Rare tijd voor kippenhouders Medewerker dienst Hacke veroordeeld U proeft het, dit BRUINTJE BEER BISCUIT Mn cractatie is. De smaak en knappende brosheid, welke verkregen worden door dc speciale bewerking van de allerbeste grondstoffen, maken deze biscuitjes tot ten klasse apart. Nee toch.Heus! Als men tot een Russisch meisje zegt: ,Je ziet er uit als een millioen dollar" wordt ze woedend, want le. is de dollar een gehate munt en 2e. munt is er niet om aanbeden te worden, (Prawda). Men kan trouwens best wat anders zeggen, minder duur en van beter effect. Hij (AL d'Isabeliais 96 en Zij (El. Veneruso) ts 36, maar dat is geen bezwaar geweest om te Capriolo (It.) het huwelijks bootje in te huppelen, bedolven onder een „confetti" van rozen blaadjes, anjers, rijst en been tjes, oeroude symbolen. In Italië komt een soort bijen voor, die niet steken en ove rigens normale bijen zijn. Wie kweekt nu slangen die niet bij ten, paarden die niet slaan, tij gers die niet klauwen, etc.? Betty Grable is een goede voor de PTT, want alle.en reeds in 1949 ontving zij 572000 brieven van bewonderaars. Hoe veel procent zou zij werkelijk lezen?, want het zijn er al tijd nog een dikke 1600 per dag. Twee maanden voorwaar delijk, proeftijd drie jaar BOTTERDAM Dc Botterdam- se Rechtbank heeft de 44-jarige kdjunct-commies ten raadhuize J- v. d. Haspel, die een kennis inzage heeft gegeven van een vertrouwe lijk ambtelijk concept-rapport, dat hU uit het bureau van een collega had weggenomen, veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Officier van Justitie had vier maanden onvoorwaardelijk en ont zetting uit het recht om ambten te bekleden geëist. Men herinnert zieh dat de man, aan wie v. d. H. het stuk liet zien, werkte voor de Stichting Opleiding Arbeidskrach ten Nederland, een particuliere in lichtingendienst. Zoals wij veertien dagen geleden reeds uitvoerig hebben bericht, had de adjunct commies met de „Stich ting" zelf niets te maken. Op grond van zijn vriendschappelijke betrek kingen met de oud-illegaal G. v^. had hij het ambtelijke stuk, in strijd met het reglement op de rechtspositie van gemeente-ambtenaren, waarin geheimhoudingsplicht ten opzichte van stukken is vastgelegd, aan zijn vriend ter inzage gegeven, het pa pier nam hij 's avonds om 5 uur weg en hij zorgde ervoor, dat het de volgende ochtend om 9 uur weer in de la van het bureau van de colle ga-ambtenaar lag. Hij was onder de indruk gekomen van de lyst namen van vooraanstaan de personen (o.a. dr ir Hacke, direc teur-generaal van de Arbeid), die de Stichting, waarvoor D werkzaam was. leidden. Zes catalina's voor de marine (Van onze verkeersrcdacteur) AMSTERDAM. Naar wij verne men overweegt de Koninklijke Ne derlandse Marine over te gaaD tot de aanschaffing van zes Catalina-amphi- bie-vliegtuigen. Deze maal kan in guldens worden betaald, wat een aanzienlijke deviezenbesparing oe- tekent. De machines zullen worden geleverd door „The Babb Company" in de V.S. aan Aviolanda te Papen- drecht, die voor de revisie zal zorg dragen. Deze opdracht betekent voor Aviolanda werk voor een half j3ar. Deze fabriek, die grote ervaring heeft met vliegboten, is zojuist ge reed gekomen met een grote op dracht, namelijk de revisie vau veertig Havard-lestoestellen. van de Zwitserse luchtmacht. Dit jaar meer melk dan in 1949 (Van onze landbouwredacteur) Wanneer de wispelturigheid van het Nederlandse klimaat de vee voedervoorziening van de rundvee houderij geen parten gaat spelen, kan dit iaar een noe aanmerkelijk grotere melkstroom worden ver wacht dan in 1949. In de verstre ken twee en een halve maand is de melkproductie voortdurend hoger geweest dan in de overeenkomstige Striode van vorie iaar: in Januari g zij 12 tot 15 daarboven en nu 17%. Met deze productie in het voor uitzicht. heeft het bedrijfschap voor Zuivel steeds meer