Iran, rijk aan vele mineralen, doch arm aan weerkracht Haags meisje sinds acht maanden vermist Met Jan Ham uit Nijkerkerveen valt over fazanten te praten s Meer dan 16 schoten om een hond te doden nodig Uittocht naar Djakarta Soldaten kapitein Goedewaagen stapt over op de „Si ba jak Zaterdag 11 Maart 1950 99 9 Want hier prenten drie on gemakkelijke landen aan el kaarRusland. Turkse en Iran Ik heb de Perzische sec- grens bezocht. Ze wordt ge vormd door de rivier Aras, DE ARARAT: Aan het eind van het nauwe ravijn waar ik schrijf, verheft zich de berg Ararat, kegelvormig, met sneeuw op zijn tt>p; h|j l|jkt wel een vergrote reproductie van de Foejiyama in Japan. Hier is de gevaarlijkste hoek van het Midden Oosten PER JEEP LANGS RUSLANDS GRENZEN (IV) vJ die nu op haar laagste peil is maar ze is toch nog wel een goede dertig meter breed en ze lijkt tamelijk diep. Een brede houten brug ligt hier over de rivier maar ze wordt door niemand gebruikt. Het gras groeit hoog op het verweerde wa genspoor. dat er heen leidt Hier ie geen ijzeren versperring als in Astara alleen een dunne paal dwars over de toegang gelegd aan de Russische kant van de brug. Twee stoere grensbewakers met groene petten op de een met een geweer, de andere met een tom- mygun gewapend, stonden tegen de paal geleund, toen ik aan de Iraanse zijde in het gezicht kwam. Onmiddellijk brachten ze verte- kijkers voor hun ogen en in de hoge stalen wachttoren, een 60 meter stroomopwaarts, zag ik twee soldaten die met vooruitge stoken ellebogen hun kijkers op onze kleine groep bestaande 1 uit drie Iraanse officieren en mij zelf richtten. Behalve deze Sowjetsoldaten was er geen mens te zien op de andere oever van de Aras. De Russen hebben de burgerbevolking uit het hier vlakbij gelegen dorp gedeporteerd Maar er zijn niet temin korenakkers en katoenvel- den rondom het verlaten dorp en men kan soms de troepen Russi sche dwr-ngarbeiders zien, die er te werk worden gesteld. „Je hart krimpt ineen als je er naar kijkt", zegt de Iraanse lui tenant, die nu al drie jaar op deze grenspost dienst doet. „Ze zijn meestal in het laatste stadium van ondervoeding. Het zijn meest vrouwen." „We hebben hier laatst nog een opwindend incident beleefd", ver volgt de grenscommandant. „Een hond ging naar de rivier om te drinken Toen hij verzadigd was. zwom hij naar de overkant Maar 1 hij was nauwelijks tegen de oever opgeklauterd, of 16 grensbewakers kwamen op hem af en openden het vuur. Ze misten allemaal. Een I van hun officieren moest daarop jenge Sjah. wiens populariteit on der de bevolking voortdurend groeit, staat tegenover een sterke oppositie bij zijn streven, de rijk dommen van het land rechtvaar- I diger te verdelen. De arme bevol- I k:ng wordt geteisterd door chro nische malaria, door trachcom en andere oogziekten, en een groot deel van de arme klassen lijdt aan wormen. De enige bron. die drink- baar water levert, staat in het I park van de Britse ambassade en dit water wordt door de hele stad I afgeleverd aan klanten. Het wordt tor van deze drievoudige vervoerd in tonnen op door paar- (Eigen bericht) DEN HAAG. De ministers Götzen en v. d. Brink zullen Don derdag 16 Maart van Schiphol naar Djakarta vertrekken. De ministers van Maarseveen en Lieftinck en staatssecretaris Blom, die minister Stikker zal vervangen, zullen 21 dezer afreizen. Minister Schokking zal op de conferentie vertegenwoor digd worden door staatssecretaris Fockema Andreae, die zich reeds in Indonesië bevindt. De ministers Götzen en v. d. Brink zullen ver gezeld worden door de heren mr. H. A. M. v. d. Dries, plv. secretaris generaal van het ministerie van Fi nanciën, mr. S. T. J. Teppema, plv. directeur-generaal van de Buiten landse Econ. Betrekkingen van Economische Zaken, drs P. J. Rid der, plv. secretaris der Financiële afdeling van Minuor en mr J. van Gorkom secretaris van de minister zonder portefeuille van dit minis terie. 