DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Churchill pleit voor Duitslands opneming in Westeuropese defensie België staat voor zeer V z=: zorgelijke uren Klacht over Baarnse politie bij minister ingediend Mgr. De Liva moet Praag verlaten Attlee: onverstandig en on verantwoordelijk r~ 7 Amerika wil W.-Duitse werven onbeperkt laten bouwen r Jaarbeursgedachte is juist gebleken Londen-Rome in ruim 2 uur Ontslagkwestie Van der Heyden verwekt nog altijd deining 10e Jaargang, no. 65 Vrijdag 17 Maart 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamscbe Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of ƒ4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. (Jitgave: N;V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. PRAAG. De Tsjechische rege ring heeft Donderdag aan mgr Ot- tavio de Liva, de enig overgebleven vertegenwoordiger van het Vaticaan in Tsjechoslowakije, bevel gegeven om binnen drie dagen het land te verlaten. Mgr. De Liva, secretaris van de Pauselijke nuntiatuur in Praag, wordt beschuldigd van in menging in Tsjechische binnenland se aangelegenheden. Pokken-epidemie in Oost-Java SOERABAJA Soerabaja heb ben zich in de afgelopen dagen enkele gevallen van pokken voor gedaan. Donderdagavond bedroeg het aantal gevallen reeds 30 en er worden nog steeds nieuwe geval len gemeld. De besmetting is af komstig van Madoera waar zich reeds 900 gevallen hebben voor gedaan. Lou Bandy krijgt het Mob. Oorlogskruis Tijdens een liefdadigheidsfeest van „Voormalig Verzet Nederland", dat afgelopen nacht in gebouw Palace te Rotterdam is gehouden, heeft de heer A. S. M. van Schen- del. voorzitter van het Provinciaal Bestuur van de Nationale Federa tieve Raad van Voormalig Verzet, aan de heer Dieben. beter bekend onder de naam Lou Bandy, het Mobilisatie Oorlogskruis uitgereikt. (Van onze correspondent) LONDEN, 17 Maart. In het algemeen defensiedebat, dat gisteren in het Lagerhuis werd gehouden, heeft ChurehiU om een geheime zitting van het Huis gevraagd en in algemene termen voor insehakeling van West-Duitsland in de West-euro- pese defensie gepleit. Beide suggesties werden door Attlee la ter in de avond ten enenmale van de hand gewezen. Om in een defensiedebat plotseling met een dergelijk voorstel te komen was wel een heel wonderlijke manier om de eenheid der demo cratische naties en van West-Europa op te bouwen voor Attlee en hij betitelde Churchill's te berde brengen van „dit netelige en moeilüke probleem" als „uitermate onverantwoordelijk en on\ erstandig". De bitse, ia boze toon van Attlee's antwoord hii beschuldigde Chur- chill van het maken van ..goedkope en hatelijke partiipolitieke opmer kingen" en zei dat hii niet dacht dat een geheime zitting momenteel nut kon hebben behalve om ..dit soort verkiezingssDeeches te vermij den". was kennelijk veroorzaakt doordat Churchill niet had kunnen nalaten om bii het begin van ziin rede een paar stekelige en insinu erende opmerking over Attlee's re cente benoemingen tot de Dosten van ministers van Defensie en Oor log (ministers Shinwell en Stra- chey) te maken. Churchill haalde een aanhaling van hem zelf uit Decem ber 1948 aan. waar - hij gezegd had, dat het ministerie van oorlog niet een vergaarbak voor ministeriële mislukkingen diende te zijn en vond, dat deze uitspraak nog gold. Onder het Atlantisch Pact had Engeland heel wat militaire aange legenheden met de Verenigde Sta ten en andere mogendheden te re gelen. Hii meende, dat dit soort zaken niet verzameld zal worden door Attlee's keus. Het was echter niet alleen de rancuneuze en bijwijle enghartige partijleider, die met Churchill aan het woord kwam Nadat hij zijn stekeligheden had geloosd en bij de wijdere aspecten van algemeen defensie-belcid en strategie beland de, werd het een rede in grote stijl, waarin hij zijn door zo rijke erva ring geschoolde blik liet dwalen over de reële problemen der hui- (Zie verder pag. 2 j 's Konings besluit plaatst parlement en partijen voor moeilijke beslissingen (Van onze correspondent) BRUSSEL Konlnk Leopold III heeft medegedeeld, dat hy zJch op grond lan het resultaat der olksraadpleging ter beschikking houdt \an het