De prins wilde niet leren Duitsland: walmend vat, waaruit slechte dampen opstijgen i Bridge-rubriek WITTEBROODSWEKEN Het geluid in dienst der geneeskunde CHEFAROX r ationalisme, antisemitisme en bevooroordeelde rechtspraak KRUIS WOORD-RAADSEL Successen met Ultra-geluicl (ba Jinolkfowl J 4 Zaterdag 11 Maart 1950 Het is een interessant werk, de erichten over en uit Duitsland te chiften. Geen pebied van de ernationale politiek eist op het tgenblik meer onderscheidingsver mogen. Ten opzichte vah Rusland bijvoorbeeld is een oordeel eenvou diger. Daar heeft men met écn macht, die van het Kremlin, te floen. De rest in dat land telt voor de buitenwereld niet mee. Rusland is totalitair, in de meest volstrekte betekenis van het woord. In Duitsland is er geen ccntrali *atie, maar het tegendeel. Laten wij nu daarbij nog de scheiding in Oost en Wést buiten beschouwing laten. Oost-Duitsland is een van Ruslands satellieten. Dat vereen voudigt het probleem. - door Dr. M. v. Blankenstein In het Westen is er niet alleen geen gecentraliseerd gezag, maar feitelijk nog helemaal geen echt ge zag. Van allerlei praat er door elkaar. Bonn heeft niet het recht tot zelfstandige buitenlandse betrek kingen'. evenmin als Oost-Duits land. Zodra de bezettingsautoritei ten zich op de een of andere manier geschokt voelen, slaan zij. met een daverend neen. de vuist op tafel. Dat geschiedt nu meer en meer. Hoe dat komt? Omdat dc Duit sers uit hun verdoving ontwaakt zijn. Eerst berokkenden zij weinig last. Zij leefden van de geallieer den. Bij hun gratie verhongerden zij niet helemaal. Nog bestaan zij van Amerikaanse hulp. Maar an deren, zelfs Britten en Fransen, ontvangen die ook. De Amerikanen hebben met hun hulp, nog een an der doel dan de Duitsers in leven te houden, dat is duidelijk. Daar intussen ook de verdoving geweken is. trachten de Duitsers zich weer te verschansen in een positie, waar in niemand hen iets doen kan. Er zijn kwade verschijnselen van allerlei aard. Opleven van het na- tionaal-socialisme. met of zonder antisemitisme; van het antisemitis me, met of zonder nationaal-socia- lisme. Van het nationalisme. Van allerlei fantastische bewegingen, di^ in ieder ander land ongevaar lijk zouden zijn, maar waarvan wij het gevaar in een oflcritisch volk als de Duitsers door Hitier afdoen de hebben leren kennen. Er is geen systeem in al dit opleven. Ware er een systeem, dan zou het waar schijnlijk de naam van een man dragen. En dan moest er terdege worden ingegrepen. Nu is er alleen politiek chaos. De vrijspraak van Hedler was er een typisch verschijnsel van. Dit was een man die op, volgens de wet criminele wijze. Hitier nasprak. Zo erg v/as het, dat zijn extreem nationalistische partij hem uit haar midden stootte. Maar de rechters spraken hem vrij. Niet omdat zij, hetgeen hij zou gezegd hebben, niet strafbaar vonden. Maar zij wraakten eenvoudig alle getuigen. Aldus kon niet „wettig" bewezen worden, dat hij iets in een volksvergadering! had gezegd. Zo hebben wij de Duitse recht banken leren kennen. Onder Wei- mar spraken zij keizerlijk recht. Moordenaars van socialisten of communisten kwamen er gewoon lijk met weinig of geen straf af. Politieke woorden van links wer den onverbiddelijk met de dood gestraft. Zo ging het over de hele linie. De rechters waren onaantast