Dagblad voor Amersfoort Elinkwijk heeft geluk in benard ogenblik (2-1) een Pedaalridclers jagen in een felle strijd over de wegen YYOG ontfutselt aan „Boys" twee kostbare punten SPORTBIJLAGE uHVC biedt de Zuilenaren hardnekkige tegenstand Weinig interessante wedstrijd aan Leusderweg Enthousiaste Harderwijkers wonnen met 3-1 Maandag 20 Maart 1950 3 WEKELIJKSE (Van onze sportredacteur) ZUILEN. Een adembenemende worsteling op de doellijn, na een su perbe corner, die de HVC-rechtsbuiten Barnevcld enkele seconden voor het einde nam, heeft vele duizenden vrienden van Elinkwfjk doen rillen van angst om de overwinning. Het was inderdaad een worsteling, waarin zes, zeven speelers van beide partijen languit op en over elkaar liggend betrokken waren. Tenslotte klemde de Zuilense doelman Van Elk de bal bevend van emotie in zijn armen. Elinkwijk behoefde de leiding (21) niet meer af te staan. Het was een alleszins verdiende, doch zeer benauwde overwinning. Want hoewel er voor de Amersfoorters niet veel meer op het spel stond, legden zl) de kampioenscandidaten het vuur na aan de schenen en speelden zij voor wat zij waard waren. Twee doelpunten van Jan Vonk EEN-HUL VOOR HVC. Het kei hard schol van Bartels is raak geweest. Scheidsrechter Van Raay wijst al naar het midden. V.l.n.r. doelman Van Elk en de Elinkwijk-backs Verhoef en Kilsdonk. Goede inzet van het wielerseizoen Na enkele honderden meters heb ben de renners reeds een hoog tem po. dat Bouwman en Van Walsum te machtig is. Zij moeten dan ook spoedig het peleton laten gaan. Van der R;et redt het pok niet en sluit zich bij hen aan. MacLean. hersteld van een lang durige ziekte, is blijkbaar vol strijd lust. Hij gaat veel aan de kop en trekt het peleton goed aan. waar door de snelheid, tegen de wind in. ongeveer drie en dertig kilometer per uur bedraagt De renners rijden tactisch achter elkaar, lossen elkaar snel af. waardoor het windnadecl tot een min.mum beperkt blijft. Na Ha- mersveld krijgen zu de wind in de rug en het is alweer MacLean die hiervan gebruik maakt om het tem- Nu was dit niet zo héél erg veel, want hoewel de ploeg vooral in de eerste helft bijzonder agressief was, miste de voorhoede de stootkracht en de fantasie om de aanvallen af te maken. De Zuilense doelman heeft dan ook een uitzonderlijk rus tige dag gehad. Qua voetbal zag men een [slechte eerste helft. Want ook bij de Elinkwijkers. die als een berg tegen deze wedstrijd hadden opge zien] en dan ook trilden van „plan kenkoorts", wilde het in het begin niet vlotten. Stopperspil Hol bleek nietlfit, moest nog al eens door de halfspelers geassisteerd worden en daardoor kon het aanvallende werk van de middenlinie slechts gering zijn. De voorhoede was actief, doch alleen Vonk en Blom werden af en toe gevaarlijk. Malestein's .verdedi- gingsblok bleef evenwel vooralsnog te sterk. Er vielen enkele corners over en weer. Bij één daarvan, een half uur na de aanvang het was weer Barneveld, die de bal fraai in Elinkwijk's doelgebied plaatste liep my-Jdenvoor Bartels razendsnel toe en knalde ineens en hard in. Een mooi doelpunt. Dat was 01 voor de Amersfoorters, die toch vooral technisch wel iets in de minder heid waren. Een ommekeer Een mentaal geheel andere Elink- wjjk-ploeg kwam na de rust binnen de lijnen. Aanval na aanval golfde af op de sterke HVC-verdcdiging. Brits, stoer en kalm in zjjn doel. twee robuste backs, en daartussen Malcstcin, een voortreffelijk voet baller. Dezelfde Malestein maakte echter de fout. die het verdere