volk. Volgens hem zal het parlement de huidige crisis moeten op lossen. Indien dit lichaam beslist, dat hy zyn prerogatieven niet dient terug te krygen, zal hy zich terugtrekken. Indien hpt daarentegen hem zyn prerogatieven teruggeeft, eist, volgens de koning, het beginsel der parlementaire meerderheid, dat ledereen zich hlerby neerlegt. Vandaag is een kabinetsraad ge- reglmatigc wegn te bewandlen en Compleet met kanarie Koningin Frcderika van Grieken land in een helicoptère aan boord van de Amerikaanse zware krui ser Newport News", tijdens een bezoek dat zij en koning Paul aan dit schip brachten, toen een Amerikaans smaldeel gedurende vier dagen in de Griekse wateren vertoefde. I houden, waar moest worden beslo- j ten of de regering zich met 's ko- j nmgs opvatting kan verenigen. De koning zegt, dat het resultaat der volksraadpleging hem heeft I doen constateren, dat het Belgische volk met een onbetwistbare meer derheid zijn wil te kennen heeft gegeven hem het uitoefenen van de i prerogatieven te zien hervatten; hij merkt op, dat de door hem afge legde eed hem voorschrijft de ver plichtingen na te komen, die hij ten opzichte van het Belgische volk op zich heeft genomen. De koning wijst er op, dat zich zekere moeilijkheden van politieke aard kunnen voordoen, die echter buiten zijn verantwoordelijkheid liggen. Volgens hem moet het par lement zonder uitstel een oplossing geven aan de huidige crisis. Bij de beslissing van het parlement zal hij zich neerleggen. „Mocht het parlement hem zijn prerogatieven wederom verlenen, zal het begin sel der parlementaire meerderheid eisen, dat iedereen zich daarvoor buigt, ter wille van de hogere be langen van het land". Leopold III heeft de gematigde katholieken de kans Roboden om de beslissing aan het parlement over te laten. Maar ook de extre me Leopolddistcn krijgen nu de kans om de katholieke partij aan haar verkiezingsbeloften, namelijk de koning terug te brengen in het land. vast te nagelen en het stem men van hun parlementariërs voor een troonsafstand bijna onmogelijk te maken. In een verenigde zitting van de beide Kamers hebben de katholie ken met 196 van de 387 stemmen de absolute meerderheid. Met de stemmen van enkele koningsgezin de liberalen zou de terugkeer van de koning op de troon gemakkelijk kunnen worden verzekerd, maar als de liberale partij daarna niet aan een regering wenst mee te wcr. ken. beginnen daarmee pas de moeilijkheden, want de katholieken alleen hebben in de Kamer niet de absolute meerderheid. Wat de liberalen zullen doen wordt vandaag besloten. Het soccialistisch partijbestuur heeft laten weten, dat het de be slissing van de koning, in hoge mate in striid acht met de belan gen van het land. Zo staat dus Beelie voor een hoogst zorgelijke toekomst. - A A t Een levende kanarie in een kooi boven op het hoofd van een schone vroutv, dat is het nicuu)- ste snufje van de Parijse hoe- denontwerper Tristan Maurice, dat oucripens herinneringen wekt aan de tijd, dat de dames hele fregatten in hun haar plachten te dragen. De vogel is een Bengali. De mannequin de monstreerde dit ontwerp op het „Beauty and the Bcast"-con- cours in een Parijs hotel. Havenstaking in Frankrijk PARIJS. Zeelieden, lid van de communistische C.G.T. te Le Havre, hebben met overweldigende meer derheid besloten te gaan staken in dien de reders niet tegemoet komen aan hun eisen voor hogere lonen Elders in Frankrijk is het rustig aan het stakingsfront. De arbeiders der gas- en eiectriciteitsbedrijven, sommige bakkers, straatvegers, as surantie-bedienden en gemeentebe ambten staken nog en er is nog geen kans op een onmiddellijke bij- legging van hun geschil. IRffiX LU'JJWi IP tSC ÜD JCnBTÜL' IC CTrlin 3T CRiL'JïtnJITiS 13STiIB FINLAND Impasse TV/T EER dan drie weken reeds J-VJ- heerst in Finland een kabi netscrisis en op het ogenblik ziet het er nog niet naar uit, dat deze snel tot oplossing zal worden ge bracht. De pogingen van formateur Kekkonen, de leider van de boe renpartij, schijnen voorshands schipbreuk te hebben geleden, om dat de sociaal-democraten niet be reid bleken mede te werken aan de vorming van een regering op „een zo breed