DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Labourregering in gevaar Uitwijzing van twee Tsjechen „Man met dubbele tong, een ophitser" Krachtig optreden tegen stakers in Frankrijk West Europa moet zelf handelen, zegt Stikker V Liberalen zullen amendement van Churchill steunen Bewapeningswedloop zal levenspeil verlagen Communisten zullen niet door West-Berlijn trekken „Het Parool" contra Lunshoff Boterexport naar Duitsland in stijgende lijn 10e Jaargang, no. 58 Donderdag 9 Maart 1950 Opgericht door de Stichting Jiet Parool" - Giro 51033a Bank: Rotterdamsche Bank Posthui 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckatrilaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur 1*1 DE BOORDER. DEN HAAG. Om 2 uur gisteren verscheen op het Ministerie van Buitenlandse Zaken de ge zant van TsjchoslowakUe, dr Martinic, aan wie werd medege deeld, dat de Nederlandse regering binnen 8 dagen de terugroeping eist van de attaché mcj. Marte Ludvova en van de kanselarij-be ambte mej. H. Palova. Een bege leidende nota werd overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen de beledigingen, die de leden van de Nederlandse legatie hebben moeten ondergaan van de zijde van het Tsjechisch openbaar mi nisterie. Om 5 minuten over twee verliet de gezant het ministerie weer. Mej. Marte Ludvova staat be kend als het felst communistische lid van de legatie. Het trekt de aandacht, dat Den Haag zich beperkt tot de uitwijzing van slechts twee personen beide vrouwen, van wie een niet eens tot het diplomatiek personeel kan wor den gerekend. Dit wordt in verband gebracht met de wel zeer zwakke bezetting van de Tsjechische legatie, waar de gezantschaDsraad P. Wellner nog op de officiële lijst staat, terwijl hij in werkelijkheid niet meer tot de legatie schijnt te behoren. Behalve mej. Ludova en Wellner, behoren tot het diplomatiek perso neel van de legatie slechts de ge zant. dr Martinic, en de handels attaché Strand. RAUTER OVER VAN GEELKERKEN Van Geelkerken: Rauter verklaarde alles om bij Himmler goede beurt te maken (Van een onzer verslaggevers) Bij de hervatting van het proces tegen de voormalig plaatsvervangend leider van de N.S.B., Van Geelker ken, las de president, prof. dr. L. W. G. Scholten eerst een aantal stuk ken voor. Het waren in hoofdzaak uittreksels uit „Volk en Vaderland" Daarin zegt Varr -Geelkerken---bif voorbeeld, dat de gehele Europese volkerengemeenschap zich in dienst moet stellen van de Duitse oorlogs voering. En hij heeft het over ie voormalige Nederlandse regering „die ons stelselmatig jaren lang te gen Duitsland heeft opgehitst." In het zoeklicht OOST-EUROPA Sabotage-vrees De vonnissen, geveld over San ders en Vogeler in Hongarije en Louwers in Tsjechoslowakije, het verzoek van Hongarije aan de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië om hun diplomatieke ver tegenwoordigingen in te krimpen, de feitelijke uitwijziging van drie leden der Nederlandse legatie in praag zjj alle hebben slechts éen betekenis. Het drijven van de Russische regering naar een alge hele verbreking der betrekkingen tussen de Oosteuropese satelliet staten en de Westerse wereld wordt geïntensificeerd. Waarom? Het voornaamste doel is natuur lijk, de satellietstaten immuun te maken voor elke Westerse invloed, ten einde hen des te gemakke lijker onder volledige Russische controle te kunnen brengen. Zij moeten ten gun ste van een .rus sificering" „gede- westeriseerd' wor- den. Dat is duide- lijk genoeg. Maar het verklaart nog niet de hysterie van de huidige campagne. Men krijgt de indruk, dat de commu nistische leiders in de satellietsta ten werkelijk in hun eigen fantas tische verhalen over een Westerse samenzwering geloven. Zo onwaar schijnlijk is dat geenszins. De mar xistische dogma's hebben de wijze aangegeven, waarop de dingen zich moeten ontwikkelen. Daarom staat het bijvoorbeeld voor een commu nist vast, dat de „brede massa's" in de satellietstaten zich enthou siast voor het nieuwe regiem