14 Maart vertrekken reeds de he ren mr. T. H. Bot en H. J. Wijn malen van het unie-secretariaat. Op 21 dezer zal dr. P. J. A. Iden- burg volgen. De verwachting is, dat de conferentie in Djakarta circa ze ven dagen zal duren. De ministers en hun adviseurs zullen aldaar waarschijnlijk in hotel Des Indes verblijf houden. Kippenvlees en eieren niet gevaarlijk DEN HAAG Het voorkomen van de zogenaamde „hoenderpest" schijnt bij het publiek enige huive ring opgeroepen te hebben ten aan zien van de consumptie van pluim vee en ook van eieren. In verband hiermede deelt de Veeartseniikun- dige dienst mede, dat op zich zelf de kans op besmetting van de mens met deze pluimveeziekte uiterst ge ring is, ook wanneer de mens in di recte aanraking komt met een ziek of aan deze ziekte gestorven dier. Hoogstens zou er een lichte oogont steking kunnen ontstaan of een ge ringe longaandoening. Naar men van de zijde van bedoelde dienst verzekert, is in de practiik infectie alleen te verwachten, indien men er zich op zou toeleggen zich te besmetten. Gevaar voor de gebruiker bij consumptie van een behoorlijk toe bereid dier of ei is dus niet te duchten, ook niet indien het een aangetaste vogel zou betreffen. hoewel_ het natuurlijk altiid te ont raden is vlees van een ziek dier te gebruiken. zijn automatisch pistool bijna ge heel leegschieten, voordat het ar me beest was afgemaakt". Staal en wrak hout De Iraanse grensbewakers wo nen in lemen hutten, de Russen hebben moderne, witgekalkte ge bouwen. De Russische wachtto rens. die als een reeks boortoren* langs de grens verrijzen, zijn van staal geconstrueerd, de Iraanse uitkijkposten zijn bijna belache lijk lijkende houten staketsels. Wanneer de Russen zouden willen aanvallen, zou de hele provincie Azerbeidsjan in een paar dagen overweldigd zijn. Het voornaamste doel van de Russen zou bij voorbeeld kunnen zijn, Abadan aan de Perzische golf te bereiken, teneinde daar door de Engelsen de opbrengst van de grote Anglo-Iraónse olie velden te betwisten, die van Aba- daD uit worden geexploiteerd. Ward Price heeft zijn ogen cn oren wijd. open, nu hij de Iraans-Russische grens kilome ter voor kilometer ..aftast". Wat hij bij de Ararat, de berg van Noach's duif, ervoer, deelt hij in deze brief mede. Trouwens een grote buit m het Midden Oosten lokt in het zwak ke Iran, van welks olievelden de maritieme verdediging van En geland afhangt, en niet minder in Irak, vanwaar de olie van Mo- soel in pijpleidingen naar de Mid dellandse Zee wordt gepompt, en voorts ook in Saoedisch-Arabië, v/aar de Amerikaanse oliemaat schappijen meuwe oliebronnen aanboren. „Iran heeft alle om de Russen aan te lokken en weinig om zich te verdedigen. Iran is even be langrijk voor Engeland als Tur kije voor de Verenigde Staten en Engeland behoorde méér bij te dragen tot de versterking van de Iraanse militaire hulpbronnen. Bovendien zou Rusland hier ijs vrije havens vinden, de