baar. En zii hadden, zo zeiden zij de trotse traditie van het Pruisi sche recht te handhaven. De repu bliek wachtte geduldig tot die ge neratie van rechters uitgestorven (zou ziin. Maar zij zelf stierf eerst. Toen kwam Hitler. En die schreef dip zelfde rechters met erger dan een stok achter de deur. hun uit spraken voor. Sidderend gehoor zaamden zij. Met hun trots was het uit. Deze herinnering past op het ge- val-Hedler. Zal het nieuwe regime meer ruggegraat tonen dan Wei- mar? Wij moeten afwachten, maar wij zijn sceptisch. Een heel ander geval is de rel tegen de ontmanteling van de Her mann Göring Werke van Watten- stedt-Salzgitter. Misschien zit er Hitier beroofde de door zijn legers onder de voet gelopen landen van machines en mensen. Geen Duitserdie zich daartegen verzette. Maar nu de door de Duitsers geruïneerde landen op zeer kleine schaal Duitse fabrie ken ontmantelen, om ten minste iets van de geleden schade goed te maken, schreeuwen de Duit sers moord en brand. De foto toont het ontmantelingswerk in een van de fabrieken van Krupp. nationalistische opstokerij achter. Maar deze is niet hoofdzaak. In hoofdzaak hebben wij te doen met de opstand van arbeiders, die alle ellende van de werkloosheid heb ben gekend, en in een tijd van ver- minderend emplooi weer een werk gelegenheid zien verdwijnen. Deze rel was algemeen sociaal, cn niet speciaal nationalistisch Duits. Voor het overige begrijpen de Duitsers steeds minder van dc ont mantelingen. Is de buitenwereld de oorlog dan nóg niet vergeten? De Britten, zo heet het nu. vrezen Duitse concurrentie. Waar was de Duitse verontwaardiging toen Hit- Ier de landen beroofde van machi nes on mensen, die hij niet ter plaatse kon gebruiken? Waar was zij ook, toen Duitsland in de eerste wereldoorlog de Belgische fabrie ken leeghaalde? Nu doet een, door de Duitsers geruïneerd Engeland in het klein hetzelfde. Wij mogen er een oordeel over hebben, maar niet de Duitsers. Doch, zoals ge zegd. de reactie te Wattenstedt Salzgitter was desniettemin toch verklaarbaar. Het geval Hedler mocht aan oude, bevooroordeelde rechtspraak herinneren, er zijn nog meer kwade verschijnselen. De geallieerden zijn onmachtig gebleken tot doeltref fende denazificatie, cn de Duitsers hebben daarna de actie, toen zij aan hen werd toevertrouwd, geheel tot een aanfluiting gemaakt. Wee degeen die zich nu, bij het zoeken van een ambt, op een dappere hou ding tegenover het regime van Hitier beroept. Verdiensten voor het regime zijn daarentegen een aanbeveling. Bijna overal. En waar dit soort protectie niet werkt, daar kan het geld het doen. In Wurtemburg-Badcn is een schandaal gaande, doordat geble ken is dat zuiververklaring van wie ook. te verkrijgen was als men maar geld ervoor op tafel kon leg gen. De aflaathandel voor naziïsti sche zonden was een bloeiende ne gotie. Er was geen gecompromit teerde. die niet vrijuitging, als hij \dvertentie (LM.) Vormt géén nieuw maagiuur Beschermt de maagwand mei een geleiachtig genezend laagje Een troef dwangpositie Een der moeilijkste figuren <fie een speler bij het afspelen kan tegenko men. is ongetwijfeld de troefdwangpo- sitie. Het principe van deze speelwijze Is, dat men dc tegenpartij dwingt in een bepaalde kleur slccht6 een enkele dekking aan te houden, die dan kan worden ..weggetroefd" Het