VOORAL VOOR DE VROUW Ze hield van haar tijd, maar... niet van Picasso Floortje zal het langzamerhand zelf moeten ondervinden Heel gevaarlijk Leopoldisten spelen een nieuwe „troef' uit Bestaanszekerheid legt vijfde kolonne lam Twee broertjes Oma Alles wat gewoon wordt is niet meer romantisch Kinderen Vrijdag 10 Maart 1950 3 Wat zou zo n moderne schilder dan anders moeten doen? Ass het om kleding ging beweerde ze ..modern" te zijn Als het om de positie van de vrouw ging was ze vooruitstrevend. Daar ze niet be hoorde tot het gichelend volkje, dat spreekt over ..leuk modern". ..echt modern en ..wat een modern type" betekende het woord voor haar meer dan vlotheid, roken en karmijngeiakte vingertoppen. Coquet poog de ze iedereen ervan te overtuigen, dal ze een uitdagend en nonchalant kind van deze tijd was, niet beducht voor ingrijpende vernieuwingen. Ze wilde dan ook nog al eens omwentelende taal uitslaan. Niet alle vernieuwing bleek haar echter even sympathiek. Haar zin voor de beweging in het leven liet haar in de steek als ze voor zo'n modern schilderij stond. Ze be greep dan opeens niet meer dat hier sprake was van een even on vermijdelijke nieuwe vorm als zij op ander gèbied verdedigde. Ze trok dan een oer-degelijk gezicht, dat men anders niet van haar ge wend was en sprak met koele min achting over onzin, die nutteloos was. Daarom liep ze in een museum met een wijs gezicht de modernen oorbij ten bate van de oude meesters. Het verschil in geboorte tijd tussen haar en de oude mees ters was duidelijk te zien. Want hoewel de plaats van haar neus strikt volgens oudmeesterlijke aan. wijzing bepaald scheen, was er iets dat maakte dat ze meer overeen komst vertoonde met al die nieu- Ongunstige invloeden door het „enig-kind-blijven" op het karak ter uitgeoefend werden vorige week geschetst. Toen bleek dat het enig kind aan menig conflict en verkeerde druk kan uitgele verd zijn. De opvatting als zou de aanwas van het gezin de moge lijkheid tot foutieve groei in de kinderziel zo maar zonder meer opheffen is echter onjuist Men kan niet zeggen: dit is een enig kind dus voorbeschikt tot zwak heid, nervositeit en karakterstoor nissen en dat is een kind uit een gioot gezin en wordt daardoor vanzelfsprekend een voorbeeld van normaliteit en gezondheid. Tussen het eerste en tweede kind ontwikkelen zich vreemde span ningen. Deze beïnvloeden sterk de persoonlijkheid voor zover die ge vormd wordt. Meestal ontwikkelen het eerste en tweede kind (waar van we zullen aannemen dat het twee broertjes zijn) zich op be paalde punten bijna tegengesteld. Het eerste kind kan blij zijn ge weest en zelfs vertederd met de geboorte van broertje, ergens diep in zijn ziel voelt hij de opkomst van de nieuwe ster als een ge vaar. Het is onmiddellijk en dui delijk merkbaar gedaan met zijn zelfheerlijkheid. Tot voor kort werd het ventje zo'n beetje naar de ogen gekeken Nu is het tie kleinste die maar onwellui dend hoeft te zijn om de aandacht tc trekken. Het oudere broertje koestert gemengde gevoelens. Dat betekent: enerzijds trots en gene genheid, anderzijds geringschat ting en boosheid. Een spel tussen: „Mijn broertje! Wat is hij lief!" en „Hij kan ook nog niks. Was 't ie er maar niet. Hij trekt alle aandacht." Dat steekt. Als ze allebei wat groter wor den ontwikkelt zich een duidelijke rivaliteit ten opzichte van moe der. Die houdt zich natuurlijk het meest met de kleinste bezig. Want die is, vergeleken met broer, hul peloos Tegelijkertijd voelt ze de grotere als zelfstandiger, manne lijker en de kleinste als hulpelo- zer en om zo te zeggen: onman nelijker. Deze situatie wordt met hard nekkig automatisme in stand ge houden omdat de verhoudingen zo gegroeid zijn De grote stoot altijd weer op de moederliefde die de kleine hem ontstolen heeft. De kleine wordt altijd opnieuw ge confronteerd met zijn van te vo- ien bepaalde