DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Amerika geeft ruim 300 millioen voor Nederlands welvaart Duizenden soldaten naar Britse regering neemt met succes eerste hindernis r Dijk om nieuwe IJselmeerpolder worclt met Marshallguldens gelegd r Conservatief amendement viel ondanks liberale steun Garnizoenen worden door elkaar gehutseld J 10e Jaargang, no. 59 Vrijdag 10 Maart 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Posthui 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 1, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORD ER. DEN HAAG. Langdurige onderhande lingen tussen het bureau van de regerings commissaris voor het Europees Herstel programma en de E.C.A.-missie van dr Hun- ter in Den Haag hebben er toe geleid, dat Maandag de Amerikaanse regering aan Ne derland heeft toegestaan 303 millioen van de 770 millioen guldens, die als betaling voor Marshall-goederen by de Nederlandse Bank zijn gedeponeerd, voor grote openbare werken in Nederland te gebruiken. Op grond van deze toestemming kon de regering eergisteren aan de Staten-Generaal mededelen, dat nog dit jaar een begin zal wor den gemaakt met het leggen van de dijken om (Van een onzer redacteuren) wat straks de Oosterpolder zal gaan worden. De 22-millioen, hiervoor beschikbaar gesteld, vormen echter slechts een klein deel van de 92 millioen, welke voor de verdere uitvoering van de Zuiderzeewerken zijn aangewezen. Ruim 65 millioen mag, in overeenstemming met Amerika, worden gebruikt voor waterbouw kundige- en landbouwkundige werken in de Noordoostpolder. Byna twaalf millioen komt beschikbaar voor de uitvoering van de her verkaveling op Walcheren. Nog eens 34 mil lioen van de tegenwaardefondsen wordt uit getrokken voor de financiering van het land- bouwherstel en 31 millioen zal worden besteed voor de herbouw van verwoeste boerderyen. In totaal wordt van de 303 millioen gulden ongeveed 190 millioen aan de uitvoering van landbouwprojecten ten koste gelegd, want behalve de reeds genoemde bedragen is 20 millioen uitgetrokken voor de uitvoering van cultuurtechnische werken. Voor de uitvoering van andere ruilver- kavehngsprojecten buiten Walcheren dus is nog 4,5 millioen be schikbaar gesteld; bijna 2\-> millioen is aangewezen voor de mechanisatie en rationalisatie van kleine boeren- en tuindersbedrijven en 2 millioen is beschikbaar voor herbebossing, hetgeen na de wijze waarop de Duit sers in de Nederlandse bossen hebben huisgehouden dringend nodig is. Havens, landerijen en hotels Voor wetenschappelijk onder- oek ten behoeve van de land- Jbouw tenslotte is 1.3 millioen uit getrokken. Naast deze 190 millioen die aan de verhoging van de op brengst van de Nederlandse bo- Hemproductie ten goede komen, heeft Amerika 95 millioen van de legenfondsen beschikbaar gesteld firoor herstel en uitbreiding van p nUiJJTTïï^a^inï^lESBEDIi'i'l7'BSMBIffilfiit 'AMERIKA Koude oorlog en dollars ~jp EORGE KENNAN, de min die voor het Amerikaanse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken de plannen pleegt te ontwerpen, heeft onlangs geschreven, dat de l belangrijkste voorwaarde voor, de ede is het scheppen van een ..fei- liike situatie", die het Kremlin oet dwingen zijn politiek te her- r Zien en ziin droom van wereld- j heerschappij op te geven. Kennan heeft het daarbii niet gelaten, maar naar uit de ..column" van de ge broeders Alsop in de „New York Herald Tribune" bliikt bovendien aan ziin regering gerapporteerd, wat er ziin inziens moet geschieden om deze .feitelijke situatie" te