zou den hebben moeten uitspreken en dat de overschakeling van het ka pitalisme op het socialisme gepaard had moeten gaan aan een onmid dellijke verhoging van de produc tie. En nu dit niet gebeurd is, zijn de communisten op grond van hun theorieën wel gedwongen aan ach terbakse machinaties van „imperia listen" en „oorloghitsers" te geloven Do hevigheid van de huidige cam pagne is daarom misschien het beste bewijs van het bestaan van on tevredenheid onder de volken en economische mislukkingen achter het „IJzeren Gordijn" Veel bewolking Weersverwachting tot Vrij- 1 dagavond: Meest zwaar bewolkt met bijna overal enige regen of motregen en plaatselijk nog g mist of nevel. Zwakke tot ma- g tige veranderlijke wind. Iets f§ kouder overdag. e 10 Maart Zon op 7.07 onder 18.35 3 Maan op 2.14 onder 9.18 (Van onze Londense correspondent) LONDEN. In strijd met hetgeen werd verwacht hebben de negen Liberale leden van het nieuwe Britse Lagerhuis be sloten bij de stemming over het amendement van Churchill op de troonrede, dat vandaag behandeld wordt, de zydc van de Conservatieven te kiezen. Door dit besluit kan elke afwezigheid van een Labourlid levensgevaarlijk voor de regering worden. Men neemt aan, dat het kabinet zal aftreden indien een amen dement op de troonrede wordt aangenomen, omdat dit als een motie van wantrouwen wordt beschouwd. Vandaar dat dc Lagerhuisleden van beide partyen een driedubbel onderstreepte oproep hebben ontvangen om ter vergadering te verschijnen. Omdat een vijftal leden de eed nog niet heeft afgelegd, is op papier de krachtsverhouding der partijen al dus: regering 314, oppositie 293, li beralen 9 Als de liberalen met de cppositic meestemmen en iedereen aanwezig is, zou dat een meerder heid van 12 stemmen aan de rege ring geven. Een der Labourleden is alvast ziek en helemaal zeker of zijn mannetjes op het kritieke ogenblik allemaal aanwezig zullen zijn, kan ook de meest consciëntieuse rege- nngs-whip nooit wezen. De houding der Liberalen heeft opzien gebaard, omdat de partijlei der Clement Davies Dinsdag het Conversatieve amendement had becritiseerd. Men dacht, dat de Li beralen zich van stemming zouden onthouden, waardoor de regering een meerderheid van 16 stemmen zou hebben kunnen behalen. Zoals men weet betreurt Chur chill het in dit amendement, dat in de rede van koning George bij de opening van het parlement op 6 Maart j.l. geen melding werd ge maakt van ae wet op de nationa lisatie van de Britse staalindustrie, die nog van kracht moet worden. De Conservatieven willen met dit amendement bereiken, dat deze nationalisatie wordt uitgesteld. Een aantal parlementsleden had hedenavond de eerste helft van de gala-balletuitvoering in Covent Garden ter gelegenheid van het bezoek van president Auriol wil len bijwonen, en zich dan snel naar het Lagerhuis willen begeven voor de stemming. Nadat de Libe rale partij haar besluit genomen had heeft uien afgesproken eerst te gaan stemmen en dan naar het liet te Visum geweigerd aan Tsjechen DEN HAAG. Am twlntis Tsjechen, die om een visum voor Nederland hadden verzocht met de bedoeling aan de Utrechtse Jaar beurs deel te nemen. Is dit visum geweigerd. Het betreft hier voor namelijk deelnemers-exposanten. Naar aanleiding van een uitlating •an verdachte in het begin van 1945, merkt de president op: „Ik kr\jg de indruk, dat uw verhouding met Mus- sert niet zo best was." Verdachte: „Dat was ze inderdaad niet Mussert kwam in het najaar 1944 bij mij in Assen op ziekenbe- -zook,-an-ioen was hij, de. vriendelijk heid zeil Maar in Januari daarop kreeg ik een briefje van hem dat ik was afgezet als plaatsvervangend leider. Dat maakte de verhouding, zoals u begrijpen zult, niet beter. Er ligt een groot aantal uitspra ken over Van Geelkerken door Rau ter in het dossier. Rauter noemt hem een „ophitser" en „een man met een dubbele tong", en de verdachte legt uit, dat zijn positie tussen de partijen die indruk bij Rauter wel moet hebben teweeggebracht. Later, als de president nog enkele malen óe SS-chef heeft geciteerd tracht Van Geelkerken Rauter met één gro te zwaai van de tafel te vegen. Verdachte: „Hij verklaarde van alles, ook de geweldigste enormitei ten, als hij bij Himmler een goede beurt kon maken." balie gaan. Nieuwe koffiebon aangewezen DEN HAAG. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruch ten heeft bon 425 algemeen aan gewezen voor het kopen van 125 gram koffie Deze bon kan met in gang van 10 Maart 1950 worden gebruikt en blijft geldig tot en met 25 Maart 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 20 April 1950 een nieuwe koffiebon zal worden aangewezen. GENERAAL BRADLEY VERKLAART: Amerikaanse strijdkrachten voldoende om eventuele oorlog te winnen WASHINGTON. „De strijdkrachten, waarover de Verenigde Staten op het ogenblik beschikken en het huidige bewapenlngsprogram. zUn vol doende om tezamen met de strijdkrachten en het potentieel van de be vriende naties een eventuele oorlog te winnen." Aldus heeft generaal Omar Bradley, de voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs verklaard in een toespraak tot de Womens National Press Club In Wash ington. Maar hij zei tevens, dat de Verenigde Staten niet verwachten moeten, dat zü in een lange periode van vrede de Sowjetunie, wat het aantal vliegtuigen, schepen en divisies betreft, zullen kunnen evenaren zonder de levensstandaard te yerlagen. Indien het de wens van het Ame rikaanse volk is een strijdmacht op te bouwen, die de Verenigde Staten volgend jaar een militaire over macht zal geven, dan zullen wij een legerkamp moeten worden met alle ernstige gevolgen van dien voor on ze economie, onze democratie en on ze vrijheid, betoogde Bradley Hij verklaarde overtuigd te zijn, dat Amerika de noodzakelijke macht op de been zou kunnen brengen om te verhinderen, dat het land vleugellam geslagen wordt. Sprekend over de atoombom zei hij. dat de beschikbare voorraad en het vermogen piet deze bommen lucht aanvallen te doen de Verenigde Staten de gelegenheid bood om on middellijke terug te slaan, ofschoon dit nooit een beslissende slag zou zijn Hij voegde hier aan toe. dat het program voor wetenschappelijk on derzoek en ontwikkeling van nieu we wapens de positie van de Ver enigde Staten en hun vrienden zou blijven verbeteren. In aansluiting hierop deelde hij mede, dat snelle vorderingen worden gemaakt bij de vervaardiging van nieuwe afweer middelen tegen duikboten. Tenslotte zei Bradley, dat de ver dediging der Verenigde Staten in geval van oorlog de „uiteindelijke bescherming" inhoudt van iedere natie of groep van naties, die het Amerikaanse volk als zijn bondge noten beschouwt. Arbeidsplicht en bezetting van electrische centrales (Van onze correspondent) PARIJS. Vannacht om twaalf uur zfjn de arbeiders van de gas- en electriciteilsbedrüvcn in staking gegaan. De regering heeft maatregelen genomen om de stoot op te vangen. Het onmisbare personeel Is wettelijk opgeroepen en moet. op straffe van boete en gevangenisstraf, verschijnen: Tien procent valt onder deze maatregel. Voor de rest zfjn technici van de marine opgeroepen. Zij hadden gisteravond hun plaatsen al ingenomen. Men rekent er op. dat clcctricitcitsvoorzicning op redelijke wjjze kan wor den verzorgd. Vooral de gunstige toestand bfj de watercentrales, die over een behoorlijke watervoorraad beschikken, geeft de regering speling. Niettemin zullen de fabrieken, die veel elcctrfcitclt consumeren, stilgelegd moeten worden. Acht gewonden in Franse Assemblee PARIJS Bii de gevechten, die gisteren in de Franse Nationale As semblee gehouden ziin. hebben acht personen verwondingen opgelopen. De katholieke afgevaardigde Francois dc Mcnthon is naar het ziekenhuis gebracht met een gebro ken borstbeen Een supüoost kreeg een gebroken been. drie andere suppoosten liepen eveneens ernsti ge verwondingen op. De commu nistische afgevaardigde Florimond Bonte werd afgeranseld, een doü- tie-aeent die de communisten uit de kamer