mogelijke parlemen taire basis", zoals president Paasi kivi uitdrukkelijk had verzocht. Deze weigering spruit daaruit voort, dat de socialisten deelneming aan een kabinet, waarin ook com munistische ministers zitting heb- ben nadrukkelijk van de hand wij- Hl het I zen, terwijl juist aoeklicht I door Paasikivi J de opdracht was verstrekt ook de communisten voor zijn ministerie aan te zoeken. Op het eerste- gezicht mag het vreemd lijken, dat Paasikivi, die nog maar heel kort geleden, tijdens de presidentsverkiezingen, het mikpunt van de communistische aanvallen is geweest, thans een verzoenende houding aanneemt en hun de vriendschapshand toesteekt. De redenen, die hem daartoe heb ben bewogen liggen echter voor de hand. Het zijn overwegingen van buitenlandse politieke aard. In de algelopen twee jaar zijn de com munisten uit de Finse regering ge weerd. Dit heeft voortdurende cri- tiek van Moskou op Helsinki tot gevolg gehad. Men hoopt, dat de communisten, die nimmer de'rege ring in gevaar hebben kunnen brengen, hun vijandige houding jegens de regering zullen opgeven, wanneer zij in de regering verte genwoordigd zijn. Men hoopt ook op betere betrekkingen met Mos kou. De communisten hebben zich reeds tot deelneming bereid ver klaard. Maar voorlopig verkeert men nog in een impasse. „Bouw van groter en sneller schepen helpt werkloosheid bestrijden De Duitsers kunnen voor 30 millioen dollar schepen per jaar ver kopen, indien de huidige geallieerde beperkingen gewijzigd worden, aldus de toelichting. Zij wijst er op, dat 25 a 30 duizend werklozen op de Duitse scheepswei-veri werk zouden kunnen vinden door buitenland se opdrachten. In December en Januari hebben West-Duitse scheeps werven buitenlandse opdrachten tot een totaal van 40 millioen dollar van de hand moeten wijzen in verband met de geallieerde beperkingen. Deze opdrachten waren afkomstig uit Noorwegen. Frankrijk en ver scheidene andere landen. De huidige bouwcapaciteit van de West-Duitse werven worden geschat op 200.000 ton, maar dit zou binnen anderhalf jaar kunnen worden opgedreven tot 300.000 ton. Niemand wil de schepen, die Duitsland thans mag bouwen, het on economische type van 7200 ton en 12 knopen. Het Amerikaanse plan beoogt de werkloosheid te bestrijden en de West-Duitse economische activiteit te vergroten, maar het stuit nu reeds op krachtig verzet bij de Britten en de Fransen. Ook zijn de Amerikaanse scheepvaartbelangen het niet eens met het poli tieke voordeel dat achter bovengenoemde plan nen van Washington opduikt. De Commandant Charcot", aan boord waarvan zich te Brest de Franse zuidpoolexpeditie in scheepte, heeft zijn bestemming bereikt. Het schip ligt gemeerd aan een ijsveld voor Kaap Disco very in Adelie-land. Elf leden van de expeditie zullen hier meer dan een jaar verblijven om we tenschappelijke waarnemingen te verrichten. Ook Djakarta bij Republik-Djokja DJAKARTA. President Sukar no heeft Donderdag het besluit ge tekend tot opheffing van het fede rale district Djakarta en Ommelan den. Dit gebied behoorde constitu tioneel tot de negara Pasundan. Nu deze negara zich heeft aangesloten bij de Republiek Indonesia, komt het federale district met ingang van Donderdag te ressorteren onder het j bestuur der Republiek Indonesia als een onderdeel van de provincie West Java. Het grondgebied van de gemeente Djakarta behoort dan tot de Repu bliek Indonesia, doch het bestuur wordt gevoerd door de R.I.S. Vestigingsverbod slagers verdwijnt vermoedelijk (Eigen bericht) Zowel in officiële als in vakkringen onderzoekt men de mogelijkheid het vestigingsverbod voor slagersbedrijven op te heffen. In leidende slagers kringen verwacht men niet, dat dit -vele nieuwe slagerszaken tot gevolg zal hebben i daar de kosten voor inrichting thans zeer hoog ziin. Ook de vesti- j gingswet kleinbedrijf (die de ere- dietwaardigheid. vakbekwaamheid e.d. regelt), zal wel als een natuur lijke rem werken. Zij, die in 1916 hier te lande het Jaarbeursinstituut ln het leven rie pen, gingen uit van de gedachte dat het voor het zakenleven van het grootste belang moet worden geacht om door persoonlijk contact met afnemers en leveranciers