BITTERE RIJST Minister In 't Veld opent expositie in duizendste Airey-woning Oh, die knutselkamer GrandTheatre Borstel heeft „gelukkig" telefoon Nieuw kaartsysteem maakt administratie eenvoudiger Noteert even T. en O. brengt „Boeng Toni voortreffelijk 2 Maandag 20 Maart 1950 „Er moet een lichtere toets in de arbeidershuizen komen (Van een onzer verslaggevers Daar staan we dan bij de zo gesmade montagebouw aan de Hoog' landseweg. Een mat voorjaarszonnetje schampt over de witte huizen. Voor enige ervan ligt een frisgroen gazon. Er staan wat heesters en bloemen. Aan twee vlaggemasten wappert ons rood-wit-blauw. Er heerst sfeer in die nieuwe woonwijk van Amersfoort. Het is er gezellig, ruim en. fris. Nee. het valt wel mee met die montagebouw. Het interieur van Goed Wonen in de duizendste Airey-woning getuigt van karakter en goede smaak. Die kant moeten we op. „Er moet een lichtere toets in de huizen van de arbeiders komen", zo meent minister In 't Veld. Een goede mening, die bet propageren waard is. Minister In 't Veld opent de dui zendste Airey-woning en de ex positie van Goed Wonen. Cor Wij kers werk is in Amersfoort Eerlijkheid, eenvoud en ingetogen heid zijn de drie kenmerken van het werk van Cor Wijker. aldus dn heer Ab van Roon, die Zaterdagmiddag de expositie van de Egmondse beeld snijder in de Amerfoortse academie opende na ingeleid te zijn door de heer Martin Brink. De heer Van Roon memoreerde, dat voor een jaar terug de heer Wij ker niets \oor een tentoonstelling voeld Ik ben zo zeide hij maar een amateur en nu zo vervolgde de heer Van Roon staat op de uitnodiging vermeld, de bekende beeldsnijder. Dit is 'n verrassing. Eerlijk Biechtte de inleider op, dat hij mede schuldig was, dat de heer Wijker zijn werk heeft willen exposeren. Wijker zelf heeft dit niet gezocht. Exposeren verstoorde zijn rust, omdat hij werk te aan de preekstoel van de kerk aan het dorpje aan de zee. Hij kreeg de smaak van hét becldsnijWerk te pakkenr toen hij voor 25 jaar-.wer-kte als timmerman aan een- toren-. Lang zaam ontwikkelde hij zich en wan neer wij nu zijn werk zien. moeten wij wel aannemen, dat hij een na tuurtalent is. dat denkt en werkt in het hout: In het bijzonder treffen hem de verhalen uit het Nieuwe Testament. Technisch ontbrak in het begin veel. doch later vervolmaakte hij dit. Zo is er weinig steekhou dends te zeggen. Zijn werken over tuigen de toeschouwers.-zowel in uit drukking als in details. Na verschil lende zijner werken te hebben be sproken, zeide de heer Van Roon. dat Wijker leefde, voor zijn kunst, volkskunst, geen grote of stijlkunst, waardoor veel behouden bleef van hel onbevangene, het kinderlijke. Deze kunst behoort bij deze tijd, doordat zij oorspronkelijk is in haar eenvoud, ondanks de stoerheid, wel ke uit enkele werken spreekt. Zij is van diepe religieuze ontroering. Ten slotte zeide spr.. dat deze tweede expositie een gebeurtenis is, hoe onwennig Wijker hier ook tegen over staat, doch velen zullen zijn ge tuigenis in zijn werk erkennen. Kranslegging Voor de vijfde maal sinds de bevrij ding werd vanmorgen om half acht een krans gelegd bij het monument aan de Appelweg, waar op 20 Maart 1945 tien Nederlanders werden doodgeschoten. De kranslegging geschiedde door het be stuur van de O.V. Bergkwartier". De plechtigheid was zeer sober. Er werden enkele minuten stilte betracht en daar na hernam het gewone leven zijn gang. GRAND THEATRE: „Maar Julia tócha.l. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag 23 Mrt. 2.30, 6.45 en 9 uur: „Naked City" („New York ontwaakt") 18 j. CITY THEATER: „Tulsa". 