Aardappelvoorraad is nog voldoende Dader van roofoverval in Driehuis gevat Paljas", ontroerende film van Mario Costa sopraan-soli Studie van bijentaai opent nieuwe perspectieven Noteert u even 2 Vrijdag 10 Maart 1950 Leoncavallo's opera „Paljas" werd onder regie van Mario Costa verfilmd en zo ontstond er weer een nieuw product in de reeks opera-films, die o.a, reeds „Rigo- lctto" en „De Barbier van Scvil- la" bevatte. „Paljas" werd Donderdag in drie speciale voorstellingen in het Grand Theater vertoond. Zeer ve len hebben dit ontroerende mees terwerk van de Italiaanse opera in de film-uitvoering er van ge zien. Paul Steenbergen vei telde in de inleiding hoe Leoncavallo tot het besef kwam, dat een cpera alleen succes kon hebben, indien het gegeven er van aan de werke lijkheid ontleend was en indien het zowel de arme koetsier als de rijke baron zou treffen. Kort na rlie inleiding kwam in werkelijkheid en Paljas doodt zijn vrouw en haar geliefde Pal jas staat als een gebroken man op het toneel en kondigt het einde van de voorstelling aan: 0e co- medie is uit Schitterend zingt Gilliani Ma- rini de paljas-aria in deze film. Zeer knap is ook de zang van Gina Lollobrigida, die voor Nedda speelt. Maar het meest tref ons cck nu weer de zang van Tito Gobbi (Tonio). die we ons nog levendig herinneren als de nar in ..Rigoletto" en de barbier in „De barbier van Sevilla". Dergelijke zang te mogen horen is een groot voorrecht Matthaeus-Passion De sopraan-zangeres Dora van - .DoornLindeman behoort evenals schijnlijk overbekend. In een de tenor Gerard de Vos nog tot de die inleiding kwam Tito Gobbi T~^ T^V met zijn wondermooie tenor de LJOTS. Vclll i-JOOPF! Proloog zingen en daarna ging het I doek op voor de eerste acte. in de film gebeuren de handelingen niet op een toneel, maar ie het vrije land. De natuur vormt de d?cors. De inhoud van „Paljas" is waar- chijnlijk overbekend: In eer. klein stadje in Calabrië arriveert een klein reizend theater. Dc baas van het spul is de Paljas. Hij houdt zielsveel van zijn vrouw, de oeeld- schonc Nedda. De jonge boer Sil via, die zich regelmatig onder het publiek bevindt, maakt Nedda het hof en Tonio, een der comediari- ten. die niet geheel bij zijn ver stand is, brengt Canio op de hoog te. 's Avonds wordt het spel Pier rot en Colombine" opgevoerd, waarin Canio de door zijn «vrouw bedrogen echtgenoot spe'ejt. Al acterende gaat het spel dan over Instuifavonclen Hervormd Jeugdhuis Sinds lange lijd wordt aan de Jonge ren van 18 jaar en ouder door dc Hcrv Jeugdraad op Zaterdagavond eén gele genheid geboden tot ontspanning en ge zellig samenzijn, afgewisseld met een Korte toespraak over bepaalde onder werpen. Daarnaast was er een groep Jongeren die avond aan avond ditzelfde deden voor de militairen uit ons gar nizoen. Zoals te begrijpen Is hel. bezoek op deze instuifavonden zeer wisselvallig en perloden van drukte worden soms 5®? gevolgd door veel verminderde belangstelling. Vooral dit werk is dik- wij. nog een zoeken en tasten. „Hoe grijpen wc de jeugd Toch meent men niet te mogen blijven stilstaan .sogóite veel weet ook de jeugd van 14—18 jaar ae vrije tijd niet doeltreffend te be steden. Hier wil de Jeugdraad behulp zaam zijn. Zondagavond a s. van 79 er nu voor de jeugd van deze leeftijd een zang- en spelavond zijn in net jeugdhuis aan de Zuid-Singel Een ieder is hier welkom en zal zich'kun nen vermaken met diverse spelen of gezamenlijk een lied zingen, om ten slotte ook samen de dag te besluiten, ben