ver loop van de wedstrijd besliste. Een fout. die al zo vele achterspclers noodlottig werd. HU speelde te slor dig terug! Het leek, alsof de bal precies langs de paal het doel in zou rollen, maar hjj stuitte nog terug van het hout. In een felle sprint was Vonk er bij om het leer hoog in de touwen te jagen (1—1). .Dat was tien minuten na de her vatting en toen kraakte de accomo date rond het Elinkwijk-veld onder de dansende en jubelende menigte Toen was er pas sprake van laaiend enthousiasme onder de Zuilenaren. Dè backs Kilsdonk en Verhoef, die in de verdediging uitstekend op dreef waren, trokken soms ver mee naar voren en ook rechtshalf De Jongh stimuleerde nu krachtig de aanval. Brits en Malestein weerden zich dapper en ook Van der Pol en Fróger verdedigden met de moed der wanhoop. Tenslotte gingen ze er toe over. de bal herhaaldelijk over de lijn te trappen om tijd te winnen. Een vrije trap op de 16-meterlijn van Vonk mislukte. Toen de zelfde speler, nu van de linkervleugel, wel berekend voorzette, kopte de wat langzaam op toeren gekomen Van der Hoogen in handen van Brits. Virtuoos doelpunt Even later deed de Zuilense rechtsbuiten beter werk. Hij legde de grondslag voor Elinkwijk's over winning. Zijn fraaie cross-pass zette Jan Vonk met een virtuoze kopbal in een doelpunt om (21). Nu was het. met nog tien minuten te spelen, de beurt aan Elinkwijk om tijd te winnen. En aan HVC om, door furieuze aanvallen, alsnog een gelijk spel te bereiken. De Amers foorters hebben er voor gevochten. Maar het goede schot ontbrak. De enige mogelijkheid zou de corner vlak voor het einde geweest zijn. Barneveld nam die hoekschop goed, dat stond vast. Als Bartels er nu weer een doelpunt van kon maken, net als in de eerste helft? De tegen standers heeft er het angstzweet van over de rug gelopen. Keeper Van Elk werd tenslotte winnaar in de benarde doelworsteling. HVC II kampioen! Het reserve-elftal van HVC speelde Zondag op Birkhoven tegen DWS III en won met 31. HVC II is daardoor ongeslagen kampioen geworden van de res. tweede klasse KNVB. VOETBALSTANDEN Amsvorde past zich niet aan bij de weers-omstandigheden De talrijke „wegblijvers" hebben vast aangevoeld, dat bij Amscorde Utrecht weinig te beleven viel. Zij behoeven tenminste geen spijt te hebben verstek te hebben laten gaan, want het Zondagmiddag aan de Leusderweg vertoonde spel heeft waarschijnlijk weinigen kunnen bekoren. Zeker, de omstandigheden waren niet al te best. Een harde wind stond dwars over het veld, waardoor balcontrole vrijwel onmogelijk was. De spelers hebben echter niet erg hun best gedaan om deze moei lijke omstandigheden het hoofd te bieden. Steeds werd de bal veel te hoog gespeeld en slechts enkelen, waaronder Jan Kraak en Koot ver toonden spel dat boven het middelmatige uitkwam. Verdedigend hebben Gerrit Pieters, Hannesen en doelman Dijkhuizen zeer veel en goed werk verZet, doch zij waren niet bij machte de ballen, goed geplaatst aan hun aanval te geven. Maclean en Lem winnen door goede sprints in A- en B-klasse Een aantal stevige en nog jonge kerels wachten op hun ranke race fietsen gespannen op het startsignaal. Plotseling klinkt het af". De renners krommen hun ruggen en met een sprong schieten zU weg. De eerset rit van de voorjaarscompetitie van de Pedaalriddcrs, die voor hen ditmaal dertig kilometer stryd betekent, is begonnen po op te voeren tot om en nabij de zes en dertig kilometer per uur. I Hartsuiker. Pol en Schotting houden zijn wiel en zo draait dit peleton I