14 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Razzia in Berlijn", 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Het dubbele gelaat", 14 j. Vrijdag en Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. 21 Maart, 8 uur, Amicitia. CNV- fiimavond: Naar vernieuwing der samenleving. OPENBARE LEESZAAL. Uitle ning voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Uitle ning voor kinderen: Woensda£ en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur. Leeszaal dag. van 1012.30 en 25 u. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL. - Wijersstraat 2, geopend van 101 uur en 2.306.45 uur. Maandag en Vrijdag 79 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. Advertentie (I.M.) VERWACHT: De film waarover geheel Ncdcrlahd spreekt. Goed-wonen-expositie trekt veel bekijks De minister van wederopbouw en volskhuisvesting vond bet de moeite waard om Zaterdag naar Amersfoort te komen. Zijn komst had een twee ledig karakter. Gorcum had in Juni 1949 de primeur van de eerste Airey- woning, Amersfoort bouwde de dui zendste. In die duizendste woning en in nummer duizend-en-één richt te de stichting Goed Wonen een ex positie in. „Het is buitengewoon belangrijk" zei mr. dr. J. in 't Veld. Wij moeten in de stijl van onze arbeiderswoning bouw iets nieuws brengen. De in richting van de huizen moet daar mee gelijke tred houden. Er behoeft geen vfees te zijn voor verlaging van het woningpeil, aldus de minister. De overheid v/enst wel verlaging van dc bouwkosten. Dat is te berei ken door rationele bouw. Wij moe ten de onderdelen van de bouw nor maliseren. Daartoe, zo vervolgde de minister In 't Veld, dient de bouw verordening op verschillende onder delen gewijzigd te worden. Een com missie is in die richting werkzaam. Dat alles is nog negatief. Het gaat er om in sterke mate positief te wer ken. Aan de rationele zijde van de bouw. In Delft leren de ingenieur; alles. Zij weten heel goed hoe één huis moet worden gebouwd. Men moet de ingenieurs echter in series leren denken. Het zou van grote be tekenis zijn wanneer men onze bouwkundige ingenieurs woningen liet bouwen in series van enkele dui zenden. Volgens minister In t veld zal het in deze moeilijke ti]d toch mogelijk blijken het woningpeil onaangetast te laten. Wij moeten vooruitgang brengen in de arbeiderswoningbouw, aldus de minister. Wezenlijk nieuwe denkbeelden vinden wij in de bouw van arbeldersewoningen nog niet. WARMTE EN LICHT In ieder geval, zo meent de mi nister, moeten wij, naar het voor. beeld van Engeland, streven naar centrale verwarming, warmwater voorziening en betere verlichting in de huizen van de arbeiders. Dc ingenieur, die daarvoor de oplos sing brengt, komt met het meest revolutionnaire plan. De minister toonde zich verheugd over liet werk van de Stichting Goed Wonen. Hij beaamde, dat de arbeiders graag om beetje klein bur german willen worden. Zij misser, een eigen stijl in de interieurs van hun huizen. Het is alles nabootsen. De arbeider moet leren zijn woning te gebruiken. Wij zijn bij de inrich ting van onze huizen een tikje te zwaar op de hand, aldus de minister. Wij moeten komen tot een lichtere toets. Geleidelijk zullen deze veran deringen zich voltrekken en bijdra gen tot ons levensgeluk. Met de woorden „Moge deze expositie dan een schakel zijn in de keten, die ons voert naar een lichtere en blijdere In Amersfoort nieuwe prefab- wijk aan de Hooglandse weg kwam Zaterdagmiddag de minis ter van wederopbouw en volks huisvesting op bezoek. De minis ter spreekt tot de velen, die wa ren gekomen om de feestelijke opening van de duizendste pre fab-woning