Varen, varen, varen, ook al is het getij pal tegen Even flink trekken en... ploemp, daar gaat de zandzuiger de Rotte in Binnenvaart zet zich schrap in zware concurrentiestrijd Louwers is geen man om iets oneervols te doen Handel en wilde vaart hebben elkaar hard nodig Vakku n dige verh u izitig baggerschepen in Terbregge Dinsdag 7 Maart 1950 Een aardappdcampagne in Xedcrland zonder binnenschepen is niet denkbaar. De enorme capa citeit maakt het mogelijk, dat, in betrekkelijk korte tijd duizenden tonnen voedsel naar de dichtstbei'olkte centra kunnen worden venoerd (Van een onzer redacteuren) Varen, varen, varen; van Zeeland uit met aardappelen naar Rotterdam, met kunstmest naar Stadskanaal, met turf naar Zaandam, met hout naar Eindhoven; varen zolang het dag is en vaak ook als het geen dag meer is, door storm en mist als het even kan, als de vrieswind over de luiken snerpt en je \ingers aan het staaldraad kleven van kou. De trei nen en de auto's ryden immers ook? De bin nenschippers moeten wel mee, al is het getij, letterlijk en figuurlijk, pal tegen. Wie stil ligt, gaat achteruit, laat zich dringen in de reser ve-positie, waarin de hele wilde binnenvaart zal geraken, als niet alle zeilen worden bijge zet. Al moeilijker wordt de concurrentie en al zwaarder de strijd om boven een redelijk be staansminimum te blijven. De schippers be grijpen dat niet goed. Is hun apparaat niet b\j uitstek geschikt als vervoermiddel in een waterland als het onze? Is het niet logisch, dit vervoersapparaat met zijn enorme capaciteit zo efficient mogelijk te gebruiken in een tjjd van deviezen schaarste en rationalisering van het hele bedrijfsleven? Zjj menen van wel, maar veel anderen schijnen het te betwijfelen. Z(j verliezen terrein, als zjj zich niet zeer schrap zetten. Dat schrap zetten betekent vooralvaren wat je kunt Maar om te varen moet er vracht zijn en de hoeveelheid te vervoeren goederen hebben de schippers niet in de hand. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft een flinke vervoerskluif aan te bieden en drie gegadigden mogen er om vechten: t de spoorwegen, het wegvervoer èn de binnenvaart. En de misère begint bij het be gin: de binnenvaart beschikt, in tegenstelling tot zijn rivalen, niet ever wapens om te vechten. Er is geen acquisitieapparaat dat zou kunnen trachten, op de vervoers markt vracht te veroveren. Het is schippers zich verenigd in bonden, v/aarvan de Algemene Schippers vereniging de grootste is. Op ini tiatief van de A S.V. is de Stich ting Watertransport tot stand ge- kemen, dat Wil voorzien in de dringende behoefte aan een acqui sitieapparaat en welke Stichting al zeer opmerkelijke resultaten heeft geboekt. Dit zijn slechts een paar symp- Een vertrouwde aanblik in Rot terdams stadsbeeld: binnensche pen in de Coolhaven. zelfs bijzonder moeilijk vervoer te behouden want de spoorwegen kunnen een tarievenpolitiek voe ren, het wegvervoer heeft ook de handen aardig vrij maar de bin nenschippers zijn aan handen en voeten gebonden aan tarieven, die weliswaar enige speling laten, die echter lang niet soepel genoeg is. Spoor en auto bezorgen de goe deren van huis tot huis, het schip van kade tot kade: de scheepvaart schiet eigenlijk in service tekort. In het wegvervoer is in hoge mate gecoördineerd, spoorwegen en A. T. O- vormen een groot bedrijf. Maar elke schipper heeft zijn ei gen bedrijfje: het watervervoer is zo ver mogelijk gesplitst en dat is economisch gezien een handicap, die het bijna onmogelijk maakt, met succes te concurreren met spoor en auto. Maar, gehandicapt of niet in moeilijke of rooskleu rige positie, de fiscus weet deze zwervers van het water bijzonder goed te vinden Wat de Staat daar tegenover stelt? Dit, zeggen de schippers: be voordeling van spoor en auto door import van duur materiaal en de viezen verslindende benzine, een oorlogsschade-regeling voor de schippers, die nog steeds niet in kannen en kruiken is en tot dus ver geen slachtoffer bevredigt en een binnenvaartrecht, dat aan de zeevaart is ontleend, met een toe passing daarvan door rechters, van wie de meesten onkundig zijn van de vele problemen, die zich in de binnenvaart voordoen. En toch hebben de schippers ksns gezien in 1948 maar liefst 48 millioen