DAGBLAD VOOR AMERSFOORT België hoopt nog op verzoening Truman Huis, gebouwd met schuimbeton is in tien weken klaar Ontwikkeling waterstofbom mag niet verder gaan, zegt Dr Brown Londen heeft nieuw plan voor betalings-unie c steunt Acheson Eyskens laat mogelijkheid van nationale formule open - Dr Drees bedankt de Prins voor economisch reisverslag Nieuw bouwmateriaal geeft grote besparing van kosten Ruth steunt Seretse Khama in zijn verzet tegen Londen 10e Jaargang, no. 68 Dinsdag 21 Maart 1950 Opgericht door de Stichting „Het farool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank' Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. ot 1.15 p. kw. Losse nummers 9 oenL Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER. ,,Ik denk niet over ontslag KEY WEST (Florida) Presi- dent Truman heeftzich volkomen achter de minister van Buitenland se Zaken, Dean Acheson, geplaatst en de geruchten over zijn vervan ging als .volkomen ongegrond" be titeld. Hij denkt er niet over, een „zo bekwame minister" te ontslaan. il De secretaris van de president. Charles Ross vertelde aan verslas- Kevers dat de president geruchten bereikt hadden, dat het bezoek van öe minister van Junstitie, Vinson, aan hem (de president) in verband Kou staan met een wiiizing aan het j ministerie van Buitenlandse Zaken. Hjtoss zei namens Truman te spre ken. toen hii verklaarde: ..Deze ge ruchten ziin volkomen ongegrond. Er wordt niet aan een wijziging in de leiding van het ministerie van Buitenlandes Zaken gedacht. Alle geruchten, die het tegendeel bewe- j ren. ziin volkomen verzinsels. De ^president heeft volledie vertrouwen in de minister van Buitenlandse |Zaken en is van menin». dat hii *t departement op bewonderens- aardige wiize leidt." Een feit is intussen, dat er in irede Amerikaanse kringen, critiek p Acheson wordt uitgeoefend. Men leschuldigt er o.a. van. dat hii het ilk onvoldoende over China heeft gelicht en dat hii heeft toege staan. dat vele communisten hoge lunctie op het ..State Department" lebben gekregen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Prof. Eyskens heeft gisteren met de uitvoe ring van zijn informatieopdracht een begin gemaakt door het consulteren van een reeks politieke personen, die tot de drie grote partijen behoren. Dat hierbij de socialisten niet uitge sloten waren Eyskens sprak naineljjk Spaak en partijvoor zitter Buset wyst er dat hjj <]e mogelijkheden van een nationale formule ter oplossing van de koningskwestie niet terzijde wil laten. Men hoopt vanavond enige nadere aandui ding te krijgen in welke zin de ontknoping van de crisis wordt gezocht. De nationale verzoening, waar vele liberalen evenals de socialisten om vragen, zou natuurlijk de terugkeer van koning Leopold uitsluiten. In een hoofdartikel van „La Dernière Heure" komt tot uiting welke rich ting de gedachten van deze liberalen gaan. Het blad suggereert namelijk de kwestie van de troonsopvolging van kroonprins Boudewijn in de Ka mers te berde te brengen en 't ver onderstelt. dat in het antwoord hier op de instemming van bijna alle Bel gen tot uitdrukking kan worden ge bracht. De mogelijkheid om zo een besluit tot alleen maar afschaffen van het regentschap met een positief voorstel te pareren, wordt in bepaal de politieke kringen onderzocht. Een dergelijke oplossing zou natuurlijk de vurige Leopoldisten niet naar de zin zijn. Die hengelen naar de enkele liberalen, die wel aan de terugkeer van de koning willen meewerken. De stakingsactie is gisteren