DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Ts jechoslow&ki je sluit kier in het ijzeren gordijn Koningin en prinsessen terug in Soestdijk pf§ IK :WÊ Eyskens heden terug met Leopolds besluit Labourregering neemt ook derde hindernis Stortvloed van goedkope nieuwe merken Geen Stalinknecht Clementis (Westers ingesteld) uit regering te Praag Ja - bn roer Onze diplomaten hebben verlaten Praag Gesprek tot diep in de nacht r 10e Jaargang, no. 63 Woensdag 15 Maart 1050 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Redactie en Administratie: Snouckaerllaan 7. Amersfoort. Bank. Rotterdamsche Bank Posthus 9 Abonnements- TTittrnvs- N V Dp Nipiiutp Port Telefoon redache 3291. Telefoon administratie t>235. prijs 32 cent p. w. of ƒ3.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Gltca\e. 13.V. Ut Oieuwe rers Hoofdredacteur T). DE BOORDER. Dr. Vladimir Clementis, de thans afgetreden Tsjechische minister van Buitenlandse Zaken trad reeds op jeugdige leeftijd tot de communistische partij toe en werd in 1935 als communistisch parlementslid gekozen. Hij stond bekend als een overtuigd Marxist maar en hier moet de oorzaak van zijn heengaan worden ge zocht stond uiterst critisch tegenover de Stalinistische school van het Marxisme. Hij heeft openlijk critiek geoefend op het Sowjet-Duitse verdrag van 1939, hetgeen uiteraard in het Kremlin niet vergeten en vergeven ls. evenmin als zijn emigratie naar Londen in 1939, waar hij deel uitmaakte van Benesj' kabinet. Zijn contact met en zijn kennis van de westerse wereld maakten hem veel minder geschikt voor slaafse onderwerping aan Moskou dan zijn opvolger. CLEMENTIS V- Villiam Siroky, zijn opvolger is lang in de Sovjetunie geweest en kreeg het daarom veel minder dan Clementis aan de stok met andere in Moskou opgeleide par tijfunctionarissen. Siroky is sinds 1921 lid van de communistische partij en heeft evenals zijn voor ganger in de dertiger jaren deel uitgemaakt van het Tsjechische parlement. SIROKY PRAAG. Vladimir Clementis, Tsjechoslowaaks minister van Buiten landse Zaken, in welke functie h\j Jan Masaryk opvolgde, heeft zyn ontslag aan president Gottwald aangeboden. Deze heeft dit op advies van premier Zapotocky aanvaard. Vice-premier Villiam Siroky is thans met de leiding van het ministerie van Buitenlandse Zaken belast. In het officiële com muniqué, waarin dit wordt bekend gemaakt, wordt geen reden van Clementis' aftreden genoemd. Volgens Westelijke waarnemers in Praag betekent het aftreden van Clementis het einde van alle Westerse invloed in het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken en onder zyn functionarissen in binnen- en buitenland. Deze waarnemers verklaarden, dat Clementis „een overtuigende communist" is, „die nooit enige sympa thie toonde voor het Westelijke standpunt, maar ten minste moeite deed om het te begrijpen. PRAAG. De drie Nederlandse diplomaten, die, uit Tsjechoslowakije gewezen zijn op beschuldiging van tegen de staat gerichte activiteit, zUn naar huis vertrokken. Het waren de tijdelijke zaakgelastigde J. van der Gaag, de militaire en luchtvaartattaché kolonel B. R. P. F. Hasselman. en de kanselier der legatie Th. Lochman. De heer Van der Gaag, kolonel Hasselman, mevrouw Iiasselman en mevrouw Lochman reisden per trein, terwijl de heer Lochman per auto ging. Vrijwel alle in Praag geaccrediteerde diplomaten uit het Westen waren op het station aan wezig om afscheid te nemen van de heren Van der Gaag en Hasselman. Zelfs tijdens hun laatste ogen- echter mededeelde In Westerse kringen is er reeds langs op gewe zen, dat Clementis in Praag als een „Westerling" beschouwd