Volksreferendum: een Belgisché zaak. die ook voor ons van belang is 1 R2SSÏI WITTEBROODSWEKEN West-Europa heeft behoefte aan en recht op een rustig België De keuze: constitutionele monarchie of absolute vorst r RADIO - PROGRAMMA Woensdag 8 Maart 1950 3 Moest men de Eelgische Koningskwestie, die Zondag aanstaande het voorwerp ener volksraadpleging zal zijn, als een aangelegen heid van de Belgen en van hen alléén beschou wen. het ware een Nederlands dagblad euvel te duiden zo het zich, buiten de grenzen van een zakelijke berichtgeving, met die kwestie inlaat. Maar het lot van België was en is met dat van Nederland op het nauwst verbonden. Tussen beide landen bestaat sedert Mei 1940 een alliantie, geboren toen Hitler's misdadige overvallen ze beide in de oorlog betrok. Een alliantie, ten zeerste versterkt door de Bene- lux-overeenkomst, waarvan in de oorlogs jaren de, vooral door de Belgische minister Camille Gutt en zijn Nederlandse ambtgenoot Ir. J. H.. van den Broek in Londen beraamde, tolunie de kiem heeft gelegd. Een alliantie, verder aangesnoerd door het Verdrag van Brussel, gesloten tussen Frankrijk, Engeland, België, Luxemburg en Nederland, alsmede door de omstandigheid, dat zowel België als Nederland behoren tot de Marshall-lai^en en tot die van het Atlantisch Pact. Al die verstrengelingen brengen mede, dat elke aangelegenheid die rust en evenwicht in het gebied van het éne land ernstig dreigt te verstoren, de belangen van het an dere duidelijk raakt. Voegt het, naar ons voorkomt, uit dien hoofde een Nederlands dagblad, een eigen oordeel omtrent de Belgische Ko ningskwestie aan zijn lezers voor te leggen, zoveel te meer is dat het geval, nu de kern dier kwestie ge legen is in een strijd om de natuur van het moderne Koningschap autoritair of constitutioneel? een aangelegenheid, waarvan de grote betekenis voor de West-Euro- pesc democratieën, welker geza menlijke kracht uiteindelijk van haar zwakste schakel afhankelijk is, kwalijk kan worden ontkend. Gedachtig aan alle beperkingen, opgelegd door het feit dat zich de Koningskwestie in een met het onze door hechte vriendschap ver bonden land voordoet en overigens door de hoge waardigheid van Leo pold de Derde, welke te eerbiedi gen een voorrecht is, komt het ons daarom voor dat wij mogen trach ten. de ware kern van het conflict, vergezeld van een waarderingsoor- deei, aan onze lezers voor te leg gen. Die kern, het worde nadrukkelijk vooropgesteld, ligt niet in een te genstelling in het Belgische volk tussen aanhangers ener monarchie en ener republiek. De tegenstan den van de terugkeer van Koning Leopold zijn voorstanders van de troonsbestijging van Prins Boude- wijn. Het is dan ook niet de vraag naar de aard van de Belgische Staat die de geesten verdeelt, maar. die naar de aard van het Belgische Koningschap. Het is, gezegd in an dere bewoordingen, de vraag of een Koning die getoond heeft de grondbeginselen van het constitu tionele Koningschap niet als voor hem beslissend te willen beschou wen, als Koning nog kan worden aanvaard. Het is, in nóg weer an dere woorden uitgedrukt, een vraag van onschendbaarheid en verant woordelijkheid. Koning en kabinet In de parlementaire democratie, verbonden met het constitutionele Koningschap, gelijk zowel Belgie als Nederland het kennen, is de Koning „onschendbaar", een term, die niets méér maar ook niets min der uitdrukt dan dat alle Konink lijke daden dienen te worden ge dekt door één of meer der Ministers, die jegens de volksver tegenwoordiging rekenschap en verantwoording voor die daden schuldig zijn. De onmiddellijke ge volgtrekking uit dat bestel is, dat de Koning geen eigen politiek te gen zijn ministers in voeren mag. Elke inbreuk op die ijzeren gevolg trekking moet leiden tot verbre king van de onschendbaarheidsre- gel en tot een botsing tussen Ko ning en Kabinet. En elke inbreuk van dien aard betekent een terug val in de volstrekte