traditio nele uitwegen naar zee, waarnaar het Russische imperialisme van oudsher streeft De olievelden van het Midden-Oosten vormen de Achilleshiel van de Westerse mo gendheden Ryk en arm Iran is een rijk land (door zijn minerale schatten,) maar het wordt bewoond door een arme be volking. Deze telt ongeveer 15 millioen zielen. De rijke klasse be staat uit een paar honderd grote grondbezitters die meestal in het buitenland wonen en een aantal lieden die door oorlogs winsten kapitaalkrachtig geworden zijn. Deze laatsten hebben aan zienlijke politieke invloed. De den getrokken wagens. De kosten van levensonderhoud in Teheran, speciaal in het enige draaglijke hotel hebben veel weg van een georganiseerde chantage. Maar dit zijn de tekortkomingen van een nog steeds primitief land. Zweden ontevreden over Israel (Van onze Scandinavische correspondent) STOCKHOLM Men aarzelt in Zweden nog steeds met de officiële erkenning van de staat Israël. Dit berust op het volgens Zweedse op vattingen onbevredigende onder zoek naar de moord op graaf Folke Bernadotte in September 1948. De Zweedse rijksadvocaat heeft te dezer zake een officieel rapport aan het Ministerie van Buitenland se Zaken uitgebracht, waarin scher pe verwijten worden cericht aan de regering en de politie van Israel Hierin wordt oa gezegd: De plek. waar de moord plaats vond werd niet afgezet cn een onderzoek werd pas ingesteld 24 uur na de moord Als gevolg hiervan konden bv. de kogels en een groot aantal patroon hulzen. die van betekenis voor het onderzoek hadden kunnen zijn. verwijderd worden. Verder wordt het ook als een precedent be schouwd. dat spelende kinderen en souvenirjagers zich ongehinderd het hoogst belangrijke ter plaatse aan wezige bewijsmateriaal konden toe eigenen. De auto van de vermoorde werd pas onderzocht, na de reparatie en de andere auto, die graaf Bernadot te begeleidde, werd in het geheel niet onderzocht. De inlichtingen, die verschillende getuigen ver strekten. werden totaal niet benut. Zelfs met erkenning van de grote Felix de Nobel in Italië Opvoering Johannes-Passie met verrassing brand en vallende lampen (Speciale berichtgeving) Het Nederlands Kamerkoor en zijn dirigent Felix de Nobel treden sinds Zaterdag j.l. in Italië op; zij voeren er o.a. Bach's Johannes- Passie uit en zij oogsten veel suc ces. zowel bij het publiek als bii de pers. Dat is prettig voor ons Imid, en vooral voor De Nobel cn zijn koor. Maar ook minder prettige en bijzonder verrassende dingen be leefden zij in Italië. Felix de Nobel dirigeerde in Ber gamo de Johannes-Passie, in het Teatro Donizetti. Een hinderlijk en bijzonder luid gehamer op de mu- ren maakte de uitvoering zo vol strekt onmogelijk, dat de dirigent midden onder het concert kwaad het podium verliet. Wat was de oorzaak van dat lawaai'' Wel, een deel van het gebouw, buiten de zaal, bleek in brand te staan en de brandweer was bezig een muur te slopen om het theater voor afbran den te behoeden Dat is nog niet alles, want de dag ervoor maakte men nog iets zeer ongewoons mee in Brescia bij Mi laan, waar De Nobel eveneens de Johannes-Passie dirigeerde Onder de uitvoering kwam een grote lamp ten gevolge van kortsluiting zo maar naar beneden, midden in het orkest. Gevolg: veel consternatie, geen ongelukken. Nadat de rust was weergekeerd werd het concert voortgezet. \a«npnrin<rpn Ipvprrlrn lol I 'n dc Jan van Nassa"s'"at naspeuringen ie\eracn 101 werd rtoorzocht en haar corrcsDon- nu toe niets op (Van een onzer verslaecevers) Sinds ruim acht maanden is een Haags meisje spoorloos. Op Zater dag 2 Juli 1949. 