ton te vervoeren, waar van 15 millioen ton naar en uit het buitenland. Al zijn zij de oor- - logsschade nog niet te boven, toch voeren er (volgens de pas gepu bliceerde cijfers) op 1 Januari 1949 weer 17085 schepen rond (in 1940 20584). Om aan het euvel van de ver gaande splitsing tegemoet te ko men, hebben verreweg de meeste Ned. elftal speelt oefenwedstrijd tegen Zuid-Slavië DEN HAAG Het Nederlandse elftal zal Woensdag 5 April in het Feiienoordstadion te Rotterdam (aanvang 17.15 uur) met het oog op de interlandwedstrijd tegen Bel gië op 16 April te Antwerpen, een oefenwedstrijd spelen tegen de Zuid-Slavische eerste klasser Haj- j duk. Biljart-tournooi om de Jheroen Bosch-beker DEN BOSCH Maandag werd In J café ..Trianon" een begin gemaa'ct met net tournool kader 38 2 om de Jheroen Bosch— beker n« nUri«ihMm' Franken Berkelmans I Verhagen Kruythof V/ljnen I Mol Oosterhout Kssteljjn Berkelmans I Kruythof I Franken Verhagen Wijnen Kastelijn Oosterhout Mol 400 9 170 44.44 175 9 170 19.44 245 15 61 16 33 400 15. 79 26.66 217 8 57 27 12 400 8 321 50- 400 17 137 23 52 395 17 111 2323 400 10 168 40 162 10 90 16.29 400 7 149 57 14 228 7 95 32.57 400 15 72 26.66 400 15 130 26 66 389 21 104 18 52 400 21 83 19.04 tomen van de activiteit in een be volkingsgroep, die het moeilijk heeft maar die er niets voor voelt, bij de gebruikelijke pakken te gaan neerzitten. Er is een streven naar samenbundeling, omdat men I zich niet wil laten verdringen. Toen Henry Ford eens Nederland bezocht \Toeg hij zeer verwon derd aan zijn begeleiders, waarom wij Nederlanders met al dat wa ter dempten en er autowegen van maakten. Geen sprake van, zeg gen de schippers (en wie durft hun ongelijk te geven?): Neder land heeft dat water bard nodig, o.m. omdat Nederland de binnen vaart zo hard nodig heeft. Het is een vervoersapparaat, met een eigen karakter, dat zeer goed cor respondeert met een groot deel van het Nederlandse vervoer. Een suikerbietencampagne zonder bin nenschippers is ondenkbaar en dit is een van de vele voorbeelden, die zouden zijn op te noemen. Zeker, geven de schippers toe, er zijn bezwaren. Maar geef ons eens de ruimte: laten de schippers zelf vracht verdelen (m.a w. laat ons de beurzen beheren desnoods onder staatstoezicht), laat ons de vrijheid te concurreren en ver schaf ons mogelijkheden om onze service te vergroten en het ont wikkelingspeil van onze jeugd te verhogen. Geef ons de middelen om te rationaliseren en maak een wet, die ons werkelijk beschermt tegen wat ons onrechtmatig be dreigt. Dan zal Nederland binnen korte tijd beschikken over een vervoerapparaat, dat een gewel dige capaciteit paart aan l3ge prijs. Er is veel ten goede veranderd, sedert schippersjongens van een jaar of tien de schuit van hun vader moesten helpen meetrekken door de kanalen, snelheid. 1 km. per uur. Dat was vijftig jaar ge leden. Nu is er een regeling voor het schippersonderwijs. er is een evenredige vrachtverdeling, een marge in de tarieven en coterings- commissies, waarin schippers mee beslissen over de hoogte van die I tarieven. Maar er moet nog meer I veranderen niet alleen omdat een r.ijvere bevolkingsgroep, waaraan West Nederland voor zijn werk in de hongerwinter zeer veel te dan- 1 ken heeft, niet mag verdwijnen, I maar ook om het grote economi- j sche belang, dat deze groep ver tegenwoordigt. Het ontwerp van wet voor de binnenvaart is klaar. Zeer bin nenkort zal het worden ingediend. Moge het de binnenschippers een positie verschaffen, die zij krach tens traditie en krachtens vermo gen om in de welvaart van ons land bij te dragen, verdienen- Tsjang becritiseert de Kwomintang TAIPEI. Tsjang Kai Sjck le- verde scherpe critiek op leden van de Kwomintang-cóterie, die, naar hij zeide, zelfzuchtige persoonlijke belangen boven het openbaar wel zijn hadden gesteld-. Hij verklaarde dat hij een fout had gemaakt door verleden jaar als president „verlof" te nemen. Tsjang eiste dat men on middellijk zou beginnen met hervor mingen om natie en partij te red den. Hij verklaarde, vertrouwen te hebben in de uiteindelijke nederlaag van de communisten, indien de Kwomintang eensgezindheid en saamhorigheid betoont. Tsjang sprak tijdens een herden kingsdienst voor Soen Yat-Sen, de stichter