plaats: de kleinste [en hulpbehoevendste te zijn. De verbittering van de grootste kan hem onhebbelijk boosaardig tegen moeder maken, in de hand wer ken dat hij zich van haar afwendt en zich veel meer met zijn vader tracht te vereenzelvigen. De kleine wil echter zich graag met de grote broer vereenzelvigen. Hij zou <>ok graag groot zijn. Wat dat betreft leert de realiteit hem steeds an ders. Zo ontstaan in het twe*- kinderen-gezin dikwijls karakters die voor altijd vastgelegd zijn. [Soms kan te hevige rivaliteit on der broertjes, ontstaan in de kin: derjaren, een leven lang in het I onbewuste blijven wroeten. Dat zijn de mensen die ii\.hun nerveu- I ze aandoeningen onbewust hun broer haten en op iedereen die maar door een wimperhaartje od [hem kan lijken met afwijzing of boosaardigheid reageren. De mo gelijkheden (niet de zekerheden') tot karaktermisvorming zitten evengoed in het gezin met eén als dat met twee kinderen. we dingen. Geen wonder. Ze wa ren immers in dezelfde tijd gebo ren. Zelf een typisch verschijnsel van haar tijd verstond ze een an der verschijnsel daarvan niet. Eigenlijk dwaas, want die schilde rijen waren precies zo'n resultaat van het zoeken naar nieuwe vor men als zij op ander terrein zo vlammend verdedigde. Goed be schouwd vertelden die schilderijen od eenzelfde manier als zij: een beetje luid uitgesproken en net als of het door elkaar lag Wat moet zo'n nieuwe schilder anders doen, dan schilderen in overeenstemming met zijn gevoel. Dat gevoel is evenveel van deze tijd als het hare was. Maar mis schien lustte ze deze tijd helemaal van binnen niet zo geheel en al. Want haar kamers ademden in consequent een andere sfeer. Daar baadde ze zich in de koesterende schijnwereld van „antiek", een we. reld die de vroegere imiteerde Ze vond dat behaaglijk. De krullen aan haar lampjes en stoeltjes wa ren zinlozer dan die moderne schil, derijen. Aan het gezicht herkent men een mens; aan het gelaat van de kunst kan men de tijd aflezen. Maar misschien wilde ze dat gezicht niet zien. Misschien was het te bar. Hoe kon ze anders in haar smaak zo terugleven naar een tijd die niet meer terug te beleven valt? Ze ging veel naar allerlei nieu we dingen toe en wist haar mondje te roeren: „Vrijheid zus en zo! Het leven moet vernieuwd''' Ze was zo vlot. zo ruim van begrip. Ze be greep het moderne leven zo goed Ze was zo frank en uitdagend. Ik kwam haar laatst tegen. Ze liet niet na haar „Kind-van-deze- tijd-zijn" te demonstreren. Onder haar arm haar nieuwste aanwinst Een monsterlijke plaat in techni color. waarop te zien was hoe de 19<» eeuwer zich de thuiskomst van de met, schuldbeladen verloren zoon voorstelt. Ze was er nogal blij mee. Misschien zit ze er vanavond gezellig onder en breekt een lans voor een nieuwe wereld. BTBEB MODE-NO VELLETTE De mooiste mannequins van Parijs zijn in dienst bij Jaques Fath. De man die in Rita Hayworth een weergaloze koopster heeft. De man die in staat is de degelijkste vrouw iets stouts te geven door z'n ge peperde kleed ij. Inplaats van parels of glanzende, kost bare kralen, laat hij z'n prima donna Bet- tina iets dragen, dat nog meer de aan dacht trekt dan de juwelen der wereld. Een simpel wit boord met een dasje en dat bij een schouderloze jurk. „Zeker om haar magere hals te bedek ken", heet zoiets in 't Hollands. Doch men kan ervan op aan. dat dit Fath's bedoeling niet is geweest, 't Is met dit verzinsel als met de korte, rechte haren, de amandel vormig omlijnde ogen en de pierrot-achtige mond: bijna beklemmend symbool van 1950. 