hier en daar nog voortgezet. Te Antwerpen heeft 70 procent van de havenarbei ders en scheepsherstellers het werk neergelegd Ook het administratieve personeel van de haven ging in sta king, waardoor Antwerpen gisteren aan de waterkant een uitgestorven aanblik toonde met hier en daar wat groepen katholieke arbeiders onder politietoezicht aan het werk. Meer dan tienduizend personen hebben aan de stakingsorder gevolg gegeven. Ook in Brussel en omgeving bra ken gistermiddag in diverse fabrie ken weer waarschuwingsstakingen uit. In de gemeente Molenbeek leg de het gehele personeel van de ge meentediensten het werk neer. In totaal hebben nu meer dan 300 000 man als protest tegen een eventuele terugkeer van de koning in de afge lopen dagen het werk voor 24 uur of langer neergelegd, hetgeen in de verantwoordelijke politieke kringen zeer zeker indruk heeft gemaakt. Inbreker maakt goede buit NIJMEGEN In de nacht van Zondag op Maandag werd ingebro ken in een vitrine van een winkel in de Lange Hazelstraat te Nijme gen. De inbreker haalde alls over hoop en maakte een buit van 3.000. Men heeft hem nog niet achterhaald. Elbetunnel behoedt dok voor verdere ontmanteling HAMBURG. Duitse aardbèvings- deskundigen hebben in de Elbetun nel opmetingen verricht van de uit werking van de explosie in het droogdok, dat in de nabijheid van de tunnel is opgeblazen door de En gelsen Zij zeggen, dat ontploffingen van de zelfde kracht, doch op korter afstand, gevaar voor de tunnel op leveren. De ontploffingen van Zaterdag werden verricht op een afstand van ongeveer 319 meter van de tunnel; de nieuwe explosies zullen dichterbij geschieden; de kortste afstand tussen dok en de tunnel is ongeveer 135 meter. De verdere ontmanteling zal mo gelijk worden afgelast indien de ge gevens der Britse ekperts met die der Duitse overeenstemmen. Expertgroep Verf wil de Duitsers boycotten DEN HAAG. De Exportgroep Verf heeft haar leden geadviseerd, zo weinig mogelijk grondstoffen uit West Duitsland te kopen. Dit besluit is genomen op grond van de houding van West Duitsland, dat weigert de afspraak na te komen inzake het handelsverkeer. Deze afspraak is vastgelegd in het han delsverdrag dat op 6 September 1949 tussen Nederland en West Duitsland werd gesloten. GENèVE. Gedelegeerden van de V.S., de Sowjet-Unie en acht tien verschillende Oost- en West- Europese landen openden Maan dag een conferentie te Genève ten einde de mogelijkheden te bespre ken die tot ontwikkeling kunnen leiden van goederenuitwisseline op landbouwgebied tussen de Mar shall-landen en de Oost-Europese In de ministerraad heeft prins Bernhard gistermiddag verslag uitgebracht over zijn reis naar het Westelijk Halfrond. De prins, gezeten tussen de ministers Schokking en Wijers, gaf taltyke détails van z(jn zo belangrijke onderneming. Tegenover prins Bernhard (geheel rechts) minis ter-president dr. Drees. De Tsjechen op jacht naar nieuwe spionnen PRAAG. Te Hedonir in Zuid- Moravië is een proces begonnen tegen 16 personen, die ervan wor den beschuldigd, in dienst van de Amerikaanse, Vaticaanse en Franse inlichtingendiensten spionnage, sabotage en terroristische activi teit te hebben bedreven. De activiteit van de groep zou haar hoogtepunt hebben in een moord op een luitenant van de po litie, die door een vrouwelijk lid van de groep in een donkere laan zou zijn gelokt. De voornaamste beklaagde is de katholieke priester Porizek, die „de morele auteur van alle door de groep bedreven mis daden" zou zijn geweest. Regering