initiatief waar we de Hcrv Jeugd raad succes mede wensen en dankbaar voor mogen zijn. Gevonden voorwerpen Grijs gebreide mouw. blauw boord, vulpotlood, rood bruin gevlamd- bruine portcmonnaie inh. 1 25: pet." bruin: geel geblokte sjaal wollen want. geel en zwart: tas met gereedschap, auto ped. rood van kleur op luchtbanden bnlpoint pen, zwart met koperen dop; mantelceintuur, blauw, sierrlng waar- ui». de steen ontbreekt; rode por'emon- naic inh 45 cent. paar bruin glacé he- JfJthandschoenen. bal. bril. penning van CCD.; wollen herensjaal, geel met blauw, huissleutel, damesfiets. klem model; nummerbord GZ 41863; bruin Petje, glacé dameshandschocn <rj; si garenaansteker. autoped, massieve ban- üenzakmesje met rose heft; vulpen, bruin zwart gevlamd, vulpen, groen gevlamd; goud ringetje zonder steen Gevonden in de stadsbus en bij Nef- fe/,sfte bekomen bruine poctemonnaie inh 9.49; zwarte étui. inh. witte kam. paar bruine sokken; paar gèruite knie kousen; donkerblauw kinderkapje; zwarte militaire baret jonge garde. Zij zingt op 16 Maart in de Sint Jonskerk de aria's voor sopraan in de Matthaeus-passion (o.a. „Blute nur, du liebes Herz") onvergetelijk schone muziek maar ook buitengewoon moeilijk. Wij hebben van Dora van Doorn, met haar prachtig orgaan en haar grote muzikaliteit, voor de uitvoering dezer aria's de grootste verwach tingen. Deze zangeres is geheel op geleid door de vermaarde Aaltje NoordewierRédingius. Na de be vrijding van ons land trad zij op als soliste in tal van oratorium-uitvoe- Burgerlijke stand Geboren: Claslna Johanna Maria, d. ringen. Na enige tijd werd zij een regelmatige gast als soliste bij grote orkesten in binnen- en buitenland. Zo zong zij met orkest onder leiding van Sir Adrian Boult. Bruno Wal ter Eduard van Beinum, Carl Schuricht. H. Tomassi e.a. Onlangs had zij zeer groot succes met een liederen-recital in Parijs waar haar echtgenoot, Max van Doorn, haar begeleidde Dora van Doorn is als lyrische sopraan verbonden aan de kamer-opera „Camerata" Leusderkwartier in opmars Spanning in eerste klasse libre neemt toe Het is „Leusderkwartier" 'einde lijk gelukt de kop van de eerste klasse libre te bereiken. Het was voor het eerste viertal nodig een 80 overwinning te boeken in de uitwedstrijd tegen „De Gouden Ploeg II" uit Soest, hetgeen, na spannende partijen, ook is gelukt. Vooral Van de Brug heeft het te gen Roeten moeilijk gehad. De par tij werd volkomen beïnvloed door de belangrijkheid van de match- punten, waardoor het spel niet bo ven he'. middelmatige uitkwam. Lange tijd ging de strijd gelijk op, doch na een en twintig beurten had de Amersfoorter een kleine voorsprong 5566). Roeten deed wat hij kón om de achterstand in te halen, hetgeen hem gelukte, waarna hij zelfs bij de veertigste beurt de leiding nam {129118'. Onder grote spanning maakte Van de Brug tenslotte in twee beurten zijn partij uit, zonder dat Roeten bij mache was de resterende zeven tien caramboles te scoren. Japin had het tegen Van der Küy. die niet op toeren kwam, niet zo moeilijk. Na elf beurten had de Leusderkwartierspeler zich reeds een aardige voorsprong verworven (2145) en naarmate de partij vor derde liep de Amersfoorter verder uit. Na drie en dertig beurten zorgde Japm voor de'tweede over winning. In een. door spanning en goed spel, aantrekkelijke partij won Craanen van de Soester De Bak ker. Beide spelers waren goed op dreef en de, in het begin van deze ontmoeting door de Leusderkwar tierspeler verworven voorsprong (20 beurten 