DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Praag verzoekt om terugroeping van drie leden onzer delegatie Conservatieven vragen uitstel van ijzer- en staalwet Opnieuw verduistering in Franse steden Twee Denen in aanvaring op de West/erschelde Britse soldaten in de Goering Werke Betrekkingen met Tsjechoslowakije in kritiek stadium gekomen I r Franse Kamer aanvaardt anti-sabotagewet Churchill wil een debat over de economische politiek r 10e Jaargang, no. 57 Woensdag 8 Maart 1950 Opgericht dooi de Stichting «Het far ooi" Giro 510330. Bank: Rotterdamache Bank Posthui 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. oi ƒ5.15 p. kw. Losse nummen, 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. De Tsjechoslowaakse regering heeft verzocht de drie leden van de Nederlandse legatie wier namen door de openbare aanklager zijn genoemd in het proces tegen de hoofdvertegenwoordiger van de AKIJ, de heer Louwers, binnen acht dagen naar Neder land terug te roepen. Het verzoek was vervat in een nota van het Tsjechoslowaakse departe ment van buitenlandse zaken, die op de Nederlandse legatie is overhandigd en betreft de tjjdcljjk zaakgelastigde J. J. van der Gaag, de militaire attaché, kolonel B. R. P. F. Hasselman en de kanselier Th. Lochmann. Gisteravond laat is dit bericht op het ministerie van Buiten landse Zaken ontvangen en het heeft in officiële Nederlandse kringen grote verontwaardiging gewekt. Mr. N. N. Blom, staats-sccretaris van Buitenlandse Zaken, deelde ons mede, dat ge paste tegenmaatregelen stellig op korte termijn te verwachten zijn. In diplomatieke kringen in Den Haag acht men het niet waarschijnlijk, dat Nederland het diplomatieke contact met Praag geheel zal verbreken. Wel gaf men te kennen, dat de betrekkingen tussen Nederland en Tsjechoslowakije als gevolg van het Tsjechische optreden in een kritiek stadium zjjn gekomen. Snelle beslissing over tegenmaatregelen De Tsjechische nota telt acht pagi na's en bevat een herhaling van de beschuldigingen, die zowel de open bare aanklager als de president van de rechtbank in het proces Louwers tegen de leden van de Nederlandse legatie hebben ingebracht. Ook de beschuldigingen tege.. de voormalige gezant de heer Merens en de gewe zen handclsattaché, de heer Kruse- man worden opnieuw geuit. In verband met een recente ver klaring van een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken is in Den Haag de veronderstel ling geopperd, dat ook drie leden van het Tsjechische gezantschap in Nederland zullen worden uitgewezen Het is echter nog niet zeker of de Nederlandse regering zich zal bepa len tot de uitwijzing van vertegen woordigers van gelijke rang, zoals andere westelijke landen, die reeds vaker met dergelijke maatregelen van staten achter het ijzeren gordijn werden geconfronteerd tot dusver plachten te doen. In dat geval zou de Tsjechische gezant in Den Haag niet worden uitgewezen, omdat ook de Nederlandse gezant, jhr. Van Tets, die thans met Prins Bernhard door Amerika reist, niet is uitgewezen. Gisteren werd door het ANP ge meld. dat de Tsjechische gezant, dr. Martinec, naar Praag zou zijn ver trokken. De attaché van het Tsje chische gezantschap, mej. Marthe Mill in li in ui li li ii in in mm i GRIEKENLAND .Verkiezingen zonder beslissing ONGEVEER een vierde gedeelte van het Griekse volk ruim anderhalf millioen kiezers, allen mannen is naar de stembus ge weest om Griekenlands tweede parlement sinds de bevrijding, in October 1944. te kiezen. Bijna 3000 candidaten, behorend tot 26 ver schillende partijen, deden