volgende «pel toont, hoc men In een dergelijke «ituatie moet handelen. N Sch v 10 4 2 H a h 6 R 10 6 2 KI a v 7. W O Sch b 8 5 Sch a h 9 7 6 3 H 8 4 H vb 10 97 R 8 4 3 R K196542 KI 83 Z Sch H 5 3 2 R a h v b 9 1 5 KI 8 3 N gever O W kwetsbaar. Noord opende met ISA cn na een zeer bewogen bicdverloop bereikten NZ tenslotte een eindbod van 7 R gedou bleerd door Oost. W kwam uit met Sch b In Noord werd de v gespeeld cn O's h door Z afgetroefd. Daar Oost zeer sterk in Sch en H geboden had. hoopte Z dat O tenminste 5 H zou hebben, waarna zich als volgt een troefdwangposltie kon ontwikkelen. Z speelde na de eerste slag vier ronden troef en drie ronden KI, waar na deze situatie overbleef; W Sch 8 5 KI 9 Sph 10 A H a h H O Sch a 9 H v b 10 'H 5 2 2 R 9 7 Z speelde R 9. waarop W Kl afgooi de en in Noord de H. 6 werd bljge- specldOost was in moeilijkheden mocht zUn H dekking niet opgeven en besloot om Sch a sec tc zetten. Nu werd N aan slag gebracht met H cn door Sch 4 na te spelen, kon O's Sch. a worden afgetroofd. waarna dc Sch 10 hoog was en N weer met H aan dc slae kon komen. Het is duidelijk, dat ook het afgooi en van H de O speler niet zou hebben gebaat In dat geval immer6. zou Z's derde H vrij zijn geworden en had Z het spel eveneens gemaakt. Het is allerminst gemakkelijk deze figuur te beheersen; op papier natuur lijk wel, ln de practijk niet. Men zal slechts succes boeken. Indien men de Oostkaart van het begin af weet te taxeren cn men in staat is. reeds ln het begin zich de eindsltutatlc ongeveer nauwkeurig voor tc stellen zodat men er doelbewust op kan spelen deze eind situatie te bereiken. De afwikkeling met de slotfiguur van 5 kaarten is echter zeer eenvoudig en wil men de troefdwangpositie leren beheersen, dan ip het leerzaam deze fi guur nauwkeurig te bestuderen. Horizontaal: 1. manieren-houdin gen; 7. vrije heerlijkheid; 11. gelijk; 12 zwemvogel; 13. he-ar (Engels); 14. ontleedkundige, 16. blanke slavin in een harem; 18. runÖ; 19. Zonnegod; 20. haartooisel-lus; 21. schamen; 23. deel van een vuurwapen; 25. iemand; 27. soort vlag; 30. droogplaats; 31. uitgifte van aandelen; 32. inwendige lichaamsdelen; 33. woesteling; 35. doen blijken; 37. cn andere (afkor ting); 39. ons inziens (afkorting); 40. gemeente in Utrecht; 41. armoe de; 42. verhalen uit de oude tijd; 43. drinkglas; 46. vat; 47. bouwgronden; 49. herziening; 50. opschrijven. Verticaal: 1. overeenkomstig; 2. Ned. rivier; 3. muzieknoot; 4. graven; 5 ik verbied (Latijns); 6 egaal; 7. soort vracht 8. vreemd geldstuk (af- gek.); 9. uitholling; 10. zedig; 14. ra dio-onderdeel; 15. grondstof; 16. ri vier in de U.S A.; 17. grote vogel; 22. geestdrift', 24. meisjesnaam; 25. doorgang; 26. handel 28. tooien; 29. Zuidvrucht; 33. grote kunstvaardig heid; 34. bekende (zakenl.) 35. Zuid vruchten; 36. kleurlinge; 38. Finse haven; 39. klein (Ned.) gewicht 44. Spaans landvoogd; 45. vracht; 47. tcgen; 48. soort mand. Oplossing vorig raadsel: 1. speel- Bij voor j aarsbeurt van het huis hebben de handen veel te lijden. Hamea-Gelei maakt ze weer zacht, gaaf en blank. weide; 2 economisch; 3. schoolbord: 4 sloophamer; 5. schoonzoon; 6. schoenzool; 7, middagmaal; 8. hoon gelach; 9 ondankbaar; 10 Lekker- kerk; op dc diagonale lijn ontstaat het woord: schoonmaak. Wolfgang Hedler, een vroege re