bij te wonen. De Prefab-wijk aan de Hoog- landsewcg staat in tiet middel punt van de belangstelling. Drommen Amersfoorters trekken naar de expositie van Goed Wo nen. Men wil blijkbaar weten hoe men er voor weinig geld toch knap bij kan zitten. Welnu, de tentoonstelling laat niemand *n twijfel De Interieurs in de twee ingerichte Airey-woningen zijn gezellig en smaakvol ingericht Maar oh, die knutselkamer' Daar kunnen de vrouwen het maar niet over eens worden. Stel je voor een werkbank voor man lief in de mooiste kamer van hel huis Hoe krijgen die mensen van Goed Wonen het in hun hoofd, redeneren ze Een vrouw slaakte Zaterdagmiddag de verzuchting „dat kan een nette man nooit goed vinden Als m'n man wil timmeren, gaat ie maar op de zolder," zeg gen vele vrouwen. Als de man op zolder zit en vrouw en kinderen in de huiskamer, dan is er geen eenheid in het gezin, beweert Goed Wonen Wij voelen meer voor het laatste standpunt. J toekomst", verklaarde de minister de tentoonstelling voor geopend Daarop overhandigde de directeui van de Stichting Centrale woning- zorg, de heer H. G. Huslage. de sleu tels van de woningen aan de minis ter, die de deuren ontsloot en de ge legenheid bood tot bezichtiging van de interieurs. VOOR ONZE CULTUUR Minister In 't Veld werd ingeleid door Wethouder J. Koopman. Deze zei dat er mensen zijn die het won derlijk vinden, dat in een tijd van spanning en grote economische nood wordt gedacht aan de inrichting van onze huizen. Hij toonde aan, dat het belangrijk is aan deze zaken aan dacht te schenken. Zij behoren tot onze cultuur In Amersfoort is, aldus de wet houder, lang gezocht naar een goede prefab-woning. Wij zijn zeer gehecht aan traditionele bouw, doch Amersfoort heeft, naar voorschrift van de over heid, ook zijn plicht te doen. De oplossing braent de Airey-wo ning. gebouwd door de Neder landse Maatschappij voor Volks huisvesting te Amsterdam. Het stratenplan is aan de stijl van de huizen aangepast. Met de prefab woningen komen we in ieder geval tot een snellere oolossmg van de woningnood Maar. zo vervolgde de wethouder, wij moeten ons woning peil vasthouden en zo mogelijk ver beteren. Ten slotte richtte de heer Koopman zich tot de minister en uitte namens het gemeentebestuur erkentelijkheid voor zijn komst. De heer J. Bommer, adviseur van de minister en voorzitter van de stichting Goed Wonen bracht dank aan plaatselijke Overheid en andere organisaties (o.a. middenstand en A. G) voor de medewerking bij het in richten van de tentoonstelling. Hij zei. dat de woninginrichting ver is achtergebleven bij de woninebouw Het arbeidersintcrieur is dikwijls een trieste nabootsing van wat men in welgestelde kringen voor mooi wil laten doorgaan. Goed Wonen stelt zich tot doel het geven van voorlich ting en een goed voorbeeld. De heer Bommer verklaarde echter nadruk kelijk. dat de expositie van Goed Wonen niet bedoelt te zeggen: di: is het nu! Het Interieur van een arbeiders woning moet iets zeggen van het persoonlijk karakter van haar bewoners. Bekijk het tentoonge stelde critisch en denk: „wat zou ik er van maken", zo besloot de heer Bommer. Voor dit feestelijk gebeuren in de prefab-bouw was uiteraard veel be langstelling. Burgemeester en wet houders, de gemeentesecretaris en vele raadsleden waren met hun da mes aanwezig. Voorts gaven een aan tal directeuren van gemeentebedrij ven, de stadsarchitect en vertegen woordigers van de NeMaVo blijk van hun belangstelling Ook uit de burgerij waren yelen gekomen om het ministerieel bezoek bij te wonen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1234. Rob grijpt zijn