vorstenmacht, zoals vergleden eeuwen die hebben .gekend, toen de Koningen zich slechts verantwoording schuldig achtten aan God, van Wien zij hun gezag rechtlijnig afleidden. De ab solute vorst stelt zichzelf boven grondwet en wet, de constitutio nele Koning daarentegen acht zich daaraan voorbeeldige eerbied ver schuldigd. Wij, Nederlanders, beza ten in Koningin Wilhelmina en be zitten in Koningin Juliana de ver persoonlijking van de constitutio nele Vorstin; België, wij betreuren het, het te moeten zeggen, in Leo pold de Derde de verpersoonlijking van een naar absolutisme neigend staatshoofd. Koning Leopold handelde als constitutionele vorst toen hij in 1936, na de hermilitarisering van het Rijnland door Hitier en de mis lukte activiteit van de Volkenbond tegen het Abessijnse avontuur van Mussolini, België van zijn interna tionale bindingen losmaakte en het uitriep tot een strikt neutraal land: die „onafhankelijkheidspolitiek", bestemd om Belgie zolang mogelijk buiten conflict te houden, had de instemming van het toenmalige Belgische Kabinet en was jegens het parlement gedekt door ministe riële verantwoordelijkheid Maar zfj kende grenzen. Van meet af aan begreep het Belgische Kabinet, dat een schending der Belgische gren-, zen, als in 1914, maar ól te moge lijk was en dat, in geval dóarvan, de onafhankelijkheidspolitiek haar natuurlijk einde zou vinden. Het aanvaardde dan ook nadrukkelijk de Frans-Engelse verklaring van 24 April 1937, waarbij België, zo het tijdens een conflict hulp van Engeland en Frankrijk inriep, zich verplichtte ,,te verhinderen, dat het Belgisch grondgebied gebruikt zou worden voor een aanval tegen een andere staat, als doorvoerland, of als basis voor operaties te land, ter zee. of in de lucht". Het is duidelijk dat elke Bel- sche Regering vrij was in haar oordeel omtrent de wenselijkheid van hulp-inroepen op de grondslag van de Aprilverklaring. Maar het even duidelijk dat een besluit om hulp in te roepen althans déze onontkomelijke consequentie had: gemene zaak maken met Engeland en Frankrijk; doorvechten tot het einde; bondgenootschap voor de gehele duur van de oorlog; weg vallen van de onafhankelijkheids politiek. Leopold's eigen koers Die onafhankelijkheidspolitiek kon, theoretisch althans, nè de oor log met medewerking van Belgie's geallieerden worden, hersteld; tij dens de oorlog kon zij niet, met name niet door eenzijdig Belgisch optreden, weer op gang worden ge bracht. Terecht week dus na de capitulatie van het Belgische leger op 28 Mei 1940 het Belgische Kabi net via Frankrijk naar Londen uit om, gelijk de Nederlandse Regering staat tussen België. Frankrijk en Engeland. Die beide landen waren onze garanten en zij zijn gekomen op ons verzoek, in overeenstem ming met hun beloften; onze te genprestatie was ons grondgebied te verdedigen, maar nooit was cr een gemeenschappelijke zaak, noch een belofte, dót wij ons lot aan Jiet hunne zouden verbinden". En even verder leest men: „Dit om U te zeggen, dat wij op geen enkele ma nier onze steun kunnen toezeggen aan de ministers die. hetzij uit Londen, hetzij uit Lissabon, de oor log voortzetten, die in strijd is met ons belang en onze loyauteit". Dan volgt het verbluffende slot: „Het zou gewenst zijn, dat U en Uw collega's de betrekkingen weder aanknoopt met de diplomatieke vertegenwoordigers van Duitsland. (dat is: Koning plus Kabinet) oeed, met inzet van alle middelen (schepen, vliegtuigen, buitenlands bezrt, mankracht) en alle nog be schikbare hulpbronnen (de Con go!) de strijd tegen Hitler's tyran nic voort te zetten en het binnen lands verzet daartegen als natio nale plicht te stellen en aan te moedigen. Maar terwijl Koningin Wilhel mina, constitutioneel als altijd, mèt haar raadgevers uitweek naar het vrije en gastvrije Engeland, wei gerde Leopold, ondanks het eens luidend advies van al zijn Minis ters, naar Londen mee te gaan. Hij verkoos als