ver- j wezenlijken In de eerste plaats dan zullen de Verenigde Staten, volgens Kennan. hun militaire uit gaven voor de defensie van het At lantische bloc van 5 milliard tot 7 milliard dollar per iaar moeten ver hogen. Dat zou de Westerse wereld Weliswaar geen offensieve kracht geven, maar in ieder geval voorko men. dat het militaire krachtsver schil tussen Oost en West gevaar lijk groot zou worden (een eventu ele agressor moet om kans op suc ces te hebben, volgens erkende mi litaire wetten, drie maal zo sterk als zijn tegenstander zijn.) Verder meent Kennan. dat er 1 milliard dollar per iaar nodig zal ziin. om de conomische onveiligheid van het ritse Gemenebest, die verant- oordelijk is voor Engelands wei- ering om ten volle aan de organi satie van West-Europa mede te erken, uit de wereld te helpen. De kosten van de opbouw van een so iled bolwerk tegen de Sowjet-ex- ansie in Azië schat Kennan mi- tair en economisch op 2 rtTil- ard dollar. En ten slotte gelooft Hhii. dat 500 millioen dollar beschik baar zou moeten worden gesteld om in de sector van de propaganda het offensief in de koude oorlog aan zich te trekken. Niet beschik kend over nadere bijzonderheden omtrent het plan-Kennan is het giet mogelijk de kansen op succes Baarvan te beoordelen. Maar. aan genomen. dat Kennan gelijk heeft. Ichiinen de vereiste sommen niet te hoog. Om Wereldoorlog nr. II te jvinnen moest Amerika genoegen pemen met een jaarlijks begro tingstekort van 50 milliard dollar. "Het winnen van de koude oorlog is piet minder belangrijk en recht vaardigt zeker de uitgave van 5^ billiard dollar extra. Wisselend weer f| Weersverwachting geldig van g Vrijdagavond tot Zaterdag- g avond. Vannacht afnemende Noor- I lelijke wind met opklaringen g 2n vooral in de Zuidoostelijke i helft van het land plaatselijk j lichte nachtvorst. Morgen toe- g nemende bewolking met later voornamelijk in het Noorden 1 van het land op vele plaatsen 1 enige reeen. Matige tot krach- g tige wind tussen Noordwest en g West. Ongeveer dezelfde tem- M peratuur als vandaag. 11 Maart Zon op 7.05 onder 18.36 s Maan op 3 35 onder 30 01 ].k industrie en verkeer. Hoewel het een post van minder grote omvang is, 3.3 millioen, is misschien het allerbelangrijkst, dat daarmede de technische hogeschool te Delft zo kan worden uitgebreid, dat des kundigen menen, dat zij dubbel zo groot zal worden. Men zou dat kunnen beschou wen als een verbreding van de bron. waaruit straks de Neder landse welvaart zal moeten vloei en. Aan industriële- research zal bovendien 18 millioen ten goede komen. Niet minder dan 38 millioen aan Marshall-guldens is aangewezen voor herbouw en herstel van wo ningen en meer dan 13 millioen voor herbouw van verwoeste in- dustrële gebouwen. Ruini 33 millioen zal worden besteed aan herstel en verbetetrlng van waterwegen en 10 millioen daarvan wordt In Rotterdam aan- •nd. Daarvan ts~7.~5mfTTioen bestemd om de verwoeste kade muren van de zeehavens In onze grootste haven te herstellen en ruim 3 millioen om andere water bouwkundige werken in Rotter dam te verbeteren. Voor werken van gelijke aard elders in het land zal men 18 mil lioen kunnen besteden. Bijna 5 mil lioen tenslotte zal men kunnen uit geven voor de verbetering van de benedenloop van de grote rivieren, gelden, die tevens van betekenis ziin voor het tegengaan van het dreigende verziltineseevaar. dat uit het steeds verder opdringende zee water voortvloeit. Spoorwegen Tenslotte kriiet Rotterdam dan nog een flink extraatje in de vorm van 4 millioen gulden, waarmede