Breitners werk boeit en maakt gelukkig Sigarenmakersbond is halve eeuw oud Noteert u even Vara-revue „Zo klopt het verwekt veel vreugde Tuinders willen geen beperkte uitvoer naar België Wie is „Gait Jan kruutmoes"? Fikse straffen voor overvallers Aga's „Marquise" weer terecht 2 Woensdag 8 Maart 1950 Expositie in Bloklands gasthuis verwacht vele Amersfoorters Het werk van Breitner komt naar Amersfoort Van Zaterdag af ls een deel van het oeuvre van deze grote kunstenaar in het Mannendeel van het Sint Pieter- en Bloklandsgasthuis te zien. George Hendrik Breitner verankerde zich met zUn impressionistische schilderijen diep in de ziel van het Nederlandse volk. Zijn naam is onsterfelijk, zijn werk van alle tijden. Kunst, die innerlijk rijker maakt Beter dan enig ander kunstenaar karakteriseerde hij Amsterdam. Een Amsterdam, dat door zijn bruisend volksleven deze schilder greep. Hij heeft de schoonheid van deze stad. het leven van mens en dier, kortom Amsterdam in al zijn facetten in lijn, vorm en kleur uit gebeeld. Hij zette zijn schilderijen breed en sterk op. Men proeft er zijn hartstocht uit om te schilderen. Breitner doet echter meer dan ons met kleur en lijn vertellen van Amsterdam. Hij doordringt ons van het rhythme van de arbeid. In zyn werk laait de geestdrift van een nieuwe lichtende toekomst. Het dier had hij intens lief. Vooral naar het paard ging zijn be. koring uit. Steeds herinnert hij ons er aan, dat er een nauwe verwant schap tussen mens en dier bestaat. Samen met de bouwers en de sjou wers trekken de paarden hun vrachten of staan versleten als ,,het witte paard van Montmartre" voor de sleperswagen. Sterk ver bindt Breitner ons in zijn werk met het-leven-van-alle-dag. Zijn oeuvre imponeert, boeit en maakt gelukkig. Het is daarom, dat wij u drin gend verzoeken deze Breitnerten- toonstelling te bezoeken. U wordt er innerlijk rijker van. Grote belangstelling voor „Nachtrallye" Terwijl de gelegenheid om in te schrijven voor de Nachtrallye van de Motorclub- Amersfoort en Om streken nog niet is verstreken kan reeds met zekerheid worden ge zegd dat de belangstelling voor de ze rit bijzonder groot is. Het ziet er naar uit dat in de nacht van Zaterdag op Zondag a.s. een felle strijd geleverd zal wor den. Immers, onder de talrijke in schrijvers bevinden zich rijders, die op dit gebied hun sporen heb ben verdiend. Zo zal het bekende Ford-team van de A P. uit Amsterdam aan de start verschijnen, evenals de be kende Rallye-rijder Mulder uit Den Haag. Van de plaatselijke fa vorieten noemen wij Dr van de Bergh, dr Heideman, dr Kuiper en dr Overbosch. Nog steeds komen inschrijvingen binnen. Wanneer Zaterdagavond bij Hotel „Waterloo" het startsein wordt gegeven zal de eerste Rallye van Amersfoort beginnen. Ons dagelijks teveel De politie maakte tweemaal proces verbaal op tegen autobestuurders, die op hun wagens verschillende nummers veerden. In een perceel op de Utrechtseweg werd oen schoorsteenbrandje geblust. Op de Hoogeweg reed een auto tegen de spoorbomen oo. De schade was zeer gering. Week-eind-conferentie Wereldfederalisten De Wereld Federalisten Bewe ging in Nederland belegt 11 en 12 Maart een weekend-conferentie in d? Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort. In deze conferentie behandelt dr J. Snys het onderwerp „De on scheidbaarheid van Staten-vrede en Partij -vrede". De heer J. A. de Koning spreekt over „De verant woordelijkheid van de enkeling voor de gemeenschap". Voorts houden nog inleidingen drs Chr. van Wijngaarden, drs H. J. Nan- r.en en drs A. H. M. Wijffels. Er worden ter bespreking van dc behandelende onderwerpen discussie-groepen gevormd. Zondagmiddag geeft drs H. J. Nannen een samenvatting. De algemeen-voorzitter van de W.F.B.Ndr J. Hardon, leidt de conferentie in. Collecte „Zonnegloren" Zaterdag a.s wordt er in Amers foort een collecte gehouden, waar van de opbrengst bestemd is voor het sanatorium „Zonnegloren" tc Soest. BILJART-UITSLAGEN Eerste klasse Ubre Ons Genoegen II—Poedel 6—2 Tweede klasse llbre Soesterkwart.—Leusderkwart. II 80 Derde klasse llbre Metropole II—K.O T 7—1 Vijfde klasse llbre Mlddelwyk II—Metropole IV 44 Leusderkwart. Ill—Theomlen II 44 Burgerlijke stand Geboren- Pieter Barend z van B A. Strooker en R Wildeboer: Aloysius Athnnasius Maiia, z van H. J. SnUder en H. C J. van Valkcnhoef. Overleden: R. J van de Water. 53 jr.. echtgenoot van D. v. d Vlis; J. ter Buurkes. 53 jr., echtgenote van W van Olst H. Lodder. 1 "dag. d. van C. A Lodder en G. Jansen. T. Meijer, 70 jr., echtgenote van G. W. Gljsbertse. In Wageningen luidt de klok naast de kerk. De Hervormde kerk, die in 1944 geheel hersteld was van de vernielingen van 1940, verloor in 1945 zijn toren opnieuw door de strijd, die weer in dit gebied ontbrandde. De ge meente Utrecht schonk Wagenin gen een nieuwe klok. die naast de kerk in een klokkestoel is ge hangen. GRAND-THEATER- My dream ls yours. Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur; overige dagen 2.30, 6 45 en 9 uur. Donderdag 9 Maart 2.30, 6.45 en 9 uur opcrafilm- Paljas. CITY-THEATER prolongeert De Drie Musketiers. Zondag 1.30, 4 00, 6.30 en 9 uur; overlgo dagen 230. 6.30 en 9 uur. REMBRANDT-THEATER tot en met Maandag: Spoorwegbandieten: Dins dag tot en met Donderdag: Het ge heim van de Madonna. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag en Zaterdag middag van 2.30—4 30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 25 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdag, avond van 7—10 uur. F..K, OPENBARE LEESZAAL Wyers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van H—12.30 uur. Gezonde groei na bevrijding BUna een halve eeuw geleden werd in onze stad een afdeling van de Algemene Nederlandse Sigaren makers Bond opgericht. De afde ling heeft in de loop van haar be staan vele ups en downs gekend. Met haar 192 leden is de A.N.S.B. momenteel een der grootste afde lingen van ons land. Zaterdag viert men het 50-jarig bestaan op luisterrijke wijze. Tijdens de mid daguren is er een receptie in de foyer van Amlcitia en 's avonds wordt een feestprogramma aange boden. Dr was moed voor nodig om zich vijftig jaar geleden te organiseren. Het handjevol Amersfoortse siga renmakers, dat in 1900 niet aarzel de dit te doen. kon echter met eigen ogen de resultaten aanschou wen. Hoewel de historische be scheiden van de Amersfoortse A.N.S.B. niet meer in het bezit van het tegenwoordige bestuur zijn (deze gingen in de oorlogsjaren verloren), is er toch nog een en ander bekend van de rijke historie van de jubilerende bond. In hun bedrijfstak heersten vele wantoestanden en ook de kleine afdeling, die in 1900 in onze stad werd gevormd, maakte daarmee kennis Door een voortdurende strijd ook in Amersfoort kon aan deze toestanden een einde worden gemaakt. De sociale voorzieningen voor de sigarenmakers werden steeds be- IV oudenberg „De Toekomst" bijeen Maandagavond vergaderde in de Landbouwschool de vereniging van Woudenbergse jonge Landbouwers „De Toekomst". Een