nazi, hield onlangs een op hitsende antisemitische rede voering. Dat kostte hem welis- ivaar zijn plaats in het West- duitse parlement, maar in een tegen hem aanhangig gemaakt strafproces sprak de rechtbank hem vrij. er slechts genoeg voor kon be talen. Tenslotte nog dit. De perschef van Bonn, een van ouds goed be faamd journalist, heeft het bijltje erbij neergelegd, omdat hij zijn ambt niet met zijn waardigheid kon verenigen. Niet alleen moest hij ontkennen, wat niet ontkend kon worden, maar men verlangde van hem, dat hij meedeelde cn her riep tot hij er zelf duizelig van werd. Bonn heeft het regime van Goebbels in opmerkelijke mate overgenomen, alleen zonder sys teem. Voorlopig is in Duitsland alles verwarring. De dampen, die uit deze heksenketel opstijgen zijn on welriekend. Het is duidelijk dat de bezettingsautoriteiten met uit zondering misschien van de Fran sen de kluts er soms door kwijtraken. Maar. zoals gezegd, dit alles zijn ongeordend^ herlcvingsverschijn- selen. en zijn niet onmiddellijk ge vaarlijk. Kolonel Hasselman op vliegveld van Praag opgehouden PRAAG. Kolonel B. R. P. F. Hasselman. de Nederlandse mili taire attaché in Praag, die in Den Haag vertoefde op het tijdstip, dat hij uit Tsjcchoslowakije'werd uit gewezen, is per vliegtuig naar de Tsjechische hoofdstad teruggekeerd om orde op zijn zaken te stellen. Op het vliegveld ondervond hij moei lijkheden. Men zei. dat hij niet kon terugkeren, omdat hij al was uitge wezen. Tenslotte echter mocht hij het vliegveld toch verlaten, nadat hij er op had gewezen, dat de an dere leden van de legatie acht da gen de tijd hadden gekregen om het land te verlaten. nFEUlLLETON 37 „Maar ditmaal wist u niet dat hij weg was." „Nee, dat zei iL toch al. Ik wist het niet. Dus kwam ik ook niet. En hij was niet weg." „Precies. En weet u zeker dat u die sleutels nooit ergens hebt laten slingeren „Nee, nooit," antwoordde juffrouw Twitterton. en het was Harriet als of zij niets liever wilde dan zichzelf de strop bereiden. Kirk ging onbe wogen met vragen verder. „Waar bewaart u de sleutels 's nachts „Altijd in mijn slaapkamer. De sleutels, de zilveren theepot van mijn lieve moeder en het azijnstel van nicht Sofie. dat een huwelijks geschenk was voor grootvader en grootmofeder. Ik neem ze iedere nacht mee naar boven en leg ze op het kleine tafeltje naast mijn bed, met een bel er naast. Die bel heb ik ook altijd bij me, in geval er eens brand mocht komen. En ik weet ze ker dat niemand ooit boven kan ko men zonder dat ik het hoor, want ik zet altijd een dekstoel boven aan dc trap." „Een dekstoel „Ja, voor als er eens een inbreker mocht komen." legde juffrouw Twit terton uit. „Dat is onfeilbaar, hij zou zich in het linnen va., de stoel ver warren cn onderwijl zou ik de po litie kunnen bellen. Want ik zou na tuurlijk wakker worden van het le ven dat hij maakte." „Maar juffrouw Twitterton," zei Harriet, en keek naar buiten waar zij, voor het raam, zoeven Peter's gezicht gezien had. Nu zag zij echter adoor DOROTHY SAYERSl^-_i niets meer, waarschijnlijk kwam hij dus naar binnen. „Hoe verschrikke lijk wraakzuchtig van u. De arme man zou erover gevallen kunnen zijn en zodoende zijn nek gebroken heb ben." „Welke man „Die inbreker." „Maar, fleve Lady Peter, ik pro beerde uit 4e leggen ar was im mers nooit een