't Geeft de vrouw, die dit alles heb ben kan, een kans om „heel gevaarlijk" genoemd te kunnen worden. En ook dit woord is eigenlijk zèèr 1950, Oma uit Amsterdam is geweest. Een moderne sportieve Oma. in niets gelijkend od de grootmoeders met-de-stoof-en-'t theelichtje uit oude boekjes. Alleen de cadeautjes in haar tas. die haar kofnst begeleiden, ziin van alle tilden. Snoep, een sinaasappel voor elk en wat bloemen. Dit keer was er kleurgerei voor zoontje bij en een pod in een groene over gooien voor 't zusje. Zoontje is zeer te spreken over 't kleurboek, dat louter voetbal-crootheden bevat. Maar de opwinding van 't dikke zusje kent geen grenzen. Ze rent heen en weer als een grietje dat duizend dingen tegelijk moet doen. „Oma" roept ze. wijzend naai de bloemen, de sinaasappels en de chocolaatjes. Oma. Oma" zegt ze tegen de pod een blonde met een onbreekbaar gezicht. „Van Oma" verbetert zoontie. ..Oma" praat zusje zonnig doch in d'er blauwe ooeies glimt iets on verzettelijks ..Hoe kan ie een pop nou Oma noemen?" protesteert zoontie. „Leer d'er dat nou af. mam" Maar zusje wil niet wijken. De grote Oma is weg met de trein de kleine is gebleven en die zit nu aan tafel. Al taterend tracht ze ons dat bii te brengen ..Laat haar maar" zeg ik ten slotte. ..Dat gaat ook wel weer over." Zusje eet tevreden, af en toe de dop op de stoel naast haar. tot gro ter sooed aanmanend. ..Ete Oma! Eéééte!" Opeens is ze in rep en roer. Drif tig cliidt ze van de stoel. „Bah. bah" roept ze driftig. „Oma. bah vies!" en ze holt met de dod de ka mer uit. naar 't kleine kamertje met.'t haakje. Hier kriiet Oma er van lanes in fel. onverbiddelijk Es kimo's. 't Is zot. Alleen zoontie ergert zich. „Leer d'er dat nou af. Mam", gilt hii woedend. En als ik niet luister, alleen maar lach. sist hij: „Grootvader neemt dat nooit. Als je dat maar weet". BIBEB. Wat een vak! zei Floorje Wat een vreselijk bestaan! Wat bedoel je, vroeg ik. en pakte de cadetjes in mijn tas. Hier te staan, als verkoopster, fluisterde Floortje, in zo'n bakkerswinkel? Iedere dag tussen de cadetjes en de halfjes brood. O. wat oer-saai! We gingen nog een kopje thee drinken en ik vroeg: wat wil je eigenlijk zelf het liefst, als je van de H.B.S. bent? Ik weet het nog niet. zei ze. Haar ogen gingen dromerig staren en ik zag dat ze eigenlijk alles wou, de hele wereld en het hele leven tegelijk. Dat heb je, als je zeventien bent. Je denkt dat het alle maal onder je bereik valt. Je kunt gaan reizen, grote stukken van de we reld zien, veel pleizier hebben, uitgaan, dansen, ja zeker, maar ook heel belangrijke heel gewichtig, heel verantwoordlijk werk doen. Ze geneert zich een beetje om het te zeggen, die Floortje. ze vreest spot, maar het is duidelijk dat ze zo iets zal uitkiezen als: Aan het toneel gaan' Schrijfster wor den! Misschien stewardess, of zan geres en dan meteen beroemd! Dat meisje in de bakkerswinkel heeft het anders helemaal zo be roerd niet. zei ik. Ik ken haar wel. 't is een aardig bii-de-hand meisje. Ze is verloofd en ze spaart, dus ze weet dat ze het niet haar hele le ven zal moeten doen. Heb je ge zien. hoe aardig ze eruit ziet. met dat ondernemende krulhaar? Die vindt haar weggetje wel. 't Is ook best gezellig, met andere meisjes in een zaak staan en zo nu en dan een kletsie houden. Veel met mensen praten, die binnenkomen, waarom zou ze dat saai vinden? Er zijn heel wat ergere baantjes. O ja. zei Floortje. Op kantoor, dat vind ik nog erger. Achter een schrijfmachi ne zitten en brieven tikken. De hele Kleine maskemde Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW dag Weer kwam die angst in haar ogen. de angst voor de saaiheid van een routine-bestaan. Maar, zei ik weer voorzichtig, zult toch wel willen trouwen. En dan krijg je werk wat misschien nog veel saaier is. Hoe ie het ook keert of draait, je zult bedden moe ten afhalen, je zult moeten stoffen, afwassen, luiers spoelen, noem maar op. Of wil je schatrijk trou wen? O nee. zei ze rijk hoeft niet. als het maar gelukkig is. Als ik maar alles voor mijn man en mijn gezin kan zijn. dan wil ik best miin hele leven daarvoor opofferen.Weer die romantische blik. Gek toch dat een bakvisje alles zo anders