lezing van het lid W. van Dijk over: „Is 't nuttig lid te blij ven van 't U.L.G.?" werd met gro te belangstelling gevolgd. Van Dijk bleek er van overtuigd, dat door samenwerking veel valt te be reiken. Het onderwerp, dat het lid A. v. Ekris inleidde: „Aanleg bouwland tot grasland" gaf aanleiding tot uit, gebreide besprekingen, waaraan ook de voorzitter, die tevens assis tent is bij de landbouwvoorlich- tingsdienst, deelnam. Het lid J. Wanner sprak over de bestrijding van tuberculose bij het rundvee. Hij vergeleek daarbij de bestrijding van vroeger en nu. Het lid J. van Deelen hield een causerie over voederbieten, terwijl het lid G. Lagerwey sprak over Landbouw en Industrie. Allemaal belangrijke onderwerpen en 't moet tot eer van de inleiders ge zegd worden dat zij hun lezingen bijzonder goed voorbereidden. Ge vraagd werd nog naar het aanleg gen van bepaalde proefvelden. Het bestuur zal trachten aan deze wen sen te voldoen. BEDRIJFSVOORLICHTING Dinsdagavond vergaderde de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting in de zaal van de heer M. Schimmel, onder voorzitterschap van jhr. W. H. de Beaufort. Uit het jaarverslag van de secretaris-penningmeester, de heer K. van Laar, bleek, dat er in 1949 18 praatavonden zijn gehouden en demonstraties zijn georganiseerd met aardappelrooimachines, hooirui- ters een mestverspreiders. Excursies werden gehouden naar de voor beeldbedrijven en de proefvelden bij Geerestein en Maarsbergen. Het aantal leden bedroeg aan 't eind van 1949 bijna 200. De jaarrekening sluit met een ba tig saldo van 1424,98. De heer Bangma ac::stent bij de voorlichtinsdienst hield een inlei ding over het inkuilen volgens de Hardcland-methode. Men zal een excursie houden naar landbouwbe drijven in Overüsel, waar deze me thode met succes wordt toegepast. AANRIJDING Een bus van de NBM stopte op de Stationsweg bij een halte, hetgeen niet werd opgemerkt door de chauf feur van een luxe wagen, die ach- ter de bus reed. Een aanrijding volgde, waarbij de personenauto aan de voorzijde schade op liep. Marktbericht Aangevoerd 26000 eieren. Prijs f 12,50 tot f 13,25 per 100 .stuks Handel flauw. ter, het ledental groeide en er kc.n een gezonde geest in de afdeling worden gekweekt. De oorlog maakte een einde aan de activiteit van de A.N.S.B maar na de be vrijding begon men met nieuw elan aan de opbouw van de afde ling In enkele jaren kon het le dental van 106 tot 192 worden opgevoerd en de A.N.S.B. neemt daarmede in Amersfoort een ster ke positie in In dc afdeling heerst een uit stekende geest en de leden zijn met strijdlust bezield. Een groot aantal sigarenmakers staat de laatste maanden op wachtgeld, omdat de Amersfoortse sigarenfa brieken afzetmoeilijkheden heb ben. Deze toestand, die momenteel nog onveranderd voortduurt, zal Zaterdag ongetwijfeld een scha duw werpen op het jubileum van de A.N.S.B. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1224. Een week later vaart de „Fort Chur chill" uit. Het ls nu zo mer op het Noordelijk halfrond en het ijs is verdwenen De reis gaat langs de Aleoeten, een eenzame streek, waar bijna geen sche pen komen. Maar hier en daar zijn zalmvis sers bezig met de vangst. Ze gebruiken daarbij kleine zeil scheepjes, meestal sa menwerkend. door het net tussen zich in te slepen. Ver van de ei genlijke visplaatsen zien de mannen van de „Fort Churchill" nog zo'n paar zalmvissers. „Die zijn wel erg ver van huis," zegt Larry. De scheepjes storen zich niet aan de signalen van de schoener