hielp, verwijderen, werd door een van hen in de hand gebe ten en een andere cgent kreeg een schop in dc lies. De gasdruk was vanmorgen laag. Hier zijn de moeilijkheden het grootst. Er wordt inmiddels druk on derhandeld en men begrijpt, dat deze onderhandelingen moeilijk zijn. aan gezien de voornaamste vakbond com munistisch, d.w.z. voor beide partijen, zowel regerings- als werknemers- zijde in onbetrouwbare handen is. Niettemin vragen sommige kran ten zich af. of men niet wat voort kan maken om op die wijze de golf elkaar opvolgende stakingen te bre ken. De métro heeft iets meer ge werkt dan de vorige dag Er zijn ook enkele bussen bijgekomen, maar niet veel. Bij Renault heeft 25 tot 35 prc--nt aan de proep van de directie gevolg gegeven. De rest van het personeel hield een openluchtmeeting voor de ingang van de fabriek. Bij Citroen werkte negentig procent van het per soneel. Aardschok in de Eiffel waargenomen FRANKFORT Woensdagmor gen vroeg is in het Eiffelgebergte een aardschok waargenomen. Ook in Bonn is de aardschok gevoeld. Er is geen schade. Nederlandse Kamerleden in Bonn BONN Dc/tien Nederlandse parlementsleden bezochten Woens dag Bonn. Zy werden ontvangen door bondskanselier Adenauer. Na een bezoek te hebben gebracht aan het Duitse „Bundcshaus" lunchten de Nederlanders met de voorzitter van het parlement, dr Erich Köh- le.Een twaalftal Duitse parle mentsleden namen aan de lunch deel. Vandaag z: n dc Nederlanders de gast van de geallieerde Hoge Com missie op de Petersberg. Vrijdag vertrekker^ zij naar Frankfort en gaan daarna naar Hannover en Hamburg. Hoe zou ze rijn na al die jaren?, hebben haar be wonderaars zich af gevraagd en Jose phine Baker heeft er gisteravond in Rotterdam ondub belzinnig antwoord op gegeven: nog even vitaal en temperamentvol en nog altijd in slaat, een zaal mee te slepen in uitge laten pret. Zij vertelde vooraf aan verslaggevers, dat zij destijds met de Canadezen Holland had helpen be vrijden. In het Rotterdamse Parkzicht heeft zij kans gezien, haar publiek twee uren achtereen in de ban te houden van haar dynamische persoonlijkheid. Haar stem deed het en haar weelde van costuums, maar vooral haar miraculeuze verschyning, dte iedereen overrompelt. J BERLIJN. De communistische leiders in Oost-Duitsland hebben van de Sowjet- autoriteiten de opdracht gekregen hun plannen om met Pinksteren een mars van de communistische Jeugd door West-BerlUn te organiseren, tp laten varen. Oorspronkelijk had men te kennen gegeven, dat de jeugd, ondanks de weigering van het gemeentebestuur en de westelijke geallieerden, tóeh in West-Berlijn zou paraderen. Men was In communis tische kringen van plan zich met geweld een weg naar dc westelijke sectoren te banen, de regeringsgebouwen te bezetten en de westelijke geallieerden uit de stad tc verdrijven. Zowel Britten als Amerikanen hebben echter bekend gemaakt, dat zjj, zonodig de Wrst- Berlijnsc politiemacht met hun troepen zouden ondersteunen. Hierop hebben de Russen zich waarschijnlijk gerealiseerd, dat een dergelijk incident Russische en geallieerde troepen tegenover elkaar zou plaatsen in een gewapend conflict, waaruit mogelijk een oorlog zou kunnen ontstaan. SCHIPHOL. „Ik ben zeer vermoeid", was het eerste, wat de heer Stikker, Nederlands minister van Buitenlandse Zaken en politiek leider van de organisatie voor de Europese Economische Samenwerking, bU zyn terugkeer uit de V.S op Schiphol zeide. „Maar daarnaast ben Ik zeer tevreden over de ontvangst in Amerika. Wat ik er gedaan heb, moet in de eerste plaats als oriëntatie worden gezien en het kweken van goodwill." Eerst oriëntatie, beslissingen komen later Ik heb ruim drie kwartier met president Truman gesproken over de politieke situatie van de wereld en het viel mij daarbij op. dat de president zo goed op de hoogte was van de toestand in West-Europa. Verder had ik verscheidene malen besprekingen met de heren Ache- son. Webb, Paul Hoffman en Sny der. de minister van Financiën. Men spreekt over