van de Chinese republiek. AKU-DIRECTIE OVER PROCES IN PRAAG Beschuldiging is onbegrijpelijk ARNHEM. Naar aanleiding van de veroordeling van de heer J. Lou wers, de dagelijkse leider van het verkoopkantoor van de AKU in Praag, heeft de directie dezer on derneming verklaard, dat hij er al lerminst de man naar is om zich schuldig te maken aan de onterende daden, waarvoor hij terecht heeft gestaan Om het bericht in de New Heel voorzichtig aan, dan breekt het lijntje niet! Het lijntje is niet gebroken en zonder onge lukken werd het doel bereikt. York Times, dat hij volgens een Nederlandse bron te Weenen een meedogenloze communist zou zijn, zou men kunnen lachen, als de zaak niet zo tragisch was. Dat men in Tsjechoslowakije het werk van de AKU en van de heer Louwers „eco nomische spionnage" noemt is on begrijpelijk. vooral wanneer men bedenkt, dat de AKU meer dan twintig jaar met dit land, dat tot de grootste afnemers behoorde, aange name relaties had en do heer Lou wers zich inspande Tsjechoslowa kije flinke en vlugge leveringen te bezorgen in een tijd van schaarste. De directie zei verder, dat do heer Louwers aan het hoofdkantoor nooit iets anders had doorgegeven dan normale zakelijke inlichtingen, zoals zij in alle landen gebruikelijk zijn. Zij hadden betrekking op de zakelijke verhouding tot de Centro- tex, de centrale organisatie voor de genationaliseerde Tsjechische textielindustrie. De heer Louwers heeft het zijne er toe bijgedragen, dat technisch personeel van dc AKU een bezoek aan Tsjechische fabrieken bracht. Dit geschiedde om bepaalde moei lijkheden uit de weg te ruimen en met toestemming der Tsjechische autoriteiten. Stedenwedstrijden vóór BelgiëNederland DEN HAAG. Op Zaterdag, 15 April, de dag vóór de voetbalwed strijd BelgiëNederland te Ant werpen, zal de traditionele steden- wedstrijden worden gespeeld. De ploegen van Antwerpen en Rotter dam ontmbeten elkaar te Antwer pen, terwijl het Amsterdams elftal in de Belgische hoofdstad tegen het vertegenwoordigend elftal van Brussel zal uitkomen. Verder wordt ook weer gespeeld de wed strijd BruggeUtrecht. Loting; halve Cup-finale LONDEN. Chelsea heeft tegen Arsenal geloot en Liverpool lootte tegen Everton voor de demifinale van de wedstrijden om de Engelse Cup. Chelsea en Arsenal zullen op Za terdag. 18 Maart op het veld van Tottenham spelen, terwijl Liver pool en Everton op Zaterdag, 25 Maart op Maine Road in Manches ter tegen elkaar uitkomen. Als er over gespeeld moet wor den, zal dit op de daaropvolgende Woensdag, op dezelfde velden ge beuren. Troepenschip „Atlantis" in Amsterdam aangekomen IJMUIDEN. Het troepentrans- portschip „Atlantis" is gisteravond in IJmuiden binnengelopen. In de loop van de nacht meerde het aan de Javakade te Amsterdam. De de- barkatie is vanochtend begonnen. Dc molen vormt de achtergrond voor een van de mannen, dank zij wier volhardings vermogen zo'n karwei tot. 'n goed einde wordt gebracht. Veel overleg en samenwerking zijn nodig om de zware zandzuiger in poedc banen te houden. Jan en zijn maat hebben er kennelijk schik in. kJ (Van onze verslaggever) Als ze nu in Terbregge tegen je zeggen: daar komt een nieuw goederen station van de spoorwegen, dan kijk je toch wel even bedenkelijk in het rond. Eerlijk gezegd, dat hadden we een paar maanden geleden ook al gedaan, hier. op dezelfde plaats in het laagland van Terbregge. Toen was Zaanen en Verstoep bezig een kanaal te graven. Graaf en baggerwerk noemen ze dat en voor zo'n karwei komt een heleboel kijken. De bagger groeven ze eruit en als dat gebeurd was, spoten ze de sleuf vol met zand. Dat kanaal was maar tijdelijk. Eigenlijk was het helemaal geen kanaal, maar een toekomstige spoordijk. Wij geven het graag toe, het klinkt een beetje ingewikkeld, maar er is toch geen woord van gelogen. Voor dat baggeren hebben ze een stuk of wat boten gebruikt, een zand zuiger en een woonscheepje. Zolang er water is en bagger, drijven die dingen wel. Maar als ze nu zand gaan spuiten, wat dan? Er bleef na al dat gebagger een vijvertje over midden in het land en daar lagen dan ten leste die boten, de zandzuiger en het woonscheepje prinsheerlijk te rusten na gedane arbeid. Zo'n lekker, lui leventje is natuurlijk niks voor recht geaarde