exportmo gelijkheden voor boter vrij gege ven. kort geleden nog naar Duits land. Van 26 Maart af zal de uit voer van boter naar alle landen worden opengesteld. De export van de overige zuivelproducten is reeds sinds April 1949 geheel vrij. Nederlandse politieman nen te Surabaja in arrest DJAKARTA. De Indonesi sche politie heeft 17 personen, on der wie 12 Nederlandse politie ambtenaren gearresteerd, nadat Zij op het spoor was gekomen van een smokkelcomplot, dat zich be zig hield met het transport van wapenen en van Surabaja uit opereerde. De arrestatie geschied de, nadat de politie bij toeval een froot wapenarsenaal had ontdekt Veranderde bestemming troepenschepen (Eigen bericht) Het Panamese motorschip Fairsea, dat 10 dezer met 1850 militairen uit Djakarta vertrok en zich vandaag zuidelijk van het eiland Ceylon be vond en het Italiaanse stoomschip Castel Bianco, dat volgens het af- vaartschema vandaag uit Djakarta zou moeten vertrekken met 900 sol daten aan boord, zullen naar aan leiding van een daartoe gedaan ver zoek van de rederijen niet naar Amsterdam varen, zoals oorspron kelijk was vastgesteld, doch in de Rotterdamse haven hun passagiers afleveren. DAMES1APON doupion tmprimê damesjopnn. Nieuwste pastelkleuren 75 Maten 36 46 VOORJ AARSMANTEL Lame diagonale Geheel op atfpe de chine gevoerd Lichte vooriaarslinten ezf) Maten 38-46. Splinternieuwe auto gekraakt Donderdagmiddag te half drie op de hoek VinkenwegSchriks- laan, een ernstige aanrijding plaats tussen een zwaar beladen vracht auto van de bleekwaterfabriek van R. uit Maartensdijk en een nieuwe luxe auto bestuurd door de garage houder G. K. te Soest. De heer K. had voorrang en verkeerde in de mening dat de vrachtauto hem de ze voorrang ook inderdaad ver leende. Hen rekende echter mis en met een snelheid van ongeveer 40 km. reed de vrachtauto, de perso nenauto precies in de flank. De per sonenauto, met de heer K. achter het stuur, werd enige meters mee- geslurd en kwam tussen een boom en de vrachtauto beknedr te zitten. Wonder boven wonder kwam de heer K. met de schrik vrij. De per sonenauto wasnog slechts goed voor de sloper. De bestuurder van de vrachtauto had geen letsel bekomen en de vrachtauto had geen averij. Proces-verbaal is door de politie opgemaakt. Kerkconcert in Ned. Herv. kerk Woensdag 22 Maart a.s. hoopt de heer Maarten Kooy, organist van de Ned. Herv. Kerk te Soest in de Oude Kerk een kerkconcert te ge ven. Medewerking verlenen Tineke Van Raalte, sopraan, Gerda Brands, fluit en Fred. Robert, viool. Deze musici brengen werken van Bach (aria voor sopraan, fluit, viool en orgel), Buxtehude (solocantate), Pachelbeli. Schers (fluitsonate), Frescobaldi e.a Over de uit te voeren werken zal een kleine toelichting worden gege ven. Kind loopt ernstige brand wonden op Aan de Krommeweg trok een 10- jarig jongetje in een onbewaakt ogenblik een emmer kokend water, waarin zich ook soda en ammoniak bevond, van een vergasser en kreeg over zijn linkerarm. De knaap liep daarbij ernstige brandworden op. Chr. Gemengd kinderkoor in oprichting Er is in Soestdijk behoefte aan een goed kinderkoor. Dezer dagen is een voorlopig bestuur gevormd met het doel te komen tot oprich ting van een Christelijk Gemengd Kinderkoor. Dit bestuur is samengesteld uit leden van de Ned. Herv. Kerk. de Ger. Kerk en de Chr. Ger. Kerk. Als dirigente is aangezocht mevr. H. H. Sluijs-Holtgreve. De eerste samenkomst met dc kin deren zal gehouden worden op Za terdagmiddag 18 Maait a.s. te 3.30 uur in dc zaal van de Lmmakerk aan de Regentesselaan. TIJDENS ZIJN BEZOEK aan Canada heeft Z.K.H. prins Bern- hard in het Laurier House te Ot tawa aan de ex-premier van Ca nada, de heer W. L. Mackenzie King, het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw uit gereikt, voor het aandeel dat Ca nada in de bevrijding van Ne derland heeft gehad