KRACHTEN Censuur door een minister beter dan door een generaal Geef een dag vacantie voor de woningbouw" ■Qk Bewijs vredeswil door zeven stappen te doen Grimeren met plastic Jongeman kruipt in andere huid Uitzonderingstoestand voor democratie geen gevaar Gorcum wil goedkope woningen bouwen van lichtbeton r Binnen een uur uiterlijk van een oud baasje Reeds twee ministers voor Unie-conferentie gestart Vrijdag 17 Maart 1950 GESPREK MET PROF. MR DR G. VAN DEN BERG H (Van een onzer verslaggevers) i»,om?.n fr in NedcrIand concentratiekampen'» Zal het binnenkort mogelijk zijn. dat men. van overheidswege, zonder dat de rechter er in gekend wordt, onze woningen binnendringt, onze brieven opent vergadering verbiedt en de kranten onder toezicht stelt? Er zijn Nederlanders. d,e dit vroren. Z,j denken daarby aan het wetsontwerp lot uitvoering van art. IDS der Grondwet, dat dezer dajVn by de Tweede Ka- SS- Cn ,dn' dc van verhoosde waakzaam heid en b<,venal de „burrerlijke uitzonderingstoestand'1 regelt, die kan worden ingesteld ..in geval van oproerige bewgging onlusten of soortse- luke stoornissen van de openbare orde. rust of vettigheid of van ernstige vrees voor het ontstaan daarvan." terneringen, uitgeschakeld, maar dat is juist de bedoeling. Het gaat om mensen, wie men geen concreet strafbaar feit ten laste kan leggen en die tych uiterst gevaarlijk kun nen zijn. Denkt u maar eens aan begin Mei 1940. aan Rost van Ton ningen c.s. Zij zijn toen zeer te recht krachtens de staat van beleg geïnterneerd veel te laat trou wens. Als de rechter dit had ge daan, zou hij hen bijna terstond weer hebben moeten vrijlaten." INTERNERING „Kunt u nog meer redenen geven, waarom het beter is dat burgerlijke autoriteiten deze bevoegdheden uit oefenen en niet militaire?" „Neemt u weer de internering. Het wetsontwerp bevat scmi-judi- ciele waarborgen voor dogeen. die geïnterneerd wordt. Hu kan een bezwaarschrift indienen; dan kom: er een adviescommissie in het ge ding. Het ontwerp kent zelfs een hele reeks van waarborgen tegen willekeur. Van dit alles is in de Wet op de Staat van Beleg, waarbij in precies dezelfde om standigheden militairen tot inter nering van burgers bevoegd zijn, niets hoegenaamd te vinden Het is ook n i et juist, dat wij door deze beperkingen van onze vrijheid de grondslagen van. onze democrati sche vrijheid zouden opgeven, zoals wel eens wordt beweerd. Als wij Al 63 jaar in de grondwet „Ik hoop, dat deze toestand nooit zal intreden," zei ons de Amster damse hoogleraar in het staatsrecht prof. mr. dr. G.vanden Bergh, wiens mening wij vroeger, over dit wetsontwerp. „Maar in het wets ontwerp op zichzelf zie ik niets dan winst. De meeste mensei weten niet. dat dé mogelijkheid van deze ingrijpende maatregelen, waardoor op deze punten Nederland inder daad tijdelijk ophoudt een demo cratische rechtsstaat te zijn, al drie en zestig jaar in de Grond wet staat en één en vijftig jaar in de wet. Het eni ge verschil is, dat tot nu toe alleen de mi litaire autori. teiten deze bevoegdheden konden krij gen (ook bij bedreiging van de i n - wendige vei. lighcid) en dat volgens Pro]. Van den Bergh dit ontwerp niet militaire, maar bur e rl ij k e autoriteiten zullen optreden. Ik acht dat een grote verbetering. Als u te kiezen hebt tussen censuur door een generaal of door een mi nister, kiest u toch ook die van de minister? Een minister kan parle mentair ter verantwoording wor den geroepen, met een militair gaat dat heel moeilijk." „Wat vindt u van de critiek, vol gens welke deze bevoegdheden niet aan Binnenlandse Zaken zouden moeten komen, maar aan Justitie?" „In deze hele controverse, ook over de politie, sta