6374) was beslist on voldoende voor hem om zich veilig te voelen. In een goede eindsprint legde hij na dertig beurten toch beslag op de derde winstpunten. Van Leeuwen, die het seizoen zo goed begon, is zijn inzinking van de laatste weken nog niet te boven. Dit. kwam in de partij tegen Scheerder weer duidelijk tot uiting. Laatstgenoemde speelde weer een van zijn goede partijen en had na tien beurten reeds de leiding ge nomen (3250). In vrijwel elke beurt voegde de Leusderkwartier enkele caramboles aan zijn voor sprong toe en het was spoedig dui delijk dat ook deze partij Leusder kwartier de volle winst zou ople veren. Deze kwam na vier en der tig beurten, toen Scheerder zijn laatste carambole maakte. Door deze overwinning staat het „Leusderkwartier" thans gelijk met „Metropole" en het ziet er naar uit dat de ontmoeting Leusder kwartierMetropole, welke a.s. Dinsdag in Café „Sport" aan de Leusderweg wordt gespeeld, de be slissing in de nek aan nek race in de eerste klasse libre zal brengen. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Roeten 150 133 42 18 3.16 v. d. Brug 130 130 42 11 3.09 v. d. Kuy 115 63 33 12 1.90 Japin 130 130 33 13 3.93 De Bakker 115 89 30 15 2.96 Craanen 115 115 30 24 3.83 v. Leeuwen 105 83 34 12 2.44 Scheerder 115 115 34 16 3.38 Het dansen van bijen is praten! Volgens dr. ir. A. Minderhoud, van H j. El schot cn G. C. Wijntjes; I Kijksbijcnteclt consulent tc Wage- Bardina Geertrulda, d van A Pot eii j ningen, moet men niet alles gelo- B. P. van den Burg Theodora Jesepha. d. van G. Th van Valkenhoef cn Th. A. Bakkencs. Ondertrouwd. L van Andcl en M C. Th. Broekman; G. Dijkstra en A. G van den Bos; Th. W. M Swaak en J H van Plateringen. A. A Jansen en A E. G van Eijkelenburg. J. van den Brink on A. B Diekerhof, J L. A. Vcrweü en M. C. dc Wit; A van Dijk en A. Veld kamp; J Lindenberg en Z G. Jordaan. Gehuwd: R H. van Egdom en M. C van Donsclaar; C. Roctman en A. C. Krcljne. Overleden: F H. van Renncs, 74 jr., ongehuwd. GRAND THEATRE: „Fietsendie ven". 14 jaar. Zondag: 2 4.15 6.45 en 9 uur. ov. dagen: 2.30 6.45 en 9 uur. Donderdag, 16 Maart 2.30 6.45 en 9 uur „Snake Pit", („Slangen kuil") 18 jaar. CITY THEATER: ,,Ein walzer für dich". alle leeftijden. Zondag: 2 4.15 6 45 en 9» uur; ov. dagen: 2.30 6.45 en 9 uur. ven wat er in de boeken staat. Uit de literatuur over dc bijen leert men, dat bijen twee tot drie K.M. van hun korf verwijderd voedsel van kast naar oogstveld. Als er geen rijke dracht is dansen de bijen niet Men is met deze studie al zover gevorderd dat de mens, als de bij met stuifmeel naar de korf komt, kan uitmaken waar ze het haalde. De Rijn is voor de mens soms een obstakel. Voor de bijen niet, die vliegen daar graag over om in de Betuwe dracht te halen. Dit zoeken De practijk wijst het an- gaat men in de boomgaarden ders ujt. experimenteren. De bijen worden I dan niet ver verspreid, maar in het Daarin is 800 meter vaak al ver midden van de boomgaard g<=hou- vcor de bijen om een behoorlijke den. De taal der bijen zal dan uit- ocgst binnen te halen. Ja, liet is maken hoe zij het beste nectar zelfs over het algemeen zo, dat de j halen, bijen als zij een kilometer uit de buurt van hun korf of kasi gera- ken, deze niet meer terugvinden, i Deze wetenswaardigheden ver- j telde de heer dr. ir. Minderhoud id0r^ofTa,,ri"^ ii/.Ar i Amersfoorters op de „Waterman" Met het troepentransportschip ..Waterman" dat 2 Maart uit Tandjong Prick vertrok en vermoe delijk 24 Maart te Rotterdam zal aankomen, komen