ziet. dan het is. Och. gek is het niet. ze heeft nog haast niet geleefd, ze kent de werkelijkheid dus niet.Maar het gekke is wel. dat je als oudere vrouw een jong kind niet kunt overtuigen. Je kunt zeg gen: Hoor eens even. au fond is er niet zo veel verschil tussen het le ven van een verkoopster in een bakkerswinkel en het leven van een stewardess. Aan alles wen je ook aan verre reizen het wordt een sleur, het wordt gewoon, het meis je dat de ene dae in Athene uit stapt en de andere dag in New York heeft niet zó veel mcér op winding op den duur. als het meis je dat achter haar schrijfmachine zit. Het leven van een huisvrouw die reddert en ploetert en wast en zorgt verschilt niet eens zo heel veel van dat van een beroemde zangeres, veel minder dan je zou denken. Want al die romantiek waar jij zo naar haakt, is een vluchtige illusie die het raam uit vliegt. zodra ie er dichtbij komt. Alles wat gewoon wordt is niet meer romantisch. Bovendien kun je er zo weinig aan doen, ie zult wel in een of andere richting geduwd worden, dan gaat je verdere leven hoe langer hoe meer vanzelf, aan de uiterlijke omstandigheden kun je hoe langer hoe minder verande ren. 't Enige wat je veranderen kunt. is je eigen instelling en je eigen persoonlijkheid. En daarmee moet je het vak wat ie kiest leven dig maken, wat het ook is. ï^i al word ie nou een Rita Hayworth. het zal je dodelijk gaan vervelen, als je niet zelf ie bestaan leven in blaast. Dat ongeveer kon ik zeggen te- geen Floortje. maar het was onmo- geliik. want ze zat te vol met ro mantische dromen. Ze zal 't langza merhand zelf allemaal moeten on dervinden en dat is maar goed. Per slot moesten wij dat indertijd ook. Verwaarlozing van onze soldaten in Indonesië (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het Tweede Ka merlid Goedhart heeft de minister van Oorlog gevraagd om een over zicht te willen verschaffen van de omstandigheden, waaronder de Ne derlandse. troepen in Indonesië, in afwachting van hun terugkeer, .zijn gehuisvest en verzorgd worden. De aanleiding tot deze vraag zijn de geruchten, dat de op repatriëring wachtende Nederlandse troepen vrijwel niets te doen hebben, aan verveling en demoralisatie zijn prijsgegeven, in onbewoonbare bi vakken zijn ondergebracht, soms in vervuilde ruimten opeengepropt worden en dikwijls voedsel ver strekt krijgen, dat niet meer aan minimale eisen voldoet. Vele Nederlandse militairen zou den op biote voeten moeten rond lopen, zodat bijvoorbeeld de Kon. Vereniging van Grenadiers en Ja gers „De Garde" hier te lande on der leiding van enige officieren een actie onder de burgerbevolking is begonnen, ten einde het publiek er toe te bewegen op korte termijn wollen sokken ter beschikking van de Nederlandse soldaten in Indo nesië te stellen. Indien deze en vele soortgelijke berichten, die in omloop zijn, gro tendeels juist zijn. vraagt de heer Goedhart ten slotte, moet daaruit dan niet afgeleid worden, dat er aan de leiding en organisatie van ons in Indonesië op scheepsgele genheid wachtende expeditieleger zeer veel ontbreekt, en kan ^e mi- nistr dan mededelen, welke maat regelen hij in verband hiermede denkt te nemen? Minister Joekes neemt wetsontwerp op zweminrichtingen terug DEN HAAG Minister Joekes heeft de voorzitter der Tweede Kamer meegedeeld, dat hij het wetsontwerp ter voorkoming van gevaren voor de gezondheid en het leven in verband met het gebruik van zweminrichting intrekt. Het ligt in zijn bedoeling binnenkort een nieuw ontwerp Zweminrich- tingenwet in te dienen. Dit besluit wekt herinneringen op aan de bewogen behandeling in de Tweede Kamer op 30 Septem ber 1947 van het thans ingetrokken wetsontwerp. Daarbij werd door pater Stokman een amendement ingediend, dat gemeenteraden wil de verplichten voorschriften te ge ven ter beveiliging van de open bare zedelijkheid bijv. ten aanzien van het