ik aan de kant van Binnenlandse Zaken. Justitie zal, grofweg gezegd, altijd iets meer op het belang van het indi vidu letten. Binnenlandse Zaken een tikje meer op het algemene be lang. Bovendien: de band tussen de burgemeester, respectievelijk com_ missaris der Koningin, en Binnen landse Zaken is veel nauwer dan tussen deze functionarissen en Jus titie. Dit wetsontwerp is, practisch gesproken, alleen tegen een even tuele vijfde colonne van de com munisten gericht. Dat raakt dus het algemene belang. Ja. de rech ter wordt, bijvoorbeeld bij de in- Vrouw van Rome. Wc twijfelen er niet aan of dit bock zal gelezen worden, want 50 jaar geleden wc-rd Nana van Zola ook verslonden en veel minder lang geleden ging bijvoorbeeld Lenor- mand's Une Fille est une Fille" even eens van hand tot hand. Dat betekent uds. dat het een aantal details bevat waar de op sexuele sensaties beluste mens zich gaarne stort en hij doet dit gewoonlijk in zo groten en rumoerigen getale dat de ..betere lezers in het gedrang komen. Toch is het om hün. nentwille. dat wij hier Alberto Mora via's Vrouw van Rome (uitg. Dc Drie hoek. 's Graveland) een merkwaardige en boeiende roman durven tc noemen, al hebben wij enige bezwaren tegen de wijze waarop de begaafde Romein het aloude thema „van kwaad tot erger" uitwerkt. Het gemak en de bijna on verklaarbare onverschilligheid waar mede de hoofdfiguur Adriana het „oudste beroep ter wereld" kiest en uitoefent wijzen op een deuk of een kronkel in dc Italiaanse samcnlevings- zlelkunde die aan anders.geaarde vol ken die van vertalingen moeten leven weleens verklaard had mogen worden Maar het kan best zijn. dat Moravia er nooit van gedroomd heeft ook nog cria in het Nederlands vertaald tc worden en Nederlanders zijn lastige lezers. Wij hier. wij vinden dat de auteur meer door middel van Adriana allerlei duis tere mannen-inncrlijken heeft uitge werkt dan dat hij de wonderlijke vrouw-in-haarzelf heeft onthuld. Ook vinden wij dat het lang duurt voor dc tweede roman ln deze eenpersoons, roman aan de orde komt (n.l. de onder linge samenhang tussen Adriana's voornaamste vrienden en bezoekers) en dat het geheel net ophoudt, waar het door zijn volheid groots begint te wor den. maar ja dat is een klacht ten aanzien van veel boeken. De vertaling lijkt ons goed en de ergste dingen verzachtend Een Engels rijmpje zegt- ..I believe that every baby is a gift of God". Zo is het. ook als het kind naarmate het opgroeit, geestelijk niet geheel volwaar- dij» blijkt te zijn. Over dit probleem waar veel ouders moeite mee hebben, schreef mr J. van der Hoeven uit eigen ervaring een wonderlijk mooi en diep religieus boekje. „Scheel Engeltje" handelt over zo'n geestelijk onvol waardig kind. dat opgroeit in het gczin en dc harten wint van ailen. Deze „gil: of God" is een engeltje, dat dwingt lot dieper schouwen in eigen innerlijk. Uitgeverij Ploegsma te Amsterdam maakte er een goed verzorgd boekje van. dat wij graag in het bezit van alle ouders zouden willen zien. Roy Rockwood schreef een Ameri kaans jongensboek, dat in een Nedcr- laidsc vertaling als „Bomba uit de Rimboe" verscheen bij Moussaults Uit geverij tc Amsterdam. Het ls niet het soort boek. dat wij ln onze jeugd lazen Dc hoofdfiguur uit onze lievelingsboeken van toen zou be. slist zijn pet hebben afgenomen voor Bomba. die zich in het hartje van de wildernis goed thuis voelt en het er best naar zijn zin heeft jnct een groep blanke onderzoekers. Mogelijk acht men dit book in Ame rika zeer geschikt voor de jeugd, maar wij betwijfelen het of het in Neder land aanvaardbaar zal worden geacht. Het Nederlandse kind ls misschien wat rustiger van