de volgende Amersfoorters naar ons land te rug: Korp J. T. v. Barlingen; 2e luit. H Broekhuizen: sold. I A. J. C. de Brum: sold. P. W. Pasker: sergt. een Donderdagavond door de afdeling Amersfoort van de Vereni ging tot bevordering der bijenteelt in Nederland in Café Van Schaik belegde vergadering In de nazomer vliegen de bijen wel ver. Dr. Eckert uit Amerika deed in dit verband intere santé ontdekkingen. Bijen, die bijv. mid den in de klaver staan, halen min der dan bijen die zich op oen af stand van ongeveer 1200 Meter REMBRANDT THEATER: Van Vrij- van het klaverveld bevinden. Bijen A. H. Boele; sergt D Gielen: korp, dag t.m. Maandag: „Scherpschut- 7ien er ook niet tegen op om de i de Gooyer: mar. II J. van Leeu ters" 14 jaar; Van Dinsdag t.m. evote rivieren over te trekker. Zij wen: cn korp. W. E. v. d. Wete Donderdag: „Man van Colorado", i vliegen dan laag over het water, i r,n6- 14 jaar: Zondag 2 4.15 6.45 en 9 Dr. ir. Minderhoud besprak ook' uur; Vrijdag en Zaterdag: 2.30 6.45 de vooruitzichten die het bestude- en 9 uur. Ov. dagen: 2 30 en 8 uur. »en van de bijeentaal openen. Deze bijentaal manifesteert zich vooral in de „dans". Zo is de dans van bijen die van ver komen anders dan die dichtbij haar voedsel halen. Deze laatsten beschrijven krin gen De ver-vliegers maken een acht-vormige beweging cn schudden daarbij met het achterlijf. T.e.m. 12 Maart Academie voor Beeldende Kunsten. Schdderijen- expositie W. Alings en J. Kuyper, 1012. 24 en 79 uur Zondags 25 uur 10 Maart: Amicitia. Revue Heintje Davids, 8 uur. 10 Maart: St. Picters- en Block- landtsgasthuis. Lezing over Breit- ncr, 8 uur. 11 t.m. 26 Maart. St. Pieters- en Blocklandtsgasthuis. A. G. Ten toonstelling werken Breitner. 10— 5 uur: Zondag 25 uur 11 Maart: Amicitia: Receptie 50-ja- rig bestaan Alg. Ned. Sigarenma kers. en Tabakbewerkersbond 35 u. 7.30 u. feestavond. 11 Maart; Hotel Monopole Receptie Amsvorde, 35 uur. 11 Maart: 's Prinsenhof. Feestavond Olympia 8 uur. 11 Maart: Markthal Feestavond speeltuinver. Soesterkwartier, 8 u. 13 Maart: Geb. Vrijz. Herv. I.V.O. Lezing Kees Hana: „Leven in bos en hei", 8 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitle ning voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- Ook het aantal ronddansen geeft aan hoe groot de afstand is V erlof A voor liet dierenpark? Hoewel het paviljoen van het die renpark „Amersfoort" voor het ver lenen van een verlof A niet voldoet aan de gemeentelijke verordening stellen B. cn W. de raad aan een daarvoor door de directie gedaan verzoek te voldoen. Het desbetreffende dierenpark mag zich in een toenemend bezoek van buitenlandse en Nederlandse toeristen verheugen. De inrichting Vrijdagavond van 7—9 uur. Uitle- 15 er ni,et op gericht het gebruik ring voor kinderen: Woensdag en j van alcohol-houdende dranken Zaterdagmiddag van 2.30-4.30 bevorderen. uur. Leeszaal dag. van 1012.30 en 25 u. bqvendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL. Wijersstraat 2, geopend van 101 uur en 2 306.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. Diefstal van lood Een zeventien jarige jongen uit Baarn werd aangehouden. Men verdenk', hem van diefstal van een hoeveelheid lood uit een drukkerij te Amersfoort. 