in beroep tegen Lewis' vakbond WASHINGTON De Ameri- kaanse regering heeft Maandag beroep aangetekend tegen het vonnis van de federale rechter, waarbij het mjjnwerkcrsvakver- b' nd van John Lewis werd vrij gesproken van „ongehoorzaamheid aan het hof". De regering noemde Lewis' hou ding een „doorgestoken kaart", doch de federale rechter achtte geen bewijzen hiervoor aanwezig De zaak van de Amerikaanse re gering tegen de mijnwerkersbond zal 26 April in beroep voorkomen. DEN HAAG Met het troe penschip „Volendam", dat onvoor- ziei.e omstandigheden voorbehou den. omstreeks Donderdag te Rot terdam wordt verwacht, repatrië ren; 4-5 R.I 4-7 R I 4-8 R.I.; 5e eskadron pantserwagens en 17 A.A.T. ver- „Dix- HET WESTEN De wapens zijn onderweg HET afgelopen weekeinde liet het vliegdekschip mude" de Oost-Amerikaanse haven Norfolk met 48 voor Frankrijk bestemde marine-vliegtuigen aan boord. Onderweg zal het gepas seerd worden door vier Ameri kaanse superforten, die zojuist, nu voorzien van het kenteken van de Royal Air Force, naar Groot-Brit- lannië ziin vertrokken. De mili taire hulp in het kader van het Atlantische pact is ten slotte, na enig oponthoud begonnen en zii zal gedurende het voorjaar en de zomer aanzwellen tot een omvang, die een zekere veiligheid garan deert aan een gebied, dat daar aan dringend behoefte heeft: Eu ropa. De krampachtige communistische pogingen tot ob structie in Frank rijk en Italië en in mindere mate ook in de andere pact- landen bewijzen, dat de wapenleveranties een ern stige factor in de Russische bere keningen zijn. Maar de vastbera denheid. waarmede de regeringen en de arbeiders in deze landen op de communistische tactiek hebben gereageerd, laat weinig vrees voor sabotage bestaan en toont boven dien aan. dat de nieuwe structuur van de Westerse defensie niet op zand gebouwd is. Het totaal der ge wapende strijdkrachten van West- Europa is zeker geen te verwaar lozen grootheid. Zii zijn wel is waar liet georganiseerd voor of in staat tot een aanvalsoorlog, maar voor hen van een voldoende hoeveel heid moderne wapens en met een heid in politiek, doel en leiding kunnen zii tot een bijzonder af schrikwekkend middel tegen agres sie van anderen worden. De wapens ziin thans onderweg. De eenheid laat misschien nog wel iets te wen sen over. maar de bijeenkomsten van de militaire en politieke leiders van de pactlanden. die in deze en de komende maanden in Den Haag v/orden gehouden ziin er om daar in verbetering te brengen. Opklaringen Weersverwachting geldig van g Dinsdagavond tot Woensdag- 1 avond: In de nacht en ochtend g plaatselijk nevel of mist. ove- rigens overwegend droog weer met opklaringen. Weinig ver- ff andering in temperatuur, i Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk uit westelijke richtingen. 22 Maart Zon op 6.40 onder 18.56. j Maan op 7.37 onder 23.38. VOOR DE EERSTE KEER in de geschiedenis heeft de 1000 jaar oude muur, die om het Vaticaan is gebouwd, opgehouden het Va ticaan volledig te omsluiten. Kort geleden ontdekte men in een deel van de muur. aan de achterkant van het Vaticaan, een meter bre de scheur, die het noodzakelijk maakte, dat de muur op die plaats werd gesloopt. Terwijl werklieden hard bezig zijn om de muur vóór Juli hersteld te heb ben, staat politie op wacht en ziet streng toe, dat er geen onbevoeg den clandestien het Vaticaan door de tijdelijke achterdeur trachten te betreden. ,De Aarde, gehuld in radio-actieve wolken sterft volledig uit NEW YORK Dr Harrison