opperbevelhebber met zijn leger krijgsgevangene te wor den gemaakt, verbrak de éénstem migheid naar buiten, die in de con- stitutioneel-parlementaire monar chie voortdurend moet bestaan en ging zijns weegs. En op deze eerste, ernstige, inconstitytionaliteit volg de een tweede, ernstigere, die met de eerste samenhing: de Koning der Belgen beschouwde de oorlog met de capitulatie van zijn leger als voor België geëindigd in strijd met de hierboven aangehaal de uitdrukkelijke voorwaarde van verlening der door België ingeroe pen Engels-Franse hulp! en stelde zich op het standpunt dat door de capitu latie België kon, mocht en moest terugvallen op" zijn „onafhanke lijkheidspolitiek". Nergens is dat standpunt scher per geformu leerd dan in een brief, die op 6 September 1940 volgens ontvan gen instructies de Belgische ge zant in Bern, graaf d'Ursel, aan enige Bel gische diploma ten richtte en waarin het heet: „Wij hebben nooit de stelling aanvaard van de regering Pierlot, volgens welke er een alliantie be- Prinses de Rhety, geb. Liliane Baels, wier ongrondwettig huwe lijk met koning Leopold III een van de factoren in de strijd om de terugker van de koning is. In feite 2(jn u>ij niet meer in oor log met dat land; wij moeten loyaal en correct zijn". Bedreigde democratie Hier ligt in al zijn tragische scherpte de kern.van de Belgische Koningskwestie. Leopold de Derde is, van 28 April 1940 af met toene mende duidelijkheid, een eigen politiek gaan voeren en heeft zijn constitutionele onschendbaarheid prijsgegeven. Zijn verantwoorde lijke Ministers heeft hij verloo chend ten gunste van niet-verant- woordelijke raadgevers; van Bel- gië's internationale verplichtingen heeft hij een eigen bovendien kennelijk onhoudbare opvatting aanvaard en in praktijk gebracht. Zó kan alleen een Koning hande len, die het absolutisme van weleer verkiest boven het constitutionalis- me van onze dagen. Onder zulk een Koningschap moet, alle onbetwist baar goede bedoelingen van de Kroondrager ten spijt, de democra tische structuur van een staat in verdrukking geraken. Het onbeha gen, dat zovele Belgen ten aanzien van Koning Leopold's terugkeer heeft bevangen en de gemoeds onrust, die door de mogelijkheid van die terug keer wordt op wekt, zijn uit drukkingen van oprechte ge hechtheid aan de democratische bouw van het Belgische Staats bestel. Vinden zij hun recht vaardiging reeds in ruime mate in de inconstitutio- naliteit van Ko ning Leopold in en kort na de Meidagen van 1940, het „poli tieke testament", dat hij in Januari 1944 voor Mont gomery en Pier lot bestemde, be wijst dat er in Mei 1940 van enigerlei door de Het Groene Gilde (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. In de Eerste Kamer heeft de C.H. heer Kolff, die bij een vorige gelegenheid zulk een schoon verhaal vertel de over een kastanjeboompje in zijn tuin, waarvan de schaduw de rozen van zijn vrouw deed verkommeren, bekend gemaakt, dat minister Mansholt, die in de onschuld zijns harten aan de re geringstafel zat te luisteren, be hoort tot „Het Groene Gilde". Na deze bekendmaking is de mi nister niet angstig onder de ta fel gekropen, maar heeft de heer Kolff met een betekenis volle glimlach aangezien. Want ook de heer Kolff behoort tot „Het Groene Gilde". Over het lidmaatschap van dit genootschap behoeft men geen achterdocht te koesteren. Zelfs de communistische heer Schalker heeft er geen tegen Rusland gerichte anti-vredes organisatie in gezien. Hoewel: het heeft wel met schieten te maken. De heer Kolff bedoelde niets anders te zeggen dan dat de minister, evenals hij zelf, een jager is en verwachtte op die grond van hem, dat hij spoed zou maken met een nieuwe Jachtwet, waaraan dringend be hoefte is. V. HARDERWIJK. Door de vis ser Wormsbecher van de H. K. 3, werd op het IJsselmeer een snoek gevangen van ruim 39 pond, die met de overige vangst aan de afslag te Hoorn werd geveild. Nederlandse