1226. De zalmvissers worden aan boord van de „Fort Churchill" genomen en krijgen droge kleren. Dan neemt Larry hun een verhoor af. De kerels doen alsof ze verschrik kelijk overstuur zijn. „We hebben een drij vende mijn opgevist," zegt één hunner, een dikke man met kleine, loerende oogjes; „de Jappen hier in de oor log een mijnenveld ge legd en Larry laat de man maar praten, want hij denkt er het zijne van. Dan gaat de deur open en Rob komt binnen. „Zo", zegt Rob, „een drijvende mijn? Waren jullie in de Indische Oceaan soms ook bezig naar mijnen te vissen?" De man deinst verschrikt terug. I op de „Vrijheid III" pleegden ter hoogte van Hij heeft Rob direct herkend; en omgekeerd, de Malediven. En spoedig valt hij door de want dit is één der mannen, die de aanslag mand. Toe wij zing van een extra contingent woningen zeer waarschijnlijk (Eigen bericht) Naar wij van bevoegde zijde ver nemen bestaat er een zeer redelijke kans dat Amersfoort een extra contingent woningen krijgt toege wezen. Eventueel invoer uit Palestina en Malta 's-GRAVENHAGE Begin Fe bruari heeft de aaiaappelpositie van het land in het middelpunt van de belangstelling gestaan en nog wordt aan deze kwestie veel aandacht be steed. In landbouwkringen is men er van overtuigd, dat de boer zoveel aard appelen moet telen, dat ook bij een tegenvallênde oogst er over voldoen de aardappelen kan worden beschikt. Van deskundige zijde wordt er ech ter op gewezen dat dan. wanneer er een normale oogst komt, reeds spra ke is van een zeker teveel hetgeen voor de telers tot haast catastropha- le gevolgen kan leiden, vooral wan neer bovendien de oogst goed zoii zijn. Immers, in het laatste geval blijven de telers met een geweldig overschot aan aardappelen zitten. Zou het bedrijfsleven in hoofdzaak aan zichzelf denken, dan zou er het meest voor te zeggen zijn om de aardappelteelt niet groter te maken dan een omvang, waarvan men a priori verzekerd is die te kunnen af zetten, hetgeen impliceert, dat dan in het algemeen de prijzen bevredi gend of goed zullen zijn. Ter illustratie werd in dit verband gewezen op de ontwikkeling van de oogsten 1948 en 1949. In 1948 was het areaal aardappelen uitzonderlijk groot, terwijl de oogst zeer goed was Het areaal van klciaardappelen in 1949 was bijna 20.000 ha lager dan in 1948, terwijl de opbrengst normaal was. Daar bovendien de hoeveelheid tan de houdbare rassen tegenviel, was uit dien hoofde de beschikbare voorraad klciaardappelen voor het seizoen 1949/1950 belangrijk lager. Alhoewel de overheid de resulta ten van de eind December gehouden inventarisatie van consumptieaard appelen niet heeft gepubliceerd, wa ren deskundigen van mening, dat in Noord-Holland nog maar 18 pet. van de geschatte oogst aanwezig was en in Zuid-Holland 23 pet. Gezien de betekenis van beide provincies voor de teelt van kleiaardappelen, name lijk ruim 22.000 ha tegen ruim 63.000 ha in het gehele land, achten de be trokkenen dit wel enigszins verras send. Eind Januari werd geschat, dat ongeveer nog 15 pet. van de oogst onder berusting van de telers zou zijn. De voorraad zandaardappelen was intussen, als gevolg van de sterk toegenomen varkenshouderij,die deze aardappelen als voeder gebruikt, aanzienlijk kleiner dan normaal Al hoewel het een gewoon verschijnsel is, dat tegen het eind van het sei zoen de kleiaardappelen schaars worden wijzen vele tekenen er op dat deze schaarste dit jaar eerder dan normaal zal intreden. HOGE PRIJZEN Eirtd Januari was de voorraad klei aardappelen reeds sterk geslonken, althans voor de tijd van het jaar, terwijl de prijzen op dat tijdstip vrij snel begonnen aan te trekken. In landbouwkringen geeft men toe, dat de consumptieprijs voor de gezochte aardappelen vóór de tijd van het jaar reeds zeer hoog ligt, doch daarbij wijst men er tevens op. dat er op het BILJARTUITSLAGEN De uitslagen van de, voor de competutie van het district „Eemland" gespeelde biljart wedstrijden zijn als vglgt: Eerste Klasse Libre: Goud. PI. IILeusderkv/. 