Brown van het Instituut voor Kemstudie van de Universiteit te Chicago zegt, dat de waterstofbom, wanneer deze effectief blyft en hjj twijfelt daaraan niet zonder twijfel alle leven op aarde zal kunnen „uitwissen". „Ik overdrijf niet", zegt hij. „ik meen het in volle ernst". Dr Brown deed deze mededeling op een bijeenkomst van zakenlieden, schrijvers en andere beroepsver tegenwoordigers die voorstander zijn van een wereldregering. „Een wereldgemeenschap, levend onder een wereldwetgeving, is wat wij on middellijk nodig hebben." verklaar de Brown. En hij vervolgde: „Binnen enkele jaren kan de mens over de macht beschikken niet al- (Van onze correspondent) LONDEN. Van officiële zijde is gisteravond nog eens gewezen op Engeland's bereidheid om mee te werken aan een nieuw inter-Europees betalingsschema waarover dezer dagen de financiële experts van de O.E.E.C. te Parijs nadere besprekingen zullen gaan voeren mits een vorm kan worden gevonden, waaronder Engeland's bestaande bilaterale betalingsovereenkomsten gehandhaafd kunnen blijven. Omgekeerd is Engeland van zijn kant bereid om bij voorbaat af te zien van de cre- dietfaciliteiten, die het nieuwe betalingsschema aan de deelnemers zal verstrekken. Snel succes niet waarschijnlijk Engeland stelt zich dus voor om niet te zullen lenen van het fonds van het nu op te richten betalings schema. Het kan. naar het schijnt, van dit voordeel betrekkelijk ge. makkelijk afzien, omdat de laatste tijd rekening voor lopende trans acties met zijn Europese partners een surplus moet vertonen. Met het beginsel van volkomen trans- ferabiliteit van uit nieuwe transac ties ontstane vorderingen onder de deelnemers aan het betalingssche ma verklaart men het volkomen eens te zijn. Wanneer men deze uitlatingen in verband brengt met de even eens van officiële zijde uitgespro ken verwachtingen, dat de gehele kwestie van het nieuwe inter-euro- pese betalingsschema voorlopig nog wel niet rijp zal zijn voor behan deling in de hoogste organen van de O.E.E.C., omdat de zaak nog zoveel onderzoek en studie door deskundigen zal vergen, krijgt men stellig de indruk, dat ook in zijn nieuwe voorstellen, die Engeland als basis voor verdere discussie Aanhangwagen doodt meisje van zeventien jaar AMSTERDAM In de Roelol Hartstraat te Amsterdam is Maan dagavond een 17-jarige wielrijd- ster door een aanhangwagen van een passerende vrachtauto aange reden. Zij kwam onder een wiel terecht en werd zodanig gewond, dat zij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. thans aan die deskundigen voor legt. het zijn stelling, dat nieuwe verplichtingen alleen kunnen wor den aangegaan mits daarbij de be staande uitzonderingspositie van sterling als internationaal betaal middel volkomen geganrandeerd blijft, onverzwakt behandhaafd wordt. Hieraan lijkt het. eveneens van officiële zijde gespuide opti misme, dat men wel een vorm zal vinden om voor deze puzzle een oplossing te vinden, niet af te doen. Drie millioen Chinezen met hongerdood bedreigd HONGKONG. In de provincie Sjantoeng hebben ongeveer drie millioen vluchtelingen zich opge maakt om ergens anders voedsel te gaan zoeken. De inwoners van deze streek worden allen met de hon gerdood bedreigd. Zij hebben hun woningen verlaten en trekken thans in eindeloze rijen langs de wegen, in de hoop ergens voedsel te kunnen krijgen of te kunnen ste len. Het ministerie van Gezond heid te Peiping heeft een groot aantal teams uitgerust om de be dreigde provincies in te trekken met