de spoorwegen het spoorwegvraag- stuk in de Maasstad moeten oplos sen. Dat betekent in de eerste plaats het concentreren van de grote sta tions in Rotterdam. Rotterdam- Maas. het eindpunt van de liin RotterdamUtrechtNoord Ne derland zal gaan verdwijnen. Het eindpunt van deze belangrijke ver binding zal met de Amerikaanse euldens naar het Rotterdamse hoofdstation. Delftse Poort worden verlegd. De toekenning van de 4 millioen ten bate van de spoorwegwerken in Rotterdam is een meevaller, maar dan een meevaller voor het Riik. In feite betreft het 'n zuiver boekhoudkundige kwestie, waarbii de Spoorwegen geen hoger crediet ter beschikking krijgen, zo deelde men ons hedenmorgen bii de N.S. mede. Reeds eerder hebben de Ameri kanen aan Nederland toegestaan tegen waarde-fondsen te gebruiken voor openbare werken. In totaal is thans 550 millioen voor Nederland vrij gekomen, Evenals vorig jaar, hebben de onderhandelingen in hoofdzaak gelopen over de finan ciering van werken, waarvoor de Statcn-Gcneraal reeds gelden had uitgetrokken op de begroting voor het lopende jaar. In plaats van met de normale inkomsten kunnen de ze werken thans worden betaald met Marshall-guldens. hetgeen voor de Staatsbalans een -opmerke lijke verlichting betekent. Ongeveer 28 millioen is echter aangewezen voor werken, die niet op de begroting stonden. Daartoe behoort de bouw van een aantal hotels In Den Haag. Amsterdam en étffers in herland. In Rotter dam zal hotel Atlanta worden uit gebreid. Dit vormt het onderdeel van een Amerikaanse actie, om het toerisme ook naar Nederland op te voeren. Landen als Zwitserland le ren, hoe belangrijk een toeristen industrie voor een land kan zijn. Koning Leopold naar Zwitserland NICE. Koning Leopold van België, die momenteel aan de Fran se Rivièra-kust vertoeft, zal Zater dag terug keren naar zijn verblijf in Zwitserland. Donderdag had de Belgische koning een informele ont moeting met de drager van de Zweedse kroon, koning Gustaaf. De ontmoeting duurde twintig minu ten. Plannen voor KLM-lijn naar Belgrado BELGRADO. Een afgevaardig de der K.L.M. verblijft op het ogen blik in Belgrado waar hij met de Zuidslavische autoriteiten de moge lijkheid van een luchtvêrbinding AmsterdamBelgrado bestudeert. Af vaartschema troepenschepen voor de komende weken (Eigen bericht) In de maanden Maart en April zullen niet minder dan 13.775 soldaten, verdeeld over negen troepentransportsehepen, uit Indo nesië, in de Rotterdams*» haven arriveren. In hetzelfde tydvak zullen in Amsterdam drie troepenschepen aankomen met in to taal 3700 man aan boord. Het afvaartschema voor de komende weken, waarvan de data natuurlijk onder voorbehoud van onvoorziene omstandigheden worden gegeven, is als volgt samengesteld. KOTA INTEN vertrok uit Djakarta 16 Februari, aankomst Rotterdam ca. 15 Maart met 1700 militai ren. VOLENDAM vertrok uit Djakarta 22 Februari, aankomst Rotterdam ca. 22 Maart met 2000 militai ren. WATERMAN vertrok uit Djakarta 2 Maart, aan komst Rotterdam ca. 24 Maart met 1600 militairen. GEORGIC (Engels motorschip van 12500 ton) vertrok uit Djakarta 4 Maart, aankomst Rotterdam ca. 27 Maart met 2000 militairen. SOMERSETSHIRE TV. (Eng. motorschip van 10.000 ton» vertrok uit Djakarta 8 Maart, aan komst Rotterdam 9 April met 700 militairen. GOYA (Noors motorschip van 7000 ton> vertrekt uit Djakarta 13 Maart, aankomst Rotterdam ca. 7 April met 900 militairen. ZUIDERKRUIS vertrekt uit Djakarta ca 5 April, aankomst Rotterdam ca. 27 April met 1600 militai ren. NELLY iPanamces