werd in verband met het feit, dat hij deel heeft uitgemaakt van de Tsjechische regering in ballingschap in Londen. Tevens is in die kringen verklaard, dat de vooraanstaande leden van het nuidige Tsjechische regime allen in Moskou zijn op geleid en argwaan koesteren tegen iemand, die zoals Clementis Westerse contacten heeft Een ander lid van de tegenwoordige regering, die eveneens tijdens de oorlog in Londen is ge weest, is de minister van Binnenlandse Zaken Vaclav Nosek De regering in ballingschap in Lon den is onlangs door de gecontroleerde pers in een serie bittere aitikelen scherp aangevallefl. In deze artikelen werd de toenmalige rege ring „ahti-Tsjechisch en anti-Rus-1 sisch" genoemd. Noch Clementis noch Nosek werden daarin echter met name genoemd. Door de ontslagaanvrage van Cle mentis wordt een einde gemaakt aan de strubbelingen tussen, hem en de secretaris-generaal v,an de Tsjechi-1 sche communistische partij Rudolf en Senaat waren gisteren bijeen en Slansky, die reeds langer dan een besloten, alvorens tot een beoorde- (Van onze correspondent) BRUSSEL, 15 Maart. Dc Belgische premier Eyskens heeft In ver band met het resultaat der volksraadpleging gisteren te Pregny driemaal een onderhoud met koning Leopold III gehad. Het laatste gesprek, dat 's avonds plaats had, duurde tot diep in de nacht. Met betrekking tot een eventueel besluit van de koning zijn uiteraard geen mededelingen gedaan, aangezien de premier hiervan het eerst het kabinet op de hoogte dient te brengen. Verwacht wordt, dat Eyskens vandaag, na nog eenmaal met Leopold te hebben gesproken, met het antwoord van dc koning te Brussel zal terugkeren. De liberale fracties van Kamer jaar duurden. ling van de toestand over te gaan, blikken te Praag hebben de Neder landers nog moeilijkheden met de Tsjechische autoriteiten gehad. Zij zeiden om afzonderlijke slaapcou- pé's verzocht te hebben aan het officiële Tsjechische reisbureau, dat In het zoeklicht VER. STATEN Spokenvrees DOOR de Ver. Staten waart een spook rond. het spook van het communisme. Daarmee bedoelen we natuurlijk niet het reele com munistische gevaar, dat belichaamd wordt door de buitenlandse poli tiek van de Sowjetunie, de Ame rikaanse communistische partij of de activiteit van Russische agen ten, die achter atoomgeheimen pro_ beren te komen. Zij bestaan en een regering die zichzelf respecteert moet er ernstig rekening mee hou den. Onwerkelijk echter is het communistische gevaar, dat de commissie voor on-Amerikaanse activiteit voortdurend en overal beweert te ontdekken. Vorige week werd mevrouw Acheson van communistische sym pathie beschuldigd, omdat zij tien jaar geleden eens 'n donatie schonk aan een vereni ging, die streefde naar verbetering van de sociale po sitie van het win kelpersoneel, Dr. Jessup, de reizen, de ambassadeur moest zijn reispro gramma plotseling afbreken en hals over kop per vliegtuig van Parijs naar New York vertrekken, omdat de anti-communistische in quisitie om de een of andere reden verdenkingen tegen hem heeft op gevat. Senator Joseph McCarthy, bij wie de spokenvrees ontstellen de afmetingen heeft aangenomen, heeft vier ambtenaren aan buiten landse zaken van „communisme" beschuldigd en van een andere re geringsfunctionaris gezegd, dat hij de man was, „die de taak had ge kregen de gehele wereld commu nistisch te maken". De zaak zou belachelijk zijn als ze niet tegelij kertijd zo tragisch was. Vrees is een slechte raadgever. Als de commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit zich hierdoor laat leiden, bereikt zij het omgekeerde van wat zij beoogt. Want het kan ook voor de