geneesmiddelen, teneinde de dreigende epidemieën te bedwin gen. Om te beginnen zullen de teams gezonden worden naar de over stroomde gebieden. SJANGHAI. De Chinese Com munisten hebben in de laatste tien maanden ongeveer één millioen ton voedsel naar de Sovjet-Unie ge ëxporteerd. ondanks de grote hon gersnood in China zelf. leen zichzelf, maar ook alle andere levensvormen op aarde te vernieti gen. Wanneer het mogelijk blijkt door middel van dichte massa's zware waterstofexplosies te verwek ken zal vermoedelijk een geweldige radio-activiteit het gevolg hiervan zijn. Wij kunnen grote radio-actieve wolken produceren, die meegevoerd door de westenwinden, alle aardse leven vernietigen waar zij overheen trekken. Men zal het aldus in de hand hebben over een gebied van drie tot vier millioen vierkante mijl alle dierlijk en plantaardig leven te doden." „Vijfhonderd ton zware water stof." aldus dr Brown, „schept in geval van explosie, radio-actieve stofwolken, die over 'n periode van enkele jaren de gehele aarde om hullen en dan is het met iedereen en met alles gedaan" In April zullen Amerikaanse deskundigen op de Atol Eniwetok in de Stille Oceaan proefnemingen doen met een waterstofbom, die ongeveer vijftig maal zo sterk moet zijn als de atoombommen die thans in de Verenigde Staten ge produceerd worden. rv Nee toch.Heus Ex-bokser Billy Vincent die zonder k.o. 268 robbers op de vuist is doorgekomen, is geën gageerd voor een film, waarin een beetje gebokst moet wor den. Bij eerste opneming viel per ongeluk 'n bevroren banaan op zijn hoofd hij was k.o. Brand geeft er de voorkeur aan tussen 4 en 5 uur 's mid dags uit te breken, tenminste te Chicago en volgens een sta tistiek. Boos over zijn tnkomstenbe- lastingbiljet marcheerde een Amerikaan naar voor iedereen onbenaderbare verboden atoom- stad Oak Ridge en wist er 5 km in door te dringen voor men hem ontdekte en greep. Autori teiten stom van ontzetting. Brei uw eigen nylons, d.w.z. dunne draadsondergoed en dikke draadstruien, indien ge wenst half wol. Engeland komt er mee. Fred Gruer's jas werd on langs te Londen gestolen. Bleef weg, jammer, want er zat voetbalpoolbriefje in. waarop 10750 pond sterling viel. Gruer kreeg de 10750 p.s. van het lo terijbureau, want jasdief was zo goed het voor hem op te sturen! KZI DEN HAAG Z.K.H. Prins Bernhard heeft In de ministerraad van Maandagmiddag verslag uitgebracht over de ervaringen opgedaan op de reis. waarvan Zijne Koninklijke Hoogheid Zondag Is teruggekeerd. Met bevestiging van de daarover reeds in de pers verschenen berichten bleek daarbij, hoe uitermate belangrijk deze reis met name ook door het bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen voor ons land is geweest. Op zeer ruime schaal, speciaal ook op economisch terrein, hoeft Zijne Koninklijke Hoogheid tijdens de reis informaties ingewonnen Do prins heeft met deze vermoeiende, doch voor onze verhouding tot de bezoch te gebieden zeer waardevolle reis. Nederland bijzonder aan zich ver plicht. De minister-president heeft daar om aan het einde van de bespreking aan Zijne Koninklijke Hoogheid de dank der natie overgebracht. Zijne Koninklijke Hoogheid werd ontvangen en uitgeleide gedaan door dr J Prinsen, secretaris van de mi nisterraad. egverkeer naar Antwer pen levert moeilijkheden op ANTWERPEN De afsluiting van de grote weg naar Antwerpen van Wuustwezel af tot even voor Polygoon brengt ernstige moeilijk heden voor het verkeer met zich mee. Ten gevolge van deze afslui-' ting, welke ongeveer