een gooi naar een van de 250 zetels. De ver kiezingscampagne had een ordelijk verloop een verblijdend ver schijnsel in een land, dat nog zo kort tevoren onder de verschrik kingen van een burgeroorlog ge bukt ging. Dat de verkiezingen bo vendien vrij waren, blijkt uit het resultaat. Niet de aan de macht zijnde populisten, de conservatieve, monarchistische partij van Tsalda- ris. door haar tegenstanders vele malen van het gebruik van totali taire methoden beschuldigd, heeft de verkiezingen A gewonnen. Dat iln het deed de „Nationa- zoeklicht le Politieke Unie J van het Centrum een groep van on tevreden linkse liberalen onder lei ding van generaal Piastiras. De po pulisten moesten met de tweede plaats genoegen nemen, gevolgd door de liberalen van Venizelos, de linkse groep van Sophianopoelos en de democratische socialisten van Fapandreoe. Helaas is na de ver kiezingen gebleken, dat Grieken land nog steeds lijdt aan het oude euvel der al te grote politieke ver deeldheid. Deze is er de oorzaak van, dat het land een zwakke coa litie-regering zal krijgen, terwijl juist een krachtige leiding, steu nend op een flinke parlementaire meerderheid nodig is, om Grieken land te genezen van de vele en diepe wónden, welke door oorlog en burgeroorlog geslagen zijn. Reeds nu houdt men er daarom re kening mede, dat koning Paul nog ir. de zomer van dit jaar het par lement zal dienen te ontbinden om zijn volk een nieuwe uitspraak te laten doen, waarvan men hoopt, dat zij meer beslissend zal zijn, dan de thans gevelde. Overwegend droog j Weersverwachting tot Don- derdagavond: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolken- velden en in de nanacht en g vroege ochtend plaatseliik mist. Zwakke tot. matige wind i uit westelijke richtingen. Van- g nacht iets minder koud met slechts op enkele plaatsen g lichte nachtvorst. Morgen overdag iets minder zacht dan vandaag. 9 Maart Zon op 7.09 onder 18.33 g Maan op 0 42 onder 8.49. Ludvova. verklaarde ons echter gis teravond, dat de gezant nog steeds in Den Haag vertoeft en dat in zijn plaats de handels-attaché, A. Strnad naar Praag is vertrokken. Mej. Lud vova komt in rang ongeveer overeen met de heer Van der Gaag. die nu uit Tsjechoslowakije is uitgewezen. De Nederlandse ministerraad zo deelde men ons van bevoegde zijde mee heeft na de beschuldigingen van de aanklager in het proces Lou wers. de mogelijke consequenties van de actie tegen ons gezantschap reeds onder het oog gezien. In verhand daarmee is,een zeer snelle beslissing over de aard van de tegenmaatrege len te verwachten. Vanmorgen heeft men zich op het Ministerie van Buitenlandse Zaken intens bezig gehouden met de kwestie van de tegenmaatrege len. Aangezien minister Stikker pas laat in de morgen in Neder land werd verwacht, werden deze besprekingen gevoerd onder super visie van de minister-president. Verwacht wordt, dat drie leden van de Tsjechische legatie, de he ren P. Wellner. gezantschapsraad, ir. A. Smtrand, handelsattaché en mej. Marthe Ludvova, attaché zullen worden uitgewezen. Alleen de Tsjechische gezant, dr J. Marti- nic, zou bier dan kunnen blijven. Officieel werd vanmorgen mede gedeeld. dat kolonel Hasselman vanmorgen naar Praag is terugge keerd. Kolonel Hasselman - in Den Haag (Eigen bericht) DEN HAAG Een van de drie nu uitgewezen leden van het Ne derlandse gezantschap in Praag, kolonel Hasselman is iuist gisteren voor een korte bespreking van de kwestie-Louwers. per vliegtuig in Den Haag aangekomen. Eerst en kele uren na ziin aankomst heeft kolonel Hasselman kennis gekregen van