Ver. Staten op de duur onmogelijk gunstig zijn, wanneer de hooggeplaatste ambtenaren be langrijk werk moeten laten liggen om zich wegens onzinnige aan klachten te verantwoorden voor een commissie, die niets dan spo ken ziet, zoals eens de heksen- er geen meer beschikbaar te hebben. Dit leek on. waarschijnlijk, en daarom drongen onze vertegenwoordigers nog eens aan op reservering. Ten slotte slaagden zii er na veel. moeite in twee compartimenten te krijgen De ene was voor de dames en de andere voor de heer Van der Gaag en kolonel Hasselman. De trein was vrijwel leeg. toen hij gisteren het station van Praag verliet In welingelichte kringen is men van mening, dat vele leden van heteerst de interpretatie van de koning Tsjechische corps diplomatique in het af te wachten. Ook de Kamer- en buitonland het voorbeeld van Cle- Senaatfracties van de katholieke mentis zullen volgen en in balling schap zullen gaan partij vergaderden gisteren en heb- Een voormalig Tsjechisch commu- j ben, evenals de partijraad de wens nist, die zelf uit zijn land is ge- j te kennen gegeven, dat zo spoedig vlucht, is van mening, dat Clementis I reeds gearresteerd is en als spion te recht zal worden gesteld. mogelijk de beide Kamers in ver enigde zitting moeten bijeenkomen om te kunnen constateren dat de koning niet meer in de onmogelijk heid verkeert om te regeren" door TAIPEI Voor tachtig pro cent is Sianghai's internationale toedoen van de vijand" (zoals de ^oen"gwa"~vernietigd öWIOlÖl iyfÜlflü'WUlTr. politieke hicnïhaven~~fè Loengw door vliegers van Tsiang Kai Sjek. Zes golven bommenwerpers vlogen over de reusaentige luchthaven: zware bommen werden geworpen op de controletoren de startbanen en de administratiegebouwen. kringen meent men, dat alleen de regering tot een yerenigde zitting het initiatief zal kunnen nemen. Waarschijnlijk zullen, voordat tot een dergelijk besluit wordt overge gaan, vertegenwoordigers van de meesters in de middeleeuwen. f Enkele opklaringen i Weersverwachting geldig van f g Woensdagavond tot Donder- 1 dagavond: Overdrijvende wol- l kenvelden. ot> de meeste plaat- I g sen afgewisseld door opklann- j gen. Overwegend droog weer. I Zwakke tot matige wind tus- sen Zuid en Zuid-Oost. Van- j nacht voornamelijk in de Zuid-Oosteliike helft van het j land plaatselijk lichte nacht- vorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan van- daag. 16 Maart Zon op 6.53 onder 13.45 Maan op 6.35 onder 16.19. drie grote partijen overleg met el kaar plegen. Het bureau van het linkse Alge meen Belgische Vakverbond dat gisteren eveneens vergaderde, heeft geconstateerd, dat de geschillen rondom de koning alleen door diens terugtrekken kunnen verdwijnen en dat de economische en sociale moeilijkheden niet kunnen worden opgelost, indien hij op de troon zou terugkeren. Het bureau roept zijn leden tot de grootste waakzaam heid op. SHEERNESS. De gezonken Britse onderzeeër „Truculent", die in de mond van dc Thames in aanvaring kwam met de Ztoeedsc tanker „Dirina" is gis teren door tien berpinpsuaartui- pen gelicht. De avond was al ge vallen toen de met slik bedekte romp uan dc duikboot boven water kwam. na een dap van ingespannen arbeid. Deskundi gen r-an de Britse marine ver wachten in de „Truculent" de stoffelijke overschotten van ten minste twintig personen te zul len aantreffen. De gelichte boot zal worden leeggepompt en ver volgens zullen de scheuren voorlopig worden gerepareerd. De mogelijkheid bestaat, dat de Truculent" na in het dok te zijn geweest, weer in dienst zal worden gesteld. V. Koningin en Prins naar Limburg SOESTDIJK Het Met in de be- doeline van H.M Koningin