geweer en kruipt uit de hut. Want als het een hongerige ijsbeer is, zou hij misschien wel een paar honden kunnen verscheuren. In het schemerige licht van de Poolnacht ziet Rob de beer direct Het is een groot exemplaar dat er gevaarlijk genoeg uit ziet Skip blaft woe dend tegen het roofdier, dat daardoor even wordt afgeleid. Rob be denkt zich niet lang, schoudert zijn geweer, maar het wapen is onbruikbaar. Het vet is nl. even hard als ijs en de kogel komt niet uit het magazijn in de kamer! En wat Run al gevreesd heeft, gebeurt: de ijsbeer trekt zich van het geblaf van Skip en de andere honden weinig aan en met een paar slagen van zijn enorme klauwen doodt hij twee poolhonden. Dan waggelt hij naar de hut en begint deze te vernielen. Rob probeert maals, of zijn geweer het doet, maar geefs. en dc expositie in ogenschouw nemen. De belangstelling voor de opvoe ring van „Boeng Toni" door de Amersfoortse toneelvereniging „To neel cn Ontspanning" was verheu gend groot. Helaas moeten we daarbü meteen constateren, dat een deel van die belangstellenden geestelijk nog niet zo ver was. dat het in „Amicitia" toegelaten kan worden anders dan bij een dans- festijn of iets dergelijks. Er is niets zo storend bij een to neelopvoering, en vooral als die geldt voor een toneelwedstrijd, in dien het rumoerig is op het schel linkje en indien sommigen zo zie lig de sfeer verstoren door lopen, praten, lachen-als-dat-niet-ge- wenst-is enzovoort. Het spiit ons. dat dit alles nu luist gebeurde bii het optreden van .,T. en O.". Want dit ensemble heeft ons aangenaam verrast. Er stond een groepje mensen op het toneel, waarin geen bepaalde uit blinkers waren, maar dat een com pact geheel vormde. Er was hier en daar een leemte, maar iedereen deed zijn best om die op te vullen. Er werden foptjes en een enkele keer ook fouten gemaakt, maar ge lukkig werden ze niet al te storend hersteld. De grote verdienste van de opvoering was echter, dat alle executanten blijk gaven zich vol komen ingeleefd te hebben-in de sfeer van het spel. ..Boeng Toni" is beslist geen gemakkeliik stuk. De schrijver er van. Arie van der Lugt. schetst er een conflict in tussen een halfbloed en een fanatieke jonge luitenant, wiens opvatting van militaire plicht en vaderlands liefde het conflict veroorzaken. Van der Lugt heeft het spel met kennis van zaken geschreven en typeert, er de verschillende karak ters uitstekend in. Hij schiep een brommerige oude planter, met een hart van goud en een portemon- naie. die nog vollef kan. Diens vrouw en dochters: temperament vol en beïnvloed door bittertafel meningen over hetgeen in 1947 in die tijd speelt het stuk nog ..De Indonesische kwestie" werd genoemd. De pleegkinderen: half bloeden. met diep in zich het in- ,,'t Koren is onderdak" De Groninger vereniging „Gruno- Amersfoort" bloeit. Een volle zaal met Groningers van Amersfoort, Zeist en Soest genoot Zaterdag avond van het vlotte spel van Jan Zijl's ,,'t Koren is onder dak", op gevoerd door het Zeister toneelge zelschap. Men heeft hartelijk gelachen om de kostelijke opsnijerij van de oude dorpsleuteraar Renzemoa (A. Oosterhuis). Men werd getroffen door de eenvoud, onschuld en op rechtheid van de jongste dochter Kristien (mevr. v. WilligenMul der), van de boer Wilderinks (G. Valk), en door de vrijmoedige vee arts Hendrik Bozzengoa (J. v. Wil ligen). Deze laatste komt in zijn vacantie als onbekende, om de boerderij, waarop hij is geboren en getogen, te schilderen en ervaart aanvankelijk een waardering als nutteloze „vaarver en ploatjesschil- der". De dochter Seeltje (mej. G. Nap) beoordeelt hem