's middags om vier uur verliet de zeventienjarige Loui se Maria Brouwer het ouderlijk huis. Van dat ogenblik af hebben haar bezorgde vader en stiefmoeder taal noch teken van haar verno men. Hoewel de Haagse kinderpo litie kosten noch moeiten heeft ge spaard om haar op te sporen, is zii daarin tot op heden niet geslaagd. Ettelijke radio-berichten tiin uitge zonden. het signalement werd in de politie- en dagbladen opgenomen, men waarschuwde per telex alle politie-postcn in Nederland en aan de grens, ja zelfs in het buitenland werd naar haar gezocht. Maar alles zonder resultaat. Louise Brouwer was vóór haar verdwijning in betrekking als dienstbode voor dag en nacht bii een familie in de Jan van Nassau- straat. Toen zii vertrok, had zii haar maandsalaris eroot zeventig eulden. bii zien. Nadat haar vader aangifte van haar vermissing had gedaan, eine de politie terstond od onderzoek uit. Haar kamertje bii de Vogelpest in Limburg (Van onze correspondent) HEERLEN. Te Posterholt en Maasniel werden Donderdag ver schillende gevallen van vogelpest geconstateerd. Zes vrachtauto's met een lading kippen waaronder zich. naar het oordeel van de be voegde veeartsenijkundige instan ties, de haard bevond werden in beslag genomen en .een groot aan tal kippen moest direct worden verbrand. Ook uit Obbicht, Heer len en Maastricht kwamen berich ten over gevallen van deze gevaar lijke pluimvee-ziekte. Het gemeentebestuur van Maas tricht zonderde het sierpluimvee m de stadsparken af; de dieren Seretse Khama wil terugkeren LONDEN Seretse Khama. het stamhoofd van de Bamangwato's van Bechuanaland. is van plan. in weerwil van het verbod van de Britse regering. Dinsdag a.s. naar ziin land terug te keren. De regering heeft te kennen ge geven. dat zii zo nodig geweld zal gebruiken om Khama te beletten de grenzen van Bechuanaland te overschrijden. moeilijkheden, waarvoor de Israë lische politie zich geplaatst zag. kon geen bevredigende verklaring hier voor worden gegeven Vastgesteld moet dan ook wor den, dat de Israëlische autoriteiten zich niet voldoende hebben inge spannen, het onderzoek tot een po sitief resultaat te leiden. dentie te voorschijn gehaald. Het bleek dat zii enige tiid brieven had gewisseld met een korporaal van de Landmacht, die in Den Bosch was geleeer».v Dus ging ook de Bos sche oolitie op speurtocht. Maar de militair vertelde, dat Louise de vriendschap met hem al maanden tevoren had verbroken en dat hii niet wist waar zii was De ionec- man bleek wel te goeder trouw. Zodra de vader de mogelijkheid had eeoDoerd. dat zijn verdwenen dochter wellicht illegaal naar Duitsland was gegaan waar de inoeder van zijn eerste vrouw Louise's grootmoeder moest wo nen. werd contact opgenomen met de Duitse oolitie Inderdaad bleek de oude vrouw in Schcrmdorf (Ruhrecbied) gewoond te hebben. Maar zn was allang overleden en de buurtbewoners hadden 't mcisie niet gesignaleerd Even min de be- I ambten van de grensposten. Intussen kwamen er telkens uit diverse plaatsen in Nederland zoals Piinacker Ede en Niimegen meldingen binnen, dat men daar 'n meisie zou hebben gezien, wiens uiterlijk overeenkwam met het sig nalement van Louise Maar telkens bleek het loos alarm. Tót op een goede dag de Amsterdamse oolitie