reserveren van bepaalde zwemtijden voor ieder geslacht af zonderlijk en om te voorkomen dat zweminrichtingen aanstoot zouden geven aan de bezoekers en het pu bliek in de omgeving. Ondanks het verzet van de toenmalige minister van Sociale Zaken dr Drees, die tal van practische bezwaren op perde en voorts aanvoerde, dat het hier een uitsluitend technisch- hygiënische regeling betrof, waar in het amendement niet «paste, werd het met 35 tegen 26 stemmen aangenomen. Minister Drees ver zocht daarop de beraadslaging over het wetsontwerp te schorsen, opdat hij zich nader kan beraden. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het hoogtepunt in de Leopoldlstisehe sentimentenstrijd la de aankomst vandaag van prinses Josephine Charlotte, die zogenaamd haar stemplicht komt vervullen. Nuchtere lieden, zelfs onder 's konlngs aanhan gers, achten het uitspelen van deze „troefeen onsmakelijke aangelegen heid, die dc charmante cn aan de hele koningskwestie onschuldige prinses tot een propaganda-object verlaagt, waarmee de dynastieke belangen on mogelijk gediend kunnen zjjn. Maar ook deze „vertoning" zal wel weer enkele stemmen opbrengen. Resultaat van de volksraadpleging een open vraag Hoe de ruim 5'j millioen Belgische kiezers Zondag hun stem zullen uit brengen, blijft nog een open vraag. Er zijn prognosen tc over, die echter meestal slechts propaganda-clement zijn cn men kan hoogstens vaststellen dat de scheiding tussen vóór- en te genstanders van de koning meer en meer de politieke scheidslijnen gaat volgen. Dat de katholieken over het algemeen de instructies van hun par tij en vooral van hun geestelijken die op het platteland dikwijls van de kerkgebouwen het ..ja" suggereren.— zullen volgen, is vrijwel zeker Op grond van de verkiezingsuitslagen van Juni 1949 die de Christelijke Volkspartij 43.5 r: der stemmen op leverden rn enkele kleine, in hoofd zaak rechtskatholieke partijen 4 c'- zou de koning op ongeveer 47.5 rr der stemmen zeker kunnen rekenen. Socialisten en communisten zullen wel min of meer als een gesloten blok tegen stemmen. De sleutelposi tie bii de voorspelling of Leopold de door hem gewenste 55 T zal halen, nemen dus dc liberalen in Het heet altijd, dat onder de Vlaamse libera len veel koningsgezinden zijn. maar merkwaardig is toch dat noe geen enkele plaatselijke liberale afdellpg in de Vlaamse provincies voor vóór de koning heeft uitgesproken. De meesten hebbgn zelfs het advies ge geven om neen" te stemmen Ook voor de radio is geen koningsgezin de liberaal aan hot woord gekomen. Het feit. dat het katholiek" stem menpercentage met een vierde moet worden verhoogd om tot 55 Ie ko men. betekent-dat ongeveer 500 000 nro-Leopold-stemmen in hoofdzaak liberale en politiek-indiffercnte krin gen moeten worden gevonden Maar in de Vlaamse arrondissementen be haalden dc liberalen in 1949 een goe de 300 000 stemmen. Zelfs al zou men wat volslagen onwaarschijnlijk 'i deze allen als pro-Lcopold reke nen en er de helft van de in Brosse! op dp liberalen uitgebrachte stem men bijrekenon. dan '-r>mt men nog slechts op ruim 400 000. Zo gezien lijkt het weinig waar schijnlijk dat de 55 wordt bereikt. Maar er ziin genoeg onzekere facto ren. Vooral op het platteland wordt de eenvoudige man verteld dat de koningskwestie niets met zijn sociale belangen heeft uit te staan cn dat hij best socialist en Leopoldist kan zijn. Ook onder de vlottende kiezersmassa die de liberalen het vorige jaar ruim 6 winst bezorgde, zijn er velen, die zich van partij-directieven niets aantrekken. Aan dc andere kant is er in het Waalse land, waar de drie linkse partijen in 1949 onge veer 65 der stemmen behaalden, een factor, die de koningsgezindheid met vergroot. Velen zagen daar reeds vóór de oorlog Leopold als een steun pilaar der Vlamingen, die slechts via hem dc los van Frankrijk-politiek konden doorzetten, een