en door het van nabij gadeslaan van de prestaties der concurrentie nieuwe relaties te kunnen aankweken, oude relaties te kun nen verstevigen en nieuwe ideeën te kunnen opdoen. De ontwikkeling die de Utrechtse Jaarbeurs sinds dien te zien heeft gegeven, heeft bewezen hoe juist deze gedachte was. Aanvankelijk in het bijzonder gericht op het met elkaar in contact brengen van Nederlandse zakenlieden is, vooral in de laatste jaren, aan dit streven uitbreiding gegeven door de Jaarbeurs tot een internationale manifestatie te ma ken en aldus ook de Nederlandse zakenman af nemer, leverancier of concurrent met zijn buiten landse collega in contact te brengen. Deze laatste ontwikkeling sluit wel zeer gelukkig aan bij de steeds toenemende internationale samen werking op economisch gebied, zoals deze bijvoor beeld in de Benelux en in het streven naar Europese economische eenheid tot uitdrukking komt. De te verwachten opneming van de Nederlandse economie in een groter geheel, stelt ieder Nederlands bedrijf voor de taak zich tijdig te oriënteren over de plaats, die het straks in dat grotere geheel zal moeten in nemen en over, de wijze, waarop het zich deze plaats kan veroveren. Bij de vervulling van deze taak zal het Nederlandse bedrijfsleven in belangrijke mate profijt kunnen trekken van de mogelijkheden tot contacfneming met buitenlanders, die de internatip- nale Jaarbeurs te Utrecht thans biedt. Vervult dus de Jaarbeurs op het gebied der eco nomische samenwerking een belangrijke rol, niet minder van betekenis is haar rol op dat andere rröf. dr. J. R. M. van den Brink, minister van Economische Zaken, schreef voor ons dit ar tikel ter gelegen heid van de 54e Jaarbeurs, die Dinsdag wordt geopend. actuele terrein; dat der bevordering van onze ex port. Door de buitenlanders in steeds groter getale naar Utrecht te trekken, waar zij zich op eenvou dige wijze een oofdeel kunnen vormen van het tech nische kunnen van ons Nederlandse bedrijfsleven, levert ook de Nederlandse Jaarbeurs haar gewaar deerde bijdrage in de strijd voor de vergroting van onze uitvoer, d.i. de grondslag voor de economische toekomst van ons land. Robertson treedt af BONN De Britse Hoge Commissaris generaal Sir Brian Robertson zal Duits land in Juni verlaten om opperbevelhebber te worden in het Midden-Oosten. Bommenwerpers te koop DEN HAAG Op Woensdag 22 Maart zal de Inspecteur der domeinen te Den Haag bij inschrijving verkopen 7 „Mit chell" bommenwer pers, afkomstig van de Marincluchtvaart. dienst. Deze vliegtui gen staan op het ma rine vliegkamp „Val kenburg" (Z.H.). Zij zijn bestemd voor de sloop. SAIGON Vlieg tuigen van het Ame rikaanse vliegdek- schip „Boxer" heb ben gisteren boven de kust van Indo- China gevlogen om de kracht der Ame rikaanse luchtstrijd krachten en de steun aan de nieuwe staat Vietnam te demon streren. Hoewel de meningen over ophef fing nog al verdeeld ziin. beseft men in slagerskringen wel. dat het vestigingsverbod niet voor altijd kan gelden, ook jonge slagers moe ten een kans hebben zelf een zaak op te bouwen. Gezien het toenemende streven naar vrijheid in de handel, ver wacht men. dat het vestigingsver bod over enige tiid zal verdwijnen. De De-Havilland Comet, het eer- Ciampino aanwezig toen de machi- ste passagiersvliegtuig ter wereld, ne daar na zijn tocht van 1530 km. dat door straalmotoren wordt om 12 20 uur landde. De beman- voortbewogen, is gisteren in twee ning bestond in totaal uit zes kop- uur en vijf minuten van Londen pen. Gisteravond is het vliegtuig naar Rome gevlogen cn heeft daar- weer naar Londen teruggekeerd, mee een record gevestigd. Tot dus- De terugreis duurde 2 uur en 10 ver werd de snelste vlucht tussen minuten, de Britse en de Italiaanse hoofdstad volbracht door een Engels jacht vliegtuig. een Hawker Fury, die het traject in Mei van het vorige jaar in iets meer dan twee en een half uur aflegde. Opgewekt en tevreden stapte John Cunningham, de piloot, in Rome uit zijn toestel. „Ik had ge hoopt de vlucht in twee uur en twee minuten te kunnen maken," zei hij laconiek, „maar ik had te genwind en daarom duurde het drie minuten langër." Maandenlang is men al bezig