aanwijzingen kreeg die betere re sultaten schenen te beloven Op het bureau kwamen twee mannen binnenstappen. Zii vertel- den. dat zii in een weekblad een advertentie hadden geplaatst voor een ..model" Hierop hadden zii Dit is do zeventienjarige Loufce Maria Brouwer, die sinds 2 Juli van 't vorige jaar vermist wordt. Haar signalement luidde bij hear vertrek: lang 1.68 mr, blond haar, bruine vlek nan rechter halszijde, grote ogen, dikke lippen. Zij ging gekleed in een blauwe japon cn een beige regenmantel. stratie voor. die Louise Brouwer heette. Ook had men in Den Hel der niemand van die naam in dienst gehad als werkster of keu kenhulp En zo liepen de naspeu ringen weer oo niets uit. Waar schijnlijk had de een of andere craooenmaakster de naam van het vermiste meisie in de kranten ce lezen en een valse brief eeoend. Louise Maria Brouwer werd op 4 Juli 1932 te Delft geboren. Vorig jaar is zii al eens eerder weggelo pen. maar werd snocdic ergens in Noord-Brabant achterhaald. Hoe- wel het voor de hand ligt. dat zil verschillende brieven van iongeda- ook deze keer opzettelijk haar ou- mes binnen gekregen, waaronder I ders heeft verlaten, is het toch niet ook een van een zekere Louise Brouwer Zii schreef in haar solli citatie. dat zii bil de Marva in Den Helder diende. De recherche won terstond infor matie in bii deze Marva-afdeline en bii het ministerie van Oorlog Maar daar kwam niemand in de admini- uitgesloten dat haar een ongeluk is overkomen. In ieder geval caat de politie onvermoeid voort met het recherchewerk. Het is slechts zel den voorgekomen, drtf in Den Haag een longen of meisie werd vermist, j dat zolang zoek bleef als Louise Brouwer. Er komt heel wat kijken om de wildstand goed op peil te houden (Van een onzer verslaggevers) Kent U Jan Ham? Zeven-en-zestig is deze stoere Nijkerker- vener. Als U hem ontmoet, vertelt hij U, dat hij het werken moe is. Het werken zoals U en vyij het niet kennen. Werken, zoals een boer het doet van zonsopgang tot zonsondergang. Zo bont maakt Jan Ham het niet meer. Hij vlecht nu matten voor zijn fazanterie: een merkwaardig bedrijf. Jan Ham is er gelukkig mee. Die fazantenfokkerij vult zijn levensavond. Hij voelt zich thuis bij zijn vogels, die de vrijheid liefhebben als een Nederlander. Vogels hunkeren naar hun vrijheid Die vrijheid krijgen ze Jan Ham bepaalt de dag. Dik honderd fazan ten bevolken nu de rennen. Ze vluchten her en der als de foto graaf zijn camera richt. Vreemd volk in de buurt lusten ze niet. Jan Ham kennen ze wel. Straks als 't voorjaar is fladderen de kuikens tegen hem op. Ze zijn voor Ham niet bang. Hij is met de vogels ver groeid, zoals vroeger met zijn grond. Jan Ham is geen groot prater. Hij komt moeilijk op gang. Soms herhaalt hij zijn zinnen alsof hij goed overweegt wat hij zegt. Ham is meer dan boer, hij cis een goed jager. Ze kennen hem niet alleen in Nijkerkerveen. Vraag een goed jager naar Jan Ham. Hij zal U zeggen- Ham uit Nijkerkerveen. natuurlijk ken ik die, dat is die man van de fazanten. „Zestig gaan er binnenkort los", zegt Ham. „Zet U de rennen dan open?" „Neen. dat deed ik wel voor de evacuatie in 1940. Zonde was dat, zonde!" Jan Ham schudt zijn hoofd. „Een beroerde tijd. Alles pikten de Duit sers af. Mijn beste geweer, mijn jachtterrein' Een prachtvogel We lopen op de rennen toe. De vogels zoeken een uitweg. Ze heb ben een hekel aan pottenkijkers. Sommigen vliegen vertwijfeld