politiek, die de veiligheid van de Waalse provin cies volgens vele Walen heeft opge offerd. Dat aan de cis wordt voldaan van de liberale partij om 's konings te rugkeer te aanvaarden n.l. de ab solute meerderheid in de drie lands delen lijkt dus welhaast uitgeslo ten. Hoogstens zouden vele onthou dingen ten nadele der anti-Leopold- isten werken. In de omgeving van de koning z.cgt men op 60 i 62 gun stige stommen tc rekenen, maar waarschijnlijker lijkt het. dat de naald van de balans om en bij de 55 1r zal schommelen. Dit dan met het voorbehoud, dat bij een zo uit zonderlijke „verkiezing" meer dan ooit geboden is. L EDEN VAN EEN ENGELSE rolschaatsersclub hebben een oefentocht ondernomen van 45 kin., die over een paar weken zal worden gevolgd door een wedstrijd van Leeds naar York, welke afstand 40 km bedraagt. Dc leden van deze club zij nog veel meer van plan. Zij willen deze zomer een rolschaats-vacan- tic tocht maken van Leeds naar Parijs. Een 14-jarig meisje, dat ook lid van de club is, voorziet haar clubgenoten onderweg van verversingen. EENTJE. DIE NIET TE KORT KOMT! 't Is deze kleine knaap aan te zien, dat hij 't goed heeft. Zijn lachen be wijst. dat hij 't weet. Maar dit weet hij nog niet: dat hij er zoveel te leu ker uitziet, omdat moeder zorgt voor stralend witte kleertjes eh bed. degoed Met 't wassen heeft ze ge nerlei moeite meer. Niet langer boe nen of bleken en toch een pracht- resultaat. Hoe dat mogelijk is? Dc mannen van wetenschap, die jaren lang zochten naar 't beste, kunnen 't U uitleggen. Maar naar die ge leerdheid' zijn onze lezeressen niet nieuwsgierig Zij zijn tevreden met het feit. dat Super Radion het ideale wasmiddel is, waardoor de was al tijd witter wordt, zelfs in het schraalste water. Geheimzinnigheid uit den boze (Van onze parlemcntsredacteur) DEN HAAG De volgende weck zal in de Eerste Kamer het verdrag tol wederzijdse hulpverlening tussen Amerika en Nederland behandeld Worden, dat in de Tweede Kamer zulk een communistisch kabaal heeft ontketend, dat de heer Wagenaar de toegang tot het Kamergebouw moest worden ontzegel In het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer laten de leden der CPN de bekende geluiden tegen de Amerikaanse wapenlcve- ring horen, waartegenover andere le den een boekje open doen over de activiteit van Sowjet-Rusland ten opzichte van dc Westerse democra tische landen. Zij zijn van mening, dac de kansen van de zogenaamde vijfde kolonne in Nederland slechts gtring zullen zijn, indien de rege- ringspolitiek leidt tol een redelijke bestaanszekerheid voor alle Neder landers De werkelijkheidszin van het Ne derlandse volk, zeggen zij. is vol doende ontwikkeld, om het in begin sel ontoegankelijk tc doen zijn vpor een politiek van overdreven cn on vervulbare beloften, gepaard aan verdachtmaking van de regering. Of schoon huns inziens democratie ge kenmerkt moet zijn door verdraag zaamheid, is dit niet hetzelfde ais bereidheid om zich te laten onder mijnen. Daarom hebben de Wester se democratieën tegenover de duide lijke pogingen in die richting van Russische zijde een onmiskenbare verdedigingsplicht. Deze Eerste Kamerleden wijzen er echter dc regering met nadruk op. dat zij te weinig doet om het volk in te lichten over de betekenis van dit verdrag, terwijl daarin nota bene met zoveel woorden wordt vastge steld. dat de beide regeringen maat regelen moeten nemen ten einde het publiek op de hoogte houden van dc werkzaamheden krachtens het ver drag verricht. In Amerika is men in dit opzicht meer „publicity mind ed", terwijl hier vaak een nodeloze geheimzinnigheid wordt betracht ten opzichte van zaken van open baar belang. Extra woningen voor reizende arbeiders DEN HAAG. