorstellen wer den voor de tweede maal verwor pen. thans met 423 tegen 180 stem men. Ten slotte kondigde premier Bi- dault aan. dat hii aan het voor naamste artikel van het ontwerp de vertrouwenskwestie zou ver binden. Daar er 24 uur moeten ver lopen tussen het aankondigen van een vertrouwcnsmotic en dc eigen lijke stemming, werd het debat tot morgen middernacht verdaagd. De communisten protesteerden luid en verlieten daarop onder het zingen van de Marseillaise de Kamer. 1 Ontvanger plaatste honderden valse handtekeningen (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Tegen de sedert Mei 1949 geschorste gemeen te-ontvanger van Koewacht en Overslag, de 39-jarige E. J. M. V., is wegens verduistering en valsheid in geschrifte zes jaar gevangenis straf geëist voor de rechtbank to Middelburg. Op een bctaalstaat had h|) valso handtekeningen geplaatst achter bedragen van 13 50 en 19.50, dio als zakgeld aan twee bejaarde ge ëvacueerde dames zouden zijn be taald. Verdachte zei, dat op do secretarie van Koewacht honderden malen valse handtekeningen waren geplaatst. Dat werd gedaan om de afwikkeling der uitkeringen te be spoedigen. De gelden waren echter steeds afgedragen, zo zei h|j. iets wat door de twee betrokken evacuées werd ontkend. Verdachte werd voorts be schuldigd zich bedragen van 220 en 329, bestemd voor gcëvacueer- den in een gesticht te Oostburg, to hebcn toegeëigend, hetgeen h|j ont kende. Dc verdediger voerde aan, dat alles tc wijten was aan de groto nonchalance van verdachte, en vroeg een voorwaardelijke straf. Verdachte, die als administrateur van de St. Janstecnse vlassersver- eniging in één jaar een tekort had van 5000, zal ook daarvoor nog terecht moeten staan. J Prins Bernhard heeft griep LOS ANGELES Prins Bern hard heeft gisteren in Los Angeles wegens een griepaanval het bed moeten houden. Desondanks is de prins hedenmiddag in ..lichte etap pes" naar Fort Worth in Texas ge vlogen. De behandelende genees heer heeft dc prins echter aangera den niet zelf te vliegen. De arts verklaarde, dat er geen reden was tot ongerustheid over de toestand van de Drins Deze is slechts wat slap van de griepaanval en de oververmoeidheid, veroorzaakt door ziin inspannende reis op het Weste lijk halfrond. In de moeilijke jaren, toen het kamp bij Vught 'n afschuwelijke klank had voor de Nederlanders, hebben de Vughtcnaren zelf veel gedaan om het leed der kampbe woners tc verzachten en om leed tc voorkomen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft nu, uit erken telijkheid daarvoor, Vught een raam geschonken, gemaakt door de Haarlemse glazenier N. Schrier en geplaatst in het Vughtse raadhuis. Westerling mag weer bezoek ontvangen SINGAPORE Westerling, die wegens zijn optreden tegen mede gevangenen in de gevangenis op Chaingi te Singapore in 'n cel voor eenzame opsluiting was geplaatst, mag thans onder de gewone con trole van de politie, bezoekers ont vangen en zal weer dezelfde rech ten hebben als de overige gevan genen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1