Beleid in zake Schelde-veren betreurd door Eerste Kamer Wie niet herbouwen wil, krijgt opbouwobligaties „Neen" Huurwet r Korps Speciale Troepen terug in ons land N.S. en A.T.O. worden niet bevoordeeld, zegt minister tuberculose. Neurenbergse documenten naar Vredespaleis Rumoerige kraambezoekers geven mik van twee meter Uitputtende verhoren van bijna tien uur Donderdag 16 Maart 1950 3 (Van onze parlemcntsrcdacteur) DEN HAAG. Geen minister krijgt bij de behandeling van zyn be- grotlng in de beide Kamers der Staten-Gencraal zulk een uitvoerige verlanglijst aangeboden als de minister van Verkeer en Waterstaat. De Eerste Kamer heeft zich Dinsdagavond en Woensdagmorgen niet onbe tuigd gelaten, zodat minister Spitzen twee uur nodig had voor zijn ant woord, waarmede hij uiteraard niet alle vragers heeft tevreden gesteld. In ieder geval de heer Kramer (arb.) niet, die verleden jaar een motie in zake vrijheid van overtocht met de veren over de Wcster- schelde zonder hoofdelijke stemming had zien aannemen en de voor genomen invoering van een gedeeltelijk veertarief nu weinig gelukkig vond. In de thans door hem ingediende motie sprak de Kamer uit. dat d® gedeeltelijke wederinvoering van het veergeld niet in overeenstem ming was met door vroegere regeringen gedane beloften en het beleid der regering daarom betreurd werd. Zij werd wederom zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een ander kardinaal punt in de discussie werd gevormd door het probleem van de vervoerscoórdina. tie. waarbij verschillende Kamer- E leden een te grote invloed van de I spoorwegbelangen vreesden De Nederlandse Spoorwegen dirigeren I niet mee. zei de minister uitdruk kelijk; alleen het algemeen belang mag hier richtsnoer zijn. Ordening in het vervoer achtte hij in de eer ste plaats de taak van het bedrijfs leven zelf. doch dit schijnt voor samenwerking in eigen kring nog een beetje huiverig te zijn. Dat de Ned. Spoorwegen moeten beschik, ken over 21.000 goederenwagens is een prognose van het Centraal Plan bureau, waarbij rekening is gehou- I den met toepassing van moderne bedrijfsmethoden. Dit aantal is lager dan de N.S. vóór de oorlog bezaten. De klachten over onder- bieding bij vrachtvervoer door de Spoorwegen achtte de minister niet gemotiveerd. Wat de A.T.O.-tonnage betreft, waartegen door het particuliere wegvervoer is geprotesteerd, be toogde de bewindsman dat de hui dige begrenzing ligt beneden de tonnage, welke de A.T.O. nu bezit. Bovendien is dit een overgangsre geling. Straks zal een instantie op grond van de wet goederenvervoer met auto's definitieve cijfers vast stellen. In ieder geval was naar zijn mening de A.T.O. niet boven proportie bevoordeeld. Wat betreft het vervoer van eigen personeel door ondernemin gen heeft het overleg tussen het departement en de E.V.O. geleid tot volledige overeenstemming. De betreffende richtlijnen kunnen spoedig worden verwacht. Ook ae oorlogsschaderegeling voor de Ne derlandse Spoorwegen kan spoedig worden tegemoet gezien. Het rij wiel met hulpmotor is wettelijk op het ogenblik nog een motorrijwiel. Uiteenlopend optreden van politie en rechterlijke macht heeft verwar ring gesticht. Het is de bedoeling, dat deze voertuigen van de grote wegen verdwijnen en de minister hoopt in overleg met Justitie bin nenkort tot een oplossing te komen. In antwoord op een vraag van de heer Kievit (Arb.)) deelde de mi nister mede. dat Nederland blijft staan op geheel vrije deelneming aan de Rijnvaart in Duitsland zulks volgens de acte van Mannheim. Over de door België ingevoerde premies voor het Rijnverkeer is overleg gaande. De begroting werd na replieken zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De architect-kunstschilder J van Epen te Hilversum is 70 jaar geworden. Hij was een der eersten, die belast werden met het ontwer