kilometer na kilometer, zonder dat I de demarragepogingen, die veelal van MacLean afkomen, succes heb I I ben. Het gaat van Hamcrsvcld. over I Aschgat en Achterveld in de rich- ting Stoutenburg. De drie achterge- I blevenen hebben de smaak ook goed te pakken en volgen constant op on geveer vijfhonderd "meter. Felle strijd Bij de school van Stoutenburg wordt de regelmatige cadans van de benen en de rustige houding van het lichaam van de vier uitlopers plotseling onderbroken. MacLean luidt voor de zoveelste maai een aanval in en springt weg. Pol, die achter in 't peloton zat. ontgaat niets i hij neemt een sprong en vliegt i Schotting en Hartsuiker voorbij, achter MacLean aan. In slechts en- kcle meters heeft hij het wiel van de renner uit Varik te pakken. Het moordend tempo .s voor Hartsuiker te veel geweest en hij moet dan ook lossen. Schotting, die nog probeert mee te komen, moet ervaren dat ook hij teveel van zijn krachten vergde en gaat ook Hartsuiker ge zelschap houden. Pol en MacLean gaan goed door en als zij de eerste ronde van vijftien kilometer hebben afgelegd is hun voörsprong op de rest van de A-klassers belangrijk geworden. Zjj houden ook in de tweede ron de een hoog tempo aan en het is duidelUk dat belden het op de eind sprint aan laten komen. liet wordt dan ook een beslissende eindspurt, fel en bUzondcr enerverend. Mac Lean wint ten slotte met miniem verschil. Schotting en Hartsuiker blijven ook goed doorgaan, waardoor Schot ting de derde en Hartsuiker de vier de plaats bezet. Bouwman krijgt, jammer genoeg, oen lekke band. Wel laat Van Walsum Van der Riet gaan om Bouwman te helpen, doch moet tenslotte alleen verder gaan. Hanv van Wijk, die buiten mede dinging meerijdt, staat spontaan zijn fiets aan Bouwman af. waardoor deze de rit nog kan uitrijden. Lcm onhoudbaar Inmiddels is in de B-klasse ook een hevige strijd ontbrand. Wij vingen deze renners in Stoutenburg op, nadat zij de eerste ronde hadden afgelegd. Berkhout, Geitenbeek. Van de Heuvel en Lem waren cr tussen uitgegaan. Het lijkt gedurig meer op een baan- dan een wegwedstrijd, want niemand heeft veel zin om de kop te nemen. Hierdoor wordt het tempo dikwijls tot minder dan twin tig kilometer gedrukt, om enkele ogenblikken later tot ongeveer veer tig kilometer opgevoerd te worden wanneer een van dc vier een uit looppoging waagt Vooral Lem lokt, door schijndemarrtiges, nog al eens 2c klasse A Stichtse 15 16 Elinkwijk 17 25 St. Boys 15 16 DWV 16 24 Zebra's 17 16 Spartaan 17 23 DEV 16 14 HVC 17 18 Victoria 17 11 AFC 16 16 SDO 16 10 UW 16 16 PVC 16 5 Volendam 15 14 4e klasse K Zaandijk 15 12 SEC 16 26 Alc. Vlctr. 16 12 Voorwaarts 16 23 Vr'schaar 16 12 Maarssen 16 22 Rapiditas 17 6 Amersf. B. 16 17 3e klasse E JSV 16 15 CDN 16 25 Zw Vooruit 15 13 Holland 16 24 LW 16 12 BVC 16 18 Kampong 16 11 Baarn 15 18 WOG 15 10 Fortitudo 16 15 's-Gravenl. 16 9 Zeist 16 15 4e klasse L APWC 17 15 WIJ 18—29 EMM 16 14 Amsvorde 17 24 DWSV 15 10 GW 18 22 Patria 15 10 Barnevcld 18 20 BFC 16 10 Nijenrodes 16 15 4e klasse J Utrecht 16 15 Donar 15 27 Saestum 18 14 Olympia 17- -21 Brederodes 18 13 Quick 15 20 RUC 18 12 Laren 17 20 Vreeswijk 17 10 Utrecht met 10 verslagen Van de voorhoede waren voor al de vleugelspelers Vink en Pol zwak, terwijl Hilhorst enkele ma len goede dingen deed. doch veelal te individueel werkte. Noures, de nieuwe midvoor, was beslist on voldoende. Blad en Reinier Pie ters deden enkele malen zeer ver dienstelijk werk. Het spel van de Utrechters was soms niet onaardig, doch