08 Ons Gen. IZonneheuvel 62 Derde Klasse Libre: Middel wijkD.O.S. 8—0 O.D.L, II—Centi. III 4—4 Gouden Ploeg IIIAnimo 62 Vijfde Klasse Lbre: K.O.T. II—OD.L III 6—2 O.D.L. IV—K.O.T. III 0—6 met een hangpartij. Zevende Klasse Libre Zonneh. IVLeusderkw. V 44 Animo IISchouw 62 ogenblik nog voldoende consumptie- waardige aardappelen van minder gezochte rassen in voorraad zijn, waarvan de prijs op redelijk niveau ligt. Hoe het ook zij, voor een tekort behoeft in geen geval gevreesd te worden, zo werd ons met stelligheid verzekerd. Het ligt namelijk in de bedoeling van de overheid om door het toestaan van de import van aard appelen uit Palestina en Malta een eventueel krappe aardappelmarkt te verlichten. MANCHESTER (New Hamshire). Dr Herman Sander, de Ameri kaanse arts, die er van werd be schuldigd uit medelijden door een injectie de dood van een kankerpa tiënt te hebben veroorzaakt, is vrij gesproken. Inwoner van Wageningen leefde van overvalinbraak en diefstal (Van onze correspondent) HAARLEM. De Haarlemse re cherche heeft de dader van de roof overval op het postagentschap tc Driehuis (gem. Velzen) gegrepen. De gearresteerde, de 28-jarige beton- legger J. S. uit Wageningen, is door een verrassende samenloop van om standigheden tegen de lamp gelopen. Hij heeft bekend ook de dader te zijn van de roofovervallen te Meppel en Almelo. De Haarlemse politie moest voor een kort geleden gepleegde inbraak in een patates frites kraam een ver dachte uit Wageningen hebben. Toen de man in Haarlem werd verhoord, ontkende hij dit feit ten stelligste, maar toen gingen de rechercheurs verband leggen tussen 's mans uiter lijk en het vage signalement dat na de roofoverval te Driehuis op 21 September j 1 op klaar lichte dag was verspreid. De loketbeambte, de 28-jarige mej. Rie Aris. werd onmiddellijk uit Vel zen gehaald en bij confrontatie met de verdachte, die zij bleek te her kennen, legde deze eon bekentenis af Toen bekende S. na langer ver hoor ook de misdrijven op het sta tion te Meppel'(op 4 Nov. j.l.) waar bij hij. na een loket te hebben inge slagen, met 500 verdween) en op 17 December op het station Almelo. Barneveld zonder pluimveemarkt Vorige week berichtten wij dat Bar neveld niet denkbaar is zonder kip en ei. Donderdag was er een rcgbrings- verbod om pluimvee te verhandelen. Anders heerst er grote drukte op de markt Nu stond er één auto maar zonder kippen. Wel zijn er r.og een paar kisten kippen verhandeld op een an dere plaats, tegen lagere prijzen dan vorige week. Het ls te hopen, dat het verbod maar zeer kort van kracht is. want anders is de Barnevcldsc mid denstand zeer gedupeerd. Urn uit Indonesië wordt te Amsterdam bijgezet AMSTERDAM. De urn met de aarde, verzameld op dc erekerk- hoven in Indonesië, waar slacht offers van de Japanse bezetting rus ten. zal 29 April op plechtige wijze worden bijgezet in het voorlopige nationale monument op de Dam te Amsterdam. De koningin is voornemens bij de ze plechtigheid tegenwoordig te zijn. Geen speciale zitting van de Raad De in de vorige raadsvergadering aangekondigde bijzondere zitting van de Raad ter bespreking van de woningbouw, gaat niet door. Het woningbouwvraagstuk zal in de e.v. vergadering op de agenda voorko men. „Ons Genoegen I" wint Ons Genoegen I uit Baarn zorgde in de