te gen het gaas. Ham komt bij ons Jan Hem uit Nijkerkerveen toont met voldoening een van zijn prachtige fazantenhanen. (Archifoto) staan. „Rustig maar heren, rustig maar, hoe vindt U die fazanten haan daar?" Het is een prachtvo- gel. Hij loopt trots rond. Het is ten slotte een haan. Wat een kleuren weelde. „Een mooie vogel voor de fok kerij". zegt Ham. „Ja. de Hollandse fazant spant nog altijd de kroon. Veredeling is heel mooi. maar het resultaat is niet altijd even gelukkig. Het is best mogelijk, dat we met een jaar of wat witbonte fazanten kweken. Als die de vrijheid krijgen kyken de jagers hun ogen uit." Ze vinden het misschien een spe ling van de natuur. In die speling heeft JJan Ham de hand gehad. Hij experimenteert graag. Er lopen al vogels bij met de kleur van een pauw. Pech „Is U gelukkig met fokken?" „Gelukkig? Wat zal ik zeg gen. als je de helft van het broed groot krijgt dan, nou ja „dan trek je de Dom om!" Op Salentein. een andere kweke rij hier in de buurt, fokten ze der tien kuikens uit duizend eieren. Kijk, dat is pech. Het is niet uit te maken waar de kuikens aan dood gaan. Misschien wel omdat ze de vrijheid zo lief hebben." „De vrijheid?" „Ja heren, daar draait alles om bij deze vogels. Als je de kuikens door de eerste veertien dagen helpt dan red je het wel. De eerste drie of vier dagen moet de kloek in een loopje worden vastghouden." „Dat zijn dus die vogels, die daar in de rennen lopen?" Stiefmoeders Jan Ham lacht breeduit. „Zo eenvoudig is het niet. We werken met stiefmoeders. Krielhennen zijn het beste voor de fokkerij. Het zijn trouwe dieren. Ze lopen niet gauw van hun eieren. In dit geval dan fazanteneieren. Twaalf gaan er on der elke krielhen. Zodra de kuikens uitkomen is het 't beste om ze vrij te laten lopen. Dat is nu eenmaal hun natuurdrift. Een fazant maak je niet tam. Al heb je ze tien jaar, de wilde natuur blijft er in." „En die zestig die U vrij laat?" „Wel. die verkoop ik aan land goed-bczitters. Die laten de vogels los op hun jachtgebied. Als het jachtseizoen begint zijn die fazan ten vogelvrij. Ze zullen niet alle maal geschoten worden. Ze zijn deksels slim. Trouwens, een goed jager schiet alleen maar in de vlucht. Winstgevend is mijn Fanzanterie „Nieuw Jachtlust" niet. Integen deel, er moeten eerder centen bij. Maar ja. ik wil nu eenmaal helpen de wildstand op peil te houden. Een mens moet wat te doen hebben.." Het was bijna te mooi, die paar lenteachtige dagen, die Maart ons schonk. Om voorba rige illusies de kop in te druk ken is het weer teruggekeerd tot wat past bij dit land en dit kli maat. Neen, dan daar in Parijs.' Zo mer is het er nog niet, maar dat de lente in aantocht is, daarvan getuigen de terrasjes en deze kinderen, die de winterse duf- feltjes hebben afgelegd om vrij de rolschaatsen uit te slaan op een terras langs de Seine. De Eiffeltoren zorgt voor een fraai decor. J Vrije vakbondleiders bestuderen activiteit der communisten LONDEN. De voornaamste lei ders van niet-communistische vak verenigingen in de gehele wereld zullen hun aandacht concentreren op middelen om de communistische pogingen tot ontwrichting van de toevloed van Amerikaanse wapens naar West-Europa te verijdelen. Zij zullen gedetailleerde rapporten be studeren over de activiteit van on der communistische leiding staande havenarbeiders in Frankrijk. Italië, Duitsland. Nederland., Noorwegen en Denemarken. KAPITEIN COEDEWAAGEN