in de eerste plaats naar dorpse maatstaven, in den be ginne als „vaarver" en later als goede partij: veearts. De vlegelach tige boerenknecht Jan (J. Bloe ming), de jongste op de boerderij, overtroeft iedereen met de logica van zijn leeftijd. Het happy end, dc verloving van Kristien met de vee arts werd dankbaar aanvaard. Spe lers en toehoorders beleefden ge lijkelijk de blijmoedige omstandig heden: het koren onder dak, resul taat van veel zwoegen, een jonge opbloeiende liefde,'dit alles met als achtergrond een smaakvol zomers decor. OP de avond van de dag dat hij telefoon had gekregen, werd me neer opgebeld. „Ja. met Borstel", had hij gezegd, op dezelfde koel-zakelijke toon als op kantoor. „U spreekt met Vogt. van de AVRO", klonk het van de andere kant. Me neer Vogt vertelde, dat luj de heer Borstel enkeTe dagen geleden in de schouwburg accordeon had horen spelen, op de personeels-avond van het bedrijf, waar de heer Bor. stel werkte. Meneer Vogt had het buitengewoon aardig gevonden en nu wilde hij wel eens met de heer Borstel spreken over een eventuele uitzending. Géén ogenblik twijfelde de heer Borstel, want hij had pas gelezen, dat ze van de radio soms naar amateur-voorstellingen gingen om te zien of er bekwame krachten voor de omroep te ontdekken waren. En hij was ten slotte een prima accorde onist? Gedaverd van het applaus had de zaal op die personeelsavond en zonder „toegift" was hij niet van de planken ge komen. Dus antwoordde hij de heer Willem Vogt, dat hij graag eens in Hilversum wilde komen praten. Maar de heer Volgt zei, dat hij op het ogenblik in een restaurant in de stad telefoneerde en dat hij nu direct wel even wou langs komen. Met een kwartier kon hij er zijn. Meneer Borstel, die zich zelf al zag optreden in de Bonte Dinsdagavondtrein viel zijn vrouw om de hals en vertelde haar het grote nieuws. „Ga je gauw opknappen, doe je fluwelen jurk aan en geef je lippen wat kleur, maar niet te veel. want ik ge loof dat hij een beetje ouderwets is Zelf ronde hij ook naar de slaapka mer om zijn bruine streep jespak aan te trekken en een schoon overhemd met een vlinderdas. Net had hij zijn tweede nieuwe schoen vastgeknoopt, toen er beneden in de straat een auto claxonneerde. Meneer Borstel gleed de trap af. greep nog gauw ziin hoed van de ka^si^k cn snelde, op de fraaie ..Hudson" toe. Het was een taxi en die zette zich juist weer langzaam in beweging. Zeker wist de heer Vogt het huisnum mer niet precies. De heer Borstel ging op een holletje achter de auto aan. riep een schuch ter „Hallo", en wuifde met zijn hoed. Er werd terug gewuifd niet door Willem Vogt. maar door Zoetmulder en De Wit, twee jonge declaranten van meneer Borstel z'n kantoor. Die zaten te gie ren van het lachen en trokken een lange neus terwijl ze weg reden. -Me neer Borstel verstijfde een moment van verbijstering Wèg bonte trein, wèg roem en glorie! Maar nog vóór de wagen met de bedriegers de straathoek had bereikt, vloog de zwa. re sleutelbos met kracht uit meneer Borstel's ver krampte hand. Het ijzer trof 'de portierruit van de auto in de bocht. De chauffeur schrok, reed een verkeerszuil omver, een diender snelde toe. proces-verbaal politie rechter. Meneer Borstel was de verdachte want die had de aanrijding veroorzaakt Zoetmulder en De Wit en de chauffeur getuigden. De declaranten stelden zich geheel aansprakelijk voor de schade. Andere collega's van kantoor zou den de ooete betalen. De zaak was binnen tien mi nuten afgelopen. Een on belangrijk geval Inder daad. Maar misschien leest de heer Vogt dit en belt hij de heer Borstel een waèr virtuoos moet