motorschip van 11000 ton) vertrekt uit Djakarta ca 7 April, aankomst Rotter dam ca. 30 April met 1575 militairen. SKAUGUM (Noors turbo-elcctrisch schip van 11500 ton» vertrekt uit Djakarta ca 8 April, aan komst Rotterdam ca. 29 April met 1700 militairen. NAAR AMSTERDAM Naar Amsterdam varen de volgende troepen schepen: CASTELBIANCO (Italiaans stoomschip van 7500 ton), vertrekt uit Djakarta 13 Maart met 875 mili tairen. FAIR SEA iPanamccs motorschip van 11700 ton), vertrekt 17 Maart van Djakarta met 1850 militairen. GROOTE BEER vertrekt 18 Maart van Djakarta met 1000 militairen. -J (Van onze correspondent) LONDEN, 10 Maart. De Labourregering heeft de eerste kracht meting in het Lagerhuis gisteravond met 310296 stemmen doorstaan. De stemming, die om tien uur gehouden werd, ging over het conserva tieve amendement op het Adres van Antwoord op de Troonrede, waarin betreurd werd, dat dc Troonrede niets vertelde over de toekomst van de ijzer- en staalindustrie en dat „deze vitale industrie in een tiid van groeiende mededinging over de gehele wereld In een staat van onTust en onzekerheid wordt gehouden". Alle negen liberalen stemden met de oppositie mcc. De whips van belde partyen waren de gehele dag in de Meer geweest om hun aanhangers op te trommelen en voorwaar met goed succes. Ieder, die maar enigszins kon stemmen, was aanwezig. Alle ministers waren er, waaronder verschillende in avondtoilet, zulks met het oog op dc galavoorstelling in Covent Garden, waar zU het eerste gedeelte van moesten missen. By Labour waren twee absenten, een om dat hy de eed nog niet had afgelegd en een wegens ziekte, by de Con servatieven zes. allen wegens ziekte. Een Labourlid kwam vanuit het ziekenhuis en twee Conservatieven verlieten het ziekbed om toch hun stem uit te kunnen brengen. Er moet zelden zulk een record- 1 opkomst bii een stemming ziin ge weest. De zittingszaal raakte tii- I dens de redevoeringen, waarmee I Eden en AttX het debat besloten. tot berstens toe gevuld. Toen de I stemopnémers het resultaat bekend I maakten, ging er zo'n gejuich op. sche industrie en van de vrijwillige arbeidersverzekeringen laten val len. Het argument der regering was. dat de nationalisatie van de iizer- en staalindustrie een afgedane zaak is en dat de Conservatieven met hun voorstel om de nationalisatie uit te stellen tot negen maanden na de komende algemene verkiezingen, juist zouden bereiken, wat zii zeg gen iuist niet te willen doen na melijk de ijzer- en staalindustrie in een staat van voortdurende on zekerheid te houden. Het debat kreeg 's middags be paald vrolijke kanten toen Roderic Bowen Clement Davies was af wezig hun volte face had goed tc praten. Dc liberalen zouden te gen de regering stemmen omdat zU zich altijd tegen de nationali satie van ijzer en staal hadden uitgesproken, maar hy vertelde ook. dat de partij deze beslissing terstond aan de regeringswhip had medegedeeld, omdat de liberalen tegelijkertijd het conservatieve amendement thans niet opportuun achtten. Bowen had grote moeite om dit liberale dilemma voor het Huis aanvaardbaar te maken. In de avond hielden Eden en Attlee tegen het klankbord van het overvolle Lagerhuis nog een twee de ronde. Eden vroeg de regering waarom men tijdens de verkiezin gen, als men een mandaat voor de doorvoering der wet had gewenst, de kwestie in geen der verkiezings- Militaire stafchefs Atlantisch pact naar Den Haag DEN HAAG. Dc stafchefs van dc landen van het Atlantisch Pact zullen van 25 Maart tot 2 April in Den Haag byeenkomen. Enige dagen