zwem- successen in Odense ODENSE. Tijdens de laatste wedstrijden, waaraan de Nederland se zwemsters in Denemarken deel namen. wisten zij enkele fraaie successen te behalen. Dicky van Ekris won met 1 min 15.5 sec. de 100 meter rugslag. voor Gerda Olsen, die 1 min. 16.7 noteer de. De 100 meter vrije slag was voor Willy Jacquet, die met 1 min. 10.9 sec. haar beste persoonlijke prestatie leverde. Als tweede ein digde Kate Nielsen met 1 min. 12.5 sec. Een dead heat tussen Nettie Leene" en Jytte Hansen was het re sultaat van de 200 meter schoolslag, hoewel sommige omstanders meen den, dat Nettie Leene als eerste aantikte. Voor beide zwemsters werd 3 min. 02.7 sec. afgedrukt. De 3 x 50 meter wisselslag ten slotte werd met 1 min. 48.1 sec. ge wonnen door de Nederlandse ploeg. Nederland-België korfbal op 4 Juni (Eigen bericht) De korfbalwedstrijd Nederland Belgie is thans definitief vastgesteld op Zondag 4 Juni. Het is zo goed als zeker dat de wedstrijd op het terrein van HBS in Den Haag wordt gespeeld. Garry Davis wil terug naar Amerika PARIJS Garry Davis heeft Dinsdag in Parijs een aanvrage in gediend voor een Amerikaans vi sum. Hij wil als immigrant naar zijn vaderland terui,. Als „staenlloos persoon", meldde hij zich op het Amerikaanse con sulaat-generaal te Parijs. oorlogsomstandigheden wellicht verklaarbare innerlijke verwarring van een voorbijgaande aard bij de Koning geen sprake is geweest. In dat openbarend en opzienbarend geschrift toch houdt Leopold de Derde niet alleen zijn leer van de hernomen Belgische onafhankelijk heid krampachtig overeind; stelt hij niet alleen, dat hij „door zijn handelingen de belangen van het vaderland heeft gevrijwaard, welke ook de uitkomst van de oorlog zal zijn" maar eist hij ook, dat te zijner tijd de uit Londen terugge keerde Belgische ministers hun po litiek als verkeerd en die van hem zelf als juist zullen erkennen. Geen sprake derhalve van een veranderd inzicht noch van eindelijk doorge broken geloof in het bestaan en de zege van „een gemeenschappelijke zaak" tussen België en de andere voor dè vrijheid vechtende landen. Neen. een onverminderd zich vast klemmen aan een inconstitutionele politiek en aan de door geen staats manschap bestuurde inzichten, die eraan ten grondslag werden gelegd, een vonnis over het kranige Bel gische verzet, over de oorlogsin spanning van het Belgische Kabi net, over Jan Moedwil, de onver moeibare B.B.C.-man voor bezet België en over de dappere Witte Brigade. Zij allen hadden tegen België's belang gehandeld, dat im mers een loyale en correcte onaf hankelijkheidspolitiek voorschreef! 's Konings huwelijk De gaping tussen Koning en Ka binet, tussen Koning en democra tisch denkend België, toch al zo groot, is als gevolg van 's Konings tweede huwelijk nog wijder gewor den. Niet zo zeer om redenen uit een persoonlijke sfeer als wel om dat ook daarbij de inconstitutiona- liteit van Leopold de Derde zich kenbaar heeft gemaakt. Artikel 16 van de Belgische Grondwet schrijft voor, dat, behalve in wettelijk ge regelde uitzonderingsgevallen, het burgerlijk huwelijk aan het kerke lijk huwelijk moet voorafgaan. De Belgische Koning verwaarloosde dat stellig voorschrift, toen hij op 11 September 1941 zijn tweede hu welijk kerkelijk sloot zónder voor afgegaan burgerlijk huwelijk. Dat volgde eerst drie maanden later, maar ging samen met een nieuwe inbreuk op de Grondwet, een twee voudige zelfs. Enerzijds lijdt het geen enkele twijfel, dat ook voor een Koninklijk huwelijk de minis teriële verantwoordelijkheid geldt en dat derhalve de handtekening van tenminste één lid van het Bel gische Kabinet op de akte had moeten verschijnen; zij ontbreekt. Anderzijds is de (door Kardinaal Van Roey bekend gemaakte) Ko ninklijke verzekering, dat Mejuf frouw Liliane Baels, eenmaal met Koning Leopold gehuwd, nimmer Koningin zal worden en dat uit het huwelijk geboren kinderen £ecn aanspraken op de