natuur dan het Ameri kaanse. Dc vertaling van Jos Vonk is niet overal even geslaagd. in een oorlog ons verdedigen, ge ven wij daardoor toch ook niet on ze vredelievende beginselen op? In mijn intreerede heb ik indertijd al gezegd, dat de democratie in één geval de machtsmiddelen der dic tatuur mag gebruiken: n.l. als ver dediging tegen de dictatuur. Het is een belachclijk-paradoxale toe stand. dat de communisten, die na tuurlijk tégen dit wetsontwerp zijn en zogenaamd vóór de vrijheid, daarmee opkomen voor beginselen, die zij onmiddellijk radicaal zouden vernietigen, zodra zij de macht kregen." „Wat denkt u van de mogelijk heid, dat er misbruik zou worden gemaakt van deze ver-gaande machtsmiddelen?" Prof. Van den Bergh glimlacht. Geen misbruik „Misbruik is in de praktijk uit gesloten," zegt hij dan. „Daarvoor is de gedachte van een democrati sche rechtsstaat te diep geworteld in Nederland. Ik vrees eerder, dat deze wet. als toepassing nodig is. toch weer te laat en te slap zal worden toegepast. Zéér belangrijk is in dit verband ook, dat de bur gerlijke uitzonderingstoestand niet gehandhaafd kan worden zonder medewerking van de Staten-Gene- raal. De volksvertegenwoordiging wordt er dus meteen in gekend Slechts dan zullen wij op enkele punten een flauwe en zeer gema tigde afspiegeling van Russische toestanden krijgen, wanneer de Staten-Generaal van oordeel zijn, dat de aanbidders der Russische toestanden hier te lande dit vol strekt onvermijdelijk hebben ge maakt." Advertentie (I.M.) voor U I Verdrijf deze zwakte- verschijnselen Vormoeidheld, i_ gemis aan eet-of werklust, bleek- held,magerheid. levenslust cn dc kracht Uwer jeugd jaren terug te winnen, neem eenvoudig 2 Pink pillen bij elke maaltijd. Dank zij de opbouwende eigenschappen van het medische ijzer der Pink Pillen vermeerde ren deze de rode bloed- Ae lichaampjes van het PtLLc.N bloed zodanig, dat de vitaliteit in alle cellen van het organisme terugkeert. Na enkele weken is Uw uiterlijk veran derd. Pink pillenapothekers en drog. PINK Van doodstraf tot vrijlating Krein, dorpje NA PLAN-BOUMA EEN PLAN-DE ROEVER (Van onze speciale verslaggever) Na het plan-Bouma te Bussum krijgen wfl nu ook het plan-De Roever te Gorcum. De directeur van Gemeentewerken J. G. de Roever te Gorcum wil de waarlijk ontstellende woningnood in zijn gemeente te Hjf gaan met het bouwen van zeer goedkope woningen volgens een nieuw systeem, die wel klein zijn maar aan alle eisen van de bouwverordening voldoen, ook wat de maten betreft. Bovendien wil hU voor de woningbouw geld inzame len bij de burgerij onder het motto: „Geef één dag vacantie voor het bou wen van een woning voor uw naaste". Voor dit laatste doel wordt een stichting in het leven geroepen. Er zijn al zo veel toezeggingen uit alle lagen der bevolking binnen gekomen, dat men er op mag rekenen reeds dit jaar in Gorcum honderdduizend gulden bijeen te brengen. is er niet. Wij zijn geen medicus, maar vrezen het ergste voor de gezondheid van de overige gezins leden. Koningin ontvangt Canadese minister DEN HAAG Koningin Juliana heeft gistermiddag mr. Ad. P. Hec- noy. de Canadese onderminister van Buitenlandse Zaken, ontvangen. Mr. Heeney die op het ogen blik dc Canadese diplomatieke mis sies in West-Europa bezoekt, kwam Woensdagmiddag uit België in Den Haag aan. ACHESON SOMMEERT MOSKOU BERKELEY. Dc Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Achcson, heeft Rusland uitgedaagd zijn vredeswil te tonen, door zeven bepaalde stappen tc doen om de wereld te bevrijden van „destruc tieve spanningen cn vrees." Hij zei, dat de Ver. Staten zoals altijd be reid zijn om mede te werken aan oprechte pogingen voor het vinden van vreedzame regelingen. „Maar," zo voegde hij eraan toe, „voor samen werking zijn er meer dan een nodig." Acheson maakte deze opmerkin gen in een grote rede over het buitenlands beleid, waarin hij de „span ningen tussen de Ver. Staten cn de Sowjct Uuie" analyseerde. Acheson noemde de volgende ze ven punten: 1. Rusland moet met het Westen samenwerken bij het opstellen van vredesverdragen voor Duitsland, Japan en Oostenrijk, ten einde de onafhankelijkheid van deze landen te verzekeren. 