het verzoek van de Tsjechische regering om het land voor volgende week Woensdag te verlaten. Kolo nel Hasselman zou vanmorgen weer naar Praag terugkeren. Onder de huidige omstandigheden is niet be kend of hij dit plan kan volvoeren, al wordt aangenomen, dat men hem wel zal toelaten, teneinde in Praag orde op ziin zaken te stellen. De heer Hasselman heeft tot diép in de nacht besprekineen gevoerd. Kolonel Hasselman, de Neder- j landse militaire attaché, klaart **op Schiphol zijn bagage in. De Oude Zeug (Van onze parlementsredactcur) DEN HAAG. Hoe de heer Hoogland van de P.v.d^A. gister avond in de Eerste Kamer bij zijn mbeschouwingen over de landbouwbegroting ineens te recht kwam bij de Oude Zeug is niet meer na te gaan. Maar het verhaal was buitengewoon spannend. In Oude Zeug is een telefoon, gelijk in schier ieder oord van ons land en men kan er verbinding aanvragen met andere oorden. Doch als de op- geroepene zich meldt en de rijkstelefoniste zegt plichtsge trouw: „Ik verbind u met de Oude Zeug" wordt tien tegen cén aan de andere kant van de lijn de hoorn op het toestel ge- legd. De heer Hoogland vroeg ons medegevoel voor dit drama, dat hij weet aan de voorliefde om in nieuw gewonnen gebieden schilderachtige namen te geven aan de nieuwe dorpen. Doch de inwoners kunnen daarvan soms wel eens de dupe worden, zoals in het door hem vermelde ge val. Want Oude Zeug is een buurtschap in de Wieringer- meer. Doch de door de rijkste lefoon opgeroepenen weten dat zo niet. En u en wij zouden het ook niet hebben geweten zonder het verhaal van de heer Hoog land en het intercommunaal te lefoonboek. Enthousiast Londen ontvangt Auriol Twaalf rijen dik stonden de Lon- denaars in de versierde straten van hun stad Frankrijks president. Vin cent Auriol en diens echtgenote, die gedurende drie dagen Groot-Brit- tannië's officiële gasten zijn, toe te juichen, toen zij met koning George en koning Elisabeth in de statie koets van Victoria-station naar Buckingham Palace reden. Het doel van het bezoek is. naar president Auriol in een toespraak zeidehet volk van Groot-Brittanniê te overtuigen van het vaste geloof der Fransen in de eenheid van beide staten. De foto toont de begroeting van de hoge gasten op het Victoria-station. Links spreekt president Auriol met prinses Elizabeth, terwijl de koning achter hen staat. In het midden (links) praat mevrouw Auriol met de koningin. Op de achtergrond staan (van links naar rechts) premier Attlee en minister Benin. Na métrostaking dreigt onrust in en ergiebed rijven PARIJS. De door de communisten gelelde staking bU de ParUse Metro begon gisteren te verlopen en de dienst van dit gehele uitgebreide ondergrondse net is alweer büna normaal. Ook 100 van de 2.000 stads bussen doen al weer dienst en daar de regering de legertrucks gisteren nog liet rüden. hadden de ParUzenaars Dinsdagmorgen heel wat minder moeite om op hun werk te komen dan de dag tevoren. nen krijgen, men in de Wat betreft de spanning in de andere sectoren van Frankrijk's ar beidsfront. kon echter niet van ver betering. worden gesproken. In het geheel zijn thans tussen de 300 000 en 500.000 personen aan het staken. Het grootste gevaar is op het ogenblik de mogelijkheid van slui ting van de genationaliseerde gasfa brieken en electrische centrales. Van de arbeiders dezer bedrijven heeft zich 83 procent voor staking uitgesproken. Donderdag wordt een definitieve beslissing verwacht. De regering is van plan om tech nisch personeel van leger en marine naar deze bedrijven te sturen. Bij vroegere stakingen is