drie maan den zal duren, zijn de volgende routes aangegeven: NoordZuid: WuustwezelAch terhoek Kalmthout Heide Kapellen Polygoon. ZuidNoord: Merxem Brecht Wuustwezel. Op de route NoordZuid is de situatie, speciaal op het gedeelte WuustwezelAchterhoek, zeer on bevredigend, daar het tempo in verband met de ger'nge breedte en de slechte toestand van de weg, bepaald /ordt door het langzaam verkeer, /.ijnde het vrachtvervoer. De A.N.W.B heeft daarom thans op de rondweg om Breda borden geplaatst, waarop het vrachtver keer wordt aangeraden via Roo sendaal en Nispen naar Antwer pen te rijden. Nispen is dag en nt-.-ht geopend en verleent de zelfde fai liteitcn als Wernhout. De Belgische autoritei ten zullen op deze laa: route van de grens af voor een verwij zing naar Antwerpen zorgen. Nog steeds onrust in Noord Italië MILAAN In Noord-Italië ziin wilde stakingen uitgebroken als gevolg van de bijeenkomsten om te protesteren tegen de nieuwe veiligheidsmaatregelen, die de re gering heeft ingesteld. In Genua. Milaan. Bologna. Flo rence. en Pisa verlieten duizenden arbeiders hun werk en begaven zich naar de verzamelplaatsen op de grote kleinen, waar communis tische sprekers hun vertelden, dat de nieuwe regeringsmaatregelen, die dergelijke bijeenkom cn in de toekomst onmogelijk zouden ma ken, niet aanvaardbaar waren. Behalve enkele kleine scher mutselingen in Milaan en Pisa, deden er zich geen incidenten voor. Chinese communisten beletten evacuatie van Amerikanen WASHINGTON. De Chinese communisten hebben een massale evacuatie van Amerikanen uit Chi na belet door op het laatste ogenblik de toestemming te weigeren aan twee Amerikaanse schepen voor het binnenvaren van de haven van Sjanghai. Jessup bijt van zich af WASHINGTON. Philip Jessup. ii de reizende ambassadeur van de yeremgdc SU,on, hoel, vcrkl.zrd, dat de republikeinse senator voor Wisconsin, Joseph McCarthy, door hem te beschuldigen van communis tische sympathieën het bewijs heeft geleverd, niet in het minst de be langen van de Verenigde Staten te begrijpen. Jessup is gehoord door de sub commissie van onderzoek van de Se naat; hij heeft met klem ontkend, ook maar enige sympathie te gevoe len voor de communisten en dat het een uiterst ernstige zaak is „een am bassadeur van de Verenigde Staten te doen doorgaan voor een leuge naar en een verrader". Misdadigheid in VS neemt toe WASHINGTON. De misdadis- heid in de Verenigde Staten is in 1949 aanzienlijk toegenomen. Het aantal misdaden en misdrijven be droeg in 1949 1.763.290, dat is 4.5 meer dan in 1948. Per dag werd melding gemaakt van 1100 diefstal len of inbraken en 293 aanrandingen of moorden. De misdadigheid was op het platteland meer toegenomen <8.5 dan in de steden <4 2 14,8 van de misdaden is bedreven door personen van minder dan 21 jaar en 47 8 door personen van minder dan 30 jaar. 60 van de gearresteerde perso nen waren gewoontemisdadigers (Van een onzer verslaggeefsters) HENGELO In Hengelo zijn op het ogenblik jn aanbouw tien gemeente-arbeiderswoningen, ge heel opgetrokken uit het aller nieuwste bouwmateriaal dat in ons land bestaat, nl. schuimbeton. Tot nu toe gebruikte men schuimbeton wel voor woningonderdclen, maar een totale bouw in dit materiaal kwam nog niet voor. Het is de fa. Lang Co.. Chemisch technische Bouwindustrie te Amsterdam, die het schuimbeton voor huizenbouw lanceert. In tegenstelling met gewoon be ton isoleert het bijzonder goed en garandeert het een kurkdroog huis, aldus de fabrikant. Het wordt verkregen