met het invliegen van de De-Havilland Cornet. De vlucht die thans werd ondernomen was een proef om brandstofverbruik en snelheid te controleren. Meer dan vijfhonderd toeschouwers, onder wie de Britse ambassadeur Sir Victor Mallet en hoge Italiaanse militaire en civiele autoriteiten, waren op het vliegveld Militair vliegtuig te Belawan verongelukt MEDAN. Een „Mustang" van I de militaire luchtvaart is door on- i bekende oorzaak in de haven van Belawan neergestort. De bestuur- der werd gedood. Het ongeluk ge schiedde, toen, bij wijze van af scheidsgroet, twee Mustangs ron dom het s.s. „Plancius" -van de K.P.M. vlogen toen dit schip de haven verliet. Het stoffelijk over schot. van de vlieger is nog niet gevonden. Relaties met Australië op hoger niveau (Eigen bericht) DEN HAAG Officieel wordt ons medegedeeld, dat ingevolge een juist gesloten overeenkomst tussen Nederland en Australië de weder zijdse gezantschappen tot ambassa des zullen worden verheven. De eerste Nederlandse ambassa deur in Australië zal binnenkort worden bekend gemaakt. Australië is het negende land waarmede Ne derland ambassadeurs uitwisselt. (Van een onzer redacteuren) BAARN. Bjj de minister van Binnenlandse Zaken Is een klacht inge diend over het optreden van de politie te Baarn. Dit is geschied door een inwoonster dezer gemeente, aan wie in verband met de ontslagkwcstic van inspecteur J van der Heyden door de politie vragen zyn gesteld, die zU van onbehooriyke, Ja zelfs beledigende aard acht. Dc bewuste dame en enige andere ingezetenen van Baarn ztfn verhoord, nadat het Ambtenaren gerecht het ontslag van de heer Van der Heyden nietig had verklaard Naar men weet heeft de burgemeester van Baarn. mr F. J. van Becck Calkoen. zich niet bü deze uitspraak neergelegd doch is hij in hoger beroep gegaan by de Centrale Raad. Zjj die verhoord zijn hebben de indruk, dal men nieuwe getuigenverklaringen tegen de ontslagen inspecteur verzame len wil, omdat men hem liefst in een zo kwaad mogeiyk daglicht stellen wil wanneer deze zaak voor de tweede maal door dc administratieve rechter wordt behandeld. Over het indienen van deze klacht kan men zich slechts ver heugen. Hierdoor toch is de moge lijkheid geopend, dat men zich van hogerhand gaat bezig houden met de toestanden in het Baarnse poli tiecorps, waarin nog altijd een ze kere onrust heerst, die weinig be vorderlijk is voor het aanzien van deze landelijke gemeente, die te vens de koninklijke residentie is. Mogelijk kan, als gevolg daarvan ook een antwoord worden gegeven op de vele vragen, die ook na de behandeling van de zaak Van der Heyden door het Ambtenarenge recht nog open zijn gebleven. De vraag bijvoorbeeld of men op grond van de nietigverklaring van het ontslag niet mag concluderen, dat het onderzoek van de Rijks recherche naar de gedragingen van de vroegere corpscommandant, hoofdinspecteur C. J. Dragt en de toestanden in het Baarnse corps niet grotendeels bevestigde, wat in specteur Van der Heyden daarom trent ter kennis van de procureur- generaal gebracht heeft. De vraag bijvoorbeeld of het over dit onder zoek uitgebrachte rapport niet ter kennis van de burgemeester van Baarn is gebracht en zo ja, waarom deze dan zijn ambtgenoot te Zutfen er niet over inlichtte, toen de heer Dragt naar de post van commissaris van politie aldaar solliciteerde. De vraag onder meer, waarom men r.ict eerder met krachtige hand in het politiecorps van Baarn heeft in gegrepen en of dit misschien ge schied is om zo weinig mogelijk op zien te baren, zonder te bedenken, dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken. (Zie verder pag. 5j Prins Bernhard Zondag terug DEN HAAG. Prins Bernhard zal naar alle waarschUniykheid Zondagochtend om 8 uur op Schip hol van zijn buitenlandse reis in het vaderland terugkeren. S Aanhoudend zacht l Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag- 4 avond: Half tot zwaar bewolkt met g enkele buien. Matige tot j - krachtige en langs de Wadden- - kust af en toe harde Zuid- 5 Westelijke wind. Vrij zacht. g 18 Maart Zon op 6.49 onder 18 49 - Maar. op 6 56 onder 18.48 n.m A J

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1