2. Rusland moet de spanningen in het Verre .Oosten doen afnemen door de V.N.'-commissie in Noord- Korea toe te laten cn het rapport van deze commissie te aanvaarden als een vreedzame regeling voor dat land. Moskou dient de Japanse krijgsgevangenen uit de Siberische kampen te repatriëren en zich te onthouden van ondermijning van de pogingen der pas onafhankelijk geworden landen in Azië en hun nationale leiders om hun vraag stukken op eigen wijze op te lossen. 3. De Russische leiders dienen hun militaire en politiestrijdkrach- ten uit de satellietstaten van Oost- Europa terug te trekken en even min „de schaduw" van die strijd krachten te gebruiken om perso nen of regimes aan de macht te houden, welke niet gegrondvest zijn op het vertrouwen van de be trokken volkeren, zoals dat vrij tot uitdrukking wordt gebracht langs de weg van ordelijke en geregelde verkiezingen. 4. De Sowjet-Unie moet zich aan. sluiten bij de Ver. Naties in het zoeken naar realistische en effec tieve regelingen voor de controle op atoom-wapens en de beperking van de bewapening in het alge meen. 5. Rusland moet ermee ophouden het communistische apparaat, dat het in de gehele wereld beheerst, te gebruiken voor pogingen om door subversieve middelen gevestigde regeringen omver te werpen, waar mee de Sowjet-Unie naar de uiterlijke vorm op voet van vriend, schap en eerbiediging verkeert. De Russische leiders dienen hun medewerking te verlenen in dien zin. dat de Amerikaanse diploma tieke vertegenwoordigers in alle landen overal met fatsoen en res pect behandeld worden, overeen komstig de aanvaarde diplomatieke code. 7. De Sowjet-Unie moet ermee Vele vragen wachten op beantwoording (Vervolg van pag. 1) Want niets zou onjuister ziindan de veronderstelling, dat de onrust die in het Baarnse politiecorps heerst yeroorzaakt wordt door de geheimzinnige en merkwaardige verhoren, waarover men thans heeft geklaagd. Integendeel, het ziin omgekeerd de vreemde toe standen, die de Baarnse politie-ay- toriteiten kennelijk bewogen heb ben zich opnieuw met de figuur van inspecteur Van der Heyden bezig te houden. Dit kan niet ziin ge schied. omdat men bii hém de haard van de moeilijkheden zou moeten zoeken. Sedert vijftien maanden heeft hij niets meer met de Baarnse politie te maken en al die tijd heeft hij geen invloed op de geest die daarbii heerst. Misschien krijgen wij thans ook een antwoord od de vraag of het huidige onder zoek. soms alleen maar moet dienen om de werkelijke oorzaak van alle deining te verbergen. ophouden, het Russische volk sys tematisch een verdraaid beeld voor ogen te stellen van de wereld bui ten haar grenzen en in het bijzon der van de Ver. Staten. Acheson verzocht een einde te maken aan „de ziekelijke hersenschim" als zou. den de Ver. Staten „listig en sys tematisch een nieuwe wereldoorlog voorbereiden." De minister liet overigens duide lijk blijken, dat hij weinig hoop had. dat Rusland zijn politiek zou veranderen, voordat het daartoe gedwongen zou worden door de toenemende kracht van het Westen. Ik zie geen bewijs, dat de Russi sche leiders hun gedrag zullen wij zigen. totdat de vooruitgang van de