door een tot schuim geklopte emulsie aan te mengen met zand en cement. De hierdoor ontstane celletjes, met lucht gevuld, isoleren sterk en bo vendien blijkt schuimbeton een zeer grote waterdichtheid te be zitten. Men kan daardoor met dunnere muren toe. hetgeen een aanzienlijke materiaalbesparing met zich brengt. Het aangemaakte beton wordt in vormen gegoten, die een bepaald profiel hebben. Tegen elkaar geplaatst vormen de blokken op de verticale voeg een cirkelvormige opening, die in de hele muur een koker vormt, waar in met cement ijzeren staven wor den gemetseld. De muren verkrij gen aldus een verticaal stalen ge raamte. Verder metselwerk komt er niet aan te pas, want de lagen blokken worden op elkaar gekit. Het bouwen kan zo door een mi nimum aan 'ongeschoolde) arbéi- ders geschieden (drie man voor het aanbrengen der stenen, een voor het met een speciale spuit kitten der lagen). Daardoor zijn deze huizen 25'% goedkoper dan normale woningen en is de bouw tijd slechts 2% maand. Bovendien zijn ze direct kurkdroog, temeer, daar geen binnenbepleistering no dig is. een bewerking waaraan water te pas komt. Van buiten worden de huisjes wit of crème bespoten. De arbeiderswoningen in Hen gelo hebbën twee verdiepingen. Beneden twee „doorgebroken" ka mers en suite (zonder schuifdeu- Marshall-hulp niet één milliard verminderd WASHINGTON De commls- sie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Maandag beslo ten het bedrag, dat de E.C.A. voor de Marshall-hulp in 1950-51 heeft aangevraagd, met 1 milliard dol- 1 ;s te ?rminderen cn hiervoor in de plaats overtollige Ameri kaanse landbouwproducten tot et'szelfde waarde te verstrekken. ren) en een Bruynzeelkeuken. Bo ven: drie slaapkamers, een douche en een zolder. Achter dc huizen is een bergschuur in hetzelfde mate riaal. Men verwacht dit jaar nog 1000 van dit soort huizen te kunnen bouwen. 102 komen er nog in Hengelo, Zwolle heeft er 80 be steld en ook Delfzijl toont inte resse. Bovendien is dit schuimbeton- procédé zeer geschikt voor indus- trieloodsen. De bouwtijd hiervoor i V is slechts een week of drie. 1 Mededeling Abonné's, die het abonne mentsgeld voor het 2de kwar taal 1950 wensen tc gireren, verzoeken wij reeds thans dit bedrag ad 4.15 op onze giro rekening 510330 over tc maken. Indien Uw betaling voor 25 Maart a.s. bij ons binnenkomt, blijft het aanbieden van een kwitantie achterwege. Wilt U s.v.p, duidelijk het bezorgadres op het girostrookje vermelden? Bij voorbaat dank voor Uw medewerking. DE DIRECTIE J LONDEN Seretse Khama, het verbannen opperhoofd van de Bamang- watostam kreeg Maandag een telegram van zijn blanke vrouw Ruth Williams, waarin zjj hem meedeelde onder geen enkele voorwaarde Serowe, de hoofdstad van Betsjoeanaland te zullen verlaten. De Britse regering had toestem ming gegeven aaji Seretse zijn vrouw, die een baby verwacht, te bezoeken en men hoopte, dat zijn vrouw hem zou komen halen in Lo- batsi. dat ongeveer driehonderd mijl buiten het Bamangwato-protectoraat ligt. Ruth Williams werd door stam hoofden gewaarschuwd zich niet buiten het protectoraat te begeven, daar de plaatselijke autoriteiten haar dan zouden kunnen verbieden naar Serowe terug te keren. Seretse zal heden per vliegtuig naar Afrika ver trekken; hij vertelde, dat de voorbe reidingen reeds getroffen waren dat zijn zóón of dochter in de konink lijke zaal van het Staatsziekenhuis van Serowe het levenslicht zal kun nen aanschouwen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1