onder pre mier-schap van Mackenzie King. Soester Schaakclub verliest Woensdagavond speelde Soest I zijn laatste competitie-wedstrijd in dit seizoen en verloor. Grote kans bestaat dat Soest een degradatie wedstrijd zal moeten spelen, waar schijnlijk tegen Baarn. De uitslag werd 4 Y- Soest 5*4 Amersfoort II. Voor Soest wonnen J. Gorter, W. Benschop. J. Timmer, remise speel den J. Thomasze. L. de Regt en C. Zaalberg. Woudenberg Organisatie van beverfokkers De Eerste Nederlandse Vereni ging van fokkers van moerasbewo ners telt thans ongeveer 40 leden. Haar statuten zijn koninklijk goed gekeurd. Zii beschikt thans over een terrein, dat ruim 1 V-> HA groot is. Dit terrein ligt langs de Grift- diik en wordt genacht van de heer J. Schimmel. Voorlopig zullen hier 50 hokken verrijzen, die ieder ge middeld 6 bevers bevatten. Het is echter de bedoeling dit steeds uit te breiden, zodat men geleidelijk kan komen tot 3000 hokken. De gTond is voor dit doel zeer geschikt, om dat men er ook voldoende voedsel voor de dieren kan verbouwen. Zo als men weet. moeten de bevers voortdurend over water kunnen beschikken en die watervoorziening is hier zeer gemakkelijk. Er is een wel die per minuut 30 liter water geeft en die ongeveer 100 hokken van water kan voorzien. Wordt het aantal hokken groter dan kunnen nieuwe wellen worden aangeboord. Dit is een groot voordeel, omdat men nu ook geen arbeidsloon be hoeft uit te keren voor schoon maak enz. Wanneer men de bevers zelf fokt. komt een slachtrijpe bever de eigenaar op ongeveer f 10. Wat hii er dus meer voor ontvangt, is winst. De verkoopprijs wordt be paald door de waarde van de pels en van het vlees. Het vlees is zeer smakelijk en komt steeds meer in de belangstelling. De prijs ervan is nog variërend. Het is bekend, dat bevers bijzonder zindelijke dieren ziin. Ze zitten zich voortdurend te poetsen en te wassen en wanneer ze een sla-- of andijvieblaadie wil len eten. wordt dat eerst in het wa ter afgespoeld. Het aantal leden van bovenver melde vereniging neemt steeds toe. Baron Van Wassenaer ter aarde besteld Het stoffelijk overschot van de heer Otto baron van Wassenaer uit Driebergen, wiens lijk Zaterdag nacht in de nabiiheid van de Pyra- mide van Austerlitz werd gevon den. is Woensdag ter aarde besteld. Het politie-onderzoek heeft geen nader licht in deze zaak kunnen brengen. De vermiste trapper van het solexriiwiel is te Zeist gevon den. „De slangenkuil" Men kan van mening verschillen over de vraag of een film als „De Slangenkuil" vertoont moet worden voor de brede massa van bioscoop bezoekers. Het Grand-theater koos de gulden middenweg en plaatste De Slangenkuil op de lijst van cul turele films. Welnu, dit liikt ons de juiste oplossing. Er is gisteren een warme belaasstelling voor de film geweest. Deze is soms ontroerend, soms cru. Er wordt in deze film wel wat al te populair omgesprongen met het probleem van de geestes zieken. Het bemoedigende is dat in de Slangenkuil wordt vertoond dat genezing mogelijk is. Over het spel van Olivia de Havilland niets dan lof. OP DE UTRECHTSE VOOR- JAARSBEURS zal de firma Phi lips een nieuwe camera tonen: een speciaal ontwikkelde auto matische foto-flitscamera. Dit is het eerste type, waarbij de flits- uitrusting, de reflector voor de lampen, de batterijhouder en een controle-inrichting zijn inge bouwd. Met slechts één lichte vingerbeweging kunnen zowel de buitenopnamen als de binnenop namen met flitslicht worden ge maakt. De camera heeft een re- flectievrije lens met een aange bouwde zonnekap, een automati sche vergrendeling tegen dubbe le opnamen, een drukknopinstal latie voor controle van 't stroom circuit cn een heldere oogzoeker. Het fotoformaat is 6x6, zodat het mogelijk is met een normaal filmrolletje van 6x9 in totaal 12 opnamen te maken. Een meisje probeert de nieuwe camera, die door