geleden was te Was hington reeds aangekondigd dat een dergelijke conferentie binnenkort in Europa zou worden gehouden. De plaats en tjjd van samenkomst wa ren toen nog niet bekend. j'Yj o j; wi radioredevoeringen naar voren had v. i, j tf cebracht Attlee. die de laatste da te herhalen en daarmee te bevcsti- .inrt. hii rt(, h„|iM|nf heeft gen. zich vrijwel niet verstaanbaar Den Haag krijgt luchtdoelartillerie Utrecht verliest geneeskundige troepen Amersfoort verliest infanterie DEN HAAG. De thans weer geheel op Europa gerichte taak van de Koninkiyke Landmacht heeft, te beginnen, met de Ichting 1950/II een reorganisatie van de opleiding der dienstplichtigen nodig gemaakt. Volgens de Legervoorlichtingsdienst is er daarbij naar gestreefd, zo weinig mogeiyk nieuwe gebouwen te plaatsen en zo min mogelijk cultuurgrond en recreatieterrein aan de huidige bestemming te onttrekken. Hieronder volgt een lijst van de veranderingen. De garnizoensplaat sen, die niet genoemd worden, be houden hun huidige garnizoenen. ALKMAAR: verliest (wellicht tij delijk) zijn garnizoen. AMERSFOORT, verliest de infan terie, maar krijgt er geneeskundige troepen voor in de plaats. AMSTERDAM: krijgt intendance troepen. BERGEN OP ZOOM: moet rnfan- terie afstaan, maar krijgt artillerie en luchtdoelartillerie. BREDA: ziet het garnizoen uitge breid met luchtdoelartillerie. DEVENTER- krijgt infanterie. EDE: verliest de geneeskundige troepen, maar de luchtdoelartillerie- school, tijdelijk het tweede vrijwilli- gersopleidingscentrum en later wiel rijders zullen het garnizoen verster ken. 's-GRAVENHAGE: zal luchtdoel artillerie huisvesten. GRAVE: moet overschakelen van A A T op infanterie. GORSSEL- krijgt infanterie HAARLEM: krijgt luchtdoelartille rie en een deel van het regiment aan- en afvoertroepen. De school K-troe pen zal daarvan onder een andere naam deel uitmaken. GORINCHEM krijgt pontonniers en behoudt luchtdoelartiUerie. HARDERWIJK: moet de kader- school infanterie ruilen voor artil lerie. KAMPEN: kan behalve op de tweede centrale opleidingsschool voor administratief kader rekenen op artillerie. LAREN (N.-H.)ontvangt lucht doelartillerie. LEIDEN: verliest de A-AT, maar krijgt intendancetroepen. NAARDEN: krijgt luchtdoelartille rie. SCHALKHAAR: ontvangt infante rie; de thans aldaar gelegerde on derdelen komen elders. TILBURG: kan op een groot con tingent van het regiment aan- en af voertroepen (A.A.T.) rekenen. UTRECHT: moet de geneeskundige troepen afstaan, omdat in deze stad voor drie grote onderdelen niet vol doende legeringsruimte is. VELZEN; krijgt luchtdoelartille rie. ZUIDLAREN: idem. Malenkow hoopt op wereldvrede MOSKOU. De Russische vice- premier G. M. Malenkow verklaarde Donderdag in een verkiezingsrede in het gebouw van de vakbonden te Moskou, dat de Sowjet-Unie de hoop op een wereldvrede niet zou opge ven en bereid was deel te nemen aan iedere eerlijke internationale poging ter verzekering van dit doeL HET LOOPT TEGEN 'T VOOR JAAR, en de schoonmaakwoede gaat weer alom heersen'. Ook in 't openluchtmuseum te Arnhem. Een leger schoonmakers en schoonmaaksters haalt de huisjes leeg, wrijft en stoft en poetst uit alle macht om met Pasen, de da tum waarop het museum voor de bezoekers wordt opengesteld, al les gereed te hebben. Een schoon maakster wrijft het meubilair van een Zaans huisje voor de deur, in het warme zonnetje. Stakingsbeweging in Frankrijk stationnair (Van onze correspondent) PARIJS. De stakingsbeweging is vrijwel stationnair. In sommige bedrijven neemt zij toe, in andere