echter geble ken. dat zij de productie lang niet op normaal peil kunnen Dientengevolge moet Franse steden weer verduistering onder ogen zien en zullen millioe- nen huismoeders moeite hebben een warme maaltijd te bereiden. De textielstaking, die onder druk der communisten bij Lille begon, schijnt op een echec uit te lopen. Minder dan 25 procent der 40.000 werkkrachten gaf aan het stakings parool gehoor. Beschamendste zitting van parlement eindigt met nieuwe vechtpartij (Van on«e ParUse correspondent) PARIJS De anti-sabotagewetten zUn hedenmorgen om zeven uui aangenomen, na een debat, dat van middernacht af duurde en dat, bU goede voorbereiding, om één uur 's nachts geëindigd had kunnen xUn. Het werd gekenmerkt door ruwe incidenten en een hevige vechtpartU. Om de obstructie van de communistien tegen het wetsontwerp af te kappen, had Bidault de vertrouwenskwestie gesteld, waardoor 24 uur bedenktyd nood zakelUk werd. Vannacht om twaalf uur was die termUn afgelopen. Inmld. dels was al gebleken, dat Bidault op een grote meerderheid kon rekenen In het bU*ondcr de socialisten waren door de grove Incidenten, die do communisten uitgelokt hadden. eindelUk overtuigd, dat kras IngrUpen nodig was. Een compromis-amendement verwierf de sympathie van alle nlct-communistische partijen, vanaf socialisten tot Gaullisten. Het was zeer vol in de Kamer toen deurwaarder kan op eigen kracht do Herriot de zitting opende. Direct be gon de communist Citerne een ob structie-redevoering naar aanleiding van de notulen. Hij bereikte in ieder geval, dat de zitting onderbroken werd. Dat was om drie uur. Om bü vieren werd de zitting heropend en nog voor er gestemd kon worden, had de communist Peron het woord gevraagd, nu weer over de wijze, waarop de voorzitter het reglement handhaafde. Het was duidelijk, dat Herriot hem het woord noch durfde Weigeren, noch ontnemen. Hij vrees de kennelijk een incident. De ver ontwaardiging der geterroriseerde meerderheid zwol aan tot een tu mult, toen de obstructieredevocrin- gen. die een aaneenschakeling waren van verdachtmakingen en scheld woorden. ondersteund werden door spreekkoren van de communistische fractie, waarin de termen „leuge naar". „zwendelaar", fascist" elkaar opvolgden. Men voelde het incident, dat de communisten zochten, nader bij komen. Eenklaps verliest de anders zo kalme Le Bail, die door de veel jon gere Citerne uitgescholden wordt, zijn geduld. Een seconde later hak ken drie communisten in op het vrouwelijke Kamerlid (soclaliste) mevr. Lempereur en in een oogwenk is de halve cirkel voor de banken een warreling van lichamen, hoofden en armen, die, al of niet vergeefs, naar elkander graaien. Eon afgevaar digde wordt van twee kanten aan zijn haardos heen en weer getrokken. Van alle kanten stromen de afge vaardigden naar het str ijdperk. De boden worden weggespoeld. Eindelijk laat Herriot de garde mo bile aanrukken. Zij hoeft niet in actie te komen. „Ga toch weg heren!" roept de bode ons beschaamd toe. „Dit is werkelijk te lelijk". Als wij de ontruimde tribunes weer betreden mogen, vinden wjj de afgevaardigden op hun plaatsen. Een bank is vernield en de grond is be zaaid met papieren. De geblesseerde Jongen sticht brand op hooizolder Door de rook gestikt EDE. De zestienjarige zwakzin nige jongen Wim Hooyer uit Ede heeft Dinsdagmiddag brand gesticht op de zolder van de schuur achter de ouderlijke woning aan de Kreel- seweg Het hooi op de zolder vatte onmiddellijk vlam. De brandweer was spoedig ter plaatse. Eén der brandweerlieden klom op de hooizolder en wist