eerste klasse libre voor een verras sing door het bezoekende Zonneheuvel uit Soest met een 62 nederlaag naar huis te sturen. De persoonlijke resultaten waren als volgt Van de Burg Hopstaken Rebel Van Straten I Rebel I Dijkstra De man. die zich ook schuldig schijnt te hebben gemaakt aan dief stal van een fiets te Deventer, is naar Velzen overgebracht. S. heeft verklaard tot zijn daad te zijn gekomen omdat hij grote schul den had en vreesde, dat er. zodra hij een normale betrekking had. loon beslag zou worden gelegd. Daarom leefde hij van overvallen, diefstallen en inbraken. Voetballer als onderduiker HILVERSUM. De autobus van de voetbalclub Donar, wérd Zon dag, op weg naar Stichtse Boys te Utrecht, door de politie aangehou den. Maar de gezochte werd niet gevonden. Het ging om „Brouwer", de middenvoor van het elftal, die in werkelijkheid W. v. d. K. heet. Brouwer werd kortgeleden her haaldelijk met kreten als „Hup. Brouwer" aangemoedigd, terwijl hij als v. d. K. vermeld stond op het ruilformulier van de KNVB. Het bestuur van de tegenpartij, „Olympia". dacht met een z.g. valse kracht te doen te hebben en liet een onderzoek instellen. Nu blijkt, dat de jongeman onder een schuilnaam speelde, omdat hij zich onttrokken had aan de militaire dienst. Hij deed dit, om zijn moe der te sparen, die al zwaar getrof fen was door het vertrek van twee van zijn broers als militair naar In donesië. Zodra er een terug zou ko men er is er al een onderweg zou hij zich gaan melden. Op het ogenblik -is de jongen nog - steeds „zoek". Toch hoopt men bij Donar, dat deze talentvolle speler nog zal kunnen meedoen aan de promotie wedstrijden, die de club binnenkort moet spelen. Granaat geworpen naar Franse soldaten in Saigon SAIGON. Opstandelingen van Vietminh hebben Donderdagavond een handgranaat uit een taxi naar het terras van een café geworpen. Tien Franse soldaten werden ge wond Kort tevoren hadden de op standelingen de electriciteitstoevoer onklaar gemaakt. \vaardoor het cen trum in duister werd gehuld. Radio Vietminh uitte gisteren de waar schuwing. dat wie samenwerkt met het staatshoofd Bao Dai. zal worden „geliquideerd". IN LONDEN ZIJN BELANGRIJ KE OPGRAVINGEN GEDAAN. Een groepje archeologen, dat reeds enige maanden een door bommen verwoeste wijk tot werkterrein had, vond twee Ro meinse wijnvaten. Men vermoedt dat de vaten dateren uit de eer ste eeuw na Christus. De archeo logen bij hun belangrijke vond sten. Soest Filmavond Chr. Arbeiders Woensdagavond werd in de Gou den Ploeg voor de afdeling Soest van dc Ned. Centrale Bond Chr. arbeiders in de bedrijven van voe- dings- en genotmiddelen, een pro- paganda-filmvoorstelling gegeven. Na het lezen van Psalm 121 sprak de voorzitter, de heer M. de Dreu een woord van welkom. Hierna was het Avoord san de heer P. B. Bedeker, hoofdbestuur der van de Bond. die sprak over de vakorganisatie. Mevr. A. W. de Dreu—Bremer zong, voor de filmvertoning enige liederen, daarbij begeleid door mevr. Brink op het orgel De film „Geef ons heden", gaf een uitbeelding van het proces van graankorrel tot dagelijks brood. Ds. D. van Krugtcn sloot de avond. Lezing over dromen Woensdagavond had de afdeling Soest van de Mij tot Nut van T Algemeen voor haar leden een avond georganiseerd in het ge bouw „Religie en Kunst". D--S. W. A. Nell uit Oudkarspel hield een inleiding over het onderwerp' „De droom en zijn betekenis". Niet alle dromen hebben een betekenis. Spreker noemde een droom de werkzaamheid van het onderbewustzijn. Iedereen