iets af. De métro heeft weer een paar nieuwe lijnen ingelegd. Bij Renault is het aantal arbeiders met een tiental procenten gestegen. Er is gisteren de gehele dag electri- citeit geweest, maar de gasdruk was in Parijs zeer laag en is van morgen nog lager. De regering was niet overgegaan tot de requisitie van tien procent van het personeel, aangezien het personeel zelf had aangeboden voor de tien procent te zorgen. Aan die belofte is niet overal de hand ge houden, hetgeen volgens sommigen de kritieke toestand verklaart, waarin op het openbhk de gasvoor- ziening verkeert. Aanslag op president van de Libanon BAIROET. Een jonge Syrische 1 tegenstander van de regering heeft I een aanslag gedaan op de Libanese premier, Riad el Solh. De premier bleef ongedeerd, doch de drie scho ten die zijn aanvaUer afvuurde, troffen drie kinderen dodelijk en verwondden een man kon maken Hoe knap ook dit kunststuk van de regeringswhips is. het bewiist meteen hoe moeilijk deze situatie van te moeten regeren zonder een behoorlijke meerderheid in de practijk zal blijken te ziin. Want het komt er op de duur onvermij delijk van. dat een aantal ministers en parlementsleden op bepaalde tijden nu eenmaal niet aanwezig kèn zijn: ook al houdt men ieder een zoveel mogelijk thuis, naar be paalde internationale bijeenkom sten moeten delegaties toe. In merkwaardige tegenstelling tot de dramatische ogenblikken vr«a de stemming, begon het debat in de middag op een zeer kalme manier en niets, noch de bezetting van het Huis. noch de reacties van hen. die aanwezig waren. verried, dat 's avonds een stemming gehouden zou worden, die over het lot der regering zou kunnen beslissen. De woordenstriid was een spiegelge vecht. Immers de hele kwestie komt eigenlijk niet voor October aan de orde. maar beide partijen waren het tegenover bun eigen vroegere uitlatingen als het verplicht om toch nu al de degens te kruisen. Daarbii komt. dat de Conservatieven op dit ogenblik ze- i ker r.iet de regering ten val willen brengen en het was in de wandel gangen in de loop van de middag ook wel een vaststaand feit. dat de regering haar meerderheid zou halen. gen, sinds hij de beslissing heeft genomen de regeringstaak voort te zetten, in het debat op een voor hem ongewone wijze telkens goed op stoot is, wees het argument, dat de verkiezing had uitgemaakt, dat de wet niet moest worden uitge voerd, ten enenmale van de hand. E n verkiezing was geen plebis ciet De beslissing, die bij een ver kiezing genomen werd, was om uil te maken welke partij het land zou legeren. De kiezers hadden in ieder gaval één ding duidelijk uit gemaakt. namelijk dat zij niet Churchill en zijn partij wilden. Britse conservatieven winnen nog een zetel MANCHESTER De conserve- lieven hebben de verkiezingen voor het Lagerhuis in het district Moss Side (Manchester) gewonnen. De Labourmeerderheid is dientengevol ge tot zes zetels geslonken. De stem ming in dit district was een uitge stelde wegens het overlijden van de conservatieve candidaat De zetelverdeling in het Lagerhuis ware jg thans a]s volgt: Totaal aantal zetels 625; Labour 315; Conservatieven 297; Liberalen 9; Ierse Nationalisten 2' Onafhankel Liberalen 1 cn de „speaker" (voor zitter), die partijloos is. Het argument der Conservatieven was natuurliik. dat de uitslag der verkiezingen van dien aard was geweest, dat de regering geen man daat had gekregen om de nationali satie van de iizer- en staalindustrie door te voeren. Er waren tal van aanwijzingen, aldus Oliver Lyttel- ton voor de