om uit te wijken. Wat kan I dat betekenen? „Ik vertrouw die gasten niet," mompelt Larry; „het lijkt wel of ze opzettelijk I hun net willen verspelen." Maar opeens scha kelt hij de telegraaf met een ruk op „Ach- teruit". „Poedel I" verliest in Baarn Het eerste team van de Nijkerk se Biljartvereniging „De Poedel", dat in de eerste klasse libre zo goed is gestart, heelt Dinsdagavond van Ons Genoegen II in Baarn met 6—2 verloren, en kan zich daardoor als uitgeschakeld beschouwen voor de kampioenstitel. Ook het Baarnse team heeft geen kans meer. De teamleider van de Nijkerkers, Veer, paste zich goed aan bij het, voor hem, vreemde materiaal. Zon der tot hoge series te komen maak te hij in dertig beurten zijn 210 ca ramboles vol en liet zijn tegenstan der De Jong op 105 staan. De tweede partij tussen Versteeg en Pol was bijzonder spannend en er werd ook goed spel gegeven. In een nek aan nek race legde de Baarnse speler tenslotte beslag op de punten, waarbij Pol slechts vier caramboles te kort kwam. Onrust zorgde voor de verrassing door de partij van Ankersmit, die verhinderd was, ook tot winst te brengen. Eerstgenoemde moest vijf tien caramboles meer maken dan zijn gewone partij, doch dit was voor hem geen bezwaar. De Nij- kerker Corton was slecht op dreef en kon in 45 beurten slechts 59 ca ramboles laten noteren. Onrust moest voor dc tweede maal aantreden en wel tegen Van de Berg. Ook de partij werd door de Ons Genoegen-speler gewonnen Hij had weinig moeite met de Poe del-speler. die de grootste moeite had met 't materiaal, dat hem vol komen verkeerd lag. De Jong 130 105 30 12 3.50 Veer 210 210 30 23 7.— Versteeg 130 130 32 12 4.06 Pol 130 126 32 29 3.93 Onrust 145 145 45 17 3.22 Corton 105 59 45 7 1.33 Onrust 130 130 34 20 3.82 V. d. Berg 105 66 34 9 1.93 Fietsendievenin Grand Vittorio de Sita's meesterlijke jilm „Fietsendieven" gaat van Vrijdag a.s. af in het Grand Thea tre. De Sita vertelt ons. met zijn camera van het gewone leven. Nu eens geen klatergoud en lief- lachende filmsterren, maar mensen door de camera-man benadert in hun dagelijkse strijd om het be staan. In dit geval handelt het ver haal, over de man die met zyn pas verworven baantje van stadsaan- plakker zijn fiets verspeelt, in Ro me. Het had ook Amsterdam kun nen zijn of welke plaats dan ook op dit aards tranendal. Het is ge lukkig. dat De Sita dit leven heeft ontdekt, dat toch in wezen zich zo duidelijk manifesteert. Deze film is een aanklacht tegen onze maat schappelijke orde, waarvan wij menen, dat zij zo goed rekening houdt met de noden van de mens. Leusden BURGERLIJKE STAND Geboren: Tijmen. z. van L. Hooeen- doorn en N M van Wolfswinkel; Mar- garetha Maria. d. van H. J. Kok en J. Hak. Getrouwd- J. G. van Vulpen 28 Jr. mee J. M. Tolboom, 25 jaar. Stoutenburg BURGERLIJKE STAND Geboren- Herman, z. van G Hage- doorn en J. Kragt. Overleden: Maria Thijssen, oud 84 Jr. Hoogland EXAMENS Voor het Pont-praktlJkdlploma Ma- chineschrtjven slaagde de heer C. van Beek uit Hoogland. Hoevelaken EXAMENS Mej. P. Dumon te Hoevelaken ontving bij het Pont-praktijkdipoma Machine- schrijven een eervolle vermelding voor de door haar behaalde snelheid van 278 aanslagen per minuut. NOTEERT U EVEN Donderdag 9 Maart. Verenigingsge bouw 10.30 uur: Ruiteravond van de Landelijke Ruiters Terschuur. 