die zijn nog eens echt op. tense verlangen naar een lokkende vrijheid. Dokter Toni: de ontwik kelde Indo-Europeaan, die in Hol land heeft gestudeerd en wiens in tellect de drang naar zelfbestuur kan verklaren en begrijpen. De Hollandse soldaten: nuchter in al hun teleurstelling. En tenslotte de TRI-soldaten: opgehitst door een Japanse instructeur en door extre mistische heethoofden. Het lijkt ons niet wenselijk de taak van jury te vervullen en iedere executant aan een beoorde ling te onderwerpen. Wèl verdient de vertolker van de rol Kees Bou- man. soldaat uit Mokum. vermel ding. Hij bracht een paar brokjes soldaten-philosofic zo natuurlijk en eaaf dat het bewondering afdwong. Fouten, we schreven het al. wer den gemaakt. Er werden komma's en punten en uitroeptekens te na drukkelijk geaccentueerd. Woorden werden herhaaldelijk foutief uitge sproken. Regisseur E. de Ruiter had moeten voorkomen, dat zijn Hollandse militairen na drie dagen onafgebroken dienst er niet uit hadden gezien, alsof ze in een de pót rondliepen, waar de korporaal iacht maakt op broeken zonder vouwen en ongewassen handen en gezichten. De grime van Leo Grootkop was goed. Burgerlijke Stand GEBOREN: Sil Frederlk, z.v. F. H. Schutze en A. v. d. Zijden. Wilhelmina. d v. C. Bosch en A. Hermans; Maarten, z.v, G. E. Post en J. C. Hendriks; Arie, z.v. H. Petersen en A van Tuljl; Her- manus Peter Theo Gerard Maria, z.v. P. v. d. Span en A. W. Gerrlts. GETROUWD- J. A. Dries en R. W. J. T v. d. Kuilen. OVERLEDEN: Philippus Nicolaas Pan neman 03 jr wed. v Geertrui} Alyd Berlnger: Hendrik Verrlps. 4 maanden. Ons dagelijks teveel Op de Utrechtseweg botste een per sonen-auto tegen een truck met opleg ger en werd aan de voorzijde zwaar beschadigd Een Amersfoorter. die op de ..zwar te lijst" staat, werd geverbaliseerd, om dat hij zich toch In een vergunnings lokaal ophield. Zondag werd er een actetas met inhoud uit een auto gestolen, die gepar keerd stond op de Huygenslaan. Hoevelaken VOORJAARSKEURING Op de voorjaarsstlerenkeuring te Hoe velaken waren twee stuks aangevoerd. Goedgekeurd werd „Nero" van de heer W. Wernsen; afgekeurd die van de heer J. Loseman. WIJZIGING POSTTARIEF Men verzoekt ons mede te delen, dat de directeur van de PTT zich genood zaakt heeft gezien het localen postver keer Hoevelaken-Amersfoort te vervan gen door mterlocaal verkeer. Dit houdt ln dat in het vervolg op brieven Hoeve laken naar Amersfoort of omgekeerd nu 10 cent porto geplakt moet worden in plaats van zes cent porto, en voor brief kaart 6 cent in plaats van vier. „Agge maer leut et" „Agge maer leut et" is een Brabantse Club, die sedert de kor te tijd van haar bestaan in onze stad een grote activiteit heeft ont wikkeld. Van een groepje initia tiefnemers breidde de club zich uit tot een flinke vereniging. Met een uitstekend geslaagd Carna valsfeest introduceerde de club zich bij haar leden en nadien wer den nog verscheidene contact avonden gehouden. ..Agge maer leut et" is een club van oergezel lige feestvierders, die de goede Brabantse gewoonten ook in het hartje van Nederland getrouw blijven. Zaterdagavond was in Nieuw Amsvorde Half-vasten-bal voor de leden van de Brabantse Club. De zalen waren feestelijk ingericht. Van de feestvierders waren er ve len in aardige costuums. Er was een scharenslijper, die complete slijperskar meevoerde. Het was een nabootsing van de Brabantse „scharensliep" Jan Hak, die tij dens zijn leven grote bekendheid verwierf in het Brabantse land, vooral in de streek tussen Kaats heuvel en Den Bosch. Dan was er nog een complete circusfamiiie, alleraardigst uitgedost en