de af werking van enkele keurig opge zette aanvallen was hopeloos slecht. Kraak, die de linksbinnenplaats bezette, had reeds enkele malen blijk gegeven met kop en schou ders boven ds anderen uit te ste ken, toen hij zijn suprematie be vestigde in een juweel van een doelpunt. Bij een te ver doorgeschoten bal liep Vink goed door en kwam ir duel met een tegenstander, die de bal tenslotte in nood corner trapte. De Amsvorde-speler nam deze corner goed en plaatste de bal naar de teruggetrokken Hil horst, die doorgaf aan Jan Kraak. Een flitsend schot volgde waar na het leder via de lat in het doel terecht kwam. Amsvorde had de lieding genomen (10). De Utrechters zetten daarna een hevig offensief •in waarbij Dijk huizen enkele malen handelend moest optreden en eenmaal op prachtige wijze een vrije schop van de rand van het strafschop gebied onschadelijk kon maken. De Utrechtse aanvallen werden steeds feller en slechts met de grootste moeite hielden de Ams- Terugspelen altijd gevaarlijk Aan terugspelen op de keeper zit alt[id een gevaarlijk kantje. Dit ondervond de spil van HVC. Malesteinweer eens. Links op de foto ziet U, hoe hij er hele maal verbouwereerd van staat te kijken. Deze overigens voor treffelijke voetballer speelde wat onvoorzichtig terug. De bal ging nog nèt niet langs de bin nenkant van de paal. doch stuit te er tegenaan. Toen sprintte Jan Vonk van Elinkwijk toe om zijn kans te benutten. Hij en doelman Brits kijken de bal na, die in de touwen vliegt. den door plaatsverwisselen wat meer gevaar van de rechtervleu gel te doen uitgaan, maar ook dit mocht niet heincn. Zonder dat een van beide par tijen kans zag wijziging in de stand te brengen kwam het einde van deze weinig interessante ont moeting. die Amsvorde toch nog een 1—0 overwinning opleverde. Volop actie tijdens een spelmo ment uit de wedstrijd Amsvorde Utrecht (10). (Archifoto) strUd uit. Geitenbeek, die pas kort rijdt, is de minst tactische, want hU zit voortdurend aan kop en is ook steeds paraat als Lem. of een van de andere renners, weg tracht te ko men Als Lcm bij Aschgat een se rieuze poging onderneemt moet Gei tenbeek lossen. Gelukk.g voor hem loopt de poging van Lem op niets uit en met grote krachtsinspanning lukt het Geitenbeek de kopgroep te pakken te krggen. Nauwelijks heeft hU echter het wiel van de laatste te pakken of Lem schiet opnieuw weg. Ditmaal laat Geitenbeek de strijd echter aan de anderen over cn blijft, zeer terecht, achterin ruden. Tot Achterveld en ook enkele kilome ters daarna, gebeurt er niets noe menswaardigs. Nauwelijks is deze groep van vier renners echter in de ,.Z"- bocht bij de school van Stouten burg of Lem schiet met razende snelneid weg. Dit is geen spelen moer maar een serieuze poging. Hy is te machtig in zijn spurt voor de dr.c anderen. Eerst moet Geitenbeek, die tot dat moment teveel gedaan heeft, hier van de nadelen ondervinden cn los sen. daarna laten Van de Heuvel cn Berkhout eveneens ..verstekgaan. Lcm blijft doorgaan tot hu een flin ke voorsprong hoeft, waarna Hij zijn tempo vermindert omdat dc renners geen pogingen moer doen om hem in te halen Onbedreigd gaat hU dan ook als eerste B-klasscr over de eindstreep. Fel gevecht Geitenbeek, Van de Heuvel en Berkhout blijven de laatste kilome ters broederlijk bij elkaar, doch nauwelijks is de brug van de Twee de Steeg in het zicht of ook deze renners zetten een geweldige eind spurt in. Vooral Berkhout cn Van de Heuvel zorgen voor hevige strijd, waarbij Van de Heuvel aan het langste oinei trekt. Hij klasseerde zich als tweede en Berkhout neemt ue derde plaats in. Direct daarop volgt Geitenbeek. in fle U-klasse leveren de twee ri. valcn D van Wijk cn Berg weer eens een hevige strUd. Ditmaal trekt D van Wijk als eerste over de eind streep. Een spr.nt tussen Valken burg en H. van Wijk bezorgt Val kenburg de derde plaats. De einduitslagen waren: A-klasse: 1 MacLean, 2 Pol. 3 Schotting. 