de jongen spoedig te bereiken, doch deze was toen reeds gestikt Later heeft men het verbrande lichaam uit de gedeeltelijk afgebrande schuur gehaald. MOSKOU. De Sowjet-Russi- sehe regering heeft ontkend, dat dr Klaus Fuchs. de atoomgeleerde, c e in Londen wegens spionnago werd veroordeeld inlichtingen aan de Sowjet-Unie heeft verstrekt Indonesische senaat accoord met Ontwerp Noodwet DJAKARTA De senaat van de R.I.S. heeft met algemene stem men een gunstig advies uitgebracht op de ontwerp-noodwet betreffende de staatkundige samenstelling van het grondgebied der R.I.S. Elf sprekers hebben het woord ge voerd. Mr. Tadjuddin Nóor diende een motie in. waarin werd aangedron gen op de instelling van een com- misie ter bestudering van de moge lijkheid tot snellere vorming van een constituante, dus eerder dan een jaar na de souvereiniteits- overdracht Deze motie werd met algemene stemmen aanvaard. Amerikaans vliegtuig verongelukt: 15 doden MINNEAPOLIS Bij een vlieg- tuigongeluk bij Minneapolis zijn gisteren vijftien mensen omgeko men. Aan boord van het toestel, dat op weg was van Washington naar Minneapolis en Seattle, be vonden zich tien passagiers en een driekoppige bemanning. Het toe stel kwam op een huis terecht, waarin twee kinderen waren, die op slag gedood werden. De piloot had met behulp van zijn instru menten willen landen, daar hij door een dichte sneeuwval geen zicht had. TERNEUZEN. Twee Deense schepen zün gisteravond tussen acht en negen uur op de Westersehclde bU Terneuzen met elkaar In aan varing gekomen. Een er van werd zwaar beschadigd, het andere kon na enige uren oponthoud zün reis voortzetten. Het 1352 ton metende stoomschip „Juliar.e" van de rederij Er.;. Win- ther in Hellerup bij Kopenhagen was zonder lading onderweg van Antwerpen naar Gent. Het moest deze reis maken via het Kanaal van Gent naar Terneuzen Toen de door een sleepboot getrokken „Juliane" ter hoogte van de West-Buitenhaven van Terneuzen naar binnen wilde draaien werd zij aan bakboordzijde midscheeps geramd door het 4800 ton metende motorschip „Nord- vest" van de rederij P Brown Jr and Comp te Kopenhagen, die voor de „East Atlantic Company" aldaar vaart. De „Juliane" kreeg een gat van ongeveer één meter breed, van het sloependek tot onder de water lijn Het schip, dat terstond in zin kende toestand was. werd door vier sleepboten de West-Buitenhaven in- gesleept en daar op de westberm van de slikken gezet Er gebeurden Communisten op Hainan geland TAIPEI Ongeveer duizend man communistische troepen zijn Dinsdag op het nationalistische eiland Hainan geland. Het is nog te vroeg om te zeggen of de actie een poging is om de verdediging van Hainan te testen dan wel het begin van een werkelijke invasie. geen persoonlijke ongelukken De bemanning van de „Juliane" is aan boord gebleven. De „Nordvest" een in 1949 gebouwd schip, dat met la ding onderwee was van Antwerpen naar Rotterdam, ging in de Schelde in de zgn ..Pi-t' vovr anker, maar zette om elf i:«';r zijn reis voort. Ontmantelingswerkzaamheden worden onverbiddelijk voortgezet BRUNSWIJK. De voormalige „Hermann Goering Werke" te Waten- stedt Salzgittert, waar ongeregeldheden hebben plaats gehad in ver band met de voorgenomen ontmanteling, zijn gisteren door Britse troe pen bezet. Lichte pantserwagens en infanterie zijn naar de fabrieken gezonden, die cr thans uitzien als een militair kamp. Onder bescherming van de soldaten en Duitse politie worden de ontmantelingswerkzaam- heden voortgezet. Een deel van de cokesfabrlek en delen van de gicterü heeft men gisteren