pen van complexen arbeiderswonin gen in de hoofdstad. Engels schip in nood DEN HAAG. Hedenmorgen heetf de Britse trawler „Rival 3" noodseinen van een schip opgevan gen. Dit schip, vermoedelijk het En gelse „Strathgeldie", vroeg om as sistentie. Het bevindt zich waar- 1 schijnlijk zestig of zeventig mijl Noord-Noordoost van Buchan Ness j De „Strathgeldie" maakt snel water en zet koers naar het Zuidwesten. Indien Stalin 100 jaar vrede garandeert TORONTO. Indien Stalin voor de komende 100 jaar vrede garandeert zal het links-georiën- teerde Canadese „Vredescongres" I toestemming krijgen op 7 Mei de aula van een school in Toronto te gebruiken voor een vergadering. Dat was het antwoord van de auto riteiten op het verzoek van het j „Vredescongres", om de aula van de Middelbare Technische School t aldaar toegewezen te krijgen voor een vergadering De voorzitter van j het „Vredescongres", die thans in Moskou verblijft, moet nu Stalin maar om die garantie vragen. 330 Huizen des gevaars veilig gemaakt BERGEN OP ZOOM. De politie i in Bergen op Zoom doet huis aan huis een onderzoek naar aanwezig- I heid van munitie en vuurwapenen, j In een week zijn 700 woningen be zocht en in 330 daarvan bleek muni tie aanwezig te zijn, o.a. 838 granaat- I hulzen, al of niet gevaarlijk, vier mortiergranaten, 23 handgranaten. waaronder scherpe, een mijn, acht slaghoedjes, vier granaatkoppen. 76 I revolverpatronen. 67 geweer-, mi trailleur- en stengunpatronen en een ontsteker. Het onderzoek wordt voortgezet. Stakende gondeliers leggen verkeer in de Dogestad lam VENETIë. Een algemene 24- uursstaking heeft het verkeer in de drie Noord-Italiaanse idustriesteden Venetië, Verona en Vicenza gedeel- telijk lamgelegd. De staking dreigt over te slaan naar andere steden. De beroemde Venetiaanse gonde- j liers hebben zich ook bij de staking J aangesloten. De kanalen van Vene- i tië liggen nu verlaten en de bevol- king is gedwongen om thuis te blij ven. Enkele enthousiaste zwemmers j uitgezonderd! Advertentie 2.MJ VRIJ NEDERLAND van deze weck behandelt weer vele actuele onderwerpen, o.a. Inenten tegen zeggen tegen het ontwerp 'Anton van Duinkerken Het Heilig Jaar en Jaar Dit Heilig Htldc Venoey-Jonker Antwoord aan Einstein Wenst u dit nummer te ontvangen?. Toezending volgt: a. Na ontvangst van 25 ets aan postzegels; of b. gratis na ontvangst van een briefkaart waarmede u een proefabonnement bestelt tot en met 30 Juni 1950, terwijl u ons 2,70 doet toekomen per postwissel of per postgiro nr 6269 ten name van De Twent- sche Bank met vermelding rekening „Vrij Nederland". Administratie- ..Vrij Nederland", Raamgracht no. 4. Amsterdam-C., Telefoon 32600. Uitgewezen Tsjechische vrouwen wachten tot laatste trein (Eigen bericht DEN HAAG. Mevrouw Marte Ludvova, attaché bij het Tsjechisch gezantschap in Den Haag, en mej. H Palova, administratrice aan de kanselarij, wier terugroeping uit Nederland vorige week Donderdag door de Nederlandse regering werd geëist zijn naar de Tsjechische le gatie ons mededeelt, vandaag nog met vertrokken. Morgen loopt de termijn af, welke de Nederlandse regering heeft gesteld in de nota waarin deze represaille-maatregel werd neergelegd. Een vrouwelijke employé van het gezantschap deel de ons vanmiddag mede, dat de beide Tsjechische vrouwen natuur lijk zullen vertrekken en dat de termijn niet zal worden overschre den. Het laatste ogenblik wordt echter blijkbaar afgewacht. Mandje met eieren vóór de vader (Van een onzer verslaggevers) ven en de weg naar het „bakhuus" Deze weck zijn wij mee geweest konaen wijzen. Geen echt bakhuis te „kraomschudden" in Hicrden overigens, maar een plezierig ïnge- achtcr Harderwijk. Een heel oud nchte kamer met ergens een touw gebruik, volgens hetwelk vrienden waaraan je de trap die. alsic niet en geburen het gezin, waar pas een wordt