vrije wereld hen ervan over tuigt, dat zij niet kunnen profiteren van een voortduring van deze span. ningen." AUGSBURG. - Mathias een 49-jarige smid uit het Priest bij Trier, die 2 Juni 1945 als oorlogsmisdadiger ter dood werd veroordeeld, weUce straf later ln levenslange dwangarbeid werd ge wijzigd, is thans uit de gevangenis te Lansberg bij Augsburg (Beieren) ontslagen Hij werd vrijgelaten, op aanbeveling van de Amerikaanse legcrraad voor wijziging van straf fen voor oorlogsmisdadigers te Hei delberg. Krein was indertijd ter dood veroordeeld, omdat hij een ongewapende Amerikaanse piloot, die zich had overgegeven, niet te gen geweld had beschej-md en zwij gend had toegestemd, dat hij werd gedood. Herziening bezoldiging rechterlijke ambtenaren DEN HAAG De totstandko ming van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1948 maakt het noodzakelijk, dat ook de bezoldiging van de rechterlijke ambtenaren wordt herzien. In de eerste plaats betreft dit het verval len van de ongehuwden-aftrek en het vervangen van de twee-jaar lijkse verhogingen door een-jaar lijkse. In de tweede plaats moet de verhouding tussen de salarissen der ambtenaren en die van de rechter lijke macht, welke door invoering van het bezoldigingsbesluit is ver stoord, weer worden hersteld. Een wetsontwerp van deze dub bele strekking is thans ingediend. De nieuwe salarisvoorschriften krijgen terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948. „The Third Man" regeert Wenen WENEN. Op do Weenie voorjaarsbeurs is de cither, waarvoor de film The Third Man" reclame maakte, 't.meest gevraagde muziekinstrument. Gezien de grote vraag naar dit oude Weense instrument hebben vele Engelse en Amerikaanse kopers grote voorraden besteld. Een minder plezierig gevolg van deze film is het bericht van de Oostenrijkse politie, dat in Salzburg 3 000.000 vervalste as pirinetabletten in beslag zijn ge nomen. die schadelijke bestand delen bevatten en bestemd wa ren voor de zwarte markt te Wenen. vJ Krotten-ellende ontstellend Als men in het eeuwenlang tus sen de wallen geperste Gotcum de woningen bekijkt, dan wordt men met ontsteltenis geslagen coor de vele krotten die er nog zijn en die hoewel onbewoonbaar ver klaard nog steeds bewoond worden „Het krottenprobleem ls hier gewoon absurd", zei de heer De Roever dan ook. En hij liet het ons zien. Met z'n tienen Een paar voorbeelden maar. In een van de vele eenkamer woningen huizen een man, vrouw en niet minder dan acht kinderen in de leeftijd van zes tot vijfen twintig jaar. De woonkamer is 4 25 m. bij 3.40 m. Er is een mi nuscuul keukentje achter, waarin zich ook de W C. bevindt. Boven deze ruimte is een zoldertje met onbeschoten kap. Men kijkt zó te gen de pannen op, waardoor het regenwater binnen sijpelt. Stuk ken karton bedekken de ergste spleten. Op die zolder nu slapen de acht kinderen, jongens cn meisjes van zes tot vijfentwintig jaar. Tot voor kort sliepen vader er moeder er ook nog. maar deze hebben nu in de woonkamer een opklapbed gekregen. Commentaar overbodig. Boorput in do kanior Nóg zo'n huis. Man vrouw en vijf kinderen. Het gezin heeft ze ven kinderen, maar twee daarvan liggen in een sanatorium. Een van de vijf kinderen thuis is ook t.b.c.