een nieuw plan van mij maar hierover kan op het ogenblik niets gezegd of be slist worden, want ik moet eerst Coalitiekabinet in Griekenland ATHENE. De laatste Griekse verkiezingscijfers luiden als volgt Populisten 273.942, Liberalen van Plastyras 264.628, Liberalen van Venizelos 252.316, de partij van Papandreou 159.416 en het Demo cratische Front 155.176 stemmen. Plastyras, Venizelos en Papan dreou hebben in beginsel overeen stemming bereikt over de vorming van een coalitieregering. AMSTERDAM. Voor dc Amsterdamse Rechtbank begonnen Woensdag de pleidooien in het proces van de Stichting „Het Parool" contra H. A. Lunshof c.s. Het Parool vordert van gedaagden een schadeloosstelling van 390.000 gulden ter vergoeding van schade en nadeel tengevolge van de publicatie van de brochure „Als Dieven In de Nacht" voor Lusthof. Voor de eisers trad mr. J. Jolles Oosterpolder eerst aan de beurt DEN HAAG. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld, dat de regering heeft besloten, overeenkomstig het advies van de Zuiderzeeraad, bij de verde re inpolderingen in het IJsselmeer het voorlopig als „Oosterpolder" aangeduide onderdeel het eerst ter hand te nemen. De 25.000 is er uit DEN HAAG. In de Staats loterij 2e lijst is op lot 4963 de prijs van 25.000 gevallen. Dr. L. Leijdesdorff wordt wnd. directeur-generaal der Volksgezondheid DEN HAAG. Met ingang van 1 April a.s., de datum waarop de benoeming van dr P. Muntendam tot staatssecretaris van Sociale Za ken ingaat, is dr L. Leijdesdorff thans plaatsvervangend directeur- generaal van de volksgezondheid, belast met de waarneming van de functie van directeur-generaal van de volksgezondheid. op, voor de gedaagden mr. H. Craan- dijk, belden uit Amsterdam. Mr. Jol les baseerde iijn betoog op Luns- hof's „sensatielust' leugenachtigheid en neiging tot onverantwoordelijke insinuaties". Zijn eerste conclusie was: Lunshof liegt over personen, feiten en toestanden. Het Parool wil b.v niets liever dan verdwijnen uit het Telegraafgebouw. enz. Mr. Craandijk noemde Lunshof ..een onafhankelijk journalist en een gauw-bewogen mens Als hij klaar heid wenst, schuwt hij geen grove middelen. Als men zijn motieven als zuiver wil zien, zal men zijn midde len om tot zijn. Lunshofse, zuiver heid te geraken, kunnen begrijpen", Mr. Jolles acht krenkingen en leu gens te enenmale ontoelaatbaar zij zijn te allen tijde onnodig. Hij hoopt, dat de Rechtbank dit Lunshof aan het.verstand zal weten te bren gen. De dupliek leverde niets - niéuws op. Uitspraak 25 April a.s.' weten welk standpunt Engeland zal innemen. De bepaling van dit standpunt is natuurlijk vertraagd door de Engelse verkiezingen. Ik verkeer on het ogenblik nog in het stadium, dat ik mij op de hoogte moet stellen van de meningen en ideeën, die in de verschillende landen leven. Daarna pas kan ik tot beslissingen komen. In Amerika is men welwillend, al ontveinst men zich niet, dat de toestand van de wereld moeilijk is. Men stelt zich op het standpunt, dat West-Europa zelf iets moet doen en dat te bereiken is mijn taak. Ik heb nog altijd hoop, dat wij op 1 Juni inderdaad iets be reikt zullen hebben." aldus minis ter Stikker. Adenauer propageert Duits-Franse unie BONN. De Westduitse kanse lier dr Konrad Adenauer is voor stander van een economische en politieke unie tussen Westduitsland en Frankrijk, mits later aan Groot Brittannië en de Benelux gelegen heid zou worden geboden zich daarbij aan te sluiten. De persdienst van zijn partij noemt zijn voorstellen een van de weinige opbouwende politieke denkbeelden van deze tijd. In Franse diplomatieke kringen zijn ze echter met een aanzienlijke re serve ontvangen. Een officiële woordvoerder merkte op, dat de Franse politiek gebaseerd is op het streven naar een unie tussen alle Europese staten De Frans-Duitse betrekkingen behoren binnen het kader van deze unie te worden ge regeld en niet op een bilaterale basis. Nee toch. Heus! Prof. Lysenko Is zo knap. dat hij een tussendier gefokt