gebruikt, één geheel vormt kleine is geboren, een krenten- met het plafond kunt laten zak- brood aanbieden van twee meter ken. Zakt die trap dan kan moeder lengte en 34 centimeter breedte. De de vrouw naar zolder gaan. naar petemoei overhandigt de jonge de kinders. moeder een dekentje voor de wieg De „kraomschudders" waren wat laat gisteravond. Zij kwamen op een vrachtauto; de bakker reed voorop met zijn broodje. Zodra al_ len waren „uitgeladen" begon het feest, dat inzette met het zingen van „Trek maar aan het touwtje en de wieg zal gaan." Onmiddellijk daarop volgde het welkom voor de baby: „Hoej joe lelijkert! Hoei, joe lelijkert! 'k Zal joe met de bezem de deur uutslaon". Zo rumoerend trok de stoet naar de familie Van der Poppe, die in Veluws costuum zat tc wachten met van ouders en schoonouders geleende stoelen en nog enige ge ïmproviseerde banken. Onder klompengestamp trokken de zangers het bakhuis binnen. FEEST BEGINT de „kraamheer" krijgt een mandje eieren. Voor die plechtigheid is oud- Veiuws bocrencostuum voorschrift. Zwart voor de mannen, met zwarte pet maar hagcl-witte klompen. En voor de meisjes zwarte japon met een wit doekje als muls op het hoofd. Een harmonicaspeler gaat voor het gezelschap uit en allen zingen. Heel luid en heel lang. Het was stil op de Molenweg in Hicrden, toen wij zochten naar het „bakhuus". waar J. van der Poppe met vrouw en kinderen woont. Doodstil! Geen buren, geen dorps genoten, zelfs geen licht in de boer derijen. Alleen een paar jongens, die wat langer buiten mochten blij. HET HOOGTEPUNT van het kraomschuddende kraam- rrouio probeert het twee meter lange en 34 cm brede krenten brood aan te snijden. Vier jaar met aftrek voor Wreszynski AMSTERDAM. Dc vierde ka- mer van de Amsterdamse Recht bank, heeft Siegfried Wreszynski veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf met aftrek van een jaar Pur®5- voorarrest. De uitspraak is dus conform de eis, „wegens voortge zette oplichting en oplichting meer malen gepleegd". Dit achtte recht bank bewezen. Maximale uitgifte: 500 millioen DEN HAAG. In de Ned. Staatscourant van 14 Maart 1950 is een uitvoeringsbeschikking van de minister van Financiën gepu bliceerd, welke de uitgifte regelt I van opbouwobligaties zoals is voorzien in artikel 53 van de Wet cp de Materiele Oorlogsschaden. Deze wet kent de mogelijkheid om ontheffing van de op dc bij drage rustende bestedingsplicht te verkrijgen. Ten einde te voorko men, dat de op deze wijze vrijge maakte bedragen onttrokken wor den aan de wederopbouw, is nu do mogelijkheid geopend cm ten belope van deze bedragen op- j bouwobligaties uit te gcven Hier-1 door zal het mogelijk worden, dat personen, die niet tot herbouw willen of kunnen overgaan, hun bijdrage in verhandelbare op bouwobligaties uitbetaald krijgen, zodat zij ten slotte na verkoop der obligaties het bedrag van hun bij drage in geld in handen kunnen krijgen. Tevens zal het hierdoor mogelijk worden op verwoeste ob jecten rustende hypotheken af te lossen. De hypotheekhouder krijgt dan zijn vordering uitbetaald in opbouwobligaties. De opbouwobligaties worden A pari uitgegeven tot een be'oop van ten hoogste vijfhondera mil lioen gulden, in coupures van 1000 gulden, 500 gulden en 100 gulden. De afgifte aan een gerechtigde wordt per inschrijving beperkt, voorzover het coupures van 500 gulden betreft tot een coupure en voorzover het coupures van 100 gulden betreft tot vier cou- De opbouwobligaties welke een rente dragen van 2Vo Ve, luiden aan toonder en zijn voorzien van jaarcoupons per 1 Januari. De looptijd is ten hoogste twin tig jaren, tc rekenen van 1 Januari 1949. De opneming in dc notering ter beurze van Amsterdam en Rotter dam zal worden bevorderd Radio-artisten tegen „muziek-in-blik" (Van onze correspondent) HILVERSUM. Tijdens hel in- ternatioanle