inbreker." „Wel." zei Kirk. „het ziet er in ieder geval naar uit alsof niemand de sleutels ooit in handen gahad kan hebben. En nu, juffrouw Twitterton. wat betreft die moeilijkheden met geld die uw oom had „O!" viel juffrouw Twitterton uit. „Daar wist ik niets van. Het is ver schrikkelijk. Ik ben er zo van ge schrokken. Ik dacht iedereen dacht dat oom er warmpjes bij zat." Peter was zo stil binnen gekomen, dat alleen Harriet het gemerkt had. Hij bleef bij de deur staan, draaide zijn horloge op en zette het gelijk met dc klok aan de muur. „Wact u ook of hij een testament gemaakt heeft vroeg Kirk als ter loops. Het stukje papier lag onder een zijner notitieboekjes. „O, ja," zei juffrouw Twitterton. „ik weet zeker dat hij een testameht gemaakt heeft. Niet dat het nodig was, want ik ben de enige die nog in leven is van de hele familie. Maar hij heeft het me eens verteld. Hij zei altijd, als ik geldzorgen had ik heb het natuurlijk niet erg breed maar dan zei hij altijd„Maak je geen zorgen, Aggie. Ik kan je nu niet helpen, \vant mijn geld zit alle maal on zaken, maar als ik dood ben krijg je alles." „Juist. Heb u nooit verwacht dat hij wel eens van gedachten kon var anderen „Nee. Aan wie zou hij zijn geld an ders nalaten. Ik was het enige fa milielid. Ik denl. echter dat er nu wel niets zal zijn." „Ik vrees het ook." „Wat mag hij toch bedoeld hebben toen hij zei dat het allemaal in zijn zaken zat Dat er niets was „Dat betekent het althans dik wijls." zei Harriet. „Dus dat is dan wat „Ja. juffrouw Twitterton," drong de hoofd-inspecteur aan „Niets," zei juffrouw Twitterton. ongelukkig „Ik dacht alleen maar aan iets. ï-ats van mezelf. Maar hij zei eens iets over geldverlegenheid en mensen die hun rekeningen niet betaalden O. wat heb ik gedaan! Hoe zal ik het ooit kunnen uitleg gen ..Wat?" vroeg Kirk. „Niets," zei juffrouw Twitterton haastig. ..Maar het hjkt allemaal zo vreemd." Harriet kreeg de indruk dat dit niet was wat juffrouw Twit terton had willen zeggen. „Hij heeft van mij eens wat geleend niet veel maar ik had ook niet veel. Misschien lijkt het wel afschuwe lijk om nu aan geld te denken, maar.... Ik dacht dal ik toch iets sparen moest voor mijn oude dag., en de tijden zijn zo moeilijk., en., de huur van mijn huisje., en.." Zij stond op het punt te gaan schreien „Kom," zei Harriet geruststellend, ..ik weet zeker, dat het allemaal in orde komt." „Jilfrouw Twitterton zocht in de grote tas wild naar een zakdoek en een hele verzameling touwtjes, pot loden en celluloid ringen voor kui- kenpoten vielen in een regen op de grond. (Wordt vervolgd) Prins Bernhard in Canada OTTAWA Prins Bernhard is Vrijdag met ziin eigen vliegtuig in Ottawa aangekomen voor een offi cieel bezoek aan Canada. De prins is de gast van de Britse gouver neur-generaal. burggraaf Alexan der, Na aankomst legde hij een krans aan de voet van het nationa le oorlogsgedenktekcn. Vanmiddag heeft hii de voormalige Canadese premier Mackenzie King onder scheiden met de versierselen van Grootkruis in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Kinderpostzegelactie brengt 700.000 op AMSTERDAM De totale netto- opbrengst van de kinderpostzegel- actie. inclusief de school-actie. van 1949 bedraagt f 700.000 dat is 30 procent hoger, dan die van het iaar daarvoor. Voor een niel gering deel is