- patiënt en moet het bed houden. Maar een apart vertrek daarvoor Ergens in de buurt, in de Koe- kebakkerssteeg, walmt u de stank tegen als u binnen treedt Ilen moet er winter en zomer met het raam open zitten. Want midden in de woonkamer bevindt zich de beerput voor vier woningen Hoe men honderd jaar geleden zo waanzinnig heeft kunnen bouwen is een raadsel. Maar de beerput is er! Midden in huis. Krotten vindt men in de hele binnenstad. „Erger dan hier is het nergens anders in Nederland", zegt de burgemeester, Mr. L. R. Ridder van Rappard. Tal van huizen zijn voor een menswaardige bewoning absoluut ongeschikt. En dan zijn er nog vele huizen te weinig Er zijn 734 gegadigden voor eer. wo ning ingeschreven. Er zijr. 39 cre- pcergevallen 147 zeer dringende gevallen, dringende gevallen, 366 noodzakelijke gevallen. Er moeten in feite 173 nog bewoonde krotten onmiddellijk opgeruimd worden. De directe wo ningbehoefte (opheffing van sa menwoningen inbegrepen) be draagt 1266 Esprit-woningen Voor 1950 heeft Gorcum 50 mon tagewoningen toegewezen gekre- ge. De gemeente heeft nu ver zocht daarboven nog 128 zgn. Es prit-woningen van het bungalow- type te mogen bouwen. Daarvoor is een veel lagere jaarlijkse rijks bijdrage nodig dan normaal, name lijk 100.per woning. Dc ge kozen woning-uitvoering is vol gens de heer De Roever geheel nieuw Het materiaal wordt ge leverd door een firma in Gassel- ternijeveen, die in de eigen gemeen te een dergelijke woning heeft ge bouwd. De woningen worden van zgn. „lichtbeton" opgetrokken, een zeer licht en goedkoop materiaal. Een huis uit dit materiaal weegt i.alf zo zwaar als een normaal huis. Het kleinste type. dat Gor cum wil bouwen, beyatwoon kamer. twee slaapkamers, keuken WC, met lavet en een berghok. Maar er staan ook Esprit-wonin gen met drie slaapkamers op het programma. De gemiddelde bouw prijs bedraagt J 6400.De ge middeld- huren bedragen 6, per week. Deze woningen zullen ir. een tuindorp met beplantingen etc. worden verenigd. Agenda nog niet bekend Op de vraag, welke stappen zul len worden gedaan van Nederland uit om het woning, en voedselte- Uitvinder Rudolf van Volen, na en vóór de behandeling. Geheel nieuw systeem (Van een onzer verslaggevers) Om zeven minuten over half elf 's morgens zat in de Amsterdamse Van Woustraat bü toncclkappcr en grimeur Leon van Volen een jonge man voor de spiegels, die geen Jaar ouder leek dan hu in werkelijkheid was: zijn zoon Rudolf, achttien. Om half twaalf zat deze Rudolf er nog, maar hij was toen veranderd in een triest, oud heertje, met zwellende aderen aan dc slapen, vele rimpëls, een witte druilsnor, een roze, kale schedel, on met magere banden, waarop het leven maar al te duide lijk zijn stempel had gezet. ..Niets bijzonders." zal men zeggen, „zulke transformaties vinden vrijwel dagelijks bij toneelkappers plaats." Toch wèl iets bijzonders, want deze snelle veroudering vond plaats vol gens een systeem, dat de vader van de beide uitvinders Rudolf en Leon Felix hebben twee jaar ge ëxperimenteerd eer zij zo ver waren geheel nieuw noemt en waarvan wij met eigen ogen hebben kunnen zien dat de resultaten frappant zijn. „Het is een plastic alliage." ver telde ons de heer Van Volen Sr. ,,De grote moeilijkheid was natuurlijk, dat het een tegelijk stevig en elas tisch product moest zijn. Daarin zijn we geslaagd, al geloof ik wel dat we over b v, twintig jaar nóg weer ver der zullen zijn. Kijkt u maar het is een soort tweede huid, die in haar geheel over het hoofd heen wordt getrokken. Het vastplakken gebeurt maar op een paar plaatsen: daarom krijgt dc acteur het niet warm, zo als u misschien denken zou. Het gro te voordeel is. dat 't inderdaad een levende huid lijkt Rudolf is nu geen toneelspeler, maar als dat wèl zo was, zou u eens zien, hoe goed SCHIPHOL. Met de K.L.M.