congres van radlomu- sicl in Wenen is dc kwestie van do mechanisatie in dc muziek uitvoe rig besproken in verband met liet herhaalde Rcbruik van op dc plaat of magnetofoon vastgelegde muzi kale prestaties voor dc radio, zon der dat daar ccn financlc! compen satie tegenover wordt gesteld. Bij dit congres deed men de me dedeling, dat de omroepcentra in de verschillende Europese landen het in principe eens zijn met do rechten van de radio-musici en nr- tisten op dit gebied, doch dat Ne derland hen dit recht betwist. Ook wat betreft de z.g. uitwisselingspro gramma's neemt Nederland een apart standpunt in. Dc Engelse uit voerenden krijgen n.l. voor hun uit wisselingsprogramma's van de B B. C. wel een vergoeding, want in En geland bestaat een wettelijke be scherming op dit gebied. De Neder landse nrtisten krijgen niets. Naast een internationale actie om hierin verandering te brengen, die ook op het Wener congres is besproken, staat in Nederland een nationale actie voor de deur ten behoeve van dc Nederlandse radio-artisten. om hetzij door wetten, hetzij door an ders luidende overeenkomsten dan de huidige, in de bestaande toe stand verbetering te brengen. Te Londen is. 67 Jaar oud, overleden onze landgenoot Jac. Bct- lcm. die in Engeland naam maakte als edelsmid bij het zilveren jubilé van het Britse koningspaar (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De documenten, die leidden tot de veroordeling \an oorlogsmisdadigers als Scyss Inquart, Von Papen. Hess, Goring en al die anderen, die in Neuren berg het Waterloo van een on menselijke nazi-carrière vonden, liggen sinds Dinsdagmiddag opge slagen in de kelders van het Vre despaleis. In de komende tijd zul len al die attributen uitgezocht cn gearchiveerd worden ten behoeve van de landen, die er nog weer eens een blik in willen werpen, ten behoeve van de geschiedschrij ving en wellicht ook een uit gemaakte zaak is dit nog niet ter kennisneming van het inter nationale publiek dat bet Vredes paleis zal komen bezoeken. Reeds aanstonds toen het hof in Neurenberg de misdaden tegen de menselijkheid van de nazi-kop stukken ging behandelen, voelde men behoefte om de documenten, die hierbij geproduceerd zouden worden, ook na afloop van de zit ting te bewaren. Direct dacht men toen ook aan het Vredespaleis, de zetel van Internationale Hof van Justitie, als bergplaats. In Octo ber van het vorige jaar werd hierover door de vier landen, die de eindbeslissing in deze zaak hadden, overeenstemming bereikt. En zo landde Dinsdagmiddag op Schiphol een speciaal vliegtuig, dat de archieven van het Neuren bergse Hof. verpakt in 37 kisten, naar Nederland bracht. Captain Hutchius en twee sergeanten van het Amerikaanse bezettingsleger bewaakten tijdens de luchtreis de lading en zetten deze bewaking voort toen de kisten in een wagen van Van Gend en Loos, omgeven door gemotoriseerde marechaus sees, naar Den Haag werden ge bracht. Wat precies de inhoud van de I kisten is, is nog niet bekend, want dc betrokken landen hebben tal Misschien is er hier of daar wel een kneusje, want de kisten met documenten uit Neurenberg gin gen langs een glijbaantje van de wagen de kelder van het Vre despaleis in. (Eigen foto) van documenten aan het archief onttrokken voorzover zij deze in eigen omgeving nodig hadden voor de berechting van oorlogs misdadigers. Aangenomen mag echter worden, dat behalve de duizenden pagina's rapporten en verslagen ook de gramofoonopna- men, microfilms van de documen ten, films van het proces en over tuigingsstukken naar Den Haag gezonden zijn. Geëscorteerd door de marechaus see rijdt de vrachtwagen, die de 37 kisten met de dossiers van het Hof in Neurenberg van Schiphol naar Den Haag brengt, de poort van het Vredespaleis binnen. (Eigen foto) Garretje van de Berenkamp bood het dekentje aan en de