16 Maart a.s. tn Hotel Fontein, 7.30 u.. Jaarvergadering van de Oranje Vereni ging. 13 Maart. Chr. school, 19.30 uur: jaar vergadering van de Chr. Kiesvereniging voor Gemeentezaken. Scène uit de Italiaanse film „Fietsendieven". Vader en zoon op de fietsenmarkt op zoek naar het gestolen karretje. Coplon en Goebitsjew schuldig bevonden NEW YORK Judith Coplon, een Amerikaanse ambtenares, en Valentin Goebitsjew. een Russisch werktuigkundige en voormalig em ployé van het secretariaat der Ver enigde Naties, ziin door een fede rale jury te New York schuldig be vonden aan spionnage. Donderdag zal de rechter vonnis wiizen. GRONINGEN Ter gelegen heid van het 160-jarig bestaan van het Koninklijk Instituut voor Doofstommen in Groningen, zal van 5 tot en met 9 Juni te Gro ningen een Internationaal Congres voor Doofstommenonderwijs wor den gehouden. „Zo klopt het", is de titel van dc revue, die VARA's tournee-gezel schap Dinsdagavond In „Amicitia" opvoerde. Heel wat VARA-vrien- den hebben plezier gehad en geno ten van hetgeen de medewerken den boden. In de allereerste plaats waren daar goede, en soms treffende voordrachten van Julia de Gruy- ter, die terecht met een dankbaar applaus beloond werden. Buitengewoon in de smaak viel het optreden van de accordeonist Tonny Bakkenes, die in enkele bravour-stukjes zijn virtuositeit toonde en een potpourri van be kende melodieen speelde. Max van Praag en Clem Clements hielden een paar aardige cross-talks met spitsvondige opmerkingen er in. De eerste trad, samen met Julia de Gruyter ook nog op in enkele sket ches. Clem Clements deed zich op nieuw kennen als een handige en vrolijke goochelaar. Mr Swips, ook al geen onbekende in Amersfoort, „toverde" met behulp van een stuk houtskool menige bekende figuur op een stuk tekenpapier. Ook hy vergat de humor in zijn optreden niet. Max van Praag zong bekende Hollandse liedjes en de bariton Wassia Krimsky bracht met zijn zang de sfeer van de verre Russi sche steppen in de benauwd war me zaal van „Amicitia". Voor velen was het optreden van Aart Boenders hawaii-ensemble, Soest Terug uit de tropen Met het troepentransportschip „Kota Inten", dat op 15 Maart a.s. te Amsterdam wordt verwacht, ke ren terug in Soest: H. A. de Kruyff, Koninginnelaan 92 en H. J. O. Pij pers, Lindenlaan 6. Met de „Vollen- dam" die op 22 Maart a.s. te Rot terdam aankomt, keren terug: W. Ribberink, Birkstraat 96 A. J. van Breukelen, Lange Brinkweg 9 en W. J. Hilhorst. Smitswg^ 51. „Soestdijk I" kampioen Maandagavond speelde Soestdijk I haar laatste competietiewedstrijd tegen P.T.T. 5 en door deze wed strijd met 91 te winnen, heeft Soestdijk I, evenals verleden jaar, beslag gelegd op het kampioen schap der klasse. Bidstond voor het gewas Woensdagavond 7.30 uur, zal in de Oude Kerk te Soest een Bid stond voor het gewas worden ge houden. Voorganger in deze dienst is ds. E. Groeneveld, Ned. Herv. predikant alhier. Gecompliceerde botsing Dinsdagmiddag reed een lange fille auto s op de Birkstraat in de richting Amsterdam. Een van deze auto's moest naar links uitwijken, waardoor achtereenvolgens vier luxe auto's tegen elkaar botsten, waardoor alle vier, zowel aan voor- als achterzijde beschadigin gen opliepen. Militairen gehuldigd Opnieuw werden Maandagavond in „Eemland" te Soest 34 militai ren, die enige jaren in de tropen zijn geweest, door de Nikaproba gehuldigd. Gevonden voorwerpen Huissleutel, rol gaas. rode das, bos sleutels, 2 ons-gewicht, grijze want, rechter glacédameshand- schoenen blauwe bal. passer, por- temonnaie. rode ceintuur, zwarte lage schoenen, blauw kinderwan tje. 2 Lipssleutels, bruine dames- want, paar wollen herenhand schoenen, tennisbal, bril en paar