Belgische troon zullen hebben in strijd met de Grondwet, die er geen twijfel over laat bestaan, dat de wettige vrouw van de Koning Koningin en hel wettig kind des Konings troonpre tendent is. Zo heeft zich aan de inconstitutionaliteit in de politieke sfeer, die in de persoonlijke sfeer gepaard: nieuwe reden tot bezorgd heid voor al die Belgen, die, geheel terecht, in hun Koning niet „een mens als alle kinderen", maar de hoeder van Grondwet en wet wil len zien. Dat dè huwelijksreis des Konings (in 1941!) naar Beieren en Oostenrijk verwondering, en zijn besluit tot wederinvoering van zijn Duitse adellijke titels door zijn vader, Koning Albert, uit anti- Duitse gezindheid afgeschaft wrevel wekte, zal iedere Nederlan der, die tussen 1940 en 1945 door zijn Koningin werd aangevuurd om Duitsland als vijand te zien, ge makkelijk begrijpen. De Koningskwestie heeft vijf jaar lang België's volledige terugkeer naar rust en orde belemmerd, grote hoeveelheden energie gebonden en de zo nuttige politieke samenwer king van katholieken en socialisten naar het leven gestaan. Met een hardnekkigheid, die hem zelfs de belangen van land en volk aan zijn eigene deed onderschikken, heeft Koning Leopold al die jaren zijn troonstrijd volgehouden. Allerlei elementen hebben die strijd ge compliceerd en vertroebeld. De „incivieken", België's collabora teurs en allen wier oorlogshouding blootstaat aan entiek, hebben zich geschaard aan de zijde van de Ko ning en de hem in grote meerder heid steunende Katholieke partij, die door die ongewenste hulptroe pen aan gezag eer inboet dan wint. Desgelijks deden zij, die in de oor logsjaren 's Konings intieme raad gevers waren en waaronder er zijn, die hun grieven tegen de parle mentaire constitutionele democra ts allerminst onder stoelen en banken steken. Daartegenover Advertentie (l.M.) De Belgen hebben de „konings- kwestic" tot zelfs buiten hun landsgrenzen gedragen. Toen Leopold III per Sommelsdijk uit Amerika terugkeerde namen duizenden Belgen, van wie er ve len juist ter gelegenheid van de voetbalwedstrijd Nederland België in ons land warende ge legenheid te baat om de koning in Rotterdam een enthousiast be wijs van hun pro-Lcopoldistische gezindheid te geven. staan de democratische Belgen men zoeke ze waarlijk niet uitslui tend in de socialistische partij die „ja" tegen het Koningschap maar „neen" tegen alle absolute vorstenmacht zeggen. Zondag zul len zij hun krachten meten. Indien wij de hoop uitspreken, dat de uit slag van de volksraadspleging die zelf niet-grondwettelijk is. want het Belgische staatsrecht kent geen referendum voor 's Ko nings terugkeer de weg niet zal openen, dan alleen omdat wij van die terugkeer verdeeldheid, onrust, wanorde en onlust vrezen. Neder- land's belang brengt mee, dat wij ons verheugen in Belgische voor spoed. in orde, vrede en welvaart in het land onzer naaste buren. Stakingen, wanordelijkheden, ver dere splijting van Vlamingen en Walen, politieke onzekerheid, elke mate van onregcerbaarheid hoe gretig zullen de communisten er munt uit slaan! zij alle richten zich tegen het belang niet alleen van België, maar ook van ons land en van geheel West-Europa. Nu, helaas, Leopold de Derde geen stel lige waarborg is voor de bewaring en de versterking van de Belgische eenheid, noch voor de ongerepte handhaving van de Belgische staatsinstellingen, moet ieder, die het met België en zijn buren wél meent hopen dat de uitslag van de volksraadpleging de terugkeer zal verhoeden van een Koning, wiens opvatting van zijn hoge taak niet is aangepast aan de tijd waarin en het doel waarmede die taak dient te worden vervuld. Hedenavond HILVERSUM 1; 10.00 Nieuws. 19 IS Voordracht: 1930 Sporicommcntaar on gramofoonmuziek: 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws; 20.06 Christelijk Gere formeerde kerkdienst. 21.20 Strijk kwartet 21.60 Commentaar lamllie- compctitle; 22.00 Marinicrskapel cn mannenkoor; 22.30 Gramofoonmuziek; 22.45 AvondovcrdcnKinR23.00 Nieuws. 