4 Hartsuiker, 5 Van de Riet. 6 Van Walsum. 7 Bouwman. B-klasse: 1 Lem 2 Van de Heuvel, 3 Berkhout. 4 Geitenbeek. 5 Brug. 6 Van Eldert, 7 Ouwerkerk, 8 Koele- wijn. C-klassc 1 D. van Wijk, 2 Berg. 3 Valkenburg, 4 H. van Wijk. 5 Van Walsum Jr. Na afloop van deze eerste voor- jaarsrit reikte de heer C. van Uitert, algemeen adjunct van ..De Pedaal ridders'in Café „De Tweede Steeg" de prijzen uit aan de win naars van de w.ntercompetitie. De eindstand in deze competitie was als volgt: A-klasse: 1 De Gans 35 pnt. 2 Pol 17 p 3 Schotting 16 p.; 4 Bouwman 16 p.; 5 Van der Panne 15 p.; 6 Hart suiker 15 p 7 Van Walsum 13 p.; 8 Van der Riet 12 p 9 Veldman 10 p. B-klasse: 1 Veldman 33 p.; 2 Van de Heuvel 18 p 3 Brug 18 p.: 4 El dert 13 p.; 5 Berkhout 10 p.; 6 H. v. d Glas 9 p 7 Ouwerkerk 9 p 8 Geytenbeek 7 p/, 9 J. v. d Glas 4 p. C-klasse: 1 D van Wijk 34 p.; 2 Berg 30 p.; 3 Valkenburg 22 p.: 4 H. van Wijk 16 p 5 Van Walsum 7 p. vordianen stand. Kort voor de rust nam Amsvor de het initiatief weer over, doch besluiteloosheid van de voorhoede en slecht schieten voorkwamen doelpunten. In de tweede helft hadden de Utrechters windvoordeel, doch zij speelden zo mogelijk nog slechter dan voor de rust. Wel drongen zij het gehele Amsvorde-elftal op eigen heelft terug, doch het kwam slechts enkele malen voor dat Dijkhuizen behoorlijk aan de tand gevoeld werd. Aan de andere kant probeerde Kraak het enkele malen met ver dienstelijke schoten die de Utrecht se keeper met moeite en soms ten koste van corners onschadelijk maakte. Ook Noures bezorgde de Utrechter met een goed gerichte kopbal een benauwd ogenblikje. Toen een van de Utrechtse backs het leder met de hand bewerkte gaf de scheidsrechter zeer terecht Amsvorde een penalty. Hannesen kwam van zijn backplaats doch door de wind kwam de bal tegen de lat. ketste het veld weer in en ook deze kans om de voorsprong te vergroten ging verloren. Jan Kraak probeerde even la ter uit een vrije schop ineens te doelpunten, doch de bal ging ver naast. Hilhorst en Vink probeer- 1 We kregen min of meer de indruk dat Amersfoorlsc Boys het wel ge loofde tegen VVOG, een ploeg, die de puntjes nog hoog nodig heeft en van meet af met veel enthousiasme zwoegde. BU vlagen bleek dat de blauw witten hun technisch betere capaciteiten toch wel wisten uit te buiten, maar de wilskracht om de wedstrijd tot een bevredigend einde te brengen, ontbrak bij alle spelers. WOG won met 31. Amersfoortse Boys aan de gelijk maker want een minuut later mis ten beide VVOG-backs, waarvan linksbinnen de Graaf dankbaar ge bruik maakte en kalm van dicht bij inschoot. (11). Amersloortse verdediging niet in vorm Na wederzijds verkennen volgde het ene gevaarlijke doelmoment na het andere en nam VVOG na een kwartier spelen de leiding. EeD goed voorgegeven hoekschop werd door dc actieve middenvoor Janssen zuiver in de uiterste rechterhoek gekopt. Op goedkope wijze kwam De VVOG-aanval, waar aanvan kelijk weinig verband in zat begon zich meer te roeren en gaf Velthui- zen en de zijnen handen vol werk. Het ging de Boys.verdediging slecht af deze middag