droomt maar niet iedereen wordt veel van zijn dromen bewust. Aangenomen mag worden, dat de dromen, die wij hebben onthouden, nooit die zijn van de diepe slaap. Experimenteel was vastgesteld, dat dromen in het al gemeen zeer kort duren en veroor zaakt worden door een prikkel van buiten. OOK BIJ DE ITALIANEN is het skiën een geliefde sport. Zodra het ski-seizoen begint trekken zij, ieder vrij ogenblik te baat de Dolomieten in. Vooral de jeugd werpt zich vol enthousias me op deze sport. Het is bij Gior gio Sanpietro, die in dc winter sportplaats Sestieri woont, waar de ski's naar maat voor de jong ste ski-liefhebbers worden ver vaardigd. De drie-jarige Anna de Santis past met een blij gezicht je haar nieuwe ski's. WAT VOOR WEER? Voorlopig vrij koud (Van. onze weerkundige medewerker) In de afgelopen paar dagen be gonnen zich belangrijke wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling over West-Europa te voltrekken. Het liogedrukgebied, dat in ons land tot enig zeer zacht weer aanleiding had gegeven, nam snel in betekenis af en irok naar het zeegebied ten Zuiden van de Britse Eilanden. Een oude de pressie beweegt zich inmiddels van Schotland over de Noordzee in de richting van ons land. Dit gaf giste ren reeds tot veel bewolking aanlei ding, zodat de mist, die gedurende de nacht werd gevormd, eerst tegen de avond begon te verdwijnen. Het centrum van de storing trok in de afgelopen nacht ten Noorden van ons land voorbij. Achter deze depressie wordt nu door vrij krachtige Noord- Westen-winden koudere lucht aan gevoerd. die vanmorgen reeds het gehele land had overstroomd. D'tt heeft tot gevolg, dat de mistkansen nu zeer klein zijn geworden, maar de mxddagtemperaturen zullen in de ze koudere lucht niet boven 8 tot circa 10 graden kunnen stijgen. Aan gezien op de Oceaan de depressie- activiteit thans zeer gering is, zal het weer in ons land voorlopig onder in- i'loed van deze vrij koude N.W. luchtstroming blijven. Men moet hterby rekenen op enkele buien, terwijl de kans op nachtvorst ge leidelijk weer groter wordt. Hoevelaken RUITERS OP DE PLANKEN Wanneer er over Ruiters gespro ken wordt komt onwillekeurig de uitdrukking „zandruiter" in ge dachten. Donderdagavond heeft Hoevelaken geen zandruiters ge zien. doch plankenruiters. De lan- deliike ruiters „Vrijheid" van Ter- schuur traden op in het Vereni gingsgebouw. Nadat gezamenlijk het Wilhelmus gezongen was. heet te de instructeur de heer H. Bouw man de aanwezigen hartelijk wel kom en gaf voorts de daad aan twee leden van Excelsior van Bar neveld die voor de aanwezigen be kende accordeonmuziek speelden. Een film over de paardensport volgde waarna de leden van ,.Vrïi- heid" het toneelspel .Onterfd" op voerden dat door de aanwezigen niet op waarde werd geschat. Inde pauze is een verloting gehouden. t Na de pauze voerden andere le den van „Vrijheid" ..De houten Klaas" op. Er is danig om gela chen. De L.R. .Vrijheid" hebben met 't organiseren van deze avond niet misgegrepen en getoond dat zij tevens plankenruiters ziin. Kerknieuws NED HERV. KERK Beroepen te Eist (Utrecht). W. BrirJv iYian tc Asperen. Bedankt voor St. Johannisga. G J Lieftlng te Niekerk-Oldekerk T* Oldeboorn. W Leegsma. legerprcdiKaW te Deventer. GEREF KERKEN Beroepen te Amersfoort <as vac dr J Ridderbos). F H. var. Meyenfeldt f \oordwljk-Binnen, Te Lichtenvoor de cn te Rhencn. D J. Roos. cand Acrdenhout Aangenomen naar Haastrecht. L vin Urk te Sexbierum.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2