23.15 Utrechts Stedelijk Orkest; 23 43 —24 00 Gramofoonmuziek HILVERSUM II Parlementair Over zicht; 19 15 Gramofoonmuziek; 19 30 Voor de Jeugd20.00 Nws; 20.15 Actua liteiten; 20 15 Socialistisch nieuws. 20 2n Dansorkcst 20.55 ..Christopher Blakc". hoorspel 22.15 Instrumentaal kwintet; 22.45 Populair-wetcnschappe- lljke causerie; 23.00 Nieuws; 23 15— 21.00 Gramofoonmuziek P ocramma 3 19.00 Nieuws 19.30 Kamcrmui.; Fariofcuilleton: 20.00 Omroepork Actualiteiten; 21.15 Palestijnse 22 00 Nieuws: 22.15 Gram.mus.; Nieuws: 23 05 Verzoekprog. Programma 4 19 00 Gevar cnansons19.30 Some thing about; 19 45 Vogelgezang; 20 00 Groot sympn ork 21.15 Rustige gram muz.; 21.30 Gevar gram.muz. 22 00 Nws. 22 05 Notturno; 22 30 Opc- rettemuz.; 23.00 Nieuws. 23.15 Topic for to-nlght; 23.20 Geraldo cn dan9- ork. 19.50 21.00 muz 23.00 Morton HILVERSUM 1. 301 5 M.: 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws cn weerberichten; 8.15 Gra mofoonmuziek; 9.40 Schoolradio: 10.00 Resldentlc-orkcst: 10.15 Morgendienst; 10 45 Christelijke liederen; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio. 12.00 Angeles; 12.03 Lunchconcert (12.30—12.33 Mede delingen i; 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws cn katholiek nieuws: 13.20 pia novoordracht: 14.00 Gramofoonmuziek; 14.45 Voor de «vrouw; 15.30 Gramofoon muziek; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gramo foonmuziek; 17 00 Actualiteiten voor de Jeugd; 17.30 Mctropolc-orkcst cn soliste: 18.00 Leger des Hells-orkcst; 18.15 .De stem van de christelijke Vakbeweging"; 18.30 Voor de strijdkrachten. Advertentie (l.M Aanhondende Hoest. Reinig bij veelvuldig hoes ten Uw luchtwegen grondig met de krachtig ingrijpende Dick Button voor derde maal wereldkampioen kunstrijden LONDEN Dg Amerikaan Dick Button heeft voor de derde achter een \olccnde maal het wereldkam pioenschap kunstrijden voor heren gewonnen. Hii behaalde na het vrije rijden de titel met 1419,47 punten en plaatscijfer 7. Op de tweede plaats eindigde de Hongaar Ede Kiraldy met 1344,92 pnt (dus flinke achter stand) cn plaatscijfer 14. Het vrije rijden van Button, de 20-jarige stu dent van de Harvard-universiteit maakte ook nu weer grote indruk op de talrijke toeschouwers in de Wembley-pool. Volkomen volgens de Amerikaanse school had hii Vele hoge sprongen in ziin nummer ver werkt. die met grote snelheid wer den uitgevoerd. Hier tussendoor adembenemende pirouettes en in gewikkelde figuren, zodat het niet niet te verwonderen was dat een der juryleden, de Deen Meistrup hem het maximum aantal punten (6) toekende en de andere juryle den niet onder de 5.8 kwamen. Derde werd de Amerikaan Jen kins met 1277.96 p. en vierde de Oostenrijker Seibt met 1274.35 p. Bij de dames maakt de Tsjechi sche Aja Vrzanova een goede kans haar wereldtitel te verlengen, hoc- wc mpnEdgeaieklelsvea HHfD.a wel de Engelse kampiene Jeannette Altweee haar na de verplichte fi guren nog op de voet volgt (resp. 790,65 tegen 789,71 p.) Het Tsje chische meisie is echter beter in haar vrije riiden. Od de derde plaats staat op het ogenblik de Amerikaanse Yvonne Sherman met 782,48 pnt Ten Hoff tegen Walcott HAMBURG. De Duitse zwaar gewichtkampioen Hein ten Hoff heeft een Contract getekend voor een gevecht tegen de Amerikaanse zwaargewicht bokser Jersey Joe Walcott. De ontmoeting zal te Mannheim plaats hebben op 7 Mei. HILVERSUM 1: 19.00 Nieuw»; 19.15 Muziek voor de Jeugd; 19 40 Radio krant; 20.00 Nieuw»; 20.05 Gevarieerd programma I21.0O—21.35 Familiecompc- tltic): 22.05 Gramofoonmuziek; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramo foonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofooo- muziek. HILVERSUM n. 416 M.: 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8 00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.50 Dagopening; 8 00 Nieuws cn weer berichten; 