iedere amateur gemakkelijk is te bedienen. Hoevelaken ORANJE VERENIGING VERGADERDE Onder voorzitterschap van de heer C. J. K. van Aalst kwam de Oranje Vereniging in hotel Fontein te Hoe velaken bijeen. De penningmeester noemde een voordelg saldo van. f 58.Bij de bestuursverkiezing werden mej. A. Verschuur en de heer W. A. van Nim- wegen herbenoemd. Bij de ingezonden stukken was een schrijven van de Dordtse Oranjevereniging met het ver zoek instemming te betuigen de feest dagen te verleggen naar Augustus, al dus werd besloten. Voorts werd beslo ten op 30 April cn 5 Mei feestelijkhe den te organiseren. Op 4 Mei wordt weer dc stille tocht gehouden. Tot leden van de nieuwe kascommls- sie werden benoemd de heren J. Ley- enhorst, J. Geitenbeek cn H. van Bok horst Met een woord van dank sloot de voorzitter de vergadering. PREDIKBEURTEN N. H. K. 9.30 uur ds van Buren van Ede; 2.30 uur ds Eijzinga van Barne- veld Bed H. Doop. Geref. Gemeente 9.30 uur en 2.30 uur Leesdienst. MEDISCHE DIENST Zondag wordt te Hoevelaken. Hoog land en Hooglanderveen de medische dienst waargenomen door dr. W. Ver beek. tel. K 3493 260. Leusden CHR. JONGEMANNEN BIJEEN De Christelijke Jongemannen vereniging „Prediker 12:1a" hield Woensdagavond j.l. haar 67ste jaarvergadering in Hotel „de Mof" te Leusden. Na zang van de leden opende de ere-voorzitter ds. P. Hof stede deze bijeenkomst. Uit de ver slagen van secretaris en penning meester, de heren J. A. ter Maten en E. de Kruijf bleek dat de ver eniging er goed voorstaat. Onder leiding van de heer R. van Loenen werd een familie-competitie gehouden. Na de pauze werd het familiespel „Ons Vaders erfdeel" opgevoerd. Ds Hofstede sloot de bijeenkomst. Ook burgemeester Kwint was aan wezig. SCHAAKUITSLAGEN De leden van de schaakclub „Toekomst" uit Leusden speelden deze week hun laatste partij van dit seizoen tegen „Den Dolder" en waren verre in de minderheid te gen hun tegenstander, zodat „Den Dolder" met het kampioenschap in de 4e klasse ging strijken. De stan den van de tien borden waren als volgt: W. VerloopW. van Buizen 01, T. van RaaijJ. Eikel 01, G. van BurenF. H. van Diest V?V», C. van BurenA. F. H. Ravenstein 01. G. van LeeuwenH. Stol 01. G. BuddingW. Smits 01, C. VeenendaalDr. J. Houtgast 10, W. VeenendaalJ. Meisie 01. R. ZandbergenT. H. Inden 01, J. J. C. SchramH. van Raaij 01. In totaal dus voor „Den Dol der" 8Vj pnt. tegen 11V2 pnt. voor „Toekomst". OUWE GIJS van Scha- gen had reusachtig zijn slinger toen-ie op een mid dag op de pluimveemarkt voor een reuze koopje drie bruine Barnevelders had kunnen kopen. Een grote, maar wat bouwvallige dui- venmard had hij er bij ca deau gekregen. Zoals ge zegd, ouwe Gijs was de he mel te rijk en zo trots als een schooljongen op nieu we voetbalschoenen, was-ie er mee bij moeder do vrouw gekomen. Tante Dree had eerst even het voorhoofd gerimpeld om de centen, die de beesten had den gekost maar toen ze zag, hoe Gijs zo helemaal op ging in zijn nieuwe lief hebberij, had ze later stie- kum nog een kloek haan tje gekopht en die bij de kippen gestopt Met tranen in de rode oogjes had Gijs zijn lieve wijfje daarvoor bedankt Mooi was 't ja, heel mooi. Maar d'r was één maar aan verbonden- De gammele duivenmand werd nu veel te klein voor de tierige dieren. Toen hadden er op zeke re dag vier mooie balkjes op een bouwwerk, vlak achter Gijs zijn tuintje ge legen. Op maat gezaagd zouden ze prachtig geschikt wezen om er een klein maar degelijk kippenhok van op te trekken. Eén zwak ogenblik en Gijs had ze gegapt gezaagd en voorlopig verstopt. In het alcoofje waar hij sliep, tussen de matras en de beddeplanken. Ze hadden Gijs bepaald met dat hout zien slepen, want de zelfde avond nog kreeg-ie de po litie over de vloer. En of Gijs nou al strak en stijf vol hield, dat-ie van niks wist de rechercheurs zoch ten net zo lang