baggeraars Het ene ogenblik zitten ze hier, het andere ogenblik daar onder de wijde Hollandse hemel. En zo deed zich de tweede vraag voor: hoe komen ze eruit? Vraag dat niet aan de polderdeskundigen van tegenwoordig. Die heren weten overal raad op. Eerst een kanaal van 900 meter, toen een baan met rails van 80 meter over de Bergse Linker Rottekade. Zet dlc zeven boten, die zandzuiger en dat woonscheepje op de rails en ploemp, zo het Rotte- kanaal in. Een koud kunstje. Nu. we hebben het kunstje gezien. Maar wat denkt u van zo'n geïmproviseerde scheepshelling? Gas- en waterleidingen moesten ervoor omgelegd worden en dan was er nog zoiets als het afdam men van een bestaande sloot, het verharden van dc grond, het afgraven van de dijk en nog vele andere veiligheidsmaatregelen. Zulke kantjes kun je nu eenmaal moeilijk aan het toeval overlaten. Bekijks genoeg. Neem het de kijklustigen maar eens kwalijk. Zie Je niet elke dag daar in Terbregge. En het weer zat ook al mee. Als je diep ademhaalde, rook je de polders met de geuren van dc lente. Toen kwam de eerste boot voor de helling. Mannen met vette klel- broeken en zware laarzen plaatsten de lorries eronder. Sterke staaldraden werden vakkundig bevestigd. Een vrachtwagen begon zachtjes te trekken tot de kabels strak stonden. Harder trekken, nog harder endaar ging de eerste boot, net zo triomfantelijk als werd er een hoog personage binnengehaald, daar in Terbregge. Halverwege stoppen. Kabels opnieuw bevestigen. De rode vlag, die een man in de hand hield, schiet omhoog als een kleine flakkerende vlam. Gejuich van de alom tegenwoordige jeugd. Over heel de wereld weet men wat dat betekent. Dan is het gebeurd. Met een stevig gangetje was dc eerste boot de Rotte ingeschoten. Maar in de hitte van het werk was men één ding vergeten. De lorries zaten nog onder de boot. Het bracht een beetje extra werk mee, maar met een bok was het gauw verholpen. Het tweede object van die dag was de zand zuiger van 68 ton. Zijn verhuizing ging al heel wat voorspoediger, want de technici en de mannen met vette kleiboeren en zware laarzen hadden de zaak nu wel bekeken. Met het goederenstation, dat de spoorwegen willen bouwen, heeft het allemaal misschien niet zoveel te maken. Het ging erom hoe die boten, die zandzuiger en dat woonschepje weer in bevaarbaar water moesten komen. En dat is gelukt. Dank zij al die mannen met een pet of met een hoed. Maar Je moet er toch niet gering over denken! Sowjetverkiezingen op 12 Maart MOSKOU Millioenen stemge rechtigden in de Sowjetunie zullen op 12 Maart a s. ter stembus gaan voor de verkiezing van 1302 leden van de uit twee kamers bestaande Opperste Sowjet". Stemmen od Stalin of andere vooraanstaande le den van de regering wordt be schouwd als een vertrouwensvotum voor de communistische partii. De komende verkiezingen zijn de der de in een periode van veertien jaar. De vorige ziirr gehouden in 1946 en in 1937. Evenals bii de twee vorige verkiezingen vormt ook thans de nationale wederopbouw een der kernpunten van dc propaganda. Kunstrijden Amerikaans paar wereld kampioen LONDEN Michael Kennedy en zijn zuster Karol. de kampioenen van Amerika wonnen in Londen het wereldkampioenschap kunst- riiden voor paren met 96.7 punten. Het Engelse paar. John en Jen nifer Nicks, dat bii de Europese kampioenschappen op de derde plaats beslag legde, werd tweede met 92,7 punten. De derde plaats werd bezet door de Europese kampioenen Lazlo en Marianne Nagy uit Hongarije met 92,25 punten Australië wint vijfde toets wedstrijd PORT ELIZABETH, Austra- lië won de vijfde, tevens laatste toetswedstrijd tegen Juid-Afrika met innings en 259 runs en met nog een speeldag als reserve. Australië had 549 runs voor 7 wickets gescoord in de eerste in nings, het hoogste totaal ooit door een Australisch team in test- cricket tegen Zuid-Afrika behaald. De eerste drie toets wedstrijden werden door Australië gewonnen, de vierde eindigde in een draw. Landenwedstrijden tegen België De landenwedstrijden voetbal tegen België voor het volgende seizoen zijn. naar de Sportkroniek meldt, als volgt vastgesteld: I 12 November 1950. BelgiëNe derland. 1 15 April 1951: Nederland—België.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5