8.15 Ochtendblad; 8.40 Gra mofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek 19.309.35 wa terstanden l; 10.00 Morgenwijding: 10.15 Dansorkcst; 10.50 Voor de kinderen: 11.00 Carillon, orgel en bas-bariton; 11.45 Tulnbouwpraatje; 12.00 Seml-klas- slcke muziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 In "t spionnetje; 12.38 Zlgeuncrcnsem- ble; 13 00 Nieuws; 13.15 Musette orkest; 13.45 „U kunt het geloven of niet"; 13,50 Gramofoonmuziek 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Sopraan, fluit cn plano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Promenade- orkest; 16 30 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de Jeugd; 17.50 Rcgcringsultzen- dmg. 18 00 Nieuws; 18.15 Sportpraatjc; 18.30 Strijkorkest. HILVERSUM II: 19.00 Voor de kinde ren; 19.05 Accordeonorkest: 10.30 Radio volksrnuzlekschool: 20.00 Nieuws 20.05 Gevarieerd programma; 2145 Radlo- phllharmonlsch orkest; 22.30 ..Natuur bescherming", cnuscric; 22 45 Gramo foonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport- actualltcltcn; 23.30—24.00 Gramofoon muziek. Programma 3 7.00 Nwr. 7.05 Gram.muz.; 7.30 Kro niek van dc dag; 7.40 Ochtendgym nastiek; 7.50 Gram.muz.. 8.00 Nws; 8.05 Radio rhythme revue; 9.00 Nws; 9 05 Gram.muz.. 10.00 Nws; 10.10 Vcrzock- progr.; 11.00 Felix King cn ork.; 11.30 Gevar. gram.muz.. 12.00 Operamuz 12.15 Frans Hernould en kwartet; 12.30 Wcerbcr.: 12.32 Vcrv. kwartet; 13.00 Nws; 13.15 Vrol. gram.muz.; 14 00 Wag ner en Strauss: 15.00 Stedelijk ork. van Aarhus; 16.00 The Southern Scrcnado orch.; 16.30 Roland Pcacy cn Mayfair- ork.; 17.00 Berichten en Interview. 17.10 Ens. Joe Heync; 17.30 Nederl strijd krachten In Indonesië; 18.00 Voor da soldaten. 18.30 Voor de soldaten; 19.30 Omroep ork.; 19.45 News en actualiteiten. 20 00 Verzockprogr.; 21.00 Omroepork.; 21.40 Pianospel: 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nws; 22.15 Galabal ln Coventgardcn; 23.00 Nw»; 23.05 Gevar. gram.muz. Programma 4 7.00 Nws; 7.15 Bonjour lc monde. 7.25 Pochette surprise; 7.30 Marcel Gardner cn ork.; 7.55 Wcerbcr.; 8 00 Nws; 8.10 Ochtendconccrt: 9.00 Nw»; 9.15 BBC Midland ork 10 00 Sopraan cn violon cel; 10.30 Amcrlk. commentaar; 10.43 Voor de scholen; 11.15 Morgenwijding; 11.30 Ralph Elman cn Boheems cns.; 12.00 BBC West of England Light orch.; 12.30 Mrs Dale's Dagboek: 12.45 Repor tage bezoek pres. Aurlol; 13.15 Ouder wetse amusementsmuz.; 14.00 BBC Mid land ork.; 14.45 Voor dc kinderen: 15.00 Voor de Vrouw; 15.40 Radio tango-ork.; 16.15 Voor de kinderen; 16 40J?rkest- coneert; 17.15 Causerie; 17.3u Oudo dansmuz.; 18.00 BBC Schot» Varlóté-ork. 18.45 Fcddle Philips en octet 19 15 Rich. Crean-ork 19.45 Hoorspel; 20 00 BBC-koor en Mark Lubbock cn ork.; 20.30 Vaudeville; 21.30 Verzockprogr.: 22.00 Welsh Rarebit; 23.00 Nws: 23.18 Topic for to-nlght: 23.20 Sydney Thomp son Oldc Tymc Dance orch. Motorrijders naar Spanje DEN HAAG Op Zondag 16 April wordt op het vier kilometer lange circuit bij Barcelona een in ternationale wegwedstrijd gehou den, waaran het volgende Neder landse team zal deelnemen: Renooy. Zijlaard, Heineman cn van Rijswijk. Voorjaarsrit voor motor rijders DEN HAAG. Op Zatcrdae 25 Maart organiseert de KNMV de voorjaarsrit, een. eendaagse bc- trouwbaarheidsrit voor motoren. Het parcours, dat door dc provin cies Utrecht cn Gelderland is uitge zet. voert hoofdzakelijk over secun daire en zandwegen cn is 280 km. lang. De afstand moet in een etappe dus zonder rustworden afge legd. Advertentie (l.M.) aan nc miHiM.l./.Hl.HilM'J.'.'