Jul- liana en Z.K.H Prins Bernhard der Nederlanden op 24 en 25 April a s. een officieel bezoek aan de pro vincie Limburg te brengen. Prins Bernhard uiterlijk Zaterdag naar huis terug NEW YORK Prins Bernhard is gisteren met ziin particuliere vliegtuig uit Quebec in New \ork aangekomen. De prins zal aldaar ziin broer, prins Aschwin van Lip- pe. bezoeken. Tijdens ziin verblijf in New York logeert hii bij graaf en gravin Paul Kotzebüs. De prins heeft verklaard, dat hii indien mo gelijk Vriidae of Zaterdag naar Nederland zal vertrekken. Ziin ver trek zou echter niet later dan Za terdag vallen, daar hii. zoals hii het uitdrukte, „reeds te lang van huis was geweest" Geen uitbreiding van gezondheidsdienst LONDEN Ook de derde door de conservatieven opgeworpen hin_ dernis, een amendement op de Troonrede, waarin het wordt „be treurd. dat de minister van Finan ciën. sir Stafford Cripps. er niet in is geslaagd de regeringsuitgaven te beperken", is door de Labourrege ring overwonnen. Het amendement werd met 308 tegen 289 stemmen verworpen. De liberalen onthielden zich deze maal van stemming. De regering had voor de stemming de vertrouwenskwestie gesteld. Aanleiding tot het amendement was het feit, dat de regering een bedrag van 148 millioen pond ster ling. buiten de reeds ingediende begrotingsposten, had aangevraagd, waaronder 98 millioen pond voor de Nationale Gezondheidsdienst. Minister Cripps weerlegde in zijn rede de beschuldiging, dat de re gering te grote uitgaven doet. Hij betoogde, dat het grootste gedeelte van de 98 millioen pond sterling, die de regering voor de Gezond- heidsdienst heeft gevraagd, nodig is om de ziekenhuizen op peil te VIJF BEKENDE FIGUREN uit de sportwereld collecteerden giste ren tijdens de bokswedstrijden in de Haagse Dierentuin voor de kankerbestrijdingWe zien hier van links naar rechts Piet Kraak, Bram Charité, Luc van Dam (die het eerst offert), Fanny Blankers Koen, Cor du Buy en dr Max Eu we in een voor de meesten van hen vreemde omgeving: in de boksring. houden. Dit betekent echter niet, dat wij tevreden zijn met de Ge zondheidsdienst, zoals die op het ogenblik functionneert. Ik ben er zeker van, dat het de wens is van alle betrokkenen, te beginnen bij de minister (Aneurin Bevan), dat er geen verspilling, ondoelmatig heid en overdaad voorkomen, waar het gaat om deze prachtige nieuwe sociale instelling. Ik ben echter van mening, dat het noodzakelijk is. de verdere uitbreiding van deze dienst voorlopig stop te zetten. Wij moe ten de begroting voor het volgen de jaar zien als een plafond, waar boven wij niet mogen uitgaan," aldus sir Stafford Oorspronkelijk was de begroting voor de Gezondheidsdienst voor het belastingjaar, dat op 31 Maart eindigt, 260 millioen pond. Met de aangevraagde extra 98 millioen pond sterling zullen de uitgaven voor de Gezondheidsdienst in het lopende belastingjaar op 358 mil lioen pond komen. Het cijfer voor het volgend Jaar is nog niet be kend. In April dient Cripps de nieuwe begroting in. Het conservatieve Lagerhuislid Walter Fletcher zei, dat het feit, dat men de kosten voor de zieken huizen niet had voorzien „het erg ste voorbeeld was vun gebrek aan overleg", dat hij had meegemaakt „Als wij de indruk geven een slecht financieel beheer te voeren, zullen de scheuren, die zich reeds in het sterlingblok vertonen, sple ten worden, en zal het blok uiteen vallen," verklaarde hij. Wapensmokkelaars in Djakarta gepakt DJAKARTA. De Indonesische politie heeft Dinsdag 17 personen, onder wie 12 Nederlandse politie ambtenaren. gearresteerd, onder verdenking van wapensmokkel. De ontdekking van dc wapenopslag