wantjes. Aankomen lopen: zwarte kat, jonge hond en herdershond (reu). In het N.V. Huis te Utrecht zal Donderdag 30 Maart het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland de jaarvergadering hou den. waar o a. een bestuursverkie zing moet plaats hebben, door aftre den van de voorzitter, de heer M. Prins uit Honselersdijk Bij de behandeling der diverse voorstellen voor deze vergadering, wordt goedkeuring gevraagd van de bestaande regeling inzake ophoud en vergoedingspryzen der producten. In verband hiermee wordt voorge steld de saldi van de thans bestaan de Productenfondscn te reserveren voor de betreffende producten en het bestuur op te dragon de bemoeiingen voort te zetten. Gevraagd wordt voorts om weer 1% van de omzetcijfers der aange sloten veilingverenigingen, te be stemmen voor het Afzetfonds. Uit dezen hoofde werd in het afgelopen jaar plm. f 3 millioen ontvangen welke middelen er belangrijk heb ben toe bijgedragen de gang van za ken in de tuinbouw op bepaalde mo menten gunstig te beïnvloeden, zoals b v. de export der producten naar Duitsland, het venvarken der pro ducten, reclame voor binnenlandse afzet, wetenschappelijk onderzoek, minimumprijsregclingen enz. Men wil voorts het vakblad aan alle veilingleden gratis gaan sturen. Verder zijn er voorstellen inzake re organisatie van het Centraal Buraau van veilingen, waaraan een alge meen directeur kan worden benoemd met een secretaris, voorts directeu ren voor hoofdafdelingen enz. Gevraagd wordt machtiging om in overleg met de Stichting voor de Landbouw stappen te ond-arnemen die er toe kunnen leiden, dat bij het in werking treden van de Econ. Unie met België, het handelsverkeer met dit land ook t.a.v. der tuinbouw producten daadwerkelijk onbeperkt kan plaats hebben, omdat door Bel gië blijkbaar enkele uitzonderingen zijn bedongen op het gebied der in voer van Ned. Tuinbouwproducten. De veilingvereniging te Alphen aan de Rijn heeft een voorstel inge diend om de producten-heffing te doen vervallen, of althans aan de veilingen zelf in beheer te geven hetgeen het Hoofdbestuur evenwel ontraadt. De veiling te Huissen wil de grootte van het Productiefonds limi teren. berekend naar een maximaal risico, welk plan het Hoofdbestuur wil bestuderen. De veiling te Broek op Langendijk wil het zgn. „witlof fonds" weer zo spoedig mogelijk in werking stellen. later een Zuid-Afrikaans troepje, het hoogtepunt van de avond. Het werd met een stormachtig applaus beloond. Voor de pauze sorak de VARA- voorzitter. mr J Burger, over de pogingen die gedaan worden om van de radio-centrales weer par ticulieren bedrijven te maken. Lunteren De leden van de Lunterse win keliersvereniging hebben Maan dagavond de sensatie van hun le ven doorgemaakt. Zij hadden zich, teneinde hun jaarvergadering wat op te vrolij ken, de medewerking verzekerd van de bekende artiest Gait Jan Kruudmoes uit Apeldoorn, die o.a. door zijn optreden voor de radio een zekere vermaardheid heeft verworven met zijn Veluwse pro gramma's van de „bietenbouwers" „Gait Jan" is ook in Lunteren geen onbekende, want vorig jaar heeft hij het gouden jubileumfeest van de Bijenvereniginf opgeluis terd met zijn Veluwse moppen. Ook in Barneveld en Ede trad hij met succes op en niemand kwam op het idee, dat deze „Gait Jan" en zijn assistent wel eens niet de éch te. „bictenbouwers" konden zijn, die zij voor de radio wel eens had den gehoord. Maar Maandagavond, toen „Gait Jan" en „Henk" de feestzaal van de Lunterse winkeliers binnen tra den, vielen