keurig gegrimeerd door Leo Grootkop en zijn veertienjarig zoontje. Het cir cus gaf op het toneel zijn pro gramma ten beste: clowns haal den vreemde capriolen uit en cir cus „Troellala" introduceerde ook zijn eigen lied. Er was trouwens nog een ander lied, dat luidkeels door de aanwezigen werd meege zongen. Het was het verenigings lied van „Agge maer leut et". Het veroverde vele harten. De EXVADO band onder leiding van Henk van der Kieft. volgde onvermoeibaar de instructies van de balleidster Gré van Beek. Een verloting bracht een adempauze. Hoest Uitvinding van Rotterdammer in Utrechtse fabriek vervaardigd (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Na jarenlang zoe ken is het de heer M. den Outer tc Rotterdam gelukt een nieuw kaart systeem te ontwerpen, tor vereen voudiging van administraties. Hij zelf en zijn compagnon, de heer F. Delfgauw uit Utrecht hebben Don derdag op het kantoor van de Oost- woudefabrieken. te Utrecht, die de metalen apparatuur voor deze vin ding samenstelden, de voordelen van het nieuwe, zgn. Densdexsys- teem gedemonstreerd. Toen de heer Rand in Amerika in 1910 op de gedachte kwam om een telefoonklapper als grondbasis te gebruiken voor de uitvinding van zijn vlakliggend kaartsysteem, had hi) er vermoedelijk geen idee van. dat de toepassing van dit kar- dexsysteem zo'n grote vlucht zou nemen. In de loop der jaren zijn de nadelen van dit systeem naar voren gekomen Daar de kaarten in z.g. pockets gestoken zijn. waar zij bezwaarlijk elk moment uitge nomen kunnen worden, worden ze practisch alleen met de pen be schreven en niet met de schrijfma chine. Ook het tussenvoegen van nieu we kaarten levert bezwaren op. De z.g. verticale systemen hebben de ze nadelen niet maar hier doen zich weer andere bezwaren voor Het combineren van deze beide systemen leek het koppelen van twee vijanden. Het is na jarenlang zoeken, speciaal in de oorlogstijd, aan de heer Den Outer mogen ge lukken om inderdaad deze verzoe ning tot stand te brengen. Het is een beetje te ingewikkeld om de finesses van dit vernuftige systeem, dat door de Ned. Octrooi- raad als een nieuwe vinding is er kend. voor onze lezers uiteen te zet ten. Door het ontbreken der pockets liggen de kaarten vlakker. Boven dien kan men in de kaarten blade ren als in een boek en ze eventueel beschrijven zonder ze uit de houder te nemen. Moet men ze wel uit de houder nemen ter behandeling in Boek houdmachine. doorschrijfplaat of an derzins, dan geschiedt deze ma nipulatie bliksemsnel. Door het feit dat men in een foliobrievenkast tweehonderd houders kan bergen met voldoende bergruimte, is het duidelijk, dat de ruimteverhoudin gen 2eer gunstig liggen. Terwijl men tot nog toe voor het bergen van 9 a 10 000 kaarten een apparatuur nodig heeft van 6000.— kan men thans met een apparatuur van 1400.— volstaan. Door middel van signalen kun nen belangrijke gegevens worden aangeduid, zodat men deze kan af lezen zonder de kaart op te slaan Een speciale controle bepaalt de juiste plaats van elke kaart. En deze controle signaleert terstond dat, en waar. een kaart ontbreekt. Dat deze hangende registratuur veld moet winnen is wel zo goed als zeker. En hier ligt dus voor ons land een nieu Bos- en heidebrand in de Birkt Zondagavond te half 7 motf! vrijwillige brandweer met veel J teriaal en manschappen uitruk voor een hevige bos- en heideb- in de nabijheid van het woomv;* kamp in de Birkt. Met ver3 krachten werd aangepakt en na- i graven van een brandgeul. kon 3 ten slotte de brand bêdwinger grote oppervlakte bos en heide d verloren. De oorzaak is onbekey; K.A.B. vergaderde