eieren voor de „zwaar beproefde" kraamheer. De kraamvrouw probeerde de krentenmik te snijden, wat niet al te best lukte. Vervolgens kwam de vereiste koffie met een klont, gevolgd door een boerendansje en nog luider schallende liederen, als „Tsienoel- dee", „Een flinke boerenmeid die kost een daalder" en „Laat de klok maar luiden". Intussen werd de baby getoond, een meiske, de vierde in het gezin, maar de eerste, bij wie men kwam „Kraomschudden". Toen het zover was, werd zeer uitnodigend gezongen om kleine glaasjes en zingende betoogd, dat het een groot feest was tot een fo tograaf vertelde, dat het zingen niet op de foto kwam en men alleen maar aaa hoefde te roepen. Wat gebisseerd moest worden, omdat de lampen weigerden. Daarna kwamen roggebrood met kaas, krentenmik en het kleine glaasje. Toen begon het eigenlijke feest pas. Het zal niet zo vroeg geëindigd zijn. Evenmin als vroe ger, al kwamen de „kroamschud- ders" toen niet per auto en bege leid door fotografen. Maar „kroamschudden" is nu eenmaal een bijzondere manier om op kraamvisite te gaan. In de stad doet men het zo niet! Geen tolk? Een „misverstand" In alle vroegte Woensdag ont moeten wij de heer Van der Gaag, die vergezeld was van me vrouw en kolonel Hasselmnn (de eveneens uit de gratie geraakte Nederlandse militaire en lucht vaart-attaché) in hun coupé. Uit voerig vertelden zij ons van de enerverende weken van het pro ces en wat daaraan is vooraf ge- toen we gisteravond aan boord van de „Sibajak" met hen spraken, die indruk kregen we ook uit het ge sprek met dominee H J. Timcns, een leger predikant die speciaal bij dit onderdeel van onze strijdkrachten werkzaam is geweest. Hij was de „springende" dominee m ons leger, want om zich helemaal in de menta liteit van de parachute-troepen in te leven volgde hij de opleiding voor parachutist, sprong hijzelf tien keer uit het vliegtuig ook bij de acties en zo is hij geworden tot wat voor bij deze „para's" als een hoge waardering geldt: „een zeer geschik te kerel". Wij vroegen hem naar zijn bevindingen met Westerling in Ban- dung en naar de juistheid van de berichten, dat er soldaten van het Korps Speciale Troepen zouden heb ben deelgenomen aan de acties van de APRA in Bandung. Ds. Timens ontkende ten stelligste de juistheid van deze berichten. „Geen man van dit korps heeft Westerling geholpen", zei hij, „hoewel de naam van de oude commandant nog steeds veel zegt voor deze troepen". Hij maakte zich echter bezorgd over de toekomst van een deel van deze soldaten en in het bijzonder over de Ambonese en de Indo-Euro- peaanse militairen, die bij het Korps Ex-zaakgelastigde over proces-Louuers Bekentenissen aan de lopende band (Van ccn onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Nadat de openbare aanklager bij het staatsgcrcchtshof tc Praag dc doodstraf tegen de Nederlander J. A. Louwers had geëist, pleitte Louwcr's advocaat zo goed en zo kwaad als dat ging voor het leven van zijn cliënt. De aanklager, de man die dit leven had geëist, was toen in diepe slaap verzonken. „HU dommelde niet zo maar even, neen hij was vast in slaap." Van morgen ln dc D-trein uit TsjechoslowakUe, tussen Vcnlo en Rotterdam, heeft dc heer J. van der Gaag. tot voor kort Nederlands zaakgelastigde in Tsjechoslowakije, maar thans door dc Tsjechen niet meer „gewenst", ons dit feit verteld. Het is wellicht het meest typerende staal van dc sfeer, die er gedurende de drie dagen van het proces tegen Louwers cn tien Tsjcchoslowakcn heeft geheerst. gaan. Het was een litanie van machteloosheid een reeks van po gingen van een gezantschap om een landgenoot in moeilijkheden hulp te verlenen, die afstuitte op de onwil van de regering waar men was geaccrediteerd. Nadat gedurende de elf weken dat de heer Louwers in voorarrest is gehouden, vrijwel dagelijks te vergeefs was