-Constellation „Pontlanak" zün giste- renavond prof. dr. J. R. M. van den Brink, minister van Economische Zaken cn L. GÖtzcn. minister zonder portefeuille, speciaal belast met Indonesische economische aangelegenheden, naar Djakarta vertrokken om deel tc nemen aan dc Unle-mlnister-confcrcntle. die aldaar op 25 Maart zal beginnen. Over enkele dagen zullen de ministers Lieftlnck en Van Maarsevecn eveneens naar Djakarta vertrekken. De ministers Van den Brink en Götzen zijn eerder gegaan om ln Indonesië vast oriënterende besprekingen te voeren. Minister Götzen zal de dagen voor de aanvang van de conferentie onder andere besteden om van gedachte te wisselen met dr. Hlrschfcld over de organisatie van het Hoge Com missariaat. Tevens zal minister Götzen gouverneur van Waardenburg van Nleuw-Guinea, die terzelfder tijd in Djakarta vertoeft, ontmoeten om met hem problemen, Nieuw-Guinca betreffende, tc bespreken. kort op Nieuw-Guinea te bestrij den. antwoordde minister Götzen, dat dit een dusdanig ingewikkeld probleem is. dat hiervoor eerst persoonlijk contact met de gouver neur nodig is en dan pas tot het maken van definitieve plannen kan worden overgegaan. Aanvankelijk had het in de bedoeling gelegen van minister Götzen een persoonlijk bezoek aan Nieuw-Guinea te bren gen, maar hij sprak gisteravond de vrees uit. dat hij er de tijd niet voor zal hebben en gedwongen zal zijn een van zijn hoofdambtenaren derwaarts te zenden voor het op maken van een uitvoerig rapport. Over de inhoud van dc agenda deï conferentie konden noch prof. van den Brink, noch zijn ambtge noot definitieve mededelingen doen. De agenda zal op de eerste conferentiedag in Djakarta worden bepaald Twee punten zullen ech ter in ieder geval als gevolg van de besluiten der Ronde Tafel Conferen tie voor het einde van het eerste kwartaal van 1950 moeten zijn be sproken. Dat zijn een generale scheepvaartovereenkomst en de uitbetaling van pensioenen van in Nederland gevestigde oud-ambte naren van Indonesië. Minister Van den Brink merkte op. dat hij slechts kon spreken over puur economische onderwerpen Hij wees op het nuttige contact, dat hij in Nederland had gehad met zijn Indonesische collega, de minis, ter van Economische Zaken Djuan- da. met wie hij besprekingen heeft «*evnerd over handelsaeconrden met Zweden, Polen, Engeland en Italië. Er zijn natuurlijk, zo merkte hij op. technische vraagstukken, die nader moeten worden uitgewerkt en daar. toe is verder persoonlijk contact uiterst nuttig. hij die tweede huid kon laten mee spelen Veel beter dan met gewone schmink." „Is dit voor het toneel of voor de film bedoeld9" vroegen wij „Voor beide Maar voor het toneel zal het voorlopig nog wel te duur zijn. Ik zoek nu contact met Engelse filmkringen. Alles kan ik u leveren, Churchill. Stalin, wie u maar wilt. binnen een week." „Voor een transformatleschets zie ik er fabelachtige mogelijkheden in," zei de toneelspeler Matthieu van Eysden, die geboeid naar de metamorphose had zitten kijken. ..Het starre van vroeger is verbro ken. alles gaat nu veel meer méé." Reeds drie honderd jaar is de fa milie Van Volen in het kaptiersvak. Twee jaar hebben de jongste telgen aan hun nieuwe vondst gewerkt Zullen zij er succes mee hebben? Het woord is voorlopig aan de film deskundigen. Jurriaan kwam, zag en overwon Dezer dagen werd in het City Cen ter Theater te New York de wereld première gegeven van het ballet Jones Beaih", met muziek van de jonge Nederlandse componist Jurri aan Andriessen. De muziekrecensenten van de New Yorkse pers prijzen unaniem de mu ziek van Andriessen, welke hij op droeg aan Serge Koussevitzky In de New York Times spreekt John Martin over een verrukkelijke compositie, jong, rhythmisch en van een bijzondere orchestrale bouw en kleur. Walter Erry (New York He rald Tribune) prijst de orchestratie en noemt de muziek geknipt om op te dansen. Gezagvoerder Schnctlcr (rechts) draagt het commando op