want zowel Jekel, Peters, Velthuizen en Wim Kraak waren er finaal uit en wer den herhaalde malen door de jonge aanvallers van VVOG gepasseerd. Toen Jekel en Alfred Peters een bal op hun keeper wilden terugspe len ging dit te laks en de toegelo pen Janssen schootrecht te gen Peters aan. Een hoekschop voor de Boys stuitte via het li chaam van Wiek Jansen in de rich ting van het doel. Op het laatste ogenblik redde een back van VVOG op de doellijn. Nogmaals schoot de snelle Jans sen tegen Peters aan en toen de scheidsrechter die een paar maal wonderlijke beslissingen nam, hij zag een penalty over het hoofd en verhinderde %en uitmuntende sco ringskans voor VVOG door ten on rechte, voor off side te fluiten, voor rust floot was de aardigste helft van deze ontmoeting voorbü Rust 11. In de tweede helft schutterde het Goede zege van KW A In Nijkerk won KVVA verdiend met 5—1 van Veense Boys. De spor tiviteit van de Nijkerkers blijkt niet op bijzonder hoog peil te staan. Een der KWA spelers werd zon der reden zodanig tegen de arm ge trapt, dat men hem adviseerde maar naar het ziekenhuis te gaan. Na afloop stroomde het publiek het veld op en moesten de gasten met inbegrip van de scheidsrechter ijlings de benen nemen. P. Richter kreeg nog een trap met een klomp tegen het hoofd. KVVA speelde voor rust met de wind in de rug. Aanvankelijk weer stond Veense Boys de druk van de KVVA-aanval, doch na een half uur doelpuntte Richter uit 'n voor zet van v Zuilen 01. C. Wester- laak strafte een fout in de V B- achterhoede af 0-2. Met deze stand kwam de rust. KVVA hield het met tegenwind goed vol en combineerde er lustig op los. Een strafschop werd door P. Richter onbenut ge laten. Hij schoot de bal tegen de lat. Westerlaak voltrok het vonnis door de terugspringende bal in het doel te werken 0-3. Het 4e doelpunt was weer van Westerlaak en kort daarna Kwam het enige tegenpunt van de V.B. rechtsbuiten 14. Een serie KWA-aanvallen was het antwoord. Onhoudbaar scoor de Westerlaak voor de laatste maal. De verhoudingen binnen de lijnen werden gespannen en het eindsig naal bracht pas een einde aan de onaangenaamheden. Boys verdedigingsblok zo mogelijk nog erger. Men scheen zich met geen mogelijkheid te kunnen los werken. Uit een hoekschop kwam de bal bij spil Spruit die zacht in schoot. Doelman Peters viel tijdig uit doch dook finaal over de bal heen. 21. VVOG profiteerde ten volle van het geknoei In de'A.-B.- achterhoede. Jekel kon een bal niet onder controle krijgen. Janssen was er alweer bij en rende er mee op het doel af. Deze run werd besloten met een vliegend schot waar de Boys doelman geen k(jk op had. Voor het Harderwijkse doel schoot Jac. Christ fc>U de volgende aanval over dc lat. We ontwaarden een kleine opleving bij de gasten toen het te benauwd ging worden. Amersfoort se Boys verhinderde een overwicht van de tegenstanders, doch de VVOG verdediging bleek trapvast. Aan beide zijden werd een speler door fors spel geblesseerd. Bij VVOG zocht rechtsbuiten Postma de kleedkamer op terwijl bij Amersfoortse Boys Jekel blijkbaar te hardhandig werd aangevallen. De verhoudingen bleven echter goed. De Boys boften toen een van hun backs bij een scrimmage ten einde raad hands maakte hetgeen de scheidsrechter ontging. Geen straf schop dusHet laatste kwar tier bleek al dat belde ploegen het voldoende vonden hoewel VVOG voor alle zekerheid op haar qui vive bleef voor onverwachte uitvallen van de blauwwitten.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3