geprobeerd niet hem in contact te komen, kreeg het gezantschap aan dc vooravond van het proces, om vijf uur in de na middag, de mededeling dat het proces de volgende ochtend om acht uur zou beginnen. De plaats waar de zitting zou worden gehouden werd niet ver meld en eerst na urenlang speu ren en telefoneren, kwam men er achter dat dit in de Pankrag-ge- vangenis zou zijn. Kort na zeven uur op de eerste dag van het proces, waren de he ren Van der Gaag en Hosselman met twee employé's van het ge zantschap en de Belga-journalist Beaujean, die altijd voor onze ver tegenwoordigers als tolk optreedt ter plaatse. De formaliteiten die zij hadden te vervullen om tot de zitting te worden toegelaten na men echter veertig vijftig minu ten in beslag en toen zij in de zaal kwamen was de zitting reeds begonnen. Buiten was de tolk achtergeble ven. Nadat de heer Hasselman had gewezen op de aan het gezant schap gerichte mededeling, dat de zitting openbaar zou zijn, werd gezegd dat dit ook inderdaad het geval was, maar dat de zaal reeds geheel was bezet. Binnen bleek echter dat de pu blieke tribune tien rijen -zitplaat sen bevatte, waarvan er slechts vijf waren gevuld. De eerste dag van het proces is de heer Louwers tien uur achter een verhoord met een onderbre king van een uur. 's Avonds om kwart over acht, aan het einde der zitting, was hij vrijwel uitgeput. Nochtans sprak de heer Van der Gaag als zijn persoonlijke mening uit, dat Louwers een physiek vol strekt normale en .gezonde indruk maakte. Dat hij ook geestelijk ge zond was, maakt de heer Van der Gaag mede op uit het feit, dat toen hij op de laatste dag aan het eind Louwers op zeer korte afstand kon benaderen, diens eerste vraag was: „Hoe gaat het met mijn vrouw?" De andere beklaagden maakten de indruk bij het vooronderzoek minder sterk in bepaalde richting psychisch te zijn beïnvloed dan Louwers. Hij bekende maar raak en ging daarbij ook op dingen in die met zijn zaak geen rechtstreeks verband hielden. Het laatste uur van de tweede dag liet de president de publieke tribune ontruimen, om redenen die de heer Van der Gaag niet bekend zijn. Toen de derde cn laatste zittings dag nauwelijks een half uur oud was, werd de heer Van der Gaag plotseling uitgenodigd op een kan toor in het gebouw te komen. Daar werd hem met de meeste vriende lijkheid medegedeeld, dat hem thans het gebruik van een tolk was toegestaan. In het gesprek dat volgde, zei onze zaakgelastigde dat hii daar thans veel minder belang bil had dan op de eerste dag. Dit tekent dc stemming bij delegaties der Westerse demo cratieën: op een officiële recep tie in de afgelopen weck staat een ambassadeur te praten met 'n hoge Tsjechoslowaaksc func tionaris. Een belangrijke figuur van een derde mogendheid voegt zich bij hen. De ambassadeur (duidelijk verstaanbaar voor de Tsjecho- slowaak): „Wel, ben jij nog hier? Ik dacht dat je al lang was uitgewezen v. (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De „Sibajak", die gisteravond uit Indonesië hier in de haven arriveerde bracht ccn grote verrassing mee. Zonder dat er officieel bericht over was gegeven cn zelfs zonder vermelding van dc namen op dc passagierslijst kwam dc helft van het Korps Speciale Troepen, het korps, waarvan Westerling de oprichter is, naar ons land om hier deels gedemo biliseerd, deels opgenomen te worden naar alle waarschijnlijkheid in andere legeronderdelen. Deze soldaten, die in Indonesië dc zwaarste taken tc vervullen hebben gekregen, vertrokken zonder enig officieel vertoon uit Tandjong Priok en debarkeren ook zonder dit officiële vertoon in Rotterdam. Hun hele vertrek uit Indonesië, waar de R.I.S. hen niet meer wil zien, is zeer stil, opvallend onopvallend geschied, iets waarover de soldaten zelf al zeggen zij weinig niet heel erg té spreken zijn. Deze indruk kregen wij