de Si- bajak" over aan kapitein Goede- wagen. Naarden zet de klok eeuwen terug (Van onze correspondent) NAARDEN. Het vestingstadje Naarden zal van 20 tot en met 26 Augustus de klok eeuwen terug zetten. Niet minder dan twintig commissies zijn bezig om dat won der te volbrengen. De voorzitter van het comité „Zeshonderdjarig bestaan van Naarden", het Tweede Kamerlid Evert Vermeer, heeft iets over de plannen geopenbaard. Buiten de wallen zullen de oude toegangspoorten tot de veste her rijzen. De Turfpoort wordt van brandturfjes opgetrokken. De Ham burger postwagen zal als 300 jaar geleden door de nauwe straten rij den. Het Promersplein wordt een oud-Hollandse markt, waar de schandpaal niet zal ontbreken. Poorters en poorteressen zullen daar die week in oud-Hollandse kledij in het huwelijk kunnen tre den. In de feestweek zal de stad door schout en schepenen worden gere geerd, daarin bijgestaan door de stadswacht en zijn rakkers. In de prille ochtend van 20 Augustus zul len herauten van dc toren de blijde mare van de herdenking verkondi gen. Op het uitgebreide feestprogram ma staan o m een bijzondere zit ting van de raad, een historisch spel in het openluchttheater in het Bos van Bredius, concerten, een wielerronde van Naarden, de tra ditionele gondelvaart in dc vesting gracht en verscheidene tentoon stellingen. Naarden zet zich schrap voor een luisterrijke herdenking, die naar men hoopt vele bezoekers zal trek ken. Men rekent op 80.000. Voorlopig getuigenverhoor in burgerlijke zaken DEN HAAG Ons Wetboek van Rechtsvordering laat in bur gerlijke zaken het voorlopig getui genverhoor alleen toe, indien het bewijsmiddel dreigt verloren te gaan. Er is thans een wetswijziging aanhangig gemaakt, waardoor het voorlopig getuigenverhoor steeds kan worden toegelaten. De minis ter van Justitie acht het wenselijk, dat partijen in staat gesteld wor den om voor de aanvang van het geding door voorlopige getuigen verhoren de feitelijke grondslag van het geschil te doen vaststellen Naar zijn mening kunnen hierdoor op onjuiste grondslag gestelde pro cedures en onnodige debatten wor den vermeden. BONN. De West-Duitse rege ring schijnt er toch over te den ken, zich aan te sluiten bij de Raad van Europa, in weerwil van het feit, dat zij. ontstemd over de over eenkomst tussen Frankrijk en het Saargebied, het tegendeel heeft be weerd. WAT VOOR WEER? Zacht en buiig (Van onze weerkundige mede werker) Sinds het begin van deze week voltrokken zich vrij belangrijke wijzigingen in de luchtdrukverde ling, die o m. tot gevolg hadden, dat de invloed van dc depressies op dc Oceaan verder tot West-Europa kon doordingen. Terwijl over mid den- en Oost-Europa de luchtdruk vrij snel steeg, begonnen over West Europa de barometers geleidelijk te dalen. Op de oceaan bevond zich hedenmorgen een uitgestrekt lage drukgebied dat uit twee afzon derlijke depressiekernen bestaat. Een daarvan ligt nu midden op dc oceaan en het centrum ervan ver plaatst zich in de richting van IJs land. Ons land bevindt zich in de overgangszone, die de oceaan-de pressies scheidt van het gebied met hoge barometerstanden over zuid oost-Europa. In verband hiermede voeren thans krachtige zuid-weste lijke winden vrij zachte lucht van de oceaan over onze omgeving. In deze zuid-westelijke luchtstroming komt een aantal regenzones voor. Een dergelijk regengebied passeer de in de afgelopen nacht en och tend ons land. Aangezien onze om geving voorlopig onder invloed van deze zuid-westelijke stroming blijft zal men morgen op enkele buien moeten rekenen, terwijl er vooral langs de kust vrij veel wind blijft.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5