alle zekerheden plotse ling weg. Het was met één oogop slag te zien. dat déze Gait Jan niet dezelfde was, die vorig jaar de feestvreugde van de imkers tot een ongekende hoogte wist op te voe ren. Maar wie was hij dan? Wij hebben het hem op de man af gevraagd. Bovendien hebben we ons licht ook nog elders opgesto ken. Daarbij kwamen we tot de verrassende ontdekking, dat er in Apeldoorn twee „bietenbouwers" wonen, die beiden optreden onder de naam ..Gait Jan Kruudmoes"! Die van Maandagavond is de heer Schilperoort. de bekende „bietenbouwer" van de K.R.O., die van de Bijenvereniging is de heer Karreman, eveneens uit Apel doorn afkomstig. In Lunteren vraagt men zich nu af, welke van die twee de wére „Gait Jan" is. In bijenhouderskringen over heerst de mening, dat Karreman het echte Veluwse „kruudmoes" heeft geleverd en Schilperoort slechts een slap aftreksel daarvan. De winkeliers daarentegen wij zen op de relatie van Schilperoort met de K.R.O. en houden daarom hardnekkig vol, dat zij Maandag avond het onvervalste „kruud moes" hebben genuttigd. De strijd duurt nog onvermin derd voort In Eastbourne, Engeland, wonen de loodgieter Ted Blackmore en zijn vrouw. Dat wil zeggen, al leen tijdens zijn werkzaamheden heet hij Ted Blackmore, daar bui ten is hij Makishta Wakan, een hoofd van de Sioux stam. Het echtpaar heeft in de tuin een wigwam, het huis is vol met vre despijpen, hoofdtooisels, schilde rijen van Indianen-opperhoofden die Ted Blackmore zelf heeft ge maakt, enz. Zijn costuum verte genwoordigt een waarde van f 2000.het hoofdtooisel, dat tot de grond reikt, heeft 76 gou den arendsveren, zijn bukskin hemd en broek zijn bezaaid met kralen en zijn moccasins zijn ook rijkelijk versierd. Met grote vaar digheid hanteert Ted de flikke rende tomahawk en slaat op de tom-tom. Hij kan vuur maken zonder lucifers, Indianenliederen zingen, dansen uitvoeren en rooksignalen geven. Op 9-jarige leeftijd is hij dit Indianenspel be gonnen. en zeer waarschijnlijk zal hy het zijn gehele leven blij ven spelen. Mevrouw Phylis Blackmore slaat de tom-tom en haar echtgenoot voert een dans uit voor de wigwam in de tuin. De Rotterdamse rechtbank heeft I Dinsdag uitspraak gedaan twee zaken, waarbii Cor de Bels a ziin kornuiten betrokken ziin weest: de sigarettenkraak in het I Vrii Entrepot en de overval oo I Boerenleenbank te IJsselmonde c-, f 14 September Voor ziin leiding de sigarettenstunt die een buit 240.000 stuks opleverde, kreeg .Co» de Bels", de 30 iarige los werkmas C. P v d. B.. 1 iaar (eis 1Y, iaar); ziin medewerker, de 30-iarige diende op de grote vaart J. J, L I kreeg dezelfde straf. De 38-iantt I Zwiindrechtse bedriifsleider J. G I de B. en de 26-jarige chauffeur J B. van R. werden tot zes maand»: veroordeeld. Wat de overval op de Boeren leenbank betreft: Cor de Bels eo J. J. L. kregen 3 iaar (eis 3'.* j), evenals de 48-iarige koopman J.v' O en de 41-jarige kellner A. J.\-c I M.. tegen wie hetzelfde was ee» I eist. De chauffeur J. B. van R. c de bedrijfsleider J. C. van den 3 werden tot resp. twaalf maande: waarvan drie maanden voorwaar- f deliik en een iaar en zes maande: I veroordeeld. De tipgever de 27-jj. I rige kaasmaker J. W. S. kreeg 1 jaar De laatste zeven straffen met aftrek. PARIJS De beroemde diamant de „Marquise" die behoorde tot d« collectie juwelen, die 't vorige jaar i gestolen werden van de echtgenw van Aga Khan, is thans ontdekt De steen die 140.000 dollar vaaid is werd gevonden dank zij een lo-- lippige barkeeper in een klein Pa nisch café. De man werd gearres teerd en de politie ontdekte dat de steen opnieuw geslepen was bil een Parijse juwelier. Ten huize vu deze juwelier werd de ..Marquise' gevonden. Juwelier en barkeeper worden in arrest gehouden onder óe beschuldiging van heling. Vragen over spionnage in het Lagerhuis LONDEN De Britse parle mentsleden hebben de regering eez groot aantal vragen gesteld over F spionnage en atoomgeheimen. 