dit te danken aan de grote acti viteit. die door leerkrachten en leerlingen is ontplooid bii de schoolactie. Advertentie (LM.) Sinds tientallen jaren tracht men verschillende natuur krachten in dienst der genees kunde te stellen; dat leverde ons niet weinige nieuwe be handelingsmethodes op en te vens heeft men er bij de diag nose van ziekten verscheidene successen mee geboekt. Zo Heeft men de elcctriciteit op ruime schaal toegepast; men denke aan het gebruik van Röntgenstralen, de ultra-korte golvcnbchandeling .de opteke ning van de hartactie door hot elcctro-eardiogram etc. Warm te wordt op verschillende ma nieren toegepast als warmtc- bestraling, dialhermie (door electrlciteit opgewekte warm te) en warmtebehandeling. De laatste onderzoekingen zijn erop gericht ook het geluid in de behandeling van ziekten te betrek ken. Al lang speelt het geluid in de geneeskunde een grote rol. Sinds ongeveer 100 jaar geleden Auenbrugger en Laennec de aus cultatie en de percussie uitvonden, heeft de herkenning van ziekten grote vooruitgang ge maakt. Door de percussie, het be kloppen van een ziek lichaamsdeel, is het mogelijk bepaalde afwijkin gen te vinden. Bij de auscultatie, het beluisteren van de lichaams holten door middel van de stethos coop, kunnen wij bepaalde afwij kingen horen. Zo heeft het geluid ertoe bijgedragen de geneeskunde belangi'jk vooruit te brengen. En nu is men bezig ook bij de behan deling van ziekten het geluid te gebruiken. Wanneer ergens een geluid ont staat. is dat het gevolg van trillin gen, die ergens ujn on "taan Wan neer bijvoorbeeld een stemvork wordt aangeslagen, kan men die zien trillen en men hoort een toon. Deze trillingen zetten zich' voort door de lucht, bereiken ons trom melvlies en brengen ook dit tot trillen. Wanneer deze trillingen vla het binnenoor de gehoorzenuw be reiken, horen wij de toon. Al naar gelang het aantal trillingen per tijdseenheid zijn deze tonen ver schillend. De mens kan 16000 tot 20000 trillingen per seconde als ge luid waarnémen. Een hond kan to nen horen, die hoger liggen en die wij niet meer horen. Het geluid dat wij niet meer horen, noemen wij het ultra-geluid. Dit soort ee, luid wordt nu bij de behandelL van bepaalde ziekten oegepast. De muren van Jericho Als geluidstrillingen een voorwerp, dat daar gevoelig voor is, bereiken, kan dit vooï werp meetrillen. Vooi bouw werken kan dit gevaarlijk worden. Men herinnert zich het Bijbelverhaal van de Jo den, die door hun hoorngeschal de muren van Jericho deden instorten. Zo kan het geluid ook vernielend werken. De be handeling met het ultra-ge luid berust nu op de bovenge noemde verschijnselen. Het zieke lichaamsdeel wordt aan het trillen gebracht, waardoor veranderingen van de cellen en het weefsel kunnen ontstaan. Het is niet eenvoudig dit ultra geluid te verkrijgen. Daarvoor worden kwartsplaten langs electrische weg tot trillen ge bracht. Reeds in de vorige wereldoorlog kon men in Frankrijk bepaalde pf- fecten van deze ultra-geluidsgolven constateren. Later is men ook in andere landen als Japan, Oosten rijk en Duitsland begonnen deze methode te bestuderen en op het ogenblik wordt deze behandeling ii tal van landen onderzocht. Ook in Rotterdam wordt er al met het ultra-geluidstoestel gewerkt. Wat zijn nu de ervaringen, die men tot nu toe heeft