in de lucht laten vliegen. Toestand nog steeds gespannen De toestand te Watenstedt blijft r.og altijd gespannen. Demonstran ten wierpen stenen naar een tank, die op een geïmproviseerde barri cade reed De bemanning van de tank richtte haar geweren op de arbeiders, die zich daarop ver spreidden. Alle politieke bijeen komsten te Watenstedt-Salzgitter zijn verboden. In de avond hadden samenscholingen plaats, waarbij drie steigerpalen van veertig meter hoog, die voor de ontmantelings werkzaamheden rond de hoog ovens waren geplaatst, werden vernield. Een menigte van onge veer duizend arbeiders heeft de Britse wachtposten uitgejouwd. In de gemeenteraad hebben alle frac tieleiders tegen de ontmanteling geprotesteerd. De Christendemocra tische burgemeester heeft de ont manteling ..erger dan hét natio- naal-socialisme" genoemd. De Westduitse regering te Bonn heeft de beroering te Watenstedt- Salzgitter scherp veroordeeld. Zij is van mening, dat de openbare orde het kost wat het kost moet worden hersteld. De Westduitse minister van Arbeid. Anton Storch, heeft een bezoek aan Watenstedt ge bracht met het doel de arbeiders te kalmeren. Tegen de leiders der onlusten zullen maatregelen wor den genomen. Belgische troepen geconsigneerd BRUSSEL Alle verloven van de Belgische militairen en gendar mes zijn voor volgende Zaterdag tot nader order ingetrokken, met het oog op eventuele relletjes tij dens en na de stemming over de terugkeer van Koning Leopold. Alle officieren en manschappen van' de drie gewapende diensten, benevens die van de gendarmerie moeten in hun kazernes blijven. LONDEN. Bij de opening: van de debatten in het Britse Lagerhuis heeft de Conservatieve leider Winston Churchill de Labourregerlng gis teren een verlenging van haar levensduur in het vooruitzicht gesteld In ruil voor een uitstel van de nationalisatie der Britse staalindustrie tot negen maanden na de volgende algemene verkiezingen. Zo de Labour- regcring hier niet op in mocht gaan zullen de Conservatieve parlemenTs. leden stemmen vóór het amendement op de troonrede, waarin betreurd wordt, dat hierin geen melding wordt gemaakt van de nationalisatie. De leider van de oppositie achtte gevaar voor verdere devaluatie aanwezig, waartegen hij een waar schuwende stem liet horen. Hij zei voorts, dat hij zou aandringen op een uitgebreid debat over de eco nomische en monetaire politiek van de regering. Over de positie van het pond sterling ze ihij: „Herstel van het vertrouwen als van het crediet zal niet plaats hebben, zolang er een regering is. die bekend staat als een bittere vijand van het opeen- hopen van welstand en die de uit gesproken vijand is van het kapita listische stelsel." Herbert Morrison, die als leider van de regering optrad, zei. dat hij dez«» woorden onverantwoordelijk en in strijd met het openbaar be lang achtte. De Liberale leider Clement Da- vies zei. dat hij zich niet kon in denken, dat er binnen drie vier maanden nieuwe verkiezingen zou den plaats vinden en hij vroeg waarom de Conservatieven de kwestie van de ijzer, en staalindus trie nu al op het tapijt hadden ge bracht. ofschoon er geen effectieve maatregelen konden worden geno men vóór 1 Januari 1951. Bij de opening van de zitting diende Morrison een wetsontwerp in, waarbij het tot na het Paasreces alleen aan de regering zal zijn toe gestaan wetsontwerpen in t«» die nen. Ter toelichting zei hij. dat er zoveel zaken af te handelen waren, dat de regering geen alternatief had. zaal verbaten. Om zes uur kon eindelijk het debat beginnen, waarvoor de Assemblés om