0c- C der meer werd jeinformeerd of z; van plan js een wetsontwerp in te I dienen, waarbij de doodstraf word' I gesteld op spionnage en welke maatregelen er worden genomen om het onderzoek op het gebied der atoomenergie veilig te steller. Bazuinen om Jericho in I Osnabriick Het laatste stuk van Ben van £}'«•- ateljn „Bazuinen om Jericho" heelt opvoering beleefd in Osnabrllck. Aü h de vertoning op Zondagavond ging tt „Morgenfeier" in de aula van gymnasium vooraf waar van EyfK-- steijn een voordracht hield over «i drama en diep inging oP het lijden vb i ons volk onder de Nazi-terreur. F Bij deze plechtigheid waren naa$: burgerlijke autoriteiten ook de Vlcira- g generaal aanwezig als vertegenvrw:- dige van de Aartsbisschop \an Ocj- brück en de Superintendant van Evangelische Kerk. Een stampvolle zaal was getuig* van de voorstelling. De reactie van het publiek was merkwaardig. Onder de eerste ac'e - een felle criflek op het nazi-regies - |i hulde men zich in een ijzig stllzwtjje i Af en toe vielen er tekenen van «j rust waar te nemen. Er werd vreet. gereageerd op de vertolking van de ra. van de Jood cn men lachte om de the> rleën van de communist. Dit laatste schledde, naar de auteur later vemja niet alleen omdat deze rol door een t> morist werd gespeeld, maar ook oma- men in West-Dultsland in het meen niet gelooft in de communis- sche theorieën. Toen het eerste drijf was afgelopen, verlieten ongeveer vijf tig mensen de zaal: dit waren u-' u sluitend oudere personen Onder II begonnen de schouw burp'; zoekers mee te leven en aan het van deze acte. waar de oudere Nt I. Alting vraagt: „Wij zijn nu vrij nu»-' wat zullen wij van deze vrijheid Ei ken?" weerklonk een zeer krauw l applaus, dat de vorm van een ovm f aannam. Aan het slot van de derde »c* was de zaal enthousiast- Er moeit minder dan twintig keer genai - worend en de schrijver moest zelf vo* r het voetlicht komen, waar hij een f1;" te bloemenhulde in ontvangst hio nemen. „Bazuinen om Jericho" is het twew j Nederlandse stuk, dat na de bevriJflw ln Duitsland is opgevoerd. Het eerrj was ..Schipper naast God" van Janc Hartog. Kerkelijke kritiek op Ingrid en Roberto In het kerkblad van de diocees Bam berg schrijft men over 't feit. dat 7' grid Bergmann de rol van de atxu Clara zal spelen in de film ..St. ciscus van Assisl", te regisseren Roberto Rossellni lit| Het is aan twijfel onderhevig. het blad. of Rosselini en de blonde i grid de menselijke qualltelten bezin» die nodig zijn voor een dergelijke rCk' prent- W. „Als het waar ls." zo vervolgt blad, „dat de grote kunstenaars w karakters, die zij uitbeelden hun el» qualiteiten leggen, dan moet men twijfelen of Ingrid en Roberto, wier houding zo'n schandaal in de bias£ veroorzaakt heeft, de geschikte men*-t zijn om de „zangers van onze Hee. vertolken". HILVERSUM Woensdagayo:» om viif minuten over acht. Ml heer R. Laan Sr.. voorzitter van Centrale Bond van TransportarW-* ders voor de VARA (Hilversum spreken over ..De havenarbeid^" lossen de wapens".

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2