opgedaan? De eerste successen kon men bij be paalde zenuwziekten, ischias en verschillende oorafwijkingen be halen Wel is gebleken, dat er bij onvoorzichtige toepassing huidbe schadigingen kunnen optreden en bij kankergezwellen zelfs funeste gevolgen kunnen zijn. Daarom mag het toestel alleen in harden van deskundige artsen gegeven worden en nooit ter beschikking van leken komen .Het gevaar is helaas niet denkbeeldig, omdat in het buiten land van bepaalde zijde (fabrikan ten) pogingen in deze richting zijn gedaan. In een lezing heeft dr. K. Kirch- ner uit München in het Coolsingel- ziekenhuis te Rotterdam over zijn resultaten met de ultra-geluidsbe handeling verteld. Hij is over de toekomst van deze behandeling zeer optimistisch gestemd. Toch mag men zijn verwachtingen niet te hoog stellen, voordat meer er varingen ter beschikking staan. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS. DE KINDERKRANT t, R was eens een prinsje dat niet' wilde leren. Dat is erg voor een prinsje! Hii heette Ha- lonid.es en hii wilde wel knikke ren. tollen, vlinders vangen en belletje trekken, maar leren wou hii niet. Iedereen wa% wanhopig, want wat moet ie met.een domme prins? De knapste schoolmeesters van het land hadden al gepro beerd om prins Hajonides les te geven, maar zodra ze tegen hem ging praten viel hii in slaap en was met meer wakker te krngen. Eindeliik zei de koning. ziin vader: Het moet nu maar eens" uit ziin! We zullen de grote tovenaar Meriin laten komen. Die is zo knap en zo machtig; hij zal onze Hajonides wel lezen en rekenen kunnen bijbrengen. En daar kwam de grote tovenaar Meriin. Hii had een punthoed op. vol sterren, hij had een toverstaf en keek bars. Zo. jongeman, zei hii tegen Ha jonides. ga daar maar eens zitten en schriif de tafel van zes op. De kleine Hajonides nam een stomp je potlood- en begon erbanmeliik te knoeien in een schrift. Je moet het met inkt doen. zei de tovenaar Meriin. Hier is een flesje inkt. hier is een pen. Hajonides doopte de pen in. zuchtte diep. boog zich over ziin schrift en maakte een hele grote klad. D ROBEER het nog maar eens. 1 zei Meriin. Geduldig! Gedul dig! niet zo vlug! Hajonides pro beerde het nog eens. maar er kwamen alleen maar inktvlekken. En Meriin hield vol: Schrijven rien hii. Rekenen! Toen werd het prinsje zo ver schrikkelijk ongeduldig en boos. dat hij de inktpot nam en die in het gezicht van de grote tovenaar Meriin gooide. Nu. dat begrijp ie! De tovenaar droop van inkt. Het zat op zijn rode jas. op ziin blau we sterrenhoed het droop langs ziin schoenen! En boos dat hii was' Dat zal ik je betaald zetten riep hii. wacht maar. Hii draaide zich driemaal om en was verdwenen. Het prinsje Hajonides liep hard naar buiten om bii de vijver te gaan spelen En toen zag hii dat al het water in de vijver veran derd was in inkt. Hii holde naar binnen en daar kwam de hofdame al aan om te vertellen dat het water in de kraan veranderd was in inkt Al het water in en om het paleis was inkt geworden! Nu konden ze niet meer drinken. En hun handen niet meer wassen. Dan drinken we maar wiin. zei de koning En dan wassen we ons maar in aziin Maar ia. altijd wiin drinken, dat viel op den duur niet mee. En het hele hof ging zo zuur ruiken van dat wassen in aziin Het ging zo niet langer. Boven dien vergiste men zich