heeft half giraffe half koe Waarom? Omdat zo'n nuttig dier bij de geallieerden, kan grazen en bij de Russen kan worden gemolken. Flauw? Mja, toch wel een beetje aardig. Ramon Novarro, Valentino's opvolger, sedert 1938 rustend burger, is plotseling op het wit te doek teruggekeerd, met snor. Wat zullen zijn vroegere aanbidsters nu wel zeggen? (of denken?) Ida Lupino en Claudette Col bert bekampen elkaar als regisseuse, omdat het leuker is te zwepen dan om gezweept te worden. Hollywood is benieuwd hoe lang die nieuwigheid zal duren. V. Djokja-republiek breidt zich uit DJAKARTA Zojuist lirrft pro- sident Sukarno het besluit betref fende de invoeging van Oost-Java, Midden-Java. Madura en Padang bil de Republik Indonesia (Djokja) ondertekend. Dit besluit werd uit gevaardigd op grond van de nood wet. Intussen heeft de volksvergade ring. die Woensdag te Bandung bij een kwam ter bepaling van de sta tus van Pasundan tot aansluiting bii de Republik Indonesia besloten. De correspondent van Aneta be richt. dat het door vele luide stem men binnen en buiten de vergader zaal niet doenlijk was algemene be schouwingen te houden. De voorzit ter kon slechts vragen: „Voor de Republik Indonesia of tegen de Re publik Indonesia?" Wie tegen is. verzoek ik op te staan", waarop al len bleven zitten. Vraag naar Nederlands product is momentcel groot DEN LAAG De export van Nederlandse boter naar Duitsland, waarmede in eind December een begin werd gemaakt, beweegt zich in de laatste weken in stijgende lijn. Aan het eind van Januari wa ren de leveranties aan Duitsland sterk teruggelopen, daar m deze tijd var het jaar de boterproduc- tie vrij gering is. Bovendien was men gebonden aan boterleveran- «ies voor België, die dan ook prefe rentie genoten. Nu tegen het voorjaar de melk- WOENSDAG IS DE EX-KAPI TEIN van het KNIL, Westerling, in Singapore voor de rechtbank verschenen. Hij moest zich ver antwoorden voor het illegaal be treden van Brits gebied, en het mishandelen van een mede-ge vangene. Hij kreeg één maand gevangenisstraf. WREXHAM In een voorronde - wedstrijd van het voetbaltournooi om de Jules Rlmet-beker hebben Wales en Noord-Ierland met O—0 gelijk gespeeld. Men weet. dat in deze groep Engeland en Schotland zich reeds voor Rio de Janeiro hebben gekwalificeerd. gift weer veel groter is geworden, is er ook weer meer boter voor Duitsland beschikbaar. Van weck tot weck wordt bekeken hoeveel boter er voor export kan worden bestemd. In Duitsland is op het ogenblik een grote vraag naar onze boter, of de vooruitzichten voor export ï.aar dit land gunstig blijven is nog de vraag. De Duitse boterfabrie- ken hebben voor een groot deel overgeschakeld naar de kaasfabri- cage, maar dit is geen succes ge worden. De kaas, die deze fabrie ken maken, lust men in Duitsland niet en vindt ook op de buiten lands markten weinig aftrek. Het is dus zeer wel mogelijk dat deze kaasfabrieken zich, nu de vraag naar boter in Duitsland vrij groot is, weer op de productie hiervan zullen gaan instellen. Vanaf December werd voor on geveer 2000 ton boter naar Duits land geëxporteerd tegen een prijs die tussen 4.75 en 4.95 per kg schommelde. Overgang officieren van KNIL naar Kon. Landmacht DJAKARTA. Vermoedelilk zal de oplossing van het vraagstuk van de overgang van officieren van het K.N.I.L. naar de Kon. Land macht worden gevonden door een bepaling, dat zij in dienst van de Kon. Landmacht kunnen overgaan in de rang, die zij zouden hebben gehad indien zij als Nederlands of ficier bij de Kon. Landmacht hun loopbaan waren begonnen. Frans generaal wil Duitse eenheden gebruiken PARIJS Generaal Pierre Billotte, de voormalige Franse mi litaire vertegenwoordiger in de V.N. heeft een pleidooi gehouden om Duitse eenheden in een leger der Atlantische pactlanden op te i.emen. Hij adviseerde om speciaal van Duitse infanterie gebruik te maken opdat men zo nodig zover mogelijk naar het Oosten zou kun nen strijden.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1