van hen Speciale Troepen warén. De meeste Ambonezen zijn, hoewel zij in dienst van de RIS konden treden, gedemo biliseerd en teruggekeerd naar hun land, waar echter weinig bestaans mogelijkheden voor hen zijn. Aan boord van de „Sibajak". waren er bij de 200 militairen, die ontscheep ten, vijftig die nog nooit in ons land geweest zijn, die echter uit vrees voor wraak van de Republikeinen hierheen gekomen zijn en meteen doorgaan naar het kamp, dat te Chaam voor deze speciale comman do troepen is ingericht. De anderen gaan eerst naar huis, sommigen zul- len demobiliseren, anderen willen graag als beroepsmilitair in het leger blijven. De andere helft van het Korps Speciale Troepen komt aan boord van het troepentransportschip „Georgic" naar ons land. Wat dominee Timens betreft, ook hij weet nog niet wat hij zal gaan doen Zijn liefste wens is geestelijk verzorger te blijven van deze solda ten, die hij door en door leerde ken nen en die hij liefkrceg. Hij was het die met hen uit het vliegtuig sprong, hij was het die tussen de patrouilles door gelegenheid wist tc vinden de jongens bij elkaar te krijgen voor een kleine godsdienstoefening, hun lief en leed is het zijne geworden en hij kan er moeilijk van scheiden. UITGEWEZEN. Onmiddellijk na zijn aankomst in Den Haag is dc Nederlandse zaakgelastigde te Praag, de heer van der Gaag naar het ministerie van Buiten landse Zaken gereden, waar hij besprekingen voerde over dc ac tie tegen Nederland. Van der Gaag voor hij het ministerie be treedt. (Eigen foto) „Maar er is u eigenlijk nooit een tolk geweigerd" was het verbluf fende antwoord, waarop de heer Van der Gaag degene, die de heer Beaujean de toegang had verboden, liet ontbieden. Deze bleek echter.. van niets te weten cn de conclusie van Tsjechoslowaaksc zijde was (oh. uiterst hoffelijk natuurlijk) ..dat het dan wel een misverstand /.ou zijn geweest": Overigens kreeg dc heer Van der Gaag toen plotse ling voor het verdere verloop van de zitting een gereserveerde nlaats in de zaal. Bovendien resumeerde de president vóór het requisitoir begon, ten behoeve van de verta ling het verhoor van dc heer Lou wers waarbii in een kwartier dc bekentenissen die de eerste dag tien uur in beslag hadden genomen de revue Dasseerden. Aan het slot vroeg de president dc heer Louwers: „Hebt u klach ten over de behandeling bij het vooronderzoek?" Zo lang duurde de stilte die volgde, dat de president zijn vraag moest herhalen. Het ant woord. dat de heer Louwers na wederom een lange aarzeling caf. moet ontkennend hebben geluid, het was echter onverstaanbaar. Maar de president herhaalde triom- phanteliik .neen" Wat de verdediging betreft, ver telde de heer Van der Gaag. dat juridische argumenten in alle plei dooien schitterden door afwezig heid. Toeristische aspecten voor België (Eigen bericht) DEN HAAG. Dit jaar zullen de nodige schikkingen worden ge troffen om van de Benelux een levende werkelijkheid te maken ir. het raam der toeristische uit wisselingen. België heeft thans zijn lange en moeizame inspanning tot cie toeristische wederopbouw bijna beëindigd en dc steden, die in de ocrlog, vooral in de Ardennen, tot ruïnes gemaakt werden zijn nu weer bedrijvige plaatsen. Toeris tenpaden en wandelwegen werden opnieuw aangelegd en lok het kunstleven is wer in normale ba nen geleid. Voor 1950 zullen de prijzen voor hotels en restaurants belangrijk lager zijn dan in 1949. Kleurrijke folkloristische feesten en optochten zullen een aardig v ermaak vormen voor de toeristen, die België deze zomer zullen be zoeken. In de lente van 1950 ver toont België zich voor zijn vrien den van de gehele wereld met een behoorlijke toeristische uit rusting, met een sfeer van open en eerlijke ontvangst, met rede lijke en stipt nageleefd prijzen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3