Vijftienduizend soldaten voeren onder zijn hoede naar en van de Oost HET VAK VAN SCHEEPSKAPITEIN Is waarlijk alleen de <unst een schip veilig cn wel van de ene naar de andere haven tc brengen Het Is natuurlijk een voornaam ding. maar ook heel belang rijk is. dat Je weet hoe met mensen die Je zonder tal ontmoet, moet omgaan. Heel duidelijk komt deze kant van het beroep tot uiting, wan neer Je op de brug staat van een troepentransportschip Dan heb Jo méér mensen aan boord, dan Je collega van Neerland'» grootste pas sagiersschip de Nieuw Amsterdam, met bovendien een bijzonder snort passagiers. Jong en onervaren, die meer dan ooit gevoelig zijn voor een menselijke behandeling. Wanneer w|J een verklaring zoeken voor het feit. dat kapitein Goedewaagen. die, na een Jaar met het troe penschip Zuiderkruis te hebben gevaren, nog deze maand het com mando over het Llovdsehlp SlbaJak van z|Jn collega Schnetlcr zal overnemen, zo getapt Is b|J zijn vUftlen duizend geüniformeerde passa giers. die hij over de Oceanen bracht, dan ligt dair de oplossing; Goedewaagen Is naast een goed kapitein ook een mens. wiens optre den slechts genegenheid kan Inboezemen. ontmoeting met een tegenligger. Het gebeurde eens op een thuisreis vla het Anderhalvegraadskanaal. dat de Zuiderkruis twee In convool va rende troepenschepen, de SlbaJak en de Kota Inten In het vizier kreeg. Vlug werd zo gekoerst, dat de schepen elkaar dicht zouden pas seren B|j de ontmoeting lagen allo drie de schuiten op één oor. want alles wat maar benen had was naar re reling gelopen om te zwaaien en te roepen. Een merkwaardige ge beurtenis deze ontmoeting van spel- deknoppen op de onmetelijke oceaan, vijf duizend Hollanders op de golven bij elkaar! De Neptunusfeestcn en niet min der de voorbereidingen daartoe vor men evenzeer hoogtepunten in bet leven nan boord Met groot genoe gen dacht kapitein Goedewaagen terug aan het Neptunusfeest dat Tholcn (de eerste helft van Tholcn en van Lier) tesamen met zijn zoon Pim eens organiseerde. Dat was een feest waar de stukken van af vlo gen. dank zij de Tholens, die het prima hadden verzorgd Op de thuisreis was de stemming doorgaans beter dan op de uitreis, hoewel op dc laatste thuisreizen meer dan één soldaat zich zorgen maakte over zijn toekomst in het vaderland. Hoe dichter bij huis. hoo onrustiger ze worden. Bij het nade ren van koelere luchtstreken wor den de Europese pakken voor do dag "gehaald, wat wel zo vlug ge beurt. dat de mannen nog dagen lang de tijd hebben om die pakjes als maar af tc borstelen Geeft ech ter de kapitein na overleg met de COT het sein tot verkleden, dan is in een oogwenk het schip Euro pees! Thuiskomen met de soldaten Is de mooiste gebeurtenis. Met groot ge noegen denkt kapitein Goedewaa gen aan de laatste thuiskomst met zijn goede schip Zuiderkruis terug. Het was daglicht toen de met men sen afgestampte boot de pieren te Hoek van Hojland binnenvoer. De geelgekleurde kustlijn aan bakboord en stuurboord deed de jongen9 spontaan uit volle borst het beken de lied van de blank getopte duinen zingen. Een ontroerend ogenblik. Dan de vaart op de rivier met hon derden zwaaiende mensen overal langs de wal. met tientallen met mensen volgepakte bootjes krioe lend om de grijze romp van de Zuiderkruis en de aankomst langs de kade. waar een orkest volks liederen speelde Kapitein Goe dewaagen maakte zijn laatste reis als gezagvoerder op een troepen