.ffM mFE UILLETONi i n i iit^- .door DOROTHY SAYERS. J 34 „Eh ja," zei Peter ..zij schrok natuurlijk geweldig." „Maar wat zei zij?" „Wel, zij gilde en viel toen flauw." „Zei zij noe iets bijzonders?" Peter voelde een merkwaardige tegenzin. Theoretisch was hij even goed bereid een vrpuw te doen han gen als een man. maar toen hij aan de schrik van Aggie Twitterton dacht, zoals zij zich aan Harriet vastgeklampt had, viel het beant woorden van deze vraag hem niet gemakkelijk. „Kijk eens. mylord," zei Ki.rk, ..de anderen hebben mij al het een en ander erover verteld." „Waarom vraagt u het hen dan niet?" „Dat zal ik. Joe. vraag of Mac- Brid-a even hier komt. Ik begrijp dat het met uw gevoel strijdt, mijnheer, en het strekt u tot eer. Maar ik ben politiedienaar en kan geen rekening houden met gevoel. Daarom zal ik het aan MacBride vragen die waar schijnlijk geen last heeft van zijn ge voelens." Peter liep naar het vuur en schop te tegen de houtblokken. MacBride kwam met tegenzin bin nen. Zijn hele gezicht drukte uit. dat hij'blij zou zijn. als hij zo gauw mo gelijk naar de stad terug kon keren „O, MacBride. ik wilde nog een kleinigheid vragen. Hebt u misschien opgemerkt welk effect het vinden van hst lichaam had op de familie leden en vrienden van de vermoor de?" „Ja," zei MacBride. „zij waren nog al van streek. Wie zou dat niet zijn9" „Herinnert u zich iets bijzonders?" ..O, juist, nu snap ik u." zei Mac Bride „De tuinman en de dominee waren erg geschrokken. Het nichtje bsgon te gillen maar zij leek mij niet zo verwonderd als de rest wel9 Hij vroeg het aan Peter, die zijn blik ontweek door naar het venster te gaan. „Wat bedoelt u daarmee?" „Nou. toen Bunter binnen kwam en zei dat zij mijnheer Noakes ge vonden hadden risp zij meteen: „O. oom is dood!" „Is dat zo?" vroeg Kirk. „Dat is niet helemaal juist. Mac Bride. Iedereen kon dat opgemaakt hebben uit Bunter's houding. Ik in ieder geval wel." „Zo." zei MacBride. „Ik heb an ders niet gemerkt dat u het direct psloofde." Hij keek naar Kirk, die nu vroeg: „Zei juffrouw Twitterton nog iets anders?" „Zij zei: „Oom is dood pn ai het geld is weg!" precies zo Toen viel zij flauw. Het lijkt mij nogal on nozel om alleen voor geld flauw te vallen." „Zo, dat is alles," zei Kirk. „Als u er niets op tegen hebt, zou ik graag naar de stad terug willen gaan," zsi MacBride. „Dat is goed. Wij hebben uw adres genoteerd. Goede morgen, mijnheer MacBride. en wel bedankt." Toen de deur zich achter hem sloot, richtte Kirk zijn blik op Peter. „Is dit zo gebeurd, my lord." „Ja" „Zo. Dan zullen wij nu juffrouw Twitterton eens ondervagen „Ik zal mijn vrouw vragen, haar even te roepen," zei Peter en ver trok. Kirk leunde achterover in zijn stoel en wreef zich in dc handen. „Dat is een aardige kerel. Joc," zei hij. „Gemakkelijk en door en door eerlijk. Maar hij ziet uit welke höek de wind waait en dat vindt hij niet prettig. Nou, dat is tc be grijpen." „Maar hij kan toch niet denken dat Aggie Twitterton de ouwe heer ncergslagen heeft?" vroeg Scllon. „Zij is klein en niet sterk." „Dat kun je nooit weten, mijn jongen. De vrouwen zijn gevaar lijker dan de mannen. En zij was de erfgename. „Maar Noakes had niets na tc la ten. „Dat weten wij. maar zij wist het niet. En als hij vermoord werd voor hetgeen hij na zou laten, verklaart dat meteen waarom die zeshonderd vijftig pond zich nog in zijn zakken bevonden. Het kan zijn dat zij niet wist, dat hij ze bij zich had. cn als zij het wist. zou zij ze niet genomen hebben, omdat zij toch haar eigen dom werden. Gebruik je hoofd, Joc Sellon." Inmiddels had Peter MacBride bij de deur ingehaald. „Hoe wilt u terug gaan?" „Dat weet ik nog niet," zei Mac Bride eerlijk. ..Ik ben met de trein tot Groot Pagford gereisd toen ik kwam cn daar kon ik een bus nc- nemen Als er nu geen bus is, moet ik zien dat ik met iemand mee kan rij den Ik zou nooit geloofd hebben dat er zulke afgelegen dorpen wa ren, vlak bij Londen. Ik begrijp niet dat er mensen zijn. die hier kunnen wonen Maar dat is een kwestie van smaak." Bunter kan u wel even in de wa gen naar Pagford brengen," zei Pe ter. „Zij zullen hem voorlopig wel niet nodig hebben Het spijt mij dat u hier zoveel onaangenaamheden gevonden hebt." (Wordt vervolgd)

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3