oppositie, dat Labour de uitslag der verkiezingen als een uitspraak tegen verdere nationali satie had opgevat. Het had immers de nationalisatie van suiker, ce ment. van een gedeelte der chemi- TERWIJ L PRACTISCH ALLE LONDENAREN n aar het cen trum waren getrokken om de Franse president Vincent Auriol te begroeten, was de ploeg van de Oxford-universiteit op de Theems aan het oefenen voor de 1 April race. In tegenstelling tot anders was de belangstelling voor hen zeer gering. Slechts een paar kleine jongetjes, die in de woelige stadsdrukte toch onder de voet zouden worden gelopen, sloegen hun verrichtingen gade. Na afloop van de trainingstocht trok de bemanning de boot weer op de kant. Nederlands voorstel voor Unie-hof (Eigen bericht) DEN HAAG. De Nederlandse ministers zullen op de minlstercon, fcrcntie te Djakarta voorstellen doen aan de regering van de R.I.S. voor het Instellen van het Uniehof van Arbitrage. Volgens het Unie statuut zullen hierin drie leden voor Nederland en drie voor de R.I.S. zitting hebben. Uit en door de leden wordt jaarlijks by afwis seling een Nederlander of een In donesiër tot voorzitter gekozen. De Nederlandse regering heeft een aantal Nederlanders voor deze functie aangezocht. Aan de R.I.S. zullen worden voorgestald mr. dr. J Donner. president van de Hoge Raad en prof. dr. L. J. C. Beaufort, lid der Eerste Kamer voor de KVP, De derde aangezochte heeft nog geen mededeling gedaan, dat hij een eventuele benoeming kan aan vaarden. Nee toch.Heus! In 1945 vond soldaat Ste phen Flink uit Chicago Ma ria van Rhee te Waubach zo aardig, dat hij haar toevoegde: „Ik kom terug om met je te trouwen". „Dat is goed", zei Maria, „kom maar gauw". Nu is het 1950 en Stephen is geko men. Maria heeft gewacht. Feest. Doek. Welk werelddeel levert groot ste nest jonge honden op? In New Orleans (Am.) vindt men een nest van elf een wereldre cord, maar tc Svendborg (Scan dinavië) is er al een genoteerd van twaalf. Oregon loopt uit naar aange spoeld zeemonster met 9 staarten en een logge, met krul lend haar bedekte romp. Lang ste staart mat 6 meter. Omvang romp 4,5 meter. Bek niet meer dan 25 cm. Olifant Coca, die 3 ton woog, moest te Atlanta Georgië zacht aan einde worden gehol pen. Zij kreeg capsule vergif, genoeg om 500 mensen te do den, doch z\j legde ze naast zich neer. Oppasser deed zelfde gif in een fles en toen nam Coca het, om te laten zien, dat, al was ze nog zo ziek, zij toch nog wel voor de baas een kunstje wilde doen. Y Televisiezender komt bij Jaarsveld HILVERSUM. De definitieve televisiezender zal in Jaarsveld worden geplaatst, als de proeven, welke thans worden genomen, be vredigende resultaten opleveren. Met deze krachtige zender zal een omtrek van ongeveer 40 km. wor den bestreken, zodat Amsterdam, het Gooi en zelfs een deel van Brabant van de televisie zullen kunnen profiteren, verklaarde de heer Neher gisteren tijdens een bezoek aan de N.V. Philips Tele communicatie Industrie (N.S.F.) te Hilversum. VS zullen Goebitsjef deporteren NEW YORK. Valentin Goe- bitsjef, het 30-jarige Russische lid van het secretariaat der V. N. is j Donderdag te New York tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van spionnage. Hij zal deze straf echter niet behoeven uit te zitten, want tevens is bepaald, j dat hij binnen veertien dagen naar Rusland zal worden gedeporteerd. Judith Coplon, een 28-jarige Ameri kaanse ambtenares, diq met Goe bitsjef heeft samengewerkt, is 1 eveneens tot 15 jaar veroordeeld.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1