schip; die grootse ontvangst maakte dit slot tot iets moois! Een interview op Seamarge Kapiteins krijg Je niet gauw aan het praten over hun vak ook kapi tein Goedewaagen niet. Het wat nota bene gisteren 35 Jaar geleden, dat hij als leerlingstuur' bij de Lloyd in dienst kwam Sindsdien heeft hij afgebroken gevaren, ook de oorlogs jaren toen hij In dienst van de Ame rikanen*. oorlogsmateriaal over de Pacific Dracht Zou hij niets te ver tellen hebben? Maar in Seamarge. zijn gezellig huls aan de Badhuis weg te Schevenlngen. onder de goe de zorgen van zijn vrouw, lokken wij hem toch met een paar listige vraagjes uit zijn tent en dan blijkt, dat de reizen, die hij met Zuider kruis maakte, zeker niet dc slecht ste waren in zijn lange zeemans loopbaan. Duizenden Jonge landgenoten naar de andere kant van de aardbol te brengen of van de verre Oost naar het vaderland terug is weer eens wat anders. Het heeft dan ziin aparte bekoring deze knapen, die met minder comfort moeten toeko men. dan de gewone passagier, op een andere wijze tegemoet te ko men. Daar Is natuurlijk allereerst het probleem die jongens, die meer malen nooit een zeeschip zagen, scheepswijs te maken Wanneer een knaap in benauwde ren naar dek komt gevlogen om zjjn maaltijd die hem zo keurig via het cafetaria- systeem was toebedeeld, zo snel mogelijk weer aan Neptunus toe te vertrouwen dan moet je hem leren, dat aan de lijzijde van het schip te doen Doet hij het aan de windkant, dan moet je soms zelfs op de brug nog een duik nemen om de spetters niet op je pet te krijgen. En wan neer de knapen met heel veel moei te hun zware koffer tussen een ventllatiekoker en het plafond heb ben gewurmd, dan moet hij er weer af. daar in volle zee het slinge rende schip het zware ding in een mum van tijd weer op je hoofd gooit. Dat zijn zo enkele van de vele technische kneepjes die de jongens moeten worden bijgebracht BEZORG ZE AFLEIDING! Voor zover dat in zijn vermogen lag, heeft kapitein Goedewaagen altijd zijn best gedaan in samen werking met eigen staf en met de C.O.T. en zijn officieren, de solda ten aan boord zoveel mogelijk aflei ding te bezorgen Hij liet via de luidsprekers vertellen over de plaatsen, die men passeerde (zo dicht mogelijk als het kon), terwijl ook een bron van vermaak was het wedden op het aantal afgelegde mijlen per dag met een paar pakjes sigaretten als prijs. Dezelfde wed denschappen gingen over net aantal brieven, die van boord naar nuis gingen. Kwam de post aan boo c dan werd zij In recordtijd uitge deeld. Kapitein Goedewaagen maakte het mee. dat een jongen zó verliefd was op zijn meisje, dat h>j haar brieven eerst drie keer las en dan op at Er is natuurlijk genoeg te doen aan boord, al was het alleen maar het dagelijks jassen van 1700 k.g. aardappelen. Maar desondanks bl|jft er vr|je t|jd genoeg over cn dan is elke attractie welkom Een grote attractie was ook alt|jd de Gaat Nederland zien per boot AMSTERDAM Van eind April tot eind September zullen toeristen met een luxe kruiser, die een ac commodatie heeft voor vijftig pas sagiers. vanuit Amsterdam een tocht kunnen maken van zeven da gen over 't IJsselmeer en de Wad denzee. Tal van plaatsen worden aangedaan en vandaar uit worden excursies gemaakt naar beziens waardigheden. De kruiser zal dc naam „Prinses Irene" dragen. Dc tochten zullen ..See Holland Cruises" worden ge noemd.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5