voortdu rend en draaide de kraan open dan kwam er inkt uit cn alles werd vreseliik smerig O. wat een toestand. Je zult naar de tovenaar moeten .zei de koning. Je zult ex cuus moet vragen. P)AT sing Haionidzs toen maar doen. Hii klom de berg op. waar Meriin woonde. Het paleis van de tovenaar was van rose marmer en het schitterde in de zon. Ik ben het. Hajonides. zei het prinsje, en daar kwam de tove naar al aan. Ik begrijp waarvoor ie komt. bulderde hij. Hier heb ie een fles je inkt. hier heb ie een pen. Maak de tafel van zes. Hajonides ging aan het schrij ven en rekenen en hii was zo bang. zo ontzettend bang dat hii het ineens allemaal goeddeed, zonder inktvlekken. Nu wil ik nog honderd regels van ie hebben, zei de tovenaar. Honderd regels: Ik zal nooit meer met inkt gooien, en zeker niet op tovenaats! Hajonides schreef die honderd regels, toen mocht hii- gaan. Toen hif thuis in het paleis kwam. was alles weer goed Er stroomde weer water uit de kra nen en de viivers waren niet meer met inkt gevuld. Zul ie voortaan ie best doen? zei de koning. Altijd, beloofde het prinsie cn hii deed voortaan goed ziin best. Hii heeft het tot nu toe vplgehou- den en dat is een lange tijd. want dit gebeurde allemaal heel lane geleden. LJ ET vaard van de groenteman stond voor de kar te snikken hij huilde dikke tranen en hij huilde emmers vol, en als je zei: ivat scheelt er aan. heb je soms niets te bikken? dan zei hij. ach ze noemen mij snik, snik de KNOLLEKNOL! Omdat ik met rabarber rij, met knolletjes en met prei daarom ben ik de knolleknol, dat zeggen ze tegen mij. Ik wil niet langer rijden met die volle groentewagen ik heb genoeg van worteltjes, van peultjes en van sla ik heb een ideaal! Ik wil zo graag de Koning dragen. Ik wil de Koning dragen op mijn rug, van hupsasa Ik wil geen knolleknol meer zijn. o. mensenlaat me los, ik ben te goed voor knolletjes, ik ben een edel ros! Dy AT paard van de groenteman, hij wou de koning dragen! Hij ging er stiekempjes van door en draafde door de stad, en achter hem de wagen, dat was jammer van die wagen daar kon hij niet van af, omdat die wagen aan hem zat. Daar kwam hij voor de gouden stoep, de stoep van het paleis, daar stond hij met zijn wagen vol rabarber en radijs. Wie is dat? riep de Koning, want hij zat juist voor de ruiten. Wat is dat voor een paard, daar met die grote wagen vol? O, zeiden de ministers en ze keken ook naar buiten, O. sire, nee, dat is geen paard, dat is de knolleknol. die staat daar met zijn wagen vol andijvie en radijs, dat is toch geen gezicht hier voor het koninklijk paleis!" ry AT vond de Koning grappig en hij moest er heus om grinneken hij liep meteen naar buiten in zijn jas van hermelijn, het paard van de groenteman begon direct te hinneken, en riep: Ik ben een paard, ik wil geen knolleknol meer zijn. Toen steeg de Koning statig op de knolleknol zijn rug en reed met hem een straatje om, en deftig weer terug. Het paard van de groenteman rijdt nu weer voor de wagen, maar niemand roept meer: Knolleknolnee, niemand die'dat doet ze zeggen: Kijk, dat paard dat heeft de Koning mogen dragen dan nemen ze hun pet af of ze tikken aan hun hoed. Nu rijdt hij weer met sla, met bieten en met lof maar is hij nu tevreden? Nou, reken maar, en óf!

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4