In het St. Ludgardisgebouw l- de Kath. Arbeiders Beweeinq^- jaarvergadering. onder voort? schap van de heer R. Hilhorst I Uit het verslag van de secr«t- de heer Vonk, bleek, dat het ai? pen verenigingsjaar zich niet ha? kenmerkt door hoogtepunten. deling bestaat uit een actieve t? die echter voor uitbreiding va? is. De kas „Herwonnen Le? kracht" had een voordelig saldo r f 231,49. De heren De Rijk en Vonk wei bij acclamatie herkozen. De b» Steman, die bedankte, werd vent gen door de heer Verhoef. De voorzitter bracht in gevoclri woorden dank aan de heer Stey die meer dan 40 jaren en bijna in het kader van de vereniging vr de K A B. op de bres had gestay. Tijdens deze vergadering rnu. de afdeling kennis met haar im.-. geestelijke adviseur, kapelaan Lange. Her-opvoering van fi „Tante Jutta" Van het blijspel „Tante Jutti Calcutta", gaf de toneelgroep van Oranjevereniging „De Birkt" Zal: dagavond in de zaal van EeraiE een reprise. De regie berustte bij heer C. Mörsing. Dit stuk is op sublieme wijze \c j tolkt. De dames kregen bloemen. E<: gezellig bal volgde. Leusden Successen voor „Samuel" b Uitgaande van de Jongens-Wt.) Commissie, in de Ring „Gelderal Vallei", van het Christelijk Je:?! Mannen Verbond, werd Zat er.;; I j.l. in Amersfoort een voordracht I wedstrijd gehouden, waarbij delrl den van de knapenvereniging „Sa-1 muel" te Leusden een mooi suctel hebben behaald. In groep 1 voor de leeftijd val 14, 15 en 16 jaar behaalde Gerr:[ Grootendorst een eerste prijs n eervolle vermelding. Door Man-I nus Osnabrugge werd in dezellil Groep een 6e prijs behaald. In Groep 2 voor de leeftijd va 12 en 13 jaar werd door Antel Hienckamp een 6e prijs behaald. In Groep 3 voor de leeftijd va 10 en 11 jaar wist Rienk Groolfa- dorst beslag te leggen op de le prijs terwijl Marinus van de Velde ree! de 5e prijs in deze Groep ging stri ken. In Groep 4 voor de leeftijd va| 8 en 9 jaar behaalde Jan van Ma> nen een le prijs en Herman Broa de 2e prijs. Hondenbelasting Dezer dagen ontvangt ieder ge zinshoofd in de gemeente Leusdtf een aangiftebiljet hondenbelasti&l voor 1950, dat voor 31 Maart as ingevuld op het gemeentehuis Hamersveld moet worden inge zonden. Houders van honden, die voor 25 Maart a.s. nog geen aangiftebiljet hebben ontvangen, zijn verpücW voor 31 Maart a.s. ter gemeente secretarie aangifte te doen van hui hond (en). Houders van honden, die in de loop van het jaar zijn verkregen zijn verplicht binnen 14 dagen ge- j lijke opgave te doen. De V.N. huren olifanten LAKE SUCCESS De WercU gezondheidsorganisatie, een afdf-1 ling van de V.N., is van plan oli fanten te huren om een anti-mals. ria-team tijdens het zomerregen seizoen door Noord-India te vervoe ren, daar de wegen in die period niet met jeeps bereden kunnen worden. Watersnood en storniplaag in Zuid-Oost-Australië MELBOURNE In Zuid-Oost- Australië is 500 vierkante kilome ter weideland als gevolg van zware regens overstroomd. Verschillende steden worden door het water be dreigd. In Centraal-Australie is de spoorweg naar het Noorden door overstromingen vernield en de te lefoonverbinding tussen Melbourne en Sydney werd door storm ver broken. Kasteel „Maurik" wordt hotel DEN BOSCH. Het historische casteel met landgoed „Maurick" te Vught, thans bewoond door de weduwe van burgemeester Van belangftjke exportmogelijkheid, j Lanschot, zal worden geëxploiteerd De uitvinder is bezig deze re gistratuur ook voor blinden bruik baar te- maken. als hotel en restaurant. De tegen woordige eigenares zal een vleugel van het kasteel blijven bewonen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2