tot ze de in de alcoof verstopte buit vonden, ,,'t Wordt m'n dood",, schreide tante Dree. „Oh, Gijs, hoe heb je zo iets kunnen doen. Veertig jaar getrouwd, altijd eerlijk geweest En nou dit...." MET een hoge witte boord boven het ver sleten overjasje stond ouwe Gijs voor de rechter. Zijn ogen hield hij schaam tevol neergeslagen. Met omfloerste stem deed hij het verhaal, hoe het al lemaal gekomen was. Maaz hij moest het telkens af breken om zijn neus te snuiten in de grote, rode zakdoek. Hij had er mach tig veel berouw van, zei die. Het was de eerste en laatste misstap in zijn le ven, daar kon de rechter verzekerd van zijn. Of hij en hij snikte er van, of hij toch asjeblieft niet in de gevangenis hoefde. Hij kon zijn ouwe Dree toch niet alleen achter laten met d'r jicht Wie moest er dan de boodschappen halen en de kachel aanmaken? De Officier van Justitie hield een wijsgerige rede. Hij vond het prachtig, dat oude mensen iets hadden in hun leven om vreugde uit te putten. Zoals Gijs bijvoorbeeld met zijn kip pen. Doch stelen mocht ook een grijsaard niet Maar, zei de Officier, een mens was nooit te oud om te leren. En hij wilde Gijs wel een kans geven om te leren, voortaan eerlijk te zijn. Veertien dagen voorwaar delijk. De rechter ging er mee accoord .„Als U ver der goed oppast hoeft U niet in de gevangenis", ver duidelijkte hij. De aanwe zigen zagen Gijs als het ware opbloeien bij die me dedeling. „Dan mag U nu weer naar Uw kippen", zei de rechter nog. „Ach, wat zal ik U zeg gen, Edelachtbare", sprak Gijs, eindelijk weer wat vrijmoediger: „Je leest de laatste tijd zulke rare be richten in de krant. We hebben de kippen maar op gegeten. Ik dacht: Vóór ze allemaal de vogelpest krij gen...." 1283. Hei gevecht met de bandieten hield onmiddel lijk op, toen Toet tot de ontdekking kwam, dal de Gichelvogel verdwenen was. Hef had immers geen doel te proberen elkaar onschadelijk te maken als het doel van die vechtpartij zoek was. „Warempel," riep een der gebroeders Zeurpiet, terwijl hij een scheur in zijn lakense pak vasthield: „Dat onschuldige vogeltje is verdwenen, het had natuurlijk genoeg van dit ruwe avontuur net als wij." De bandieten keken elkaar aan, schoven hun gedeukte hoeden recht en begonnen zich te verspreiden. Toet rende een steegje in en ik keek ook rond, de hele omgeving moest afgezocht worden naar de Gichelvogel, ver weg kon hij niet zijn. Het ging er nu om, wie hem het eerst vinden zou. Ik zag een ijzeren brandladder, nam een sprongetje Het was een heel eind en de stijlen van de ladder waren glibberig van het dooiwater, maar ik h toch veilig op het dak. Daar bleef het ook uilk want veel houvast was er niet en de dakgoot w; ook niet erg stevig uit. Gelukkig was ik spoedig v ik wezen wilde: bij een zolderraam, dat niet gw was. „Ik moet inbreken/' mompelde ik: „Maar b voor een goed doel, misschien is de Gichelvog1 gevaar en kan ik hem vinden I" Ik had gelijk Gichelvogel was in gevaar, een veel groter g«' dan ik vermoeden kon. De hongerige schilder Frunkel was ondertussen klaar met het slijpen vor mes, hij greep de spartelende vogel vast en t' „Even flink zijn, schreeuw-eend, je zult het nu w* me eens worden." „Help!", gilde de Gichelvogel' hopig: ,lk kan niet tegen slachten!" Soest Gerestaureerd Eemland is heropend Onder nieuwe directie van familie Bos is het artistiek gerestaureerde café restaurant en concertzaal .Eem land" heropend. In de versierde ont- zangzaal stonden veel bloemstukken. Na een korte kennismaking kregen de genodigden de gelegenheid de ge restaureerde toneelzaal te bezich tigen. In de zaal werd een welkome verrassing geboden, door het optre den van de artisten Prof Gordoni, goochelaar-telepaath. Hans de Leeuw, piano en Marcello, confe rencier. Vrijdag 17 Maart 1930 I ROOJl* MEEGUM

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4