geschiedde, toen de politie Maandag een huiszoeking deed bij een Ne derlander. dir gedurende het week einde in hechtenis was genomen, wegens het bezit van een gestolen motorrijwiel. Op een verborgen plaats werden toen handgranaten, geweren, mortieren, automatische wapenen, pistolen en munitie aan getroffen. Van de zijde der politie wist men niets van enige politieke drijfveer achter deze organisatie aan wier activiteit thans een einde is gekomen. AMSTERDAM De Neder landse Filmclub heeft het Draedi1- caal ..Film van de Maand" verleend aan de Deense film ..Vier jaar la ter" r Nee toch. Eerste Amerikaanse bommenwerpers naar Engeland WASHINGTON. Engeland zal zijn eerste materiaal vier B29 bommenwerpers (Superforten) krachtens het Noord-Atlantische wapenprogram de volgende week ontvangen. Dit zijn de eerste Amerikaanse vliegtuigen, #die Europa op grond van het program zullen bereiken. De Amerikaanse bemanningen, die de toestellen naar Engeland zullen vliegen, blijven enige tijd in dit land om het personeel van de Britse luchtmacht het onderhouden en besturen van de toestellen te leren. Kota Inten vanavond in Rotterdam DEN HAAG Het troepenschip Kota Inten komt hedenavond in de Rotterdamse haven aan. met repa triërende militairen uit Indonesië. De ontscheping van de opvarenden begint, behoudens onvoorziene om standigheden, morgenochtend om 11 uur. BAARN. Om acht minuten voor negen gisterenavond reed de door twee locomotieven getrokken koninklijke trein het stationnetje te Baarn binnen, waar van het eerste perron de hekken langs de baan waren weggeno men en een loper was uitgelegd naar de koninklijke wachtkamer. Langzaam reed de trein onder de overkap ping binnen cn na even heen en weer te zijn gerangeerd, stopte de trein precies voor de loper. Als eerste stapte mr I. G. van Maasdijk uit dc wagen, onmiddellijk gevolgd door de prinsessen Margriet, Beatrix cn Irene, gekleed in grijze bontmanteltjes. Margriet droeg een klein blauw koffertje en haar twee zusjes elk een rood leren koffer tje. Gekleed in een kort beige bontmanteltje over haar zwarte japon verliet daarop Konin gin Juliana de wagon. Heus! SOESTDIJK H.M. de Ko- ningin heeft ten paleize Soestdiik mr J M. L. Cals beëdigd als staats secretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Claretla Pctacci, die tegelijk met Mussolini stierf, heeft brieven nagelaten, waaruit blijkt, dat zij zeer gesteld was op des Duce's zachte stem. Me nigeen klinkt nog een ander ge luid in de oren. Zacht? dat heeft men nooit geweten! De riksja verdwijnt uit zuid en oost-A zié, d.w.z. dc riks ja- dravers verdwijnen. Zij worden riksja drijvers", want de riks- ja's Worden gemotoriseerd... made in Germany! De SOS-bom is er nu ook; speciale luisterposten kunnen haar geluidsgolven tot op 5.000 km opvangen. Dertig luisterpos ten over de gehele wereld zou den voldoende zijn. Wie echter moet haar uitwerpen? Mary Hayes is een schoon heidskoninginnetje. In een etalage van de BOAC (British Overseas Airways Corporation) te Washington gedemonstreerd dat men slapende beter een vreemde taal kan leren dan wa kende. Onze opvoeding heeft dus duizenden jaren lang niet Hartelijke ontvangst op het station Met een gebaar van aangename verrassing begroette Hare Majes. teit de kennissen, die haar kwamen afhalen en zij drukte ieder hartelijk de hand. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de Koninklijke wachtkamer, waar onder meer ter begroeting aanwezig waren de pre sident-directeur der Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollan der. de particulier secretaris en particulier secretaresse van de Ko ningin. W. J. baron van Heeckeren van Molecaten en mevr. N. Smitt Avis. Een vriendinnetje van de prinsesjes drukte haar speelgenoot jes enthousiast de hand. De konin gin. die het aan te zien was. dat de vacantie haar goed had derhield zich korte tijd die haar kwamen afhalen in H.M. Koningin Juliana en de prinsesjes Bea trix, Irene en Margriet hebben hun vacantie er weer op zitten. Dinsdagavond' zijn zij uit Sankt Anton in Ne derland teruggekeerd. Onze vorstin en haar dochtertjes op het moment, dat zij het station le Baarn verlaten om zich naar het paleis .Soestdijk te begeven. Rechts prinses Beatrix; links prinses Irene. J wachtkamer. Weldra reed een hof- auto voor en allen stapten in en gingen in snelle vaart naar het pa leis. De heer Van Maasdijk, die met zijn echtgenote en dochtertje mee waren geweest naar Sankt Anton, vertelden nog iets over de reis. Maandagavond arriveerde men' om twaalf-uur in Bazel, alwaar werd overnacht, 's Morgens om zeven uur werd de koninklijke trein ge koppeld san de BazelAmsterdam expres. Bij do Nederlandse grens werd de koninklijke trein weer af gekoppeld cn met twee locomotie ven ging het toen snel op huis aan. „De prinsesjes", zo vertelde de heer Van Maasdijk, „zijn tot aan de laatste vacantiedag zeer enthousi ast ge^ébest. Maandagmorgen heb ben zij nog geskied. Hierin hebben zij trouwens reeds goede vorderin gen gemaakt. Zij zitten in de twee de ski-klas van boven af. Mevr. M. A. PenninkMitschmann. die in Sankt Anton last van bronchitis heeft gekregen, was gelukkig zover opgeknapt, dat zij met de trein mee kon. Op het station te Baarn stond een ziekenauto gereed, waar mee zij naar huis werd vervoerd. MARGARINE-OORLOG WEER FEL OPGELAAID ROTTERDAM. De margarineoorlog is opnieuw fel opgelaaid. De grote fabrikanten z(|n er namelijk toe over gegaan om nieuwe, goedkope merken margarine In de handel te brengen, die aan bonafide winkeliers worden geleverd, om hen in staat te stellen ook goedkope margarine aan de klanten te verkopen. Die winkeliers, die de gewone standaard-merken van de margarine-fabrikanten tegen te lage prijs hebben verkocht. z(Jn van levering van deze merken uitgesloten. Uiteraard zullen de goedkope merken margarine niet gevitami neerd zijn. Bij de duurdere stan daard-merken is dit wel het geval. Het is trouwens een eigenaardige kwestie met het vitamineringspro- ces t.a.v. margarine, want er zijn geen voorschriften, noch is er con trole t.a.v, de doses vitaminen A en D. die in de margarine worden ge daan. Elke fabrikant kan dus net zoveel (of net zo weinig) vitami nen in zijn margarine verwerken als hem goed dunkt en aangezien het vitamineringsproces een vrij kostbare kwestie is, ligt het voor de hand, dat er veel wordt geknoeid. Uit de prijzenstrijd kan men aflei den. dat er nu alles wordt gedaan om de kostprijs der margarine te drukken. Bonafide margarine-fa- brikanten achten het feit. dat er geen voorschriften t.a.v. het vita mineringsproces bestaan, een ge vaarlijke misstand. De goedkope merken Margarine worden door de fabrikanten aan de winkeliers geleverd voor de prijs van f 1.06 per kilo De verkoopprijs bedraagt f 1 20 per kilo (30 cent per pakje), zodat er voor de winkeliers al wel heel weinig winstmogelijkhe den overblijven. Dat deze goedkope pakjes in de handel worden ge bracht. moet dan ook zo worden ge zien. dat hiermee uitsluitend bedoeld is de winkeliers een afweermiddel in de margarine-oorlog in de hand te geven. In Amsterdam, waar de strijd zich zeer heeft toegespits. worden de pakjes trouwens nu reeds voor een kwartje, met verlies dus, verkocht.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1