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting heeft woningen toegewezen voor werknemers, die werken in een andere provincie dan die. waar zij wonen. De toegewezen wonfngen zijn be stemd voor gehuwde mannelijke werknemers, die werkzaam zijn in bedrijven met 10 of meer arbeiders en in de plaats van tewerkstelling in de kost zijn. omdat zij wegens de grote afstand tot hun woonplaats niet dagelijks heen en weer kunnen reizen. De toewijzingen zijn als volgt over het land verdeeld: Friesland 1; Gro ningen 26; Drenthe 24; Overijssel 136; Gelderland 162; Utrecht 59; Noord-Holland 104; Zuid-Holland 70; Zeeland 1; Noord-Brabant 81; Limburg 61; Amsterdam 47; Rotter dam 14; Den Haag 22 De duurtetoeslag op de Indonesische pensioenen wordt niet verhoogd DEN HAAG Na ampele overwe ging acht de regering een verho ging van de dnurtetoeslag op de In donesische pensioenen niet verant woord. De hoogte dier pensioenen is naar haar mening, in verhouding tot die van de Nederlandse pensioe nen, niet onbevredigend. Bovendien zou deze verhoging als uitvloeisol van de garantiewet die de vol gende week in de Eerste Kamer be handeld wordt voor sommige groepen van overheidsdienaren ge heel of ten dele ten laste van de rijksbegroting komen, terwijl zij zou leiden tot onaanvaardbare conse quenties voor de Nederlandse bur gerlijke en militaire pensioenen. Dit heeft min.ster Götzen aan het Tweede Kamerlid Van de Wetering medegedeeld in nader antwoord op door hem gestelde schriftelijke vra gen omtrent dit punt. Omroepverenigingen hlijven „stuivertje wisselen" HILVERSUM Als op 15 Maart de zenders Hilversum I en II de nieuwe golflengten hebben betrokken, zal de bestaande rege ling van „stuivertje wisselen" tus sen dc omroepverenigingen om de drie maanden normaal voortgang vinden, ondanks het feit, dat Hil versum II door Leipzig niet meer zal worden gestoord. Radiouitzending uitslagen Belgische referendum HILVERSUM. Zondagavond a s. zal de K.R.O. van circa kwart voor negen af de resultaten van de Belgi sche volksraadpleging bekend ma ken. De uitzending van de uitslagen zal worden voortgezet tot 's nachts een uur. Socialistische groepen zoeken contact (Eigen bericht) UTRECHT. Enkele dagen ge leden zijn in Utrecht vertegen woordigers van verschillende so cialistische en communistische groe pen bijeen geweest om de moge lijkheid te bespreken tot meer concentratie te komen. Een be sluit om tot oprichting van een r.ieuwe partij te komen is nic-t ge nomen. Wel is een contact-com missie benoemd Aan deze bespre kingen hebben deelgenomen afge vaardigden van een groep Rotter damse „partijlozen", van dc griep Friese onafhankelijke communis ten, van de Oud-S.D.A P en van dc Socialistische Beweging. Ver der woonden enkele belangstel lenden individueel de vergadering bij. Donderdag 4 Mei Nationale herdenking als vorig jaar (Eigen berichtgeving) DEN HAAG De richtlijnen. die de „Commissie Nationale Herden king" heeft opgesteld voor de Na tionale Herdenkingsavond op Don derdag 4 Mei. wijken niet af van die. welke voor 1949 golden met uit zondering dan van de reeds eerder door ons gepubliceerde vaststelling van groepen van gevallenen, die her dacht zullen worden Van 's avonds 18 uur af zullen de vlaggen halfstok gehesen worden. Om half acht ver trekken in het gehele land de stille tochten naar plaatsen, waar Neder landse militairen, verzetsstrijders of militairen der bondgenoten in de strijd de dood vonden of werden begraven. Om kwart voor acht tot een halve minuut voor acht zullen de klokken van all® kerken luiden. Om acht uur wordt door een ieder twee minuten stilte in acht genomen. Na zes uur 's avonds zullen geen openbare vermakelijkheden plaats vinden en alle vcrkooplokalen ge sloten zijn. De commissie heeft aan de minis- ter van O.. K. en W verzocht erin toe te stemmen, dat op de onderwijs inrichtingen" de laatste lesuren van de Nationale Herdenkingsdag wor den gewijd aan de geschiedenis van de strijd voor Nederlands vrijheid.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3