twaalf uur was bijeengeroepen. Kort zijn de speeches, die van do voorstanders worden door een ce- huil van de communistische inter rupties overstemd; de speech van Duclos verdrinkt op zijn beurt in het geroezemoes der balsturige afgevaar digden van de meerderheid. Het dui delijkst verstaanbaar is nog Bidault, die in enkele forse zinnen de nood zaak van de wet onderstreept. Dan wordt gestemd. De commu nisten antwoorden op de uitslag met liederen en daarmee eindigt een der beschamendste zittingen van het Franse parlement. Sir Brian Robertson: Wij blijven in Berlijn BERLIJN. Sir Brian Robertson de Britse Hoge Commissaris in Duitsland heeft verklaard dat het communistische propaganda offen sief tegen het Westen zal misluk ken. Volgens Sir Brian zullen de wes telijke geallieerden Berlijn slechts verlaten als de toekomst van de stad en geheel Duitsland tegen on deugdelijk bestuur is gevrijwaard. Westerling krijgt een maand SINGAPORE. De rechtbank te Singapore heeft Westerling ver oordeeld tot een maand gevange nisstraf wegens Illegale binnen komst in Malakka. Officiële kringen te Singapore verklaarden dat waar de Indone sische regering geen gedetailleerde gegevens had verstrekt ter staving van haar eis tot uitlevering, de be trokken Britse autoriteiten uitslui tend te maken hadden met de plaatselijke overtredingen waarvan Westerling werd beschuldigd. Westerling, die geboeid aan een Dolitie-agent de rechtszaal binnen trad. bekende zich schuldig aan il legale binnenkomst cn mishande ling. De behandeling van de kwestie van het opzettelijk toebreneen van letsel is ter beslissing uitgesteld tot 4 April De rechter verklaarde, dat een regeling voor de deportatie van'' Westerling nog steeds van kracht zou blijven Demonstratie tegen koning Leopold BRUSSEL. Ongeveer 3.500 socialistische en communistische studenten van de Brusselse univer siteit zijn Dinsdagavond door het centrum van de stad getrokken om het aftreden van Koning Leopold te eisen. Op het drukste uur van de avond omsingelden de Brusselse studenten de binnenstad waardoor het verkeer stil kwam te liggen. De studenten riepen steeds in koor „troonafstand".. Toen ongeveer 500 demonstranten een pro-Leopoldis- tische bijeenkomst wilden bestor men. moest de politie de orde herstellen. DEN HAAG. Op Nieuw Guinea zijn 350 Nederlanders, die In de avonduren totaal van ontspanning zijn verstoken. Het lectuurdepot Ni- win'Rode Kruis is direct aan het werk gegaan om per snelste ge legenheid boeken en tijdschriften naar Nieuw Guinea te zenden, om 15 bibliotheekjes te vormen, die on derling kunnen worden uitgewisseld Nee toch.Heus Een eenling krijgen is heer lijk; een twee-, drie- of vier ling kunnen ouders met trots vervullen. Maar een zes-ling, wordt dat niet iets te royaal? In Oeganda Oereondi zit men thans met dit welgeschapen ge mengd-koortje natuurverschijn sel. De vergeten operatieschaar is er weer, dwz. ditmaal is het een mee-ingenaaide ther mometer, waar herstellende Mi lanese meer last dan plezier van had. Zij moest nogmaals onder het mes. In de heuvelen van Missouri bezit heer Lester Dill een grot van 45 km lengte. Hij biedt haar aan abonneesaan als .atoomvrij onderkomen'. Het stroomt klanten. Men kan lid worden voor 1, 5, 10 jaren of levensduur. Angstexploitant Dill vaart er wel bij. Wat is „moderner"?: de roet- stofzuiger die uw gezellige schoorsteenveger overbodig maakt, of de verchroomde thee muts met ingebouwde theepot? maar die niet bij verkleedpar tijen diëtist kan doen. vy

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1